Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #324016

    Κώστα, τα σπρίνγκερ δεν τα κάνουν από μόνα τους αυτά, τους τα μαθαίνεις ΕΣΥ. Δώσε μεγάλη σημασία στην τελευταία πρόταση "..όποιος τα έχει ζήσει και δουλέψει μαζί τους κάθε μέρα θα ανακαλύπτει νέα χαρίσματα και προσόντα".

    Πρέπει και να τον ΖΕΙΣ τον σκύλο αλλά και να ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ μαζί του. Να θυμάσαι πως ο ολοκληρωμένος σκύλος είναι σαν μια οικοδομή στην οποία τα γονίδια είναι μόνο ένα μικρό τούβλο, αυτό το τούβλο όμως βρίσκεται στα θεμέλια της οικοδομής. Το υπόλοιπο κτίσμα είναι η εκπαίδευση του σκύλου, όσο ποιοτικότερη και περισσότερη και βαλμένη με σωστό ρυθμό και τέχνη θα γίνει μια υπέροχη οικοδομή.

    [font=”Comic Sans MS”]Πάρα, μα πάρα πολύ σωστή παρατήρηση και τοποθέτηση. Η προσωπική μου άποψη επεκτείνεται για όλες τις φυλές σκύλων.
    Φιλικά [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #164375

    Προφανώς και πρέπει να τους τα μάθεις όπως οποιοσδήποτε σκύλος και γνωρίζω πως δεν θα είναι εύκολο, χρειάζετε επιμονή και υπομονή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #324011

    Προφανώς και πρέπει να τους τα μάθεις όπως οποιοσδήποτε σκύλος και γνωρίζω πως δεν θα είναι εύκολο, χρειάζετε επιμονή και υπομονή.

    ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΓΝΩΣΕΙΣ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #324009

    ….. γνωρίζω πως δεν θα είναι εύκολο, χρειάζετε επιμονή και υπομονή.

    [font=”Comic Sans MS”]Φυσικά, είναι όμως από τις πιο ευκολοεκπαίδευτες φυλές, τόσο εύκολα που οι περισσότεροι χειριστές παρασύρονται και "τρέχουν" τα μαθήματα με αποτέλεσμα να αφήνουν κενά που αργότερα θα τα συναντήσουν μπροστά τους. Το εύκολο δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να υπάρχει γνώση εκπαιδευτικού προγράμματος.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    konvag75 στις #164401

    Eρωτηση που νομιζω πως πολλοι την εχουν απορεια.Εαν εχουμε κενα στην εκπαιδευση του κουταβιου μας (εγω προσωπικα νομιζω οτι εχω σαν πρωτο μου σκυλι)μεχρι τι ηλικια μπορουμε να σωσουμε την"παρτιδα"?????Εαν καταφυγουμε στην λυση του ειδικου ειναι μια καλη οδο η θα γινουν τα πραγματα πιο χαλια?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #164453

    Eρωτηση που νομιζω πως πολλοι την εχουν απορεια.Εαν εχουμε κενα στην εκπαιδευση του κουταβιου μας (εγω προσωπικα νομιζω οτι εχω σαν πρωτο μου σκυλι)μεχρι τι ηλικια μπορουμε να σωσουμε την"παρτιδα"?????Εαν καταφυγουμε στην λυση του ειδικου ειναι μια καλη οδο η θα γινουν τα πραγματα πιο χαλια????

    Όλα τα λάθη διορθώνονται, όσο πιο γρήγορα τόσο πιο εύκολα, δεν υπάρχουν ειδικοί κανόνες ημερομηνιών. Κάθε λάθος πρέπει να "ξεχαστεί" και στην θέση του να διδαχθεί το σωστό. Το πόσο έχει εγκατασταθεί το λάθος δεν εξαρτάτε μόνο από την ιδιοσυγκρασία κάθε σκύλου αλλά και από το πόσο έντονα και πόσες φορές έχει επαλειφθεί, αυτός είναι ο λόγος που όλοι οι επαγγελματίες προτιμούν να μην έχει επέμβει εκπαιδευτικά κανείς στο κουτάβι. Όσο για το αν θα γίνουν πιο χάλια τα πράγματα αν απευθυνθούμε σε ειδικό σίγουρα η απάντηση είναι μία ΟΧΙ, ειδικός σημαίνει πως δεν είναι κάποιος κατ όνομα εκπαιδευτής αλλά εκπαιδευτής και μάλιστα εξειδικευμένος στην διόρθωση λαθών.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #182579

    Επαναφέρω το παρών θέμα διότι έγινα περήφανος κάτοχος του Alf…

    Είναι τώρα 3 μηνών και 5 ημερών και τον έχω εδώ και 3 ημέρες. Τα χρώματα του είναι λευκό συκωτί. Θα ανεβάσω φώτο να τον δείτε.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η ευφυία που διαθέτει πράγματα τα οποία χρειάζονται χρόνο σε άλλα κυνηγόσκυλα στην συγκεκριμένη ράτσα είναι έμφυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #182582

    Exω διαβάσει σε έρευνα ότι τα Σπρίνγκερ είναι τα πιο ευφυη κυνηγετικά σκυλιά, και από τα πιο ευφυη απ'όλα.
    Τα εχω σε μεγαλη εκτιμηση και αν ποτε ξαναεπαιρνα σκυλο για ''τσιχλοδουλειες'' και οχι μονο ενα τετοιο θα διαλεγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #279266

    [size=2][font=”Arial”]Exω διαβάσει σε έρευνα ότι τα Σπρίνγκερ είναι τα πιο ευφυη κυνηγετικά σκυλιά, και από τα πιο ευφυη απ'όλα.
    Τα εχω σε μεγαλη εκτιμηση και αν ποτε ξαναεπαιρνα σκυλο για ''τσιχλοδουλειες'' και οχι μονο ενα τετοιο θα διαλεγα.[/font][/size]

    Πραγματικά και εγώ δεν το περίμενα χωρίς καμία εκπαίδευση ο σκύλος εκτελεί εντολές, ακόμα δεν με γνώρισε καλά καλά και καταλαβαίνει πότε του λέω να ψάξει, πότε να κάτσει, πότε να μην κάνει κάτι που δεν πρέπει, άσε δε το απόρτ στο οποίο είναι έτοιμος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #182587

    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν είχε κόψει τις ουρές στους γονείς το ίδιο με συμβούλεψε να κάνω και εγώ ποια είναι η γνώμη σας. Ο σκύλος είναι 3 μηνών τώρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #182590

    Μην την κοψεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #182591

    Κωστη,να το χαιρεσε και να το λατρευεις!!!!
    Και εγω στο κοκερακι μου δεν την εκοψα και ειναι μια χαρα!!!!!
    Οι αποψεις πολλες και διαφορες,αλλα στη ζωη ηρθε με ουρα και με ουρα παρεμεινε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #182593

    Ναι παιδιά και εγώ αυτό λέω, αλλά ο κτηνίατρος με συμβούλεψε να την κόψω διότι έχει μια ιδιαίτερη ευαισθησία. Ακόμα είμαι σε σκέψη αλλά είναι πανέμορφος με την ουρίτσα του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #182595

    Τι ειδους "ιδιαιτερης ευαισθησιας";;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #279259

    [b][font=”Comic Sans MS”][size=4]Τι ειδους "ιδιαιτερης ευαισθησιας";;[/size][/font][/b]

    Επειδή είναι ευαίσθητη αν τραυματίζεται συχνά (που θα τραυματίζεται) και ματώνει μπορεί να δημιουργήσει γάγγραινα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων