Αιμομυξία σκύλων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    kyriakos_304 στις #321353

    Τώρα αυτό κύριε Γιάννη το ειπατε για αστείο; :angry:

    Ή όντως στέκει αυτό;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    BOOKER στις #321298

    Τώρα αυτό κύριε Γιάννη το ειπατε για αστείο; :angry:

    Ή όντως στέκει αυτό;

    :D :D :D :D
    δεν ξερω τι να κανω να κλαψω ή να γελασω……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #321296

    χαχαχαχαχα :angry: :D :D εγω λεω υδροχρωμα :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #321284

    στεκει πως δε στεκει τη ριχνεις στο λακο με τον ασβεστη την αφηνεις μεσα 2 μερες και μετα τερμα ασπρη κατασπρη :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #321215

    Τώρα αυτό κύριε Γιάννη το ειπατε για αστείο; :D

    Ή όντως στέκει αυτό;

    [font=”Comic Sans MS”]Ε, φυσικά για αστείο…… και για να μην γίνει καμία παρεξήγηση και καεί κανένα σκυλάκι έβαλα και την ανάλογη "φατσούλα".
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #321142

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Έχεις σκεφτεί να την ασβεστώνεις το καλοκαίρι;[/font][/size] :D

    Ωραίο :D . Το περιέργο είναι ότι όταν άλλαξε τρίχωμα πριν τον χειμώνα όπου θα περίμενε κανείς να σκουρίνει και άλλο αυτηνής το χρώμα άνοιξε, φυσικά το μαύρο παρέμεινε για κύριο χρώμα. Πάντως και το κυριότερο απ΄ότι κατάλαβα από την απάντηση σας δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας λόγω της αιμομιξίας αφού δεν έχει δείξει κάτι μέχρι στιγμής :lol: . Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Επί την ευκαιρία όπου συζητάμε περί ζευγαρωμάτων θα ήθελα να ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα. Σε 1 γέννα πόσο μπορεί να απέχουν ποιοτικά τα κουτάβια μεταξύ τους και λέγοντας ποιοτικά δεν εννοώ τον τρόπο κίνησης αλλά όλα τα κυνηγετικά χαρακτηριστικά συνολικά. Δηλαδή θα μπορούσε 1 κουτάβι να βγει ¨πρωταθλητής¨ και 1 άλλο αδελφάκι του να είναι κάτω του μετρίου; Ακόμα αν εμφανισιακά μοιάζει στον 1 γονέα 1 κουτάβι είναι δείγμα ότι έχει πάρει τα περισσότερα χαρακτηριστηκά από αυτόν ή όχι; Η ερώτηση δεν απευθύνεται μόνο προς τον κ. Νικολακόπουλο αλλά προς όλους τους συμετέχοντες στην συζήτηση αυτή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #165589

    και κάτι που σκέπτομαι από καιρό να ρωτήσω και μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το άρθρο περί μεθόδων εκτροφής. Δεν αφορά στην ενδογαμία αλλά στο ακριβώς αντίθετο

    Στο άρθρο έλεγε ότι αποτέλεσμα της εξωφυλετικής διασταύρωσης είναι η αύξηση της δύναμης, αντοχής, και της άμυνας σε ασθένειες. Γιατί τότε επιμένουμε στα καθαρόαιμα σκυλιά? τι πρόβλημα έχουν δλδ τα ημίαιμα?

    πέραν του ότι το καθαρόαιμο ξέρουμε πώς τείνει θα εξελιχθεί και της δεδομένης μορφολογίας, τι άλλο σημαντικό πλεονέκτημα έχει? Ένα ημίαιμο σκυλί είναι "λιγότερο σκυλί" από ένα καθαρόαιμο?

    Αν κάποιος έχει ένα πολύ καλό ημίαιμο, γιατί πρέπει να αποφυγει να το ζευγαρώσει, παρότι είναι καλός σκύλος?

    Η απορία μου είχε δημιουργηθεί από συζήτηση με ένα δεκανέα στο στρατό που μου έλεγε ότι κυνηγάει λαγό αποκλειστικά με ημίαιμα και από τις πολλές αγγελίες για ημίαιμα κουτάβια, κυρίως ιχνηλάτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #165613

    Πάντως και το κυριότερο απ΄ότι κατάλαβα από την απάντηση σας δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας λόγω της αιμομιξίας αφού δεν έχει δείξει κάτι μέχρι στιγμής.

    Η δική σου περίπτωση δεν είναι ίδια, αφορά κοινό παππού, είναι δηλαδή μια κλασική περίπτωση γραμμικής αναπαραγωγής. Οι πιθανές ανωμαλίες θα είχαν φανεί.

    Σε 1 γέννα πόσ ο μπορεί να απέχουν ποιοτικά τα κουτάβια μεταξύ τους και λέγοντας ποιοτικά δεν εννοώ τον τρόπο κίνησης αλλά όλα τα κυνηγετικά χαρακτηριστικά συνολικά. Δηλαδή θα μπορούσε 1 κουτάβι να βγει ¨πρωταθλητής¨ και 1 άλλο αδελφάκι του να είναι κάτω του μετρίου;

    Ναι μπορεί να απέχουν ποιοτικά (και μορφολογικά και εργασιακά και από χαρακτήρα) εξαρτάτε από 1) Τα γονίδια: δηλαδή από πόσους και ποιους προγόνους έχει πάρει τα συγκεκριμένα κληρονομικά χαρίσματα ή ελαττώματα. Γιαυτό οι εκτροφείς που έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν σταθερό εκτροφικό τύπο (δικό τους ή συνεχίζοντας την δουλειά άλλου) παράγουν σκύλους με σταθερή ποιότητα, συνήθως άνω του μετρίου. Και μεταξύ αυτών πάλι θα υπάρχει μία διαβάθμιση. Το επόμενο βήμα που θα δώσει σταθερά ισόβαθμους απογόνους είναι η κλωνοποίηση. 2) Από το επίπεδο ανατροφής, κοινωνικοποίησης, φυσικής κατάστασης, εκπαίδευσης, γενικά δηλαδή των ευκαιριών να "ξετυλίξουν" όλων των ειδών των γονιδιακών προσόντων τους.

    Ακόμα αν εμφανισιακά μοιάζει στον 1 γονέα 1 κουτάβι είναι δείγμα ότι έχει πάρει τα περισσότερα χαρακτηριστηκά από αυτόν ή όχι;

    Πολλοί υποστηρίζουν πως αφού ο ένας γονέας έχει ισχυρότερα γονίδια που υπερισχύουν στα εξωτερικά χαρακτηριστικά (μορφή) θα υπερισχύει και ως προς την εργασία. Και εγώ προσωπικά αυτή την γνώμη είχα. Όμως σε όσα σεμινάρια γενετιστών παραβρέθηκα τέθηκε αυτή η ερώτηση και όλες οι απαντήσεις ήταν πως δεν ισχύει. Ισχύει πως κάθε κληρονομικός παράγοντας βασίζεται στα δικά του γονίδια και εξαρτάτε από τον συνδυασμό αυτών των γονιδίων πως θα αποτυπωθούν στο κουτάβι. Γιαυτό ισχύει ο χρυσός κανόνας να επιλέγουμε γεννήτορες σωστούς σε όλα έστω και αν δεν είναι "κορυφαίοι".

    Η ερώτηση δεν απευθύνεται μόνο προς τον κ. Νικολακόπουλο αλλά προς όλους τους συμετέχοντες στην συζήτηση αυτή.

    Ναι, αλλά δεν βλέπω συμμετοχή σε μία τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #321045

    και κάτι που σκέπτομαι από καιρό να ρωτήσω και μου ήρθε στο μυαλό διαβάζοντας το άρθρο περί μεθόδων εκτροφής. Δεν αφορά στην ενδογαμία αλλά στο ακριβώς αντίθετο

    Στο άρθρο έλεγε ότι αποτέλεσμα της εξωφυλετικής διασταύρωσης είναι η αύξηση της δύναμης, αντοχής, και της άμυνας σε ασθένειες. Γιατί τότε επιμένουμε στα καθαρόαιμα σκυλιά? τι πρόβλημα έχουν δλδ τα ημίαιμα?

    πέραν του ότι το καθαρόαιμο ξέρουμε πώς τείνει θα εξελιχθεί και της δεδομένης μορφολογίας, τι άλλο σημαντικό πλεονέκτημα έχει? Ένα ημίαιμο σκυλί είναι "λιγότερο σκυλί" από ένα καθαρόαιμο?

    Αν κάποιος έχει ένα πολύ καλό ημίαιμο, γιατί πρέπει να αποφυγει να το ζευγαρώσει, παρότι είναι καλός σκύλος?

    Η απορία μου είχε δημιουργηθεί από συζήτηση με ένα δεκανέα στο στρατό που μου έλεγε ότι κυνηγάει λαγό αποκλειστικά με ημίαιμα και από τις πολλές αγγελίες για ημίαιμα κουτάβια, κυρίως ιχνηλάτες.

    [font=”Comic Sans MS”]Η Εξωφυλετική διασταύρωση γίνεται σπάνια. Όταν για αναγκαστικούς λόγους χρησιμοποιείτε κατά κόρον η αιμομιξία π.χ. φυλές προς εξαφάνιση. Η ομάδα που θα δημιουργηθεί δεν θα έχει μέλλον αν δεν αυξήσει την δύναμή της. Αν δεν έχει κρατηθεί κάποιος γεννήτορας, χωρίς καμία συγγένεια, για να επιτευχθεί η επιθυμητή ετέρωση (out crossing) τότε καταφεύγουν σε άλλη φυλή (crossbreeding). Φυσικά για πολλές γενιές μετά θα αποβάλλονται τα μη φαινότυπα.
    Ο υγιής σκύλος δεν έχει ανάγκη να διασταυρωθεί με άλλη φυλή για να παραμείνει υγιής ούτε θα γίνει υπερυγιής. Αν λοιπόν δεν θέλεις να αλλάξεις την σωστή υγεία, μορφολογία, χαρακτήρα και τρόπο εργασίας μίας φυλής δεν έχεις κανέναν λόγο να την μπασταρδέψεις. Αντίθετα θα πρέπει να τιμούμε το έργο αυτών που την δημιούργησαν επιλέγοντας σωστούς και αντιπροσωπευτικούς γεννήτορες για να παράγουμε τυπικά της φυλής κουτάβια.
    Σχετικά με την άποψη του δεκανέα: Είναι ένα θέμα που το έχω εξαντλήσει τόσο πολύ που δεν κάνω κέφι πλέον να το αναπαράγω. Ας κάνει ότι γουστάρει ο κάθε δεκανέας. Επειδή όμως σου μένει αναπάντητο το ερώτημά σου θα σου πω πως η παιδεία γενικώς είχε μία έκπτωση στην χώρα μας, είναι γνωστοί οι ιστορικοί λόγοι. Στην εποχή των πατεράδων και παππούδων μου, λόγω φτώχειας, παιδείας, γνώσεων και κοινωνικών συνθηκών από την μία πλευρά και από την πληθώρα θηραμάτων από την άλλη, ο κάθε κυνηγός της επαρχίας κυνηγούσε με ότι σκύλο του έδιναν (ως επί το πλείστον), φίλοι και συγχωριανοί, οι τυχερότεροι είχαν γκέκα (Ελληνικό ιχνηλάτη) ή ό,τι είχε απομείνει από αυτόν. Όταν άλλαξαν οι καιροί και βελτιώθηκαν οι συνθήκες φάνηκαν και τα πρώτα καθαρόαιμα (εξωτερικού) προερχόμενα κυρίως από τα μεγάλα αστικά κέντρα οπότε άρχισαν οι κουμπαριές και τα ζευγαρώματα. Φυσικά τα νέα ημίαιμα στα χέρια των ανθρώπων που ζούσαν στο ύπαιθρο και κυνηγούσαν συνεχώς ανέβηκαν από πλευράς αποδόσεων από τα άλλα που παρέμεναν στις πόλεις, έτσι έχουμε το πρώτο "ρίζωμα" πως τα ημίαιμα κυνηγούν καλύτερα. Το δεύτερο ρίζωμα έγινε όταν απόκτησαν περισσότεροι καθαρόαιμα. Όπως όλοι γνωρίζουμε όπου υπάρχει ζήτηση υπάρχει και χαλαρή παραγωγή και χαμηλή ποιότητα, δεν πιστεύω πως οι σκύλοι που έφταναν από την Ιταλία ή άλλες χώρες του πρώην ανατολικού πλοκ ήταν και τα καλύτερα σκυλιά τους. Το τρίτο ρίζωμα ήταν ο διαφορετικός τρόπος κυνηγίου των εισαγομένων σκύλων που δεν ταίριαζε στο δικό μας τοπίο ή δεν ικανοποιούσε τα γούστα του ντόπιου κυνηγού. Το τέταρτο ρίζωμα ήταν πως πράγματι τα ημίαιμα κυνηγούν ανεξαρτήτως αν θα πρέπει να περάσουν 10 από τα χέρια μας για να πετύχουμε το "καλό" και ότι δεν είναι σίγουρο πως θα ξαναβγάλουν κουτάβια που να τους μοιάζουν. Στα χρόνια μας,πιστεύω πως θα ήταν καλό να προσπαθήσουμε να απαλλάξουμε τις ελληνικές φυλές από τις μιγαδοποιήσεις που έχουν υποστεί και να προσπαθήσουμε να τις ανεβάσουμε ποιοτικά σε όλους τους τομείς. Δυστυχώς η έλλειψη θηραμάτων και οι μοντέρνες συνήθειες μας (κλοπές, φόλες, ντουφέκισμα καταδιωκόμενου λαγού από άλλους ) αλλάζουν και τις απαιτήσεις, ζητάμε δηλαδή σκύλους πολύ κοντινούς. Και το τελικό ρίζωμα είναι πως όταν ριζώσει κάτι στο κεφάλι μας δύσκολα μας το ξεριζώνουν.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #320989

    Επί την ευκαιρία όπου συζητάμε περί ζευγαρωμάτων θα ήθελα να ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα. Σε 1 γέννα πόσο μπορεί να απέχουν ποιοτικά τα κουτάβια μεταξύ τους και λέγοντας ποιοτικά δεν εννοώ τον τρόπο κίνησης αλλά όλα τα κυνηγετικά χαρακτηριστικά συνολικά. Δηλαδή θα μπορούσε 1 κουτάβι να βγει ¨πρωταθλητής¨ και 1 άλλο αδελφάκι του να είναι κάτω του μετρίου; Ακόμα αν εμφανισιακά μοιάζει στον 1 γονέα 1 κουτάβι είναι δείγμα ότι έχει πάρει τα περισσότερα χαρακτηριστηκά από αυτόν ή όχι; Η ερώτηση δεν απευθύνεται μόνο προς τον κ. Νικολακόπουλο αλλά προς όλους τους συμετέχοντες στην συζήτηση αυτή.

    οπως γινονται τα ζευγαρωματα στην Ελλαδα απο εμας τους ειδικους σε ολα, οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι αυτες!!!1 καλο, 5 κατω του μετριου!!

    εγω ηθελα να ρωτησω τον κ. Γιαννη πως βλεπει το ζευγαρωμα μεταξυ ετεροθαλων αδερφων!!που δεν εχουν απολυτως κανενα προβλημα,τουλαχιστον στον φαινοτυπο!!
    εκτροφεας στον Καναδα(με τις απαραιτητες γνωσεις φυσικα) υποστηριζει οτι το μοναδικο ελλατωμα που μπορει να παρουσιασουν ειναι τα κουταβια να βγουν πιο κοντα απο τους γονεις!!!(τουλαχιστον στα σκυλια του)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #320959

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Η δική σου περίπτωση δεν είναι ίδια, [color=”#FF0000″]αφορά κοινό παππού, είναι δηλαδή μια κλασική περίπτωση γραμμικής αναπαραγωγής[/color]. Οι πιθανές ανωμαλίες θα είχαν φανεί. [/font][/size]

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Ναι, αλλά δεν βλέπω συμμετοχή σε μία τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση.[/font][/size]

    Πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση και σας ευχαριστώ που μοιράζεστε μαζί μας τις γνώσεις μας.

    οπως γινονται τα ζευγαρωματα στην Ελλαδα απο εμας τους ειδικους σε ολα, οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι αυτες!!!1 καλο, 5 κατω του μετριου!!

    εγω ηθελα να ρωτησω τον κ. Γιαννη πως βλεπει το ζευγαρωμα μεταξυ ετεροθαλων αδερφων!!που δεν εχουν απολυτως κανενα προβλημα,τουλαχιστον στον φαινοτυπο!!
    εκτροφεας στον Καναδα(με τις απαραιτητες γνωσεις φυσικα) υποστηριζει οτι το μοναδικο ελλατωμα που μπορει να παρουσιασουν ειναι τα κουταβια να βγουν πιο κοντα απο τους γονεις!!!(τουλαχιστον στα σκυλια του)

    Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός και να παρεξηγηθώ που σ΄απαντάω εγώ ενώ απευθήνεσαι στον κ. Γιάννη αν δεις εκεί που έχω κοκκινίσει την απάντηση του και διαβάσεις σχετικά με την γραμμική αναπαραγωγή θα δεις ότι αυτό που είπε ο καναδός εκτροφέας δεν διαφέρει καθόλου με της απόψεις του κ. Γιάννη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #320919

    Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός και να παρεξηγηθώ που σ΄απαντάω εγώ ενώ απευθήνεσαι στον κ. Γιάννη αν δεις εκεί που έχω κοκκινίσει την απάντηση του και διαβάσεις σχετικά με την γραμμική αναπαραγωγή θα δεις ότι αυτό που είπε ο καναδός εκτροφέας δεν διαφέρει καθόλου με της απόψεις του κ. Γιάννη.

    Δημητρη δεν υπαρχει θεμα,καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη!!
    απλα εμενα θα εχουν κοινη μανα!!και ηθελα να δω τις πιθανοτητες για ελλατωματα!!αν υπαρχουν αρκετες θα το ξεχασω και θα ψαξω απο αλλο σκυλο απο την ιδια γραμμη ομως!!

    ο καναδος αναφερει μονο ενα ελλατωμα,αλλα εμενα μου φαινεται απιθανο να υπαρχει μονο ενα και γιατι αυτο και οχι κατι αλλο;;;;
    αυτο που φοβαμαι ειναι αυτα που ειπε ο κ. Γιαννης π.χ λιγα χρονια ζωης,ασθενικα ζωα κ.τ.λ δηλαδη πραγματα που μπορει να τα δεις παρα πολυ αργα!!φανταζεσαι να εχεις ενα σκυλι που να φαινεται οτι δεν εχει κανενα προβλημα και να πεθαινει απο γηρατεια στα 8 χρονια;;;;
    παρομοια προβληματα αντιμετωπιζουν οι γατοπαρδοι στην Αφρικη λογω των πολλων αιμομιξιων εξαιτιας καποιων γεωγραφικων ιδιαιτεροτητων!!!
    ενας φιλος μου ειχε αναφερει οτι τα σκυλια του μετα τα δυο χρονια αρχιζαν και σαπιζαν τα δοντια τους και τα εχαναν ολα!!εμενα τοτε πηγε το μυαλο μου σε αιμομιξια!!ισχυει;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #165731

    ΣΥΓΝΩΜΗ …..ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ………..ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΣΜΩ
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑ…………ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΠΗΔΗΞΗ ΤΗΝ ΜΑΝΑ( ΤΟ ΛΕΩ ΛΙΓΟ ΧΟΝΤΡΑ )

    ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ (ΜΙΚΡΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ) ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΚΥΛΙΑ ΟΧΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ 80 ΦΕΥΓΑ
    ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ =ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ = ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΖΩΑ .

    ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΓΑΜΟΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΞΑΔΕΡΦΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ (ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΛΙΓΟ Η ΣΕΙΡΑ)
    ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ

    ΦΙΛΙΚΑ ΛΑΜΠΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #320737

    εγω ηθελα να ρωτησω τον κ. Γιαννη πως βλεπει το ζευγαρωμα μεταξυ ετεροθαλων αδερφων!!που δεν εχουν απολυτως κανενα προβλημα,τουλαχιστον στον φαινοτυπο!!
    εκτροφεας στον Καναδα(με τις απαραιτητες γνωσεις φυσικα) υποστηριζει οτι το μοναδικο ελλατωμα που μπορει να παρουσιασουν ειναι τα κουταβια να βγουν πιο κοντα απο τους γονεις!!!(τουλαχιστον στα σκυλια του)

    [font=”Comic Sans MS”]Παναγιώτη, ο Καναδός εκτροφέας, όπως γράφεις, έχει τις απαραίτητες γνώσεις. Δηλαδή κατέχει το θέμα ως προς τον σχεδιασμό αλλά και ως προς την ποιότητα των γεννητόρων και των προγόνων τους. Στη χώρα του, δε, είναι πολύ συνηθισμένοι οι προληπτικοί έλεγχοι των πλέον γνωστών ασθενειών είτε με συνηθισμένες μεθόδους είτε με DNA. Παρ' όλα αυτά έχει εκφυλισμό στην εκτροφή του (κοντά κουτάβια).
    Όπως έχω επανειλημμένως πει δεν θεωρώ την Κλειστή Αναπαραγωγή ως απαράδεκτη μέθοδο, αλλά μία μέθοδο που μπορεί να εφαρμοστεί μόνο από λίγα άτομα που έχουν εξαιρετικές γνώσεις και αν θέλετε να προσθέσω "διορατικότητα και ταλέντο επιλογών". ΚΑΙ να μπορεί να κρατά τους σκύλους τουλάχιστον για 9-12 μήνες για να κάνει το ξεκαθάρισμα των προβληματικών σκύλων. Ούτως ή άλλως για να ελέγχει τα αποτελέσματα των πειραματισμών του θα πρέπει να έχει όλα τα κουτάβια στην κατοχή του.
    Σχετικά με το ζευγάρωμα ετεροθαλών αδελφών, είναι μεν Κλειστή Αναπαραγωγή αλλά όχι πρώτου βαθμού όπως κανονικά αδέλφια και γονείς με παιδιά.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #165763

    Ο κτηνίατρος μου είχε πει 1 κουβέντα κάποια στιγμή η οποία τώρα γίνεται απόλυτα κατανοητή. Μου είχε πει λοιπόν ότι όσο πιο καθαρόαιμα είναι τα σκυλιά τόσο πιο ευάλωτα είναι στις ασθένειες. Τώρα διαβάζοντας τα προηγούμενα posts διαπίστωσα 1 λάθος που έκανα. Ο κ. Γιάννης μίλησε για κοινό παππού στην γραμμική αναπαραγωγή ενώ ο καναδός και εσύ Παναγιώτη μιλήσατε για κοινό πατέρα άρα κλειστή αναπαραγωγή. Πάντως και εμένα η σκύλα μου είναι από ετεροθαλή αδέλφια και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά σε βάθος χρόνου δεν ξέρω. Πάντως το ζευγάρωμα έγινε από επαγγελματία εκτροφέα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 63 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων