Jigging από την ακτή

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #222087

    ΕΕΕΕΕΕΕ…ΜΟΙAΖΟΥΝ Κ ΛΙΓΟ… :P :P :lol: :lol:
    ΠAΝΤA ΓΕΜAΤΟΣ ΓΡAΣΙΜΕ…

    [font=comic sans ms,cursive]Thnx Aρη νa σaι κaλά![/font]


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #222081

    [font=comic sans ms, cursive][b][size=5]Όχι Γιώργο δεν bγάζουμε τέτοιa.. -_- Τέτοιa που θa δεις στο video bγάζουμε.. ;)..Εφτιaξa ενa bίντεο με οτι πρόχειρο υλικό bρήκa..(τa πιο πολλa τa χω στο laptop)..[/size][/b][/font]

    Μην τους ψaρώνεις ρε Γεράσιμε…. :) :D

    …….εγω πάντως δεν bάζω φωτό γιa νa μην τους στενaχωρήσω…. :D :P

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #222040

    Γεράσιμε, άσε τις baθιές κaθετές κaι πιάσε το εγγλέζικο… ;) !
    Πάντως φίλε aν είχa bάρκa, μόνο με συρτή θa aσχολιόμουν κaι ποιο πολύ με συρτή bυθού.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #222012

    Γεράσιμε, άσε τις baθιές κaθετές κaι πιάσε το εγγλέζικο… ;) !
    Πάντως φίλε aν είχa bάρκa, μόνο με συρτή θa aσχολιόμουν κaι ποιο πολύ με συρτή bυθού.

    [font=comic sans ms,cursive]Κaι μένa μaρέσει Γιώργο κaι θa aσχοληθώ..Aπλά είνaι μεγάλη μaνούρa..aλλa aν σου κάτσει bγάζεις ψάρι..Εγγλέζικο θa μου μάθεις εσυ..[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #209698

    Πολλά πaράπονa aπό ερaσιτέχνες aλιείς της Κaλaμάτaς γιa τον Μεσσηνιaκό κόλπο, κλείνετaι aπό δίχτυa κάθε μέρa όλη η μπούκa κaι δεν μπaίνει κaινούργιο ψάρι με τίποτa.

    Aκόμa κaι aυτοί που ρίχνουν τa δίχτυa έχουν κάνει τόσο μεγάλη ζημιά που κάθε πρωί δύσκολa bγάζουν το μεροκάμaτο.

    Μa σε όλa στρabά πάμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #219594

    Πολλά πaράπονa aπό ερaσιτέχνες aλιείς της Κaλaμάτaς γιa τον Μεσσηνιaκό κόλπο, κλείνετaι aπό δίχτυa κάθε μέρa όλη η μπούκa κaι δεν μπaίνει κaινούργιο ψάρι με τίποτa.

    Aκόμa κaι aυτοί που ρίχνουν τa δίχτυa έχουν κάνει τόσο μεγάλη ζημιά που κάθε πρωί δύσκολa bγάζουν το μεροκάμaτο.

    Μa σε όλa στρabά πάμε?

    ΚAΘΕ ΠΕΡΥΣΙ Κ ΚAΛΥΤΕΡA ΓΙAΝΝΗ… :( ΔΥΣΤΥΧΩΣ…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416921

    Πείτε κανένα καλάμι αξιοπρεπές που να συμβαδίζει όμως με το οικονομικό κλίμα της εποχής. Ερχεται η Natex και ίσως να αξίζει κάποιος να ψαχτεί για κάποιο καλαμάκι σε καλή τιμή. Θέλω ένα καθαρόαιμο καλάμι για shore jigging (όχι για heavy spinning). Θέλω να νιώθω αυτήν την τρομπαρισιά του αέρα στο τελευταίο στέλεχος.

    Ξέρετε τίποτα καλό μέχρι τα 100€ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #416926

    Πείτε κανένα καλάμι αξιοπρεπές που να συμβαδίζει όμως με το οικονομικό κλίμα της εποχής. Ερχεται η Natex και ίσως να αξίζει κάποιος να ψαχτεί για κάποιο καλαμάκι σε καλή τιμή. Θέλω ένα καθαρόαιμο καλάμι για shore jigging (όχι για heavy spinning). Θέλω να νιώθω αυτήν την τρομπαρισιά του αέρα στο τελευταίο στέλεχος. Ξέρετε τίποτα καλό μέχρι τα 100€ ?

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

     

    κοιτα φθηνο κ καθαροαιμο δε γινεται…εγω φετος τσιμπησα τo major craft kg evolution 1002H (40-80gr) τα εχει ο fishingtime.gr..το καλαμι σε σχεση με το προηγουμεο που ειναι heavy spinning ειναι η μερα με τη νυχτα κ σε θεμα κοπανηματων των πλανων ,κοπαναει πολυ ανετα 80αρηδες 90αρηδες ασχετως αν αλεει μεχρ ι80γρ αλλα η εμπιστοσυνη που σου εμπενεει ειναι οτι κ βραχο θα τον ξεκολλησει απο το βυθο…βρες το στην εκθεση κ πιαστο κ θα καταλαβεις.

    απλα μετα θες κ καλο μοτερ οποτε ζυγισετα…εκτος κ αν τσιμπησεις κανα μεταχειρα σετ κομπλε απο αγγελια…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #416938

    κοιτα φθηνο κ καθαροαιμο δε γινεται…εγω φετος τσιμπησα τo major craft kg evolution 1002H (40-80gr) τα εχει ο fishingtime.gr..το καλαμι σε σχεση με το προηγουμεο που ειναι heavy spinning ειναι η μερα με τη νυχτα κ σε θεμα κοπανηματων των πλανων ,κοπαναει πολυ ανετα 80αρηδες 90αρηδες ασχετως αν αλεει μεχρ ι80γρ αλλα η εμπιστοσυνη που σου εμπενεει ειναι οτι κ βραχο θα τον ξεκολλησει απο το βυθο…βρες το στην εκθεση κ πιαστο κ θα καταλαβεις. απλα μετα θες κ καλο μοτερ οποτε ζυγισετα…εκτος κ αν τσιμπησεις κανα μεταχειρα σετ κομπλε απο αγγελια…

    Επίσημος αντιπρόσωπος Καλαμάτας

    Δηλαδή για πόσα λεφτά μιλάμε Άκη; Μηχανισμό έχω έναν 4000 για το spinning, λες να μην κάνει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #416945

    τ οκαλαμι που σου εγραψα παιζει στα 250 – 280, αλλα ειναι καθαρο αιμο..

    μοτερ θα χρειαστεις μεγαλο οποτε πλαι παιζεις στα 150+

    βαλε νηματα 60 ευρω πχ το power pro- αορατες περιπου 20ευρω -πλανους -assist…

    γιαυτο ειπα καλυτερα να ψαχτεςι σε μεταχειρα κατι σα σετ..

    εγω εχω σα μηχανακι το shimano spheros 8000pg κ  shimano technium 6000fb….μπορεις να παρεις κ τον saragosa η τον biomaster.παντα σε 4000 κ πανω μπροστοφρενος…

     

    το μηχνακι για spinning δεν κανει ,γιατι απλα θα το κουρεψεις για πλακα….εκτος εαν αρχισεις με αυτο μεχρι να μαθεις τη τεχνικη για να μη κλαις με τ ομεγαλο…εχω ηδη κουρεψει ενα τετοιο εγω κ οταν εμαθα πηγα σε μεγαλο σετ.

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    666
    STAVROS GHANIA στις #416973

    akis_a wrote:
    κοιτα φθηνο κ καθαροαιμο δε γινεται…εγω φετος τσιμπησα τo major craft kg evolution 1002H (40-80gr) τα εχει ο fishingtime.gr..το καλαμι σε σχεση με το προηγουμεο που ειναι heavy spinning ειναι η μερα με τη νυχτα κ σε θεμα κοπανηματων των πλανων ,κοπαναει πολυ ανετα 80αρηδες 90αρηδες ασχετως αν αλεει μεχρ ι80γρ αλλα η εμπιστοσυνη που σου εμπενεει ειναι οτι κ βραχο θα τον ξεκολλησει απο το βυθο…βρες το στην εκθεση κ πιαστο κ θα καταλαβεις. απλα μετα θες κ καλο μοτερ οποτε ζυγισετα…εκτος κ αν τσιμπησεις κανα μεταχειρα σετ κομπλε απο αγγελια… Επίσημος αντιπρόσωπος Καλαμάτας

    Δηλαδή για πόσα λεφτά μιλάμε Άκη; Μηχανισμό έχω έναν 4000 για το spinning, λες να μην κάνει;

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    κοιτα με 500 ευρω που σου λεει παραπανω ο φιλος θα παρεις καλο εργαλειο αλλα θα εχεις δωσει 500 και δεν θα εχεις φαει ουτε χανο μηπως να το ξανασκεφτεις ειναι πολλα τα λεφτα

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1980
    BeReT στις #417017

    Πείτε κανένα καλάμι αξιοπρεπές που να συμβαδίζει όμως με το οικονομικό κλίμα της εποχής. Ερχεται η Natex και ίσως να αξίζει κάποιος να ψαχτεί για κάποιο καλαμάκι σε καλή τιμή. Θέλω ένα καθαρόαιμο καλάμι για shore jigging (όχι για heavy spinning). Θέλω να νιώθω αυτήν την τρομπαρισιά του αέρα στο τελευταίο στέλεχος. Ξέρετε τίποτα καλό μέχρι τα 100€ ?

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    Έχεις p.m

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    184
    takis1976 στις #417026

    ALTAIR_LUSSO wrote:
    Πείτε κανένα καλάμι αξιοπρεπές που να συμβαδίζει όμως με το οικονομικό κλίμα της εποχής. Ερχεται η Natex και ίσως να αξίζει κάποιος να ψαχτεί για κάποιο καλαμάκι σε καλή τιμή. Θέλω ένα καθαρόαιμο καλάμι για shore jigging (όχι για heavy spinning). Θέλω να νιώθω αυτήν την τρομπαρισιά του αέρα στο τελευταίο στέλεχος. Ξέρετε τίποτα καλό μέχρι τα 100€ ? http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    κοιτα φθηνο κ καθαροαιμο δε γινεται…εγω φετος τσιμπησα τo major craft kg evolution 1002H (40-80gr) τα εχει ο fishingtime.gr..το καλαμι σε σχεση με το προηγουμεο που ειναι heavy spinning ειναι η μερα με τη νυχτα κ σε θεμα κοπανηματων των πλανων ,κοπαναει πολυ ανετα 80αρηδες 90αρηδες ασχετως αν αλεει μεχρ ι80γρ αλλα η εμπιστοσυνη που σου εμπενεει ειναι οτι κ βραχο θα τον ξεκολλησει απο το βυθο…βρες το στην εκθεση κ πιαστο κ θα καταλαβεις. απλα μετα θες κ καλο μοτερ οποτε ζυγισετα…εκτος κ αν τσιμπησεις κανα μεταχειρα σετ κομπλε απο αγγελια…

    Επίσημος αντιπρόσωπος Καλαμάτας

        ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ MAJOR CRAFT ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ,ΤΟΣΟ ΤΑ SHORE ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΑ SPINNING ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΛΑ!!Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΧΩ 2-3 ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ SHORE JIGGING ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑΝ ΣΤΟ SPINNING KAI O ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΠΟΝΟ ΤΟ SHORE ΣΥΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΒΑΘΗ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ!!ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΝΗΣΙ ΤΟ SHORE ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΥ ΨΑΡΕΜΑ!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #420429

    Επανέρχομαι στο θέμα του καλαμιού για shore jigging θέλοντας να ρωτήσω όποιον ξέρει να μας πει, τι σημαίνουν τα γράμματα H, MH, HH, XH , δίπλα από το μοντέλο της κάθε εταιρίας. Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για το βάρος. Θεωρείται καλό βάρος τα 290γρ για ένα καλάμι 3,2 μήκος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #420436

    Επανέρχομαι στο θέμα του καλαμιού για shore jigging θέλοντας να ρωτήσω όποιον ξέρει να μας πει, τι σημαίνουν τα γράμματα H, MH, HH, XH , δίπλα από το μοντέλο της κάθε εταιρίας. Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για το βάρος. Θεωρείται καλό βάρος τα 290γρ για ένα καλάμι 3,2 μήκος?

    http://www.youtube.com/user/AltairLusso

    λοιπον ποσα λεφτα διαθετεις???

    σε τι βαθος θα ψαρευεις??? ο τοπος δλδ που θα πηγαινεις ποσα μετρα ειναι πανω κατω ,αυτο εννοω..

    τι βαρος πλανων θες να κοπανας??? ποσα γραμμαρια δλδ παλνους θα παιζεις???

    αυτα που εγραψες ειναι η δραση του καλαμιου..πχ το δικο μου ειναι ΗΗ κ παιζει απο 40 εως 80γρ αλλα παιζει κ 100αριδες..το ιδιο καλαμι με ΗΗΗ παιζει 60-120γρ αλλα κοπαναει κ 140γρ…ειναι στιλιαρι ομως κ κανει μονο για βαθια νερα….ελπιζω να με καταλαβες.

    για μενα για να μη σκας τσαμπα λεφτα πηγαινε με καποιον που κανει τη τεχνικη δοκιμασε κ αμα σε αρεσει περνεις κατι καλο αλλιως αν αρχισεις ετσι κ δε παρεις κατι καλο απο την αρχη θα τα 3πλο πληρωσεις μετα.

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων