60 Μέρες στην Κόλαση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #167821

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #315990

    [center][color=”#000000″][size=4][font=”Georgia”][i]..δεν ξέρω αν αυτό είναι αλήθεια, και μακάρι να μην είναι, όχι γιατί έχω κανένα λόγο να το αμφισβητώ, αλλά γιατί αν είναι αλήθεια τότε ….ο θεός να βάλει το χέρι του…..
    [url=”http://to-kounavi.blogspot.com/2011/02/blog-post_3672.html”]http://to-kounavi.blogspot.com/2011/02/blog-post_3672.html[/url][/i][/font][/size][/color][/center]

    Τι είπες τώρα? :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    650
    Reload στις #167822

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #315929

    [center][color=”#000000″][size=4][font=”Georgia”][i]..δεν ξέρω αν αυτό είναι αλήθεια, και μακάρι να μην είναι, όχι γιατί έχω κανένα λόγο να το αμφισβητώ, αλλά γιατί αν είναι αλήθεια τότε ….ο θεός να βάλει το χέρι του…..
    [url=”http://to-kounavi.blogspot.com/2011/02/blog-post_3672.html”]http://to-kounavi.blogspot.com/2011/02/blog-post_3672.html[/url][/i][/font][/size][/color][/center]

    Απο κάτι τέτοια αποτρόπαια θ αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για κάποιους αποτυχημένους υπουργούς και κυβερνήσεις που ξεπουλάνε τα πάντα….οψόμεθα !
    Το κακό όμως που γίνεται θα το θυμόμαστε και θα ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ για χρόνια.
    Μόνο ο Θεός κι η Τύχη θα βοηθάνε την Ελλάδα απο δω και πέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #315857

    [i][b]
    Μόνο ο Θεός κι η Τύχη θα βοηθάνε την Ελλάδα απο δω και πέρα.
    [/b][/i]

    [font=”Georgia”]Εγώ νομίζω οτι πρέπει να βοηθήσουμε κι εμείς λιγάκι.
    Με όποιον τρόπο μπορούμε.
    [/font]
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #169981
    Το θέμα τω κινητοποιήσεων στην Κερατέα βρίσκετε ήδη στον τέταρτο μήνα.
    Όμως με αφορμή την διαφωνία μου με τον Βίκτορα, διαπίστωσα οτι υπάρχει άγνοια και παραπληροφόρηση. Έχει διαμορφωθεί έντεχνα σε αυτούς που είναι “εκτός των τειχών” η άποψη οτι στην Κερατέα οι κάτοικοι της Λαυρεωτικής και των γύρω περιοχών δεν θέλουν τον Χ.Υ.Τ.Υ (η σύγχρονη ονομασία του σκουπιδότοπου) γιατί έχουν οικονομικά συμφέροντα από τα χωράφια τους, η γιατί θέλουν περισσότερα.
    Αν όμως τα πράγματα είναι τόσο απλά, γιατί ο δήμος Λαυρεωτικής έχει σταματήσει το έργο; Γιατί έχει κερδίσει στα τοπικά δικαστήρια την μάχη με το κράτος και τους εργολάβους; Γιατί το Συμβούλιο Επικρατείας αναβάλει συνέχεια να αποφασίσει για το θέμα;.
    Μήπως γιατί ο χώρος που έχει επιλεγεί είναι αρχαιολογικός;
    Μήπως γιατί η περιοχή έχει χαρακτηριστεί περιοχή απείρου κάλους από προηγούμενο υπουργείο περιβάλλοντος και κατά συνέπεια έχει η είχε απαγορευτεί κάθε δραστηριότητα που αλλοιώνει τον χώρο;
    Και δεν είναι μόνο η Κερατέα που θα έχει το πρόβλημα. Θα είναι και το Λαύριο, θα είναι και η Ανάβυσσος, θα είναι και το Σούνιο. Και βέβαια όλοι οι γύρω οικισμοί.
    Ο αέρας, που σε ποσοστό 90$ είναι από βόρειες διευθύνσεις θα μεταφέρει χρώματα και αρώματα, ο υδροφόρος ορίζοντας της περιοχής ολόκληρης θα μολυνθεί. Χωρίς να υπολογίζουμε σε όλα αυτά την ολική καταστροφή της περιοχής, από Κερατέα μέχρι Σούνιο.
    Και για να το φέρω και λίγο στα μέτρα μας; να δω τι σκατά ορτύκια θα κυνηγάμε.
    Στα σοβαρά τώρα.
    Υπάρχουν κάποια ερωτηματικά βέβαια.
    Εγώ απλά θα δίνω τις απαντήσεις.
    1) Γιατί στα Λιόσια προϋπήρχε ο σκουπιδότοπος και μια που η γη ήταν φτηνή αγοράστηκε από κάποιες ομάδες, τα περισσότερα σπίτια άλλωστε είναι παράνομα.
    2) Υπήρχε εντελώς διαφορετικό σχέδιο για την περιοχή. Υπήρχε σχέδιο κατασκευής σύγχρονου εργοστασίου καταστροφής των σκουπιδιών. Με αυτό πήγαν στην Ε.Ε. και πήραν έγκριση αλλά πλήρη οικονομική ενίσχυση. Αλλά μην με ρωτάτε τι έγιναν εκείνα τα χρήματα. Πάντως εγώ δεν τα έφαγα.
    3) Να γίνει το έργο όπως είχε σχεδιαστεί αρχικά. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για την περιοχή της Λαυρεωτικής, αλλά για όποια περιοχή πάνε τα σκουπίδια.
    4) Ναι υπάρχουν περιοχές εκτός Αττικής που θέλουν τα εργοστάσια σκουπιδιών.
    5) Ναι μπορούν να παράγουν ενέργεια από τα σκουπίδια.
    6) Ναι υπάρχουν ΚΑΙ μέσα στο Παρίσι αλλά ΚΑΙ μέσα στο Λονδίνο εργοστάσια. Απλά δεν έχουν κέρδος.
    7) Ναι υπάρχουν μεγάλα οικονομικά συμφέροντα πίσω από το παιχνίδι των σκουπιδιών.
    8) Ναι οι Χ.Υ.Τ.Υ. είναι ξεπερασμένη μέθοδος αλλά και πρόκειται σε δύο χρόνια να είναι παράνομη σε χώρες της Ε.Ε.
    9) Είναι πολλά τα λεφτά που θα κερδίσουν σε αυτή την φάση οι εργολάβοι που έχουν αναλάβει το έργο.
    10) Ναι τα έχουν “πάρει” και υπουργοί.
    11) Σιγά να μην έχουν εμφανιστεί οι οικολόγοι. Δεν υπάρχει επιδότηση για διαμαρτυρία.
    12) Και το Πάσχα στα μπλόκα θα είμαστε και θα ψήνουμε και το καλοκαίρι στα μπλόκα θα είμαστε.
    13) Τιμούμε και το επίσημο έδεσμα την προβα-Τίνα.
    14) Αυτή την ερώτηση δεν ξέρω να την απαντήσω, άλλη.

    Αν σε κάτι έχετε ακόμα απορίες μπορείτε να με ρωτήσετε.

    Τα μηχανήματα που ήρθαν, ήρθαν ξαφνικά 03.00 ξημέρωμα 11/12/2010 με την συνοδεία στρατού κατοχής, των γνωστών πραιτοριανών(ΜΑΤ). Έχουν αποκλείσει το σημείο που θα άρχιζαν οι εργασίες αλλά και όλους τους δρόμους πρόσβασις. Έχουν εγκατασταθεί ακόμα και στην κεντρική λεωφόρο. Η άμεση αντίδραση των κατοίκων αρχικά ήταν ειρηνική διαμαρτυρία. Αποτέλεσμα. Σπασμένα χέρια, πόδια και κεφάλια. Θύματα; μαθητές και και ηλικιωμένοι. Άνθρωποι που πίστευαν ότι δεν θα έχουν πρόβλημα αν ασκήσουν το συνταγματικό τους δικαίωμα. Την διαμαρτυρία.
    Όταν λοιπόν έρχονται στην περιοχή σου και σε χτυπάνε, κάπως πρέπει να αντιδράσεις.
    Συμφωνώ ότι οι αντιδράσεις είναι πλέον ακραίες. Όμως πιστεύω πλέον ότι είναι ο μόνος τρόπος.
    “Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος”.
    Υπάρχουν βέβαια και αντίποινα. Δύο φορές οι πραιτοριανοί μπήκαν στην Κερατέα. Την πρώτη έκαψαν ένα σχολείο, ευτυχώς δεν υπήρχε κανείς μέσα, την δεύτερη έκαναν πολύ χειρότερα. Ξέρετε πιστεύω τα γεγονότα εκείνης της Τρίτης. Απεύχομαι, όλοι το απευχόμαστε, να υπάρχει και τρίτη. Θα είναι ημέρα πένθους για πολύ κόσμο.
    Η λογική “μπαίνουμε στην πόλη τους για να τους σπάσουμε τον τσαμπουκά” φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. Εξαγριώνει περισσότερο τους κατοίκους, οι οποίοι, λόγο καταγωγής, είναι κεφάλια αγύριστα. Ιδικά όταν ξέρουν ότι έχουν το δίκαιο μα το μέρος τους.

    Πιστεύω να κάλυψα κάποια κάποια κενά. Συγνώμη αν σας κούρασα. Εγώ πάντως κουράστηκα να γράφω. Έχω να πάω και σ' ένα μπλόκο. [/size]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #169983

    Καλό κουράγιο κ Σταύρο , τα λόγια τώρα περισσεύουν !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #169985

    ΑΠΛΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ.ΑΛΛΟ ΣΧΕΔΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΔΕΙΞΑΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ,ΑΛΛΟ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝ,ΑΛΛΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΡΗΣΗ,ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #169986

    Σταύρο για εμένα το Λαύριο είναι οι αναμνήσεις των παιδικών μου χρόνων. νομίζω ότι στο έχω ξανά-πει. δώσε μια συμβουλή απο εμένα σε αυτούς που ρίχνουν τα γιαούρτια. την επόμενη φορά να βγάλουν την πέτσα, απλώνει περισσότερο. δεν κάνω πλάκα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3431
    ΛΕΩΝ στις #169987

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΧΑΜΕΝΑ ΕΤΣΙ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ ΠΛΕΟΝ.
    ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΠΑΛΙΟΠΑΤΣΑΒΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΠΙΑ ΛΑΔΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #169989

    δυστυχώς η πλειοψηφία οσων ψηφίζουν φίλτατοι, έχει άλλη άποψη και οι απαράδεκτοι αντί να καταποντιστούν βγήκαν και απο πάνω ,οπότε…
    κρίμα και μεγαλύτερο κρίμα είναι οτι δεν έχει πάει κανένας απο δαύτους αλλά και τους προηγούμενους ΦΥΛΑΚΗ .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #310163

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΧΑΜΕΝΑ ΕΤΣΙ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ ΠΛΕΟΝ.
    ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΠΑΛΙΟΠΑΤΣΑΒΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΠΙΑ ΛΑΔΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.

    ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΣΚΑΤΑ ΝΑ ΠΕΤΟΥΝ .

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #169990

    Λοιπόν εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι να μην τα παρατήσετε .Εισαστε υπεύθυνοι όλοι σας για το μέλλον των παιδιών σας .
    Εμένα αν ερχόντουσαν κάποιοι και με τα έργα τους θα υπονόμευαν το μέλλον μου και το μέλλον των παιδιών μου θα έκανα πολλά περισσότερα.
    Αυτό όμως που με πειράζει σαν άνθρωπο είναι που εμείς οι υπόλοιποι ( και εγω μέσα ) είναι που σας αφήσαμε μόνους.
    Είναι αυτό που λένε ¨αμα δεν χέζουν στην πόρτα μου δεν με νοιάζει τι κάνουν αλλού¨ λες και δεν ξέρουμε ότι με κάποιο τρόπο θα κάνουν και σε μας κάτι αντίστοιχο και δεν θα μας αρέσει να είμαστε μόνοι.
    Και κάτι άλλο. Το παράδειγμα των κατοίκων της Κερατέας άρχισαν να το ακολουθούν και άλλοι που τόσα χρόνια σιωπούσαν.Visit My Website

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #169993

    Πάντως, σήμερα το πρωι ο ΣΚΑΙ ειχε εκτενές ρεπορτάζ για το γιαούρτωμα
    στον "μαζί τα φάγαμε",για την ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ όμως ούτε λόγο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #310144

    [size=3]Λοιπόν εγώ αυτό που ήθελα να πω είναι να μην τα παρατήσετε .Εισαστε υπεύθυνοι όλοι σας για το μέλλον των παιδιών σας .
    Εμένα αν ερχόντουσαν κάποιοι και με τα έργα τους θα υπονόμευαν το μέλλον μου και το μέλλον των παιδιών μου θα έκανα πολλά περισσότερα.
    Αυτό όμως που με πειράζει σαν άνθρωπο είναι που εμείς οι υπόλοιποι ( και εγω μέσα ) είναι που σας αφήσαμε μόνους.
    Είναι αυτό που λένε ¨αμα δεν χέζουν στην πόρτα μου δεν με νοιάζει τι κάνουν αλλού¨ λες και δεν ξέρουμε ότι με κάποιο τρόπο θα κάνουν και σε μας κάτι αντίστοιχο και δεν θα μας αρέσει να είμαστε μόνοι.
    Και κάτι άλλο. Το παράδειγμα των κατοίκων της Κερατέας άρχισαν να το ακολουθούν και άλλοι που τόσα χρόνια σιωπούσαν.[url=”http://revenikia.blogspot.com/2011/03/blog-post_7487.html”%5DVisit My Website[/url][/size]

    Διονύση,
    Την περασμένη Κυριακή, ξεκίνησε και στο Μαρκόπουλο
    η συμπαράσταση των κατοίκων στο θέμα της Λαυρεωτικης..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 89 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων