Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 556 έως 570 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #426472

    Kyrmitsos έχεις ξεκινήσει λάθος, και για το απόρτ και για την έρευνα. Αν μπορείς να έρθεις στην συνάντηση θα μπορούμε να πούμε αρκετά, αν όχι θα σου πω την δική μου άποψη, πάντως μη πας τη σκύλα σε θήραμα και μη την βάλεις σε επαναφορά κατεψυγμένου ή μη θηράματος, καλύτερα μην ασχοληθείς πριν τα ξαναπούμε γιατί τώρα πρέπει να κλείσω. Δες τα βιντεάκια μου θα καταλάβεις μερικά πράγματα.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Δυστυχώς είμαι Θεσσαλονίκη. Παγώνω το θέμα και ξαναβλέπω τα βιντεάκια περιμένοντας … Αν  κατα την επανάληψη διαπιστώσω κάτι θα ξαναγράψω.

    Ευχαριστώ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #426808

    ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ:

    ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 15/6/13 ΣΤΙΣ 17:00

    ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ: …”THE SPORTING SPANIELS & RETRIVERS CLUB OF GREECE”…

    ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ ΝΕΣΤΟΡΟΣ 13, 6972223883

    ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #426811

    Αν και ήθελα πάρα πολύ να έρθω δυστυχώς λόγω κάποιων υποχρεώσεων και πολλαπλών μετακινήσεων στην Αθήνα τις τελευταίες μέρες δεν θα τα καταφέρω. Είμαι σίγουρος για την επιτυχία και την καλή παρέα και επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #428688

    Καλησπέρα

    μετα από στειρωση που έκανα στην σπριγκερίνα μου ο γιατρός μου είπε οτι θέλει προσοχή να μη γλειψει το σκυλι την τομή γιατί, παρότι η τομή είναι πλαστική και δεν έχει εξωτερικά ράματα, μερικά σκυλιά την γλείφουν και προκαλούν οίδημα. Την σκυλίτσα την πρόσεξα πολύ και μάλιστα για να είμαι σίγουρος οτι δεν γλείφεται όταν δεν την βλέπω της έβαλα και ένα κολάρο σαν λαμπατερ. Ζήτημα στις 10 μέρες να έγλειψε το σκυλί το σημείο της επέμβασης 4-5 φορές. Παρ’ όλα αυτά μετά 10 μέρες που την πήγα στον γιατρό για επανεξέταση ο γιατρός διέγνωσε ένα μικρό οίδημα το οποίο, όπως μου είπε,  αργεί να φύγει  και χρειάζεται  ζεστά επιθέματα 2 φορές την μέρα. Εχει καποιος φίλος ανάλογη εμπειρία; μήπως το οίδημα προκαλεί και τίποτα πιό επικίνδυνο; Η σκυλίτσα πάντως ξαναβρήκε το κέφι της για παιγνίδια και είναι σαν να μην συμβαίνει τίποτα…

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Μήτσος

    ΥΓ.Κύριε Γιάννη είδα τις φωτογραφίες από το σεμινάριο στον χώρο του κου Χατζιώτη στο περιοδικό Hunter Passion  και πραγματικά σας ζήλεψα. Ισως αξίζει να σκεφτείτε κάτι ανάλογο και για εκτός Αθήνας. Εμείς δηλαδή γιατί οχι; τελος πάντων την επόμενη φορά σκέφτομαι σοβαρά να κατέβω κι έγω. ( τωρα ποσο σοβαρά με έξοδα εν μέσω κρίσης και μειώσεων αστα να πάνε).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #430345

    ΠΕΜΠΤΟ ΝΥΧΙ ΣΤΑ ΣΠΡΙΝΓΚΕΡΣ ή Ψευδόνυχο πίσω ποδιών.

    Το θέμα έχει γίνει ανέκδοτο. Με ρωτά κάποιος, του απαντώ…. και μετά αρχίζουν να με ρωτούν άλλοι κάτοχοι Σπρίνγκερς… που σημαίνει πως το πρώτο άτομο ρωτά και ξαναρωτά.

    Τα Σπρίνγκερς όπως και οι περισσότερες φυλές σκύλων (πλην λίγων εξαιρέσεων που αναφέρεται στο πρότυπό τους) ΔΕΝ έχουν ψευδόνυχα στα πίσω πόδια. Αν συμβεί σε κάποιον σκυλάκο, που ούτως ή άλλως δεν έχει γενεαλογικό χάρτη, αλλά είναι κατά τα άλλα μια χαρά, δεν σημαίνει πως δεν θα γίνει καλός σύντροφος στο σπίτι ή το κυνήγι επειδή έχει 5ο δάκτυλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    ipokratis στις #430364

    ο κουκλος μου!!!! απο κυνηγι βεβαια δε λεει πολλα (ακομα τρωω περδικες) εκτροφη του Κ Νικολακοπουλο!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    288
    maik benelli στις #451117

    ο κουκλος μου!!!! απο κυνηγι βεβαια δε λεει πολλα (ακομα τρωω περδικες) εκτροφη του Κ Νικολακοπουλο!!!

    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους.Εχω ενα springel 5 χρονων για την ηλικια του δεν εχει την πειρα που επρεπε να εχει γιατι το πηρα 2 χρονων και δεν ηξερε τιποτα, εχει μεγαλη βελτιωση και εχει μανιασει για το θηραμα.Εχει τρομερο χαρακτηρα.Το ερωτημα που θελω να κανω ειναι οτι παρατηρησα σε κανα 2 τσιλες που ηταν κοντα στο 1 μετρο ο σκυλος και ενω εψαχνε με μανια δεν την εβρισκε που να οφιελετε αυτο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #451137

    Καλημέρα καλή χρόνια σε όλους
    Είμαι και εγώ κάτοχος ενός springer 3ετον
    Ελπίζω να μάθω και εγώ μέσα από την παρέα μερικά πράγματα για το σκυλι μου που δεν τα γνώριζα θα προσπαθήσω για φωτό

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    terios06 στις #451138

    Καλημέρα καλή χρόνια σε όλους<br>
    Είμαι και εγώ κάτοχος ενός springer 3ετον<br>
    Ελπίζω να μάθω και εγώ μέσα από την παρέα μερικά πράγματα για το σκυλι μου που δεν τα γνώριζα θα προσπαθήσω για φωτό<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Λεωνιδας Χαλανδρι

    </div>

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    nik72 στις #451755

    Κε Νικολακόπουλε θα ήθελα να μου απαντήσετε στο εξής: Η μικρή σπριγκερίνα μου(8 μηνών) που άρχισα να την βγάζω στο κυνηγι σιγά-σιγά έχει την τάση να ανοίγεται αρκετά (πολλές φορές μπορεί να φτάσει και τα 40-50 μέτρα). Από ότι βλέπω έχει τρομερό πάθος για το κυνήγι και λόγω έλλειψης θηραμάτων (τσίχλες) απομακρύνεται προκειμένου να ψάξει ότι υπάρχει τριγύρω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την περιορίσω σε μικρότερες αποστάσεις; Επίσης με το γεγονός αυτό μου δημιουργηθηκε η εξής απορία. Μήπως σε τέτοιου είδους σκυλιά (ξεπετάγματος) και σε συνδυασμό με την έλλειψη θηραμάτων, είναι προτιμότερο να μην βγάζουμε το κουτάβι για κυνήγι αλλά να περιμένουμε την επόμενη θηραματική χρονιά με την ελπίδα να είναι καλύτερη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #451777

    nik72 Καλή χρονιά και καλορίζικη η σκύλα σου! Ο κύριος Γιάννης λείπει αυτές τις μέρες εκτός Ελλάδος και δεν νομίζω να έχει χρόνο να μπει στο Internet, οπότε θα πρέπει να περιμένεις κανά δεκαήμερο να επιστρέψει για να σου απαντήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #451778

    Ο κύριος Νικολακόπουλος λείπει στο εξωτερικό και θα επιστρέψει μετά τις 18 Γενάρη…οπότε λίγο υπομονή για τις ερωτήσεις σας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    41
    nik72 στις #451779

    ok, ευχαριστώ παιδιά. Θα περιμένω την επιστροφή του. Αν κάποιος όμως είχε το ίδιο πρόβλημα και το έλυσε κάπως θα ήθελα να ακούσω την γνώμη του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #451821

    Κε Νικολακόπουλε θα ήθελα να μου απαντήσετε στο εξής: Η μικρή σπριγκερίνα μου(8 μηνών) που άρχισα να την βγάζω στο κυνηγι σιγά-σιγά έχει την τάση να ανοίγεται αρκετά (πολλές φορές μπορεί να φτάσει και τα 40-50 μέτρα). Από ότι βλέπω έχει τρομερό πάθος για το κυνήγι και λόγω έλλειψης θηραμάτων (τσίχλες) απομακρύνεται προκειμένου να ψάξει ότι υπάρχει τριγύρω. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την περιορίσω σε μικρότερες αποστάσεις; Επίσης με το γεγονός αυτό μου δημιουργηθηκε η εξής απορία. Μήπως σε τέτοιου είδους σκυλιά (ξεπετάγματος) και σε συνδυασμό με την έλλειψη θηραμάτων, είναι προτιμότερο να μην βγάζουμε το κουτάβι για κυνήγι αλλά να περιμένουμε την επόμενη θηραματική χρονιά με την ελπίδα να είναι καλύτερη;

    Δεν υπάρχει μαγικό χάπι η να σου πει κάποιος κανε αυτό κ θα λυθεί.Eίναι θέμα εκπαίδευσης πρέπει να εφαρμοστεί μια μεθοδολογία μια αλληλουχία από μωρό μέχρι αυτό το σημείο για να έχεις αποτελέσματα σίγουρα.Eνα σπάνιελ θεωρητικά πρέπει να ψάχνει στα 8-10-12 και αναφέρω αυτα τα μέτρα γιατί το εύκολο είναι να πάει παραπάνω κ το δύσκολο να έρθει πιο κοντά.όποτε ακόμα κ όταν ξεφύγει της προσοχής μας για 2 δευτερόλεπτα η αν κάποια αναθυμίαση τον ενθουσιάσει ιδιαίτερα να μην περάσει το όριο των 20 μέτρων(άρα με το ξεσηκωμα να είναι εντός βολής το θήραμα).Το να μάθεις ένα σκύλο τέτοια έρευνα είναι να καταφέρεις να του το κανείς δεύτερη φύση.Από μικρό πρέπει να του σφυρίζεις αμέσως όταν ενώ τρέχει βλέπεις να γυρίζει σε εσένα.αυτό όταν επαναλαμβάνεται συχνά αποτυπώνεται ως ότι το σφύριγμα σημαίνει γυρίζω.μετά σιγά σιγά δοκιμάζεις να σφυρίζεις ενώ έχει την τάση να γυρίσει και αργότερα σφυρίζεις χωρίς κάποια ένδειξη από το σκύλο και αν όλα έχουν γίνει σωστά θα γυρίσει!Αν αυτό παγιωθεί τότε μετά αρχίζεις να τον βγάζεις έξω κ να του σφύρας στα μέτρα που προανέφερα!Αυτό θέλει πολλές επαναλήψεις μέχρι να του γίνει δεύτερη φύση!Όλα αυτα προϋποθέτουν βασίκη υπακοή να εκτελεί την εντολή έλα κάτω από οποιαδήποτε περίπτωση!Και πάνω απ’όλα είναι η προσωπική μου άποψη.Έχει κάποια βίντεο ο κ Νικολακόπουλος στο είναι πολύ βοηθητικά και απλά στο pvstv.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #451822

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>ipokratis wrote:</div>
    ο κουκλος μου!!!! απο κυνηγι βεβαια δε λεει πολλα (ακομα τρωω περδικες) εκτροφη του Κ Νικολακοπουλο!!!

    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους.Εχω ενα springel 5 χρονων για την ηλικια του δεν εχει την πειρα που επρεπε να εχει γιατι το πηρα 2 χρονων και δεν ηξερε τιποτα, εχει μεγαλη βελτιωση και εχει μανιασει για το θηραμα.Εχει τρομερο χαρακτηρα.Το ερωτημα που θελω να κανω ειναι οτι παρατηρησα σε κανα 2 τσιλες που ηταν κοντα στο 1 μετρο ο σκυλος και ενω εψαχνε με μανια δεν την εβρισκε που να οφιελετε αυτο;

    τι εννοείς δεν την βρίσκει;περνάει από πάνω της κ δεν την βρίσκει και συνεχίζει να ψάχνει με ενθουσιασμό η δεν προσεγγίζει καν το μέρος.γιατί αν κάνει το πρώτο δεν σημαίνει πως δεν την βρίσκει αλλά πως την βρίσκει αλλά δεν την επαναφέρει γιατί ίσως έχει γίνει κάποιο λάθος στην εκπαίδευση στην επαναφορά και έχει συνδυάσει την επαναφορά σε εσένα με κάτι αρνητικό αλλά το ένστικτο του για επαναφορά τον κάνει να φεύγει με προθυμία κ να συναχθεί να ψάχνει.αν ψάχνει κ δεν προσεγγίζει καθόλου το σημείο της που είναι πολύ κοντά τότε ίσως είναι πολύ ενθουσιώδεις και πολύ βιαστικός και θα πρέπει να το καθοδηγήσεις προσεκτικά(χωρίς να πηγαίνεις εκεί και να αφήνεις κ εσυ τα πάτημα σου η να πέτας πέτρες αλλά με εντολές)και αν δείχνει παραπάνω από όσο θα έπρεπε ενθουσιώδεις μην τον εμψυχώνεις για να την βρει όταν είναι κοντά άστον να κάνει την δουλεία του! βέβαια τα περιστατικα αν είναι λίγα μπορεί απλά να έτυχε σε 1-2 πουλιά!Επίσης μπορεί και από το ένα μέτρο να την αντιλαμβάνεται και να μην την φέρνει για τον λόγω που προανέφερα!πΑΡΑΚΟΛΟΎΘΗΣΕ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ pvstv.com είναι φοβερά και απλά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 556 έως 570 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων