Ιχνηλατικες φυλες!!δεν κλαφουνανε στον ντορο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 125 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ιχνηλάτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #305672

    Ο ΛΑΓΩΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΑΣΗ.Ο ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΔΙΩΞΗ.(ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΚΤΕΣ).

    ΤΟ ΒΙΖΛΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΙΧΝΗΛΑΤΟΥΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΦΩΝΑΖΕ ΣΤΗΝ ΔΙΩΞΗ,ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΦΕΡΜΑ,ΒΑΣΙΚΑ ΦΕΡΜΑ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΠΕΦΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΛΑΓΟ.

    Ειδικος στον κρητικο σκυλο δεν ειμαι. Απλα αναφερω αυτο που λεει ο ΚΟΕ.

    Οσο για το βιζσλα, το εκτιμω παρα πολυ, προφανως ιχνηλατει, οπως απαιτειται απο ενα κανονικο βιζσλα αλλωστε. Ειναι ομως δεικτης. Οπως και το ντραχτχααρ ας πουμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #171435

    Κυριε Γιαννοπουλε,
    στο μηνυμα σας διεκρινα μια εμπαθεια(μπορει να κανω και λαθος) και πραγματικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι τετοιο.εδω καταθετουμε απλα αποψεις,προσωπικες γνωμες και εμπειριες και κανουμε κουβεντα.
    Οσο αφορα τωρα αυτο που ειπατε για το στανταρ της καθε φυλης συμφωνω οτι τα καθαροαιμα ατομα της εκαστοτε φυλης πρεπει να κινουνται σε καποια πλαισια που τα καθοριζει το στανταρ της καθε μιας.Ωστοσο εχω ακουσει πολλακις για παραδειγμα για μπιγκλ τα οποια φωναζουν πολυ στο ντορο και ενας αλλος κυνηγος να ισχυριζεται οτι εχει διαφορετικα αιματα(επισης καθαροαιμα σκυλια Μπιγκλ) τα οποια να μην βγαζουν σχεδον καθολου φωνες.Εαν ανατρεξετε σε διαφορες συζητησεις που γινονται μεσα στα κυνηγετικα foroum θα δειτε οτι πολλοι κατοχοι καθαροαιμων ιχνηλατων εστερνιζονται την ιδια αποψη η οποια στη δικη τους περιπτωση απορρεει απο προσωπικη τους εμπειρια και απο τα δικα τους καθαροαιμα σκυλια.

    Παντα φιλικα,
    Γαβριηλιδης Χρηστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #171436

    μπορει σας παρακαλω καποιος,γιατι ψαχνω καιρο τωρα, να μου βρει στο στανταρ του fci ή στο αντιστοιχο του κυνολογικου ομιλου της καθε φυλης που να αναφερει ποσες φωνες θα πρεπει να βγαζει ενας ιχνηλατης κατα την φαση της ιχνηλασιας και της διωξης;;;;;;;;;;;;;;αναφερει πουθενα αριθμο ή την λεξη πρεπει να ειναι φλυαρο,να εχει λιγες φωνες κ.τ.λ!!δεν μιλαω για αυτα που γραφουν οι δικοι μας που εντελως τυχαια πουλανε κιολας!!!!!!

    εχω δει σκυλι που κατα πολλους η φυλη του ειναι φλυαρη και ομως αυτο δεν ειχε φωναξει ποτε του ντορο(αυτο ειναι εργασιακο ελλατωμα οντως)!!!αυτο το σκυλι σε ολες τις εκθεσεις μορφολογιας χαραχτηριστηκε ως εξαιρετο το ιδιο και τα παιδια του!!!μαλλον θα ηταν κανονικο καθαροαιμο!!!

    ενας λαγας οπως ειναι οι περισσοτεροι που δεν ασχολουνται με τις θεωριες,αυτο που θα κοιταξουν πρωτα ειναι το τι κανει το σκυλι στο βουνο ή οι γονεις!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #171437

    Φιλε Παναγιωτη
    συμφωνω απολυτα μαζι σου.Αυτο που εχει τον πρωτο λογο και τη μεγαλυτερη σημασια ειναι η κυνηγετικη δεινοτητα του καθε ζωου.παρολαυτα υπαρχουν και τα γουστα που εχει ο καθενας στο κυνηγι και ετσι θα επρεπε να ειναι.αλλος θελει φωνες και αλλος οχι.Γιαυτο το λογο ειναι καλο που υπαρχουν τα στανταρ της καθε φυλης αλλα αυτο που λεω εγω ειναι οτι υπαρχουν καθαροαιμα ατομα που ανηκουν σε γραμμες αιματος που αποκλεινουν λιγο απο το εργασιακο στυλ της εκαστοτε φυλης.Δεν κρινω εαν αυτο θα πρεπει να ειναι αιτια αποκλεισμου η κατα ποσο τα συγκεκριμενα σκυλια ειναι καθαροαιμα και πρεπει να χρησιμοποιουνται στην αναπαραγωγη.απλα αναφερω κατι το οποιο εχω επανειλημενως ακουσει και διαβασει σε διαφορες συζητησεις και forum.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #305660

    Κυριε Γιαννοπουλε,
    στο μηνυμα σας διεκρινα μια εμπαθεια(μπορει να κανω και λαθος) και πραγματικα δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι τετοιο.εδω καταθετουμε απλα αποψεις,προσωπικες γνωμες και εμπειριες και κανουμε κουβεντα.
    Οσο αφορα τωρα αυτο που ειπατε για το στανταρ της καθε φυλης συμφωνω οτι τα καθαροαιμα ατομα της εκαστοτε φυλης πρεπει να κινουνται σε καποια πλαισια που τα καθοριζει το στανταρ της καθε μιας.Ωστοσο εχω ακουσει πολλακις για παραδειγμα για μπιγκλ τα οποια φωναζουν πολυ στο ντορο και ενας αλλος κυνηγος να ισχυριζεται οτι εχει διαφορετικα αιματα(επισης καθαροαιμα σκυλια Μπιγκλ) τα οποια να μην βγαζουν σχεδον καθολου φωνες.Εαν ανατρεξετε σε διαφορες συζητησεις που γινονται μεσα στα κυνηγετικα foroum θα δειτε οτι πολλοι κατοχοι καθαροαιμων ιχνηλατων εστερνιζονται την ιδια αποψη η οποια στη δικη τους περιπτωση απορρεει απο προσωπικη τους εμπειρια και απο τα δικα τους καθαροαιμα σκυλια.

    Παντα φιλικα,
    Γαβριηλιδης Χρηστος

    Φιλε Χρηστο
    κατ' αρχην το κυριε δε μου αρεσει καθολου γιατι πολλες φορες απο πισω του κρυβει οχι και τοσο καλη διαθεση.
    Εμπαθεια σε αυτα που γραφω δεν υπαρχει πουθενα. Ισως να φταιει ο γραπτος λογος, ισως το υφος μου γενικοτερα.
    Να πω αυτο που θελω λιγο διαφορετικα.
    Θα ηθελα λοιπον, η καθε φυλη να εχει εκτος απο μορφολογικα στανταρ και εργασιακα, με οσο το δυνατον μικροτερες αποκλισεις. Αυτο, αφου μιλαμε για εργασιακα σκυλια. Εαν δεν υπαρχει εργασιακο προτυπο γυρω απο το οποιο κινουνται τα ατομα της καθε φυλης, τοτε πραγματικα δεν καταλαβαινω το λογο υπαρξης καθαροαιμων εργασιακων σκυλιων. Αν δεν υπαρχει εργασιακη ομοιομορφια (με καποιες μικρες αποκλισεις παντα), τοτε ποια η διαφορα με τα ημιαιμα? Γιατι να ασχοληθει καποιος με τα καθαροαιμα και οχι με τα ημιαιμα?
    Κατα την προσωπικη μου αποψη (οπως φαινεται πρεπει να το τονιζουμε αυτο), αποτελεσματικοτητα βρισκει καποιος σε ολες τις φυλες και στα ημιαιμα.
    Οταν λοιπον προκειται να επιλεξω καποια φυλη για να παρω κουταβι, δεν θα το κανω με κριτηριο την αποτελεσματικοτητα της, αλλα συμφωνα με τα εργασιακα χαρακτηριστικα της, τα οποια θα καθορισουν την αποτελεσματικοτητα στα μερη που κυνηγαω, και θα ικανοποιησουν τα προσωπικα μου γουστα. Αν ειναι να παρω καθαροαιμο και να περιμενω να μεγαλωσει για να δω, αν για παραδειγμα φωναζει ή οχι ντορο, τοτε γιατι να μην παρω ενα ημιαιμο?
    Επειδη εδω ξεκινησαμε την κουβεντα με βαση τις φωνες, να πω οτι για μενα (το ''για μενα'' το τονιζω, για πολλους αλλους προφανως ισχυει κατι αλλο), το αθλημα λαγοκυνηγι ειναι ''ακουστικο''. Πρωτα και πανω απ' ολα δουλευει το αυτι.
    Για την αποτελεσματικοτητα στο βουνο τι να πω? Τα αυτονοητα? Ειπα ομως, πως αυτην τη βρισκουμε και στα ημιαιμα και στα καθαροαιμα. Αν καποιος ενδιαφερεται μονο για το νουμερο, μπορει να παρει ενα κουρτσχααρ και θα τα παει πολυ καλα. Δε θα δουλεψει το αυτι ομως.
    Αν καποιος βρισκει ικανοποιηση μονο τη στιγμη της τουφεκιας, τοτε προφανως δεν τον ενδιαφερουν οι φωνες.
    Αν ειναι θεωριες αυτα, τοτε ειμαι θεωρητικος και θα συνεχισω γιατι μου αρεσει. Τη βρισκω να ακουω τα σκυλια χωρις να τα βλεπω και να ξερω τι κανουν, τη βρισκω να εχουν τις φωνες που γουσταρω.
    Επιμενω στο θεμα φωνη, γιατι αν μου αρεσουν τα ρεμπετικα και με πανε να ακουσω Ρουβα θα φρικαρω.
    Σε καμμια περιπτωση δεν υποστηριζω πως αυτα που λεω ειναι αυτα που πρεπει να ισχυουν για ολο τον κοσμο.
    Την προσωπικη μας αποψη λεμε εδω, δεν οριζουμε κανονισμους ουτε φτιαχνουμε νομους. Κανονισμους και προτυπα οριζουν οι διαφοροι ομιλοι των φυλων οσον αφορα την εργασια (στη μορφολογια δεν αναφερομαι), και αν δεν το κανουν, κακως δεν το κανουν (προσωπικη αποψη παντα).
    Προσπαθησα να εκφραστω οσο πιο καλα μπορουσα. Αν φαινεται παλι εμπαθεια σε βεβαιωνω οτι δεν υπαρχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #305655

    η προσωπικη μου αποψη:

    τις φωνες των ιχνηλατων πρεπει να τις καθοριζει το στανταρ τις φυλης. η γραμμη αιματος που λεμε, κυριως αφορα το παθος (ή την ελειψη παθους) που το καθε σκυλι εχει. για παραδειγμα το ιρλανδικο σεττερ. υπαρχουν σημερα ιρλανδικα σεττερ απο κυνηγετικες γραμμες και αλλα απο "σαλονισιες". η φυλη ειναι μια. το στανταρ ειναι ενα.
    η φυλη καθοριζει τις ιδιοτητες του σκυλου και η γραμμη αιματος καθοριζει…ας πουμε την ποιοτητα της "καλιεργιας" ολων των ικανοτητων του καθε σκυλου που ανηκει σε αυτη την φυλη.
    το αν ενα σκυλι π.χ ουρλιαζει ή κλαφουναει, καθοριζεται και πρεπει να καθοριζεται απο το στανταρ της φυλης. το αν ενα σκυλι ειναι "σερτικο" η οχι, εχει να κανει με την γραμμη αιματος περισσοτερο.

    οσο για το κλαφουνισμα, ο Ε.Ι απαγορευεται να κλαφουναει πανω απο 3 συνεχομενες φορες. δλδ το καφ καφ ειναι επιτρεπτο. το καφ καφ καφ καφ οχι.
    Ε.Ι που μολις βρει τον ντορο, αρχισει να κλαφουναει συνεχομενα πανω απο 2 καφ, μαλλον ειναι ημιαιμος… τωρα βεβαια θα μου πειτε, δεν εφερα και την πιο καταλληλη ρατσα για παραδειγμα. αλλα οκ :)

    φιλε Γιάννη (riot),
    το βισλα ειναι δεικτης ,οχι ιχνηλατης.
    τωρα για τον κρητικο σκυλο, οι αποψεις διοιστανται. ειναι αληθεια οτι ιχνηλατει…περιστασιακα και σε μικρες αποστασεις (απο οσο εχω δει). σιγουρα η κατασκευη του σωματος του παραπεμπει σε λαγονικο σκυλο και οχι σε ιχνηλατη. βεβαια δεν μπορουμε να αρνηθουμε οτι βαση εργασιας, δειχνει δειγματα γραφης τοσο σαν λαγονικος οσο και σαν ιχνηλατης. ειναι κατι το ενδοιαμεσο κατα την γνωμη μου. παντως ειναι αληθεια οτι στο παρελθον λεγοταν λαγονικος και οτι τον ονομασαμε ιχνηλατικο, γιατι πολυ απλα σαν λαγονικος στην Ελλάδα δεν θα επιτρεποταν να κυνηγάμε με αυτον!

    βέβαια, για να λεμε και του στραβού το δικιο και ο Ε.Ι στην αρχαιότητα, προήλθε απο σιγουρα 2 (ισως και 3) φυλες σκυλων. 1(η 2) ντοπιες Ελληνικες και 1 αιγυπτιακη , η οποια ηταν λαγονικη και οχι ιχνηλατικη!!! απλα ο κρητικος σκυλος πλησιαζει ακομα περισσοτερο τα λαγονικα:)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #171443

    Φιλε Ηλια,
    μαλλον φταιει οπως ειπες ο γραπτος λογος.δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
    Τωρα αυτο για τα στανταρ ουτε εγω μπορω να το καταλαβω.και γω πιστευω πως θα πρεπει να υπαρχει καποιο εργασιακο προτυπο που πρεπει να εχουν ολοι οι καθαροαιμοι ιχνηλατες της εκαστοτε φυλης γιατι αυτο οπως πολυ σωστα ειπες ειναι και το χαρακτηριστικο των καθαροαιμων φυλων.παρολαυτα υπαρχουν(συμφωνα με μαρτυριες συναδελφων) καποιες γραμμες αιματος που <<ξεφευγουν>> απο τα στανταρ της φυλης τους.Αυτο ουτε εμενα με βρισκει συμφωνο και αναρωτιεμαι εαν οντως κατι τετοιο συμβαινει,ή εαν οι συναδελφοι τα <<παραλενε>>, ή εαν δεν προκειται για καθαροαιμους ιχνηλατες.
    θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σ οπως και αλλων συναδελφων που συμμετεχουν στο forum.

    Παντα φιλικα,
    Γαβριηλιδης Χρηστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #305654

    Φιλε Ηλια,
    μαλλον φταιει οπως ειπες ο γραπτος λογος.δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
    Τωρα αυτο για τα στανταρ ουτε εγω μπορω να το καταλαβω.και γω πιστευω πως θα πρεπει να υπαρχει καποιο εργασιακο προτυπο που πρεπει να εχουν ολοι οι καθαροαιμοι ιχνηλατες της εκαστοτε φυλης γιατι αυτο οπως πολυ σωστα ειπες ειναι και το χαρακτηριστικο των καθαροαιμων φυλων.παρολαυτα υπαρχουν(συμφωνα με μαρτυριες συναδελφων) καποιες γραμμες αιματος που <<ξεφευγουν>> απο τα στανταρ της φυλης τους.Αυτο ουτε εμενα με βρισκει συμφωνο και αναρωτιεμαι εαν οντως κατι τετοιο συμβαινει,ή εαν οι συναδελφοι τα <<παραλενε>>, ή εαν δεν προκειται για καθαροαιμους ιχνηλατες.
    θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σ οπως και αλλων συναδελφων που συμμετεχουν στο forum.

    Παντα φιλικα,
    Γαβριηλιδης Χρηστος

    φιλε μου δεν ειναι παντα θεμα καθαροαιμιας. γιαυτον ακριβως τον λογο εφερα ως παραδειγμα το ιρλανδικο σέττερ. δεν το εκανα τυχαια!
    υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλα ιρλανδικα σεττερ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ που δεν κυνηγανε πλεον. και οταν λεω δεν κυνηγανε δεν ενοω οτι δεν κυνηγανε καθολου. αλλα εν παση περιπτωση παρουσιαζουν προβληματα. αλλο δεν φερμαρει σωστα, αλλο δεν εχει το απαιτουμενο παθος στην ερευνα κτλ.
    υπαρχουν και αλλα που ειναι οπως ηταν τα παλια ιρλανδικα σεττερ.
    η φυλη ειναι μια. το στανταρ ειναι ενα. καθαροαιμα ειναι και τα 2 σκυλια! το προβλημα ειναι στην γραμμη αιματος. γιατι,
    καποιοι στο παρελθον χρησιμοποιησαν το σκυλι αυτο ως σκυλο συντροφιας, για πολλες γενεες. αυτο ειχε σαν αποτελεσμα η φυλη να εκφυλιστει!:) δλδ , τα γονιδια τα εχουν ακομα μεσα τους αλλα πως να στο πω…ειναι σε ληθαργο. η γραμμη αιματος των σεττερ αυτων, απο την οποια βρισκουμε ακομα και σημερα αξια κυνηγοσκυλα, ειναι αυτη η οποια επεβιωσε (κυνηγετικα) γιατι πολυ απλα τα σκυλια τους ποτε δεν επεσαν σε χερια ΜΗ κυνηγων…
    στο λεω απο προσωπικη πειρα, μιας και στην οικογενεια μου ειχαμε παντα καλα κυνηγετικα ιρλανδικα σεττερς και εγω τωρα εχω ενα απο αλλη γραμμη, οχι και τοσο καλη

    το θεμα με τις γραμμες αιματος ειναι υπαρκτες. δεν ειναι φαντασιοπληκτοι ολοι αυτοι οι κυνηγοι! αλλα απο την αλλη, ειναι επισης αληθεια οτι τα γενικα χαρακτηριστηκα ενος σκυλου πρεπει να καθοριζονται απο το σταντερ της φυλης και οχι απο τις γραμμες αιματος.
    δεν ειναι δυνατον να μιλαμε για καθαροαιμο σκυλο, οταν πχ ενα σεγκουτσι κλαφουναει τον ντορο ενω ενα αλλο ουρλιαζει. δεν ειναι δυνατον να μιλαμε για καθαροαιμη φυλη οταν πχ ενας Ε.Ι εχει διωξη μεγαλη ενος ενας αλλος δεν εχει καθολου!! τοτε ναι, βρωμαει το πραγμα :)
    αλλα οσον αφορα το κυνηγετικο παθος και καποια δευτερευοντα χαρακτηριστικα, τοτε η γραμμη αιματος μπορει να παιξει ρολο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #171444

    Φιλε Kryptia-e,
    ενδιαφερον αποψη για τις γραμμες αιματος και μακαρι να ειναι ετσι τα πραγματα γιατι τα απλουστευει και τα κανει πολυ λογικα.νομιζω ομως πως οι συναδελφοι δεν εννοουν ακριβως αυτο.Αυτο που ειπες για τη φωνη συμφωνω αλλα γιατι το ιδιο να μην ισχυει και για την ταχυτητα που θεωρεις οτι θεμα γραμμων αιματος?.τα στανταρ νομιζω αναφερουν εαν ενα σκυλι πρεπει να ειναι σερτικο(γρηγορο και με συνεχη κοψιματα) ή εαν πρεπει να ειναι πιο αργο και μεθοδικο.
    Οσο αφορα τωρα τον κρητικο σκυλο επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ η φυλη αυτη θα ηθελα να ανοιξει ενα θεμα αποκλειστικα για τη συγκεκριμενη ρατσα.

    Παντα φιλικα,
    Γαβριηλιδης Χρηστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #305653

    Γιατι χτυπιεστε με τα fci και με τα προτυπα και και και …. Καμμια φυλη δεν ειναι σταθεροποιημενη στο 100%. Αν ψαξετε θα βρειτε στην ιδια φυλη απο τα ιδια ζευγαρωματα εντελως διαφορετικους απογονους. Άλλα θα βαρανε ντορο άλλα οχι άλλα θα ειναι σαν γαϊδουρια και άλλα κανονικα, άλλα θα ειναι αργα και άλλα σαϊτες κλπ κλπ…. Απλα αν τα δεις δεμενα, μορφολογικα λες οτι μοιαζουν. Δλδ η καθαροαιμια ειναι μια μεγαλη μουφα. Ακομη και στη Γαλλια το μεγαλυτερο ποσοστο (70%) των κυνηγων τριχωτου χρησιμοποιουν ημιαιμα. Τυχαιο;;; Δεν νομιζω. :) :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #305652

    Φιλε Kryptia-e,
    ενδιαφερον αποψη για τις γραμμες αιματος και μακαρι να ειναι ετσι τα πραγματα γιατι τα απλουστευει και τα κανει πολυ λογικα.νομιζω ομως πως οι συναδελφοι δεν εννοουν ακριβως αυτο.Αυτο που ειπες για τη φωνη συμφωνω αλλα γιατι το ιδιο να μην ισχυει και για την ταχυτητα που θεωρεις οτι θεμα γραμμων αιματος?.τα στανταρ νομιζω αναφερουν εαν ενα σκυλι πρεπει να ειναι σερτικο(γρηγορο και με συνεχη κοψιματα) ή εαν πρεπει να ειναι πιο αργο και μεθοδικο.
    Οσο αφορα τωρα τον κρητικο σκυλο επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ η φυλη αυτη θα ηθελα να ανοιξει ενα θεμα αποκλειστικα για τη συγκεκριμενη ρατσα.

    Παντα φιλικα,
    Γαβριηλιδης Χρηστος

    η γραμμη αιματος μπορει να παιξει καποιο ρολο και στην ταχυτητα του σκυλου. αλλα ο ρολος αυτος νομιζω οτι πρεπει να ειναι περιορισμενος.
    για παραδειγμα, μπορει ενα σεγκουτσι π.χ απο μια γραμμη αιματος να εχει πιο γρηγορη ερευνα απο ενα αλλο καθαροαιμο σεγκουτσι. αλλα η διαφορα τους πρεπει να ειναι σχετικα μικρη. παιζει ρολο και η ηλικια βεβαια και η προσωπικοτητα του καθε σκυλου, αλλα οπως και ναχει η διαφορα τους πρεπει να ειναι μικρη. γιατι το στανταρ της φυλης μιλαει για γρηγορο σκυλο (παραδειγμα εφερα το σεγκουτσι, δεν εχω ασχοληθει ιδιεταιρα με αυτο).

    αν τωρα δουμε ενα beagle π.χ να εχει πιο γρηγορη ερευνα , οχι απλα απο ενα αλλο beagle αλλα και απο Ε.Ι, ε νομιζω οτι εκει τοτε κατι βρωμαει:)

    ειναι σαν τα φερμας. μπορει να τυχει ενα ποιντερ να μην εχει μεγαλη ερευνα. αλλα αν δεις μια ολοκληρη ομαδα ποιντερς που σου λεει ο πωλητης οτι ειναι απο καποια συγκεκριμενη γραμμη αιματος πχ και δεις οτι τα σκυλια αυτα εχουν ολα κοντινη και αργη ερευνα, ε τοτε καποιο λακο εχει η φαβα φιλε μου:) γιατι η φυλη τους τα καθοριζει και αυτο ειναι ξεκαθαρο. το ποιντερ ειναι σκυλος μεγαλης ερευνας!

    γιαυτο σου λεω, πρωτο και κυριο λογο παιζει η φυλη,μετα ερχεται η γραμμη αιματος που ειναι δευτερευουσα για μενα. ενοω οσον αφορα τα χαρακτηριστικα τους. εχει περισσοτερο να κανει με το κυνηγετικο παθος του σκυλου και τις κυνηγετικες του "καταβολες"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #305651

    Γιατι χτυπιεστε με τα fci και με τα προτυπα και και και …. Καμμια φυλη δεν ειναι σταθεροποιημενη στο 100%. Αν ψαξετε θα βρειτε στην ιδια φυλη απο τα ιδια ζευγαρωματα εντελως διαφορετικους απογονους. Άλλα θα βαρανε ντορο άλλα οχι άλλα θα ειναι σαν γαϊδουρια και άλλα κανονικα, άλλα θα ειναι αργα και άλλα σαϊτες κλπ κλπ…. Απλα αν τα δεις δεμενα, μορφολογικα λες οτι μοιαζουν. Δλδ η καθαροαιμια ειναι μια μεγαλη μουφα. Ακομη και στη Γαλλια το μεγαλυτερο ποσοστο (70%) των κυνηγων τριχωτου χρησιμοποιουν ημιαιμα. Τυχαιο;;; Δεν νομιζω. :) :lol:

    νικο δεν νομιζω να ειναι ετσι τα πραγματα για την γαλλια. 42 φυλες , 35 αν θυμαμαι καλα ιχνηλατικες…λιγο μουφα μου φαινεται το 70% να ασχολουνται με ημιαιμα :)

    οσο για τις φυλες τωρα,διαφωνω οτι δεν ειναι σταθεροποιημενες. μην κοιτας εμας με τους Ε.Ι που παιδευομαστε. υπαρχουν πολλες φυλες που ειναι μια χαρα σταθερες. και δεν αναφερομαι μονο σε ιχνηλατικες. δες τα φερμας…ποιντερ θες? σεττερ? βιζλα? κουρτσχααρ?
    φυσικα εχουν γινει και "πειραματα" ..πχ διασταυρωσεις σεττερς με επανιελ, με ποιντερς κτλ. αλλα ακομα και σε αυτες τις περιπτωσεις, τις εκαναν σοβαροι κυναγωγοι και τα αποτελεσματα που ηθελαν να παρουν, φροντισαν να τα σταθεροποιησουν…

    αν και προσωπικα διαφωνω με τα "πειραματα " αυτα. δεν ειμαι της αποψης του να "βελτιωσεις" μια φυλη. αν δεν σου αρκει η φυλη που εχεις, γνωμη μου ειναι, φτιαξε μια καινουργια…:lol: με λιγα λογια, ειμαι θαυμαστης των αγγλων κυνοτροφων και των γερμανων. οχι των ιταλων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #171445

    Δεν υπαρχει κατι στο οποιο να διαφωνω.υπαρχουν βεβαια και καποιες εξαιρεσεις σκυλιων που δεν κλαινε ενω θα πρεπε ή που να ειναι γρηγορα ενω θα πρεπε να ειναι μεθοδικα αλλα αυτα ειναι εξαιρεσεις..Οι δικες μ προσωπικες εμπειριες ενισχυουν την αποψη αυτη.οτι καθαροαιμο(δικο μ και του μπαρμπα μ) εχω δει ειναι μεσα στα προτυπα της ρατσας του ενω εχει τυχει μια δυο φορες να να βγει καποιο κουταβι που να αποκλεινει λιγο η πολυ ενω τα υπολοιπα αδερφακια τ και ολοι οι συγγενεις του να ηταν μεσα στα προτυπα.αρα συμπερανα οτι επροκειτο για μια εξαιρεση και δεν εχει να κανει με γραμμες αιματος.
    Συμπεραινουμε λοιπον οτι ολοι αυτοι που ισχυριζονται οτι εχουν γραμμες αιματος που αποκλεινουν αισθητα απο τα στανταρ της φυλης ή πεσαν σε κουταβι που ετυχε να βγει ετσι ή εχει γινει καποια μιγαδοποιηση στα αιματα αυτα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #305650

    Γιατι χτυπιεστε με τα fci και με τα προτυπα και και και …. Καμμια φυλη δεν ειναι σταθεροποιημενη στο 100%. Αν ψαξετε θα βρειτε στην ιδια φυλη απο τα ιδια ζευγαρωματα εντελως διαφορετικους απογονους. Άλλα θα βαρανε ντορο άλλα οχι άλλα θα ειναι σαν γαϊδουρια και άλλα κανονικα, άλλα θα ειναι αργα και άλλα σαϊτες κλπ κλπ…. Απλα αν τα δεις δεμενα, μορφολογικα λες οτι μοιαζουν. Δλδ η καθαροαιμια ειναι μια μεγαλη μουφα. Ακομη και στη Γαλλια το μεγαλυτερο ποσοστο (70%) των κυνηγων τριχωτου χρησιμοποιουν ημιαιμα. Τυχαιο;;; Δεν νομιζω. :) :)

    Νικολαε τα ισοπεδωσες ολα, και μαλλον εισαι εκτος.
    100% σταθεροποιηση σημαινει οτι εχουμε κλωνους. Αστο.
    Αυτο με τη Γαλλια που το ξερεις? 70%?? εγω δεν το γνωριζω.
    Και κατι σημαντικο, το ημιαιμο εκει ισως ειναι πολυ διαφορετικο απο αυτο που λεμε εμεις ημιαιμο. Αν παρουμε το ημιαιμο που εφερε ο Γιωργος απο Γαλλια, τι βλεπουμε??? Ας μην το αναλυσουμε, ισως δεν ενδιαφερει κανενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #171446

    Για ψαχτο λιγακι και μονος σου. Μπορει να πεφτω εξω κανα πενταρι μοναδες μπορει. 35 ρατσες πραγματι υπαρχουν αλλά για τους ¨λορδους¨. Η μεσαια ταξη και κατω και ιδιαιτερα η πιο νοτια Γαλλια κυνηγα αποκλειστικα με δικα τους ντοπια σκυλια που τα εχουν για χρονια τα αιματα. Ετσι οι ρατσες μετρωνται τουλαχιστον σε εκατονταδες στη Γαλλια.

    Μην ξεχνας και το πιο απλο. Ειναι τεραστια χωρα με παρα πολλους κυνηγους. Αρα τα club των καθαροαιμων θα επρεπε να απαριθμουν καποια εκατομμυρια μελη. Απεναντιας ειναι μερικες χιλιαδες τα μελη των club. Το συμπερασμα βγαλτο μονος σου, μην τα περιμμενεις ολα ετοιμα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 125 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων