FABARM XLR 5

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 133 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #332904

    Στην δική μου περίπτωση, γιατί ρίχνω ελάχιστα φυσίγγια ανά έξοδο και ανά περίοδο και δεν προλαβαίνω να βγάλω συμπεράσματα.
    B)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #332891

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΣΕΖΟΝ ΣΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΙΕΣ Η ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ 500 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ; B)

    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Γιαννη, πιθανοτατα οταν εχεις μαθει να τουφεκας το Α οπλο για 1-2-5-10 χρονια, ετσι και πιασεις κατι το διαφορετικο, δεν προκειτε να πετυχεις τιποτα, ειδηκα αν δεν ειναι στα μετρα σου, ή κατι δεν σε βολευει!

    Επισης, αν το Α οπλο βγαζει με 3* στα 30 μετρα 50 εκατοστα κυκλο τουφεκιας με 3 μετρα κωνικη ατρακτο, ενω το Β οπλο βγαζει 100 εκατοστα κυκλο τουφεκιας με 1 μετρο κωνικη ατρακτο, τοτε να εισαι σιγουρος οτι πρεπει να αλλαξεις ριζηκα φιλοσοφια σκοπευσης και προσκοπευσης, διαφορετικα, ειδηκα σε τραβερσες, δεν προκειτε να πετυχεις απολυτως τιποτα!

    Λοιπον, εχουμε νεωτερα απο τον Gianni, τα φυσιγγια της δοκιμης:
    – 32gr: 206L – 12/70-CX2000 – 1,60x32gr – SuperG 22 – 58mm
    – 36gr: DragoS – χαρτινα 12/70-CX2000 – 1,70x36gr – SuperG 17 – 58mm
    – 42gr: TecnaN – 12/70-615 – 1,95x42gr Z2M-15 – 58mm

    Το τσοκ 12/10 ηταν ενα εσω-εξω, πιθανοτατα να μιλαμε για το EXIS HP ή για αλλο τσοκ Fabarm 12/10, επισης εγινε καινουργιο τεστ με το full τσοκ στη Breda, που φτανει πλεον το ιδιο μηκος καννης με τη Fabarm και ηδη απο τα 7/10 (2*), το Fabarm βγαζει πιο στενες τουφεκιες απο το Breda. Επισης, το Breda ειχε δοκιμαστει και συνγκηθει με διαφορα αλλα οπλα που ειχα επανω καννες, φτιαγμενες κατα παραγγελεια στο GVT και εβγαινε σχεδον παντα νικητης!

    Προσωπικα, δεν μου μενει παρα να κανω 2 συγκεκριμμενα τεστ: δοκιμη με τους Spark και 3* στα 25~35 μετρα και εξωμειωση πραγματικων στοχων, μετα θα αποφασισω!

    Φιλικα Νικος :)

    EDIT: Τσοκ Inner HP Ultimate 89mm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #160041

    Γιαννη, πιθανοτατα οταν εχεις μαθει να τουφεκας το Α οπλο για 1-2-5-10 χρονια, ετσι και πιασεις κατι το διαφορετικο, δεν προκειτε να πετυχεις τιποτα, ειδηκα αν δεν ειναι στα μετρα σου, ή κατι δεν σε βολευει!

    Επισης, αν το Α οπλο βγαζει με 3* στα 30 μετρα 50 εκατοστα κυκλο τουφεκιας με 3 μετρα κωνικη ατρακτο, ενω το Β οπλο βγαζει 100 εκατοστα κυκλο τουφεκιας με 1 μετρο κωνικη ατρακτο, τοτε να εισαι σιγουρος οτι πρεπει να αλλαξεις ριζηκα φιλοσοφια σκοπευσης και προσκοπευσης, διαφορετικα, ειδηκα σε τραβερσες, δεν προκειτε να πετυχεις απολυτως τιποτα!

    συμφωνω απολυτα με νικ

    φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #160043

    από ότι ξέρω η Tribore της Fabarm είναι σαν ένα μεγάλο τσοκ… όσο πάει και στενεύει με αποτέλεσμα να συμπεριφέρετε όλη η κάννη σαν ένα τσόκ… Αν δεν έχει οπές εκτόνωσης στο τέλος της κάννης όπως είχαν οι πρώτες titanium που είχαν βγεί πολύ πιθανόν να υπάρχει πιο έντονο το φαινόμενο έκρηξης στομίου ειδικά αν έχεις σφικτο τσοκάρισμα… Λογικά σε ανοιχτά τσοκ θα έχεις πιο νορμαλ τουφεκιές συγκριτικά με τις απλές κάννες και καλύτερες κατανομές ενώ με πιο σφικτά τσοκ θα έχεις πολύ στενές τουφεκιές… Πάντως δεν νομίζω ότι η tribore της fabarm προσφέρει τίποτα παραπάνω από μία κάννη με πιο στενό αυλό όπως παράδειγμα τα bailal με αυλό 18.3-18.2.. Ωστώσω η τιτάνιουμ που εχει πάρει ένας θείος μου αν και βγάζει ελαφρώς πιο μακρινές και με πιο στενό κύκλο διασποράς τουφεκιες είχε αρκετά προβλήματα με πιο σημαντικό αυτό ότι τουφεκούσε 5-10 πόντους πιο αριστερά και έκανε που και πού εμπλοκές αν δεν την καθάριζε παρόλο που πενευε η fabarm το καινούργο μπιστόνι της τότε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    359
    milou στις #160058

    Γιαννη, πιθανοτατα οταν εχεις μαθει να τουφεκας το Α οπλο για 1-2-5-10 χρονια, ετσι και πιασεις κατι το διαφορετικο, δεν προκειτε να πετυχεις τιποτα, ειδηκα αν δεν ειναι στα μετρα σου, ή κατι δεν σε βολευει!

    ΝΙΚΟ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΗΣΥΧΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΝΑ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ Η ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΟΣΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΕΙ ΣΩΣΤΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ
    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    tzenos στις #332849

    Λοιπον ξερω κυνηγους που οτι οπλο και να παρουν σκοτωνουν,οποτε ειναι παραμυθια αυτα που ακουγονται για αλλαγη οπλου και χρονο προσαρμογης και και και και, οταν εισαι καλος εισαι καλος, η λεπτομεριες ειναι για τους σκοπευτες οπου εκει η διαφορες ειναι ενας εως τρεις δισκους στα 100, αλλα αλλο αυτο και αλλο να παρω ενα οπλο και να λεω οτι δεν σκοτωνω τιποτα γιατι αλλαξα οπλο οσο για τα μετρα αν ξερεις τη σου γινεται σε μια μερα το φερνεις εκει που θελεις………… B) :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    cuca76 στις #160062

    Παντως δε μπορω να πω οτι δε μου ρχεται το τουφεκι αν και δε με χαλαει να δοκιμασω και τα αλλα πελματα,δοκιμες περα του χαρτονιου δε μπορω να κανω εκτως και αν οτι κινηται τρωγεται που ουτως η αλλως δεν ειμαι τετοιος,θελω να ρωτησω κατι αυτο σχετικα με την εκρηξη στομιου το εχω ακουσει και γω αλλα σε παλαιοτερες κανες δε νομιζετε οτι μια εταιρια σα την FABARM που διαφημιζει την συγκεκριμενου τυπου κανη επρεπε να ξερει δια αυτου του φαινομενου και να το εχει διορθωσει? εδω να υπενθυμισω οτι η κανη της XLR5 δεν ειναι μοναδικη για το συγκεκριμενο μοντελο αλλα τη συνανταμε και σε αλλα οπως αυτο της Η38LION μαλλον πρωτα δοκιμαστικε σε αυτο το μοντελο και μετα στην XLR να φανταστειτε οτι η κουτα που σου ερχεται εχει δυο κωδικους πανω λεει:βαση xlr5 elite κανη H38 LION TRIBORE 1630 mpla mpla mpla

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #160064

    εξαρταται ρε παιδιά και πως επωμίζετε… Αν επωμίζεις με το ένα μάτι τότε βλέπεις αν έχεις σημαδέψει λάθος και το διορθώνεις… Αν όμως επωμίζεις με τα 2 μάτια τότε δεν μπορείς να ελέγξεις και αν το όπλο δεν σου κάθετε καλά τότε έχεις πρόβλημα και δεν πρόκειτε ποτέ να πετύχεις κάτι παρα μόνο από τύχη… Επίσης αν επωμίζεις με τα 2 μάτια τότε παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η κίνηση μέχρι το όπλο να φτάσει στο σημείο επώμισης και γενικά η εξικοίωση στο όπλο σου καθώς η επώμιση με τα 2 μάτια ανοιχτά γίνετε εντελως μηχανικά και αυθόρμητα… Οπότε ακόμη και το παραμικρό να κάνεις λάθος το έχεις χάσει το θήραμα… Αλλά σε κάθε περίπτωση η εξικοίωση στο όπλο σου σε βοηθάει πάρα πολύ…Εκτός αν το νέο σου όπλο έχει καλύτερο ζύγισμα και σου κάθετε καλύτερα από το προηγούμενο και πηγαίνει από μόνο του εκεί που το θέλεις και δεν χρειάζεσαι σχεδόν καθόλου εξάσκηση… Εγώ σε αυτό που δεν συμφωνώ με τον Νικο είναι ότι αν έχεις μάθει σωστά να επωμίζεις και αν το προηγούμενο αλλά και το τωρινό σου όπλο είναι στα μέτρα σου τότε λογικά δεν χρειάζεσαι αρκετό χρόνο για να συνηθίσεις το νέο σου όπλο γιατί λογικά θα σου κάθετε αμέσως… Αλλά και πάλι η δύναμη της συνήθειας είναι πολύ μεγάλη και όλο και κάποια διαφορά θα έχει το νέο σου όπλο με το προηγούμενο οπότε σε κάθε περίπτωση χρειάζετε να εξοικειωθείς μαζί του…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #332845

    Παντως δε μπορω να πω οτι δε μου ρχεται το τουφεκι αν και δε με χαλαει να δοκιμασω και τα αλλα πελματα,δοκιμες περα του χαρτονιου δε μπορω να κανω εκτως και αν οτι κινηται τρωγεται που ουτως η αλλως δεν ειμαι τετοιος,θελω να ρωτησω κατι αυτο σχετικα με την εκρηξη στομιου το εχω ακουσει και γω αλλα σε παλαιοτερες κανες δε νομιζετε οτι μια εταιρια σα την FABARM που διαφημιζει την συγκεκριμενου τυπου κανη επρεπε να ξερει δια αυτου του φαινομενου και να το εχει διορθωσει? εδω να υπενθυμισω οτι η κανη της XLR5 δεν ειναι μοναδικη για το συγκεκριμενο μοντελο αλλα τη συνανταμε και σε αλλα οπως αυτο της Η38LION μαλλον πρωτα δοκιμαστικε σε αυτο το μοντελο και μετα στην XLR να φανταστειτε οτι η κουτα που σου ερχεται εχει δυο κωδικους πανω λεει:βαση xlr5 elite κανη H38 LION TRIBORE 1630 mpla mpla mpla

    Αν δεν κάνω λαθος η Fabarm δεν είναι και η πιο μεγάλη κατασκευτρια όπλων και σίγουρα δεν έχει την εμπειρία που έχουν άλλες εταιρίες όπως benelli breda berreta franchi browning wincheser μιας και νομίζω ότι η fabarm είναι από τις πιο νέες εταιρίες… Εδώ και άλλες μεγαλύτερες εταιρίες κάνουν λάθοι πόσο μάλλον η fabarm…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #160066

    Εννοείται ότι οποιοδήποτε όπλο, όσο σωστό και να είναι επάνω μας, χρειάζεται μία περίοδο εξοικείωσης, ακριβώς όπως και ένα καινούριο αυτοκίνητο, άσχετα πόσο καλός μπορεί να είναι ο οδηγός του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    cuca76 στις #332842

    Αν δεν κάνω λαθος η Fabarm δεν είναι και η πιο μεγάλη κατασκευτρια όπλων και σίγουρα δεν έχει την εμπειρία που έχουν άλλες εταιρίες όπως benelli breda berreta franchi browning wincheser μιας και νομίζω ότι η fabarm είναι από τις πιο νέες εταιρίες… Εδώ και άλλες μεγαλύτερες εταιρίες κάνουν λάθοι πόσο μάλλον η fabarm…

    σωστα τα λες αλλα ξερεις ποια ειναι η διαφορα?οτι οι αλλες εταιριες δε διαφημιζουν την κανη τους ως αποκλειστικη πατεντα οπως κανει η φαμπαρμ για την tribore και συνεπως θα επρεπε να υποστηριζουν και αυτην την προσπαθεια με εργα και οχι με λογια… χωρις να λεω βεβαια οτι κανουν κατι τετοιο, στη τελικη τα συμπερασματα θα βγουν στο τελος δε μπορω να ριξω ευθυνη σε κανεναν ακομα αλλα μονο σε μενα θα δειξει.. οπως και δε θα διστασω να πω την αληθεια στο τελος του κυνηγιου αφου εχω δοκιμασει ολους τους πιθανους συνδιασμους τσοκ/φισιγγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #160071

    εντάξει μην νομίζεις ότι είναι και κάτι το τρελό η κάννη της Fabarm… Δεν είναι καμιά εξωπραγματική ιδέα… Σκέφτικαν απλά να φτιάξουν μία κάννη που όσο πάει να στενεύει ο αυλός σαν να είναι δηλαδή ένα μεγάλο τσόκ… Πιστεύω ότι σαν ιδέα θα μπορούσε να την σκεφτεί ο καθένας… Απλά πιστεύω ότι για κάποιο λόγο οι άλλες εταιρίες δεν είχαν τολμήσει κάτι τέτοιο και δεν το είχαν υλοποιήσει και δεν το είχαν δοκιμάσει έτσι ήρθε η Fabarm το εφάρμοσε και αφού είδε ότι έχει κάποια ιδιαιτερότητα στην τουφεκιά το διατήρησε… Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όπλα τα οποία έχουν στενό αυλό γύρω στα 18.3-18.2 όπως τα baikal ας πούμε μπορούν να βγάλουν μακρύτερες και πιο σφικτές τουφεκιές… Η ακόμη και μία κάννη με ένα τσόκ που να έχει μεγάλο μήκος ώστε να συμπεικνώνει σε μεγαλύτερο μήκος και λιγότερο προοδευτικά την τουφεκιά όπως ας πούμε το crio τσοκ της benelli ίσως πετύχει παρόμοιες ασκαγιές με την tribore… Οι περισσότεροι πάντως από προσωπική μου εμπειρία εντυπωσιάζονται από το μήκος της τουφεκιάς και της μικρής διασποράς που έχουν τα σκάγια από την tribore κάνη… Κάτι που μπορείς να το πετύχεις πολύ άνετα από έναν στενό αυλό όπως σου είπα και ένα φουλ τσοκ… Θα μπορούσαν βέβαια αντί να παρουν την Fabarm και να κυνηγάνε με την tribore και με 4**** τσοκ να κυνηγάνε με κάποια άλλη καραμπίνα με 2** ή και φούλ τσόκ… Σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα θα έπαιρναν… Με την Fabarm και την tribore παντως δύσκολα θα μπορέσεις να κυνηγίσεις με φουλ τσόκ γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν δίνει και τόσο καλές ασκαγιές και πρέπει να οφείλετε και στο φαινόμενο έκρηξης στομίου που θα είναι μεγαλύτερο σε σφικτά τσοκ…

    Όλα αυτά βέβαια είναι δικά μου συμπεράσματα και μπορεί να κάνω λάθος… Αλλά πάνω κάτω έτσι νομίζω ότι είναι…

    edit: Γενικά είναι κάποιες εταιρίες που δεν έχουν να επιδείξουν και πολλά πράγματα οπότε ψάχνουν να βρουν μια καινοτομεία για να πουλήσουν… Έτσι και η fabarm βρήκε την tribore και την επίστρωση από τιτάνιο… H breda έκλεψε το σύστημα αδρανείας από την benelli και για να μπορέσει να πουλήσει περισσότερο από την benelli έδωσε ιδιαίτερη σημασία στην αξιοπιστία και στα ύλικά που χρησιμοποιεί. Αλλά τεχνολογικά δεν έχει να επιδείξει τίποτα σαν εταιρία και για αυτό τόσα χρόνια βγάζει τα ίδια κακοζιγυσμένα βαριά όπλα με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά και πάντα εφαρμόζει τελευταία τις καινοτομίες που οι άλλες εταιρίες έχουν εφαρμόσει χρόνια πριν… Αλλά θα σας ρωτήσω κάτι… Αν δεν είχε η breda το σύστημα αδρανείας και η fabarm την tribore κάννη ποιος θα αγόραζε breda και fabarm??? Εγώ πιστεύω κανείς εκτός και αν τους άρεσαν τα ξύλα τους και τα σχέδια τους και αν ήταν πιο οικονομικές όπως είναι οι Franchi που για αυτό πουλάνε και αυτές…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #332834

    Λογικά σε ανοιχτά τσοκ θα έχεις πιο νορμαλ τουφεκιές συγκριτικά με τις απλές κάννες και καλύτερες κατανομές ενώ με πιο σφικτά τσοκ θα έχεις πολύ στενές τουφεκιές…

    Πάντως δεν νομίζω ότι η tribore της fabarm προσφέρει τίποτα παραπάνω από μία κάννη με πιο στενό αυλό όπως παράδειγμα τα bailal με αυλό 18.3-18.2..

    Συμφωνω στο πρωτο, αλλα διαφωνω στο δευτερο, διοτι προσφερει λιγοτερο λακτισμα, μικροτερη αναπηδηση στομιου, μεγαλυτερη ταχυτητα στα περιφερειακα σκαγια, καλυτερες κατανομες, διαφορετικο κωνο ατρακτου και επισης φημιζεται για την καλυτερη διατρηση, σε σχεση με τις ανταγωνιστηκες καννες…

    Γιαννη, συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες, απλα δεν μπορω να ρισκαρω και να πειραξω το οπλο, πριν αποφασισω αν θα το στειλω ή οχι… Υπολογιζω οτι για να πετυχω τα σωστα αποτελεσματα, θα πρεπει να ξαναγυρισω στην αυθεντικη φλατζα, να κοντυνω 1 εκατοστο το κοντακι, και να λιμαρω το χτενι, ωστε να κατεβει 4~5 χιλιοστα και να γινει πιο επιπεδο…πραγμα πολυ δυσκολο και με μεγαλο ρισκο!

    Τζενο, εσυ καλα τα λες, εγω παντως με την Beretta 391 Light του πατερα μου, που δεν εχει κοντακι στα μετρα μου (+2cm), εκτος απο οτι με ξετιναζε στον ωμο και στο ζυγοματικο, δυσκολευομουνα ακομα και να σημαδεψω στατικο στοχο…αυτα περυσι, με 32-34gr…

    Το φαινομενο της εκρηξης στομιου, το συνανταμαι σε ολες τις καννες, απο 66 εκατοστα και κατω, ανεξαρτητος εταιρειας, διοτι πρωταρχηκο ρολο, παιζει ο τυπος, η προοδευτικοτητα της πυριτιδας και ο χρονος καυσης του φυσιγγιου (TC/BT)!

    Οι H4 & XLR5, εχουν την ιδια ακριβως καννη, αλλα με διαφορετικα τσοκ και δαχτυλιδια αεριων.

    Εγώ σε αυτό που δεν συμφωνώ με τον Νικο είναι ότι αν έχεις μάθει σωστά να επωμίζεις και αν το προηγούμενο αλλά και το τωρινό σου όπλο είναι στα μέτρα σου τότε λογικά δεν χρειάζεσαι αρκετό χρόνο για να συνηθίσεις το νέο σου όπλο γιατί λογικά θα σου κάθετε αμέσως… Αλλά και πάλι η δύναμη της συνήθειας είναι πολύ μεγάλη και όλο και κάποια διαφορά θα έχει το νέο σου όπλο με το προηγούμενο οπότε σε κάθε περίπτωση χρειάζετε να εξοικειωθείς μαζί του…

    Κοιτα, δεν διαφωνω σε αυτο που λες, απλα εγω παντα επωμιζα και τουφεκουσα και με τα 2 ματια ανοιχτα, απλα δεν καθομαι να παρω σταση επωμισης και σηκωνω το οπλο να τουφεκισω, ειτε περπαταω, ειτε ειμαι σταματημενος… Επισης, παλια τουφεκουσα περισσοτερο εστιαζωντας την ακιδα, τωρα προσπαθω να τουφεκαω ασυνεσθητα εστιαζωντας μονο τον στοχο και εχωντας θολο το ειδολο της καννης…

    Στο παλιο οπλο, ειχα προβλημα με την παπια και την demi πιστολε λαβη, το ειχα κοντυνει 1,5 εκατοστα και ειχα φερει εκει που πρεπει τα pitch + αλλαγη πελματος, drop & cast on. Αντιθετως, το H4 ειναι απειραχτο και δεν μου καθεται καλα το κοντακι, στο μηκος, στο χτενι και στο pitch…

    Αν δεν κάνω λαθος η Fabarm δεν είναι και η πιο μεγάλη κατασκευτρια όπλων και σίγουρα δεν έχει την εμπειρία που έχουν άλλες εταιρίες όπως benelli breda berreta franchi browning wincheser μιας και νομίζω ότι η fabarm είναι από τις πιο νέες εταιρίες… Εδώ και άλλες μεγαλύτερες εταιρίες κάνουν λάθοι πόσο μάλλον η fabarm…

    Συμφωνω και ειναι αληθεια οτι η Fabarm δεν εχει τα χρονια που εχουν οι αλλες εταιρειες οπως η Beretta (1526) & Franchi (1868), αλλα μαλλον εχει παραπανω χρονια απο τη Benelli (1967)…επισης, θεωρω καλυτερο να εχεις ελλατωματικο οπλο απο ελειπη τροφοδοσια μηχανησμου και καννη που να σκοτωνει, σε σχεση με οπλο που να μην κανει εμπλοκες και καννη που να μην σκοτωνει…

    Εννοείται ότι [b]οποιοδήποτε όπλο, όσο σωστό και να είναι επάνω μας, χρειάζεται μία περίοδο εξοικείωσης[/b], ακριβώς όπως και ένα καινούριο αυτοκίνητο, άσχετα πόσο καλός μπορεί να είναι ο οδηγός του.

    Πες τα ρε συ Δασκαλε, γιατι αμα τα πω εγω, δεν θα με παρει κανεις στα σοβαρα! B)

    οτι οι αλλες εταιριες δε διαφημιζουν την κανη τους ως αποκλειστικη πατεντα οπως κανει η φαμπαρμ για την tribore

    – Tribore
    – Tribore Inner Plus/HP
    – Pulse Piston
    – Τσοκ HP
    – Triwood
    – Soft Touch

    εντάξει μην νομίζεις ότι είναι και κάτι το τρελό η κάννη της Fabarm… Δεν είναι καμιά εξωπραγματική ιδέα… Σκέφτικαν απλά να φτιάξουν μία κάννη που όσο πάει να στενεύει ο αυλός σαν να είναι δηλαδή ένα μεγάλο τσόκ… Πιστεύω ότι σαν ιδέα θα μπορούσε να την σκεφτεί ο καθένας

    Όλα αυτά βέβαια είναι δικά μου συμπεράσματα και [b]μπορεί να κάνω λάθος[/b]… Αλλά πάνω κάτω έτσι νομίζω ότι είναι…

    edit: Γενικά είναι κάποιες εταιρίες που δεν έχουν να επιδείξουν και πολλά πράγματα οπότε ψάχνουν να βρουν μια καινοτομεία για να πουλήσουν… Έτσι και η fabarm βρήκε την tribore και την επίστρωση από τιτάνιο… H breda έκλεψε το σύστημα αδρανείας από την benelli και για να μπορέσει να πουλήσει περισσότερο από την benelli έδωσε ιδιαίτερη σημασία στην αξιοπιστία και στα ύλικά που χρησιμοποιεί. Αλλά τεχνολογικά δεν έχει να επιδείξει τίποτα σαν εταιρία

    Ναι, εδω περα κανεις λαθος σε 2-3 πραγματα, αν και θελει αρκετο γραψιμο, θα τα πω εν συντωμια:
    – και η Merkel εχει παρομοιο συστημα αλλα σε μεγαλυτερο μηκος
    – και ο Bentivoglio στις SuperVelox τρυπαει απο τα 2/3 ξεκινωντας απο τα 18,90 για να βγει στα 18,70
    – ισως δεν μπορει να εφαρμοστει σωστα στις καννες ψυχρης σφυριλατησης, αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν τα λεω σωστα ή οχι
    – η κωνικη συσφιξη, ανακαλυφτηκε για να δωσει αλλη ταχυτητα στα περιφερειακα σκαγια που δεχονται τις τριβες και για να εχει διαφορετικο κωνο η ατρακτος
    – η Tribore ειναι τρελη πατεντα, μην την υποτιμας
    – η Breda δεν εκλεψε τιποτα, εδινε τα σχεδια και κατασκευαζε οπλα μεσα στο εργοστασιο της Benelli και καννες μεσα στο εργοστασιο της Fabarm…κτλ…, τα συναρμολογουσε και τα πουλουσε για δικα της
    – η Breda ως εταιρεια, εχει να επιδειξει την Chiron/Xanthos, που ειναι καλυτερη απο ολες τις Benelli και τις Beretta μαζι!

    Παιδια, ειναι αργα και νυσταζω, μην με παρεξηγησεται που σας απανταω κοφτα, απλα κοιταζω να κανω γρηγορα, ΟΚ;

    Φιλικα Νικος :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #160108

    επειδή έχω κυνηγισει με fabarm και την ξέρω καλα την tribore κάννη αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι δίνει μικρότερη διασπορά και έχει και αυξάνει την απόσταση τουφεκιάς… Η ουσία είναι αυτή με λίγα λόγια… Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέριες που δεν παίζουν και πολύ σημαντικό ρόλο… Και για αυτό χοντρικά σας λέω ότι στο περίπου βγάζει τις ίδιες ασκαγές με το πλαγιόκαννο baikal που έχω με σταθερό τσοκάρισμα 3***/1*… Και για αυτό τον λόγο είτε κυνηγούσα με την fabarm είτε με το baikal είχα τις ίδιες επιτυχίες σχεδόν και με τα 2 όπλα τα οποία σκοτώνουν και τα 2…

    Τώρα θα διαφωνίσω με τον Νίκο στο σημείο που λέει ότι λόγο της tribore τα εξωτερικά σκάγια αποκτούν μεγαλύτερη ταχύτητα… Δεν νομίζω να είναι έτσι για τον εξής λόγο… Τα σκάγια λόγο του συγκεντρωτήρα βγαίνουν από την κάννη την ίδια χρονική στιγμή που σημαίνει ότι βγαίνοντας την από την κάννη όλα τα σκάγια έχουν αρχικά την ίδια ταχύτητα αφού βγαίνουν σαν ένα ενιαίο σώμα μαζί με τον συγκεντρωτήρα (με μάλινη τάπα ίσως αλλάζει λίγο το αποτέλεσμα αλλά και εκεί τα σκάγια σαν ένα ενιαίο σώμα βγαίνουν). Τα εξωτερικά σκάγια χάνουν σε ταχύτητα λόγο της αυξημένης τριβής που έχουν από την αντίσταση του αέρα μόλις βγούν από την κάννη για τον λόγο ότι αυτά έχουν περισσότερη επιφάνεια επαφής με τον αέρα ενώ τα εσωτερικά δεν έχουν τόση μεγάλη τριβή πρίν ακόμη αρχίσει να αποκτά διασπορά η τουφεκιά. Και αυτό δεν αλλάζει σε καμία περίπτωση σε όποιαδιποτε κάννη και αν δοκιμάσεις… Αυτό που πετυχαίνει η tribore κάννη είναι να βγάζει μικρότερη διασπορά λόγο του ότι σε όλη την διαδρομή της κάννης ο αυλός μειώνετε ώσπου να καταλήξει σε έναν πιο στενό αυλό (αν θυμάμαι καλά σε 18.3) από ότι στα άλλα όπλα… Και λόγο της μικρότερης διασποράς έχουμε και λιγότερα εξωτερικά σκάγια οπότε και λιγότερες εξωτερικές τριβές λόγο αέρα και επομένως πιο ομοιόμορφη τουφεκιά στην παράμετρο της ταχύτητας… Για αυτό τον λόγο δεν νομίζω ότι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα από μία κάννη tribore από ότι σε μία κάννη με αυλό 18.3 ή 18.2…

    – και η Merkel εχει παρομοιο συστημα αλλα σε μεγαλυτερο μηκος
    – και ο Bentivoglio στις SuperVelox τρυπαει απο τα 2/3 ξεκινωντας απο τα 18,90 για να βγει στα 18,70
    – ισως δεν μπορει να εφαρμοστει σωστα στις καννες ψυχρης σφυριλατησης, αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος αν τα λεω σωστα ή οχι
    – η κωνικη συσφιξη, ανακαλυφτηκε για να δωσει αλλη ταχυτητα στα περιφερειακα σκαγια που δεχονται τις τριβες και για να εχει διαφορετικο κωνο η ατρακτος
    – η Tribore ειναι τρελη πατεντα, μην την υποτιμας
    – η Breda δεν εκλεψε τιποτα, εδινε τα σχεδια και κατασκευαζε οπλα μεσα στο εργοστασιο της Benelli και καννες μεσα στο εργοστασιο της Fabarm…κτλ…, τα συναρμολογουσε και τα πουλουσε για δικα της
    – η Breda ως εταιρεια, εχει να επιδειξει την Chiron/Xanthos, που ειναι καλυτερη απο ολες τις Benelli και τις Beretta μαζι!

    Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση πάντα και για να γίνετε κουβέντα και με όλο τον σεβασμό στην άποψη και τις γνώσεις του καθένα και κυρίως του Νίκου που πιστεύω στις γνώσεις και την εμπειρία του μιας και τον έχω ρωτήσει μάλιστα για συμβουλή σε ένα θέμα που με απασχολεί θα ήθελα να πω ότι:
    η Merkel έχει αν δεν κάνω λάθος πολύ μικρή έως αμελητέα σύσφιξη στις κάννες τις οπότε δεν συγκρίνετε με την tribore και για αυτό δεν έχει τα αποτελέσματα της. Tο ίδιο ισχύει και με την supervelox η οποία έχει τόσο μεγάλο αυλό 18,70 που δεν επιρρεάζει καθόλου την σύσφηξη στην ασκαγιά … Ακόμη και μία Benelli με 18.4 αυλό θα έχει περισσότερη σύσφηξη στην τουφεκια με ότι αυτό συνεπάγετε από την supervelox…Αλλά αυτό αποδεικνύει όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ ότι η ιδέα της tribore δεν είναι και καμία αδιανόητη ιδέα απλά η υλοποίηση της είναι πιο πετυχημένη με καλύτερα και πιο εμφανή αποτελέσματα…
    Για την ταχύτητα στα περιφερειακά σκάγια είπα την γνώμη μου πρίν που ξαναλέω ότι επιρρεάζετε από την αντίσταση του αέρα και όχι από τις τριβές της κάννης (η τριβές της κάννης στα περιφεριακά σκάγια έχουν σαν αποτέλεσμα την αλλείωση τους και το λιώσιμο τους καμιά φορά που σε συνάρτηση με τις τριβές από την αντίσταση του αέρα αφού βγουν από την κάννη χάνουν περισσότερο σε ταχύτητα από ότι τα άλλα σκάγια αλλά αυτές οι τριβές υπάρχουν και στην tribore όπως και σε όλες τις κάννες…) Μπορεί η breda σαν κρατική εταιρία να μην έκλεψε θεωρητικα το σύστημα από την Benelli μιας και σαν κρατική εταιρία είχε το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει την πατέντα μιας άλλης εταιρίας νομίζω βάση νόμου στην εταιρία προς όφελος του κράτους αλλά το σύστημα αδρανείας το ευφύβρε πρώτος ο δημιουργός της Benelli ο κύριος Benelli (δεν θυμάμαι ολοκληρο το όνομα του το οποίο μπορεί να βρεθεί στο γουγλη). Και προφανώς μία εταιρία από την στιγμη που χρησιμοποιεί το πιο προηγμένο και πιο καλό σύστημα το οποίο είναι το αδρανείας της Benelli και τις κάννες της fabarm ή της berreta είναι απόλυτα φυσιολογικό να βγάλει μία καλή καραμπίνα η οποία αν κρίνω από ολες τις breda που έχω πιάσει αν και θα είναι σκυλί θα έχει το παραπανίσιο βάρος και το κακό ζύγισμα που έχουν όλες οι breda συγκριτικά πάντα με Berreta και Benelli…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #160109

    και κάτι άλλο το οποίο ξέχασα να πω είναι ότι, δεν είναι πάντα το ζητούμενο από μία κάννη να βγάλει μικρή διασπορά και μεγάλη σε μήκος τουφεκιά (κάτι που το καθορίζει περισσότερο το φυσίγγι παρά η κάννη)… Μία καλή τουφεκιά είναι αυτή που έχει καλή κατανομή ασκαγίων σε έναν κύκλο διαμέτρου 75 εκατοστών και καλή διάτρηση και όχι μία τουφεκιά που έχει απλά καλή κατανομή σε μία δασπορά που έχει διάμετρο 50 εκατοστά… Εννοείτε ότι όσο πιο μικρή είναι η διάμετρος της διασποράς τόσο πιο πυκνή ασκαγιά θα έχουμε άρα και πιο καλή κατανομή ασκαγίων…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 133 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων