ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΟΙΝΤΕΡ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Πόϊντερ

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    panzer27 στις #323282

    ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
    ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΙΤΑΡΙΘΡΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΜΟΥ.
    ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΜΑΛΩΝΩ ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΤΙΣ ΦΩΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΩ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ ΑΝΕΒΙΚΕ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΘΕΛΕΙ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΥΗΜΕΡΟ ΕΔΩ ΔΙΠΛΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ ΣΤΗΝ ΡΕΖΕΡΒΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ
    ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΩ Η Μ@Λ@ΚΙ@ ΘΑ ΚΑΝΩ?

    Γεια σου φιλε! Να το πας στην ελεγχομενη στις Σερρες. Απο Σερρες ειμαι και εχω φτιαξει το σκυλο μου εκει. Απαραιτητη προυποθεση να μη φοβαται την τουφεκια. Μπορεις επισης να απομακρυνθεις λιγο απο τους αλλους κυνηγους η να βιαστεις μολις ξεκινησει το κυνηγι για να συναντησεις κανα φασιανο πρωτος. Επισης να σου πω οτι τα πιο πολλα πουλια βρισκονται κοντα στους χωματοδρομους πανω απο την καλυβα του Δασαρχειου, γιατι πριν αρχισει το κυνηγι περναει φορτηγο και τους αραδιαζει πανω στο δρομο και αυτοι κρυβονται στους θαμνους αριστερα και δεξια. Σταματα να ασχολεισαι με μικροπουλα και προπαντων μη μαλωνεις το σκυλι σου σε οτι εχει σχεση με πουλια. Δεν ξερεις πως θα το παρει. Απλα αν κατι που κανει δε σ'αρεσει γυρνα την πλατη και φυγε. Φιλικα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #323261

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΜΕ ΕΙΔΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΑΜΝΟ ΚΑΤΙ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΙΑ ΠΕΤΑΩ ΜΙΑ ΧΙΟΝΟΜΠΑΛΑ ΜΕΣ ΤΟΝ ΘΑΜΝΟ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΤΑΙ ΚΑΜΙΑ 10ΑΡΙΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΥΡΝΑΡΙ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΓΙΑ 3 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΦΕΡΜΑ ΣΤΑ ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΗΚΩΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΟΥΡΑ ΚΑΓΚΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΗΜΑΔΙ Η Π@Π@ΡΙΕΣ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ

    Φυσικά και είναι καλό σημάδι που δείχνη ότι έχει το έντονο το ένστικτο του κυνηγόσκυλου και αξίζει ν' ασχοληθείς σοβαρά μαζί του :lol:.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    nandir στις #165629

    καλησπέρα .Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, έχω εδώ και ενάμιση μηνά ένα θηλυκό κουτάβι pointer 7μηνων τώρα, και το πρόβλημα είναι ότι δεν με έχει μάθει ακόμα ενώ είναι πολύ ζωηρό δεν έχει καμιά φοβία όταν με βλέπει κάνει σαν τρελό απ την χαρά του άλλα όταν την φωνάζω να έρθει κοντά μου έρχεται μέχρι ένα σημείο και μετά σταματάει ένα μετρό από μένα και με κοιτάει αμήχανο, τη μεζέδες της δίνω τη λιχουδιές άλλα τίποτα, ασχολούμαι μαζί της κάθε μέρα άλλα δεν βλέπω αλλαγή τη άλλο να κάνω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #321017

    καλησπέρα .Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, έχω εδώ και ενάμιση μηνά ένα θηλυκό κουτάβι pointer 7μηνων τώρα, και το πρόβλημα είναι ότι δεν με έχει μάθει ακόμα ενώ είναι πολύ ζωηρό δεν έχει καμιά φοβία όταν με βλέπει κάνει σαν τρελό απ την χαρά του άλλα όταν την φωνάζω να έρθει κοντά μου έρχεται μέχρι ένα σημείο και μετά σταματάει ένα μετρό από μένα και με κοιτάει αμήχανο, τη μεζέδες της δίνω τη λιχουδιές άλλα τίποτα, ασχολούμαι μαζί της κάθε μέρα άλλα δεν βλέπω αλλαγή τη άλλο να κάνω

    [font=”Comic Sans MS”]Για να μη στεναχωριέσαι μάθε πως τα Πόϊντερς δεν φημίζονται για την διαχυτικότητα τους, ξέρουν όμως να εκτιμούν το "αφεντικό" και να του το ανταποδίδουν με την εργασία τους. Δεν είναι ο σκύλος ο χαδιάρης που θα λιώσει με τα μεζεδάκια, αντίθετα υπάρχουν φυλές που τους έχουμε βγάλει το όνομα σαν "αγρια" που χαϊδολογούνται σαν μωρά, όρα Ντράτχααρ.
    Ανεξάρτητα με τα παραπάνω κάθε σκύλος οφείλει να έρχεται κοντά μας αφού εκπαιδευτεί, από τον βαθμό εκπαίδευσης θα εξαρτηθεί αν θα έρθει στο περίπου ή πολύ κοντά μας ή θα έρθει να καθίσει κολλητά μπροστά μας και θα μας βλέπει στα μάτια. Για να αποκτήσεις περισσότερη επαφή (φιλία) δίνε για 5-6 μέρες την τροφή του με το χέρι σου κάθε 2-3 φορές που θα αδειάζει το χέρι σου κάνε ένα βήμα πίσω και λέγε του την λέξη ΕΛΑ, αμέσως μόλις έρθει τον ταΐζεις και λες συγχρόνως Μπράβο. Έτσι θα συνηθίσει να είναι κοντά σου. Άλλη μέθοδος είναι να τον έχεις στην αυλή ελεύθερο και κάθε φορά που σε πλησιάζει από μόνος του λέγε το ΕΛΑ και αντάμειβε τον.
    Σου παραθέτω μία μέθοδο εκπαίδευσης για το ΕΛΑ που είχα γράψει προ ημερών για ένα συνάδελφο που του απομακρυνόταν ο σκύλος όταν έβλεπε άλλα σκυλιά.

    >>>Υποθέτω πως όταν γράφεις "… τρέχει εκεί κοντά σαν τρελό και αρχίζει το κυνηγητό κ.λ.π." εννοείς με διάθεση παιχνιδιού και όχι καυγά. Η κοινωνικοποίηση θα ήταν χρήσιμη εάν ήταν επιθετικό, ενώ για τα παιχνίδια θέλει μεν πολλές επαφές για να "ξεδίνει" αλλά κυρίως χρειάζεται περισσότερο σεβασμό στον κυναγωγό του. Αυτό επιτυγχάνεται με την καλή σχέση μεταξύ τους και με την εκπαίδευση.
    Καλή σχέση δεν είναι τα γούτσου – γούτσου και τα μεζεδάκια (μόνο) αλλά η σωστή ιεραρχική συμβίωση, η αναγνώριση μας ως αρχηγού, η δίκαιη συμπεριφορά μας κλπ.
    Η σωστή εκπαίδευση δεν αφήνει περιθώρια να "…ακούει" στα καλέσματα του αφεντικού , αλλά…" ή ακούει.. οπότε είναι εκπαιδευμένος ή δεν ακούει πάντα.. οπότε είναι μερικώς εκπαιδευμένος…. και το "μερικώς" σε πολλές περιπτώσεις σημαίνει ανεκπαίδευτος.
    Δεν μιλώ μόνο για την δική σου περίπτωση, εξ άλλου δεν γνωρίζω καν την ηλικία του σκύλου, αν είναι 5-6 μηνών φυσικά θα τρέξει να παίξει αφού ούτε η σχέσει θα έχει αναπτυχθεί ούτε θα έχει προλάβει να εκπαιδευτεί. Βλέπω όμως πως είναι αρκετοί που ενδιαφέρονται για το ΕΛΑ. Το θέμα είναι μεγάλο και δεν μπορώ να το πιάσω από όλες τις πλευρές του αφού ανάλογα με το χαρακτήρα κάθε σκύλου μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άλλη μέθοδο. Θα αναφέρω μία που αρμόζει στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί ο σκύλος να μην είναι χορτάτος.
    Κόβουμε λουκανικάκια σε κομματάκια 7-10χιλ. Στην αρχή τον μαθαίνουμε να τα τρώει παίζοντας και επαινώντας τον κάθε φορά που θα φάει ένα κομματάκι, έτσι τον κάνουμε να τα επιθυμήσει περισσότερο. Μάλιστα η επιθυμία του είναι τόση που λέμε: έμαθε να Κτυπά στο φαΐ. ίσως χρειαστούν μία -δυο μέρες εκτός και αν ήδη γνωρίζει εκπαίδευση με τροφή π.χ. από το περπάτημα στο πόδι μας.
    Ένας βοηθός κρατά τον οδηγό του σκύλου, πάμε κοντά του και δίνουμε στον σκύλο ένα ένα 4-5 κομματάκια για να τον δελεάσουμε, όταν είναι "ανεβασμένος" πάμε 4 μέτρα μακριά, σκύβουμε την μέση μας και προτείνουμε τα χέρια μας προς τον σκύλο έχοντας ενωμένες τις χούφτες μας που μέσα έχουμε 2-3 κομματάκια, όταν ο σκύλος αρχίζει και τραβά για να έρθει να φάει λέμε (το όνομα του σκύλου και) ΕΛΑ και τότε ο βοηθός αφήνει τον οδηγό. Όσο ο σκύλος μας πλησιάζει τόσο σηκώνουμε όρθιο το σώμα μας και φέρνουμε τις χούφτες προς το ύψος περίπου της μέσης μας κολλητά στον κορμό μας , αν ο σκύλος είναι μεγαλόσωμος κρατάμε τις χούφτες λίγο ψηλότερα. Η όλη κίνηση των χεριών μας θα πρέπει να δίνει την αίσθηση πως ο σκύλος είναι δεμένος με ένα κορδόνι από την μύτη και τον κατευθύνουμε τραβώντας τον προς τις χούφτες μας. Το αποτέλεσμα θα είναι να έρθει ο σκύλος τρέχοντας και ακολουθώντας την κίνηση των χεριών μας και προσπαθώντας να φτάσει τις χούφτες μας που εκείνη την στιγμή θα είναι στο ύψος λίγο πάνω από την μύτη του σκύλου, πάντα κολλητά στο σώμα μας, θα αναγκαστεί (χωρίς καμία εντολή) να καθίσει μπροστά μας, αμέσως του επιτρέπουμε να παίρνει ένα ένα τα κομματάκια από τα χέρια μας.
    Αυτό θα γίνεται 5-6 φορές από 2-3 φορές την ημέρα. Σταδιακά θα αυξάνουμε την απόσταση από τον βοηθό μας, δηλαδή θα προχωράμε από τα εύκολα στα δύσκολα. Όταν έχει καταγράψει την εντολή για τα καλά, θα αρχίσουμε να βάζουμε "πειρασμούς" π.χ. να περπατούν άνθρωποι, να κάνουν θόρυβο, να τρέχουν παιδιά, να υπάρχει παρουσία άλλων σκύλων (σε οδηγό) δηλαδή θα περάσουμε από τα απλά στα σύνθετα. Όλα αυτά θα γίνονται αρχικά στον οικείο χώρο εκπαίδευσης και μετά σε ξένους χώρους π.χ. δρόμους, πλατείες, πάρκα, εξοχές κλπ. Όποτε περνάμε σε ένα νέο "πειρασμό" θα ξαναμικραίνουμε την απόσταση έτσι που να αποτρέπουμε την διάθεση του να "δραπετεύσει". Αν συμβεί να το προσπαθήσει τότε βοηθός και κυναγωγός θα προσπαθήσουμε να τον σταματήσουμε είτε πιάνοντας τον ίδιο είτε πατώντας τον οδηγό του που φροντίζουμε σε τέτοια μαθήματα να είναι αρκετά μακρύς. Μέχρι να τον πιάσουμε θα δώσουμε εντολή ΜΗ ή ΚΑΤΣΕ (αν τις γνωρίζει) και αμέσως μετά απειλητικό ήχο με την φωνή μας (χωρίς να φωνάζουμε ή να νευριάζουμε) όταν τον πιάσουμε τον βάζουμε στο ΚΑΤΣΕ (για να καταλάβει πως σταματάμε το παιχνίδι ΕΛΑ και θα σε ανταμείψω). Αν το επαναλάβει διακόπτουμε αποδοκιμαστικά το μάθημα και το αρχίζουμε λίγο αργότερα φροντίζοντας οι παράμετροι να είναι εύκολοι για να κλείσουμε την άσκηση με επιτυχία.
    Είναι δύσκολο με τις λέξεις να περιγράφεις θέματα που αφορούν ήχους και κίνηση, όποιος συνάδελφος διαθέτει ψηφιακή κάμερα που μπορεί να το γράψουμε και να το αναρτήσει εδώ είμαι διαθέσιμος.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #321002

    καλησπέρα .Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, έχω εδώ και ενάμιση μηνά ένα θηλυκό κουτάβι pointer 7μηνων τώρα, και το πρόβλημα είναι ότι δεν με έχει μάθει ακόμα ενώ είναι πολύ ζωηρό δεν έχει καμιά φοβία όταν με βλέπει κάνει σαν τρελό απ την χαρά του άλλα όταν την φωνάζω να έρθει κοντά μου έρχεται μέχρι ένα σημείο και μετά σταματάει ένα μετρό από μένα και με κοιτάει αμήχανο, τη μεζέδες της δίνω τη λιχουδιές άλλα τίποτα, ασχολούμαι μαζί της κάθε μέρα άλλα δεν βλέπω αλλαγή τη άλλο να κάνω

    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΖΟΡΙΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ?
    ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΕΙΧΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΟΣΜΟ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΒΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΖΕΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    nandir στις #165652

    κύριε Γιάννη θα το εφαρμόσω για να δω αν θα έχω αποτέλεσμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    nandir στις #320984

    Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΖΟΡΙΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ?
    ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΕΙΧΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΟΣΜΟ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΟΒΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΖΕΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ.

    όχι δεν το ζόρισε είχε επαφή με κόσμο άλλα και σε μένα τώρα πάλι έχει επαφή με κόσμο μάλλον είναι δύσκολος χαρακτήρας πάντως μια μέρα που την πήρα στο κυνήγι τρόμαξα ότι θα την χάσω αφού μπήκε μέσα σε ένα βάθη λόγγο και πήγε καμιά 300ρια μετρά μέσα και δεν έβγαινε με τίποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #320965

    όχι δεν το ζόρισε είχε επαφή με κόσμο άλλα και σε μένα τώρα πάλι έχει επαφή με κόσμο μάλλον είναι δύσκολος χαρακτήρας πάντως μια μέρα που την πήρα στο κυνήγι τρόμαξα ότι θα την χάσω αφού μπήκε μέσα σε ένα βάθη λόγγο και πήγε καμιά 300ρια μετρά μέσα και δεν έβγαινε με τίποτα

    Προσωπικά δεν θα σου πρότεινα να την βγάζεις έξω αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα επιστρέψει μετά από κάλεσμα σου. Καλό θα είναι αφού μάθει να έρχεται μιλώντας της να αρχίσεις να της μαθαίνεις και την σφυρίχτρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    nandir στις #320957

    Προσωπικά δεν θα σου πρότεινα να την βγάζεις έξω αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα επιστρέψει μετά από κάλεσμα σου. Καλό θα είναι αφού μάθει να έρχεται μιλώντας της να αρχίσεις να της μαθαίνεις και την σφυρίχτρα.

    ναι δεν θα την ξαναβγαλο αν δεν με μάθει καλά και να έρχεται κοντά μου γιατί σίγουρα θα την χάσω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #168280

    ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ

    ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ 8 ΜΗΝΩΝ……………ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ

    ΦΙΛΙΚΑ ΑΛΜΠΡΟΣ

    ΥΓ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΑΡΧΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΜΕ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ
    ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΤΖΙΜΠΡΙΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

    ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΝ ΦΩΝΑΞΑΜΕ

    ΦΙΛΙΚΑ ΛΑΜΠΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #314783

    ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ

    ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ 8 ΜΗΝΩΝ……………ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ

    ΦΙΛΙΚΑ ΑΛΜΠΡΟΣ

    ΥΓ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΑΡΧΙΔΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΜΕ ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ
    ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΤΖΙΜΠΡΙΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

    ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΝ ΦΩΝΑΞΑΜΕ

    ΦΙΛΙΚΑ ΛΑΜΠΡΟΣ

    να μην εχει κροτοφοβια ενοειται. αυτο να προσεξεις.και αυτο που ειπες επισης…
    αν θες ριξτου και μια ματια εξω να δεις τι κανει. μπορει να ειναι 8 μηνων αλλα πολλα ξεκινανε απο πιο μικρα. οχι οτι θα δεις κανενα σουπερ ετοιμο σκυλι αναγκαστηκα. αλλα να παρεις μια ιδεα με τι εχεις να κανεις προς το παρον…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #168297

    Όπως προαναφέρθηκε οπωσδήποτε θα πρέπει να το τσεκάρεις στην κροτοφοβία. Και βγάλτο 1 βόλτα έξω να το δεις γενικά.

    ΥΓ. Καλό θα ήταν να το τσέκαρες και στο απόρτ. Μη περιμένεις να στο φέρει αλλά τουλάχιστον να δαγκώσει το θήραμα και να το πηγαίνει βόλτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    nikosdimo22 στις #467758

    γειά σας έχω ένα πόιντερ 6 μηνών θηλυκό πότε λέτε να το ξεκινήσω τώρα στις πέρδικεσ είναι ευκαιρία να το βγάζω με την μάνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    lagopus στις #467961

    Καλησπέρα. Προσωπικά θα έκανα λίγη υπομονή πριν βγάλω το σκυλί για ορεινές στο βουνό. Θα παθιαστεί και μπορεί να καεί. Αν έχει πεδινές πέρδικες στην περιοχή σου μπορείς να το βγάλεις για εκπαιδευτικά στον κάμπο για να μπαίνει σιγά σιγά στο νόημα, και ίσως να το βγάλεις γύρω στα Χριστούγεννα που θα κοντεύει 8 μηνών σιγά σιγά για μπεκάτσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    nikosdimo22 στις #468025

    όχι στην περιοχή μου δεν έχει πεδινέσ (κορινθία) μόνο ορεινές και λίγες μπεκάτσες πάντως έχεις δίκιο είναι νωρίς ακόμα θα περιμένω 1 μήνα ακόμα και βλέπουμε… τώρα θα ασχοληθώ με υπακοή.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων