Χορτα και Μανιταρια!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #329477

    Απαγορεύεται η συλλογή σαλιγκαριών απο τη φύση με νόμο.

    Υπαρχει νομος και γι αυτο? :) :)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #161668

    ΦΥΣΙΚΑ τι νόμιζες θα γλύτωναν τα σαλιγκάρια.
    δες εδώ εαν έχεις word, χρειαζεται να το ανοίξεις με word.
    είναι μάλιστα πρόσφατος 25-10-10.

    για να πλουτίσουν φίλε μου κάποιοι όλα καταργούνται εαν χρειστεί.

    Μάλιστα στην αμερική ετοιμάζεται νόμος όπου απαγορεύεται η καλλιέργεια σε κήπους σπιτιών (ξέρεις όπως κάνουμε όλοι που βάζουμε ντοματούλα,κτλ στα σπίτια μας) και η κατοχή σπόρων για φυτά ,με πρόσχημα ότι κινδυνεύει η δημόσια υγεία.
    Αμ τι νόμιζες πωσ θα αγοράζουν οι καλλιεργητές κάθε χρόνο σπόρους απο τις πολυεθνικές όταν είχαν δικούς τους.
    ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΟΥΝ ΟΛΑ, ΚΙΝΔΥΝΟΣ , ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΟΝΟ ΤΑ ΓΕΝΝΕΤΙΚΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #161672

    Δες εδω
    http://cookthebook.blogspot.com/2009/12/blog-post.html
    http://mikrikouzina.blogspot.com/2009/02/blog-post_11.html

    Στο google μπορεις να βρεις παραπανω πληροφοριες με λιγο ψαξιμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    84
    tedo στις #161675

    για τα σαλιγκάρια το εχω ακουση και εγω και εγινε ετσι γιατι το κρατος επιδοτησε την καλλιεργεια τους η οποια ειναι και πολυ κερδοφορα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #329444

    για τα σαλιγκάρια το εχω ακουση και εγω και εγινε ετσι γιατι το κρατος επιδοτησε την καλλιεργεια τους η οποια ειναι και πολυ κερδοφορα.

    ΔΕΝ υπάρχει επιδότηση στην καλλιέργεια σαλιγκαριών, και στο λέω απο 1ο χέρι.

    Φιλικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #329438

    Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι αναλογο.
    Επειδη παω που παω για κυνηγι,και τις πιο πολλες φορες δεν κανω τιποτα,για να μη γυρναω στο σπιτη με αδεια χερια και να εχω και την γκρινια της γυναικας(και που πας τι κανεις….παλι δεν πηρες τιποτα …κτλπ) και επειδη ειμαι και ασχετος με το θεμα,ξερει κανεις τα χορτα του βουνου και τα μανιταρια,που τα βρισκουμε,πως τα ξεχωριζουμε,πως μοιαζουν και αν ξερετε και καμια καλη συνταγη.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων


    Φίλε μου για ρίξε μια ματιά:

    http://laspistasteria.wordpress.com/2008/03/20/radiki/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    84
    tedo στις #161691

    δεν λεω για τωρα,αλλα πιο παλια υπηρχε επιδότηση,http://www.geotechniki.com.gr/ektrofi_saligarion.el.aspx ,εμαθα επισης οτι στην Κρήτη δεν απαγορεύεται η συλλογή και η εμπορία σαλιγκαριών από την ύπαιθρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    650
    Reload στις #329437

    Δεν φτανει που θα μας βγαλεις τα ματια με το δακτυλο …..μας την λες κιολας :)

    Για χόρτα είπαμε, όχι για φράουλες :)

    Ίσα ίσα θα γλυτώσει τη γκρίνια και θα ασχολούνται με τη φύση

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #329425

    Για τα μανιτάρια ξεχασέ το. Ή θα πας μαζί με ΑΡΙΣΤΟ γνώστη και θα κάνεις πάρα πολλά σεμινάρια ή πάρε μέτρα για ξύλινη επένδυση.

    :) :) :) :lol:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #329424

    Εψαξα στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι αναλογο.
    Επειδη παω που παω για κυνηγι,και τις πιο πολλες φορες δεν κανω τιποτα,για να μη γυρναω στο σπιτη με αδεια χερια και να εχω και την γκρινια της γυναικας(και που πας τι κανεις….παλι δεν πηρες τιποτα …κτλπ) και επειδη ειμαι και ασχετος με το θεμα,ξερει κανεις τα χορτα του βουνου και τα μανιταρια,που τα βρισκουμε,πως τα ξεχωριζουμε,πως μοιαζουν και αν ξερετε και καμια καλη συνταγη.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Φίλε δεν ξέρω τι σου έχουν πει άλλοι αλλά εγώ σου λέω ότι ολοκληρωμένος κυνηγός θα λέγεσαι όταν θα μάθεις να μαζεύεις χόρτα και όταν θα ξέρεις σε κάθε μέρος που θα κυνηγάς και την καλύτερη ταβέρνα. :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    GONOUSAS2 στις #329419

    Φίλε μην περιμένεις πολλά από το φόρουμ, ούτως ή άλλως είναι δύσκολο να σου εξηγεί κανείς ή να βγάζει φώτο και να τις ποστάρει. Το καλύτερο βιβλίο είναι της Μυρσίνη Λαμπράκη "Τα χόρτα" (αν θες για σαλάτες κλπ) ή του Μπαζαίου "100 βότανα 1000 θεραπείες" (αν θες για ροφήματα κλπ). Δώσε 15-20 ευρώ και πάρε κάποιο από αυτά και είσαι καλυμμένος δίχως μαμάδες κλπ. Εγώ με αυτά ξεκίνησα και τώρα πλέον δεν μου χρειάζεται τίποτε.
    Για μανιτάρια πάρε του Κωνσταντινίδη "Φωτογραφικός οδηγός μανιταροσυλλέκτη" με 40 ευρώ (το πήρα προχθές) και ομοίως είσαι σχετικά καλυμμένος και δίχως δάσκαλο. Τα αγαρικά και τα καλογεράκια είναι ασφαλή για νεοεισερχόμενους. Δες και τη σελίδα manitari.gr.

    συμφωνω και γω !!!αλλα για τους ηδη γνωστες καθοτι μια παροιμια λεει "απο χορτα μαζευε οσα βλεπεις και μανιταρια οσα ξερεις "!
    Δηλ ,μαζι με ΚΑΛΟ γνωστη ,και μετα απο ΠΟΛΥ καιρο ,μονος σου ! Οπως ειπε και ο αλλος "ξυλινη επενδυση"!
    υσ μαζευω μανιταρια ,πανω απο 30 χρονια και υπηρξαν φορες που "αναρωτηθηκα",Εκει βεβαια αν δεν εισαι 100% σιγουρος ,το πετας με ελαφρια καρδια ! (ισως ειμαι υπερβολικος ,αλλα τρωνε και τα παιδια μου ,και οταν μαγειρευτουν ,δεν βλεπεις διαφορα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    84
    tedo στις #161897

    σημερα εκανα την πρωτη μου αποπειρα,και μαζεψα μια σακουλα χορτα,τωρα τι ακρηβως δεν κατεχω,μοιαζουν παντως με αυτα απο της φωτογραφιες,η νεκροψια θα δειξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #328678

    για τα σαλιγκάρια το εχω ακουση και εγω και εγινε ετσι γιατι το κρατος επιδοτησε την καλλιεργεια τους η οποια ειναι και πολυ κερδοφορα.

    Ο πραγματικός λόγος είναι άλλος.
    Εγινε ο νόμος γιατί κινδύνευαν οι κάθε είδους γυμνοσάλιαγκες που γλύφουν και σαλιώνουν την Εξουσία, μπας και βγάλουν τα παράσιτα το μεροκάματο. :D
    Είναι οι ίδιοι που παλεύουν να διατηρήσουν τα ρετιρέ τους την ώρα της κρίσης ψάχνοντας για "ισοδύναμα", δηλαδή μέτρα που θα τα πληρώσουν οι αδύνατοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    217
    vagelisb στις #162100

    Για χορτα ιδανικες τοποθεσιες ειναι οι αμπελωνες.Και αν ειναι βιολογικοι ακομα καλυτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #162390

    να και ενας μεζες απο μενα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων