Αλλαγη στη νομοθεσια για τα οπλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 392 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #156806

    εγώ πολύ φοβάμαι πως θα περάσουν όλες τις προτεινόμενες τροποποιήσεις που δημοσίευσαν χωρίς να λάβουν υπόψιν του καμμιά από τις προτάσεις μας. Βασικά είμαι σίγουρος πως αυτό θα γίνει…. Βάζω και στοίχημα όποιος θέλει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #156821

    http://www.opengov.gr/yptp/?p=64#comments

    9 Οκτωβρίου 2010, 13:09 | ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ Μόνιμος Σύνδεσμος Ψήφος: 0 0

    Κυριοι, εκτος των αλλων, ελπιζω να μην διανοηθειτε να απαγορευσεται την ιδιογομωση!

    Αν προβειτε σε κατι τετοιο, απλα να γνωριζετε οτι θα αναγκασετε τους μισους και πλεον κυνηγους να παρανομησουν, γεμιζωντας τα φυσιγγια τους στο σπιτι τους, οπως ακριβως εκαναν – νομιμα ενωειται – εδω και τοσες δεκαετιες οι παπουδες μας και οπως κανουμε και εμεις σημερα, με υλικα που διακινουνται νομιμα και ελευθερα στο εμπορειο και που επισης πωλουνται νομιμα και ελευθερα στα κυνηγετικα καταστηματα συνοδευομενα απο λιανικη αποδειξη πωλησης.

    Θα σας θεσω το θεμα πολυ απλα: οποιος επιθυμει να κατασκευασει σφαιρες για να τις χρησιμοποιησει σε τρομοκρατικες ενεργειες, απλα μπορει να τις κατασκευασει νομιμα μεσα στην Αθηνα ή σε αλλα μερη της Ελλαδας και με λιγοτερο απο 50€! Φτανει να εχει ενα τορνο στην κατωχη του, ή να εχει καποιον γνωστο που να δουλευει σε τορνο, απλα πραγματα! Επισης, σε περιπτωση που δεν το γνωριζετε, υπαρχουν ηδη και τα μονοβολλα για τα αγριογουρουνα, και αυτα ειναι μικρες σφαιρες, αν και δεν πλησιαζουν ουτε στο ελλαχιστο τα τορναρισμενα βληματα που εχουν παρουσιαστει κατα καιρους στο εξωτερικο απο γνωστες του ιδους, που επισης εχουν κανει βλητικες δοκιμες στα διαφορα σκοπευτηρια του εξωτερικου, διοτι εκει λογου χαρη και παντα σε αντιθεση με μας, επιτρεπονται…

    Τωρα εαν εσεις νομιζετε οτι απαγορευωντας την ιδιογομωση, θα αυξησετε την ασφαλεια του κοσμου, με τα λυπης μου, θα πρεπει να σας πληρωφορησω οτι θα πρεπει να αναθεωρησετε ριζικα τις αποψεις σας και οτι μονο ζημια θα κανετε στην κυνηγετικη κοινοτητα και προπαντως στα εσοδα του κρατους!

    Ιδου λοιπον τι θα προκυψει απαγορευοντας την ιδιογομωση:
    1. ο κοσμος θα αναγκαστει να παρανομησει, διοτι πολυ απλα οπως δεν μπορει να κοψει το τσιγαρο, ετσι δεν μπορει να κοψει και την ιδιογομωση, διοτι το μερακι και το παθος ουτε μπορουν να κοπουν αλλα ουτε και μπορουν να απαγορευτουν
    2. αυτο θα γινει διοτι τα περισσοτερα προσιτης τιμης φυσιγγια, ειναι τουλαχιστον ελεϊνης ποιοτητας και τα καλα κοστιζουν τουλαχιστον τα διπλα λεφτα
    3. βρησκομαστε σε τετοια δυσκολη περιοδο, που ο καθενας μας κοιταζει πως να κοψει ενα καφε απο το καφενειο ή την καφετερεια για να παρει ενα κουτι φυσιγγια, εξου και το οτι η ιδιογομωση συμφερει λογο κοστους/αποδοσης ή οχι…
    4. οι ιδιογομωτες εχουν μαθει να βγαζουν μεγαλη αποδοση με μικρο κοστους, ετσι αν εσεις την απαγορευσεται, απλα θα τους απαγορευσετε και το κυνηγι με συνεπεια να χασετε τεραστια εσοδα απο βενζινες, φαγητα, διαμονες, κτλ…
    5. το μονο πραγμα που ουσιαστηκα εκτιμω οτι θα καταφερετε να πετυχεται, θα ειναι να αγορασει ο κοσμος μερικα φτηνα κουτια φυσιγγια και μετα να σταματησει να πηγαινει για κυνηγι, αυτο λοιπον θα το εκλαβουν ως νικη οι οικολογοι…εσεις ομως να ειστε σιγουροι οτι θα το εκλαβετε ως μια απο τις μεγαλυτερες ηττες, διοτι πολυ απλα εμεις δεν θα κυνηγαμε και θα καθομαστε στο σπιτι μας, οποτε και δεν θα σας πληρωνουμε το 1€ φορο στο λιτρο της βενζινης με τιμη πωλησης τα 1,65€/λιτρο!

    Τωρα, αν εσεις επιθυμειτε να μειωσετε ή να κοψετε το κυνηγι, με οποιονδηποτε τροπο και μεσο, αμμεσα ή εμμεσα, καλο θα ηταν να γνωριζετε οτι εκτος του οτι θα απογοητευσετε τους κυνηγους και τις οικογενειες τους, που προφανος δεν θα σας ξαναψηφησουν, συμπεριλαμβανομενου εμου του ιδιου που ανοιχτα λεω οτι ψηφησα ΠΑΣΟΚ, θα εχετε και μια τεραστια απωλεια απο τους αμεσους και εμμεσους φορους, οπως ολους τους παραπανω που προαναφερα, συν τα οσα παρεμφερη πραγματα δεν θα παμε να ξαναγορασουμε…

    Ετσι λοιπον, εκτος απο το να καταδικασετε την κοινοτητα των κυνηγων, πολυ απλα θα καταδικασεται και την αγορα που ηδη φαλιριζει το ενα μαγαζι μετα το αλλο…αλλα στην τελικη, προσωπικα τουλαχιστον το κεφι μου κανω και παω στο κυνηγι για να περασω την ωρα μου και να ξεχαστω απο τα προβληματα της καθημερινοτητας, αντι να εχω στο μυαλο μου πως να γεμισω την τσαντα με θηραματα…στα σιγουρα ομως γνωριζω εκ των προταιρων οτι εσεις οπως θα στρωσετε, ετσι θα κοιμηθητε και αυτο το διαβαζω πολυ συχνα διατυπωμενο απο την πλειοψηφια της κυνηγετικης κοινοτητας των αγανακτισμενων κυνηγων!

    Νικολαος Καββαδιας – Κερκυρα
    http://www.youtube.com/HuntingGr

    Αναφέρετε το Σχόλιο
    Το Σχόλιο σας θα δημοσιευθεί μόλις ελεγχθεί απο τον διαχειριστή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    524
    maximo στις #156887

    #
    9 Οκτωβρίου 2010, 21:21 | Γιατράς Γιαννης
    Μόνιμος Σύνδεσμος
    Ψήφος: Thumb up 0 Thumb down 0

    Καλησπερα,
    Μετα λυπης μου διαβαζω τα παραπανω και θλιβομαι διοτι βλεπω την χωρα μου να κανει βηματα προς τα πισω.
    Κυριοι να σας ρωτησω το εξης…, Εκληματικοτητα υπαρχει και πρεπει να μειωθει σωστα και δεν νομιζω να διαφωνει κανεις με αυτο, το θεμα ειναι οτι κοιτατε σε λαθος μερος!!! Ειδατε ποτε κανεναν κυνηγο να κανει κατι απο τα παραπανω? Ολες οι ληστειες γινονται ειτε με περιστροφα ειτε με Καλασνικοφ τα οποια πλεον εχουνε γινει πολυ ευκολα στο να τα αποκτησει κανεις! Δεν ειναι επικυνδινες ουτε οι σφεντονες ουτε τα οπλα κυριοι αλλα αυτοι που τα χειριζονται! Αν θελει καποιος να προκαλεσει κακο υπαρχουνε αμετρητοι τροποι!
    Για το θεμα της ιδιογομωσης ειναι απλα γελοιο! Η ιδιογομωση ειναι ενα χομπυ που υπαρχει απο τους παπουδες μας μεχρι σημερα. Ειναι απολυτως λαθος να γινει αυτο το χομπυ απροσιτο! Ειναι παγκοσμιο φαινομενο και τελειται απο παρα πολλους κυνηγους σε ολη την Ευρωπη ελευθερα.
    Ενα σωστο βημα που πραγματικα θα ηταν πιο σοφο απο ολες τις τριτοκοσμικες απαγορευσεις που διαβασα παραπανω θα ηταν να γινεται πρακτικη εξεταση στην χρηση του οπλου, οτι οπλο και αν ειναι αυτο ωστε να φαινεται οτι ο κατοχος γνωριζει την χρηση του, πραγμα που σημερα δεν συμβαινει τουλαχιστον με τον περισσοτερο κοσμο!
    Βλεπω ολον αυτο τον τρομο σε μερικους μερικους οταν ακουγεται η λεξη «ραβδωτα». Αυτο γιατι συμβαινει? Κατ’αρχην οπως πιθανον να γνωριζετε το καθε οπλο απο αυτα δυναται να εντοπιστει πολυ πιο ευκολα! Η σφαιρα εχει το βαλλιστικο αποτυπωμα πανω της και οποιος με καποιο τροπο απλα παρανομησει φαινεται πιος ειναι αυτος. Σε αντιθεση ενα λειοκαννο οπλο ΔΕΝ δυναται να εντοπιστει γιατι απλα δεν αφηνει κανενα σημαδι! Ακομη ενα αλλο πραγμα που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι σε ολες μα ολες τις υπολοιπες χωρες του κοσμου τα ραβδωτα οπλα ειναι νομιμα και εδω παρανομα? Ειναι για λογους εγληματικοτητας? Οι αλλες χωρες λοιπον που τα εχουνε ελευθερα δεν μαστιζονται απο αυτο το προβλημα. Οποτε λοιπον με το φτωχο μου μυαλο αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι θεωρειται τον Ελληνα κυνηγο κατωτερης νοημοσυνης απο τους υπολοιπους ξενους κυνηγους
    Το θεμα του να καταστρεφεται το οπλο αν παει να γινει μετατροπη στον σειριακο αριθμο του με βρισκει συμφωνο, αλλα απο την στιγμη που ερχονται στην χωρα μας μαζικα φορτια με καθε ειδους παρανομου οπλου που προοριζονται για εγγληματικες ενεργιες απλα φερνει αυτη την ρυθμηση να ειναι αχρηστη… Ο εγκληματιας θα παρει πολεμικο οπλο απλα οχι κυνηγετικο.
    Αντιλαμβανεστε τι γραφειοκρατικο και οχι μονο προβλημα θα προκυψει αν για την αγορα κυνηγετικων φυσιγγιων χρειαζεται ο κυνηγος να καταφυγει πρωτα στην αστυνομια? Απλα μετα η αστυνομια θα πρεπει να ασχολειται μονο με αυτο και αντι να διαθεσει δυναμικο για την καταπολεμηση του εγγληματος απλα δεν θα εχει… Τι σας πειραζουνε τα φυσιγγια? Αφου αυτα ειναι για κυνηγους οχι για ληστες…
    Τελος, σε περιπτωση που εχετε προαποφασισει να τα κανετε αυτα, δηλαδη με λιγα λογια να μας κοψετε το χομπυ μας, να ξερετε οτι απλα δεν θα το κοψετε…! Απλα θα καταληξουμε να πηγαινουμε σε γειτονικες χωρες και να χαλαμε εκει τα χρηματα μας και να κανουμε καλο στις οικονομιες τους. Ηδη η χωρα μας εχει αρκετα οικονομικα προβληματα. Οι συλλογοι δεν θα εχουνε λογο υπαρξης, η θηροφυλακη το ιδιο, οι επιχειρησεις οπως οπλοπωλεια, βιοτεχνειες, ξενωνες, βενζιναδικα και γενικα οτι σχετιζεται με αυτα απλα θα δεχθει πληγμα και θα εκλειψει!
    Αντι να βλεπω ρυθμισεις που θα ευνοησουνε επενδυσεις, οπως να κατασκευαστους και οπλα και να τονοθουνε οι μηδαμινες εξαγωγες μας, αντι να εισαγουμε κακης ποιοτητας οπλα απο χωρες οπως Τουρκια, η οποια εχει πληξει την ανεργια της σημαντικα με την βιομηχανια οπλων, εμεις κοιταμε να κανουμε την χωρα μας χειροτερη!
    Κυριοι απο εμενα καντε οτι σας φωτισει ο θεος, απλα να ξερετε οτι αν με αναγκασεται να κανω τα χομπυ μου δυσκολα στην χωρα μου να ειστε σιγουροι οτι δεν θα σας ξαναψηφησω οσο ζω, ουτε η οικογενοια μου, ουτε τα παιδια μου.
    Τελος καλο θα ηταν να συμπεριλαβετε καποιους εμπειρογνομωνες σε αυτη την ομαδα που εχετε και οχι ολους τους ασχετους που κοιτανε μονο την καρεκλα τους και χαιδευουνε αυτια.
    Καλα μυαλα…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #157040

    Πρόσφατα έκανα αυτή τη συζήτηση με τον…. τοίχο, απέναντι και είμαι σίγουρος ότι κατάλαβε όλα όσα του είπα. Όταν τελικά ψηφιστεί και αυτό, χωρίς να λάβει κανείς υπόψην τις φωνές μας και τις διαμαρτυρίες μας, τότε προτείνω να εντοπίσουμε την καλύτερη γωνία του τοίχου.
    Και μην ακούω απειλές του στυλ: δεν θα σας ξαναψηφίσω. Αυτό έπρεπε να το έχει ήδη γίνει. Και δεν το λέω υποτιμητικά ή προσβλητικά για τον φίλο που το έγραψε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #157069

    ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ…ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟ ΑΠΟ Ο.Η.Ε ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΟΠΛΟΚΑΤΟΧΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ Η ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ…ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΥΕ ΚΑΙ ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΜΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #157424

    Φιλε μου, μονο ασχετοι δε νομιζω να ειναι. Τεινω να πιστεψω πλεον οτι ολα κινουνται βασει σχεδιου. Απλα και μονο σκεψου ποσα επαγγελματα κινουνται γυρω απο τα οπλα, απο δικηγορους, δικαστες, βουλευτες (που δινουν αδειες οπλοκατοχης σαν ρουσφετι), και αστυνομικους που ανεβαζουν το ποσοστο των εξιχνιαζομενων "εγκληματων" με την ανευρεση παλιων οπλων, μικροποσοτητων φυσιγγιων κλπ κλπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #157538

    Η ερώτηση ειναι πότε ειναι να κατατεθεί στην βουλη.
    Να δούμε τι θα κατατεθεί, και θα κυνηθει καποια απο τις οργανωσεις που την αφορά το νομοσχέδιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #157816

    Να σου απαντήσω εγώ.
    Θα κατατεθεί όπως είναι στην ουσία και οι όποιες αλλαγές δεν θα είναι σημαντικές, αλλά μόνο στην διατύπωση κάποιων φράσεων. Μην περιμένεις να λάβουν υπόψην τη γνώμη κανενός σχετικού με τα όπλα.
    Αντιδράσεις θα έχουμε του στυλ "Σύσωμη η κυνηγετική κοινότητα καταδικάζει το μεθοδευμένο σχέδιο…. κλπ κλπ κλπ".
    Θα ανοίξουμε καινούριο θέμα στο φόρουμ για να τα ξανασυζητήσουμε και να πούμε τα αυτονόητα, να καταδικάσουμε την κυνηγετική ηγεσία μας, την πολιτική ηγεσία μας και να καταλήξουμε: Δεν μου κοβόταν το χέρι όταν τους ψήφιζα;

    Σταματάω εδώ γιατί μου έρχονται πάλι βρισίδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #157886
    Διάβασα με προσοχή το θέμα.
    Διάβασα με ενδιαφέρον τις απόψεις σας.
    Και μετά αφού σταμάτησα επιτέλους να γελάω , είπα, ρε πόσο πλάκα έχουν.
    Δεν ξέρω αν κάποιοι από σας παρακολουθούν τα γκάλοπ, αλλά αν τα παρακολουθείτε βρείτε, όπως λέει και ο Τριαντάφυλλος έναν γερό τοίχο.
    [/size]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #158078

    η ΚΣΕ γιατί δεν κάνει προσφυγές στο ΣτΕ;;; Ειδικά αυτό για την κατοχή των καλύκων και των υλικών μόνο με άδεια της παραγράφου 5 είναι ΣΟΥΠΕΡ τραγικό και λουκουμάκι για ακύρωση του νόμου!!! Ας τους πάνε στα δικαστήρια! Αλλά ξέχασα, αυτά δεν τα κάνει η ΚΣΕ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #158083
    Παιδάκια. Έτσι για να τελειώνουμε.
    Να μη σπαταλάμε και φαιά ουσία.
    Ξέρετε που γράφω όοοοοοοοοοοοοοοοοολες αυτές τις διαβουλεύσεις;
    Εκεί που μας έχουν γραμμένους και αυτοί.
    Και κάτι ακόμα. μια ερώτηση στον Νίκο, του Ωρίονα.
    Πες μου, έτσι από περιέργεια, κάθεσαι και γράφεις, και σπαταλάς τον χρόνο σου, χρόνο που θα μπορούσες να διαθέσεις καλύτερα, και παίρνεις μέρος σε όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια, γιατί βλέπεις είναι εύκολο αυτό, ενώ το να λάβεις μέρος σε μια πραγματική διαμαρτυρία θέλει κόπο και χρόνο, αλλά τες πα, πες μου λοιπόν, πήρες ποτέ καμιά απάντηση, σε έλαβε κανείς υπόψη του;
    Εσένα, εμένα, και όλους αυτούς που παίρνουν μέρος σε αυτό το καραγκιοζιλίκι;
    Όχι πες μου μία φορά που κέρδισες κάτι, από την επανάσταση του Η/Υ.
    Ρε δε πα να πάρετε μέρος σε όποια διαβούλευση θέλετε.
    Το δάκτυλο στην «έδρα» σας θα το φάτε. Και θα είναι και χωρίς σάλιο.
    [/size]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #158141

    Ανατικαταστατη η αισθηση του να νιωθει ο καθεις χρησιμος οπου θεωρει οτι συμβαινει…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #158202

    http://www.oplognosia.com/index.php?option…-05-29-15-30-44

    τάδε έφη Κυπρίδημος.
    Και λίγα είπε, και δυστυχώς τα είπε κόσμια…. Όταν διάβασα τις προτάσεις τους κόντεψα να βγάλω μαλλιά…… Οι τύποι είναι ΧΑΡΑΜΟΦΑΙΔΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #158204

    Α! Ρε φιλαρακι …..τους εχει παρει χαμπαρι αρκετος κοσμος ,αλλα τι να κανει;;;;;
    Αυτοι με τους αποπανω παιζουν τα τυμπανα , και τα κοροιδα χορευουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #158207
    Μη κάνετε έτσι μωρέ.
    Οι σφουγκοκωλάριοι του πρόεδρα θα μας παροτρύνουν να πάρουμε μέρος σε μια ακόμα «στημένη» ομιλία, σε μια ακόμα «στημένη» διαβούλευση.
    Ρε α σιχτίρ από εδώ κυνηγοί του «κώλου» που για να γίνει κάποιος μέλος στην κλίκα σας «site σας» θέλει και συστάσεις.
    Καλύτερα εδώ και ας υπάρχουν και διπλοεγγραφές.
    Τουλάχιστον δεν υπάρχουν τσάτσοι.
    [/size]
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 392 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων