Σπρίνγκερ Σπάνιελ

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 601 έως 610 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Blamis22 στις #503684

    Ευχαριστω για την απαντηση.

    Και εγω να πω πως ειμαι της ιδιας αποψης αλλα μετα απο κουβεντα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη του ειπα ακριβως τα ιδια πραγματα με εσας και μου απαντησε πως αν τον βγαζεις συχνα και σε μαθει θα συνεχισει οπως και με μενα με το απορτ και το κυνηγι οποτε οσο πιο πολυ τον βγαζεις τοσο πιο γρηγορα θα σε συνηθισει….βασικη υπακοη δεν εχει κανει περα απο καποιες εντολες που τον βολευαν για να κυνηγησει φανταζομαι….πιο πολυ ζητησα βοηθεια απο την παρεα για καποια γνωμη περα της δικης μου (που ειναι ακριβως οτι μου ειπατε) και του προηγουμενου ιδιοκτητη.Δεν ειναι ομως λιγο αργα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα για να γινουν ολα απο την αρχη?εννοω πως εχει ηδη μαθει καποια πραγματα εστω και ετσι ακομα και θα του τα ξεκινησω ολα απο την αρχη…μηπως γινει χειροτερα φοβαμαι….μηπως οντως πρεπει απλα να με μαθει και να κερδισω την εμπιστοσυνη του και τον σεβασμο του….μηπως….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #503685

    <p style=”text-align: center;”>Θεωρώ πως στην εκπαίδευση δεν υπάρχει αργά και νωρίς,υπάρχει σωστό και λάθος!Πότε δεν είναι αργά,εγώ θα ξεκινούσα από την αρχή σιγά σταδιακά ώστε να μην γίνουν χειρότερα τα πράγματα αλλά σίγουρα καλύτερα. Ακόμα και έτοιμο σκύλο να έπαιρνα εκτός από το διάστημα προσαρμογής που θα περνούσε, ταυτόχρονα θα έκανα ασκήσεις συντήρησης της προηγούμενης εκπαίδευσης του.Αλλα να είχε εκπαίδευτει όχι μισοεκπαιδευτει,γιατί το να προσπαθώ να συντήρησω την μισοεκπαιδευσης είναι δώρον αδωρον.Βεβαια αυτή είναι η δική μου οπτική και μπορεί να είναι λάθος γιατί οι περισσότεροι την θεωρούν πολύ θεωρητική χρονοβόρα και μπελαλιδικη.Ισως κάποιος πιο πρακτικος να σας βοηθήσει περισσότερο</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #503711

    τεστ, κάποιο πρόβλημα του κειμενογράφου δεν μου επέτρεπε τις τελευταίες μέρες να συμμετέχω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #503712

    Η ονομασία Σπρίνγκερ

    “Το Αγγλικό Σπρίνγκερ Σπάνιελ (English Springer Spaniel ή εν συντομία ESS) γράφεται στο τέλος με P (ρό) και όχι με Λ (λάμδα).

    ΔΕΝ το λέμε: Σπρίγκελ και Σπριγκελάκι

    ΔΕΝ το λέμε: Σπίγκελ

    ΔΕΝ το λέμε: Σπρίνγκλερ
    ΔΕΝ το λέμε: Σπρίγκλελ

    Το λέμε: ΣΠΡΙΝ (ακούγεται το Ν) ΓΚΕ (όπως γκέκας) και στο τέλος Ρ όπως Ρόδα.
    όλο μαζί:  Σ-Π- Ρ-Ι–Ν–Γ Κ- Ε<u>-Ρ</u>

    Η λέξη Springer προέρχεται από τη λέξη Spring που σημαίνει ελατήριο,  αναπήδημα, ξεπέταγμα και τη κατάληξη  -er που στα Αγγλικά δηλώνει επάγγελμα ή ιδιότητα, δηλαδή το Springer είναι αυτό που έχει την ιδιότητα να “κάνει κάτι να αναπηδήσει , να ξεπεταχτεί από τη γη»

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #503714

    Κυριε Γιαννη Νικολακοπουλε.…….εχω ενα θηλυκο sprigel 9 μηνων ειναι μαζι μου απο κουταβακι 8 εβδομαδων.υπακουει σ¨ολα τα παραγγελματα κατσε, μηνε, ελα ,φερτο, στο σπιτι και στην βολτα ,εχουμε βγει στον κυνηγοτοπο 2 φορες και δεν ακουει καλα τις εντολες αλλα και απομακρυνεται μεχρι και 60 μετρα.αναγκαστικα την εδεσα με σχοινακι 6-7μετρα μακρος και περματαμε μαζι,επισης και στο καρτερι στο μεινε με το σχοινακι διπλα μου. κανω καλα¨ τι μου προτεινετ娨 εχει πολυ παθος, μπαινει παντου, και βρισκει και φερνει τα πουλια με δισταγμο βεβαια. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.:unsure:

    Η εκπαίδευση των κουταβιών μπορεί να ξεκινά από ένα γνώριμο χώρο, όπως το σπίτι, για να μην υπάρχουν περισπασμοί αλλά μόνο για τις πρώτες φορές κάθε νέας άσκησης. Μετά, μόλις το κουτάβι καταλάβει τι του ζητάμε να κάνει και το εκτελέσει 2-3 φορές, πρέπει να επαναλαμβάνουμε την άσκηση σε διάφορα εξωτερικά μέρη αυξάνοντας σταδιακά το βαθμό των περισπασμών. Αν δεν γίνονται οι ασκήσεις στο ύπαιθρο τότε στο κουτάβι δημιουργούνται δύο ξεχωριστά επίπεδα γνώσεως/δράσεως, το ένα είναι “οι ασκήσεις που παίζουμε στο σπίτι και όταν κάνω αυτά που μου ζητά, έχω επαίνους και χάδια”. Το άλλο είναι: “με έφερε σε κυνηγότοπο, θα κάνω ό,τι γουστάρω”. Γιαυτό θα πρέπει να δέσουμε από νωρίς τις ασκήσεις με τον κυνηγότοπο. Δεν θέλουμε τα θηράματα μέχρι να τελειώσουμε την εκπαίδευση, θέλουμε το τοπίο, και μάλιστα πολλά διαφορετικά τοπία.

    Το σκοινάκι δεν είναι λύση. Η χρήση του σημαίνει πως δεν ελέγχετε το κουτάβι άρα είναι ανεκπαίδευτο. Το ότι δεν έχετε τον έλεγχο του, το καταλαβαίνει και το κουτάβι οπότε σταδιακά δεν θα κάνει τίποτα από τα λίγα που έχει μάθει.

    Σας προτείνω να σταματήσετε το κυνήγι μαζί του για να μην εδραιώνονται (κλειδώνουν) τα λάθη στο κουτάβι. Να επαναλάβετε τα μαθήματα στο ύπαιθρο τόσες φορές μέχρι να εκτελούνται μηχανικά και του χρόνου θα έχετε ένα σκύλο καθόλα έτοιμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #503774

    κύριε Νικολακόπουλε σας ευχαριστώ πολύ για τις  λογικές απαντήσεις που μου δώσατε και θα κάνω οτι μου προτείνετε. Απο θέμα ηλικίας στην εκμάθηση εχει χρονικά περιθώρια?Και κάτι αλλο, στην υπαιθρο οταν θα την φωνάζω για να τις δώσω εντολή πχ κατσε ,εκείνη σίγουρα θα τρέχει μακριά χωρίς να υπακούει πως το  αντιμετοπίζω? πώς την ελέγχω ?συγχωρήστε με αν ακούγοντε χαζά αυτά που γράφω αλλά ειναι η πρώτη φορά μετά απο 35 χρόνια στο κυνήγι που εχω σκυλάκι και το αγαπώ.Σας ευχαριστώ εκ νέου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #503808

    Απο θέμα ηλικίας στην εκμάθηση εχει χρονικά περιθώρια?

    Οι σκύλοι έχουν την ικανότητα να μαθαίνουν σε όλη τη ζωή τους. ΑΛΛΑ, πάντα υπάρχει ένα αλλά στην εκπαίδευση τους. Αλλά όταν “κλειδώσουν” κάτι λάθος, δηλαδή όταν τους επιτρέπουμε να επαναλαμβάνουν το ίδιο λάθος, θα πρέπει όχι μόνο να τους μάθουμε το σωστό αλλά να τους “διαγράψουμε” το λάθος. Αυτή είναι κατά πολύ δυσκολότερη δουλειά γι’ αυτό επιμένουμε: πρώτα εκπαιδεύουμε και μετά κυνηγάμε.

    στην υπαιθρο οταν θα την φωνάζω για να τις δώσω εντολή πχ κατσε ,εκείνη σίγουρα θα τρέχει μακριά χωρίς να υπακούει πως το  αντιμετοπίζω? πώς την ελέγχω ?

    Δεν καταλάβατε το ποστ μου στις 13/2 και έχετε δίκιο, σε πολύ λίγες γραμμές προσπάθησα να αναπτύξω μισό βιβλίο. Δεν πρότεινα μεθόδους εκπαίδευσης σε ύπαιθρο π.χ. για το “Κάτσε” από απόσταση ή το “Έλα” όταν τρέχει πίσω από ένα λαγό κλπ κλπ. Προσπάθησα να σας εξηγήσω πως όσα ήδη ξέρετε και έχετε εκπαιδεύσει το σκύλο να τα εκτελεί σε δικό του χώρο θα πρέπει να τα μεταφέρετε ένα-ένα και σε εξωτερικούς χώρους σταδιακά. Για παράδειγμα, του μάθατε το “Έλα” στην αυλή σας, με τη σωστή στάση του σώματός σας, με την ίδια πάντα εντολή και με το ίδιο σφύριγμα (ας το πούμε “σύνολο κλίσεως”). Το επαναλάβατε 20-30 φορές και εκτελεί 9 στις 10 φορές σωστά. Μη περιμένετε να το ξανακάνει όταν τον πάτε στο κυνηγότοπο με εκατοντάδες περισπασμούς από διαμόρφωση εδάφους, μυρωδιές, μικρόπουλα, άλλους ανθρώπους ή σκύλους κλπ. ΔΕΝ θα εκτελέσει. Από τον χώρο του θα πρέπει να πάτε σε ένα γειτονικό χώρο, ελεγχόμενο όπως ένα μικρό περιφραγμένο οικόπεδο ή ένα στενό δρόμο με μάντρες κλπ. τη στιγμή που θα επιστρέφει προς εσάς πάρτε τη γνωστή στάση σας, δώστε την εντολή ή/και το σφύριγμα, όταν έρθει (και καθίσει) μπροστά σας επιβραβεύστε το με πολλά χάδια και ξαναπροσθέστε  τα μεζεδάκια που δίνατε τις πρώτες φορές στο σπίτι. Όταν συνηθίσει και εκεί, πηγαίνετε σε ανοιχτό χώρο χωρίς άλλους περισπασμούς, κάθε φορά που θα έρχεται προς εσάς επαναλαμβάνετε το “σύνολο κλίσεως”. Σιγά σιγά να προσθέτετε περισπασμούς. Θυμηθείτε ένα σλόγκαν μου: Προχωράμε στην εκπαίδευση από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα. Αφού συνηθίσει το “σύνολο κλίσεως” αρχίστε να το καλείτε όταν απομακρύνεται…. όταν ψάχνει κάτι…. όταν κυνηγά ένα μικρόπουλο κλπ όταν δηλαδή δεν σας προσέχει. Ξαναγυρνάτε στα μεζεδάκια τα οποία θα ελαττώσετε όσο προχωρά η επιτυχημένη εκτέλεση του Έλα από οπουδήποτε με οποιεσδήποτε συνθήκες. Κάποια στιγμή θα τα κόψετε, αυτό θα εξαρτηθεί από την άμεση εκτέλεση της εντολής.

    ,εκείνη σίγουρα θα τρέχει μακριά χωρίς να υπακούει

    Ένα σημαντικό σημείο που πρέπει να προσέχουν όλοι όσοι εκπαιδεύουν τους σκύλους τους. Η δική σας αποδοχή και ηττοπάθεια πως δεν θα τα καταφέρετε, πως ο σκύλος είναι δεδομένο πως δεν θα υπακούσει,είναι απόλυτα κατανοητή από το σκύλο οπότε δεν θα εκτελέσει. Θα το επαναλάβω με άλλα λόγια, Αν δεν πιστεύεις τις ικανότητες σου ο σκύλος το αντιλαμβάνεται οπότε κάνει αυτό που θέλει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    nick στις #503809

    Σας ευχαριστώ πολύ για όλα .Με ιδιαίτερη χαρά θα ήθελα να  μου δοθεί η ευκαιρία να σας συναντήσω και από κοντά στο μέλλον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #503820

    Παρακαλώ. Τα μέλη της Λέσχης μας συναντούνται περίπου κάθε δεύτερη Κυριακή, παρακολουθήστε την ομάδα: http://www.e-artemis.gr/clubs/the-sporting-spaniels-retrievers-club-of-greece/forum/topic/anakinosis-sinantiseon-draseon-tis-leschis/

    για να ενημερωθείτε για την νέα συνάντηση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/04/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    2

    καλημερα σε ολα τα παιδια .εχω ενα κουρτσχααρ 2 ετων ανεκπαιδευτο.μιπως ξερει καποιος να μου πει σε αυτη την ηλεικια αν περνει εκπαιδευση και αν ναι που μπορω να το παω?ευχαριστω.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 601 έως 610 (από 610 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων