ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    tzenos στις #200354

    ΕΧΩ 7 ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΑ ΟΛΑ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ Κ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ 15 ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ…..
    ΚΑΝΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ 28 ΕΥΡΩ Κ ΤΟ ΤΕΣΤ ΔΩΡΟ……..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    533
    giannis36 στις #235411

    ΕΧΩ 7 ΣΚΥΛΙΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑΣΑ ΟΛΑ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ Κ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ 15 ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ…..
    ΚΑΝΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ 28 ΕΥΡΩ Κ ΤΟ ΤΕΣΤ ΔΩΡΟ……..

    γεια δοσε ληνκ αν θες απο που θα τα προμηθευτουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #200824

    ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΥΡΑΚΙΑ ΟΙ ΑΜΠΟΥΛΕΣ ΣΕ ΠΡΟΦΥΛΑΣΟΥΝ..ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ..ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΚΡΙΑ ΜΟΥ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ…ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΜΕΛΗΣ….ΧΤΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ…ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #234651

    ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΥΡΑΚΙΑ ΟΙ ΑΜΠΟΥΛΕΣ ΣΕ ΠΡΟΦΥΛΑΣΟΥΝ..ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ..ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΚΡΙΑ ΜΟΥ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ…ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΜΕΛΗΣ….ΧΤΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ…ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    [font=”Comic Sans MS”]Ωχ, λυπάμαι πολύ, κρίμα. Πάντως είναι γεγονός πως αυτά τα προϊόντα δεν είναι εντομοαπωθητικά αλλά κατά των εξωπαρασίτων, απλώς τις πρώτες (μόνο) ημέρες έχουν κάποια τέτοια δράση. Δεν πρέπει να μπερδευόμαστε με τις χρήσεις, η λεϊσμανίαση θέλει προστασία από την σκνίπα δηλαδή εντομοαπωθητικό, κανένα όμως εντομοαπωθητικό δεν υπόσχεται 100% προστασία, το γνωρίζουμε και από την δική μας ταλαιπωρία από τα κουνούπια. Προσωπικά πιστεύω πως το αποτελεσματικότερο μέσω είναι ο συνδυασμός: Χώρος προστατευμένος με σίτες και με ηλεκτρικά εντομοαπωθητικά, εντομοαπωθητικό σπρέι όταν οι σκύλοι κατά την δύση του ήλιου δεν είναι στον χώρο τους, καθαριότητα, μακριά τα καυσόξυλα, τα κομμένα χόρτα και γενικώς όχι πρασινάδες που μαζεύουν έντομα. Γλάστρες με φυτά που διώχνουν τα έντομα όπως η αρμπαρόριζα κλπ και πάνω από όλα τύχη. Πάντως, αν και ποτέ στην ζωή μου δεν έχασα σκύλο παρά το ότι ζω σε περιοχή υψηλού κινδύνου, εμβολίασα τους σκύλους μου (μικρούς – μεγάλους, πλην ενός 14 χρόνων) και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Και πάλι λέω: Θεός φυλάξει.
    Καλό Πάσχα και για εσένα Αντώνη και για όλους μας [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #234650

    ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΥΡΑΚΙΑ ΟΙ ΑΜΠΟΥΛΕΣ ΣΕ ΠΡΟΦΥΛΑΣΟΥΝ..ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΦΥΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ..ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΚΡΙΑ ΜΟΥ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ…ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΜΕΛΗΣ….ΧΤΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ…ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Κρίμα, τι άλλο να πεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #347650

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ  ΤΗΝ ΛΕ’Ι’ΣΜΑΝΙΑΝΣΗ

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #347681

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕ’Ι’ΣΜΑΝΙΑΝΣΗ

    Καλησπέρα!!Θεραπεία 100% δεν υπαρχει..Ο σκύλος μία ζωή θα είναι φορέας του ιου..Τώρα για την θεραπεία του σκύλου υπάρχουν χάπια τα ζιλαπουρ και τα σολουρικ υπάχουν ενέσεις και ένα συρόπι.Τώρα ανάλογα με το τι θα σου προτείνει ο γιατρός ακολουθεις και την ανάλογη θεραπεία.Ο σκύλος είναι μία χαρα και ακολουθόντας την θεραπεία γίνεται καλά πλιν όμως όπως προανέφερα θα είναι φορέας της αρρώστιας.

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #388000

    τεστ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #404313

    Μετά και την προτροπή του κτηνιάτρου μου δεν έκανα στον σκύλο μου πέρυσι το εμβόλιο και σκέφτομαι να το κάνω τώρα, πέρασε ένας χρόνος και τα αποτελέσματα φαίνονται ενθαρρυντικά με μια πρόσφατη συζήτηση που είχα μαζί του.

    Έχει κανένας τίποτα νέο για το συγκεκριμένο ζήτημα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #415063

    Λοιπόν μετά από αρκετή έρευνα στο συγκεκριμένο ζήτημα και συνομιλία με αρκετούς διαφορετικούς κτηνιάτρους τα συμπεράσματα είναι ακόμα πιο μπερδεμένα, όσον αφορά την αποτελεσματικότητα. Οι παρενέργειες είναι πολύ έντονες στους μικρόσωμους σκύλους κάτω των 5 κιλών, αλλά σε ευρωπαϊκό επίπεδο δεν είναι σε τόσο ανησυχητικά στο γενικό σύνολο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #415069

    Πέρσι που είχα εμβολιάσει 2 σκύλους δεν είχα καμία παρενέργεια.

    Δεν ξέρω τα μικρά σε ηληκία ζώα, τα κουτάβια αν θα έχουν καμία παρενέργεια. Ο γιατρός είπε ότι από 6 μηνών και πάνω εμβολιάζονται κανονικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #415071

    Πέρσι που είχα εμβολιάσει 2 σκύλους δεν είχα καμία παρενέργεια. Δεν ξέρω τα μικρά σε ηληκία ζώα, τα κουτάβια αν θα έχουν καμία παρενέργεια. Ο γιατρός είπε ότι από 6 μηνών και πάνω εμβολιάζονται κανονικά.

    Επίσης, χρειάζεται απαραίτητα και εξετάσεις αίματος πριν γίνει το εμβόλιο για να διαπιστωθεί αν η κλινική εικόνα του ζώου είναι σε θέση να δεχθεί το εμβόλιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #415640

    Κάποιος συνάδερφος είχε πει πώς τα είχε βρεί στο internet..Μήπως έχουμε καμία διευθυνση να τα δούμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #415644

    Αν δεν μπορούμε να αποφύγουμε το γρασίδι, τα ξύλα κτλ στον κήπο καλό θα ήταν ένα ράντισμα για τα κουνούπια και όλα τα υπόλοιπα ζωντανά. Υπάρχουν σκευάσματα πάρα πολύ αποτελεσματικά χωρίς να είναι επικίνδυνα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #416780

    Προς πασα ενδιαφερομενο:

    Καλά νέα για την καταπολέμηση της Λεισμανείασης (KALA-AZAR )

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 361 έως 375 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων