Beretta ES100 VITORIA

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 218 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #44371

     ΣΣΣΣταυρο  διαστασεις? περιγραφη αναλυτικη. γιωργος. Οσο για το οπλο την vitoria es100 θα το δοκιμασεις και θα μας πεις εγω  τωρα στα τρυγονια βαζω saga 28gr, velox, tordolambro, ok. Γενικα ομως δεν εχει προβλημα αγαπητε Νικο φιλικα γιωργος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #44607

    Παίδες στην πρώτη έξοδο κτύπησα και τρυγόνι. Από οτι είδα το όπλο το μόνο που δεν ρίχνει είναι πέτρες.

     

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #44638

    Φιλε Νικο

    ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΖΕΣΤΕΣ ΚΑΝΕΣ!!!

    Εχει ενα πλεονεκτημα απεναντι στις benelli το οπλο σου.

    Εχει κανη beretta!με αποτελεσμα να ριχνει τα παντα μεχρι και πετρες που λεει και ο λογος!

    Το εχω ενα χρονο τωρα και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.

    φιλικα

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #44651

    οτι καννη και ναχει…αμα δεν δουλευει σωστα ο μηχανισμος πυροδοτησης κλπ τι να τις κανεις τις καννες….εκτος και εαν τις θελεις για ποτισμα… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    paschos στις #337135

    Ξέχασα να σας π’ω ότι το χρησιμοποίησα και για πότισμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     

    Νίκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pkalamaras στις #29612

    ΉΡΘΕ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ ΤΟ BAIKAL ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΟ GROUP ΤΩΝ ΚΑΤΟΧΩΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ: ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ VITORIA. ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΑΠΟ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ. ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ,ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΤΣΟΚ. ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΝΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΣΕ ΟΡΤΥΚΙΑ-ΤΡΥΓΟΝΙΑ,ΠΕΡΔΙΚΕΣ,ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #48908

    Ενα καλό και τίμιο όπλο με μηχανισμό αδρανείας δανεισμένο από ένα παλαιότερο μοντέλο Benelli.  Είναι κατασκευασμένο στην Ισπανία, με προδιαγραφές Beretta φυσικά και κοστίζει μόνο 690Ε.  Υπάρχει και έκδοση με άσπρη βάση που κοστίζει όμως σχεδόν 100Ε περισσότερο.

    Προσωπικά μου αρέσει το μάτ χρώμα της κάννης της, αντιπαθώ τις γυαλάδες στα όπλα.  Ο οπλοπώλης μου που το χρησιμοποιεί και ο ίδιος ως προσωπικό του όπλο με διαβεβαίωσε ότι ρίχνει όλα τα φυσίγγια (24-54γρ) χωρίς κανένα πρόβλημα και δεν παρουσιάζει εμπλοκές.

    Στα πιθανά μειονεκτήματα τώρα: Δεν ξέρω αν υπάρχει με ανοιχτό αυλό ή είναι μόνο με το κλασσικό 18.3-18.4 και επίσης δεν ξέρω αν διατίθεται με κολλάρα αλλαγής κλίσης του κοντακίου.

    Νίκος Παπαϊωάννου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #48921

    Φίλε pkalamaras,

    Στα παραπάνω που σου γράφει ο hunter.gr, ξέρω να προσθέσω πως σίγουρα ΔΕΝ διαθέτει κολλάρα άλλαγής κλίσης κοντακιού. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν την αγόρασα κι εγώ, καθώς δεν μου καθόταν τέλεια (όπως ίσχυε με άλλες οι οποίες διέθεταν και τα εν λόγω κολλάρα).

    Αν την έχεις επωμίσει και σου κάθεται τέλεια, όλα καλά, αν όχι, δοκίμασέ την απαραιτήτως. Εγώ αυτό που θυμάμαι είναι οτι όταν την επώμιζα έβλεπα και λίγο θολή την σκοπευτική ακίδα (σημ. έχω οξύτατη όραση) 

    Για το θέμα της λειτουργίας, μόλις πριν μια εβδομάδα διάβαζα σε κάποιο θέμα (δεν θυμάμαι ποιό να σε βοηθήσω) σε αυτό το FORUM για κάποιον που είχε προβλήματα με τον μηχανισμό αδράνειας με το συγκεκριμένο όπλο. Ψάξε τα θέματα στο “Περί όπλων” και ίσως το συναντήσεις.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #48927

    ΠΑΝΤΩΣ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΗ! 685€ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Η ΟΠΛΟΤΕΧΝΙΚΗ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΕ ΛΕΥΚΗ ΒΑΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #48928

    Φίλε το όπλο είναι πολύ καλό. Δεν διαθέτει τσιμούχες εναλλαγής κλίσεων αλλά μπορώ να σε στείλω σε οπλουργό που θα σου το φέρει στα μέτρα σου εγγυημένα.

    Το μοναδικό πρόβλημα που ενδέχεται να προκαλέσει κάποιες εμπλοκές, οφείλεται στο ότι η εταιρεία στην προσπάθεια της να ρίχνει τό όπλο όλα τα φυσίγγια (24-56 γραμ) βάζει μαλακά ελατήρια επανένταξης. Το πρόβλημα (αν υπάρξει) λύνεται με αντικατάσταση του ελατηρίου με σκληρότερο, το οποίο το βρίσκεις στην αντιπροσωπία της Beretta. Απλά μετά θα πρέπει να χρησιμοποιείς φυσίγγια ανω των 28-30 γραμμαρίων.

    Υπερτερεί σε ποιοτητα τουφεκιάς από την παλιά SL 80 στην οποία βασίζεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #48930

    Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω, που θεωρώ ότι με κάλυψαν. Εγώ είχα όχι μία, αλλά δύο Vitoria. Την πρώτη (μαύρη βάση, ξύλινη, 71 εκ.) την πούλησα για να την αντικαταστήσω με την δεύτερη, (παραλλαγή βάλτου, συνθετική, 71 εκ.). Οι εντυπώσεις μου από το πρώτο όπλο ήταν άριστες χωρίς ποτέ να μου κάνει μία εμπλοκή, ενώ ο αγοραστής παραπονέθηκε για 4-5 εμπλοκές. Το δεύτερο όπλο είχε σίγουρα πρόβλημα, μιας και έχει κάνει πάρα πολλές εμπλοκές με φυσιολογικά φυσίγγια. Αυτήν την στιγμή είναι για τρίτη φορά μέσα σε έναν μήνα στον οπλουργό.

    Πιστεύω ότι είναι ένας αξιόπιστος μηχανισμός, αλλά πάντα θα υπάρχουν και κάποια όπλα με κατασκευαστικές αστοχίες, οπότε είναι να μην σου κάτσει το λαχείο.

    Για τα κολλάρα κλίσης είναι αλήθεια ότι το όπλο δεν τα έχει και ούτε μπορεί να το πειράξει κάποιος οπλουργός από τις εφαρμογές. Αν δεν σου κάθεται καλά μην το πάρεις.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #49046

    Φιλαρακια το συγκεκριμενο οπλο το εχω σχεδον δυο χρονια.

    Ειναι ισως απο τις καλυτερες επιλογες που εχω κανει και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!Το οπλο μου ηρθε απο την πρωτη στιγμη κουτι.

    Οσο για τις τουφεκιες του ας μιλησουν τα φιλαρακια που εχουμε κυνηγησει μαζι!

    φιλικα

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #49201

    Καλησπερα φιλοι μου απο την Συρο και εγω εχω την vitoria  es100 61cm τωρα τεσσερα χρονια κανενα προβλημα βεβαια τα φυσιγγια που χρησιμοποιω ειναι απο 28gr μεχρι33gr  κανενα προβλημααπο θεμα εργασιας αυτα φιλικα γιωργος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #49202

    ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ BERETTA ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    tasger στις #317844

    link: [url=”http://www.shootinguk.co.uk/guns/514667/Beretta_ES100_semi_auto_shotgun_review.html”]http://www.shootinguk.co.uk/guns/514667/Be…gun_review.html[/url]

    fleur di lis είναι το τριφυλάκι των Προσκόπων που δείχνει πως το όπλο είναι δοκιμασμένο για ατσάλινα σκάγια.

    Έχουν οι δικές σας ES100 σφραγίδα στις κάννες με αυτό το σηματάκι; Η δικιά μου δεν έχει….

    Καλησπερα φιλε μου ειμαι κατοχος ES100 το οπλο ειναι παρα πολυ καλο για τα λεφτα που το πουλαν..αν κ λιγο βαρουτσικο αλλα δν πειραζει κ πολυ..απ οσα εχω δει απ αυτο τους 8 μηνες που το χω μου φαινεται πως θα κυνηγαω μια ζωη μαυτο..οσο για το σηματακι μπορεισ να μ το δειξεισ σε μια φοτο να καταλαβω πως ειναικ να σου πω αν εχει η δικια μου???αν εχει το σημα κ γραφει απο κατω Fleur di lis τοτε ειμαι σιγουρος πως δν το χει,αλλα αμα εχει το σηματακι μονο δειξε μου μια φοτο να καταλαβω .. Φιλικα Τασος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 218 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων