ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #47830

    ΓΙΑΝΝΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

    ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #47842

    Και εγώ σε ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο αλλά την «συμβουλή» θα την πάρεις μόνο από γιατρό.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #47849

    Καλησπέρα,

    Εγώ εννοούσα ότι οι θεραπείες είναι σε πειραματικό στάδιο και όχι η ασθένεια.Υπάρχουν αρκετά πειραματικά φάρμακα που χορηγούν μερικοί κτηνίατροι που έχουν φτιάξει μόνοι τους ή που εισάγουν.Βέβαια κανείς δεν ξέρει την αξιοπιστία τους αλλά και τις παρενέργειες.Η πιο συνηθισμένη θεραπεία όπως όλοι θα ξέρετε είναι οι ενέσεις από Ιταλία(glucantime) και τα χάπια  ziloric,zilapur κ.λ.π Τώρα όσον αφορά την αναπαραγωγή εγώ ζευγάρωσα τον ένα σκύλο μου μετά την θεραπεία και τα κουτάβια βγήκαν μια χαρά ευτυχώς.Ο κτηνίατρος πάντως δεν ήξερε να μας πεί με σιγουριά αν μεταφέρεται  η ασθένει μέσα από τον σπερματοζωάριο αλλά πιστεύει πως όχι.Τέλος επειδή  η καλύτερη θεραπεία είναι πιστεύω η πρόληψη πρέπει να έχουμε το νού μας.Αυτό είναι το καλύτερο.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #337979

     

     Υπάρχουν αρκετά πειραματικά φάρμακα που χορηγούν μερικοί κτηνίατροι που έχουν φτιάξει μόνοι τους ή που εισάγουν.Βέβαια κανείς δεν ξέρει την αξιοπιστία τους αλλά και τις παρενέργειες.

    Γεια σου Μαρία, Η Λεϊσμανίωση στις διάφορες μορφές της είναι Ζωονόσος δηλαδή μεταδίδεται από ζώο σε ζώο, είναι ανθρωπονόσος δλδ από άνθρωπο σε άνθρωπο και ζωοανθρωπονόσος δλδ από ζώο σε άνθρωπο, πάντα μέσω της σκνίπας. Για τον λόγο αυτό οι επιστήμονες και οι φαρμακοβιομηχανίες έχουν βρει πολλά φάρμακα, αυτά λειτουργούν σε σχήματα, δηλαδή μία ομάδα φαρμάκων προσαρμόζεται καλύτερα σε έναν ασθενή ενώ άλλη ομάδα σε άλλον. Το κάθε σχήμα έχει διαφορετικό χρόνο ίασης, διαφορετικά «προτερήματα» και φυσικά διαφορετικές παρενέργειες. Το Φάρμακο που ανέφερες Γκλουκαντίμ συνδυάζεται με άλλα τρία: [Αμμινοφάρμα ή Γκαμπροκόλ] μέσα σε [ ] βάζω τα φάρμακα της ίδιας δραστικής ουσίας αλλά άλλης φαρμακετικής εταιρείας, ίσως υπάρχουν και άλλα. , Λεβαμισόλε και Φανγκοράλ. Το σχήμα αυτό έχει αγωγή για 21 ημέρες αλλά δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει ασθενής με νεφρική ή ηπατική ανεπάρκεια γιατί αυτές είναι οι παρενέργειές του.

    ’λλο σχήμα είναι αυτό της  αλλοπουρινόλης, είναι συνδιασμός δύο φαρμάκων δλδ [Ζυλαπούρ ή ζυλορίκ ή Σολουρίκ] με [Τριντισίν ή Λεβοπλίξ ή Στοζόν]. Σε αυτό το σχήμα δεν  υπάρχουν παρενέργειες αλλά ενώ η ίαση αρχίζει από την πρώτη εβδομάδα η αγωγή κρατά 6 μήνες με ενέσεις ανά 12ωρο.

    Ένα τρίτο σχήμα είναι ο συνδυασμός του πρώτου με του δεύτερου με τις παρενέργειες του πρώτου και αγωγή 9-12 μήνες. Δεν ξέρω πόσα άλλα σχήματα μπορεί να υπάρχουν.

    Ο κτηνίατρος πρέπει να συνυπολογίσει όλες τις παραμέτρους για να δώσει το κατάλληλο σχήμα. Ας μην ακούμε τι θεραπεία έδωσε ο τάδε γιατρός στον φίλο μας και να την εφαρμόζουμε στον σκύλο μας. Μαρία δεν αναφέρομαι σε σένα, απλά αφορμής γενομένης.

    Στην παρατήρησή σου τώρα Μαρία. Τα φάρμακα δεν είναι σε πειραματικό στάδιο είναι παλιά και εφαρμόζονται σε αγωγή ανθρώπων και ζώων, πιθανόν να βγουν και άλλα με ταχύτερη δράση, λιγότερες παρενέργειες, και αποτελεσματικότερα. Εκεί που χαλά η μαγιονέζα είναι στην βλακεία κάποιων που δεν αλλάζουν την διάταξη (;) για την  ευθανασία των νοσούντων σκύλων και την απαγόρευση των φαρμάκων. Όταν ο κτηνίατρος, λοιπόν, δεν έχει τα κατάλληλα φάρμακα θα κάνει ότι μπορεί (σαν παράνομος) με όποια φάρμακα βρει. Εξ ου και η άποψή σου περί πειραματικού σταδίου, ιδιοσκευασμάτων κλπ. Δεν έχεις άδικο, αυτήν την εικόνα έχεις. Φυσικά εκτός που το κράτος κάνει τους κτηνιάτρους «παράνομους» και «λαθρέμπορους» δίνει και τροφή στα κοράκια για να τα ‘κονομάνε. Από την υπόλοιπη Μεσόγειο που επιτρέπεται η θεραπεία βγαίνει το 80% θεραπευμένο με τα ίδια φάρμακα και ελάχιστο κόστος.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #47948

    Γειά σου Kalliston,

    Ήσουν πολύ κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ,αν και τα περισσότερα τα γνωρίζω ήδη αφού έχω 2 σκυλιά με καλααζάρ κι ένα που έχασα πριν περίπου 3 χρόνια.Έχεις απόλυτο δίκιο δυστυχώς, έχουν κάνει  και τους κτηνίατρους και εμάς παράνομους και δεν βλέπω να αλλάζει η κατάσταση(πολλά τα λεφτά…).Στον σκύλο που έχασα από καλααζάρ είχα κάνει θεραπεία με γκλουκαντίμ κ.λ.π  και μετά από ένα χρονικό διάστημα πειράχτηκαν τα νεφρά της και πέθανε από νεφρική ανεπέρκεια.Τώρα οι άλλοι 2 είναι καλά προς το παρών,μόνο που κυνηγετικώς έχουν πέσει λίγο,δηλ. κουράζονται γρήγορα και ιδίως αυτός που έκανε τις ενέσεις.Ο κτηνίατρος λέει ότι είναι πολύ φυσικό αυτό, αν γνωρίζεις κάτι άλλο γράψε μου την γνώμη σου.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #48002

    Μαρια δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα την κοπωση που αναφερεις την ειχε και η σκυλιτσα μου που εχασα εφετος..Παλεψαμε για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα αλλα τελικα την εγκατελειψαν οι δυναμεις της..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #48062

    Δυστυχώς το έχω υπόψιν μου ότι κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί αυτό και στο δικό μου σκυλί,αλλά δεν υπάρχει κάτι που δεν έχουμε κάνει.Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σου και σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έχασα κι εγώ πριν 2 μήνες περίπου τον αγαπημένο μου springer, κι ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει,μου λείπει πολύ.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #48077

    Μαρία, πότε έγινε η αγωγή, τι έχουν δείξει οι ορολογικές εξετάσεις μέχρι τώρα, πότε έγινε η τελευταία, τι άλλες εξαιτάσεις έχεις κάνει π.χ. υπέρηχο νεφρών, εξέταση καρδιάς ήπατος κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #48093

    Η αγωγή(γκλουκαντίμ +4 την ημέρα Ziloric) έγινε πρίν από ένα χρόνο και  συνεχίζει με ziloric (3 την ημέρα)τις δέκα πρώτες μέρες κάθε μήνα ,αφού έκλεισε χρόνο.Εξετάσεις(ούρων,αίματος,ωροδιάγραμμα πρωτέϊνων κ.λ.π) κάναμε πριν 2 μήνες και ήταν καλές.Μόνο υπέρηχο νεφρών δεν έκανε.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #338035

    Μαρια ευχομαι το springer σου να ηταν το τελευταιο σκυλι που χανεις απο το μαραζι αυτο..Αν δεν εχεις χασει καθ’αυτο τον τροπο σκυλι δεν ξερεις τι παει να πει πονος για ζωντανο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #338050

    Μαρία, επειδή δεν έχω προσωπική πείρα ούτε έχω διαβάσει κάτι σχετικό, πριν σου απαντήσω ρώτησα όσους γνωστούς μου έκαναν θεραπεία.

    Δύο σκύλοι έχουν αποσυρθεί από το κυνήγι λόγω νεφροπάθειας. Δύο για διάφορες άλλες παθήσεις που (πιθανολογούν) ότι είναι αποτέλεσμα τηςασθένειας ή της θεραπείας. Επτά κυνηγούν κανονικά, από αυτούς ο ένας δεν κουράζεται περισσότερο από πριν, ένας σίγουρα ναι. Για τους άλλους πέντε οι ιδιοκτήτες τους δεν ξέρουν να μου πουν είτε γιατί έχουν τελειώσει πρόσφατα την θεραπεία και δεν τους βγάζουν ακόμη στο κυνήγι είτε γιατί δεν έχουν κυνηγήσει πολύ.

    Έμεινα έκπληκτος από το ότι από τους 11 μόνο ένας ήξερε αν ο σκύλος του είναι απολύτως αρνητικός ή όχι ή πόσος ήταν ο λόγος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #48343

    Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες και για το ενδιαφέρον σου. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση ότι 1 στους 11 μόνο γνωρίζει τον τίτλο κι αν είναι αρνητικός ο σκύλος.Πριν λίγες μέρες ξανακάναμε εξετάσεις αίματος και τα νεφρά και το συκώτι ήταν σε φυσιολογικές τιμές.Ίσως η κόπωση προέρχεται από το στομάχι του γιατί έχει  γαστρίτιδα μας είπε ο γιατρός.Του κάναμε αγωγή με zadac αλλά το στομάχι του ακόμα τον ενοχλεί γιατί κάνει κάτι εμετούς(όχι συχνά) και σάλια.Έχει ευαισθησία μάλλον στο στομάχι.Τι να κάνουμε,μέσα στο πρόγραμμα είναι όλα …

    Φιλικά

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #48674

     

    Στην περίπτωση που σκύλος έχει νοσήσει και κάνει θεραπεία ή είναι ύποπτος για καλαζάρ προ θεραπείας, ενδείκνυται να υπάρχει και άλλος σκύλος μαζί ;; υπάρχει περίπτωση έμμεσης μόλυνσης και του υγιούς ;; 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mariakounadi στις #48719

    Από ότι γνωρίζω, πρέπει η σκνίπα να τσιμπήσει πρώτα το μολυσμένο ζώο και μετά το υγιές, για να μεταφέρει την νόσο .Αν τα σκυλιά ζούν στον ίδιο χώρο, είναι πολύ πιθανό να συμβεί αυτό,όπως ακριβώς το έπαθα με τα δικά μου σκυλιά, δεν είναι όμως και σίγουρο.Εμένα από τα 3 σκυλιά νόσησαν τα 2.Επίσης δεν έχει σημασία αν έχει  κάνει θεραπεία, γιατί εξακολουθεί να είναι φορέας και για αυτό τον λόγο υπάρχει ο απάνθρωπος “νόμος” της ευθανασίας για το σκυλί -φορέα που έχει καλααζάρ!!Μεταδίδει την νόσο σε άλλα σκυλιά.Όπως με το Aids στους ανθρώπους για να το καταλάβεις καλύτερα.Ελπίζω να σε βοήθησα.

    Μαρία

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #48761

    Δηλαδη ποσο ειναι η ακτινα δρασης της???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 410 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων