ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΟΙΝΤΕΡ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Πόϊντερ

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #160348

    Ti να κρινουμε απο ενα βιντεακι δευτερολεπτων?
    Ενα κουταβι ειναι που ψαχνει στα ποδια σου
    Δωστου πουλια και μετα θα μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για το τι εχει στο κεφαλι του ο σκυλακος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    velos90 στις #160485

    1 χρονια περιμενεις να μεγαλωσει…και αν κατσει κανενα πουλι
    2 χρονια οι πρωτες φερμες και τα πρωτα πουλια, μαζευει εμπειρια.
    3 χρονια κυνηγας κανονικα
    Ετσι εχουν τα πραγματα στα πουλοσκυλα, υπομονη λοιπον.
    Πιστεψε στο σκυλι, δωστου ευκαιριες και δε θα βγεις χαμενος
    Φιλικα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    geork_ij-26 στις #161014

    Aρσενικο ποιντερ εχω και εγω ειναι κοντα δυο χρονων και δεν κυνηγαει ακομα κανονικα ανοιγεται ψαχνει αλλα πρεπει να "συναντησει" που λενε για να μπει στο παιχνιδι για αυτο ηρεμησε για να χαρεις τα παιχνιδια που κανει το κουταβακι σου και σε κανα δυο τρια χρονια θα δεις αποτελεσματα αλλα πρεπει το σκυλι να βγαι νει τουλαχιστον τρεις φορες την εβδομαδα εστω και για λιγο . Συμφωνω με τον φιλο παραπανω που ειπε οτι στα τρια χρονια θα δεις αλλο σκυλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    ΚΥΡKYRIAKOS στις #330761

    ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ; :D :D
    http://www.youtube.com/watch?v=VjcTXNfc9RI…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #161092

    καλημερα σε ολους
    χωρης να θελω να κανω τον ειδικο αλλα και δεν ειμαι , εγω τα σκυλια που ειχα αλλα και που εχω τα βγαζω απο πολυ μικρα
    με το που τελειονουν τα εμβολεια και παιρνω το οκ απο τον γιατρο τα παω για εκπαιδευτικο μια ωρα την εξωδο
    εαν ειναι περιοδο κυνηγιου τοτε παω κανονικη εξωδο
    χτες μαλιστα με το κουταβι που εχω ειναι 6 μηνων εκανα 3 ορτυκια φερμαριστα
    η μανα της σε αυτην την ηλικια μου ειχε δωσει την πρωτη της μπεκατσα και μαληστα στα επιστροφια
    τα σκυλια μου ειναι σεττερ δεν ξερω εαν παιζει ρολο η ρατσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    175
    Karapapinos στις #330525

    καλημερα σε ολους
    χωρης να θελω να κανω τον ειδικο αλλα και δεν ειμαι , εγω τα σκυλια που ειχα αλλα και που εχω τα βγαζω απο πολυ μικρα
    με το που τελειονουν τα εμβολεια και παιρνω το οκ απο τον γιατρο τα παω για εκπαιδευτικο μια ωρα την εξωδο
    εαν ειναι περιοδο κυνηγιου τοτε παω κανονικη εξωδο
    χτες μαλιστα με το κουταβι που εχω ειναι 6 μηνων εκανα 3 ορτυκια φερμαριστα
    η μανα της σε αυτην την ηλικια μου ειχε δωσει την πρωτη της μπεκατσα και μαληστα στα επιστροφια
    τα σκυλια μου ειναι σεττερ δεν ξερω εαν παιζει ρολο η ρατσα.

    sKYLO APO TO BARELI DEN EBGALE KANENAS!ONTOS EKEI 2-3 XRONON STRONOUN AN MAZEPSOUN EMPEIRIES OSO KAI AN ANOIGETAI I OXI!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    271
    nikolas1949 στις #162842

    Φιλαρακια θελω τη βοηθεια – γνωμη σας για ενα χρονιαρικο σχεδον ποιντερ αρσενικο που μου χαρισαν καποιοι φιλοι απο την Ξανθη. Το σκυλι ανοιγεται παρα πολυ ,σχεδον εξαφανιζεται, σε βαθμο που ανησυχω οτι πολυ γρηγορα, αν δεν κανω κατι , μαλλον θα το χασω. Για πειτε μου και εσεις τι πρεπει να κανω, ετσι ωστε να μη φευγει τοσο πολυ. Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #327057

    Φιλαρακια θελω τη βοηθεια – γνωμη σας για ενα χρονιαρικο σχεδον ποιντερ αρσενικο που μου χαρισαν καποιοι φιλοι απο την Ξανθη. Το σκυλι ανοιγεται παρα πολυ ,σχεδον εξαφανιζεται, σε βαθμο που ανησυχω οτι πολυ γρηγορα, αν δεν κανω κατι , μαλλον θα το χασω. Για πειτε μου και εσεις τι πρεπει να κανω, ετσι ωστε να μη φευγει τοσο πολυ. Ευχαριστω

    [font=”Comic Sans MS”]Τα καλά πόϊντερς ανοίγονται περισσότερο από κάθε άλλη φυλή, αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως ανάλογα με τις συνθήκες του τοπίου ή τις ιδιαιτερότητες του θηράματος δεν θα πρέπει να προσαρμοστεί έτσι που να είναι αποδοτικό για την "τσάντα", π.χ. όταν κυνηγά στον κάμπο ή στην αλπική ζώνη μπορεί και πρέπει να πάρει μεγάλο τόπο. Μέσα στο ντούσκο όμως, πολλές φορές, δεν ακούς ούτε το μπίπερ σε απόσταση 100-150 μέτρων, άρα αν είναι έξυπνο και έχει εμπειρίες θα κρατιέται στην σωστή απόσταση…. ποιά είναι η σωστή; αυτή που θα διατηρεί την επαφή σκύλου-κυνηγού για αποτελεσματικό κυνήγι. Αν πάλι τα πουλιά είναι νευρικά και δεν σηκώνουν φέρμα διαρκείας θα πρέπει να μαζευτεί (εμπειρία). Ενός έτους που είναι το δικό σου ούτε την εξυπνάδα του έχει καλλιεργήσει ούτε εμπειρίες έχει, οπότε θα κάνεις υπομονή, ωστόσο, πρέπει να αποκτήσεις πρώτα απ' όλα μια καλή σχέση μαζί του, αυτό προϋποθέτει ενασχόληση, φροντίδα και αρκετό ποιοτικό χρόνο. Δεν μας είπες τίποτα για το επίπεδο εκπαίδευσης του, αν δεν έχει εκπαιδευτεί θα πρέπει να το τελειοποιήσεις πριν το πας για κυνήγι, ένας σκύλος για να ελέγχεται θα πρέπει να έρχεται αμέσως μόλις τον καλέσουμε (με οποιεσδήποτε συνθήκες) να κάθετε όταν του πούμε, να πηγαίνει όπου του δείχνουμε, να κάνει μία υποτυπώδη διασταυρωμένη έρευνα και φυσικά να απορτάρει με την εντολή μας. Αν δεν έχει ασχολειθεί κάποιος για όλα αυτά θα περάσει πολύς χρόνος μέχρι να παίρνεις τα πουλιά που θα έπρεπε άσε που όταν μάθει να κυνηγά για την δική του ευχαρίστηση θα είναι σχεδόν αδύνατον για σένα να τον διορθώσεις, τότε θα θέλεις οπωσδήποτε την βοήθεια ενός επαγγελματία.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    271
    nikolas1949 στις #327033

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Τα καλά πόϊντερς ανοίγονται περισσότερο από κάθε άλλη φυλή, αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως ανάλογα με τις συνθήκες του τοπίου ή τις ιδιαιτερότητες του θηράματος δεν θα πρέπει να προσαρμοστεί έτσι που να είναι αποδοτικό για την "τσάντα", π.χ. όταν κυνηγά στον κάμπο ή στην αλπική ζώνη μπορεί και πρέπει να πάρει μεγάλο τόπο. Μέσα στο ντούσκο όμως, πολλές φορές, δεν ακούς ούτε το μπίπερ σε απόσταση 100-150 μέτρων, άρα αν είναι έξυπνο και έχει εμπειρίες θα κρατιέται στην σωστή απόσταση…. ποιά είναι η σωστή; αυτή που θα διατηρεί την επαφή σκύλου-κυνηγού για αποτελεσματικό κυνήγι. Αν πάλι τα πουλιά είναι νευρικά και δεν σηκώνουν φέρμα διαρκείας θα πρέπει να μαζευτεί (εμπειρία). Ενός έτους που είναι το δικό σου ούτε την εξυπνάδα του έχει καλλιεργήσει ούτε εμπειρίες έχει, οπότε θα κάνεις υπομονή, ωστόσο, πρέπει να αποκτήσεις πρώτα απ' όλα μια καλή σχέση μαζί του, αυτό προϋποθέτει ενασχόληση, φροντίδα και αρκετό ποιοτικό χρόνο. Δεν μας είπες τίποτα για το επίπεδο εκπαίδευσης του, αν δεν έχει εκπαιδευτεί θα πρέπει να το τελειοποιήσεις πριν το πας για κυνήγι, ένας σκύλος για να ελέγχεται θα πρέπει να έρχεται αμέσως μόλις τον καλέσουμε (με οποιεσδήποτε συνθήκες) να κάθετε όταν του πούμε, να πηγαίνει όπου του δείχνουμε, να κάνει μία υποτυπώδη διασταυρωμένη έρευνα και φυσικά να απορτάρει με την εντολή μας. Αν δεν έχει ασχολειθεί κάποιος για όλα αυτά θα περάσει πολύς χρόνος μέχρι να παίρνεις τα πουλιά που θα έπρεπε άσε που όταν μάθει να κυνηγά για την δική του ευχαρίστηση θα είναι σχεδόν αδύνατον για σένα να τον διορθώσεις, τότε θα θέλεις οπωσδήποτε την βοήθεια ενός επαγγελματία.
    Φιλικά[/font][/size]

    Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις πολυ καλες και σωστες συμβουλες σας. Θελω να πιστευω οτι ακολουθωντας τις συμβουλες σας κατι θα καταφερω. Να εισθε παντα καλα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    dede στις #162877

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΨΙΛΟΨΑΧΝΕΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ ΓΙΑΤΙ ΧΙΟΝΙΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #326970

    Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις πολυ καλες και σωστες συμβουλες σας. Θελω να πιστευω οτι ακολουθωντας τις συμβουλες σας κατι θα καταφερω. Να εισθε παντα καλα..

    [font=”Comic Sans MS”]Ευχαριστώ, καλή επιτυχία. Ένα καλό βιβλίο για την εκπαίδευση θα σε βοηθήσει.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #326965

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΟΥ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΨΙΛΟΨΑΧΝΕΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ ΓΙΑΤΙ ΧΙΟΝΙΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ

    [font=”Comic Sans MS”]Φυσικά μπορείς να το βγάλεις, επιβάλλεται. Αυτά που πρέπει να προσέξεις είναι: τα πέλματα να ελέγχονται για σκασίματα από πάγο. Τον πάγο για να μη γλιστρά. Όταν τελειώσει την άσκηση να σκουπιστεί καλά για να στεγνώσει και να μη παραμείνει ακίνητο σε μπαγκαζιέρα. Στο κουμάσι του ο σκύλος δεν πρέπει να εκτίθεται σε ψυχρά ρεύματα και στην υγρασία, με το κρύο τα βολεύει.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    dede στις #163338

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΜΕ ΕΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΑΜΝΟ ΚΑΤΙ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΙΑ ΠΕΤΑΩ ΜΙΑ ΧΙΟΝΟΜΠΑΛΑ ΜΕΣ ΤΟΝ ΘΑΜΝΟ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ 10ΑΡΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΡΝΑΡΙ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΓΙΑ 3 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΕΡΜΑ ΣΤΑ ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΗΚΩΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΟΥΡΑ ΚΑΓΚΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ Η Π@Π@ΡΙΕΣ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #325913

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΜΕ ΕΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΑΜΝΟ ΚΑΤΙ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΙΑ ΠΕΤΑΩ ΜΙΑ ΧΙΟΝΟΜΠΑΛΑ ΜΕΣ ΤΟΝ ΘΑΜΝΟ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ 10ΑΡΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΡΝΑΡΙ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΓΙΑ 3 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΕΡΜΑ ΣΤΑ ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΗΚΩΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΟΥΡΑ ΚΑΓΚΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ Η Π@Π@ΡΙΕΣ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ

    [font=”Comic Sans MS”]Καλά… τι σόι απάντηση περιμένεις τώρα; Μόνο εσύ που παρατηρούσες το σκυλάκι μπορείς να ξέρεις τι και γιατί το έκανε.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    dede στις #164749

    ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΙΤΑΡΙΘΡΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΜΟΥ.
    ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΩ ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΤΙΣ ΦΩΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΩ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ ΑΝΕΒΙΚΕ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΘΕΛΕΙ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΥΗΜΕΡΟ ΕΔΩ ΔΙΠΛΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΣΤΗΝ ΡΕΖΕΡΒΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ
    ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΩ Η Μ@Λ@ΚΙ@ ΘΑ ΚΑΝΩ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων