Αιμομυξία σκύλων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #165121

    Απλά εκείνο που ήθελα να ακούσω ήταν παραδείγματα ότι «η σκύλα μου πέθανε στην γέννα», «τα κουτάβια βγήκαν σκάρτα» και ξέρω γω τι άλλο …. …Έχει τύχει σε σας ή σε όποιο άλλο φίλο κυνηγό παρόμοιο περιστατικο;…. …Περιπτώσεις θέλω να δω που κατα την προσωπική μου άποψη είναι πιο πιστευτές.

    Τα παραδείγματα είναι απειροελάχιστα εδώ στην χώρα μας, και από ανθρώπους τυχαίων ζευγαρωμάτων που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι την τύχη των κουταβιών. Από ποιον προσπαθείς να μάθεις, από ποιόν θα πάρεις "πιστευτές" ξέρεις πολλούς γενετιστές εδώ; Να εκτιμάς την γνώμη όχι αυτού που του έτυχε αλλά αυτού που σκόπιμα και με γνώση έχει πειραματιστεί. Με τόσες λίγες (και αναξιόπιστες) περιπτώσεις δεν βγάζεις στατιστικά στιοιχεία. Τα στατιστικά είναι από διεθνείς έρευνες και είναι καταταγμένα σε ζευγαρώματα επιστημονικά, από κυνοτέχνες και από τυχαία, η επιτυχίες είναι ανάλογες αλλά σε όλες τις περιπτώσεις μικρές. Αφού θες παραδείγματα θα σου αναφέρω δύο ουσιαστικά. J.M.Pillar επί πολλά χρόνια πρόεδρος του Γαλλικού Σέττερ κλάμπ, οδοντίατρος, κυνόφιλος, κυνοτέχνης, συγγραφέας σχετικά με τα σέττερς, με γνώσεις στην γενετική. Σε σεμινάριο του ανέφερε πως τα περισσότερα κουτάβια από ενδογαμική ευθανατώνονται. Τα Σέττερ του De Rock Mignion ήταν μικρόσωμα. Σε ένα σεμινάριο ΓΕΝΕΤΙΚΗΣ – ΚΥΝΟΤΕΧΝΙΑΣ του ΟΚΑ, που είχα συμβάλει στην διοργάνωση του, προσκεκλημένος ήταν ο γενετιστής Dr. Malcolm B.Willis, τόνισε πως ναι μεν οι φυλές χτίστηκαν αναγκαστικά με ενδογαμικές συζεύξεις και δεν πρέπει να θεωρούμε την τεχνική αυτή απαράδεκτη, αλλά πρέπει να γίνεται από γνώστες που θα τηρήσουν τους κανόνες.

    Ο φίλος Παναγιώτης ανέφερε ότι είχαν συμβεί δυο τέτοια παράδειγματα. Το ένα είναι ότι από μια γέννα (με γοονιούς νεαρής ηλικίας μάλιστα) έχουν βγει 5 κουτάβια φαινομενικά τουλάχιστον υγιέστατα και καλής ποιότητας ενώ από την άλλη μια ακόμα γέννα που όλα τα κουτάβια έχουν πεθάνει.
    Είμαστε δηλ. στο 1-1…. ….Στα παραδείγματα που έχουν αναφερθεί πουθενά δεν γέρνει η πλάστιγγα.

    Αυτό δεν σημαίνει πως οι πιθανότητες είναι 50-50, δεν υπάρχει στατιστική από 2 περιπτώσεις, ούτε από 10, ούτε από 20.
    .

    Απλά πόσες είναι οι πιθανότητες να έχω αρνητικά αποτελέσματα και πόσες είναι να μην παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα; Ρωτώ ανθρώπους που έχουν στο μυαλό τους αριθμούς.

    Δεν υπάρχει κανείς που θα σου απαντήσει με αριθμούς εκτός και αν κάνεις όλες τις γνωστές αναλύσεις DNA (που υπολείπονται πολλές ακόμη) όλων των προγόνων και πάλι θα υπάρχει ο παράγοντας τύχη.

    Η καθαροαιμία στις τόσες ράτσες δεν προήλθε από αιμομιξία;

    Την απάντηση την πήρες από τον Willis, εγώ θα προσθέσω πως αναγκαίο κακό ήταν οι τόσες κληρονομικές παθήσεις που υπάρχουν. Αλλά και πως για την δημιουργία των περισσότερων φυλών αμέσως μετά τις αιμομιξίες υπήρχε και εξωφυλετική διασταύρωση ακριβώς γαι να υπάρξει εταίρωση.

    Πρόσθεσα ένα νέο θέμα ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΓΕΝΕΤΙΚΗ, δυστυχώς δεν φαίνονται τα σχέδια που είναι πολύ επεξηγηματικά, ίσως σε βοηθήσει για να καταλάβεις τα υπόλοιπα που έχουν γραφεί.
    Φιλικά


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #165124

    τα καθαρόαιμα σκυλιά δεν έχουν προέρθει αναγκαστικά από αιμομιξίες… Μπορεί με το πέρασμα του χρόνου να κατάφεραν να επιβιώσουν αυτές οι ράτσες επειδή έχουν καλά χαρακτηριστικά και υγειές γονίδια… Για αυτό οι απόγονοι από καθαρόαιμα γεννιούνται σε μεγαλύτερο ποσοστό χωρίς γενετικά προβλήματα… Αν πάρεις για παράδειγμα τον κρητικό ιχνιλάτη είναι από τις πιο αρχαίες ράτσες σκύλων αφού συναντάται στην εποχή του Φαραώ και από τότε έχει αντέξει στον χρόνο χωρίς να αλλοιωθουν τα γονίδια του και χωρίς να παρουσιάζονται γενετικά προβλήματα… Και μάλιστα αν ζευγαρώσουν με διαφορετική ράτσα συνήθως βγάζουν προβληματικά κουλούκια για αυτό και δεν έχει αλλοιωθεί με άλλα αίματα η ράτσα αυτή στο πέρασμα του χρόνου…Κάτι αντίχτοιχο ισχύει και με τις περισσότερες ράτσες…

    Αν διαβάσεις την Εισαγωγή στην γενετική που δημοσίευσε ο Kalliston Hellas θα καταλάβεις πάρα πολλά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    kyriakos_304 στις #165165

    Κλειστή αναπαραγωγή (In Breeding)

    Η εκτροφή με πολύ στενή αιμομιξία μεταξύ πολύ κοντινών συγγενών. Είναι μια μέθοδος για την σταθεροποίηση των χαρακτηριστικών μιας φυλής που σήμερα χρησιμοποιούμε σπανίως. Θυμάμαι που διάβασα μέσα σε σπάνιους γενεαλογικούς χάρτες ζευγαρώματα μεταξύ παιδιών και γονέων η μεταξύ αδελφών. Ο πατέρας του Bill του αποθανόντος Colatini ήταν γιος του Grek del Ventasso ένας άγνωστος σκύλος που αυτός με την σειρά του ήταν παιδί δύο αδερφών των Brik και Britta del Vantasso που και αυτοί ήταν παιδιά του απόλυτου πρωταθλητή Lucanianiae Luki. Δεν είναι λοιπόν τυχαίο ότι ο Bill εξαίρετος μορφολογικά και λειτουργικά έδωσε αρκετά εξαίρετα ζώα . Έτσι παρατηρούμε ότι σκυλιά με φαινότυπο και γονότυπο άριστο να δίνουν σε ένα ζευγάρωμα μεταξύ αδερφών τα καλύτερα χαρακτηριστικά ενισχύοντας έτσι τον συνδιασμό των ομοζυγωτών και διατηρώντας μια δυναμική μετάδοσης χαρακτηριστικών στις επόμενες τρεις γενεές.

    Από το άρθρο του Giorgio Peppas στο [post=”0″]http://www.gpeppas.gr/ektrofi/ektrofi.html[/post]

    Είναι τελικά θέμα τύχης;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #165168

    είναι θέμα τύχης και πειραματισμού να βρεις 2 σκυλιά που με την αιμομιξία θα σου δώσουν 2 υγειή σκυλιά που να έχουν και τα χαρακτηριστικά που θέλεις… Αλλά μέχρι να το πετύχεις αυτό μπορεί και να μην προλάβεις όσο ζουν τα σκυλιά σου με καμια 10αρια γέννες να πετύχεις ένα απόγονο που όχι να είναι μόνο υγειής αλλά να έχει και τα τόσο καλά χαρακτηριστικά που θέλεις… Μπορεί βέβαια να είσαι και τύχερός και να το πετύχεις από την πρώτη ή δεύτερη κιόλας γέννα αλλά οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σου άσε που μπορεί να μην το πετύχεις ποτέ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #165185

    Έχω διαβάσει με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τα όσα γράφτηκαν και τα όσα άρθρα προτάθηκαν προς ανάγνωση και μελέτη. Ομολογώ πως εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα το ρίσκο σε καμία των περιπτώσεων να ζευγαρώσω άτομα συγγενικά και το κυριότερο έχω ανησυχήσει πολύ γιατί και η δικιά μου η σκύλα προέρχεται από ετεροθαλή αδέλφια (ίδιο πατέρα) που όμως το ζευγάρωμα έγινε από επαγγελματία εκτροφέα και τα σκυλιά ήταν κατά έμμεσο τρόπο δικά του. Και λέω ανησυχώ όχι γιατί έχω δει κάτι ανησυχητικό αλλά μήπως μου προκύψει κάτι στο μέλλον, όπως για παράδειγμα αδυναμία σύλληψης. Κλείνοντας θα ήθελα να πω 1 ευχαριστώ στους κ. ManGelasakis και κ. Νικολακόπουλο για τα όσα έγραψαν προς ενημέρωση των υπολοίπων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #322055

    Κλειστή αναπαραγωγή (In Breeding)

    Η εκτροφή με πολύ στενή αιμομιξία μεταξύ πολύ κοντινών συγγενών. Είναι μια μέθοδος για την σταθεροποίηση των χαρακτηριστικών μιας φυλής που σήμερα χρησιμοποιούμε σπανίως. Θυμάμαι που διάβασα μέσα σε σπάνιους γενεαλογικούς χάρτες ζευγαρώματα μεταξύ παιδιών και γονέων η μεταξύ αδελφών. Ο πατέρας του Bill του αποθανόντος Colatini ήταν γιος του Grek del Ventasso ένας άγνωστος σκύλος που αυτός με την σειρά του ήταν παιδί δύο αδερφών των Brik και Britta del Vantasso που και αυτοί ήταν παιδιά του απόλυτου πρωταθλητή Lucanianiae Luki. Δεν είναι λοιπόν τυχαίο ότι ο Bill εξαίρετος μορφολογικά και λειτουργικά έδωσε αρκετά εξαίρετα ζώα . Έτσι παρατηρούμε ότι σκυλιά με φαινότυπο και γονότυπο άριστο να δίνουν σε ένα ζευγάρωμα μεταξύ αδερφών τα καλύτερα χαρακτηριστικά ενισχύοντας έτσι τον συνδιασμό των ομοζυγωτών και διατηρώντας μια δυναμική μετάδοσης χαρακτηριστικών στις επόμενες τρεις γενεές.

    Από το άρθρο του Giorgio Peppas στο [post=”0″]http://www.gpeppas.gr/ektrofi/ektrofi.html[/post]

    Είναι τελικά θέμα τύχης;

    [font=”Comic Sans MS”]Όχι δεν είναι μόνο θέμα τύχης, η τύχη είναι ένας παράγοντας που πιθανόν "χαλά την μαγιονέζα" έστω και αν προηγουμένως έχει γίνει βαθιά και εμπεριστατωμένη έρευνα. Η παράθεση από το άρθρο του Γιώργου είναι σαφής, αναφέρει: "σκυλιά με φαινότυπο και γονότυπο άριστο" εσύ γνωρίζεις τον φαινότυπο, για τον γονότυπο τι ξέρεις; Όταν ολοκληρώσεις την έρευνα σου για τον γονότυπο των σκύλων σου τότε να αρχίσεις να σκέφτεσαι τον παράγοντα τύχη.
    Θα ήθελα όμως να δω πως κρίνεις την πρόταση που έκανα, αυτή με την γραμμική σύζευξη.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    kyriakos_304 στις #165281

    Έτυχε ποτέ σε κάποιο να προέλθει γέννα από αιμομιξία;

    Ποια ήταν τα αποτελέσματα της;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #321846

    Έτυχε ποτέ σε κάποιο να προέλθει γέννα από αιμομιξία;

    Ποια ήταν τα αποτελέσματα της;

    [font=”Comic Sans MS”]Έχω τέσσερα άμεσα παραδείγματα δικών μου ανθρώπων, 3 στο εξωτερικό και 1 στην Ελλάδα, τα αποτελέσματα ήταν άσχημα.
    Είπα τις απόψεις μου για το θέμα που έθεσες και εδώ νομίζω πως πρέπει να σταματήσω.Σκοπός μου είναι η αντιπαράθεση θέσεων και γνώσεων και όχι να πίσω κάποιον να κάνει ή να μη κάνει κάτι.
    Καλή τύχη [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    kyriakos_304 στις #165303

    Άσχημα αποτελέσματα ως προς τί; Μορφολογία, υγεία, φαινότυπο, γονότυπο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    kyriakos_304 στις #165307

    Κύριε Γϊαννη απλά δίαβασα ξανά το post μου και μου φάνηκε απότομο. Προς θού μην το παρξηγήσετε!!!

    Σας ευχαριστώ (και ποτέ δεν θα σταματήσω να το κάνω)

    Κυριάκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #321652

    Άσχημα αποτελέσματα ως προς τί; Μορφολογία, υγεία, φαινότυπο, γονότυπο;

    [font=”Comic Sans MS”]Προς όλα,εμφανή και σοβαρά μορφολογικά ελαττώματα, χαρακτήρας, νευρικό σύστημα, σκελετός, ελλιπής μυική μάζα…. κλπ κλπ που τα περισσότερα τα κατέστησαν ανίκανα για κυνήγι.
    Κυριάκο, η κλειστή αναπαραγωγή δεν είναι για ανθρώπους που δεν είναι πολύ μα πολύ ψαγμένοι. Ρωτάς για μορφολογία και φαινότυπο που το ένα περιέχεται στο άλλο, ρωτάς αν δεν ήταν σωστός ο γονότυπος των κουταβιών (;;:angry:, αυτές οι ερωτήσεις δείχνουν πως όχι μόνο δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις αλλά δυστυχώς δεν έχεις διαβάσει ή δεν κατάλαβες όσα έγραψαν οι συνάδελφοι. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να βρεθεί κάποιος να σου πει πως πέτυχε ένα καλό κουτάβι για να έχεις το άλλοθι να κάνεις το αιμομικτικό ζευγάρωμα που θέλεις. Ζητάς να παραβλέψεις την έρευνα και να φτάσεις στο αποτέλεσμα βασιζόμενος σε μαρτυρίες. Προσωπικά δεν θα συνηγορήσω αν και δεν είμαι κατά της αιμομιξίας αλλά όπως τόνισα επανειλημμένος κατόπιν σοβαρής έρευνας των προγόνων και των άλλων προϋποθέσεων που έχω προαναφέρει.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #321609

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Προς όλα,εμφανή και σοβαρά μορφολογικά ελαττώματα, χαρακτήρας, νευρικό σύστημα, σκελετός, ελλιπής μυική μάζα…. κλπ κλπ που τα περισσότερα τα κατέστησαν ανίκανα για κυνήγι.
    Κυριάκο, η κλειστή αναπαραγωγή δεν είναι για ανθρώπους που δεν είναι πολύ μα πολύ ψαγμένοι. Ρωτάς για μορφολογία και φαινότυπο που το ένα περιέχεται στο άλλο, ρωτάς αν δεν ήταν σωστός ο γονότυπος των κουταβιών (;;:angry:, αυτές οι ερωτήσεις δείχνουν πως όχι μόνο δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις αλλά δυστυχώς δεν έχεις διαβάσει ή δεν κατάλαβες όσα έγραψαν οι συνάδελφοι. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να βρεθεί κάποιος να σου πει πως πέτυχε ένα καλό κουτάβι για να έχεις το άλλοθι να κάνεις το αιμομικτικό ζευγάρωμα που θέλεις. Ζητάς να παραβλέψεις την έρευνα και να φτάσεις στο αποτέλεσμα βασιζόμενος σε μαρτυρίες. Προσωπικά δεν θα συνηγορήσω[color=”#FF0000″] αν και δεν είμαι κατά της αιμομιξίας αλλά όπως τόνισα επανειλημμένος κατόπιν σοβαρής έρευνας των προγόνων και των άλλων προϋποθέσεων που έχω προαναφέρει.[/color]Φιλικά [/font][/size]

    Άρα στην δική μου περίπτωση (που έχω προαναφέρει σε προηγούμενο μνμ σε αυτό το θέμα) δεν πιστεύετε ότι θα βγει κάποιο πρόβλημα μακροπρόθεσμα. Ρωτάω γιατί πραγματικά έχω θορυβηθεί μετά από όσα διάβασα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #321579

    Άρα στην δική μου περίπτωση (που έχω προαναφέρει σε προηγούμενο μνμ σε αυτό το θέμα) δεν πιστεύετε ότι θα βγει κάποιο πρόβλημα μακροπρόθεσμα. Ρωτάω γιατί πραγματικά έχω θορυβηθεί μετά από όσα διάβασα.

    [font=”Comic Sans MS”]2-3 από τα κουτάβια της ενδογαμικής σύζευξης που ξέρω στην Ελλάδα είχαν στραβές μασέλες (κανείς από τους προγόνους δεν είχε ποτέ πρόβλημα ούτε καν στα δόντια πόσο μάλλον στην γνάθο) μπορείς να μου πεις με τι είδους και που και πόσο θα στοιχίσει μια τέτοια γονιδιακή εξέταση που να προβλέπει αυτό; Γι' αυτό έγραψα πως σε τέτοιες συζεύξεις τα κουτάβια κρατούνται μέχρι τουλάχιστον 9 μηνών (καλύτερα χρόνο).
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #321532

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]2-3 από τα κουτάβια της ενδογαμικής σύζευξης που ξέρω στην Ελλάδα είχαν στραβές μασέλες (κανείς από τους προγόνους δεν είχε ποτέ πρόβλημα ούτε καν στα δόντια πόσο μάλλον στην γνάθο) μπορείς να μου πεις με τι είδους και που και πόσο θα στοιχίσει μια τέτοια γονιδιακή εξέταση που να προβλέπει αυτό; Γι' αυτό έγραψα πως σε τέτοιες συζεύξεις τα κουτάβια κρατούνται μέχρι τουλάχιστον 9 μηνών (καλύτερα χρόνο).
    Φιλικά[/font][/size]

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Η σκύλα (σέτερ) τώρα είναι 19 μηνών και δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που έχω εντοπίσει είναι ότι πίνει πάρα πολύ νερό και ειδικά το καλοκαίρι οι αντοχές της στο βουνό είναι μειωμένες. Είναι όμως το κύριο χρώμα της το μαύρο και αντίστοιχα στα τριφύλια όπου έχει δροσιές δεν έχω διαπιστώσει μειωμένες αντοχές. Οι γονείς της έχουν τον ίδιο πατέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #321369

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Η σκύλα (σέτερ) τώρα είναι 19 μηνών και δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα. Το μόνο που έχω εντοπίσει είναι ότι πίνει πάρα πολύ νερό και ειδικά το καλοκαίρι οι αντοχές της στο βουνό είναι μειωμένες. Είναι όμως το κύριο χρώμα της το μαύρο και αντίστοιχα στα τριφύλια όπου έχει δροσιές δεν έχω διαπιστώσει μειωμένες αντοχές. Οι γονείς της έχουν τον ίδιο πατέρα.

    [font=”Comic Sans MS”]Έχεις σκεφτεί να την ασβεστώνεις το καλοκαίρι;[/font] :angry:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων