ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ BERETTA URIKA 391

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 119 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #317062

    Ας επανέλθουμε στα φυσίγγια… :angry:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #317058

    Ας επανέλθουμε στα φυσίγγια… :angry:

    το φυσιγι θα το βρεις μονος σου με δοκιμες δικες σου.ο καθενας απο μας εχει διαφορετικα κριτηρια για το θεμα οπλο -φυσιγγι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #317040

    το φυσιγι θα το βρεις μονος σου με δοκιμες δικες σου.ο καθενας απο μας εχει διαφορετικα κριτηρια για το θεμα οπλο -φυσιγγι

    Νομίζω πως θα είναι χρήσιμο να πει ο καθένας τις εντυπώσεις του αφού θα αφορούν το συγκεκριμένο όπλο. Απο κει και πέρα ο καθένας κάνει τις δοκιμές του…

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #317035

    εγω νομιζω οτι το καλυτερο τσοκ του κυνηγετικου οπλου ειναι το 3* και μπορεις να κυνηγησεις απο τσιχλα μεχρι και γουρουνι και κοντα και σε οριακες βολες μακρινων αποστασεων

    Το ίδιο πιστευει και το 90% των κυνηγών.
    Εγώ πάλι έχω αρχίσει να πιστευω πως τουλάχιστον για το παπί, το ** μου αρέσει περισσότερο. Όσο για την τσίχλα, το πολύ **** και ας πετάει όπου θέλει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #317029

    Το ίδιο πιστευει και το 90% των κυνηγών.
    Εγώ πάλι έχω αρχίσει να πιστευω πως τουλάχιστον για το παπί, το ** μου αρέσει περισσότερο. Όσο για την τσίχλα, το πολύ **** και ας πετάει όπου θέλει.

    Εγω παλι ρε Γιωργη εχω καταληξεις στο συμπεραμα, οτι τα παντα ειναι θεμα συνηθειας και ασκησης, που δινει την διαφορα, χωρις φυσικα να εκμηδενιζω καποιους γενικους κανονες.

    Επι εικοσι συναπτα ετη κυνηγουσα ΟΛΑ τα κυνηγια με μια καραμπινα με μηκος κανης 76 cm και συσφιξη ενος αστρου.
    Τουφεκια δεν εχανα,κοντα και μακρια!! Μονο στο ορτυκι ή την μπεκατσα εβαζα κανενα διασπορας .
    Οταν το οπλο παλιωσε ,και αρχισε κατι ψιλοεμπλοκες, το μεγαλο ψυχολογτικο μου προβλημα ηταν πως θα αντικαταστησω αυτο το απιθανο οπλο, και με ποιο !!!!!!
    Τελικα κυνηγω εδω και καιρο με ενα με 70 cm κανης , και τρια αστρα!!!! Ολα καλα!!!!
    Πριν λιγες μερες πηρα στην τσιχλα ετσι για πλακα να κυνηγησω το παλαιο μου οπλο, αυτο με το οποιο ειχα τρομερες επιτυχιες ,σε αναλογια τουφεκιας με αποτελεσμα…..
    Καταλαβαινεις τι εγινε………..ετσι;;;;; ……. ΗΤΤΑ ΜΕΓΑΛΗ!!!!!! :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #167474

    Συνάδελφε Chris-Kaz
    το θέμα που θίγεις έχει συζητηθεί αρκετά και στα
    ιταλικά forum. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι οι αυλοί
    της τάξεως των 18,6 mm αποδίδουν τα μέγιστα με
    βαριές γομώσεις και σκάγια από n.6 και κάτω (5,4….)
    και ως εκ τούτου είναι ιδανικοί για τα υδρόβια.
    Κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν, ότι με τις νέες τεχνολογίες
    κατεργασίας των μετάλλων (?), οι κάννες που διαθέτουν
    ¨διευρυμένους¨ αυλούς αποδίδουν εξίσου καλά και με
    ελαφρές γομώσεις αλλά και με ψηλότερα σκάγια.
    Εκτός των άλλων συναδέλφων, θα είχε ενδιαφέρον
    να μας πει την γνώμη του και ο Leo.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #316854

    Συνάδελφε Chris-Kaz
    το θέμα που θίγεις έχει συζητηθεί αρκετά και στα
    ιταλικά forum. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι οι αυλοί
    της τάξεως των 18,6 mm αποδίδουν τα μέγιστα με
    βαριές γομώσεις και σκάγια από n.6 και κάτω (5,4….)
    και ως εκ τούτου είναι ιδανικοί για τα υδρόβια.
    Κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν, ότι με τις νέες τεχνολογίες
    κατεργασίας των μετάλλων (?), οι κάννες που διαθέτουν
    ¨διευρυμένους¨ αυλούς αποδίδουν εξίσου καλά και με
    ελαφρές γομώσεις αλλά και με ψηλότερα σκάγια.
    Εκτός των άλλων συναδέλφων, θα είχε ενδιαφέρον
    να μας πει την γνώμη του και ο Leo.

    και σε αυτο εδω το φορουμ εχει συζητηθει αρκετα και εχουν δωθει πολλες απαντησεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #316847

    Συνάδελφε Chris-Kaz
    το θέμα που θίγεις έχει συζητηθεί αρκετά και στα
    ιταλικά forum. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι οι αυλοί
    της τάξεως των 18,6 mm αποδίδουν τα μέγιστα με
    βαριές γομώσεις και σκάγια από n.6 και κάτω (5,4….)
    και ως εκ τούτου είναι ιδανικοί για τα υδρόβια.
    Κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν, ότι με τις νέες τεχνολογίες
    κατεργασίας των μετάλλων (?), οι κάννες που διαθέτουν
    ¨διευρυμένους¨ αυλούς αποδίδουν εξίσου καλά και με
    ελαφρές γομώσεις αλλά και με ψηλότερα σκάγια.
    Εκτός των άλλων συναδέλφων, θα είχε ενδιαφέρον
    να μας πει την γνώμη του και ο Leo.

    Εγώ πάντως έχω την εντύπωση (ίσως λανθασμένη) ότι με ελαφρές γομώσεις αποδίδει πολύ καλύτερα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #316844

    Εγώ πάντως έχω την εντύπωση (ίσως λανθασμένη) ότι με ελαφρές γομώσεις αποδίδει πολύ καλύτερα!!!

    δεν εχεις αδικο σε αυτο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #316834

    Συνάδελφε Chris-Kaz
    το θέμα που θίγεις έχει συζητηθεί αρκετά και στα
    ιταλικά forum. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι οι αυλοί
    της τάξεως των 18,6 mm αποδίδουν τα μέγιστα με
    βαριές γομώσεις και σκάγια από n.6 και κάτω (5,4….)
    και ως εκ τούτου είναι ιδανικοί για τα υδρόβια.
    Κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν, ότι με τις νέες τεχνολογίες
    κατεργασίας των μετάλλων (?), οι κάννες που διαθέτουν
    ¨διευρυμένους¨ αυλούς αποδίδουν εξίσου καλά και με
    ελαφρές γομώσεις αλλά και με ψηλότερα σκάγια.
    Εκτός των άλλων συναδέλφων, θα είχε ενδιαφέρον
    να μας πει την γνώμη του και ο Leo.

    Φίλε μου, ειλικρινά δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι είναι το πιο εξελιγμένο βλητικά όπλο που είχα ποτέ. Από 28 γραμμάρια μέχρι 42, από 10άρια μέχρι 10βολα, όλα αποδίδουν φοβερές κατανομές. Τα μονόβολα πάνε απίστευτα ευθύβολα σε πολύ μεγάλες αποστάσεις. Ό,τι και να του βάλω μέσα με ευχαριστεί.

    Ένας φίλος που την κυνηγάει χρόνια, υποστηρίζει ότι του πάνε πολύ καλύτερα οι ελαφριές γομώσεις, 28 – 30 γραμμάρια. Δεν έχω αρκετή εμπειρία με το συγκεκριμένο όπλο για να τον επιβεβαιώσω ή να τον διαψεύσω. Είναι όμως πολύ έμπειρος κυνηγός και η γνώμη του έχει μεγάλη βαρύτητα για μένα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #316829

    Ένας φίλος που την κυνηγάει χρόνια, υποστηρίζει ότι του πάνε πολύ καλύτερα οι ελαφριές γομώσεις, 28 – 30 γραμμάρια. Δεν έχω αρκετή εμπειρία με το συγκεκριμένο όπλο για να τον επιβεβαιώσω ή να τον διαψεύσω. Είναι όμως πολύ έμπειρος κυνηγός και η γνώμη του έχει μεγάλη βαρύτητα για μένα.

    Μάλλον δικαιώνομαι για την εντύπωση που έχω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #316824

    Μάλλον δικαιώνομαι για την εντύπωση που που έχω…

    Ω!!!βεβαια!!!Ω!!ναι!!! :angry:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #167492

    Εγώ ακόμα σε αυτό δεν έχω βγάλει ασφαλή συμπεράσματα. Αυτό θα μπορούσε να αποδειχτεί μόνο με δοκιμές, τις οποίες δεν έχω αξιωθεί να κάνω ακόμα. Βλέπετε θα ήθελα να κάνω τις δοκιμές σε συνθήκες που θα χρησιμοποιηθεί το κάθε φυσίγγι και αυτό είναι λίγο δύσκολο. Γενικά δεν είμαι από αυτούς που θα σηκώσουν το όπλο παντού. Όμως στα τελευταία παπιοκυνήγια που κάναμε για φέτος, πήρα κάποια πουλιά που πραγματικά ήταν highlights. Τα φυσίγγια που έριχνα ήταν 40γρ και 38γρ. Μου είναι δύσκολο να πιστεψω πως ένα μεγάλο παπί θα καταβληθεί σε παρόμοια ύψη από ένα φυσίγγι 28 και 30 γρ. Φυσικά και δεν αμφισβητώ την εμπειρία κανενός που κατεχει αυτό το όπλο περισσότερο καιρό από μένα αλλά με τις ανάλογες προσκοπεύσεις νομίζω πως μέχρι τα 40γρ κάνει θαύματα. Μιλάω πάντα για την urica 2, δεν ξέρω αν έχει διαφορά με την 1.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #167493

    Έχω την εντύπωσει πως αποδίδει καλύτερα τις χαμηλότερες γομώσεις σε σχέση με τον συμβατικό αυλό αλλά και μεγαλύτερες χωρίς όμως να είναι τόσο αισθητή (στις βαρύτερες) η διαφορά…

    ΠΧ στην τσίχλα έχω λιγότερες τραυματισμένες με ένα ελαφρύ φυσίγγι με 5 αστέρια και αυλό 18,6 σε σχέση με το ίδιο τσοκ σε 18,3. Στον πίνακα παρουσιάζει πιο ομαλή κατανομή χωρίς με την ίδια περίπου διάμετρο κύκλου.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #316810

    Έχω την εντύπωσει πως αποδίδει καλύτερα τις χαμηλότερες γομώσεις σε σχέση με τον συμβατικό αυλό αλλά και μεγαλύτερες χωρίς όμως να είναι τόσο αισθητή (στις βαρύτερες) η διαφορά…

    ΠΧ στην τσίχλα έχω λιγότερες τραυματισμένες με ένα ελαφρύ φυσίγγι με 5 αστέρια και αυλό 18,6 σε σχέση με το ίδιο τσοκ σε 18,3. Στον πίνακα παρουσιάζει πιο ομαλή κατανομή χωρίς με την ίδια περίπου διάμετρο κύκλου.

    Τείνω να συμφωνήσω περισσότερο με αυτήν την άποψη. Εννοείται ότι στις γομώσεις γύρω από τα 31γρ το τουφέκι είναι ένα ποίημα. Έχω ξαναγράψει πως σε σχέση με άλλα όπλα, έχω ξεχάσει πως είναι να τρέχεις πίσω από τις τραυματισμένες τσίχλες-τρυγώνια-ορτυκια. Δεν τα σκοτώνει απλά αλλά τα "παγώνει" κι'όλας … :angry:.

    Κρατάω ωστόσο μια επιφύλαξη για τις βαριές γομώσεις, είναι πολύ δύσκολο να μπορείς να τουφεκίσεις σωστά με ένα 40άρι φυσίγγι όταν ξεκινάς από τον Αυγουστο να ρίχνεις 28-31γρ σε τρυγώνι – ορτύκι, μετά να συνεχίζεις με τα ίδια φυσίγγια στην τσίχλα και να περιμένεις την 1 εβδομάδα που θα κάνει θερμοκρασίες υπό του μηδενός να ρίξεις στα παπιά 2-3 κουτιά 40άρια και να έχεις την ίδια απόδοση με τα άλλα. Αν βάλεις και το σκοπευτήριο μέσα, τότε τα πράγματα δυσκολευουν περισσότερο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 119 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων