Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    giorgos 391 στις #451975

    καλημερα παιδια….να ρωτησω αν μπορει αυτο το σκυλι να χρησιμοποιηθει σε κυνηγι λαγου….και τι αποτελεσματικοτητα εχει…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #480163

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #480207

    Γεια σου giorgos 391
    Για να πάρεις έγκυρη απάντηση θα πρέπει να προσδιορίσεις το “πως” και το “που” κυνηγάς λαγό.
    Τα Σπρίνγκερς ΔΕΝ είναι λαγόσκυλα, ούτε καν ανήκουν στην ίδια ομάδα. Είναι σκύλοι για όλα τα κυνήγια. Είναι σκύλοι που ερευνούν κοντά στον κυνηγό, άρα δεν έχουν δίωξη, ερευνούν και τον αέρα και τα ίχνη αλλά όχι με την αποτελεσματικότητα ενός δείκτη (στον αέρα) ή ενός ιχνηλάτη (στο χώμα). Είναι όμως μεθοδικοί σκύλοι και ευκολοεκπαίδευτοι οπότε πολύ σύντομα μπαίνουν στο νόημα και δουλεύουν αποτελεσματικά στο σύστημα “καβάλα”. Ειδικά αν χρησιμοποιηθούν από νεαρά και κατ’ αποκλειστικότητα στον λαγό γεμίζουν τσάντες. Όπως καταλαβαίνεις αυτός ο τρόπος κυνηγίου δεν γίνεται σε όλα τα κυνηγοτόπια.
    Στα νησιά μας και κυρίως Κρήτη, αλλά και στην Κύπρο, έχω στείλει αρκετούς γόνους των σκύλων μου και μέχρι στιγμής οι πληροφορίες που συλλέγω από τους ιδιοκτήτες τους είναι εξαιρετικές, με βεβαιώνουν πως είναι απόλυτα ικανοποιημένοι. Αυτοί όμως, ήξεραν γιατί επέλεξαν αυτή την φυλή, ξέρουν πως κυνηγούν και σε τι τόπους, εσένα θα σου ταιριάζει;;; Επαναλαμβάνω πάλι, δεν είναι λαγόσκυλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    dim83al στις #480277

    Και εγώ έχω 1 φίλο που σε βουνά με κοντοπούρναρο κυνηγάει λαγό έχοντας 3 κανονικά λαγόσκυλα και 1 σπρίγκελ και είναι πολύ ευχαριστημένος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #501492

    για απόρτ καλό είναι και αυτό με πολύ εκπαίδευση για να κάθεται ακούνητο και όχι και τόσο καλά όσο τα λαμπραντόρ, απλά τρώει λιγότερο και δεν πιάνει χώρο

    έχετε δει πολλά σπρίνγκερ στην Ελλάδα σε βίντεο σε πραγματικό κυνήγι και όχι στημένα ή στον κυνηγότοπο σε μπεκάτσα, ορτύκι; στείλτε να τα δούμε και εμείς αν βρείτε. Να δούμε όλα αυτά τα κατορθώματα που γράφουν στα περιοδικά και στο ίντερνετ. Στην Ελλάδα (youtube κλπ.) όμως από καθημερινούς κυνηγούς και όχι στημένες επαναφορές και επιδείξεις.

    Το λίγο από όλα δεν κάνει τίποτε καλά ούτε καν ικανοποιητικά. Για λαγό όχι βέβαια, τι να πούνε τα λαγόσκυλα! Αν κυνηγάτε λαγό πάρτε λαγόσκυλο, αν κυνηγάτε μπεκάτσα, ορτύκι πάρτε φέρμας. Έχετε λεφτά για πειράματα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #501493

    Ευτυχώς που βρέθηκε ένας άνθρωπος και είπε τα πράγματα με το όνομα τους,παρουσιάζοντας την πραγματικότητα και την καθημερινότητα προπάντωνμε με επιχειρήματα!Πήξαμε στις επιδείξεις και στα δηθεν θεωρίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #501558

    tiger, Έτσι όπως τα λες, απορώ γιατί υπάρχει αυτή η φυλή.

    Το ότι στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένα, το ότι δεν υπάρχει όμιλος φυλής για να προβάλλει τις ικανότητές των μέσα από αγώνες (που στα σπάνιελ είναι κυνήγι), δεν σημαίνει πως σαν κυνηγητική φυλή είναι τόσο αμελητέα που θα πειραματιστεί κανείς στο αν θα πιάσουν τόπο τα λεφτά του.

    Εξ άλλου, όποιος επιλέγει φυλή χωρίς να γνωρίζει επακριβώς τα “συν” της και τα “πλην” της για τα κυνήγια που θέλει να κάνει, δεν πειραματίζεται αλλά μαλ κάνει χαζομάρα.

    Γνωρίζω πως πολλοί για προβάλλουν τους εαυτούς τους ή τους σκύλους τους ή όλο το πακέτο, μας έχουν ζαλίσει με βιντεάκια απολύτου αίσχους. Πιθανόν οι σκύλοι τους να κάνουν θαύματα, αλλά αυτά που δείχνουν είναι σκουπίδια. Πιθανόν οι σκύλοι τους να έχουν προσόντα που αυτοί δεν ξέρουν να τα αναδείξουν. Πιθανόν να είναι από τόσο κακές εκτροφές που μόνο στο όνομα είναι Σπρίνγκερ. Το σίγουρο είναι πως τα περισσότερα είναι αγνώστου προελεύσεως. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν υποβιβάζει την αξία της φυλής. Δεν επιδιώκει να καταταχθεί στους απλούς επαναφορείς, ούτε στους σκύλους φέρμας, ούτε στους ιχνηλάτες. Είναι από αιώνες καταταγμένα ως σκύλοι ξεπετάγματος και επαναφοράς.

    Ειδικά για το θέμα του λαγού που συνιστάς μετά βεβαιότητας να επιλέξουν λαγόσκυλο. Όποιος με ρωτά, η απάντηση μου είναι πως τα Σπρίνγκερ δεν είναι ιχνηλάτες, είναι και ιχνηλάτες. Στον λαγό πάνε και “ανεμιστά”, με αρκετά χαμηλότερα από το ακρώμιο  τον λαιμό, βάζουν και “την μύτη στο χώμα”. Αποδίδουν πολύ καλύτερα από τους ιχνηλάτες δίωξης σε τόπους κλειστούς ή πολύ πετρώδεις, κλασικό παράδειγμα η Κρήτη, και άλλα νησιά του Αιγαίου. Όσοι επιθυμούν σκύλους “καβάλα” για “καβάλα” για λόγους κλοπής, φόλας, φρακτών και τοπίου είναι απόλυτα ικανοποιημένοι από τα Σπρίνγκερ είτε μόνα τους είτε σαν ξεφωλιαστές με συνδρομή Κρητικών Ιχνηλατών. Για τα αγριοκούνελα, φυσικά δεν υπάρχει σύγκριση.

    Όσο για την φράση σου: “Το λίγο από όλα δεν κάνει τίποτε καλά ούτε καν ικανοποιητικά”. Υποθέτω πως για να λες μια τόσο μεγάλη κουβέντα θα πρέπει (αν δεν είσαι γνώστης της φυλής) τουλάχιστον να είσαι κάτοχος. Δεν γνωρίζω τι καταγωγής είναι το Σπρίνγκερ σου και σου έχει δώσει αυτή την εντύπωση.

    Κατά τη δική μου άποψη είναι παντελώς αυθαίρετη, σημειωτέον πως από το 1968 είχα σκύλο φέρμας, το 1973 έφερα το πρώτο μου Σέττερ από Ιταλία και από τότε πάντα ειχα μέχρι το 2008. Συγχρόνως από το 1980 έχω και Σπάνιελ. Σας διαβεβαιώ πως τα Σπρίνγκερ ότι κάνουν το κάνουν τόσο ικανοποιητικά όσο και οι άλλες φυλές φέρμας ή ιχνηλατών, ο καθένας εφ’ ω ετάχθη.  Για τα Σπρίνγκερ το έχω αποδείξει σε δύο DVD του Γ. Χρηστογιάννη με τον ίδιο σκύλο σε 5 διαφορετικά θηράματα.

    Δεν κομπάζω, δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω απλά βάζω τα Σπρίνγκερ εκεί που είναι η θέση τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #501559

    για απόρτ καλό είναι και αυτό με πολύ εκπαίδευση για να κάθεται ακούνητο και όχι και τόσο καλά όσο τα λαμπραντόρ, απλά τρώει λιγότερο και δεν πιάνει χώρο έχετε δει πολλά σπρίνγκερ στην Ελλάδα σε βίντεο σε πραγματικό κυνήγι και όχι στημένα ή στον κυνηγότοπο σε μπεκάτσα, ορτύκι; στείλτε να τα δούμε και εμείς αν βρείτε. Να δούμε όλα αυτά τα κατορθώματα που γράφουν στα περιοδικά και στο ίντερνετ. Στην Ελλάδα (youtube κλπ.) όμως από καθημερινούς κυνηγούς και όχι στημένες επαναφορές και επιδείξεις. Το λίγο από όλα δεν κάνει τίποτε καλά ούτε καν ικανοποιητικά. Για λαγό όχι βέβαια, τι να πούνε τα λαγόσκυλα! Αν κυνηγάτε λαγό πάρτε λαγόσκυλο, αν κυνηγάτε μπεκάτσα, ορτύκι πάρτε φέρμας. Έχετε λεφτά για πειράματα;

    Ειναι εμφανες οτι θες να προκαλεσεις κοσμο εδω μεσα..

    Απαντας μετα απο 1,5 χρονο και καλα σε καποιο μηνυμα και πετας χολη για μια υπεροχη φυλη…κατι σε εχει χαλασει αλλα υπαρχει και το ξυδι…θα σου ελεγα και αλλα αλλα βαριεμαι… :negative:  :negative:  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    tiger στις #501580

    θα απαντάω όποτε θέλω και όπου θέλω σε ανοικτά θέματα και θα γράφω ό,τι θέλω εφόσον δεν προσβάλλω πρόσωπα. Ακόμα και μετά από ένα ή δύο χρόνια.

    Σε όποιον αρέσει αλλιώς την ξέρεις τη θεραπεία από ό,τι φαίνεται (ξύδι).

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #501701

    SPRINGER SPANIEL 2 ημερών

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #501702

    Περισσότερα κουταβάκια SPRINGER SPANIEL 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #501703

    SPRINGER SPANIEL 

    PEGGY OF KALLISTON HELLAS και τα 7 υπέροχα μωρά της την 2η ημέρα της ζωής των.

    (Σημ. Τα κουτάβια δεν είναι προς διάθεση)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #501704

    Ομορφιές!!!! :good: :good: Καλορίζικα και καλότυχα Γιάννη!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #501705

    Ευχαριστώ, ας ελπίσουμε πως οι επιλογές ιδιοκτητών που έχω κάνει θα βοηθήσουν προς το “καλότυχα”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #501706

    Εννοείται,σίγουρα  😉  :yes:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 571 έως 585 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων