Πρώτο σκοπευτικό

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    242
    volonero στις #317229

    Επίσης μια λύση , που δεν είναι όμως για αρχάριους , είναι να πάρεις ένα τραποντούφεκο και να το μετατρέψεις σε sporting.Είναι κάτι που στην Αγγλία τουλάχιστον συνηθίζεται πολύ-εμένα προσωπικά μου βγήκε πολύ καλή η μετατροπή.

    Γιάννη τι ακριβώς μετατροπές χρειάζεται ένα τραποντούφεκο, με ρυθμιζόμενο κοντάκι και εναλλασόμενα τσοκάκια για να ρίχνει κάποιος sporting;;;;

    Ρωτάω γιατί οι αντιπρόσωποι στην Ελλάδα, δύσκολα φέρνουν μοντέλα sporting 76cm – 81cm.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #167325

    Φίλε leo τώρα που σε βρήκα πρόχειρο έχω κι εγώ μια ερώτηση: ποιά η προσωπική σου γνώμη για το μοντέλλο Sporting της Lanber; Αξίζει σαν επιλογή για σκοπευτήριο και εναλλακτικά και για κυνήγι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #317228

    Φίλε leo τώρα που σε βρήκα πρόχειρο έχω κι εγώ μια ερώτηση: ποιά η προσωπική σου γνώμη για το μοντέλλο Sporting της Lanber; Αξίζει σαν επιλογή για σκοπευτήριο και εναλλακτικά και για κυνήγι;

    Δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου φίλε μου, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Γενικώς τα Lanber χαίρουν εκτίμησης στην Αγγλία απ' όσο γνωρίζω, αλλά δεν έχω μελετήσει το μηχανισμό του για να έχω άποψη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #317227

    Δεν το έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου φίλε μου, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Γενικώς τα Lanber χαίρουν εκτίμησης στην Αγγλία απ' όσο γνωρίζω, αλλά δεν έχω μελετήσει το μηχανισμό του για να έχω άποψη.

    Ta Lanber εχουν μηχανισμο ομοιο με τα browning απ'οτι ξερω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #167327

    Αν θυμάμαι καλά, το πρώτο όπλο του androu ήταν Lanber σκοπευτικό. Σίγουρα θα σε κατατοπίσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    thanasisvr στις #317225

    Μου αρέσει σαν όπλο. Μου αρέσουν τα πιασίματά του, το ζύγισμά του, οι τουφεκιές του, δεν έχω ιδέα για την αντοχή του στο χρόνο και την αξιοπιστία του. Δεν ξέρω κάποιον με Zero 3 που να το ρίχνει αρκετά συχνά ώστε να δοκιμαστεί η αντοχή του.

    leo σ' ευχαριστώ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #317223

    To Beretta δίνει την εντύπωση οτι δεν έχει μεγάλες αντοχές και οτι θα κουνήσει γρήγορα λόγω του οτι είναι λεπτεπίλεπτο.Αυτό όμως δε σημαίνει οτι αναιρείται η αξιοπιστία του.Αλίμονο τόσοι και τόσοι αθλητές ρίχνουν με Beretta.Δεν είναι τυχαίο.Απο την άλλη το Browning ως ποιο στιβαρό και δεμένο σου δίνει άλλη αίσθηση στα χέρια.Το νιώθεις ποιο….δυνατό και "κακοτράχαλο".Για αυτό άλλωστε έχω φάει κόλλημα και εγώ με το 525.Όσο για το 525 που είπες σχετικά με το εξειδικευμένο όπλο, αν θέλεις περίμενε λίγο γιατί κάτι άκουσα οτι θα κυκλοφορήσει με διευρημένο αυλό και ΙΝV+.Τέλος τα Browning να ξες έχουν μια ιδιαιτερότητα στα κοντάκια, είναι λίγο μακρύτερα και δε ξέρω αν θα σε βολέψει εκ πρώτης επώμισης, αν και λογικά θα το φέρεις στα μέτρα σου αργότερα, απλά για να μη σε απωθήσει με την πρώτη επώμιση λόγο μεγάλου μήκους κοντακίου.Εμένα για την ακρίβεια είναι το μόνο δίκαννο, να μη πω όπλο που μου κάθεται λόγω "κουπιών"(χεριών) :lol:
    Τέλος για το Marocchi σχετικά με τη σκληρή χρήση μου το έχει πει και άλλος οτι το φοβάται λίγο….

    Πάντως αν είναι να ανέβω κατηγορία και να πάω στην 687 θα προτιμούσα αντί αυτού το SV10 Preval III sporting χωρις kick off, δεν νομίζω πως έχει νόημα για αυτή την χρήση και στα 3,5 kg το kick off.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #317219

    Πάντως αν είναι να ανέβω κατηγορία και να πάω στην 687 θα προτιμούσα αντί αυτού το SV10 Preval III sporting χωρις kick off, δεν νομίζω πως έχει νόημα για αυτή την χρήση και στα 3,5 kg το kick off.

    Κωνσταντινε, γεια σου και απο εμενα.

    Εχω το Perennia που ειναι ξαδελφακι του για να μην πω αδελφακι του. Το πηρα για κυνηγετικο.Και τα δυο ειναι οπλα αιχμης. Το μονο που με προβληματιζει ειναι το q stock. Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν αυτη η πατεντα θα εχει αντοχη στον χρονο ζωης ενος σκοπευτικου οπλου. Για ενα κυνηγετικο φυσικα δεν τιθεται κανενα θεμα. Αν ειναι να ασχοληθεις σοβαρα με το sporting θα σου προτεινα να πας σε δοκιμασμενες και αξιοπιστες λυσεις. Μια προταση ειναι και το 687 iii με 76+ εκ κανης. Πιστεψε με τα εκατοστα αυτα ειναι entry level στο sporting. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #317215

    Κωνσταντινε, γεια σου και απο εμενα.

    Εχω το Perennia που ειναι ξαδελφακι του για να μην πω αδελφακι του. Το πηρα για κυνηγετικο.Και τα δυο ειναι οπλα αιχμης. Το μονο που με προβληματιζει ειναι το q stock. Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν αυτη η πατεντα θα εχει αντοχη στον χρονο ζωης ενος σκοπευτικου οπλου. Για ενα κυνηγετικο φυσικα δεν τιθεται κανενα θεμα. Αν ειναι να ασχοληθεις σοβαρα με το sporting θα σου προτεινα να πας σε δοκιμασμενες και αξιοπιστες λυσεις. Μια προταση ειναι και το 687 iii με 76+ εκ κανης. Πιστεψε με τα εκατοστα αυτα ειναι entry level στο sporting. :lol:

    Νομίζω πως κάτι παρόμοιο έχει και το perazzi αν δεν κάνω λάθος, τα όπλα ίναι σχεδόν τα ίδια εσύ είσαι ευχαριστημένος με το όπλο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #317214

    ΤO LANBER TO SPORTING ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΤΟΥ BROWNING ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΒΕΡΕΤΤΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΟΝ ΑΣΠΡΟΓΕΡΑΚΑ ΦEΡΝΕΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟ BERETTA ME ΧΑΜΗΛΟ ΠΡΟΦΙΛ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΚΑΙ ΑΖΥΓΙΣΤΟ ΤΟ BROWNING TO GTS ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ CITORI ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ (ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ )ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΡΟΣΤΟΒΑΡΟ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ MAROCHI TO SPORTING TO ZERO MOY ΦΑΝΗΚΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΒΑΡΗ ΧΩ ΡΙΣ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΜΠΡΟΣΤΟΒΑΡΟ ΤΟ WINCHESTER TO SELECT TO SPORTING KAI TO ENERGY TO SPORTING ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΟΠΛΑ ΖΥΓΙΣΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ ΤΟ SKB TΟ 605 ΤΟ SPORTING ΦΟΒΕΡΟ ΟΠΛΟ ΖΥΓΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΠΙΡΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ Η ΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΑΛΑΜΗ ΤΩΡΑ ΤΟ ΒΕΡΕΤΤΑ ΤΟ 686 ΤΟ SPORTING ΣΤΑ 3550 GR ME DROP 38-60 ME ZYGISMA STON ΠΙΡΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΟΡΚΙΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3300 GR ME KONTO KONTAKI ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΗΣ BERETTA ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 37,5 CM TO MHKOΣ ΤΟΥ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΧΩΡΙΣΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ :lol: ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΑΘΕΤΩ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΩ :lol: Υ.Γ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΛΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΗΤΑΝ ΜΕ 71 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΝΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #317211

    Νομίζω πως κάτι παρόμοιο έχει και το perazzi αν δεν κάνω λάθος, τα όπλα ίναι σχεδόν τα ίδια εσύ είσαι ευχαριστημένος με το όπλο?

    Απολυτα προς το παρον. Βεβαια δεν το εχω πολυ καιρο αλλα με καλυπτει. Δυστυχως δεν εχω "φερει" το κοντακι οπως θελω και δεν μπορω να το ευχαριστηθω. Λειτουργικα ομως ειναι αψογο. Αυτο για τα Perazzi δεν το γνωριζω. Αυτο που γνωριζω ομως, κατοπιν εορτης, και παντα σε οτι αφορα στο σκοπευτηριο ειναι οτι επρεπε να εχει αλλους 5 τουλαχιστον ποντους κανη.

    Παντως επειδη εσυ ρωτας, και ειναι σοφο αυτο, και αφου θα ερθεις απο το Σχιστο, καλο ειναι να δεις μερικα ντουφεκια εν δραση, να τα δοκιμασεις και να μιλησεις με ανθρωπους που ξερουν αρκετα γυρω απο το αθλημα. Η επιλογη ενος οπλου,ειδικα ενος σκοπευτικου οπλου ειναι πολυ σοβαρη υποθεση και εσυ ξεκινας σωστα. Μην βιαστεις καθολου!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #317202

    Το είχα ξαναρωτήσει αυτό σε κάποιο παλίο topic αλλά δεν κατάληξα κάπου και έτσι το ξαναθέτω προς σκέψη.

    Σκέφτομε σοβαρά να ασχοληθώ από τον μάρτη με το sporting και θέλω να αγοράσω ένα σκοπευτικό (θα το χρησιμοποιώ και στο κυνήγι βέβαια)… Έχω συνηθήσει παρα πολύ τα αυτογεμή η απορία λοιπόν αφενός είναι να αγοράσω πχ την 391 που μου αρέσει σε κάποια έκδοση sporting ή να προτιμήσω ένα sp.

    Η αλήθεια είναι πως τείνω προς τα sp, είχα δει και μου άρεσε αρκετά το marocchi zero 3 η 100 που είναι σε πολύ καλή τιμή, browing black ice αλλά είναι λίγο ακριβό, ή κάποιο sporting της beretta της σειράς 687 (τα οπία θεωρώ καλά όπλα αλλά αρκετά υπερτιμολογημένα), επίσης μου άρεσε αρκετά και το S.POSE WINGESTER Energy Sporting Signature

    Φιλε to winchester ειναι εξαιρετικο στο λεω διοτι λογω δουλειας τα ξερω πολυ καλα αυτα τα οπλα .Εχει πολυ καλη αισθηση σκανδαλης ,επισης ο μηχανισμος και το συστημα των κλειδιων ειναι εξαιρετικος .Φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #317201

    Τι μου θύμησες… το Lanber…Όλοι κάνουν λάθη όταν είναι νέοι :lol: .

    Όσον αφορά το τραποντούφεκο , συνήθως οι μετατροπές για να κάνεις ένα τραποντούφεκο όπλο για sporting είναι :

    1)Κατέβασμα του κοντακιού
    2)Διόρθωση του pitch
    3)Άνοιγμα των τσοκ ή τοποθέτηση τσοκ .

    Τα παραπάνω είναι και αυτά που κάνουν και οπι περισσότεροι σκοπευτές στην Αγγλία όταν κάνουν τέτοιες μετατροπές .

    Αν ψάξετε στο google : Sporterised Miroku MK.38 Trap θα βρείτε πολλά όπλα που έχουν μετατραπεί έτσι.

    Εγώ επέλεξα να κάνω μόνο τα δύο πρώτα (ας είναι καλά ο ψυλλάκης για το στράβωμα) και να αφήσω τα τσοκ όπως ήταν .

    Αποδείχθηκε ότι τα τσοκ είναι μια χαρά για τα πιάτα που ρίχνουμε και το κοντάκι με το στράβωμα μου έκατσε τέλεια.

    Το μεγάλο πλεονέκτημα που έχουν τα όπλα από τέτοιου είδους μετατροπές είναι το εξαιρετικό τους ζύγισμα λόγω των σταθερών τσοκ. Για μένα προσωπικά που δίνω μεγάλη σημασία στο ζύγισμα του όπλου , η θυσία των τσοκ αξίζει.
    Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι πρωταθλητές παγκόσμια (Digweed , Faulds , AJ Smith κλπ) ρίχνουν με όπλα με σταθερά τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #317198

    Το είχα ξαναρωτήσει αυτό σε κάποιο παλίο topic αλλά δεν κατάληξα κάπου και έτσι το ξαναθέτω προς σκέψη.

    Σκέφτομε σοβαρά να ασχοληθώ από τον μάρτη με το sporting και θέλω να αγοράσω ένα σκοπευτικό (θα το χρησιμοποιώ και στο κυνήγι βέβαια)… Έχω συνηθήσει παρα πολύ τα αυτογεμή η απορία λοιπόν αφενός είναι να αγοράσω πχ την 391 που μου αρέσει σε κάποια έκδοση sporting ή να προτιμήσω ένα sp.

    Η αλήθεια είναι πως τείνω προς τα sp, είχα δει και μου άρεσε αρκετά το marocchi zero 3 η 100 που είναι σε πολύ καλή τιμή, browing black ice αλλά είναι λίγο ακριβό, ή κάποιο sporting της beretta της σειράς 687 (τα οπία θεωρώ καλά όπλα αλλά αρκετά υπερτιμολογημένα), επίσης μου άρεσε αρκετά και το S.POSE WINGESTER Energy Sporting Signature

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η BERETTA KAΝΕΙ AKOMA 25% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ SP ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #317195

    Τι μου θύμησες… το Lanber…Όλοι κάνουν λάθη όταν είναι νέοι :lol: .

    Όσον αφορά το τραποντούφεκο , συνήθως οι μετατροπές για να κάνεις ένα τραποντούφεκο όπλο για sporting είναι :

    1)Κατέβασμα του κοντακιού
    2)Διόρθωση του pitch
    3)Άνοιγμα των τσοκ ή τοποθέτηση τσοκ .

    Τα παραπάνω είναι και αυτά που κάνουν και οπι περισσότεροι σκοπευτές στην Αγγλία όταν κάνουν τέτοιες μετατροπές .

    Αν ψάξετε στο google : Sporterised Miroku MK.38 Trap θα βρείτε πολλά όπλα που έχουν μετατραπεί έτσι.

    Εγώ επέλεξα να κάνω μόνο τα δύο πρώτα (ας είναι καλά ο ψυλλάκης για το στράβωμα) και να αφήσω τα τσοκ όπως ήταν .

    Αποδείχθηκε ότι τα τσοκ είναι μια χαρά για τα πιάτα που ρίχνουμε και το κοντάκι με το στράβωμα μου έκατσε τέλεια.

    Το μεγάλο πλεονέκτημα που έχουν τα όπλα από τέτοιου είδους μετατροπές είναι το εξαιρετικό τους ζύγισμα λόγω των σταθερών τσοκ. Για μένα προσωπικά που δίνω μεγάλη σημασία στο ζύγισμα του όπλου , η θυσία των τσοκ αξίζει.
    Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι πρωταθλητές παγκόσμια (Digweed , Faulds , AJ Smith κλπ) ρίχνουν με όπλα με σταθερά τσοκ.

    Σε κάνει να σκέφτεσαι πόσο πιο γρήγορη θα ήταν η πρόοδος των νέων σκοπευτών αν αγόραζαν εξ' αρχής ένα σωστό όπλο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 156 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων