Μορφολογία φυλών

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    72
    remwin2 στις #43314

    ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ “ΜΑΓΑΖΙΑ” ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΡΓΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ.ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΣΜΑ(ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ) ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ,ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ……….

    ΑΝΔΡΕΑΣ……………..
    <SCRIPT language=javascript>postamble();


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #336650

    Φίλε Kalliston δεν πρόκειται να γίνω εκτροφέας γιατί ούτε τις γνώσεις έχω αλλά ούτε και τον χρόνο.

    Ξανασκέψου το Xiro, άτομα που ψάχνονται όπως εσύ πρέπει να ασχοληθούν με την ποιοτική εκτροφή, έτσι θα βρεθούν καθαρά και τίμια τα καλά κουτάβια στα χέρια των κυνηγών, έτσι θα σταματήσουμε να γκρινιάζουμε για τους “εκτροφείς”ή τους εισαγωγείς.   Λες δεν έχεις γνώσεις (οι “άλλοι ” έχουν:D μπορείς να τις αποκτήσεις εύκολα στις μέρες μας. Ο ΟΚΑ έχει κάνει και θα ξανακάνει σεμινάρια για εκτροφή, και άλλοι σύλλογοι κάνουν. Στο διαδίκτυο θα βρεις πολλά. Υπάρχουν και ξενόγλωσσα βιβλία. Αυτό που πραγματικά θα σου λείπει είναι η εμπειρία, κανείς δεν αρχίζει τέλειος (αν υπάρχει τέτοιος εκτροφέας). Μπορείς όμως να παρακολουθήσεις από κοντά την δουλειά άλλων εκτροφέων αποκομίζοντας από την δική τους πείρα. Λες δεν έχεις χρόνο, ναι χρειάζεται χρόνος για την ενημέρωση αλλά η γνώση είναι πολύτιμη και χρήσιμη όχι μόνο για την αναπαραγωγή. Χρειάζεται χρόνος για την ανατροφή των κουταβιών, αλλά είναι τόσο σημαντικό να το ζήσεις που… χαλάλι του, μια φορά στο τόσο γίνεται. Στα 10 τελευταία χρόνια με 5 μάνες και 3 επιβήτορες (όλοι πολυπρωταθλητές) έχω κάνει 6 γέννες, για τόσες είχα χρόνο. Ανάλογα με τις δυνατότητες σου πράτεις και εσύ. Μη ξεχνάς πως εκτροφέας μπορεί να είναι ο ιδιοκτήτης μιας σκύλας. Ένα μόνο δεν ανέφερες, το οικονομικό. Με την ποιοτική εκτροφή αν βγάλεις τα έξοδα σου να είσαι ευτυχής. Ποια θα είναι η αμοιβή σου; Κάθε καλό κουταβάκι που θα φεύγει από τα χέρια σου και θα δίνει χαρά και απόλαυση σε ένα κυνηγό θα κλείνει την πόρτα σε ένα κακό κουταβάκι από αυτά που σε προβληματίζουν. Και δεύτερον θα επιλέγεις τον επόμενο σκύλο σου από το δικό σου έργο.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #43394

    Από τα μηνύματά σου φίλε Kalliston φαίνεται το μεράκι σου και η αγάπη σου για τα κυνηγετικά σκυλιά.Τώρα καταλαβαίνω και τον Χρήστο από τον οποίο πήρα το κουτάβι.Με είχε τρελάνει στα τηλέφωνα για ενάμισυ χρόνο μέχρι να μάθει αν το κουτάβι βγήκε καλό και με συμβούλευε διαρκώς για το ένα και για το άλλο.

    Εγώ δυστυχώς ασχολούμαι με πολλά πράγματα και κυρίως με ένα βιβλίο που τελειώνω αυτό τον καιρό και που αν πάει καλά θα ακολουθήσουν και άλλα…Πάντως αργότερα όταν και χρόνο θα έχω και γνώσεις περισσότερες θα έχω αποκτήσει ίσως να ασχοληθώ.Πάντα ερασιτεχνικά εννοείται…

      Φιλικά : Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #43422

    Να σου ευχηθώ λοιπόν καλή τύχη για το βιβλίο σου και την μελλοντική ερασιτεχνική σου καριέρα σαν εκτροφέας.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    FAINOMENON στις #43447

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη Νικολακόπουλο σε όσα λέει περί εκτροφής. Η εκτροφή δεν είναι επάγγελμα αγαπητοί! Όταν κάποιος πρέπει να ζήσει την οικογένειά του αποκλειστικά από την πώληση κουταβιών είναι επόμενο ότι σιγα-σιγά θα αρχίσει να ρίχνει τον πήχυ και να γίνεται όλο και πιο εμπορικός. Παγκοσμίως αυτοί που προχωράνε ποιοτικά τις καθαρόαιμες φυλές είναι οι ερασιτέχνες γιατί δεν αντιμετωπίζουν πίεση χρόνου ή χρημάτων. Ερασιτέχνης=εραστής της τέχνης . Και η ΕΚΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ! Επομένως όταν “ψάχνεστε” για τον σωστό σκύλο, εφαρμόστε και τα σωστά κριτήρια…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    FAINOMENON στις #336663

     

    τα κίτρινα μάτια σε πόιντερ ασπρο πορτοκαλί από που προέρχονται και αν είναι μέσα στις αποκλίσεις της φυλής.

    Eyes : Same distance from occiput as from nostrils, bright and kindly in expression. Either hazel or brown according to colour of coat. Neither bold nor staring, not looking down the nose. Eye rims dark, but may be lighter in the case of a lemon and white coloured dog.

    Το αγγλικό κείμενο είναι το αυθεντικό Πρότυπο της φυλής Πόιντερ (Αγγλία- F.C.I. αρ 1). όσον αφορά τα μάτια λέει ότι είναι χρώμα φουντουκί (hazel) ή καστανό (brown) ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΜΑΝΔΥΑ. Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το άσπρο πορτοκαλί πρέπει να έχει μαύρη μύτη ενώ το άσπρο λεμονί έχει πιο ανοιχτόχρωμη μύτη (σύμφωνα με το Πρότυπο) γι’ αυτό και χαρακτηρίζεται λεμονί , ενώ μπορεί να έχει το ίδιο χρώμα μανδύα με το πορτοκαλί (η διαφορά τους είναι η χρωστική της μύτης).

    όπως θα δείτε στην περιγραφή των ματιών, το χρώμα ακολουθεί το χρώμα του μανδύα, επομένως τα μαύρα σκυλιά πρέπει να έχουν σκουρόχρωμα μάτια ενώ τα ανοιχτόχρωμα μπορούν να έχουν ανοικτότερο χρώμα ματιών. Αναρωτιέμαι λοιπόν αν αυτό που έσεις χαρακτηρίζετε “πορτοκαλί” (από το χρώμα του μανδύα του) είναι στην πραγματικότητα λεμονί, οπότε είναι φυσικό η χρωστική του να είναι ανάλογη.

    Πιθανόν στο γενεαλόγιο του σκύλου να υπάρχουν πολλοί λεμονί σκύλοι. Αν αυτό συνεχίζεται επί πολλές γενιές, έχει σαν αποτέλεσμα να “αραιώνει” τη χρωστική. Γι’ αυτό οι εκτροφείς κάθε τόσο ζευγαρώνουν τα πορτοκαλί και λεμονί ποίντερ με ασπρόμαυρα. Επίσης η ύπαρξη πολλών ζευγαρωμάτων μεταξύ καστανών σκύλων μπορεί αυξητικά (γενιά προς γενιά) να αραιώσει τη χρωστική. Το ζευγάρωμα με μαύρους σκύλους έχει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που λέτε (δηλαδή, σκουραίνει τη χρωστική) αλλά θα πρέπει ο συγκεκριμένος ασπρόμαυρος σκύλος να μην προέρχεται από λεμονί προγόνους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #336664

     

    ενώ τα ανοιχτόχρωμα μπορούν να έχουν ανοικτότερο χρώμα ματιών.

    Επέτρεψέ μου Fainomenon να υπογραμμίσω ..ανοικτότερο όχι περισσότερο από φουντουκί.

    Το κίτρινο (αν το προσδιόρισες σωστά –όχι μελί) ναι είναι απόκλιση από το πρότυπο, θα πρέπει να συνεκτιμηθεί και από το αν υπάρχουν αποχρωματισμοί (άσπρα στίγματα) του ακρορινίου και των βλεφάρων καθώς και από τα υπόλοιπα μορφολογικά στοιχεία.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #43490

    Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις.

    Η σκύλα μου έχει μελί μάτια και ανοιχτόχρωμη μουσούδα.

    Το Ακρορίνιο που βρίσκεται ; είναι στην άκρη της μύτης;

    Όντως προέρχεται από ζευγαρώματα ασπρων πορτοκαλί και δεν γνωρίζω αν υπήρχαν σκυλιά λεμονί. Αυτό που ξέρω είναι οτι η γιαγιά της προέρχεται από αγγλικό εκτροφείο ονόματι ΚΡΟΥΚΡΑΙΖ.

    Ο μανδύας δεν είναι λεμονί αλλά ανοιχτό πορτοκαλί. Και δεν έχει πολλά πορτοκαλί μπαλώματα.

    καθώς και από τα υπόλοιπα μορφολογικά στοιχεία.

    Κυριε Νικολακόπουλε ενοείτε χαρακτηριστικά σώματος;

    Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων

    Νίκος

    Υ.Γ. Είναι περίπου δύο βδομάδες που συμμετέχω στο forum και με έχει ενθουσιάσει. Κατάγομαι και μένω στα Μεσόγεια και μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί ανθρώπους να ρωτήσω διαφορές απορίες για σκυλια. Ουτε οι κτηνίατροι δεν έχουν γνώσεις για θέματα μορφολογίας. Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #43494

    Αυτό που δεν ρώτησα πια είναι η γνώμη σας να την ζευγαρώσω;

    Και αν την ζευγαρώσω θα έχω τα επιθυμητά κουτάβια;

     

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #43542

     

     Η σκύλα μου έχει μελί μάτια και ανοιχτόχρωμη μουσούδα.

    Έχω δει πολλούς που το μελί το λένε κίτρινο γι’ αυτό και η επισήμανσή μου. Καλά θα κάνεις στην πρώτη έκθεση που θα γίνει να ζητήσεις άδεια από τους οργανωτές (απαγορεύεται η είσοδος σκύλων που δεν συμμετέχουν) αν έχει λίγο χρόνο ο κριτής να σου πει δύο λόγια για τον σκύλο σου. Στις εκθέσεις όλα γίνονται από εθελοντές, αν βοηθήσεις θα μάθεις πολλά.

    Το Ακρορίνιο που βρίσκεται ; είναι στην άκρη της μύτης;

    Είναι η άκρη που δεν έχει τρίχες, το σάρκινο μέρος γύρο από τα ρουθούνια.

     η γιαγιά της προέρχεται από αγγλικό εκτροφείο ονόματι ΚΡΟΥΚΡΑΙΖ.

    Υπήρξε μεγάλη δόξα.

    Ο μανδύας δεν είναι λεμονί αλλά ανοιχτό πορτοκαλί. Και δεν έχει πολλά πορτοκαλί μπαλώματα.

    Όπως το Fainomenon εξήγησε όταν λέμε λεμονί πόϊντερ εννοούμε πως το χρώμα στο τρίχωμα είναι πορτοκαλί αλλά το ακρορίνιο είναι ανοιχτό καφετί. Αν έχουμε δύο σκύλους άσπρους με πορτοκαλιά μπαλώματα και βούλες και ο ένας έχει Μαύρο ακρορίνιο τον λέμε Πορτοκαλί, αν έχει καφετιά (ανοιχτόχρωμη) τον λέμε Λεμονί.

    καθώς και από τα υπόλοιπα μορφολογικά στοιχεία.

    Κυριε Νικολακόπουλε ενοείτε χαρακτηριστικά σώματος;

    Και γωνιώσεων των σκελών και της κίνησης και γενικά ότι εξετάζει ένας κριτής.

    Ουτε οι κτηνίατροι δεν έχουν γνώσεις για θέματα μορφολογίας.

    Σίγουρα δεν έχουν, εκτός από όσους ασχολούνται για δική τους ευχαρίστηση. Και γιατί να έχουν; Οι κτηνίατροι σπουδάζουν ιατρικά για όλα τα ζώα, άσχετα αν οι των πόλεων έχουν πολλούς πελάτες για σκύλους και γάτες.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #43571

    ΕΥχαριστώ.

     

    Νίκος

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 16 έως 26 (από 26 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων