Ιχνηλατικες φυλες!!δεν κλαφουνανε στον ντορο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 125 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ιχνηλάτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #304534

    sorry, γραφω και στο skype ταυτοχρονα σε ενα κολλημενο και δεν εβαλα εγω την φατσουλα,το διορθωσα!!!δεν παρεξηγησα!!
    παντως για τα σκυλια δεν λεω γιατι με κοροιδευουν!!ασε που υπαρχει και το ματι!!! :(

    ποιοί ρε σε κοροϊδεύουν, κνένας δεν κοροϊδεύει κανέναν ο καθένας όπως μπορεί βγάζει την άκρη του. Όλοι εμείς επιθυμούμε και επιζητούμε ,εκπαιδεύοντας σκυλιά, το αποτέλεσμα (και συμπληρώνω όχι αποτέλεσμα απαραίτητα σε αριθμούς, λαγοκυνηγός είναι αυτός που θα βγεί να δει τα σκυλιά του να αποδίδουν και να χαρεί ) ανεξαρτήτως καθαροαιμίας ή μη.
    Το Αποτέλεσμα και το Φιλότιμο στο σκύλο θέλουμε( τουλάχιστον εγώ , αλλα νομίζω και όλοι ) . Τι να το κάνω σκυλί καθαρόαιμο που κάθεται στα πόδια μου και με κοιτεί στα μάτια.

    Βέβαια όλοι μας προσπαθούμε στροφή στα καθαρόαιμα και το ξέρω και είναι λογικό. αλλά ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ……….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #304532

    για να απαντήσω στο ερώτημα του Κυριάκου απο τον οποίο ξεκίνησε το θέμα, οι βαλκανικές φυλές έχουν την τάση να μην κλάινε στο ντορο ( όχι απόλυτα, είδατε, πάλι τα ίδια θα αρχίσουμε να λέμε με τα στάνταρτ στις φωνές κτλ. όμως συμφωνώ με την άποψη του ότι θέλω να ξερω τι θα μου βγεί. όπως υπάρχουν τα σκυλιά που κλαίνε στάνταρ να υπάρχουν και αυτά που δεν κλαίνε με τίποτα ακόμα και καθαρίζοντας κρεμυδάκια :( )

    Λοιπόν καληνυχτώ, βλέπετε αύριο έχει εκπαιδευτικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #171765

    Το μονο σιγουρο στο οποιο δεν μπορει να διαφωνησει κανεις(νομιζω) ειναι οτι μια ρατσα που δεν γαβγιζει στο ντορο ειναι ο κρητικος ιχνηλατης.ας παει να ειναι απο οτι γραμμες αιματος θελει.χαχαχαχ.
    καλο βραδυ παιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #304527

    Κωστα επειδη ξερεις τις αποψεις μου και εγω τις δικες σου δεν νομιζω να διαφωνουμε πουθενα!!απλα εγω κολλαω σε αλλο σημειο και εσυ σε αλλο!!! :)

    ενα τρανταχτο αποτελεσμα επιλεκτικης εκτροφης, χωρις μιγαδοποιηση(ετσι λενε,δεν ημουν παρων) ειναι το μικρο μπλε της γασκωνης το οποιο δημιουργηθηκε απο το μεγαλο κρατωντας τα κοντοτερα κουταβια καθε φορα!!

    αυτο που τελικα καταλαβαινω και βγαζω σαν συμπερασμα ειναι να προσεχουν απο που παιρνουν κουταβια,δηλαδη απο ποια γραμμη ειναι,ωστε να εχουν τα επιθυμητα αποτελεσματα πανω στο κυνηγι!!!!
    επισης μεγαλη διαφορα στον τροπο κυνηγιου μεταξυ σκυλιων της ιδιας φυλης παιζει και το μυαλο που κουβαλανε!!!

    εγω παντως για την ιστορια,οταν πρωτοξεκινησα δεν με ενδιεφερε απο ποια φυλη θα ειναι το σκυλι αλλα απο ποια φυλη θα μπορεσω να βρω καλα σκυλια που να βγαζουν λαγους!!!οταν πιστεψα οτι βρηκα, πηρα τηλεφωνο και ειπα στον εκτροφεα πως κυνηγαω εγω και πως θελω να ειναι τα σκυλια(εργασιακα)!!ετσι λοιπον οταν πηγα να τα παρω μου εβγαλε 2 τοκετοομαδες και μου ειπε να διαλεξω απο αυτα τα κουταβια παρολο που ειχε και αλλα!!!!τελικα το ενα βγηκε κατα 70% οπως το ηθελα(το χαρισα) και το αλλο κατα 99%!!ετσι απο εκει και περα κανω μια προσπαθεια να βρω σκυλια και να κυνηγανε οπως αυτο!!!απο αυτο βγηκε μια κορη ακομα πιο εξελιγμενη :( ετσι απο εδω και περα θα στηριχτω σε αυτο!!!στο τελος μπορει να εχω τζακ ρασελ που να ειναι σαν Ε.Ι :P θα δειξει!!!
    εμενα δεν με νοιαζει να λεω στα καφενεια οτι εχω καθαροαιμα και να κανω γεννες,αλλα να εχω σκυλια που να κυνηγανε οπως θελω εγω!!
    ειμαι κοντα στην νοοτροπια του Αραπη!!!αφου αν δεν μου βγαζανε το ιδιο καλα κουταβια,μπορει να μην εμενα στην καθαροαιμια!!

    δεν διαφωνω με αυτα που λες. για μενα, ειπες το πιο σωστο! "δεν με ενδιεφερε απο ποια φυλη θα ειναι το σκυλι αλλα απο ποια φυλη θα μπορεσω να βρω καλα σκυλια που να βγαζουν λαγους!!!"

    αλλα εριξα πολυ γελιο ρε φιλε βραδυατικα μολις ειδα αυτο :"τελικα το ενα βγηκε κατα 70% οπως το ηθελα(το χαρισα)" ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ
    Εχει γινει ατακα πλεον!!

    ρε τον ανθρωπο τον λενε Νικο μη τον λεμε αραπη καθε φορα νοιωθω σαν να τον "βριζουμε" ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #304526

    Το μονο σιγουρο στο οποιο δεν μπορει να διαφωνησει κανεις(νομιζω) ειναι οτι μια ρατσα που δεν γαβγιζει στο ντορο ειναι ο κρητικος ιχνηλατης.ας παει να ειναι απο οτι γραμμες αιματος θελει.χαχαχαχ.
    καλο βραδυ παιδια

    και τα ντοπερμαν επισης!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

    πλακα πλακα τα γουσταρω γιατι ειναι υπουλα…συνηθως περιμενουν πρωτα να μπει ο κλεφτης μεσα και μετα να τον δαγωσουν και μετα…να γαυγισουν:( αχαχαχαχ

    ουτε με κρεμυδια λεει ο αλλος ΑΧΑΑΧΑΧΑΧ θεικο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #304523

    και τα ντοπερμαν επισης!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

    πλακα πλακα τα γουσταρω γιατι ειναι υπουλα…συνηθως περιμενουν πρωτα να μπει ο κλεφτης μεσα και μετα να τον δαγωσουν και μετα…να γαυγισουν:( αχαχαχαχ

    ουτε με κρεμυδια λεει ο αλλος ΑΧΑΑΧΑΧΑΧ θεικο!

    Επιδη στα χερια περασαν και σκυλια εκτος κυνηγιου και ενα απο αυτα ηταν και ντομπερμαν ,εχω να πω οτι λαυος ατομο γνωρισες .Οι καλες γραμες εματος ισχιουν για ολα τα σκυλια ειται κυνηγιου ειται φυλακες ειται σηντροφιας .Εχω δυο φιλους εκπεδευτες που μπωρουν να στο αποδιξουν ,εχω δει πιτμπουλ να εχτελει διαταγες ποιο απολιτα απο ενα Γερμανικο οιμενικο ,εχω δει Γερμανικο πιμενικο να απορταρει καλυτερα απο το καλυτερο λαμπραντορ ,εχω δει κανις να κανει απιστευτα πραγματα .Εδω ο χαρτις νοημοσυνη των σκυλων για δεν σε τι θεση ειναι το ντομπερμαν σου ευχωμαι να μη χριαστεις να θας επιθεση απο γνισιο ντομπερμαν

    http://thessalonikidogstraining.wordpress….BB%CE%BF%CE%B9/ ………………. http://en.wikipedia.org/wiki/The_Intelligence_of_Dogs

    http://www.youtube.com/watch?v=DyxkHwdJ6Rw…feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=lX44_efkh-4…feature=related

    Ντόπερμαν – Doberman
    Γύρω στο 1870, στη Γερμανία, ο Λουί Ντόμπερμαν εφοριακός εισπράκτορας, νυχτοφύλακας, αποφάσισε να δημιουργήσει ένα σκύλο που θα τον προστάτευε στις βραδινές περιπολίες του. Διασταύρωσε λοιπόν Ροτβάιλερ (δύναμη), με γερμανικό Πίντσερ (ενέργεια), έναν τύπο γερμανικού τσοπανόσκυλου (μεγάλη εξυπνάδα και γενναιότητα), Βεϊμαράνερ (δυνατή μύτη για ιχνηλασία) και γκρέιχαουντ (για ευκινησία). Tο αποτέλεσμα των διασταυρώσεων, που πήρε και το όνομα του δημιουργού του, είναι το γνωστό μας Ντόπερμαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #304521

    Το μονο σιγουρο στο οποιο δεν μπορει να διαφωνησει κανεις(νομιζω) ειναι οτι μια ρατσα που δεν γαβγιζει στο ντορο ειναι ο κρητικος ιχνηλατης.ας παει να ειναι απο οτι γραμμες αιματος θελει.χαχαχαχ.
    καλο βραδυ παιδια

    Η καθε φιλη προσαρμοζεται αναλογα την περιοχη και τον τροπο κυνηγιου του τοπου ,αν δεις το κυνηγι των Κρητων λαγοκυνηγων θα καταλαβεις .Αν κυνηγισεις στα βουνα της Κρητης που δεν εχουν καθωλου βλαστιση με τις υψιλες θερμοκρασιες και μεχρι αργα το μεσημερι θα δεις οτι τα ποιο αποτελεσματικα σκυλια ειναι αυτα .Οταν βγενουμαι εμεις εδω παρεαις στα βουνα δεν παμαι ουτε για ενα ουτε για δυο λαγους ,δεν θα πω νουμερα γιατι αλλες φωρες παρεξιγουνται και αλλες αμφισβιτιουντε ,αυτο που θα πω ομως ειναι οτι αν κανεις αυτο το κυνηγι με ενα σκυλι που μαχιζει την αποβολη (κλαφουναει τον ντορο οπως λεται εσεις )εχεις χασει .Γι αυτο κι εδω οι καθαροεμαι φιλες δεν προτιμουνται τοσο ,γιατι ο τροπος κυνηγιου ειναι διαφωρετικος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #304423

    Η καθε φιλη προσαρμοζεται αναλογα την περιοχη και τον τροπο κυνηγιου του τοπου ,αν δεις το κυνηγι των Κρητων λαγοκυνηγων θα καταλαβεις .Αν κυνηγισεις στα βουνα της Κρητης που δεν εχουν καθωλου βλαστιση με τις υψιλες θερμοκρασιες και μεχρι αργα το μεσημερι θα δεις οτι τα ποιο αποτελεσματικα σκυλια ειναι αυτα .Οταν βγενουμαι εμεις εδω παρεαις στα βουνα δεν παμαι ουτε για ενα ουτε για δυο λαγους ,δεν θα πω νουμερα γιατι αλλες φωρες παρεξιγουνται και αλλες αμφισβιτιουντε ,αυτο που θα πω ομως ειναι οτι αν κανεις αυτο το κυνηγι με ενα σκυλι που μαχιζει την αποβολη (κλαφουναει τον ντορο οπως λεται εσεις )εχεις χασει .Γι αυτο κι εδω οι καθαροεμαι φιλες δεν προτιμουνται τοσο ,γιατι ο τροπος κυνηγιου ειναι διαφωρετικος .

    πιστευω οτι ο κυριος λογος που προτιμαται ο κρητικος ιχνηλατης, ειναι οτι κυνηγας και δεν σε καταλαβαινει κανεις που βρισκεσαι και μπορεις να κυνηγησεις ακομα και διπλα σε μαντρες(οπου η Κρητη εχει σοβαρο προβλημα γιατι ειναι γεματη) χωρις να ενοχλησεις τα ζωα!!με τον ιδιο τροπο μπορεις να κυνηγησεις και με αρκετα πουλοσκυλα!!και επισης οτι ειναι μεγαλυτερη η αναλογια βγαλμενων λαγων και πιασμενων!!!

    απο εκει και περα για να κυνηγησεις με ενα τετοιο σκυλο(μιλαω για τον κανονα) θα πρεπει να εισαι αριστος γνωστης του τοπου και των λαγων της περιοχης!!!!

    επισης πιστευω οτι η χαμηλη βλαστηση και οι θερμοκρασιες δεν ειναι απαγορευτικες για ενα καλο ιχνηλατη!!!εξαρταται βεβαια και απο τα κιλα του!!!σιγουρα βεβαια δεν ειναι το δυνατο του σημειο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #304414

    πιστευω οτι ο κυριος λογος που προτιμαται ο κρητικος ιχνηλατης, ειναι οτι κυνηγας και δεν σε καταλαβαινει κανεις που βρισκεσαι και μπορεις να κυνηγησεις ακομα και διπλα σε μαντρες(οπου η Κρητη εχει σοβαρο προβλημα γιατι ειναι γεματη) χωρις να ενοχλησεις τα ζωα!!με τον ιδιο τροπο μπορεις να κυνηγησεις και με αρκετα πουλοσκυλα!!και επισης οτι ειναι μεγαλυτερη η αναλογια βγαλμενων λαγων και πιασμενων!!!

    απο εκει και περα για να κυνηγησεις με ενα τετοιο σκυλο(μιλαω για τον κανονα) θα πρεπει να εισαι αριστος γνωστης του τοπου και των λαγων της περιοχης!!!!

    επισης πιστευω οτι η χαμηλη βλαστηση και οι θερμοκρασιες δεν ειναι απαγορευτικες για ενα καλο ιχνηλατη!!!εξαρταται βεβαια και απο τα κιλα του!!!σιγουρα βεβαια δεν ειναι το δυνατο του σημειο!!!

    Καπως ετσι ειναι για την ακρηβια ο σκυλος με τη μεγαλι διοξη και την βαρια φωνη ειναι προβλημα γιατι αν απομακρινθη πολυ η θα στο παρουν η επιδη εχουμαι πολα γιδοπροβατα το εφαγε λαχανο κανενας βοσκος ,εντομεταξη εδω κυνηγουν καβαλα στα σκυλια οι ποιο πολοι .Οσο γτα τις θερμοκρασιες και την αντοχη του σκυλου η διαφωρα ειναι μεγαλη ,γιατι πολες φωρες το πρωτο ιδικα καιρο οταν η ωρα προχοραει φτανει στους 40 βαθμους οποτε στην πετρα που κυνηγαμαι και με την τοση σκονη καταλαβενεις το προβλημα για το σκυλο με τη μιτη κολημενη στο εδαφος ποσω αποτελεσματικος ειναι .Αυτα στα λεω απο την πηρα μου και αυτα που εχω δει στο κυνηγι αυτο .Ναι απανω σ εσας επιδη εχω κυνηγισει οχι τοσο λαγο αλλα , αλλα θηραματα και εχω δει τα μεροι ειναι διαφωρετικα .Αλλα το καθε κυνηγι εχει και τη δικια του χαρη .Ενα απο τα σκυλια που ειχα φερει για το λαγο αλλα το εδωσα οχι γιατι δεν ηταν καλο , οχι αν ημουν στα μεροι σας με κατι τετοιο θα κυνηγουσα κι εγω ,οπως στα πουλια θα ειχα καποιο σεττερ πανω απο ολα μ αρεσουν τα καθαροαιμα ,απλος εδω αυτα τα σκυλια δεν μπωρουν να φανουν .

    http://img707.imageshack.us/i/dsc00144t.jpg/

    ΥΓ.Εχουν περασει αρκετα σκυλια απο τα χερια μου ειται ημιαιμα ειται καθαροαιμα ειται κυνηγιου ειται φυλακαις ειται σηντροφιας ,για μενα σε ολες τις ρατσαις ηπαρχουν τα μεγαλα σκυλια το θεμα ειναι οτι απο οποια ρατσα σου κατσει το καλο σκυλι κολας με αυτα μετα και λες οτι ειναι η καλητερη ρατσα αυτη , ενω δεν ειναι η αληθεια .Οπως οι ανθρωποι που ειναι απο την ιδαι φυλη δεν ειναι το ιδιο ολοι (αλλος ποιο εξηπνος αλλος ποιο γρηγορος αλλος ποιο πονηρος αλλος ποιο καλος κυνηγος ) ετσει και οι σκυλοι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #304126

    Επιδη στα χερια περασαν και σκυλια εκτος κυνηγιου και ενα απο αυτα ηταν και ντομπερμαν ,εχω να πω οτι λαυος ατομο γνωρισες .Οι καλες γραμες εματος ισχιουν για ολα τα σκυλια ειται κυνηγιου ειται φυλακες ειται σηντροφιας .Εχω δυο φιλους εκπεδευτες που μπωρουν να στο αποδιξουν ,εχω δει πιτμπουλ να εχτελει διαταγες ποιο απολιτα απο ενα Γερμανικο οιμενικο ,εχω δει Γερμανικο πιμενικο να απορταρει καλυτερα απο το καλυτερο λαμπραντορ ,εχω δει κανις να κανει απιστευτα πραγματα .Εδω ο χαρτις νοημοσυνη των σκυλων για δεν σε τι θεση ειναι το ντομπερμαν σου ευχωμαι να μη χριαστεις να θας επιθεση απο γνισιο ντομπερμαν
    [color=”#FF0000″]1)ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..2)ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑ, ΑΛΛΑ 3-4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΟΧΕΣ. ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ, ΤΟ ΝΤΟΠΕΡΜΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΚΤΗΤΕΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΩΝ ΕΚΤΑΣΕΩΝ ΠΧ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΩΝ. ΑΝΤΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΦΥΛΑΚΑ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΦΥΛΑΞΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΜΕΡΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ, ΑΘΟΡΥΒΟΣ. ΤΟ ΝΤΟΠΕΡΜΑΝ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΑΥΓΙΖΕΙ, ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΡΩΤΟΣ.[/color]

    [url=”http://thessalonikidogstraining.wordpress.com/2009/08/23/%CE%BF%CE%B9-10-%CE%B5%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%BF%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B9/”%5Dhttp://thessalonikidogstraining.wordpress….BB%CE%BF%CE%B9/[/url] ………………. [url=”http://en.wikipedia.org/wiki/The_Intelligence_of_Dogs”]http://en.wikipedia.org/wiki/The_Intelligence_of_Dogs[/url]

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=DyxkHwdJ6Rw&feature=related”]http://www.youtube.com/watch?v=DyxkHwdJ6Rw…feature=related[/url]

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=lX44_efkh-4&feature=related”]http://www.youtube.com/watch?v=lX44_efkh-4…feature=related[/url]

    Ντόπερμαν – Doberman
    Γύρω στο 1870, στη Γερμανία, ο Λουί Ντόμπερμαν εφοριακός εισπράκτορας, νυχτοφύλακας, αποφάσισε να δημιουργήσει ένα σκύλο που θα τον προστάτευε στις βραδινές περιπολίες του. Διασταύρωσε λοιπόν Ροτβάιλερ (δύναμη), με γερμανικό Πίντσερ (ενέργεια), έναν τύπο γερμανικού τσοπανόσκυλου (μεγάλη εξυπνάδα και γενναιότητα), Βεϊμαράνερ (δυνατή μύτη για ιχνηλασία) και γκρέιχαουντ (για ευκινησία). Tο αποτέλεσμα των διασταυρώσεων, που πήρε και το όνομα του δημιουργού του, είναι το γνωστό μας Ντόπερμαν.

    ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΕΣ ΦΥΛΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΓΙΑΣ DOBERMAN ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥ. ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΗΜΙΑΙΜΑ ΣΚΥΛΙΑ. ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΤΟΜΠΕΡΜΑΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 115 ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ. ΑΝΤΕ ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ ΔΗΛΑΔΗ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #304124

    Καπως ετσι ειναι για την ακρηβια ο σκυλος με τη μεγαλι διοξη και την βαρια φωνη ειναι προβλημα γιατι αν απομακρινθη πολυ η θα στο παρουν η επιδη εχουμαι πολα γιδοπροβατα το εφαγε λαχανο κανενας βοσκος ,εντομεταξη εδω κυνηγουν καβαλα στα σκυλια οι ποιο πολοι .Οσο γτα τις θερμοκρασιες και την αντοχη του σκυλου η διαφωρα ειναι μεγαλη ,γιατι πολες φωρες το πρωτο ιδικα καιρο οταν η ωρα προχοραει φτανει στους 40 βαθμους οποτε στην πετρα που κυνηγαμαι και με την τοση σκονη καταλαβενεις το προβλημα για το σκυλο με τη μιτη κολημενη στο εδαφος ποσω αποτελεσματικος ειναι .Αυτα στα λεω απο την πηρα μου και αυτα που εχω δει στο κυνηγι αυτο .Ναι απανω σ εσας επιδη εχω κυνηγισει οχι τοσο λαγο αλλα , αλλα θηραματα και εχω δει τα μεροι ειναι διαφωρετικα .Αλλα το καθε κυνηγι εχει και τη δικια του χαρη .Ενα απο τα σκυλια που ειχα φερει για το λαγο αλλα το εδωσα οχι γιατι δεν ηταν καλο , οχι αν ημουν στα μεροι σας με κατι τετοιο θα κυνηγουσα κι εγω ,οπως στα πουλια θα ειχα καποιο σεττερ πανω απο ολα μ αρεσουν τα καθαροαιμα ,απλος εδω αυτα τα σκυλια δεν μπωρουν να φανουν .

    [url=”http://img707.imageshack.us/i/dsc00144t.jpg/”]http://img707.imageshack.us/i/dsc00144t.jpg/[/url]

    ΥΓ.Εχουν περασει αρκετα σκυλια απο τα χερια μου ειται ημιαιμα ειται καθαροαιμα ειται κυνηγιου ειται φυλακαις ειται σηντροφιας ,για μενα σε ολες τις ρατσαις ηπαρχουν τα μεγαλα σκυλια το θεμα ειναι οτι απο οποια ρατσα σου κατσει το καλο σκυλι κολας με αυτα μετα και λες οτι ειναι η καλητερη ρατσα αυτη , ενω δεν ειναι η αληθεια .Οπως οι ανθρωποι που ειναι απο την ιδαι φυλη δεν ειναι το ιδιο ολοι (αλλος ποιο εξηπνος αλλος ποιο γρηγορος αλλος ποιο πονηρος αλλος ποιο καλος κυνηγος ) ετσει και οι σκυλοι .

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΤΟ DNA ΠΑΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ. ΤΟΣΟ , ΩΣΤΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ! ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ, ΕΝΑΣ ΧΑΖΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΥΠΝΗ ΦΥΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΑΖΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΧΑΖΗ ΦΥΛΗ. ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΕΤΣΙ ΚΟΜΨΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΑ… ΜΗ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΦΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΗ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΞΥΠΝΗ ΚΤΛ… ΒΓΑΛΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΕΣ ΙΣΤΟΡΤΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ…:( ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΝΤΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΥΨΟΣ. ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΣΚΥΛΩΝ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΧ 50-55 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ, ΤΟ ΥΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΧ 35-40 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΑΡΑ, ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΦΥΛΗΣ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΑΤΟΜΟ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΦΥΛΗΣ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ

    ΕΠΙΣΗΣ, Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΟΠΙΤΗΣ ΣΟΥ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΟΡΕΙΟΕΛΛΑΔΙΤΗΣ:)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #304118

    [color=”#FF0000″]ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΦΥΛΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΤΟ DNA ΠΑΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ. ΤΟΣΟ , ΩΣΤΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ! ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ, ΕΝΑΣ ΧΑΖΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΥΠΝΗ ΦΥΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΑΖΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΧΑΖΗ ΦΥΛΗ. ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΕΤΣΙ ΚΟΜΨΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΑ… ΜΗ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΙΑ ΦΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΗ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΞΥΠΝΗ ΚΤΛ… ΒΓΑΛΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΙΛΙΕΤΗΡΙΔΕΣ ΙΣΤΟΡΤΙΚΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ…:P ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΟΝΤΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΥΨΟΣ. ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΣΚΥΛΩΝ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΧ 50-55 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΥΛΗ, ΤΟ ΥΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΧ 35-40 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΑΡΑ, ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΦΥΛΗΣ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΨΗΛΟ ΑΤΟΜΟ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΦΥΛΗΣ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ [/color]

    διαφωνω τελειως!!! :(
    το μυαλο δεν εχει σχεση με τη φυλη!!!!!!!ολοι εχουμε το ιδιο μεγεθος εγκεφαλου και τις ιδιες δυνατοτητες να χρησιμοποιησουμε οσο μεγαλυτερο ποσοστο μπορουμε!!!
    απο εκει και περα το αν γινεις βλακας πολυ μεγαλη σημασια εχει το που μεγαλωνουμε,τι βιωματα παιρνουμε,τι ερεθισματα και τι εκπαιδευση κανουμε!!!παρε το πιο εξυπνο παιδι και πηγαινε το καπου στον αμαζονιο σε καμια φυλη να μεγαλωσει,χωρις βιβλια,σχολειο,ερεθισματα κτ.λτο πολυ πολυ να μαθει οτι το φαγητο ειναι καλυτερο ψημενο!!ετσι και το σκυλι,βγαζε ενα σκυλι που ειναι πανεξυπνο συνεχεια σε ενα εκπαιδευτηριο οπου οι λαγοι θα ειναι δεκαδες και παρε ενα αλλο σκυλι μετριο και βγαζε το σε λιγους και δυσκολους λαγους ωστε να χρειαστει να βαζει το μυαλο του συνεχεια να λυνει τα προβληματα!!!τοτε πιο πιστευεις οτι θα γινει εξυπνοτερο!!αν και το κυνηγοσκυλο χρειαζεται συνολο προσοντων και οχι μονο ενα!!
    ασε που αν ηταν εξυπνα οταν τα αφηναμε θα πηγαιναν και θα ξαπλωναν πουθενα!! :)

    μερικες φυλες ανθρωπων πιστευουν καποιοι οτι ειναι πιο χαζες,αλλα δεν ειναι,συνηθως φταιει το συστημα που απο μωρα μπαινουν σε ενα καλουπι και δεν τους δινεται η δυνατοτητα να αναρωτηθουν!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #171922

    δεν έχουμε όλοι τις ίδιες δυνατότητες σε σχέση με το μυαλό, και αυτό είναι απόλυτο.

    όσο για τον έξυπνο στον αμαζόνιο που το πολύ που θα κάνει είναι να μάθει να ψήνει κανα φαγητό, Πιστεψέ με θα είναι αυτός που ανακάλυψε πρώτος το ψήσιμο στη φυλή!!!!

    Τι θέλω να πω
    ότι ο έξυπνος σε όποιες συνθήκες και αν μεγαλώσει πάντα θα είναι ένα βήμα ποιο μπροστά σε σχέση με τους μέτριους οι οποίοι ανατραφήκαν στιςς ίδιες συνθήκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #304109

    διαφωνω τελειως!!! :(
    το μυαλο δεν εχει σχεση με τη φυλη!!!!!!!ολοι εχουμε το ιδιο μεγεθος εγκεφαλου και τις ιδιες δυνατοτητες να χρησιμοποιησουμε οσο μεγαλυτερο ποσοστο μπορουμε!!!
    απο εκει και περα το αν γινεις βλακας πολυ μεγαλη σημασια εχει το που μεγαλωνουμε,τι βιωματα παιρνουμε,τι ερεθισματα και τι εκπαιδευση κανουμε!!!παρε το πιο εξυπνο παιδι και πηγαινε το καπου στον αμαζονιο σε καμια φυλη να μεγαλωσει,χωρις βιβλια,σχολειο,ερεθισματα κτ.λτο πολυ πολυ να μαθει οτι το φαγητο ειναι καλυτερο ψημενο!!ετσι και το σκυλι,βγαζε ενα σκυλι που ειναι πανεξυπνο συνεχεια σε ενα εκπαιδευτηριο οπου οι λαγοι θα ειναι δεκαδες και παρε ενα αλλο σκυλι μετριο και βγαζε το σε λιγους και δυσκολους λαγους ωστε να χρειαστει να βαζει το μυαλο του συνεχεια να λυνει τα προβληματα!!!τοτε πιο πιστευεις οτι θα γινει εξυπνοτερο!!αν και το κυνηγοσκυλο χρειαζεται συνολο προσοντων και οχι μονο ενα!!
    ασε που αν ηταν εξυπνα οταν τα αφηναμε θα πηγαιναν και θα ξαπλωναν πουθενα!! :)

    μερικες φυλες ανθρωπων πιστευουν καποιοι οτι ειναι πιο χαζες,αλλα δεν ειναι,συνηθως φταιει το συστημα που απο μωρα μπαινουν σε ενα καλουπι και δεν τους δινεται η δυνατοτητα να αναρωτηθουν!!

    ειτε δεχομαστε την βιολογια ειτε οχι. δεν μπορουμε να κανουμε επιλεκτικες ερμηνιες. αν λοιπον δεχομαστε οτι το dna ευθυνεται για το χρωμα των ματιων μας, για τον σκελετο μας, για τα μαλια μας κτλ. τοτε γιατι δεν δεχομαστε οτι ευθυνεται και για τον εγκεφαλο μας?

    και οπως ειπα και πριν, μια φυλη μπορει να εχει μεσα της ατομα με διαφορετικες ικανοτητες. υπαρχει ευρος ναι! αλλα η φυλη εχει και ορια. γιαυτο προφανως φυλες μεγαλουργησαν στο διαβα της ιστοριας και αλλες εξαφανιστηκαν ή συνεχισαν να υπαρχουν χωρις ομως να προσφερουν απολυτως τιποτα στην ανθρωπινη κοινωνια. τα παραδειγματα ειναι ΑΠΕΙΡΑ

    αυτο που λες οτι "μερικες φυλες ανθρωπων πιστευουν καποιοι οτι ειναι πιο χαζες,αλλα δεν ειναι,συνηθως φταιει το συστημα που απο μωρα μπαινουν σε ενα καλουπι και δεν τους δινεται η δυνατοτητα να αναρωτηθουν!!" ισχυει μεχρι ενα σημειο! μεχρι δηλαδη, το σημαιο που ενας ανθρωπος (ανεξαρτητου φυλης) ειχε τις προδιαγραφες να φτασει στο 100% ΤΟΥ, αλλα δεν το εκανε γιατι δεν του δοθηκε η ευκαιρια. ναι ετσι συμφωνω. αλλα παρολα αυτα, καθε ανθρωπος και καθε φυλη δεν εχουν ιδιες δυνατοτητες και αυτο το σλογκαν που ειπες, συνηθως χρησιμοποιειται απο τους αχρηστους ως δικαιολογια, ή απο καποιους πονηρους που το λενε στους "ικανους" ,ωστε αυτοι (οι ικανοι δλδ) να μην χλευαζουν τους "ανικανους". αυτη ειναι η πικρη αληθεια φιλε παναγιωτη… καλα ειναι να λεμε π.χ "πως να παει μπροστα ο καυμενος ο κονγκολεζος, αφου ο γαλλος του επινε το αιμα 200 χρονια", αλλα καλα ειναι και να σκεφτομαστε οτι ο γαλλος τα τελευταια 2000 χρονια ανεπτυξε (η αντεγραψε) πολιτισμο. εκανε εφευρεσεις , επαναστασεις, ταξιδια κτλ. ενω ο κονγκολεζος εδω και 2000 χρονια και παραπανω, εχει παραμεινει ΣΤΑΣΙΜΟΣ μεσα σε μια ζουγκλα. θα μου πεις, μαγκια του. ναι μπορει.. αμα γουσταρε γιατι οχι? παντως ειτε γουσταρε ειτε οχι, στασιμος εμεινε και πολιτισμο δεν ανεπτυξε.
    και ο μονος κογκολεζος που πηγε μπροστα ειναι αυτος που ειτε δεν ειναι 100% γνησιος ειτε αυτος που ειναι 10ης γενιας γαλλος πολιτης και ζει στο παρισι . και παλι ομως σαν τον γαλλο δεν ειναι.
    αρα? εσυ τι λες, παιζει η φυλη ρολο η οχι?
    και αντε μεχρι ενα σημειο να δεχτουμε την τυχη , τις καιρικες συνθηκες, το κλιμα κτλ κτλ κτλ. αλλα τοσο συμπτωση πια? ειναι τυχαιο οτι εδω και χιλιαδες χρονια μια φυλη επιδυκνύει ικανοτητες (που ναι δεν τις χρησιμοποιει παντα για καλο), ενω οι αλλες 2, ειτε δεν δειχνουν ειτε δειχνουν περιορισμενες?
    τυχαιο? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ :P

    και κατι ακομα. εχουμε μπερδεψει την ενοια ΙΣΟΣ (που αναφερεται σε ανθρωπινα δικαιωματα) με την ενοια ΙΔΙΟΣ (που αναφερεται σε ικανοτητες και ιδιοτητες). και για μενα, κακως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #171928

    ΣΩΣΤΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 125 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων