Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 421 έως 435 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #418213

    Μιας και δεν γραφω συχνα και σημερα με εχει πιασει συγγραφικος οιστρος ειπα να δοκιμασω πως ανεβαινουν φωτογραφιες και μιας και γνωριστηκα διαδυκτιακα με τον ZED ειπα να σας γνωρισω τον ΕΚΤΩΡ μου, ειναι 9μηνων και λιγο πανω απο 20κιλα (απλως βαρυκοκκαλος, χαχα), ελπιζω να τις ανεβασα καλα…

    Καλά να περνάς μαζί του και καλά κυνήγια. Μήπως κάνεις λάθος στο θέμα των κιλών; Ούτε η ηλικία του ούτε η εμφάνισή του δείχνουν πάνω από 20 κιλά, θα έπρεπε να είναι γύρο στα 14-15, εκτός και αν είναι πάρα πολύ μεγαλόσωμος (κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτογραφία). Και εγώ δεν έκοψα τις ουρές των κουταβιών μου (τώρα 3 μηνών) για να είμαι σύνομος αλλά κάθε φορά που μπαίνει σε πολύ πυκνό ανησυχώ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    138
    PanutsosChris στις #418218

    panutsos wrote:
    Μιας και δεν γραφω συχνα και σημερα με εχει πιασει συγγραφικος οιστρος ειπα να δοκιμασω πως ανεβαινουν φωτογραφιες και μιας και γνωριστηκα διαδυκτιακα με τον ZED ειπα να σας γνωρισω τον ΕΚΤΩΡ μου, ειναι 9μηνων και λιγο πανω απο 20κιλα (απλως βαρυκοκκαλος, χαχα), ελπιζω να τις ανεβασα καλα…

    Καλά να περνάς μαζί του και καλά κυνήγια. Μήπως κάνεις λάθος στο θέμα των κιλών; Ούτε η ηλικία του ούτε η εμφάνισή του δείχνουν πάνω από 20 κιλά, θα έπρεπε να είναι γύρο στα 14-15, εκτός και αν είναι πάρα πολύ μεγαλόσωμος (κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτογραφία). Και εγώ δεν έκοψα τις ουρές των κουταβιών μου (τώρα 3 μηνών) για να είμαι σύνομος αλλά κάθε φορά που μπαίνει σε πολύ πυκνό ανησυχώ.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Να ειστε καλα κ.Νικολακοπουλε, προσπαθουμε να περναμε οσο καλυτερα μπορουμε στον χρονο που μας μενει,

    οσο για τα κιλα, στις 20  και κατι φεβρουριου που πηραμε αιμα για εξεταση καλαζαρ πριν ξεκινησουμε τα εμβολια (25 του ιδιου μηνα ηρθε το χαρτι με τα αποτελεσματα) η ζυγαρια του κτηνιατριου εδειξε 19 κιλα ακριβως, αν υποθεσουμε οτι παει καλα και οτι μαλλον δεν μοιαζει παχυς, ιδιαιτερα ψηλος δεν νομιζω οτι ειναι οποτε καταληγουμε στο βαρυκοκκαλος!!! χαχα,

    να ηταν μονο στο πυκνο καλα θα ηταν, και στο ανοιχτο καμια φορα ματωνει την ακρη της ουρας του οταν μυρισει κατι ενδιαφερον την χτυπαει στα πλευρα του..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #418242

    να ηταν μονο στο πυκνο καλα θα ηταν, και στο ανοιχτο καμια φορα ματωνει την ακρη της ουρας του οταν μυρισει κατι ενδιαφερον την χτυπαει στα πλευρα του..

    Να το προσέξεις αυτό. Μετά από αίμα στην ουρά να το ψάχνεις για μερικές μέρες για πιθανή μόλυνση ή και συρίγγιο. Δεν έχω προσωπική εμπειρία με ολόκληρες ουρές παρά των τόσο χρόνων που ασχολούμαι με Κόκερς και Σπρίνγκερς γιατί πάντα ήταν κομμένες. Τα κουτάβια μου είναι πολύ μικρά για να την τραυματίζουν συχνά, ξέρω όμως από άλλους και από τον Αγγλικό οργανισμό που “πολέμησε” για το κόψιμο τι ακριβώς μπορεί να συμβεί. Το πιο ύπουλο δεν είναι ο τραυματισμός από κτύπημα που ματώνει γιατί το βλέπουμε και το αντιμετωπίζουμε, αλλά είναι τα τρυπήματα και το σπάσιμο αγκαθιού που παραμένει μέσα. Μετά από καιρό περιβάλλεται από μια κύστη με πύον που συνεχώς μεγαλώνει και μολύνει έτσι το αίμα. Αν δείτε τα σκυλιά σας να ασχολούνται με την ουρά τους ψάξτε τα καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418280

    Αυτό με την ουρά είναι η μεγαλύτερη βλακεία από πλευράς νομοθετικού περιεχομένου που έχει γίνει σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Πραγματικά οι άνθρωποι είναι άσχετοι και στενόμυαλοι.

    Κάθε φορά που θα γυρίσω από κυνήγι στο πυκνό η ουρά είναι ματωμένη στην άκρη, κάθε φορά τα ίδια. Τρομερή ταλαιπωρία του σκύλου, αλλά και δική μου. Δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω με ναρκώσεις και επεμβάσεις κτλ διότι τον λυπάμαι. Όταν έκανε την επέμβαση του έπρεπε να την είχα κόψει να είχα τελειώσει με αυτό το ζήτημα μια και καλή. Αλλά η κλινική εναρμονιζόταν με τις σύγχρονες ευρωπαϊκές και κυνοφιλικές οδηγίες. Παπαριές και κουραφέξαλα, αν ήξεραν πραγματικά τι έκαναν και τι τους γινόταν θα με προέτρεπαν να το κάνω από μόνος μου.

    Έπρεπε να πάρω τον σκύλο και να φύγω και να πάω σε άλλον αλλά… Ευτυχώς η μικρή έχει κομμένη ουρά και δεν έχω τέτοια προβλήματα.

    Πάνο εμένα ο σκύλος τώρα 16 μηνών είναι περίπου στα 16 με 17 κιλά και γενικά είναι μεγαλόσωμος και χοντρούλης. Είχε φτάσει και στα 20 αλλά τον έβαλα σε δίαιτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #420049

    καλημέρα φίλοι και συνάδερφοι!θα ήθελα να ρωτήσω τον κ.γιάννη για ένα εργασιακό σπρινγκερ σπανιελ από μία φωτογραφία που είχε ανεβάσει πριν κάνα χρόνο .αυτό το σπρίνγκερ έχει αυτήν την τέλεια (για μένα) όψη λόγω κόμης ή ανήκει σε κάποια συγκεκριμένη γραμμή ή οικογένεια ?????παραθέτω φώτο :
    την ανάρτηση την είχατε κάνει κ.γιάννη στο θέμα κόκερ σπανιελ στις (18 Απριλίου 2012 at 16:24 #201119)
    ευχαριστώ πολύ !

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420059

    καλημέρα φίλοι και συνάδερφοι!θα ήθελα να ρωτήσω τον κ.γιάννη για ένα εργασιακό σπρινγκερ σπανιελ από μία φωτογραφία που είχε ανεβάσει πριν κάνα χρόνο .αυτό το σπρίνγκερ έχει αυτήν την τέλεια (για μένα) όψη λόγω κόμης ή ανήκει σε κάποια συγκεκριμένη γραμμή ή οικογένεια ?????παραθέτω φώτο :
    την ανάρτηση την είχατε κάνει κ.γιάννη στο θέμα κόκερ σπανιελ στις (18 Απριλίου 2012 at 16:24 #201119)
    ευχαριστώ πολύ !

    Γεια σου Μιχάλη, Η σκυλίτσα αυτή είναι εκτροφής μου από μάνα και πατέρα ιδιοκτησίας μου. Είναι πολύ σωστή ως εργασιακή γραμμή αλλά δεν θα την έλεγα “τέλειο Σπρίνγκερ” από αυτή την φωτογραφία γιατί ήταν πολύ μικρή (περίπου 10 μηνών) και το σώμα της δεν είχε αποκτήσει την μυική μάζα που έχει σήμερα. Δες κάτι πιο “τέλειο” δεδομένου πως τέλειος σκύλος δεν υπάρχει, αυτός ο επιβήτορας μου είναι εξαιρετικός μορφολογικά και εργασιακά:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420062

    Δεν τόνισα όσο θα έπρεπε πως το “εξαιρετικός μορφολογικά” αναφέρεται στο πλαίσιο ενός σκύλου εργασιακών γραμμών.

    Δες και δύο άλλα σωστά Σπρίνγκερς

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #420065

    φτου !φτου ! πολύ όμορφος και ρωμαλέος ο αρσενικός .πόσα κιλα πρέπει να είναι ένα αρσενικό για να θεωρείται οτι έχει σωστά ανεπτυγμένο μυικό ιστό ????
    τα άλλα 2 πρέπει να είναι οι πρωταγωνιστές σε dvd με κυνήγι περπατητού τσίχλας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420084

    φτου !φτου ! πολύ όμορφος και ρωμαλέος ο αρσενικός .πόσα κιλα πρέπει να είναι ένα αρσενικό για να θεωρείται οτι έχει σωστά ανεπτυγμένο μυικό ιστό ????
    τα άλλα 2 πρέπει να είναι οι πρωταγωνιστές σε dvd με κυνήγι περπατητού τσίχλας?

    Μη ρωτάς βάρος για την μυική μάζα, εξαρτάται από την όλη σωματοδομή, π.χ. ένα ψηλό Σπρίνγκερ μπορεί να είναι 18 – 20 κιλά και ένα μέτριο 16 – 18. Υπάρχουν και αποκλίσεις στο βάρος του σκελετού. Εμπιστέψου το μάτι σου, αφού πρώτα έχει δει πολλά σωστά Σπρίνγκερς.

    Αυτά είναι, από αυτό το κυνήγι και η φωτογραφία. Προσωπικά δεν βγάζω φωτογραφίες με θηράματα, ζήτημα αν έχω 4-5 φορές στη ζωή μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420094

    Μη ρωτάς βάρος για την μυική μάζα, εξαρτάται από την όλη σωματοδομή, π.χ. ένα ψηλό Σπρίνγκερ μπορεί να είναι 18 – 20 κιλά και ένα μέτριο 16 – 18. Υπάρχουν και αποκλίσεις στο βάρος του σκελετού. Εμπιστέψου το μάτι σου, αφού πρώτα έχει δει πολλά σωστά Σπρίνγκερς. Αυτά είναι, από αυτό το κυνήγι και η φωτογραφία. Προσωπικά δεν βγάζω φωτογραφίες με θηράματα, ζήτημα αν έχω 4-5 φορές στη ζωή μου.

    Ήθελα να ήξερα κύριε Γιάννη τα 22 έως 24 κιλά πως προκύπτουν σύμφωνα με πολλές ιστοσελίδες που περιγράφουν φυλές…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #420139

    Κύριε Γιάννη ο Schot δεν είναι ο αρσενικός;αν το γράφω και σωστά!Και στην άλλη φωτογραφία νομίζω είναι ο Robbie και η Moly;Ο  Schot απο την φωτογραφία κρίνοντας βέβαια μου φαίνεται πιο ”μαζεμένος” και πιο ”σπινθυροβόλος” σκύλος απο τον  Robbie που τον εχω δει και απο κοντά (σε μεγάλη ηλικία βέβαια)και έδειχνε πιο μεγαλόσωμος και πιο ώριμος πιο ήρεμος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420200

    Κύριε Γιάννη ο Schot δεν είναι ο αρσενικός;αν το γράφω και σωστά!Και στην άλλη φωτογραφία νομίζω είναι ο Robbie και η Moly;Ο Schot απο την φωτογραφία κρίνοντας βέβαια μου φαίνεται πιο »μαζεμένος» και πιο »σπινθυροβόλος» σκύλος απο τον Robbie που τον εχω δει και απο κοντά (σε μεγάλη ηλικία βέβαια)και έδειχνε πιο μεγαλόσωμος και πιο ώριμος πιο ήρεμος

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!! Δεν αρκεί μόνο το να έχεις στόχους….πρέπει να ξέρεις και σημάδι

    Ναι αυτός είναι, το όνομα δεν δόθηκε τυχαία, Shot σημαίνει βολή/πυροβολισμός εξ αιτίας του “σπινθηροβόλου” χαρακτήρα του. Όντως είναι πιο συμπαγής από τον Robbie. Η σκύλα είναι η καλή μου Lexie.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #420206

    γεια σας φίλοι ,μου ήρθε η ανάγκη να σας παρουσιάσω τον mark ,είναι ο σκυλάκος μου και είναι ημίαιμο σπρινγκερ- επανιελ ,18 κιλά ,τα μπροστινά του πόδια είναι σαν ” καλαμάκια ” σε σχέση με ένα γνήσιο σπρίνγκερ ,το λέω αυτό γιατί δεν έχει πολλές αντοχές ,σαν επιβεβαίωση ότι ένα ς τέλειος ανατομικά σκύλος θα έχει γρηγοράδα και αντοχή.το όνομα του το έδωσα από τον χαμηλό πύργο στο σκιτ και έτσι συνδίασα 2 μεγάλες αγάπες .
    κάθε σχόλιο δεκτό αρνητικό και θετικό !
    ( κουρεμένος εδώ !)

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #420257

    το λέω αυτό γιατί δεν έχει πολλές αντοχές ,σαν επιβεβαίωση ότι ένα ς τέλειος ανατομικά σκύλος θα έχει γρηγοράδα και αντοχή

    Μιχάλη Σίγουρα δεν ξέρω να κρίνω μορφολογικά έναν σκύλο, αλλά πόση διαφορά στην αντοχή μπορεί να έχει ένας μέτριος με έναν εξαίρετο. Είναι τόσο καθοριστική σε έναν κυνηγό;

    Κατά τα άλλα ο μικρός είναι κούκλος… Συνδύασες τις δύο αγαπημένες μου φυλές…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #420328

    γεια σας φίλοι ,μου ήρθε η ανάγκη να σας παρουσιάσω τον mark ,είναι ο σκυλάκος μου και είναι ημίαιμο σπρινγκερ- επανιελ ,18 κιλά ,τα μπροστινά του πόδια είναι σαν » καλαμάκια » σε σχέση με ένα γνήσιο σπρίνγκερ ,το λέω αυτό γιατί δεν έχει πολλές αντοχές ,σαν επιβεβαίωση ότι ένα ς τέλειος ανατομικά σκύλος θα έχει γρηγοράδα και αντοχή.το όνομα του το έδωσα από τον χαμηλό πύργο στο σκιτ και έτσι συνδίασα 2 μεγάλες αγάπες .
    κάθε σχόλιο δεκτό αρνητικό και θετικό !
    ( κουρεμένος εδώ !)

    Δεν νομίζω το θέμα αντοχής να έχει σχέση με το εύρος των μπροστινών ποδιών του. Μάλον οι πίσω γωνιώσεις είναι πολύ ανοικτές, αλλά μόνο στον τροχασμό και στον καλπασμό θα μπορεί να σου πει κάποιος  με σιγουριά. Πιθανόν να του χρειάζεται μόνο εξάσκηση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 421 έως 435 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων