Αγορα Β525

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    I.Π στις #165668

    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

    Οπως ειπα και αρχικα θελουμε 2 οπλα να αγορασουμε τοις μετρητοις…ετσι λοιπον επειδη το πακετο θα ειναι αρκετο οποιος μας κανει καλη προσφορα θα το παρει στο χερι…..Καλως η κακος ετσι ειναι η αγορα…..

    Αρκει να σας πω οτι το αλλο παιδι, επειδη εχει σχεση με Πορτογαλια και εκανε ερευνα αγορας εκει, επαθε πλακα με τις τιμες εκει….

    Ενδεικτικα Browning Citori – Cal12-71cm κανη –> 990 ευρω….και Browning B525 – Cal12 – 71cm κανη –> 1350 ευρω….
    Εδω φανταζομαι ξερετε ποσο τα δινουν…….

    Οπως και να εχει ο φτηνοτερος θα κερδισει…….


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #165683

    αν τα όπλα μπορούσαν εύκολα να αγορασθούν από εξωτερικό με την ίδια ευκολία που αγοράζονται τσοκ,μπότες,κοντάκια,πάπιες κ.λ.π. αξεσουάρ κυνηγίου πιστεύω ότι θα είχαμε πολύ καλύτερες τιμές όπως και στο εξωτερικό
    παρ όλα αυτά και στα αξεσουάρ οι αντιπρόσωποι μας γράφουν στα παλαιά τους υποδήματα
    γι αυτό ότι γλυτώνει κάποιος από προσφορές η παζάρια είναι αναμφισβήτητα κέρδος …………………………………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #165724

    Κανόνες Ανταγωνιστικότητας της Ελεύθερης Αγοράς

    Καταστηματάρχης
    Παραγγελία από τον προμηθευτή.
    Ανάλογα με τον όγκο της παραγγελίας πετυχαίνει και καλύτερη τιμή έναντι των υπολοίπων ανταγωνιστών του … επομένως καλύτερη τιμή στον πελάτη … πελατοκεντρική αντίληψη … αύξηση ζήτησης από τον συγκεκριμένο …για να δεσμεύσει του πελάτη … μελλοντική προτίμηση … και πάει λέγοντας …

    Πελάτης
    Είναι Υποχρεωμένος να κάνει την έρευνα αγοράς, πετυχαίνοντας τη καλύτερη δυνατή τιμή για την Τσέπη του.

    Το σημαντικότερο που μας ενδιαφέρει σαν καταναλωτές είναι για το ποιος μπορεί να μας Εξυπηρετήσει Καλύτερα και Φθηνότερα Με Την Ίδια Ποιότητα.

    Δεν είμαστε συγγενείς με τον καταστηματάρχη … ούτε βαφτιστήρι τον έχουμε … επομένως δεν αγοράζουμε από αυτόν αν δεν κάνει τη καλύτερη τιμή … αν δε θέλει ή δεν έχει περιθώρια … πρόβλημά δικό του … και όχι του πελάτη.!

    Δε καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να πετυχαίνει ο Πελάτης καλύτερη τιμή σε ένα “συνοικιακό” μαγαζάκι το οποίο λειτουργεί κόντρα σε κάθε δυσκολία επιβίωσης και όχι σε ένα πολυκατάστημα.
    Είναι ο ορισμός του παραλογισμού της Ελληνικότατης Αγοράς

    Οι ξένες αγορές λειτουργούν με τα στάνταρ και τα δεδομένα της ελεύθερης αγοράς… και γι’ αυτό είναι σε άλλα επίπεδα .

    Όπως όλοι θα έχετε παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια που “άνοιξε ” η αγορά μέσω net … έσφιξαν κάπως τα κωλαράκια “κάποιων” και αποφάσισαν στα “κοινά είδη” (Ελλάδας – net) … να μειώσουν τις τιμές. (βλέπεις στα όπλα και τα φυσίγγια δε συμβαίνει κάτι ανάλογο)

    Πρέπει να συνεχίσουμε έτσι… μόνο έτσι θα πετύχουμε ανταγωνιστικές τιμές … με οποιονδήποτε άλλο τρόπο το μόνο που κάνουμε είναι να αποδυναμώνουμε “τα μικρά ” καταστήματα … τονώνοντας το μονοπώλιο που μόνο κατά μας λειτουργεί.

    Φίλε IP αγόρασα το εν λόγω όπλο.
    Θα σου στείλω με pm τη τιμή και το κατάστημα … εννοείτε αν βρεις ανταγωνιστικότερη τιμή … με κλειστά τα μάτια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    NikK στις #165726

    Μην εισαστε παραλογοι μερικοι…..

    Ενα Μεγαλο καταστημα σε κεντρικο σημειο μπορει να δινει και 10000ε ενοικιο τον μηνα….Βαλε μετα προσωπικο, ρευμα κτλ κτλ κτλ και μπορει αυτος ο ιδιοκτητης να εχει 15.000ε μηναιο κοστολογιο….

    Ενα συνοικιακο μαγαζακι αφενος μπορει να ανηκει στον καταστηματαρχη σαν κτηριο – καταστημα αφετερου και να μην ανηκει δεν θα εχει πανω απο 2-3000ε ενοικιο….Σε αυτο βαλε το οτι μπορει να μην εχει καν πωλητες κτλ κτλ οποτε σαν αποτελεσμα να μην χαλαει ουτε καν 5000ε τον μηνα για τα παγια του εξοδα…..

    Τωρα δεν ξερω τι πωλησεις κανουν τα μεγαλα μαγαζια οπλων, δεν ασχολουμαι με το αθλημα, αλλα οταν υπαρχουν τετοιες μεγαλες αποκλησεις σε παγια εξοδα τοτε μην περιμενετε το μεγαλο μαγαζι να εχει καλυτερες τιμες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    650
    Reload στις #320860

    Μην εισαστε παραλογοι μερικοι…..

    Ενα συνοικιακο μαγαζακι αφενος μπορει να ανηκει στον καταστηματαρχη σαν κτηριο – καταστημα αφετερου και να μην ανηκει δεν θα εχει πανω απο 2-3000ε ενοικιο….Σε αυτο βαλε το οτι μπορει να μην εχει καν πωλητες κτλ κτλ οποτε σαν αποτελεσμα να μην χαλαει ουτε καν 5000ε τον μηνα για τα παγια του εξοδα…..

    Λίγα είναι?

    Ποιός τα βγάζει άνετα κάθε μήνα από αυτούς?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #320859

    Μην εισαστε παραλογοι μερικοι…..

    Ενα Μεγαλο καταστημα σε κεντρικο σημειο μπορει να δινει και 10000ε ενοικιο τον μηνα….Βαλε μετα προσωπικο, ρευμα κτλ κτλ κτλ και μπορει αυτος ο ιδιοκτητης να εχει 15.000ε μηναιο κοστολογιο….

    Ενα συνοικιακο μαγαζακι αφενος μπορει να ανηκει στον καταστηματαρχη σαν κτηριο – καταστημα αφετερου και να μην ανηκει δεν θα εχει πανω απο 2-3000ε ενοικιο….Σε αυτο βαλε το οτι μπορει να μην εχει καν πωλητες κτλ κτλ οποτε σαν αποτελεσμα να μην χαλαει ουτε καν 5000ε τον μηνα για τα παγια του εξοδα…..

    Τωρα δεν ξερω τι πωλησεις κανουν τα μεγαλα μαγαζια οπλων, δεν ασχολουμαι με το αθλημα, αλλα οταν υπαρχουν τετοιες μεγαλες αποκλησεις σε παγια εξοδα τοτε μην περιμενετε το μεγαλο μαγαζι να εχει καλυτερες τιμες.

    Μη ντρέπεσαι … δεν ειμαστε μερικοι .. εγω ειμαι παράλογος:D

    Το αν δίνει υψηλό ενοίκιο ή οτιδήποτε άλλο το οποίο του ανεβάζει τα διαχειριστικά κόστη και αυτο έχει αντίκτυπο στη τιμή … ειναι πρόβλημα του και όχι δικό μου … το δικό μου πρόβλημα είναι η Τσέπη Μου γιατι είμαι ο Πελάτης.

    Η αγορα αρχίζει και ανοίγει και γίνεται ελεύθερη … Και αυτό μας συμφέρει (αλλα είανι και δίκοπο μαχαίρι γιατί αυτο μπορεί να συνδράμει στη τόνωση του μονοπωλείου)

    Και στην ελεύθερη … έχω το δικαίωμα της επιλογής λόγω της ανταγωνιστικότητας

    Εννοείτε πως όσοι θέλουν να αγοράζουν ακριβότερα για να επιβραβεύσουν τον καταστηματάρχη για το τρόπο λειτουργίας του … αναφαίρετο δικαίωμα τους …εγω προτιμώ να τα φαω σε σουβλάκια. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    I.Π στις #165728

    Ευχαριστω και παλι ολους για τα ΠΜ.

    Εγω ειμαι πελατης και το ενδιαφερον μου προς τον αγοραστη παραμενει στην αγοραπωλησια……Το τι κανει ο επαγγελματιας και το ποσο ζοριζεται να τα βγαλει περα ειναι δικια του δουλεια και δεν μου πεφτει λογος.
    Ο κανονας ειναι απλος…….
    ''Αυτος που εχει την δυνατοτητα να μου κανει καλυτερη προσφορα θα με εχει και πελατη του''
    τοσο απλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #320855

    Μην εισαστε παραλογοι μερικοι…..

    Ενα Μεγαλο καταστημα σε κεντρικο σημειο μπορει να δινει και 10000ε ενοικιο τον μηνα….Βαλε μετα προσωπικο, ρευμα κτλ κτλ κτλ και μπορει αυτος ο ιδιοκτητης να εχει 15.000ε μηναιο κοστολογιο….

    Ενα συνοικιακο μαγαζακι αφενος μπορει να ανηκει στον καταστηματαρχη σαν κτηριο – καταστημα αφετερου και να μην ανηκει δεν θα εχει πανω απο 2-3000ε ενοικιο….Σε αυτο βαλε το οτι μπορει να μην εχει καν πωλητες κτλ κτλ οποτε σαν αποτελεσμα να μην χαλαει ουτε καν 5000ε τον μηνα για τα παγια του εξοδα…..

    Τωρα δεν ξερω τι πωλησεις κανουν τα μεγαλα μαγαζια οπλων, δεν ασχολουμαι με το αθλημα, αλλα οταν υπαρχουν τετοιες μεγαλες αποκλησεις σε παγια εξοδα τοτε μην περιμενετε το μεγαλο μαγαζι να εχει καλυτερες τιμες.

    Ισα,ισα φιλε μου ,το μεγάλο κατάστημα θα έπρεπε να εχει καλύτερες τιμές, διότι για να ειναι μεγάλο ,
    θα εχει και μεγάλες πωλήσεις, άρα και καλύτερες τιμές στις αγορές του
    (άλλο ειναι να αγοράζεις 1-2 όπλα και άλλο ειναι να αγοράζεις 10),
    διαφορετικά εαν περιμένει να πουλήσει ενα όπλο για να βγάλει τα έξοδα του, τότε καληνύχτα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #165729

    Θα σας πω μία αληθινή ιστορία:

    Μου ζητάει ένας μαθητής μου να τον βοηθήσω να επιλέξει σκοπευτικό όπλο. Του λέω ότι το μόνο μέρος που μάλλον θα έχει όλα τα μοντέλα που μας ενδιαφέρουν, είναι ο Καλκαντζάκος. Πηγαίνουμε, ζητάω από τον υπάλληλο να μου κατεβάσει 5 διαφορετικά όπλα, από τα οποία είχε και τα 5. Τα εξετάζουμε εξονυχιστικά, κατασταλάζουμε, μαθαίνουμε την τιμή και μου λέει μετά ο μαθητής μου "ΟΚ, πάμε να φύγουμε. Θα πάρω και προσφορές από άλλους και βλέπουμε." Του απαντάω ότι η τιμή που μας έδινε ο άνθρωπος ήταν λογική, το όπλο είχε όμορφα ξύλα και ζύγισμα, δεν είχε χτυπήματα και γρατζουνιές και λειτουργούσε άψογα. Γιατί να το ρισκάρει να παραγγείλει ένα όπλο που δεν έχει δει, για να γλυτώσει 50 ή 100 ευρώ; Τελικά το αγόρασε επιτόπου.

    Και σε ερωτώ φίλε Samael. Αν είχες εσύ κατάστημα, θα το λειτουργούσες όπως ο Καλκαντζάκος, έχοντας ετοιμοπαράδοτα τα πάντα και δείχνοντάς τα στους πονηρούς να γεμίζουν γρατζουνιές και χτυπήματα από "πελάτες" που σε χρησιμοποιούν, ή θα το λειτουργούσες σαν τον κυρ Μανώλη στην γωνία, όπου θα στο έφερνε αγρατζούνιστο και πακεταρισμένο, θα το πλήρωνε με μία επιταγή μετά από Χ μήνες, ενώ θα σου πουλούσε και εξυπηρέτηση επειδή σου έκανε και σκόντο;

    Δεν λέω ότι έχεις άδικο για τον τρόπο που λειτουργεί η ελεύθερη αγορά. Κάνω το συνήγορο του διαβόλου και σε βάζω λίγο στα παπούτσια της "απέναντι πλευράς".

    Δε καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να πετυχαίνει ο Πελάτης καλύτερη τιμή σε ένα “συνοικιακό” μαγαζάκι το οποίο λειτουργεί κόντρα σε κάθε δυσκολία επιβίωσης και όχι σε ένα πολυκατάστημα.
    Είναι ο ορισμός του παραλογισμού της Ελληνικότατης Αγοράς[/quote]

    [/size]Νομίζω πως αυτό έχει ήδη απαντηθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #320848

    Θα σας πω μία αληθινή ιστορία:

    Μου ζητάει ένας μαθητής μου να τον βοηθήσω να επιλέξει σκοπευτικό όπλο. Του λέω ότι το μόνο μέρος που μάλλον θα έχει όλα τα μοντέλα που μας ενδιαφέρουν, είναι ο Καλκαντζάκος. Πηγαίνουμε, ζητάω από τον υπάλληλο να μου κατεβάσει 5 διαφορετικά όπλα, από τα οποία είχε και τα 5. Τα εξετάζουμε εξονυχιστικά, κατασταλάζουμε, μαθαίνουμε την τιμή και μου λέει μετά ο μαθητής μου "ΟΚ, πάμε να φύγουμε. Θα πάρω και προσφορές από άλλους και βλέπουμε." Του απαντάω ότι η τιμή που μας έδινε ο άνθρωπος ήταν λογική, το όπλο είχε όμορφα ξύλα και ζύγισμα, δεν είχε χτυπήματα και γρατζουνιές και λειτουργούσε άψογα. Γιατί να το ρισκάρει να παραγγείλει ένα όπλο που δεν έχει δει, για να γλυτώσει 50 ή 100 ευρώ; Τελικά το αγόρασε επιτόπου.

    [u][color=”#8B0000″][b][size=3]Εν αρχή :
    Ευτυχισμένοι και Ικανοί δάσκαλοι είναι αυτοί που έχουν υπάκουους μαθητές. Μπράβο στο μαθητή[/size].[/b][/color][/u] :D

    [color=”#8B0000″][size=3]Στο πρώτο μήνυμά μου είχα γραψει το εξής
    [u]Το σημαντικότερο που μας ενδιαφέρει σαν καταναλωτές είναι για το ποιος μπορεί να μας Εξυπηρετήσει Καλύτερα και Φθηνότερα [b]Με Την Ίδια Ποιότητα[/u][/b]. [/size]

    [size=3]Ποιος άνθρωπος θα αποκτούσε το όπλο (εφόσον δε το είχε δει) … αν ο καταστηματάρχης του το έφερνε χτυπημένο και γρατζουνισμένο ???
    Η συμφωνία Πάντα μα Πάντα … αφορά υγιές αλισβερίσι.
    Όταν αγοράζουμε καινούριο αυτοκίνητο το έχουμε δει νωρίτερα ? Αν μας το φέρουν γρατζουνισμένο θα το πάρουμε ?[/size][/color]

    [size=3][color=”#8B0000″]Και εδώ που τα λέμε σε μια τόσο συμμαζεμένη αγορά όπως αυτή του όπλου … ο αφερέγγυος και το λαμόγιο …μαθεύεται γρήγορα.[/color][/size]

    Και σε ερωτώ φίλε Samael. Αν είχες εσύ κατάστημα, θα το λειτουργούσες όπως ο Καλκαντζάκος, έχοντας ετοιμοπαράδοτα τα πάντα και δείχνοντάς τα στους πονηρούς να γεμίζουν γρατζουνιές και χτυπήματα από "πελάτες" που σε χρησιμοποιούν, ή θα το λειτουργούσες σαν τον κυρ Μανώλη στην γωνία, όπου θα στο έφερνε αγρατζούνιστο και πακεταρισμένο, θα το πλήρωνε με μία επιταγή μετά από Χ μήνες, ενώ θα σου πουλούσε και εξυπηρέτηση επειδή σου έκανε και σκόντο;

    [color=”#8B0000″][size=3]Δε με ενδιαφέρει η λογική του …
    Ωστόσο … είτε λειτουργεί έτσι είτε αλλιώς …κάτι θα ξέρει και κάτι θα κερδίζει από τη λογική που εφαρμόζει.
    Ο καταστηματάρχης έχει επιλέξει τη δική του εμπορική πολιτική με γνώμονα το κέρδος.
    Εμείς λειτουργούμε με βάση το συμφέρον μας. και η επιλογή είναι δική μας.

    Το θέμα εξυπηρέτησης είναι πολύ λεπτό και υποκειμενικό και δε θέλω να το αγγίξω.
    [/size][/color]

    Δεν λέω ότι έχεις άδικο για τον τρόπο που λειτουργεί η ελεύθερη αγορά. Κάνω το συνήγορο του διαβόλου και σε βάζω λίγο στα παπούτσια της "απέναντι πλευράς".

    [color=”#8B0000″][size=3]Ειμαι 15 ώρες την ημέρα στη απάντι πλευρά … δε θέλω άλλο…[/size][/color][size=3] :D

    [color=”#8B0000″][size=3]
    ΥΓ
    Τα γράφω όλα αυτα γιατί μας διαβάζουν …
    Εχουν δει topic με ομαδικές παραγγελίες μέσω net …
    Πρέπει να αλλάξουν νοοτροπία … και για να μη παραξηγηθώ …μιλώ για όλη την αγορά.

    Φιλικά Χρήστος
    [/size][/color]

    [/size][size=2]
    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    94
    astakos79 στις #165736

    ουτε γω εχω κατι με το οπλοπωλειο που ανεφερα και εχω κανει πολλες και σημαντικες αγορες απο κει αλλα απο τη στιγμη που ο συναδελφος ζητησε τη γνωμη μας και τις προτασεις μας ειπα τη δικη μου.απο την αλλη εχω να πω οτι οι τροποι για να κινηθει ενα καταστημα και να εχει κερδος ειναι δυο:πρωτον πουλαει φθηνα με λιγοτερο κερδος,οποτε του φευγει περισσοτερο εμπορευμα και κερδιζει απο κει.και δευτερον πουλαει ακριβα με μεγαλο κερδος οποτε φευγει λιγοτερο εμπορευμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    v_vlassis στις #165740

    +10000000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #165773

    Σεβαστές οι απόψεις όλων, επιτρέψτε να πώ και την δική μου.

    Κάθε κατάστημα πρέπει να παρέχει το τρίπτυχο ποικοιλία, τιμές, εξυπηρέτηση.

    Εάν υστερεί σε κάποιον τομέα, αναγκαστικά για να παραμείνει η επιχείρηση βιώσιμη, θα ρίξει το βάρος στούς άλλους, και θα στοχεύσει πλέον σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό.

    Ο πελάτης από την πλευρά του, θα επιλέξει το κατάστημα ανάλογα με το τι απο τα παραπάνω του προσφέρει και στον βαθμό που τα χρειάζεται.

    Και βέβαια, δεν είναι δυνατόν να έχει ενοχές επειδή εκμεταλεύτηκε την ποικοιλία του μεγάλου καταστήματος αλλά αγόρασε από το μικρό επειδή του έκανε καλή τιμή, η επειδή προτίμησε την καλή τιμή του ηλεκτρονικού καταστήματος αφήνοντας τον οποιοδήποτε μαγαζάτορα να πληρώνει ενοίκιο, ρεύμα , υπαλλληλους και να διατηρεί στόκ από προιόντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #320667

    :D Τοτε όλα τα eshop ειναι ανήθικα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #320663

    :D Τοτε όλα τα eshop ειναι ανήθικα?

    Γιατί το πάτε τόσο μακριά το θέμα; Κι εγώ αναζητώ τις καλύτερες τιμές, ψωνίζω από internet κλπ. Δεν εννοώ να μην κοιτάζουμε το συμφέρον μας, απλά ενοχλήθηκα από τη συγκεκριμένη νοοτροπία, την οποία προσωπικά θεωρώ εκμετάλευση. Τι να πω, αφού διαφωνείτε όλοι, προφανώς έχω εγώ άδικο. Είμαι παράξενος, τι να κάνω;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 69 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων