Αιμομυξία σκύλων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    ΜΙΧΑΛΗΣ EPANIEL BRETON στις #165064

    ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2009 ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ Η ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ.ΑΜΕΣΩΣ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΩΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ.ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ Η ΣΚΥΛΑ ΖΗΤΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΘΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟΤΕ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #165069

    και κάτι άλλο που ξέχασα να πω παραπάνω είναι ότι με την αιμομιξία μπορεί να υπάρξουν γενετικές μεταλάξεις στα έμβρυα που να δημιουργίσουν σοβαρές επιπλοκές στην γέννα της σκύλας σου με αποτέλεσμα να πάθει σοβαρή ζημιά η σκύλα σου ή ακόμα και να παιθάνει….

    Το συμπέρασμα από όλα αυτά είναι ότι δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα το σημαντικό αν επιχειρήσεις αιμομιξία και υπάρχει ο κύνδινος ακόμα και να χάσεις την σκύλα σου για αυτό όχι μόνο δεν πρέπει να ρισκάρεις και να πειραματίζεσαι με κάτι τέτοιο αλλά αντίθετα πρέπει να προσέχεις μην επέλθει αιμομιξία ακόμη και καταλάθος….

    Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο και όσοι έχουν κάτι τέτοιο στο μυαλό τους καλό είναι να το βγάλουν και για το καλό των σκύλων αλλά και για το δικό τους καλό αφού μπορεί να τους δημιουργίσει αργότερα πολλά και σοβαρά προβλήματα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    kyriakos_304 στις #165070

    Κύριε ManGelasakis
    Έχω διαβάσει ξανά και ξανά το άρθρο που μου έχετε στείλει και σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.
    Κύριε Νικολακόπουλε
    Επίσης σας ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας. Καταλαμβαίνω πως πρόθεσή σας δεν είναι να με προσβάλεται αλλά αντιθέτως να με κατατοπίσετε και να με προστατέψετε. Για αυτό όοοοοποιες άλλες απόψεις έχουν και εσείς αλλά και συνάδελφοι κυνηγοί παρακαλώ να τις μοιραστουν μαζί μας.

    Για την ενδογαμική αναπραγωγή (αιμομυξία) έχετε μιλήσει για γονίδια που μεταδίδονται κληρονομικά. Και έχετε αναφέρει το θέμα γονιδίων τις υγείας. Συμφωνώ ότι δυσμορφίες και «κρυφές» ασθένειες εάν όντως «κουβαλούνται» και από τους δύο γονεις (πατέρας με κόρη ή αδέρφός με αδερφή) έμφανίζουν περισσότερες πιθανότητες να παρουσιαστούν στα νέα κουτάβια και έπειτα στους νέους απογόνους.

    Με το ίδιο σκεπτικό όμως δεν έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να κληρονομήσουμε ασθένειες από μια συμβατή γραμμική επίβαση αφού και αυτός ο σκύλος (και ο οποισδήποτε αλλος) αν και φαίνεται να έιναι 100% υγιεις να μεταφέρει και αυτός «κρυφές ασθένειες»;

    Όπως επίσης και με το ίδιο σκεπτικό λογικά ο κάθε σκύλος κουβαλα ίσως και «κρυφές αρετές» και σε περιπτωση αιμομυξίας αυτές να εκδιλωθούν σε ένα πιο μεγάλο βαθμό.

    Ας πάρουμε ένα μέσο παράδειγμα
    Α)
    Κροτοφοβία + κροτοφοβία = κροτοφοβία
    Κροτοφοβία + μη κροτοφοβία = 50-50
    Κρυφή δυσμορφία + κρυφή δυσμορφία = ας πουμε ενα 90% δυσμορφία

    Β)
    Ιχνηλατική ικανότητα + ιχνηλατική ικανότητα = αρκετά καλη ιχνηλατική ικανότητα
    Ισχυρή διάπλαση + ισχυρή διάπλαση = ισχυρή διάπλαση

    Όπως έχει αναφερθεί αν από μια γέννα δεν καταφέρεις να πάρεις ένα ισάξιο ή πιο καλό σκυλί από τους γονείς του τότε δεν θεωρείται επιτιχημένη. Άρα σε περίπτωση που έχεις σκυλιά καλά και φαίνονται και αυτά και οι προγόνοι τους υγιείς δεν βλέπω τον λόγο να μην προχωρήσω σε αιμομιξία

    Κύριοι δεν είναι σκοπός μου να σας αμφισβητήσω αλλά αντιθέτως να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

    Απλά πριν αποκλείσω την επιλογή της αιμομυξίας θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις

    Επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα αποτελέσματα τις αιμομυξίας του σκύλου έχει τα ίδια αποτελέσματα με αυτά του ανθρώπου. Όπως για παράδειγμα αν πάρω κουτάβια μη αρτιμελείς ή κουτάβια με πολυδακτυλία η κουτάβι με «ειδικές ανάγκες»; Έχει ποτέ συμβέι αυτό; Και αν ναι ήταν οντως το αποτέλεσμα αιμομιξίας

    Με εκτίμηση

    Κυριάκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #322402

    ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2009 ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ Η ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΗΣ.ΑΜΕΣΩΣ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΕΠΩΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ.ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΣΚΥΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ Η ΣΚΥΛΑ ΖΗΤΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΘΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟΤΕ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΩ ΓΙΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ.

    Φιλε Πανιελακια μου εχει τυχει και μενα το ιδιο στο παρελθον και εκανα την ενεση στην σκυλα.Μετεπειτα δεν παρουσιασε κανενα προβλημα κυνηγετικο ουτε ορμονικο αν εξαιρεσης οτι της πρωτες 15 μερες ηταν λιγο πιο νευρικη που ακουγεται λογικο λογο ορμονικων διαταραχων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #322401

    Κύριε ManGelasakis
    Έχω διαβάσει ξανά και ξανά το άρθρο που μου έχετε στείλει και σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.
    Κύριε Νικολακόπουλε
    Επίσης σας ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας. Καταλαμβαίνω πως πρόθεσή σας δεν είναι να με προσβάλεται αλλά αντιθέτως να με κατατοπίσετε και να με προστατέψετε. Για αυτό όοοοοποιες άλλες απόψεις έχουν και εσείς αλλά και συνάδελφοι κυνηγοί παρακαλώ να τις μοιραστουν μαζί μας.

    Για την ενδογαμική αναπραγωγή (αιμομυξία) έχετε μιλήσει για γονίδια που μεταδίδονται κληρονομικά. Και έχετε αναφέρει το θέμα γονιδίων τις υγείας. Συμφωνώ ότι δυσμορφίες και «κρυφές» ασθένειες εάν όντως «κουβαλούνται» και από τους δύο γονεις (πατέρας με κόρη ή αδέρφός με αδερφή) έμφανίζουν περισσότερες πιθανότητες να παρουσιαστούν στα νέα κουτάβια και έπειτα στους νέους απογόνους.

    Με το ίδιο σκεπτικό όμως δεν έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να κληρονομήσουμε ασθένειες από μια συμβατή γραμμική επίβαση αφού και αυτός ο σκύλος (και ο οποισδήποτε αλλος) αν και φαίνεται να έιναι 100% υγιεις να μεταφέρει και αυτός «κρυφές ασθένειες»;

    Όπως επίσης και με το ίδιο σκεπτικό λογικά ο κάθε σκύλος κουβαλα ίσως και «κρυφές αρετές» και σε περιπτωση αιμομυξίας αυτές να εκδιλωθούν σε ένα πιο μεγάλο βαθμό.

    Ας πάρουμε ένα μέσο παράδειγμα
    Α)
    Κροτοφοβία + κροτοφοβία = κροτοφοβία
    Κροτοφοβία + μη κροτοφοβία = 50-50
    Κρυφή δυσμορφία + κρυφή δυσμορφία = ας πουμε ενα 90% δυσμορφία

    Β)
    Ιχνηλατική ικανότητα + ιχνηλατική ικανότητα = αρκετά καλη ιχνηλατική ικανότητα
    Ισχυρή διάπλαση + ισχυρή διάπλαση = ισχυρή διάπλαση

    Όπως έχει αναφερθεί αν από μια γέννα δεν καταφέρεις να πάρεις ένα ισάξιο ή πιο καλό σκυλί από τους γονείς του τότε δεν θεωρείται επιτιχημένη. Άρα σε περίπτωση που έχεις σκυλιά καλά και φαίνονται και αυτά και οι προγόνοι τους υγιείς δεν βλέπω τον λόγο να μην προχωρήσω σε αιμομιξία

    Κύριοι δεν είναι σκοπός μου να σας αμφισβητήσω αλλά αντιθέτως να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

    Απλά πριν αποκλείσω την επιλογή της αιμομυξίας θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις

    Επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα αποτελέσματα τις αιμομυξίας του σκύλου έχει τα ίδια αποτελέσματα με αυτά του ανθρώπου. Όπως για παράδειγμα αν πάρω κουτάβια μη αρτιμελείς ή κουτάβια με πολυδακτυλία η κουτάβι με «ειδικές ανάγκες»; Έχει ποτέ συμβέι αυτό; Και αν ναι ήταν οντως το αποτέλεσμα αιμομιξίας

    Με εκτίμηση

    Κυριάκος

    Κυριακο αν εχεις επιλογη για αλλου ειδος ζευγαρωμα προχωρα .Αποφυγε με καθε τροπο την αιμομιξια.Δεν ξερει ποτε κανεις τι θα του κατση.Οποτε το ρισκαρης?
    Στις περισοτερες περιπτωσης τα νεογεννητα παρουσιαζουν διαφορων ειδων προβληματα.
    Ακομα και οι γνωστες που κανουν τετοιου ειδους αναπαραγωγη κατα τα λεγομενα τους υπαρχει πανω απο 60% λαθους.
    Δεν ειναι κριμα?Σκεψου το.Οπως βλεπεις και εδω κανενας απο τους συναδελφους δεν το συνιστα με καθαρα την καρδιαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    175
    Karapapinos στις #322392

    Κύριε ManGelasakis
    Έχω διαβάσει ξανά και ξανά το άρθρο που μου έχετε στείλει και σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.
    Κύριε Νικολακόπουλε
    Επίσης σας ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας. Καταλαμβαίνω πως πρόθεσή σας δεν είναι να με προσβάλεται αλλά αντιθέτως να με κατατοπίσετε και να με προστατέψετε. Για αυτό όοοοοποιες άλλες απόψεις έχουν και εσείς αλλά και συνάδελφοι κυνηγοί παρακαλώ να τις μοιραστουν μαζί μας.

    Για την ενδογαμική αναπραγωγή (αιμομυξία) έχετε μιλήσει για γονίδια που μεταδίδονται κληρονομικά. Και έχετε αναφέρει το θέμα γονιδίων τις υγείας. Συμφωνώ ότι δυσμορφίες και «κρυφές» ασθένειες εάν όντως «κουβαλούνται» και από τους δύο γονεις (πατέρας με κόρη ή αδέρφός με αδερφή) έμφανίζουν περισσότερες πιθανότητες να παρουσιαστούν στα νέα κουτάβια και έπειτα στους νέους απογόνους.

    Με το ίδιο σκεπτικό όμως δεν έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να κληρονομήσουμε ασθένειες από μια συμβατή γραμμική επίβαση αφού και αυτός ο σκύλος (και ο οποισδήποτε αλλος) αν και φαίνεται να έιναι 100% υγιεις να μεταφέρει και αυτός «κρυφές ασθένειες»;

    Όπως επίσης και με το ίδιο σκεπτικό λογικά ο κάθε σκύλος κουβαλα ίσως και «κρυφές αρετές» και σε περιπτωση αιμομυξίας αυτές να εκδιλωθούν σε ένα πιο μεγάλο βαθμό.

    Ας πάρουμε ένα μέσο παράδειγμα
    Α)
    Κροτοφοβία + κροτοφοβία = κροτοφοβία
    Κροτοφοβία + μη κροτοφοβία = 50-50
    Κρυφή δυσμορφία + κρυφή δυσμορφία = ας πουμε ενα 90% δυσμορφία

    Β)
    Ιχνηλατική ικανότητα + ιχνηλατική ικανότητα = αρκετά καλη ιχνηλατική ικανότητα
    Ισχυρή διάπλαση + ισχυρή διάπλαση = ισχυρή διάπλαση

    Όπως έχει αναφερθεί αν από μια γέννα δεν καταφέρεις να πάρεις ένα ισάξιο ή πιο καλό σκυλί από τους γονείς του τότε δεν θεωρείται επιτιχημένη. Άρα σε περίπτωση που έχεις σκυλιά καλά και φαίνονται και αυτά και οι προγόνοι τους υγιείς δεν βλέπω τον λόγο να μην προχωρήσω σε αιμομιξία

    Κύριοι δεν είναι σκοπός μου να σας αμφισβητήσω αλλά αντιθέτως να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου.

    Απλά πριν αποκλείσω την επιλογή της αιμομυξίας θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις

    Επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα αποτελέσματα τις αιμομυξίας του σκύλου έχει τα ίδια αποτελέσματα με αυτά του ανθρώπου. Όπως για παράδειγμα αν πάρω κουτάβια μη αρτιμελείς ή κουτάβια με πολυδακτυλία η κουτάβι με «ειδικές ανάγκες»; Έχει ποτέ συμβέι αυτό; Και αν ναι ήταν οντως το αποτέλεσμα αιμομιξίας

    Με εκτίμηση

    Κυριάκος

    skeftikes oti i/o skulos/a sou exei ena kalo as poume morfologia(standar fylis) + oxi kali ais8isi 8uramatos(as poume gia ena pouloskulo).O allos skulos exei morfologia(standar fulis) + kali ais8isi 8uramatos kai displasia.tote se ayti tin periptosi pos ksereis pia einai pio dynata kai apo pio skulo?8elo na po apo tin pleyra mas zitame eksisosi me ena paragonta giati auto 8eleoume emeis alla an den ksereis na diabazeis aptesta to skulo pos ksereis ti 8a epiferei ayto stin praksi.pisteuo i aimomiksia einai ena problima me polles apodektes luseis analoga ti 8elei kapoios stin periptosi auti tote entaksei 8a parei kata ena megalo pososto auto pou zitaei efoson paei na lusei tin eksisosi me oso ginetai lygoterous agnostous(gnorizontas dld toulaxiston 3genees zoon pio prin kai ta tyxon aderfia ayton gia na mporei na exei olokliromeni apopsi kai na kataligei kapou me tin me8odo eis atopo)alla an den exei upologisei kati sosta 8a apogoiteutei apo to apotelesma.tin blepo san ena problima ma8imatiko.apopsi mou gia to pos to blepo ego to 8ema ka8ara auto pou eipa.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    ΜΠΑΟΥ στις #165084

    ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΖΩΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ 5 ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 1 (ΚΙ ΑΜΑ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ .ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ..ΟΠΟΙΑ ΖΩΑ ΕΧΟΥΝ ΑΘΕΜΙΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΡΧΗΣΟΥΝ ΑΙΜΟΜΥΞΙΕΣ Ο ΠΛΥΘΗΣΜΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΕΥΠΑΘΕΙΕΣ.ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ..ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #165093

    Έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να το λέω και τα δαχτύλια έλιωσαν στο πληκτρολόγιο να το γράφω αλλά εσύ κύριε Κυριάκο το χαβά σου και συγνώμη για την έκφραση…

    Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως νομίζεις ούτε τόσο απλά όσο τα περιέγραψα. Τα είπα τόσο απλά μήπως και το καταλάβεις αλλά εσύ τίποτα. Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά διακρίνω μια επιμονή και ταυτόχρονα μια δισπιστία σε αυτά που ήδη σου έχω γράψει και ενώ θα έπρεπε να το ξεχάσεις αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ επιμένεις ότι μπορεί να γίνει και μάλιστα με επιτυχία… Εμείς προσπαθούμε να σε προφυλάξουμε από μία κατάσταση την οποία το πιθανοτερο είναι να σου συμβεί και εσύ επιμένεις…

    Λοιπόν… Ξαναλέω για να το καταλάβεις… Καταρχήν μπορεί τα σκυλιά σου ακόμη και 100 γενεές πιο πρίν να μην είχαν ούτε οι πρόγονοι τους κανένα πρόβλημα αλλά ούτε και κανένας απογόνος των προγόνων… Αυτό δεν παίζει και τόσο μεγάλη σημασία και ο λόγος είναι γιατί μπορεί να μην έτυχε να ζευγαρώσουν σκυλιά μεταξύ τους που να έχουν ομοζυγωτία στα ανεπιθύμητα γονίδια… Μπορεί πχ. να έχουν και τα 2 σκυλιά το γονίδιο επιληψίας αλλά να μην υπάρχει ομοζυγωτία και να μην εκδηλωθούν ποτέ… Αυτό μπορείς να το ελέγξεις μόνο με εξέταση DNA…

    Στην περίτπωση όμως που υπάρχει αιμομιξία τα γονίδια είναι ακριβώς ίδια μεταξύ τους και επομένως υπάρχει ομοζυγωτία.

    Τώρα εσύ έχεις 3 σκυλιά τα οποία είναι τα 2 αδέρφια και το τρίτο είναι ο πατέρας τους… Δηλαδή έχεις βαθμό αιμομιξίας 100% ότι ζευγάρωμα και να κάνεις… Δηλαδή με άλλα λόγια οι πιθανότητες να υπάρχει ομοζυγωτία είναι πάνω από 90%. Αυτό σημαίνει ότι οι απόγονοι έχουν πάνω από 90% πιθανότητες να εκδηλώσουν τα κρυφά γονίδια τους στα οποία σίγουρα θα υπάρχουν κάποια καλά κάποια κακά ίσως και κάποια άλλα τα οποία δεν μας ενοχλεί το αποτέλεσμα τους όπως είναι ας πούμε το χρώμα το ματιών τους… Το κύριο ζητούμενο είναι να αποφύγεις τα ανεπιθύμητα γονίδια τα οποία δεν θέλεις να εκφραστούν στα σκυλιά σου πράγμα που δεν θα το αποφύγεις με τίποτα… Όλο και κάποιο ανεπιθύμητο γονίδιο θα εκφραστεί και θα σου χαλάσει τους απόγονους… Οπότε δεν αξίζει να το ρισκάρεις…

    Επίσης ξαναλέω ότι αν τα 2 σκυλιά έχουν ομοζυγωτό γονίδιο για καλή όσφρηση τότε και η όσφρηση του απόγονου θα είναι τό ίδιο καλή όσο και των γονέων εκτός και αν υπάρχει κάποιο κρυφό γονίδιο το οποίο δίνει καλύτερη όσφρηση και δεν έχει εκδηλωθεί στους γονείς… Αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις… Γιατί αντίστοιχα μπορεί να υπάρχει και κάποιο κρυφό γονίδιο το οποίο να δίνει χειρότερη όσφρηση από ότι οι γονείς… Οπότε στην ουσία πειραματίζεσαι και ρισκάρεις…

    Αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις… Εδώ ούτε οι ίδιοι οι επιστήμονες δεν μπορούν να δημιουργίσουν σκύλο που να έχει τέλεια χαρακτηριστικά με την κατάλληλη εξωσωματική γονιμοποιήση στο εργαστήριο μετά από μελέτη των γονιδίων… Θα μπορείς εσύ με ένα ζευγάρωμα και μία αιμομιξία????

    Δεν αξίζει να ρισκάρεις μία γέννα των σκυλιών σου για να το διαπιστώσεις και εσύ ο ίδιος… Εδώ χωρίς αιμομιξία και πάλι γεννιούνται σκυλιά με προβλήματα… Αλλά το σημαντικότερο από όλα είναι ότι από την επιμονή σου να αναπαράγεις τα αίματα των σκύλων σου καταλαβαίνω ότι τα αγαπάς τα ζώα σου οπότε δεν εξίζει να ρισκάρεις την ζωή την σκύλας σου σε περίπτωση που από γεννετικές μεταλάξεις των εμβρύων μπορεί να πεθάνει… Και μην νομίζεις ότι είναι απίθανο… Αν ας πουμε εκδηλωθεί ένα ελατωματικό γονίδιο που δίνει μεγαλύτερο όγκο στο έμβρυο κατα την εγκυμοσύνη ή αν πεθάνει το έμβρυο πριν γεννηθεί ή να εκδηλωθεί κάποιο άλλο γονίδιο τέλος πάντων το οποίο είναι επίβλαβες για την εγκυμοσύνη μπορεί να σου πεθάνει η σκύλα σου και μετά θα κλαίς όχι μονο για το αποτυχιμένο πείραμα σου αλλά και την χαμένη σκύλα σου…

    Δεν αξίζει να το ρισκάρεις γιατί ακόμη και να μην συμβεί κάτι το τραγικό στην σκύλα σου τα αποτελέσματα δεν θα είναι αυτά που περιμένεις…

    Αλλά εγώ να σε ρωτίσω κάτι?? Τι σκυλιά έχεις και δεν θέλεις να εξαφανιστεί η ράτσα τους??? Έχεις μήπως καμία σπάνια ράτσα που δεν την βρίσκεις ή έχεις σκύλους που έχουν προέρθει από ένα σωρό αιμομιξίες και δεν μπορείς να ξαναπετύχεις αυτήν την αιμομιξία??? Αν συμβαίνει το πρώτο τότε ψάξε να βρείς ένα ξένο σκύλο να ζευγαρώσεις για να συντηρήσεις την ράτσα που είναι σπάνια και δεν θα είναι εύκολο να την ξαναβρείς… Αλλά αν συμβαίνει το δεύτερο συγνώμη αν φανώ αγενής και αν προσβαλω τα σκυλιά σου ή εσένα ή όποιον άλλον αλλά λυπάμαι τον χρόνο που αφιέρωσα για να σε πείσω να μην κάνεις την αιμομιξία…. Κάνε ότι θέλεις και δεν χάθηκε ο κόσμος αν εξαφανιστούν 2-3 ημίαιμα τα οποία μπορεί να έχουν και ασθενή γονίδια και να εξαφανισθουν ούτως η άλλως με τον καιρό… Αρκεί να μην χαλάσεις καμία καθαρόαιμη ράτσα ειδικά αν είναι σπάνια…

    Αλλά να ξέρεις ότι μπορείς να βρείς αντίστοιχα καθαρόαιμα που με την κατάλληλη εκπαίδευση να γίνουν πολύ καλύτερα από τα σκυλιά σου όπως μπορείς να βρείς και καλό σκύλο που να σου δώσει καλύτερους απογόνους… Αλλά όσο πιο ημίαιμο είναι ένα σκυλί τόσο πιο δύσκολα βρίσκεις ράτσα ώστε να ταιριάξουν τα αίματά τους και να δώσουν καλούς απογόνους…. Εκτός και αν είσαι πολυ τυχερός….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #165094

    εγω αναρωτιεμαι το αλλο!!

    ενταξει πες οτι εγινε η αιμομιξια και πηγαν ολα καλα και βγηκε ενα αριστο σκυλι,μετα τι γινεται;;;;πως θα ξαναζευγαρωσεις το σκυλι που βγηκε απο την αιμομοξια;;;;;παλι με τον ιδιο τροπο ή τοτε θα βρεις ενα αλλο σκυλι απο αλλα αιματα;;;αν γινει το δευτερο τοτε γιατι δεν το κανεις απο τωρα,ωστε να μην ρισκαρεις!!!γιατι για να ξανακανεις αιμομιξια το θεωρω απιθανο για δευτερη φορα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    kyriakos_304 στις #165106

    Κύριε ManGelasakis
    Ήδη από την αρχή άρχισε να σβήνεται η ιδέα της αιμομιξίας. Απλά εκείνο που ήθελα να ακούσω ήταν παραδείγματα ότι «η σκύλα μου πέθανε στην γέννα», «τα κουτάβια βγήκαν σκάρτα» και ξέρω γω τι άλλο (πους την τελική σε οποιαδήποτε γέννα μπορεί να έχουμε αρνητικές επιπτώσεις).

    Ο φίλος Παναγιώτης ανέφερε ότι είχαν συμβεί δυο τέτοια παράδειγματα. Το ένα είναι ότι από μια γέννα (με γοονιούς νεαρής ηλικίας μάλιστα) έχουν βγει 5 κουτάβια φαινομενικά τουλάχιστον υγιέστατα και καλής ποιότητας ενώ από την άλλη μια ακόμα γέννα που όλα τα κουτάβια έχουν πεθάνει.
    Είμαστε δηλ. στο 1-1

    Αυτό που έχει αναφέρει ο φίλος ΠΑΝΙΕΛΑΚΙΑΣ δεν το έχω καταλάβει άρα το αφήνω στην πάντα

    Στα παραδείγματα που έχουν αναφερθεί πουθενά δεν γέρνει η πλάστιγγα.

    Απλά πόσες είναι οι πιθανότητες να έχω αρνητικά αποτελέσματα και πόσες είναι να μην παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα; Ρωτώ ανθρώπους που έχουν στο μυαλό τους αριθμούς.

    Έχει τύχει σε σας ή σε όποιο άλλο φίλο κυνηγό παρόμοιο περιστατικο;
    Περιπτώσεις θέλω να δω που κατα την προσωπική μου άποψη είναι πιο πιστευτές.

    Δεν σας αμφισβητώ! Αντιθέτως μάλιστα. Σας είμαι ευγνώμων για τις γνώσεις που μου προσφέρατε. Όσο για αν χάνεται το χρόνο σας μαζί μου όχι κύριε ManGelasakis δεν είναι έτσι τα πράγματα. Εξάλλου αν είχα ήδη δοκιμάσει αιμομιξία δεν θα άνοιγα τέτοιο topic.

    Συγνώμη που είμαι όμως πεισματάρης. Και εγωιστής.

    Η καθαροαιμία στις τόσες ράτσες δεν προήλθε από αιμομιξία;

    Φίλοι του artemis δεν έχουν εμπειρίες σε τέτοια θέματας Δεν συνέβηκε ποτέ; Ακόμα και από ατύχημα;

    Κύριε ManGelasakis απλά κοιτάζω στην οθόνη και συνιδιτοποιώ πόσο χρόνο μου αφιερώσατε και νιώθω ξανα την ανάγκη να σας ευχαριστήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    ftunos στις #165109

    Καλησπέρα και από μένα.Δηλαδή από ότι κατάλαβα θες κάποιος να σου πει ότι από μια αιμομιξία έχεις πχ 40% πιθανότητες να έχεις προβλήματα και 60% να μην έχεις. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να στο πει με ακρίβεια αυτό.Από δυο τρεις και δέκα κυνηγούς δεν μπορείς έτσι και αλλιώς να βγάλεις ασφαλής συμπέρασμα. Χρειάζεσαι πολύ μεγαλύτερο δείγμα για να βγάλεις το νούμερο που θες. Εγώ αναρωτιέμαι τι θα αλλάξει στην απόφαση σου αν σου πει κάποιος ότι οι πιθανότητες για κάποιο ενδεχόμενο είναι 20% ή 50% ή 80% .Προσωπικά μου φτάνει και ένα μικρό ποσοστό πιθανότητας για να μην κάνω μια αιμομιξία αφού ούτε σκοπό έχω να δημιουργήσω μια νέα φυλή, ούτε να δυναμώσω κάποιο χαρακτηριστικό και το πιο βασικό χωρίς να έχω αρκετά άτομα για να κρίνω και να διαλέξω για ποια από αυτά αξίζει να ρισκάρω την συγγενική τους αναπαραγωγή ώστε αυτό που θα περιμένω να πάρω να δικαιολογεί την αιμομιξία.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #165112

    στο παραδειγμα που ανεφερα με τα δυο αδερφια που ζευγαρωσε ο φιλος μου και τα δυο αδερφια ειχαν το ιδιο μορφολογικο ελλατωμα,το οποιο οι γονεις τους στο φαινοτυπο δεν το ειχαν,απο τα 5 κουταβια λοιπον που εκαναν μονο ενα ειχε το ιδιο προβλημα τα αλλα 4 ηταν φυσιολογικα(αριστα μορφολογικα),αφου οταν τα ειδαμε με τον αδερφο μου δεν το πιστευαμε,μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται αυτο;;;αφου θα επρεπε κανονικα το προβλημα να γινει και εντονοτερο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #322311

    στο παραδειγμα που ανεφερα με τα δυο αδερφια που ζευγαρωσε ο φιλος μου και τα δυο αδερφια ειχαν το ιδιο μορφολογικο ελλατωμα,το οποιο οι γονεις τους στο φαινοτυπο δεν το ειχαν,απο τα 5 κουταβια λοιπον που εκαναν μονο ενα ειχε το ιδιο προβλημα τα αλλα 4 ηταν φυσιολογικα(αριστα μορφολογικα),αφου οταν τα ειδαμε με τον αδερφο μου δεν το πιστευαμε,μπορει καποιος να μου εξηγησει πως γινεται αυτο;;;αφου θα επρεπε κανονικα το προβλημα να γινει και εντονοτερο!!!

    [font=”Comic Sans MS”]Μπορεί και τα δύο αδέλφια να είχαν το ίδιο ελάττωμα αλλά το ένα να το έφερε από τους γονείς του ως κυρίαρχο και το άλλο ως υποτελές, αν ήταν και τα δύο υποτελή τότε όλα τα κουτάβια θα είχαν το πρόβλημα.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    msgstr στις #322298

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Μπορεί και τα δύο αδέλφια να είχαν το ίδιο ελάττωμα αλλά το ένα να το έφερε από τους γονείς του ως κυρίαρχο και το άλλο ως υποτελές, αν ήταν και τα δύο υποτελή τότε όλα τα κουτάβια θα είχαν το πρόβλημα.[/font][/size]

    θα μπορουσε οντως να ειναι αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #322295

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Μπορεί και τα δύο αδέλφια να είχαν το ίδιο ελάττωμα αλλά το ένα να το έφερε από τους γονείς του ως κυρίαρχο και το άλλο ως υποτελές, αν ήταν και τα δύο υποτελή τότε όλα τα κουτάβια θα είχαν το πρόβλημα.[/font][/size]

    κ. Γιαννη ευχαριστω για την απαντηση!! μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι περιμενα οτι με την αιμομιξια θα ειχαν ολα το προβλημα!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων