Jigging από την ακτή

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #297265

    Θα πάς και θα πάρεις το Shimano Alivio 300. Είναι δίσπαστο, μήκος 3 μέτρα, με action 3-15gr. Μην σε φοβήσουν τα λίγα γραμμάρια διότι του έχω βάλει επάνω μέχρι και 25 και τα πετάει μια χαρά. Είναι ένα καλάμι φθηνό (τώρα πρέπει να έχει γύρω στα 35-40 €) αλλά φοβερό για spinning. Έχω βγαλει πάρα πολλά ψάρια μέ μεγαλύτερο τα 4,5 κιλά και δεν καταλαβε τίποτα. Κάνει φοβερές βολές και αν σου σπάσει κάτι, το αλλάζεις σε ένα από τα μαγαζιά που υποστηρίζουν τον Κασάμπαλη (αντιπρόσωπος Shimano). Το καλάμι είναι από γραφίτη και αυτό του δίνει ένα πλεονέκτημα όσο αφορά τα carbon τα οποία είναι βίτσες και δεν έχουν ευλυγίσια, στο να πετάει μακριά ακόμα και ελαφριά τεχνητά.

    Θα το ταιριάξεις με ένα μοτεράκι 4000 της αρεσκείας σου. Προσωπικά χρεισιμοποιώ 2 μπομπίνες, η μία φορτωμένη με πετονιά 0,21mm για λαβράκια και 0,25mm για όλα τα άλλα αρπαχτικά.

    Επειδή το θέμα είναι μεγάλο, ότι άλλο θέλεις, ρώτα :P

    Γιώργος.

    Eyxaristw!!!!!

    apo texnita kapio sigkekrimeno mporeis na mou protineis? vlepw polloi vazoune nima gia paramalo na valw? h xanw se fisikotita tou dolomatos?

    An den variese periegrapse ligo thn texnikh tou mazepse rikse taxitites ktl.

    Eyxaristw kai pali


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #297248

    Eyxaristw!!!!!

    apo texnita kapio sigkekrimeno mporeis na mou protineis? vlepw polloi vazoune nima gia paramalo na valw? h xanw se fisikotita tou dolomatos?

    An den variese periegrapse ligo thn texnikh tou mazepse rikse taxitites ktl.

    Eyxaristw kai pali

    Εγώ φίλε μου δεν βάζω παράμαλλο. Το θέμα είναι να μην ακουμπήσουν τα δόντια του αρπαχτικού πάνω στην μάνα, αν ακουμπήσουν τότε ούτε το νήμα σε σώζει. Τεχνητά από δόντia έχω χάσει τόσο σε πετονιές όσο και σε νήμα (έβαζα παλιά). Το μόνο που μορείς να κάνεις για να ελαττώσεις τις πιθανότητες να σου κόψει κάποιος λούτσος την πετονιά είναι να βάλεις λίγο πιο μακρύ τεχνητό. Αν πάλι θες ντε και καλά να βάλεις παράμαλλο, βάλε 30 πόντους 40άρα πετονιά αόρατη την οποία θα συνδέσεις με την πετονιά σου χωρίς στριφτάρι αλλά με κόμπο. Τον συγκεκριμένο κόμπο δεν μπορώ να στον περιγράψω γραπτά αλλά θα μπορρούσες να τον βρεις στο google αν κάνεις αναζήτηση "shock leader knot". Είναι ίδιος με τον κόμπο που φτιάχνουμε στην τεχνική του surfcasting για το shock leader.

    Τεχνητά υπάρχουν 100άδες. Εγώ θεωρώ καλά τα Yamashita Maria (ειδικά το Flying Diver είναι σφάχτης για λούτσους, παλαμίδες).

    Τώρα για τα συνηθισμένα τεχνητά (minnow) δεν χρειάζονται ιδιαίτερες τεχνικές. Να θυμάσαι ότι το λαβράκι θέλει πιο αργή ανάκτηση από τα υπόλοιπα. Τεχνικές υπάρχουν σε άλλου είδους τεχνητά δολώματα, όπως τα pencils και τα popper αλλά αυτά άστα για αργότερα :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #297242

    Θα πάς και θα πάρεις το Shimano Alivio 300. Είναι δίσπαστο, μήκος 3 μέτρα, με action 3-15gr. ……………..

    Γιώργος.

    Αυτό έχω κι εγώ, το συνιστώ, μόνο που μηχανισμό έχω ελαφρύ τώρα 2500 shimano exage παλιά balzer 3000 edition
    Eχω αλλα 2 shimano catana spinning :P

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #297239

    Αυτό έχω κι εγώ, το συνιστώ, μόνο που μηχανισμό έχω ελαφρύ τώρα 2500 shimano exage παλιά balzer 3000 edition
    Eχω αλλα 2 shimano catana spinning :P

    exage είχα και γω παλιά αλλά μου έκατσε ένα θεριό πέρσι που λίγο έλειψε να μου αδειάσει την μπομπίνα. Από τότε έβαλα 4000 για να έχω πολλά μέτρα. Στο spinning δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου …κάτσει και είναι κρίμα να το χάσεις από έλλειψη πετονιάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #297235

    eisai prwtos! paw na paragkilw :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #297219

    Φετος λεω να παρω ενα καλαμι για spinning να μπω στο κλιμα γιατι βλεπω οτι εχει αποτελεσματα αυτο το ειδος ψαρεματος
    με το παρακτιο εχουμε φαει πολλες φολες τα τελευταια χρονια.και δεν μιλαω για τα δωλοματα [σκουλικια φαραο και τα μονοδολια]
    που αμα τα διναμε τα λεφτα για ψαρια θα τρωγαμε και κανενα ψαρι,,και βλεπω φιλους με spining που κανουν δουλεια,τουλαχιστον τον μεζε τον βγαζουν

    οχι τιποτα αλλο αλλα με το ΔΝΤ μας βλεπω να κυνηγαμε και να ψαρευουμε για να φαμε σε λιγο καιρο :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #190878

    τελικως εδω μεσα jiggarει κανενας απο ακτη??? η ειμα ιμονο εγω!!!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #258892

    τελικως εδω μεσα jiggarει κανενας απο ακτη??? η ειμα ιμονο εγω!!!!!!!


    Μαλλον μόνο εσυ.. :lol: :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #243405

    Μεχρι τωρα ηξερα για jigging απο σκαφος και spinning απ την ακτη. Ποια η διαφορα του jigging και του spinning απο την ακτη . :P

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #242834

    Μεχρι τωρα ηξερα για jigging απο σκαφος και spinning απ την ακτη. Ποια η διαφορα του jigging και του spinning απο την ακτη . :D

    Shore Jigging = Jigging από ακτή. Η διαφορά σε σχέση με το spinning είναι στο καλάμι και στον πλάνο (τεχνητό). Ψαρεύει πιο μακριά, πιο βαθιά (αν θες) και στοχεύει σε ψάρια που δεν έλκύει εύκολα η τεχνική του spinning. Στο video μπορείς να δεις το παλικαρί πως δουλεύει τον πλάνο και θα καταλάβεις την τεράστια διαφορά από την τεχνική του spinning.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #242827

    Α ρε George φωτιες που μου αναψες. Καλα δεν ημουν με το ψαροντουφεκακι μου? Λοιπον ειναι πορωση η φαση μονο που σε αχαρτογραφητο βυθο δλδ (χωρις βυθομετρο) θα πρεπει να ξερεις καλα το σημειο για να μην σου πιανεται το ψαρακι αφου υποθετω ψιλοσουρνεται. Λεω να το δοκιμασω αρχικα με συμβατικο καλαμι και βλεπουμε :D

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #242696

    Α ρε George φωτιες που μου αναψες. Καλα δεν ημουν με το ψαροντουφεκακι μου? Λοιπον ειναι πορωση η φαση μονο που σε αχαρτογραφητο βυθο δλδ (χωρις βυθομετρο) θα πρεπει να ξερεις καλα το σημειο για να μην σου πιανεται το ψαρακι αφου υποθετω ψιλοσουρνεται. Λεω να το δοκιμασω αρχικα με συμβατικο καλαμι και βλεπουμε :D

    Με συμβατικό καλάμι θα απογοητευθείς πολύ γρήγορα και θα το παρατήσεις. Ο λόγος που δεν έχω ασχοληθεί με το shore jigging είναι ακριβώς ότι δεν ήθελα να δώσω λεφτά για να πάρω ένα καλάμι ακόμα. Έχω πιάσει όμως καλάμι για shore jigging και δεν πίστευα ότι μπορεί να υπάρξει τόσο ελαφρύ και στιβαρό καλάμι γύρω στα 3,5 μέτρα που να μην ξεπερνά τα 200γρ… :D ! Η τεχνολογία όμως κάνει θαύματα. Τον πλάνο (ψαράκι) μπορείς να τον δουλέψεις σε όποιο βάθος θες, αρκεί να μην τον αφήσεις να κατέβει πολύ. Όλα τα λεφτά είναι αυτή η γρήγορη και κοφτή κίνηση του καλαμιού που με οποιοδήποτε άλλο καλάμι σε 10 λεπτά θα σου έχουν κοπεί τα χέρια :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #197990

    Για τι ψαρια μιλαμε κυριως?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #242675

    Για τι ψαρια μιλαμε κυριως?

    ΓΙΑ ΨΑΡΙΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #198046

    ανδρεα λοιπον οπως ειδες κ στο βιντεο που ανεβασαν περιπου ετσι εινα ιη τεχνικη εχει κ αλλα ομως που δε φαινοντα ιστο συγκεκριμενο βιντεο….
    απ οεξοπλισμο μη δοκιμασεις με συμβατικο καλαμι , δε νυπαρχεςι περιπτωση θα τα παρεις ολα στα χερια…για να ριξεις πλανο 40 γρ τον ελαχιστο κ να τραβηξεις αποτομα ειναι ''μανικι''..ιδιως οταν δε ξερεις την τεχνικη..
    χρειαζεται καλαμι μεχρι 2,7 ελαφρυ σε βαρος κ μηχανισμο παρα πολυ καλο με νημα κ οχι πετονια….
    ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικ οσε ολα τα ειδη ψαριων τα οποια ειναι ''κυνηγοι'' μαναλια,λουτσοι κυνηγοι,λιτσες κλπ….
    οι μαχες που γινονται ειναι συναισθημα απεριγραπτο…κ ειναι κ πολυ αποδοτιο ψαρεμα…..
    στειλε μου πμ εαν θες να σου αναλυσω τι χρειαζεται απο καλαμι- μηχανισμο κ σχετικα να μη γραψω μαρκες κλπ….

    το κοστος περιπου ειναι στα 300 – 400 ευρω …..αλλα μπορεις να πεσεις κ σε καποιο μεταχειρα σετ οποτε παει ακομα πιο κατω…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων