ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 391 έως 405 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    giannis στις #417493

    μιας κ αναφερατε την αμπουλα advadix ποσο κανει?γιατι οταν πηγα στην κτηνιατρο να παρω το σκαλιμπορ την ειχα ρωτησει κ για αμπουλες κ μου ειπε οτι ειναι ακριβουτσικες.κ αμα ειναι να βαλω να τις βαλω οταν πιασουν η ζεστες που θα εχει πιο πολυ σκνιπα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #417501

    μιας κ αναφερατε την αμπουλα advadix ποσο κανει?γιατι οταν πηγα στην κτηνιατρο να παρω το σκαλιμπορ την ειχα ρωτησει κ για αμπουλες κ μου ειπε οτι ειναι ακριβουτσικες.κ αμα ειναι να βαλω να τις βαλω οταν πιασουν η ζεστες που θα εχει πιο πολυ σκνιπα…

    στηνίδια τιμή περίπου με τις υπόλοιπες στα 8-9 ευρώ εγώ τις πάιρνω για μέρχι 25kg. Καλύτερα να τα παίρνεις απο pet shop γιατι οι κτηνίατροι γδέρνουν λίγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #417504

    καλησπέρα,

     

    Εγώ τις πήρα φέτος από Ιταλία. Μου ήρθε 6,90 € η αμπούλα. Εδώ στην Αθήνα δεν τις βρίσκω κάτω από 9,00€.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    baikalogatos στις #421246

    καλησπέρα σε όλους,

    Σήμερα μου ήρθαν 4 κουτιά αμπούλες advantix που παρήγγειλα πριν μια εβδομάδα. κόστος ανά αμπούλα μαζί με τα μεταφορικά 5,34 € . Μισά λεφτά σε σχέση με Ελλάδα.

     

    http://www.ebay.co.uk/itm/ADVANTIX-Bayer-4-spot-pipettes-10-25Kg-dog-perro-chien-hund-/200909129538?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item2ec71e0742

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Tasos στις #430562

    Γεια σας.μπαινω και σας διαβαζω πολυ καιρο απο χωρο που δεν μπορουσα να συμμετεχω.κατοχοσ λοιπον 9 κυνηγ σκυλων αποφασισα να ασχοληθω με το εμβολιο.τα 2 απο περυσι τα εμβολιασα σε κτηνιατρο με κοστος 45 το εμβολιο και 30 το τεστ.τα αλλα 3 ζωα που εμβολιασα εφετος,ξεκινησα τον Μαρτιο χωρις τεστ [θα το ειχαν δειξει απ τον χειμωνα με κοπωση και λεμφογαγγλια] με κοστος 35 ευρω για καθε εμβολιο. φυσικα επι 3 για καθε σκυλι.τα ζωα ανω των 7 κατοπιν συμβουλης κτηνιατρου δεν τα εμβολιασα.ουδεμια παρενεργεια παρουσιαστηκε σε καποιο σκυλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #430567

    Γεια σας.μπαινω και σας διαβαζω πολυ καιρο απο χωρο που δεν μπορουσα να συμμετεχω

    Τασο καλως ηρθες στην παρεα μας!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Tasos στις #430583

    Ευχαριστω πολυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    mark στις #457801

    Ησυχία στο τόπικ.Δεν έχει εμβολιασμούς για λεισμανια φέτος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #457831

    Καλησπέρα στην παρέα, σκέφτομαι να αγοράσω αυτο το προιον για να ψεκάσω στο χωρο που εχω τα σκυλια, K-OTHRINE 2,5 WP και ειδικά αυτή την εποχή για να τα προστατεύσω. Υπάρχει κάποιος να μου πει την άποψη του αν είναι καλό ή αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο που να είναι πιο αποτελεσματικό;

    http://www.agrofitiki.com/index.php?option=com_content&view=article&id=170&Itemid=80

    και για όσους ψάχνουν φθηνά advantix το συγκεκριμένο site τα έχει νομίζω κάπου 7,30 ευρώ το τεμάχιο.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    Oskar64 στις #457874

    ψεκασε το ειναι πολυ καλο.Οπως επισης και το imperator25EC

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    252
    Giannis στις #457881

    θα το δοκιμασω και αυτο που μου προτεινεις, ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #461931

    Τελικά με το εμβόλιο ο κόσμος είναι διχασμένος. Άλλοι το έκαναν, άλλοι όχι, άλλοι το έκαναν άλλα έπεσαν φαίνεται στο 5% που δεν τους κάλυψε και νόσησαν. Τα πράγματα είναι μπερδεμένα θα έλεγα και δεν έχουμε σαφή εικόνα για το καλύτερο. Αφενός είναι ένα επιπλέον “συν” στην πρόληψη, αφετέρου στο μυαλό το δικό μας είναι δύσκολο να πάρει ένας την απόφαση να ρίξει αυτό το πράμα στον σκύλο του προκειμένου να αποκτείσει αντισώματα έστω και αν με το περιεχόμενο δεν νοσεί ο σκύλος. Το θέμα είναι ότι μετά το εμβόλιο έχει θετικό τίτλο αντισωμάτων στο κλασσικό αιματολογικό έλεγχο και μετά θέλει ειδικό τεστ που ισχύει μόνο για τα εμβολιασμένα. Κάθε άποψη δεκτή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #461949

    Τελικά με το εμβόλιο ο κόσμος είναι διχασμένος. Άλλοι το έκαναν, άλλοι όχι, άλλοι το έκαναν άλλα έπεσαν φαίνεται στο 5% που δεν τους κάλυψε και νόσησαν. Τα πράγματα είναι μπερδεμένα θα έλεγα και δεν έχουμε σαφή εικόνα για το καλύτερο. Αφενός είναι ένα επιπλέον «συν» στην πρόληψη, αφετέρου στο μυαλό το δικό μας είναι δύσκολο να πάρει ένας την απόφαση να ρίξει αυτό το πράμα στον σκύλο του προκειμένου να αποκτείσει αντισώματα έστω και αν με το περιεχόμενο δεν νοσεί ο σκύλος. Το θέμα είναι ότι μετά το εμβόλιο έχει θετικό τίτλο αντισωμάτων στο κλασσικό αιματολογικό έλεγχο και μετά θέλει ειδικό τεστ που ισχύει μόνο για τα εμβολιασμένα. Κάθε άποψη δεκτή.

    Νομίζω πως τα είπες όλα. Υπάρχουν όλες οι κατηγορίες ιδιοκτητών. Οι “υπέρ” οι “κατά” οι “Άσε και θα δούμε” οι “δεν έχω λεφτά τώρα” οι “δεν έχω πεισθεί ακόμα” κλπ κλπ Το θέμα είναι εκτός από κτηνιατρικό και χοντρά εμπορικό. Πιστεύω πως καλύτερο από όλα είναι να συνεκτιμήσει ο καθένας (ίσως με την βοήθεια του κτηνίατρου) την επικινδυνότητα της περιοχής του και των τόπων που επισκέπτεται, τις συνθήκες διαβίωσης, τα προληπτικά μέσα που μέχρι τώρα χρησιμοποιεί κλπ κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #461990

    Νομίζω πως τα είπες όλα. Υπάρχουν όλες οι κατηγορίες ιδιοκτητών. Οι «υπέρ» οι «κατά» οι «Άσε και θα δούμε» οι «δεν έχω λεφτά τώρα» οι «δεν έχω πεισθεί ακόμα» κλπ κλπ Το θέμα είναι εκτός από κτηνιατρικό και χοντρά εμπορικό. Πιστεύω πως καλύτερο από όλα είναι να συνεκτιμήσει ο καθένας (ίσως με την βοήθεια του κτηνίατρου) την επικινδυνότητα της περιοχής του και των τόπων που επισκέπτεται, τις συνθήκες διαβίωσης, τα προληπτικά μέσα που μέχρι τώρα χρησιμοποιεί κλπ κλπ<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    KALLISTON HELLAS<br>
    Και δια το πιστόν<br>
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    </div>

    Η βοήθεια του κτηνιάτρου νομίζω ότι θα είναι καθαρά υποκειμενική δεδομένου ότι όποιον και να ρωτήσεις θα προτείνει να το κάνεις, εκτός αν είναι φίλος αδελφός με ουσιαστική άποψη και γνώση επι του θέματος. Δεδομένου ότι κάποιος παίρνει όλα τα μέτρα πρόληψης, οι συνθήκες διαβίωσης είναι σωστές κτλ δεν αποκλείει τον κίνδυνο ειδικά για σκυλιά που μετακινούνται σε διάφορες περιοχές. Με το εμβόλιο, δεδομένου ότι τα μέτρα πρόληψης συνεχίζονται κανονικά, και εφόσον αντέχουμε το οικονομικό σκέλος νομίζω ότι έχουμε ένα “συν”.
    Εσείς κ.Γιάννη το έχετε κάνει? Αν όχι, και δεν γίνομαι αδιάκρητος, ποιό ήταν το κριτήριο απο αυτά που είπατε παραπάνω και είπατε όχι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 391 έως 405 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων