Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #182625

    Κώστα χάρηκα που βρήκες το νέο σου σύντροφο για το κυνήγι! Να τον χαίρεσαι με καλά κυνήγια και πρώτα απ' όλα υγεία!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #279154

    Ναι παιδιά και εγώ αυτό λέω, αλλά ο κτηνίατρος με συμβούλεψε να την κόψω διότι έχει μια ιδιαίτερη ευαισθησία. Ακόμα είμαι σε σκέψη αλλά είναι πανέμορφος με την ουρίτσα του.

    Να την κόψετε. Θα ταλαιπωρηθεί λίγο τώρα, αλλά είναι για το καλό του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #279088

    Κώστα χάρηκα που βρήκες το νέο σου σύντροφο για το κυνήγι! Να τον χαίρεσαι με καλά κυνήγια και πρώτα απ' όλα υγεία!

    Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ και ακόμα περισσότερο για την βοήθεια σου η οποία ήταν καθοριστική.

    @Leo θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #182657

    εχω ακουσει ιστορια για σπριγκερ που σε κυνηγι ορτυκιου ενω φερμαρε ενα σεττερ εκανε συνεναιση…!!!απο μονο του δεν φερμαριζε βεβαια…αυτο απο φιλο απο βορεια ελλαδα που εχει δυο σεττερ κ ενα σπριγκερ.απο τοτε λεει,ενω το ειχε σπιτι κ το επαιρνε μονο φασσα παπια τσιχλα, τον ακολουθει σιγουρα στο ορτυκι κ σε μπεκατσα καμια φορα μαζι με τα σεττερ…
    ισχυει κατι τετοιο η οχι???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #182679

    Λαθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #279005

    Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ και ακόμα περισσότερο για την βοήθεια σου η οποία ήταν καθοριστική.

    @Leo θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

    Κώστα σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι που σε βοήθησα! Εξάλλου εδώ είμαστε για να βοηθά ο ένας τον άλλο όσο μπορεί ο καθένας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #278799

    εχω ακουσει ιστορια για σπριγκερ που σε κυνηγι ορτυκιου ενω φερμαρε ενα σεττερ εκανε συνεναιση…!!!απο μονο του δεν φερμαριζε βεβαια…αυτο απο φιλο απο βορεια ελλαδα που εχει δυο σεττερ κ ενα σπριγκερ.απο τοτε λεει,ενω το ειχε σπιτι κ το επαιρνε μονο φασσα παπια τσιχλα, τον ακολουθει σιγουρα στο ορτυκι κ σε μπεκατσα καμια φορα μαζι με τα σεττερ…
    ισχυει κατι τετοιο η οχι???

    εχω δει κι εγω σπριγκερ να κανει συνεναιση. του φιλου μου εκανε στον επανιελο μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #182829

    gia ayto polloi diastavrwnoun epaniel me spaniels (den symfwnw apla lew oti ginete)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #278742

    gia ayto polloi diastavrwnoun epaniel me spaniels (den symfwnw apla lew oti ginete)

    Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό το ζευγάρωμα αλλά ούτε τα spaniel κάνουν φέρμα. Είναι σκυλιά ξεπετάγματος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #278722

    Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ και ακόμα περισσότερο για την βοήθεια σου η οποία ήταν καθοριστική.

    @Leo θα ακολουθήσω την συμβουλή σου.

    Προσωπικα μου αρεσει κομενη στη μεση , στον δικο μου ειναι πολλυ ομορφη.!! :unsure:

    http://imageshack.us/photo/my-images/831/0188f.jpg/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #278702

    Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό το ζευγάρωμα αλλά ούτε τα spaniel κάνουν φέρμα. Είναι σκυλιά ξεπετάγματος.

    Springer Spaniel βάζουν με επανιελ αυτό ήθελα να πω, οι απόγονοι φερμαρουν σχεδόν πάντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #278699

    Springer Spaniel βάζουν με επανιελ αυτό ήθελα να πω, οι απόγονοι φερμαρουν σχεδόν πάντα

    Συγνώμη δεν πρόσεξα ότι είχες γράψει για επανιελ… :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #278533

    Προσωπικα μου αρεσει κομενη στη μεση , στον δικο μου ειναι πολλυ ομορφη.!! :unsure:

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/831/0188f.jpg/”]http://imageshack.us/photo/my-images/831/0188f.jpg/[/url]

    Μιχάλη στους 10 πόντους θα την κόψω περίπου όσο και εσύ…

    Κούκλος ο μαυρούλης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #182947

    Παρεμβαίνω μόνο και μόνο γιατί πρόκειται για θέμα υγείας που θα πρέπει να προσέχουν οι εκτροφείς.
    Η ουρά στα εργασιακά σπάνιελς κόβεται για την προστασία από τραυματισμούς όπως προαναφέρθηκε. Αλλά πότε; Την 2-5 ημέρα από την γέννηση επειδή δεν έχει αναπτυχθεί ακόμη η αίσθηση του πόνου στην ουρά, και δεν υπάρχει ουσιαστική επέμβαση. 3 μηνών είναι ακρωτηριασμός. Ναι μπορεί να γίνει αλλά είναι επέμβαση ακρωτηριασμού. Το μήκος στα εργασιακά είναι τα 2/3, κρατάμε δηλαδή τα 2/3 και αποκόπτεται το1/3, εκεί δηλαδή που είναι το επικίνδυνο σημείο τραυματισμών, η υπόλοιπη ουρά είναι χρήσιμη ως αντίβαρο στην κίνηση. Στα εκθεσιακά κόβεται στα 2/5 δηλαδή πολύ κοντή γιατί ως γνωστό (στις εκθέσεις) όπου δεν υπάρχει χρησιμότητα επικρατεί η αισθητική (κομψότητα).
    Στον νέο νόμο απαγορεύεται η κοπή ουρών και αυτιών αλλά δεν έχω διαβάσει αν είναι μόνο για λόγους αισθητικής ή εξαιρούνται οι σκύλοι εργασίας όπως ισχύει και στις άλλες χώρες που έχουν εναρμονιστεί με τις νόρμες της Ε.Ε.
    Καλορίζικος και καλά κυνήγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #278465

    Μιχάλη στους 10 πόντους θα την κόψω περίπου όσο και εσύ…

    Κούκλος ο μαυρούλης…

    Κωστα προσεξε στον δικο μου ειναι 15 ποντους ακριβως στην μεση.!!
    Τωρα εχει ελαφρυνει και την κρατα ελαφρα λιγο ποιο πανω απο την ραχη του,κατι που με τρελενει αισθητικα , μου 'χει μεινει απο τα κουρτσχααρ και το σπουδαιοτερο δεν την τραυματιζει.!!
    Οσο για την επεμβαση δεν χρειαστηκε καν γιατι χρησιμοποιησα καποια ειδικα λαστιχακια που σταματουν την κυκλοφορια του αιματος η ουρα νεκρωνεται και πεφτει μονη της χωρις ο σκυλος να ταλαιπωρειται.!!Λαστιχακια θα βρεις στα κτηνιατρεια οπως και την ειδικη πενσα που τα ανοιγει.
    http://www.vet-circle.gr/productDetails.as…51&pid=5777

    Υ.Γ. Ο κουκλος ειναι Κοκερ Σπανιελ εισαχθεις απο Καναδα.!! :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων