ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 406 έως 410 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #461995

    Γεια σου maso. Για την βοήθεια του κτηνίατρου έχω κρατήσει επιφυλάξεις βάζοντας την πρόταση εντός παρενθέσεως αλλά και (πιο εμφανώς) αρχίζοντας με την λέξη: Ίσως. Την βοήθεια την εννοώ σαν συλλογή πληροφοριών προκειμένου να αποφασίσει ο ιδιοκτήτης ανάλογα με τις συνθήκες που ζουν και κυνηγούν οι σκύλοι του, δηλαδή αν η περιοχή είναι επιβαρυμένη, αν έχει πολλά κρούσματα, που κυνηγά κλπ. Αν κάποιος έχει τους σκύλους του στον τέταρτο όροφο (που δεν πετά η φλ. σκνίπα) , δεν τους κυκλοφορεί από την δύση μέχρι την ανατολή, πηγαίνει για κυνήγι σε ξερές ορεινές περιοχές που σπανίζει η φλ. σκνίπα. Λαμβάνει όλα τα (παλαιά) μέσα και ποτέ δεν είχε πρόβλημα με τους σκύλους του. Αυτός ο ιδιοκτήτης, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα κάνει άμεσα το εμβόλιο.
    Για το θέμα της στάσης που κρατούν οι κτηνίατροι έχω ενστάσεις. Καταρχήν, αν τους υποβιβάσουμε τόσο πολύ, από ένα σκύλο νοσούντα θα κερδίσουν περισσότερα από έναν που θα εμβολιάσουν, προσωπικά, δεν πιστεύω πως έχουμε κτηνιάτρους αυτού του επιπέδου. Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν. Πολλοί κτηνίατροι ενημερώνουν σωστά, πάντα η τελική απόφαση πρέπει να είναι του ιδιοκτήτη. Με τον δικό μου (που δεν είναι συγγενής) έχω συζητήσει και έχω καταλήξει να εμβολιάσω 3 από τα 6 σκυλιά μου (αυτά που εκτίθενται περισσότερο). Ο λόγος είναι πως με τα μέσα που χρησιμοποιώ, ουδέποτε έχει προσβληθεί σκύλος μου (μιλάμε για μισό αιώνα) αλλά για το ΣΥΝ που ανέφερες εμβολίασα αυτά που κυνηγούν παντού.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #462001

    Είσασταν κατατοπιστικότατος νομίζω ειδικά για τη φάση περισυλλογής πληροφοριών που είμαι εγώ. Επίσης νομίζω οι απόψεις μας ταυτίζονται. Τώρα όσον αφορά την έναρξη των πρώτων εμβολιασμών καλά είναι να ξεκινάει κάπου αρχές-μέση Μαρτίου προκειμένου μέση-τέλος Απριλίου να έχει αποκτήσει την απαραίτητη ανοσία. Το λέω αυτό αφενός για να γίνονται τα εμβόλια και τα ετήσια επαναληπτικά εκτός κυνηγητικής περιόδου αλλά και για το λόγω ότι τότε ξεκινάει η επικίνδυνη περίοδος.
    Επίσης κάτι που έχω συζητήσει με κτηνιάτρους είναι ότι εμβολιασμένα σκυλιά έχουν νοσήσει, σε μικρό βέβαια ποσοστό αλλά δυστυχώς έχει γίνει και αυτό. Εδώ τώρα το κρίσιμο ερώτημα είναι το αν ήταν απο πριν ή έγινε μετά. Έρευνα που έγινε σε 100 κυνηγόσκυλα, το 30% βγήκε θετικό στον κλασικό τίτλο αντισωμάτων που κάνουμε ενώ το 70% βγήκε θετικό στην εξέταση PCR. Άρα καταλήγουμε ότι ακόμα και με τον τίτλο αντισωμάτων που κάνουμε πριν τον εμβολιασμό πάλι δεν είμαστε σίγουροι, και τυχόν αποτυχία του εμβολίου δεν μπορεί να το καταδικάσει 100%.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #462046

    Έψαξα και σου βρήκα ένα link που έχω αποθηκεύσει στα ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΑ μου. Αναφέρει: Αυτή η μέθοδος (ενοεί την PCR) είναι ευαίσθητη,σε βαθμό δηλαδή που να διαπιστώνει την ύπαρξη πολύ χαμηλών παρασιτικών φορτίων.Η εξέταση PCR είναι τόσο ευαίσθητη που συχνά προκύπτει
    θετική στις ενδημικές περιοχές ακόμη και σε κλινικά υγιή ζώα.
    To link είναι:http://www.ktiniatrio.com/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=5

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #480532

    Χθες πηγαμε το ημιαιμο σκυλακι του γειτονα μου στο γιατρο γιατι φαινοταν οτι κατι δεν παει καλα. Καλαζαρ στο δερμα ηταν η διαγνωση και περισσοτερα θα δειξουν η εξετασεις στο παστερ.
    Επειδη ειναι το πρωτο κρουσμα που συμβαινει στην γειτονια και επειδη καθημερινα παιζουν ολα τα σκυλια μας σε κοινο χωρο σκεφτομαι να κανω στα δικα μου το προληπτικο εμβολιο.
    Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πλεον πιο αξιοπιστο απο παλαια και χωρις παρενεργειες.
    Ποια ειναι η γνωμη σας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #480538

    Κανένα εμβόλιο δεν παρέχει 100% προστασία, είναι αλήθεια πως βελτιώνονται και παρέχουν πιο αποτελεσματική προστασία. Πάντα ο συνδυασμός με το κατάλληλο περιβάλλον, την εντομοαπωθητική χρήση λοσιόν ή περιλαίμιου ή/και διανυκτέρευση πάνω από 9 μέτρα.
    Παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν, καλό είναι μαζί με το εμβόλιο να κάνεις και μία αντισταμινική ένεση.

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 406 έως 410 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων