winchester 9410

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Winchester

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #43340

    Λοιπόν … δεν γνωρίζω κατι άλλο.

    Γνωρίζω όμως από έγκυρες πηγές (ανεξάρτητο πωλητή όπλων με εργασία σε μεγάλο καταστημα) ότι πέρα από την τιμή το marlin είναι καλύτερο από το winchester, καλύτερα μέταλλα, παχύτερη κάνη, καλύτερα σκοπευτικά κλπ. Φυσικά υπερισχύει πολλές φορές το όνομα και η αισθητική. Εαν επιλέξεις το Win … πάρτο χωρίς chokes (150 € περισσότερα από marlin). Σημειώνω ότι και τα 2 δεν είναι magnum.

    Αντίθετα το saiga 36αρι το οποίο και έχω στην κατοχή μου είναι magnum. Δεν έχει βέβαια καμμία σχέση αισθητικώς με τα αλλα΄. Επίσης δεν έχει καμμία κυνηγετική εφαρμογή με τον τρόπο που γίνεται το κυνήγι στην Ελλάδα. Εγω έτυχε να το βρω μαζί με την διόπτρα του kalasnikof η οποία εφαρμόζει (μπαινει και βγαίνει σε ειδική βάση που εχει επάνω το όπλο χωρίς επαναρύθμιση) σε τιμή 70.000 δρχ μεταχειρισμένο και το αγόρασα. Η ακρίβεια του σε σταθερό στόχο με την διόπτρα σε απόσταση 100 μ με τα ρώσσικα magnum μεταλλικά μονόβολα καθώς και η ταχύτητα και διατρητικότητα του βλήματος το κάνουν να μοιαζει με πολεμικό. Το σίγουρο είναι πως εαν σε δεί στον κυνηγότοπο κάποιος με αυτό θα καλέσει την αντιτρομοκρατική.

    Τέλος εχω (πρόσφατη αγορά) και το baical IJ 43 36αρι (πλαγιόκαννο) … είναι όμορφο και magnum.

    Το magnum δεν είναι απαραίτητα προσόν ειδικά εαν ο σκοπός είναι η ΜΟΝΟ η μεγάλη ακρίβεια βολής με τα σκοπευτικά και την χρήση μονόβολων.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43355

    Φίλε ΝΑΣΟΣ,

    όσα σου είπαν οι προλαλήσαντες είναι έτσι ακριβώς. Το δε BAIKAL πλαγιόκαννο που σου λέει ο ΝΕΟΠΤΟΛΕΜΟΣ IJ431C οπως και το IJ271C ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ που έχω δεί εγω σε cal 36 και τα δυό είναι κουκλιά. Και πως να μην είναI αφού είναι BAIKAL

    Σε 36άρι επαναληπτικό ( χράπα χρούπα) υπάρχει και η MOSSBERG 500 ( πολύ αξιόπιστο και όμορφο όπλο) με τα μισά χρήματα και ίσως πιό χαμηλά από τα άλλα Αμερικάνικα που αναφέρουμε.

    Αν θέλεις να δώσεις μόνο 103 ευρώ μπορείς να πάρεις το μονοκαννο BAIKAL IJ18M. Εγω το πήρα για τα μονόβολα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    ΝΑΣΟΣ στις #43373

    Κι εγω για τα μονοβολα το θελω το 36αρι.Τωρα με βαλατε σε σκεψεις!Και ενα χραπα χρουπα δεν ειναι ασχημη ιδεα,δεν εχω κιολας τετοιο οπλο.

    Νεοπτολεμε,το Saiga με κοντη γεμιστηρα και τιποτα αλλο το βρηκα 500ευρω,με μεγαλυτερη γεμιστηρα(πιο ομορφο)και με διοπτρα γυρω στα 850.Καλα εκανες και το πηρες,μαλιστα και σε πολυ καλη τιμη.Σε οπλοπωλεια μπορεις να βρεις τετοια μεταχειρισμενα ή μονο αν τυχει κανενα που και που? 

    Στο Baikal μπορεί να μπει διόπτρα?  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #43473

      Παιδιά ασχολούμαι με την σκοποβολή με μονόβολα αρκετά και έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα για τα σκοπευτικά των όπλων ανεξάρτητα από διαμέτρημα.

    Κατά την γνώμη μου η διόπτρα σε ένα τέτοιο όπλο δεν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό αντίθετα μειώνει το οπτικό πεδίο και σε μπερδεύει στην εκτίμηση των αποστάσεων.

    Το καλύτερο σκοπευτικό για μένα είναι ένα κλισιοσκόπιο τύπου Williams σαν αυτά που έχουν η Mossberg και η Remington.Αν δεν το έχετε και υπάρχει στο όπλο τρόπος να το τοποθετήσετε μπορείτε να το βρείτε στο Internet ή και σε ντόπια μαγαζιά.Αν το όπλο σας δεν το παίρνει πειραματιστείτε με την ακίδα και την ψηλότερη σκόπευση ανάλογα με την απόσταση και την πτώση του βλήματος.Τα 36άρια είναι αρκετά ευθύβολα.Να προτιμάτε πάντα τα πιο ελαφριά βλήματα της αγοράς κυρίως τύπου Foster δηλαδή Remington,Win.,Federal.

    A και κάτι άλλο: Δοκιμάστε κυνήγι αλεπούς σε καρτέρι με μονόβολο οποιουδήποτε διαμετρήματος,είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει πολύ και θα ξαλαφρώσετε και τον τόπο για να επιβιώσει κανένας λαγός ή άλλο εδαφόβιο θήραμα.

      Φιλικά : Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #43505


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΝΑΣΟΣ στίς 04 Aυγουστος 2004


    Κι εγω για τα μονοβολα το θελω το 36αρι.Τωρα με βαλατε σε σκεψεις!Και ενα χραπα χρουπα δεν ειναι ασχημη ιδεα,δεν εχω κιολας τετοιο οπλο.

    Νεοπτολεμε,το Saiga με κοντη γεμιστηρα και τιποτα αλλο το βρηκα 500ευρω,με μεγαλυτερη γεμιστηρα(πιο ομορφο)και με διοπτρα γυρω στα 850.Καλα εκανες και το πηρες,μαλιστα και σε πολυ καλη τιμη.Σε οπλοπωλεια μπορεις να βρεις τετοια μεταχειρισμενα ή μονο αν τυχει κανενα που και που? 

    Στο Baikal μπορεί να μπει διόπτρα?  


    [/indent]

    Φίλε Νάσο ..αυτές οι τιμές που βρήκες το Saiga είναι οι τιμές Λιανικής του όπλου. Απορώ πως βρήκες την διόπτρα του kalasnikof καθώς αυτό το θεωρούσα σπάνιο προνόμιο???

    Στα οπλοπωλεία χλωμό να βρεις μεταχειρισμένα …. εγω το πήρα από χέρι.

    Στο baical μπαίνει με κάποια κατασκευή διόπτρα ή με πιάσιμο επάνω στην ρίγα. Ωστόσο η χρήση της όποιας διόπτρας είναι για μένα αποκλείστικά γι ασταθερό στόχο. Νομίζω τα σκοπευτικά που αναφέρθηκαν για μονόβολα είναι ποιο πρακτικα.

    Εαν είσαι κατοικος Θεσ/νίκης στείλε μου προσωπικό μύνημα …ίσως καταφέρουμε λίγο καλύτερη τιμή. Λίγο όμως ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43525


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 06 Aυγουστος 2004


      A και κάτι άλλο: Δοκιμάστε κυνήγι αλεπούς σε καρτέρι με μονόβολο οποιουδήποτε διαμετρήματος,είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει πολύ και θα ξαλαφρώσετε και τον τόπο για να επιβιώσει κανένας λαγός ή άλλο εδαφόβιο θήραμα.


    [/indent]

    Oταν πήρα το μονόκαννο baikal το 36άρι, το πήρα γιαυτό το λόγο. Μονόβολα για αλεπού γιατί η άτιμη ερχότανε για τα κουνέλια.

    Εριξα σε μιά, που κυριολεκτικά έπεσε ξερή, ούτε κιχ. Από τότε το 1994 δεν έχουν φανεί αλεπούδες σε ακτίνα 1-2χλμ. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    ΝΑΣΟΣ στις #43565

    Φίλε Νάσο ..αυτές οι τιμές που βρήκες το Saiga είναι οι τιμές Λιανικής του όπλου. Απορώ πως βρήκες την διόπτρα του kalasnikof καθώς αυτό το θεωρούσα σπάνιο προνόμιο???

    Νεοπτολεμε,απουσιαζα γι αυτο δεν απαντησα συντομα.Και θα απουσιασω λιγες μερες ακομη.Δεν ξερω αν ηταν η διοπτρα του kalasnikof,δεν μου ειπε ουτε ρωτησα τον καταστηματαρχη.

    Δυστυχως δεν ειμαι Θεσσαλονικη.Ευχαριστω παντως για την προταση και την θεληση σου να με βοηθησεις.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    ΝΑΣΟΣ στις #43567

    Επισης,δεν ξερω αν ειδατε στο site της baikal εχει και το saiga και μαλιστα γραφει τιμη 299 δολαρια.Ξερει κανεις να μου πει αν μπορω να παραγγειλω απο το site ή μεσω τηλ. απο το εξωτερικο?Γενικοτερα μπορει καποιος να εισαγει οπλο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43593

    Φίλε ΝΑΣΟΣ,

    μάλλον δεν θα γίνεται. Και αν γίνεται δεν συμφέρει γιατί κοστίζει η άδεια εισαγωγής.

    Σε αντίστοιχη ερώτηση δική μου στο site της Mosberg για να πάρω ανταλακτική κάννη με παρέπεμψαν στους εδώ εισαγωγεις-αντιπροσώπους

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #43594

    NASO KALHMERA!ME TO WINCHESTER AGORAZEIS POIOTHTA KAI ISTORIA. TO PHRA KATHARA GIA SKOPOBOLH ME MONOBOLA KAI SAN GADGET PERISSOTERO MIAS KAI DEN EXEI XANABGEI KATI TETOIO!NAI EINAI AKRIBO,ALLA AXIZEI.AN SE ENDIAFEREI SOY PROTEINO NA PAREIS TO TRADITIONAL (980E) ME STATHERO CHOKARISMA (KYLINDROS),H DIAFORA TOY APO TO ALLO (RANGER) EINAI OTI EXEI PSATHA,GIA KALYERO PIASIMO KAI APO THEMA AISTHITIKHS.EAN SE ENDIAFEREI EPEIDH TO PHRA (APO KALKANTZAKO ANTONH-KIFISSOS,EINAI FILOS MOY) SE POLY KATOTERH TIMH THS ARXIKHS TOY(980E), BOROYME NA TO DOYME APO SEPTEMBRH.OTI AXIZEI AXIZEI,MHN KSEXNAS OTI EINAI ENA ‘IDIORYTHMO’ OPLO KAI AYTA KOSTIZOYN.

    FILIKA, BASILHS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #43607

    KALOI MOU FILOI,OLOI TOU FORUM,

    TI TIMES EINAI AUTES POU GRAFETE???!!!

    EXO KAI THN KARDIA MOU!!!(BOHTHA THEOULI MOU,NA PATISO TO XOMA THS PATRIDOS MOU KSANA PRIN PETHANO)

    TI ALLO NA PO??!!

    EUXARISTO POLI

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #43646

     ¨Οπως ξαναείπα … το απλό χωρίς chokes κάνει 880 και όχι 980 Ε. 980 κοστίζει αυτό με τα chokes. Το Marlin κοστίζει 730.

    ¨Οσο για τις τιμές φίλε μου gun dοctor φαντάσου ότι αντιστοιχούν σε ανθρώπους με πολυ χαμηλότερο μέσο εισόδημα από αυτό των USA πολιτών. Στην ουσία δηλαδή οι τιμές θα πρέπει να πολοπλασιαστούν επι 3. Εαν μάλιστα προσθέσεις την κακή ποιότητα εξυπηρέτησης, το κακό after sale service καθώς και το επίπονο της διαδικασίας αγορας και τα υπολογίσεις σαν κόστος (χαμένες εργατοώρες) ο πολοπλασιασμός θα πρέπει να γίνει Χ 5 τουλαχιστον. Αρα το win το απλό κοστίζει στον Ελληνα 880 Χ 5 Ε και εφόσον στην αμερική είναι ακόμη ποιο φτηνό από 880 Ε στην ουσία μιλάμε για 6ΠΛΑΣΙΑ ΤΙΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Συγκριτικα.

    Δεν θα ανεφερθώ στις δυνατότητες χρήσης που σου παρέχει η χώρα για ένα τέτοιο όπλο (σκοπευτήρια, θηραμα κλπ) γιατί θα πρέπει να εγκαταλείψουμε το χόμπι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #43649

     Eχω βαλει στο ματι το SAIGA, και το εχω ηδη δει σε δραση, με τα μεταλλικα φυσιγγια που παιρνει. Καλο, αξιοπιστο και φυσικα ρωσικο. Δηλαδη, φτηνο, σκυλι, και με καλη τιμη σε σχεση με τις δυνατοτητες του…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43653

    Για την ιστορία, το 9410 RANGER πουλιέται στις ΗΠΑ 548 US$… ΛΙΑΝΙΚΗ, όπως φαίνεται παρακάτω:

     Model 9410, Ranger

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #43655

     το απλό χωρίς chokes κάνει 880 και όχι 980 Ε

    NEOPTOLEME,KALHMERA.PERSY TO KALOKAIRI POY TO AGORASA DEN TO EFERNE ME CHOKES,MONO ME KYLINDRO (MIA XARA ALLOSTE TO THELO GIA MONOBOLA MONO) KAI EIXE ARXIKH 98OE (TO TRADITIONAL).TO RANGER KANEI 880E.TORA AN ALLAXAN FETOS OI TIMES…

    FILIKA,BASILHS

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων