τουαλετα κουταβιου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #323461

    Μενουμε κ σε κοντινες περιοχες στα Αν Προαστια.Εχετε κεντρο εκπαιδευσης η οι γνωσεις σας προκυπτουν απο την εμπειρια κ την αγαπη για τα σκυλια.Ξερετε ειχα τελειως διαφορετικη αποψη για τους κυνηγους.Ο γειτονας μου που ειναι κυνηγος μαυριζει στο ξυλο τα σκυλια του.Λυπασαι που τα ακους να κλαινε απο τον πονο δεμενα στο σπιτακι τους

    Ο Γιάννης Νικολακόπουλος είναι κορυφαίος εκτροφέας σκύλων Σπρίγκερ Σπάνιελ και Κόκερ Σπάνιελ και μέγας κυνοτέχνης, και μας έχει βοηθήσει πολλές φορές με την εκπαίδευση των σκύλων μας. Μην ρωτήσεις εάν είναι επαγγελματίας αφού δεν υπάρχει έννοια του επαγγελματία ή ερασιτέχνη στην εκτροφή σκύλων, υπάρχει η ολοκληρωμένη από την μία και η αρπακολλατζίδικη με σκοπό το κέρδος από την άλλη. (Ελπίζω να τον βγάζω από την δύσκολη θέση)

    Όσο για τον γείτονα σου ρώτα τον "στο e-artemis μπαίνεις;" :D
    Πέρα από την πλάκα, δυστυχώς ο γείτονας σου αντιπροσωπεύει μια μεγάλη μερίδα των Ελλήνων γενικότερα (και όχι μόνο κυνηγών, κοίτα και πόσα κατοικίδια σκυλάκια είναι σε αντίστοιχη θέση) που δεν συμπεριφέρονται στα σκυλιά όπως πρέπει και τα αφήνουν ανεκπαίδευτα επειδή οι ίδιοι είναι ανεκπαίδευτοι και δεν είναι διατεθειμένοι να ξοδεψουν 400-500 ευρώ για την εκπαίδευση τους (αφεντικού και σκύλου) ενώ έδωσαν 800 εώς 3-4 χιλιάδες ευρώ για την αγορά τους. Σκέψου το σαν αυτοκίνητο για το οποίο δεν έχεις δίπλωμα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    eyoylo στις #323389

    Ο Γιάννης Νικολακόπουλος είναι κορυφαίος εκτροφέας σκύλων Σπρίγκερ Σπάνιελ και Κόκερ Σπάνιελ και μέγας κυνοτέχνης, και μας έχει βοηθήσει πολλές φορές με την εκπαίδευση των σκύλων μας. Μην ρωτήσεις εάν είναι επαγγελματίας αφού δεν υπάρχει έννοια του επαγγελματία ή ερασιτέχνη στην εκτροφή σκύλων, υπάρχει η ολοκληρωμένη από την μία και η αρπακολλατζίδικη με σκοπό το κέρδος από την άλλη. (Ελπίζω να τον βγάζω από την δύσκολη θέση)

    Όσο για τον γείτονα σου ρώτα τον "στο e-artemis μπαίνεις;" :D
    Πέρα από την πλάκα, δυστυχώς ο γείτονας σου αντιπροσωπεύει μια μεγάλη μερίδα των Ελλήνων γενικότερα (και όχι μόνο κυνηγών, κοίτα και πόσα κατοικίδια σκυλάκια είναι σε αντίστοιχη θέση) που δεν συμπεριφέρονται στα σκυλιά όπως πρέπει και τα αφήνουν ανεκπαίδευτα επειδή οι ίδιοι είναι ανεκπαίδευτοι και δεν είναι διατεθειμένοι να ξοδεψουν 400-500 ευρώ για την εκπαίδευση τους (αφεντικού και σκύλου) ενώ έδωσαν 800 εώς 3-4 χιλιάδες ευρώ για την αγορά τους. Σκέψου το σαν αυτοκίνητο για το οποίο δεν έχεις δίπλωμα!

    Καλημερα θα αντεχει το κλουβι η αμα του δωσει καμια σπρωξια θα φυγει μαζι με το κλουβι?Επισης πιστευεις οτι δεν θα κανει τσισα μεσα στο κλουβι κ μεχρι ποια ηλικια θα κρατησει αυτη η ιστορια του περιορισμου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    eyoylo στις #323386

    Καλημερα θα αντεχει το κλουβι η αμα του δωσει καμια σπρωξια θα φυγει μαζι με το κλουβι?Επισης πιστευεις οτι δεν θα κανει τσισα μεσα στο κλουβι κ μεχρι ποια ηλικια θα κρατησει αυτη η ιστορια του περιορισμου

    Παιδια αντε κ πηρα σημερα το πλεγμα.Να δω πως θα το φτιαξω θα κοψω τα χερια μου.Ειναι δουλειες αυτες για γυναικες?πλακα κανω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #323370

    Ο Γιάννης Νικολακόπουλος είναι κορυφαίος εκτροφέας σκύλων Σπρίγκερ Σπάνιελ και Κόκερ Σπάνιελ και μέγας κυνοτέχνης, και μας έχει βοηθήσει πολλές φορές με την εκπαίδευση των σκύλων μας. Μην ρωτήσεις εάν είναι επαγγελματίας αφού δεν υπάρχει έννοια του επαγγελματία ή ερασιτέχνη στην εκτροφή σκύλων, υπάρχει η ολοκληρωμένη από την μία και η αρπακολλατζίδικη με σκοπό το κέρδος από την άλλη. (Ελπίζω να τον βγάζω από την δύσκολη θέση)

    [font=”Comic Sans MS”]Πράγματι, είναι ωραίο να ακούς καλά λόγια, είναι ωραίο από την σκοπιά πως οι προσπάθειες σου αναγνωρίζονται (έστω, εκτιμώνται) από μερικά άτομα. ΟΜΩΣ ο τίτλος του εκτροφέα (χωρίς καν λοιπούς προσδιορισμούς) είναι σπουδαίος χαρακτηρισμός γιαυτό αν μας διαβάσει κανείς πραγματικός εκτροφέας θα χάσει τα μαλλιά του από τον χαρακτηρισμό "κορυφαίος". Ας πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Η αλήθεια, κυρία Εύη, είναι πως προσπαθώ να μην είμαι κακός εκτροφέας χωρίς αυτό να αποτρέπει κάποιες αστοχίες. Η εκτροφή μου είναι τόσο μικρή (1-2 γέννες τον χρόνο) που με σωστή δουλεία κατά την περίοδο της ανατροφής των κουταβιών δεν τους στερώ το "ξεδίπλωμα" των κυνηγητικών τους προσόντων και κυρίως του χαρακτήρα τους. Μου αρέσει να εκπαιδεύω μόνος μου τους σκύλους μου και μέχρι πρότινος συμμετείχα σε εκθέσεις μορφολογίας και αγώνες εργασίας σε πρωταθλητικό επίπεδο, πράγμα που με έκανε να κολυμπήσω σε βαθιά νερά. Δεν είμαι επαγγελματίας, όπως όλοι εδώ, οπότε δεν υφίσταται θέμα "τσαμπέ". Φυσικά σε ένα φόρουμ ανταλλάσσονται απόψεις, όλοι δίνουμε κάτι, και η δική σου παρουσία μας δίνει, τι;;; μα την ευκαιρία να διαβαστούν μερικά πράγματα που μας απασχολούν αλλά δεν τα έχουμε σκεφτεί ή δεν τολμούμε να τα ρωτήσουμε. Καιεεε… αν έχεις καμιά καλή συνταγή για μπεκάτσες μας την γράφεις για να "ξεχρεώσεις"… καλά, πλάκα κάνω.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #164704

    Ε, εγώ τι να πω τώρα;; Απλά θα πω πως εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!

    Όσο για το μέχρι πότε θα συνεχίσεις έτσι την εκπαίδευση; Όσο χρειαστεί για να μάθει να ζει αρμονικά μαζί σου.

    Λογικά δεν θα κατουράει μέσα στον χώρο της εκτός και αν φτάσει σε σημείο να μην κρατιέται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    eyoylo στις #323364

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Πράγματι, είναι ωραίο να ακούς καλά λόγια, είναι ωραίο από την σκοπιά πως οι προσπάθειες σου αναγνωρίζονται (έστω, εκτιμώνται) από μερικά άτομα. ΟΜΩΣ ο τίτλος του εκτροφέα (χωρίς καν λοιπούς προσδιορισμούς) είναι σπουδαίος χαρακτηρισμός γιαυτό αν μας διαβάσει κανείς πραγματικός εκτροφέας θα χάσει τα μαλλιά του από τον χαρακτηρισμό "κορυφαίος". Ας πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Η αλήθεια, κυρία Εύη, είναι πως προσπαθώ να μην είμαι κακός εκτροφέας χωρίς αυτό να αποτρέπει κάποιες αστοχίες. Η εκτροφή μου είναι τόσο μικρή (1-2 γέννες τον χρόνο) που με σωστή δουλεία κατά την περίοδο της ανατροφής των κουταβιών δεν τους στερώ το "ξεδίπλωμα" των κυνηγητικών τους προσόντων και κυρίως του χαρακτήρα τους. Μου αρέσει να εκπαιδεύω μόνος μου τους σκύλους μου και μέχρι πρότινος συμμετείχα σε εκθέσεις μορφολογίας και αγώνες εργασίας σε πρωταθλητικό επίπεδο, πράγμα που με έκανε να κολυμπήσω σε βαθιά νερά. Δεν είμαι επαγγελματίας, όπως όλοι εδώ, οπότε δεν υφίσταται θέμα "τσαμπέ". Φυσικά σε ένα φόρουμ ανταλλάσσονται απόψεις, όλοι δίνουμε κάτι, και η δική σου παρουσία μας δίνει, τι;;; μα την ευκαιρία να διαβαστούν μερικά πράγματα που μας απασχολούν αλλά δεν τα έχουμε σκεφτεί ή δεν τολμούμε να τα ρωτήσουμε. Καιεεε… αν έχεις καμιά καλή συνταγή για μπεκάτσες μας την γράφεις για να "ξεχρεώσεις"… καλά, πλάκα κάνω.[/font][/size]

    Ο.Κ θα ρωτησω τον ξαδελφο μου που ειναι κυνηγος κ δε θ αφησετε μπεκατσα για μπεκατσα.Μαλλον θα τολμησω να σας τηλεφωνησω γιατι τα εχω κανει σουπα.Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #323360

    kyrie gianni auto me tin pipila to exw dei kai skeftomai na valw kai sta dika mou skilia aplws me provlimatizei an tha mathoun
    apo mona tous na pinoun apo kei i xreiazetai na ta mathw egw.diladi an aurio parw ta mpol tous kai valw tis pipiles tha pinoun
    nero i tha skasoun apo dipsa giati den tha xeroun pws douleuei?

    [font=”Comic Sans MS”]Συγνώμη, το είχα προσπεράσει λόγω γκριγκλις, δεν πρόσεξα πως απευθυνόταν σε μένα.
    Φυσικά και θέλει να του δείξεις. Όταν ο σκύλος γυρίσει από εργασία ή μετά από φαγητό (όταν δηλαδή διψά πολύ) τον πας από το περιλαίμιο κοντά στην πιπίλα, κατά προτίμηση στο πλάι και μπροστά της μουσούδας. Με το άλλο χέρι σπρώχνεις το εμβολάκι της πιπίλας έτσι που να τρέχει το νερό, ο σκύλος θα αρχίσει να πίνει, αν χρειαστεί κάνε χούφτα το χέρι σου που πιέζει το έμβολο για να μαζεύεται περισσότερο νερό. Μετά απομάκρυνε λίγο λίγο το χέρι σου έτσι που η μουσούδα να ακουμπά την πιπίλα. Συνήθως μετά από 2-3 υποδείξεις μαθαίνουν. Να σου πω όμως και το άλλο, η πιπίλα δίνει μικρή ποσότητα νερού και ο σκύλος απλά σβήνει την δίψα του, δεν καταναλώνει όσο νερό πρέπει. Εγώ την έχω μόνο για την περίπτωση που χύσουν το νερό τους από το μπολ, δηλαδή εναλλακτική ανάγκης.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    eyoylo στις #164732

    Ειδες για να απωθω το μαγειρεμα απο το μυαλο μου,που το πηγα…?Εφτιαξα το κλουβι 1,5 *1,5 για να μπορω να το κουμανταρω αλλα μετα οταν μπηκα στο internet ειδα καποια ετοιμα κ ηταν πολυ πιο μικρα ενα επι ενα το πολυ.Οποτε παρηγορηθηκα.Αν πεισω κ τον αντρα μου ,ο οποιος δεν τρελλαινεται για σκυλια να μου κανει μερικες διορθωσεις στο πρακτικοτερο ανοιγμα της πορτας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #323309

    χαχαχα!

    Τα μικρότερα που είδες είναι για πιο μικρόσωμα σκυλιά από αυτό που περιέγραψες.

    Καλό μαγείρεμα! Όσο για τον άντρα σου μόλις μάθει λίγο το σκυλάκι λίγους τρόπους τότε θα το αγαπήσει περισσότερο από όσο το αγαπάς εσύ! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    eyoylo στις #323299

    χαχαχα!

    Τα μικρότερα που είδες είναι για πιο μικρόσωμα σκυλιά από αυτό που περιέγραψες.

    Καλό μαγείρεμα! Όσο για τον άντρα σου μόλις μάθει λίγο το σκυλάκι λίγους τρόπους τότε θα το αγαπήσει περισσότερο από όσο το αγαπάς εσύ! :lol:

    Μακαρι!παντως προς το παρον τα δικα μου χερια κ του γιου μου εχουν ματωσει.Ευτυχως που με βοηθησε.Παρα το οτι ειναι 15χρονων εχει εξαιρετικη δυναμη κ λατρευει τη Ζουζου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kostas27 στις #164842

    Συγνώμη, το είχα προσπεράσει λόγω γκριγκλις, δεν πρόσεξα πως απευθυνόταν σε μένα.
    Φυσικά και θέλει να του δείξεις. Όταν ο σκύλος γυρίσει από εργασία ή μετά από φαγητό (όταν δηλαδή διψά πολύ) τον πας από το περιλαίμιο κοντά στην πιπίλα, κατά προτίμηση στο πλάι και μπροστά της μουσούδας. Με το άλλο χέρι σπρώχνεις το εμβολάκι της πιπίλας έτσι που να τρέχει το νερό, ο σκύλος θα αρχίσει να πίνει, αν χρειαστεί κάνε χούφτα το χέρι σου που πιέζει το έμβολο για να μαζεύεται περισσότερο νερό. Μετά απομάκρυνε λίγο λίγο το χέρι σου έτσι που η μουσούδα να ακουμπά την πιπίλα. Συνήθως μετά από 2-3 υποδείξεις μαθαίνουν. Να σου πω όμως και το άλλο, η πιπίλα δίνει μικρή ποσότητα νερού και ο σκύλος απλά σβήνει την δίψα του, δεν καταναλώνει όσο νερό πρέπει. Εγώ την έχω μόνο για την περίπτωση που χύσουν το νερό τους από το μπολ, δηλαδή εναλλακτική ανάγκης.
    Φιλικά

    [/quote
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ GREEKLISH.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    eyoylo στις #165004

    Καλησπερα , δεν το πιστευω εκει που το κουταβι μου εκανε τσισακια καθε 3 ωρες ( την εβγαζα στο δρομο κ εδινα κ μεζε) σταδιακα αρχισε να τα κανει καθε 2,5 -2 ωρες ,χθες καθε 1,5 κ σημερα γρατζουνουσε την πορτα για εξω στη 1 ωρα.Αν ειναι βεβαια μονη στο δωματιο τα κανει στο πατωμα ενω πριν δυο περιπου εβδομαδες κρατιοταν.Εχει σημαδεψει κ τα σημεια που τα ειχε κανει κ μυριζει εκει.Αν ειμαι στο ιδιο δωματιο κανει βολτες στα συγκεκριμενα σημεια ,με κοιταζει λοξα κ απομακρυνεται παρολο που δεν την εχω πιασει ποτε στα πρασα ωστε να τη μαλωσω.Γιατι το κανει αυτο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #322518

    Καλησπερα , δεν το πιστευω εκει που το κουταβι μου εκανε τσισακια καθε 3 ωρες ( την εβγαζα στο δρομο κ εδινα κ μεζε) σταδιακα αρχισε να τα κανει καθε 2,5 -2 ωρες ,χθες καθε 1,5 κ σημερα γρατζουνουσε την πορτα για εξω στη 1 ωρα.Αν ειναι βεβαια μονη στο δωματιο τα κανει στο πατωμα ενω πριν δυο περιπου εβδομαδες κρατιοταν.Εχει σημαδεψει κ τα σημεια που τα ειχε κανει κ μυριζει εκει.Αν ειμαι στο ιδιο δωματιο κανει βολτες στα συγκεκριμενα σημεια ,με κοιταζει λοξα κ απομακρυνεται παρολο που δεν την εχω πιασει ποτε στα πρασα ωστε να τη μαλωσω.Γιατι το κανει αυτο;

    [font=”Comic Sans MS”]Σίγουρα γρατζουνούσε για να πάει για τσίσα ή κατάλαβε πως όταν θέλει βολτίτσες δείχνει πως θα τα κάνει; Έχει αλλάξει κάτι στην διατροφή της; Πίνει περισσότερο νερό; Έχει λόγους να είναι στρεσαρισμένη; φοβισμένη; Μήπως είναι κυριαρχική και θέλει να "μαρκάρει" τον χώρο σας προσπαθώντας να επιβάλει την παρουσία της εκεί; Αν δεν συμβαίνει τίποτα από αυτά τότε ή είναι κάτι συμπτωματικό που αύριο – μεθαύριο δεν θα ξανασυμβεί ή έχει κάποιο ερεθισμό της κύστης οπότε τον λόγο τον έχει ο κτηνίατρος. Και κάτι άλλο, όπου λερώνει σφουγγαρίστε με απλό καθαριστικό, τα χλώρια μυρίζουν ελκυστικά για να τα "σκεπάσει" με τα ούρα της. Το ξύδι εκτός από απολυμαντικό είναι και αποσμητικό των ούρων, θέλει όμως προσοχή σε γυαλισμένα μάρμαρα.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #165041

    Όπως τα είπε ο Kalliston αν και νομίζω πως κατάλαβε "γρατσουνιά = έρχεται η εύη = ΜΕΖΕΔΑΚΙΑ! "

    Τι ακριβώς κάνει όταν την πας βόλτα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    eyoylo στις #322388

    Όπως τα είπε ο Kalliston αν και νομίζω πως κατάλαβε "γρατσουνιά = έρχεται η εύη = ΜΕΖΕΔΑΚΙΑ! "

    Τι ακριβώς κάνει όταν την πας βόλτα;

    Κι εγω το σκεφτηκα κ αδιαφορουσα (οχι για ωρες) αποτελεσμα μολις εφευγε απο το οπτικο μου πεδιο τα εκανε!Όταν παλι την εβγαζα τα εκανε αμεσως εξω κ ζητουσε μεζέ.Ελεος εχω ψοφησει !κ οχι τιποτα ανησυχώ μην εχει τιποτα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων