Jigging από την ακτή

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 61 έως 62 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #420526

    λοιπον ποσα λεφτα διαθετεις??? σε τι βαθος θα ψαρευεις??? ο τοπος δλδ που θα πηγαινεις ποσα μετρα ειναι πανω κατω ,αυτο εννοω.. τι βαρος πλανων θες να κοπανας??? ποσα γραμμαρια δλδ παλνους θα παιζεις??? αυτα που εγραψες ειναι η δραση του καλαμιου..πχ το δικο μου ειναι ΗΗ κ παιζει απο 40 εως 80γρ αλλα παιζει κ 100αριδες..το ιδιο καλαμι με ΗΗΗ παιζει 60-120γρ αλλα κοπαναει κ 140γρ…ειναι στιλιαρι ομως κ κανει μονο για βαθια νερα….ελπιζω να με καταλαβες. για μενα για να μη σκας τσαμπα λεφτα πηγαινε με καποιον που κανει τη τεχνικη δοκιμασε κ αμα σε αρεσει περνεις κατι καλο αλλιως αν αρχισεις ετσι κ δε παρεις κατι καλο απο την αρχη θα τα 3πλο πληρωσεις μετα.

    Επίσημος αντιπρόσωπος Καλαμάτας και πλεον GPακιας!!!!!

    Ευχαριστώ Άκη. Δεν πρόκειται να δώσω πολλά λεφτά και μάλιστα με το ενδεχόμενο να πάνε χαμένα. Γενικά όσον αφορά το ψάρεμα είμαι της άποψης ότι υπάρχουν προιόντα που μπορούν να σε καλύψουν μια χαρά, σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που έχει επικρατήσει στο μυαλό του καταναλωτή. Έχω προσωπικό παραδειγμα από το καλαμάκι για spinning που χρησιμοποιώ. Είναι ένα Shimano Alivio των 30€ (τότε) και δεν ένοιωσα ποτέ ότι κάποιο ψάρι υπερέχει λόγο του καλαμιού μου. Μέχρι τα 4,5 κιλά παλαμίδα την έχει φέρει έξω χωρίς ανάσα.

    Τώρα όσο για το shore διαπίστωσα πως δεν υπάρχει καθαρόαιμο και φθηνό στην Ελληνική αγορά. Οι περισσότεροι έχουν 1-2 καλάμια που είναι κοντά στο 200άρι € και μετά σου δείχνουν καλάμια για heavy spinning. Κάτι τέτοιο δεν το θέλω. Οπότε στράφηκα στους Κινέζους και έμεινα εκπληκτος. Απομένει να επικοινωνήσω με κάποιον κατασκευστή που δέχεται την αποστολή ενός κομματιού και φυσικά να αξίζει ο κόπος οικονομικά.

    Αν δεν βαριέσαι, μπες στο alibaba και πάτα shore jigging rods, μετά πήγαινε και διάβασε τους πίνακες με τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

    Ο τόπος που θα ψαρεύω είναι γύρω στα 20-30 μέτρα βάθος και θα ήθελα οι πλάνοι να μην είναι πάνω από 80γρ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #420532

    λοιπον ειδα στο alibaba μερικα αλλα αν εινα να δωσεις πανω απο 80ευρω καλυτερα παρε απ οεδω σο shimano vengeance  PG XH ειτε σε 3μ ειτε 2,70μ…

    να κοιταξεις για καλαμι μεχρι απο 9 εως 10 ποδια να ναι γιατι εχει πολυ κοντα στο alibaba που ειναι για βαρκα..

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 61 έως 62 (από 62 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων