BREDA SP 20cal

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Breda

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43824


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 11 Aυγουστος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από panosa στίς 10 Aυγουστος 2004


    sthn ekthesh DIANA o Nafplioths moiraze diafhmistiko twn Lambro pou anefere oti ta vgazoun se cal 20 (mono enas typos).

    Ta mona Nobel sport pou exw vrei einai ayta gia tsixla (9/11 & 10/12), kai ta special collection gia Bekatsa, Fassa kai Lago.


    [/indent]Τους πήρα  τηλέφωνο στο εργοστάσιο στη Θήβα και δεν μου είπαν για τα Lambro, μόνο για τα NOBEL μου είπαν. Θα ξαναπροσπαθήσω πάλι να επικοινωνήσω μαζί τους


    [/indent]

    Τελικά σήμερα 12/8 πηγαίνοντας να βρώ κάτι άλλο έκανα μιά ερώτηση γενικά για 20αρια φυσίγγια και μου έδειξε τα LAMBRO .

    Εχει δίκιο ο  panosa. Μάλλον δεν θα κατάλαβα καλά. Και η τιμή του ικανοποιητική στα 5,40


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #43830

    Αξιότιμοι κύριοι καλησπέρα σας

    Σήμερα πήρα ένα κουτί 9αράκια της 3ΑΑΑκαι πήγα και δοκίμασα το δικαννάκι 20cal.Εκανα ότι ακριβός έπρεπε “κατά την ταπεινή μου γνώμη”΄.Πήρα έναν τηλεφωνικό κατάλογο και των έβαλα σε απόσταση 30 βημάτων,και των ντουφέκισα με την ανοικτή κάνη 4****.Έπειτα μέτρησα τις σελίδες που ντουφέκισα και ήταν 37 αυτες που είχαν τρυπήσει,και 9 επιπλέον είχαν κάνει σημάδι (βούλιαγμα)απο τα σκάγια.Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι η ντουφεκιά ειχε παει παντού σε όλο μήκος του καταλόγου.Επειτα αφού έβγαλα όλες τις ντουφεκισμένες σελίδες, των ντουφέκισα με την στενή κάνη 2**στα ίδια βήματα και είδα ότι η ντουφεκιά ήταν στις 53 σελίδες. Η ντουφεκιά ήταν σχεδόν το ίδιο σκάγια υπήρχαν σε όλο το μήκος ,φάρδος του καταλόγου και τα περισσότερα ήταν λες και τα είχε χτυπήσει με σφυρί κάποιος και είχαν γίνει πλακέ.Πήρα έπειτα ένα χαρτόνι 50χ50 διάσταση και το έβαλα στα 50 βήματα και το ντουφέκισα με την ανοικτή κάνη, η ντουφεκια ήταν παντού στο χαρτόνι και δεν υπήρχε πουθενά διαφυγή για θήραμα, και τα περισσότερα σκάγια είχαν τρυπήσει το χαρτόνι και ορισμένα είχαν μείνει επάνω του. Εβαλα αλλο χαρτόνι η ίδια ιστορία αλλα με την στενή κάνη και ήταν λίγο ποιό στενή η ντουφεκιά δεν ήταν σε όλο το μήκος του χαρτονιού φαινόταν με την σύγκριση που κάναμε,βέβαια στο χαρτόνι είχαν τρυπήσει όλα τα σκάγια και μου έκανε εντύπωση γιατί αρκετά σημεία είχαν παει περισσότερα απο δύο σκάγια μαζή. Παρακαλώ όποιος γνωρίζη κάτι σχετικά με το θέμα αυτο να με εννημερώση γιατί έχω και κάποια μικρή αμφοιβολία με τα φυσίγγια αυτά. Ενα άλλο που μου έκανε εντύπωση συνηθισμένος απο την καραμπίνα μου είναι ότι, δεν άκουγα των κρότο της ντουφεκιάς τόσο αισθητό ,αν ένα 20αρη ντουφέκι συμπεριφέρεται έτσι τότε κύριοι είμαι πάρα πολλή χαρούμενος και μου αρέσει το όλο θεμα.Πρέπει να πώ  ότι σκάγια έβρισκα κολλημένα με το χαρτί κάθε 2,3σελίδες,αυτό το συνάντησα πολλή έντονα στης πρώτες 10 σελίδες και στης δύο ντουφεκιές και μου έκανε εντύπωση.

    Κύριε Kritsilis επειδή δεν γνωρίζω και πολλά σχετικά με τα φυσσίγγια για 20άρη εάν θέλετε να πάμε μαζί στο κατάστημα asosport το οποίο έχει και site,www.asosport.gr και να δείτε και εσείς αλλά και να μου πείτε και ποία να αγοράσω, και επί ευκαιρίας να δοκιμάσουμε μαζή και το ντουφέκι.Κύριε Χρηστίδη έχετε απόλυτο δίκιο σχετικά με το λάκτισμα(στο δίκαννο βέβαια πρέπει να είναι λιγο ποίο αισθήτο μιας και μελαννιάσανε τα ούλα μου  εκεί που αγκούμπαγα στο κοντάκι αλλά καμία σχέση με οποιδήποτε άλλο όπλο cal12 και με αυτήν την ζέστη)

    Κύριε kostask χάρηκα πάρα πολλή που με βοηθάτε και συμετάσχεται στο προβλημά μου.Να είσται όλοι σας καλά και ειλικρινά χαίρομαι που συναντώ για πρώτη φορά στην ζωή μου ανθρώπους με μεράκι και προπαντός με αγάπη σε όλους εμάς τους άγνωστους συναδέλφους….

    Τι θα λέγατε να μαζευτούμε άυριο εδώ και να τα πούμε και μέσα απο το chat κατά της 8:00 το βραδάκι?????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43831

    Φίλε Γιώργο,

    σε λίγο φεύγω για 4 μέρες. Θα τα πούμε μόλις γυρίσω. Ρίξε μιά ματιά σε θεματα αυτής της ενότητας για τους τελευταίους 6 μήνες και πήγαινε στις ιδιογομώσεις. Διάβασε επίσης και το θέμα της βλητικής και ότι άλλο έχει σχέση με δοκιμές φυσιγγίων αυτής της ενότητας που εχει επιμεληθεί ο φίλος kostask και έχουν εκφέρει απόψεις και άλλοι φίλοι

    Θα τα πούμε την Τρίτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #43894

    Γιώργο, γεια σου και καλωσόρισες κι από μένα.

    Σχετικά με τις δοκιμές των φυσιγγίων, έχουν γραφτεί πολλά πράγματα που όμως είναι πολύ μακροσκελή για να ξανααναφερθούν τώρα. Καλό θα ήταν να ανατρέξεις σε παλιότερα θέματα στο “περί όπλων” για να βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

    Φιλικά,

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #43943

    Γεια σας και πάλι, γεια και σε εσάς κύριε Λεωνίδα

    Σας ευχαριστώ πολλή για το ενδιαφέρων σας

    Σχετικά με το θέμα όπλων και βλητικής ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο. Βέβαια έχω αρκετές απορίες με το 20αρη

    , μου αγόρασα κάποια φυσίγγια αλλά δεν έχω χρόνο να παω να το δοκιμάσω λόγο φόρτο εργασίας με την ολυμπιάδα. Το όπλο το έδωσα σε έναν οπλουργό για έναν έλεγχο τυπικό αλλά και να μου πει και την προέλευση του αυτά βέβαια σήμερα θα τα ξέρω. Μου έκανε εντύπωση πάντως όταν ο οπλουργός μου είπε ότι είναι τιμή του να ασχολείται με τέτοιου είδους όπλα. Και να πω και την πικρή αλήθεια δεν πολλή εμπιστεύομαι τους οπλουργούς, γιατί δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Απλός το πήγα γιατί μου δημιούργησε έναν μικρό τζόγο στο κοντάκι αλλά και της άλυτες αμφιβολίες προέλευσης του όπλου που με γέμισε ο αξιότιμος κύριος Χρηστίδης…

    Σας ευχαριστώ

    πολλή να είστε όλη σας καλά

    Και υπομονή

    άρχισε η θεώρηση αδειών

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #336828

    Φίλε Γιώργο,

    Χαίρομαι που έχεις την δίψα να μάθεις όσα μπορείς περισσότερα για τα θέματα της βλητικής. Στο ερώτημά σου σχετικά με τις δοκιμές των φυσιγγίων και την μεθοδολογία, θα βρεις αρκετές απαντήσεις στο θέμα “δοκιμές φυσιγγίων” που είχαμε συζητήσει εκτενώς παλαιότερα.

    Το θέμα μπορείς να το διαβάσεις στο παρακάτω link:

    http://www.e-artemis.gr/Forum/display_topi…mp;ThreadPage=1

    Όσον αφορά την σωστή μεθοδολογία, υπάρχουν μάλλον δύο τάσεις. Η μία (πιο πρακτική αλλά και τεμπέλικη) λέει να ντουφεκάμε ένα χαρτόνι με περίπου διαστάσεις περίπου στην απόσταση που περιμένουμε ότι θα ντουφεκίσουμε το θήραμα, και να βλέπουμε με το μάτι στο περίπου, τι έκανε το φυσίγγι μας.

    Η άλλη πρακτική, η επιστημονική δηλαδή, απαιτεί από τον δοκιμαστή μία μάλλον κουραστική αλλά απολύτως απαραίτητη διαδικασία.

    Προμηθευόμαστε με χαρτόνια με διαστάσεις 1,20 Χ 1,20 και τα στερεώνουμε σε απόσταση 36,5 μέτρων (αμερικάνικο σύστημα / 40 γιάρδες) ή 35 μέτρων (ευρωπαικό σύστημα) έτσι ώστε η επιφάνεια του χατονιού βα είναι τελείως κάθετη προς την επιφάνεια του εδάφους και το κέντρο του χαρτονιού να είναι στο ύψος των ματιών μας.

    Ζωφραφίζουμε ένα μικρό σημάδι στο κέντρο του χαρτονιού για να έχουμε ένα ενδεικτικό σημείο σκόπευρης και το πυροβολούμε έχοντας χαλαρά τα χέρια μας ώστε να μην δημιουργήσουμε ένταση και κουνήματα στην ντουφεκιά. Δεν θέλει πολύ σημάδεμα, απλά επωμίζουμε το όπλο και σχεδόν αμέσως πατάμε την σκανδάλη, αλλά ΧΑΛΑΡΑ. Θα πρέπει να ρίξουμε τουλάχιστον 3 φυσίγγια από κάθε είδος για να έχουμε σαφή συμπεράσματα, ή ακόμα καλύτερα 5 ή και 10 ακόμα. Στην συνέχεια, χαράζουμε έναν κύκλο διαμέτρου 76 εκατοστών γύρω από τπ πραγματικό κέντρο της ντουφεκιάς (όχι το σημάδι που βάλαμε πριν, αυτό ήταν βοηθητικό για την σκόπευση) και μετράμε προσεκτικά ένα ‘ενα τα σκάγια που εμπεριέχονται μέσα στον κύκλο. Ύστερα διαιρούμε τα σκάγια που μετρήσαμε με τον αριθμό των σξαγιών που περιέχει το φυσίγγι μας (θα πρέπει να ανοίξουμε ένα κλειστό φυσίγγια και να τα μετρήσουμε). Το ποσοστό που προκύπτει από την διαίρεση αυτή είναι ο βαθμός απόδοσης της κάννης μας με το συγκεκριμένο τσοκ και το συγκεκριμένο φυσίγγι. Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι ο μέσος όρος από 3 φυσίγγια 32 γραμμαρίων Νο 8 που δοκιμάσαμε ήταν αντίστοιχα 278, 267 & 282 σκάγια στον κύκλο των 76 εκατοστών. Αν τα διαιρέσουμε με τα 350 σκάγια που βρήκαμε ότι περιέχει το φυσίγγι μας, τότε παίρνουμε διαδοχικά 79%, 76% & 81%, ο μέσος όρος των οποίων είναι 78,67%, ένα άριστο ποσοστό συγκέντωσης δηλαδή για τσοκάκι full (*).

    Οι συγκεντρώσεις που χοντρικά θα πρέπει να περιμένεις από κάθε τσοκάκι είναι:

    ***** 40%

    **** 50%

    *** 60%

    ** 65-70%

    * 75% +

    Βέβαια, πέρα από τους ψυχρούς αριθμούς, μεγάλο ρόλο παίζει και η ομοιογένεια της κατανομής των σκαγιών στον κύκλο, πόσο σωστά δηλαδή τον καλύπτουν, χωρίς να αφήνουν κενά από τα οποία θα μπορούσε να περάσει ένα θήραμα του μεγέθους που πρόκειται να κυνηγήσουμε.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43960


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Γίωργος στίς 12 Aυγουστος 2004


    Κύριε Kritsilis επειδή δεν γνωρίζω και πολλά σχετικά με τα φυσσίγγια για 20άρη εάν θέλετε να πάμε μαζί στο κατάστημα asosport το οποίο έχει και site,www.asosport.gr και να δείτε και εσείς αλλά και να μου πείτε και ποία να αγοράσω, και επί ευκαιρίας να δοκιμάσουμε μαζή και το ντουφέκι.

    Φίλε Γιώργο,

    Τα lambro που αναφέρω παραπάνω τα πήρα από εκεί και μάλιστα ήταν τα τελευταία από τα περσυνά. Θα φέρει κανούργια. Γνώμη μου είναι να ρίχνεις από 24 έως 26 γραμμάρια το πολύ. Ασε τα 28γρ. Τα lambro έχουν 24 γρ. Τα ζύγισα.

    Σου προτείνω να δοκιμάσουμε το όπλο στο σκοπευτήριο στη ΜΑΛΑΚΑΣΑ μόλις ανοίξει τον Σεπτέμβριο. Εκεί έχει φυσίγγια 24 γρ σκοπευτικά. Αν βρείς αγόρασε τα RIO, τα LAMBRO τα NOBEL ή τα CHEDDITE. Tώρα τα 3Α του ΔΟΡΚΑ που λές τα έχω δοκιμάσει αλλά προσωπικά δεν έμεινα και τόσο ικανοποιημένος. Δεν έχω δοκιμάσει βέβαια τα LAMBRO, τα RIO & τα NOBEL . Εχω βέβαια δοκιμάσει τα NOBEL για cal28 όπου και εντυπωσιάστηκα.

    Κύριε Χρηστίδη έχετε απόλυτο δίκιο σχετικά με το λάκτισμα(στο δίκαννο βέβαια πρέπει να είναι λιγο ποίο αισθήτο μιας και μελαννιάσανε τα ούλα μου  εκεί που αγκούμπαγα στο κοντάκι αλλά καμία σχέση με οποιδήποτε άλλο όπλο cal12 και με αυτήν την ζέστη)

    Στο δικό μου 20άρι ακόμα και με 28γρ δεν έχω καθόλου την αίσθηση της ανάκρουσης. Ειναι θέμα όπλου. Αντίθετα με ένα 16άρι που έχω και με τα ίδια γρ. σκάγια τα “είδα όλα”


    [/indent]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #43962

    Κύριε Αντώνη καλός

    ήρθατε

    Θα ακολουθήσω πιστά την συμβουλή σας σχετικά με την αγορά φυσιγγίων όπως επίσης και την συμβουλή του κυρίου Λεωνίδα και θα σας ενημερώσω. Όσο για το σκοπευτήριο κύριε Αντώνη δεν βλέπω ειλικρινά την ώρα μιας και θα είναι η πρώτη μου φορά σε σκοπευτήριο όλο με το κυνήγι ασχολούμαι και ποτέ με σκοπευτήριο ειλικρινά θα μου άρεσε κάτι τέτοιο και είμαι πρόθυμος και ανοικτός σε κάθε σας πρόταση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #43966

    Ώρα να κόβουμε και τον πληθυντικό σιγά σιγά, έτσι;

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43971

    Τον πληθυντικό επιβάλλεται να τον κόψουμε, αλλά εκείνο το “κύριε Λεωνίδα” πόσο μου αρέσει να το ακούω……..

    Ναι “κύριε Γιώργο μας” , θα πάμε σκοπευτήριο μαζί , μην σε ανησυχεί όταν με το καλό ανοίξει ... Και φυσίγγια να μην προλάβεις να βρείς θα σου δώσω από τα δικά μου

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #43972

    χαχαχα Κύριε Λεωνίδα σας ζήτω συγνώμη.Αλλά είναι τέτοια η εκτίμηση μου προς όλους εσάς που με βοηθάτε σαν άγνωστο στην παρέα σας και αντεπεξέρχεστε σε κάθε μου πρόβλημα που σίγουρα μόνο στον ενικό δεν θα μπορούσα να σας μιλήσω.

    Σας ευχαριστώ πολλή και συγνώμη που δεν μπορώ να σας ανταποδώσω διαφορετικά όλες τις πολύτιμες συμβουλές σας αλλά και των πολύτιμο σας χρόνο που σπαταλάτε για εμάς τους νέους,Κύριε Αντώνη τα φυσίγγια θα τα βάλω εγώ μαζη με της μπύρες. Κύριε Λεωνίδα να σας υπολογίσουμε???

    Σας ευχαριστώ πολλή και πάλι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #43977

    Όχι να μην ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΤΕ, να ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΤΕ

    Φιλικά,

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #43979

    χαχαχα Εντάξη Λεωνίδα το έπιασα το υπονοούμενοχαχαχα δεν βλέπω την ώρα να τα πούμε απο κοντά.Αντώνη είδες τελικά με έπεισε ο Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #43982

    Αν δεν έρθει ο Λεωνίδας ποιός θα έρθει ???

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #43983

    ααα έτσι??? Λεωνίδα τη μαθένω απο των Αντώνη???είναι αλήθεια???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων