Νεος στο χομπι και στο forum..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #312232

    καλημερα και απο μενα..
    οσες γνωμες και να παρεις θα ειναι διαφορετικες.
    κατασταλαξε εκει που σου αρεσει.
    τα παιδια σου ειπαναι για την bereta και απο το αρχικο μπατζετ που αναφερεις περνεις στην σηγκεκριμενη ετερια οπλαρα..
    καλιτερα να δωσεις τωρα κατι παραπανω και να παρεις κατι καλο και συνετο παρα σε 5-6 μηνες να το πουλεισεις στη μιση τημη και μετα παλη απο την αρχη. :D

    ασε που οπου νανε ειναι και η εκθεση,
    και εαν εχεις και κας τα χρηματα πηστεψεμαι πηγενεις και περνεις καινουργιο οπλο σε πολυ καλη τημη. :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    ZAGNIS στις #312222

    ..ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΕΙΣ ΠΡΟΣ POSE MIAΣ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ! :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    gio kriti στις #312149

    παρε ενα οπλο που ειναι στα μετρα σου ,,οσα λεφτα και να δωσεις αν δεν σου καθετε καλα θα βαρας στου καραγκιοζη το γαμο..τα καινουργια οπλα ειναι ολα καλα και αξιοπιστα και σκοτωνουν ολα αν παιζεις καλα,,και στους οπλοπωλεις μην δινεις και πολυ σημασια τι σου λενε,,,αστο..ελπιζω με την κριση να βαλουν μυαλο καπιοι <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #169316

    Φιλαράκο κάλος ήρθες!! Δεν ξέρω τελικά σε τι όπλο θα καταλήξεις αλλά να ξέρεις ότι τον πρώτο στόχο τον έχεις πετυχει καλη διαμονή στο e-artemis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #169317

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΟΡΙΣΕΣ ΕΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η FRANKI ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ DIANA ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ 71 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΗ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΗΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ INERTIA PREDATOR ΑΝ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΓΙΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΒΑΡΗ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΚΑΝΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΗ ΚΑΛΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΝ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΛΕΥΤΑ ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΝΕΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΘΑ ΣΠΑΣΤΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΗΔΙΚΑ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΦΕΚΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΑΡΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΑΣ ΣΤΟΝ ΜΠΑΚΑΛΗ ΕΠΕΙΔΗ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΗ ΤΟΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΤΗΣ ΦΟΛΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΕΟ ΣΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #169318

    Να πω και εγώ την άποψή μου, όχι φυσικά σαν ποιό έμπειρος και ειδικός απο τους υπόλοιπους, το αντίθετο μάλιστα, αλλά σαν ποιο "φρέσκος" στη θέση σου, καθώς δεν έχει πολλά χρόνια που είχα αυτά τα διλήμματα.Δε θα σου πω ποιο όπλο να πάρεις, γιατί να ξέρεις οτι όλα τα όπλα σκοτώνουν.Κάποια βέβαια είναι ποιο ειδικευμένα και κάποια άλλα όχι, αλλά για μένα το παν είναι το όπλο να σου κάθεται. Αν επωμίζεις, και νιώθεις οτι το όπλο είναι ξένο το έχασες το παραμύθι.Τι να τους κάνω τους διευρυμένους αυλούς, τους επιμυκημένους κώνους, τα invector τσοκάκια, όταν το όπλο δε τουφεκάει εκεί που κοιτάς.Σίγουρα και αυτά είναι πολύ σημαντικά και ουσιώδη, αλλά έρχονται δευτερεύοντα και σε "επόμενο στάδιο".Πιστεύω οτι είναι αρχή ακόμα και έχεις να μάθεις πολλά πάνω σε βλητικά θέματα,όπως και εγώ και πολύ άλλοι, πράγμα που σημαίνει οτι θα αλλάξεις πολλά όπλα ακόμα για να βρεις αυτό που θα σου δώσει τα βλητικά αποτελέσματα που θες.Και αν το βρεις….Συνεπώς κατε με, γύρνα όπως είπες σε όλα τα κυνηγομάγαζα και….ΕΠΩΜΙΖΕ.Ξανά και ξανά.Και όταν βρεις αυτό που σου κάθεται, αν θες ψάξτο και βλητικά το θέμα.Και κάτι τελευταίο…..Για μένα προσωπικά, στρέψου σε poze.Τώρα δε θα το καταλάβεις, αλλά αργότερα θα δεις μόνος σου τη διαφορά.Μου το έλεγαν και εμένα πριν λίγο καιρό, αλλά εγώ ντουβάρι.Και τώρα το σκυλομετανιώνω που έχω καραμπίνα και δεν έχω την οικονομική ικανότητα να αλλάξω…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #169324

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΩ..ΑΛΗΘΕΙΑ….ΜΕΝΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ..~!!!!ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ….ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΟ ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ…ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ POSE….ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΤΟΥΒΑΡΙ ΠΑΙΔΙΑ…!!!ΣΥΓΓΝΩΜΗ…ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ..ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ……..ΣΩΣΤΑ???ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ(ΜΕΛΟΝΤΙΚΟΣ)..ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΣΩΜΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΟΜΑΙ ΤΩΝ ΕΥΘΗΝΩΝ ΒΕΒΑΙΑ..ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.!!1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2153
    aldo στις #169327

    Φιλαράκο καλωσήρθες στην μεγάλη παρέα , επειδή έχεις ακόμα αρκετό καιρό πρίν την έναρξη μην βιαστείς .
    Και μένα η γνώμη μου είναι να το ψάξεις καλά ,να επωμίσεις αρκετά,να διαβάζεις παράλληλα και τοπικ που αναφέρονται σε όπλα και πάλι εδώ είμαστε .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #312088

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΩ..ΑΛΗΘΕΙΑ….ΜΕΝΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ..~!!!!ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ….ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΚΑΠΑΚΙΑ ΤΟ ΜΟΛΙΣ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ…ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ POSE….ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΤΟΥΒΑΡΙ ΠΑΙΔΙΑ…!!!ΣΥΓΓΝΩΜΗ…ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΩ..ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ……..ΣΩΣΤΑ???ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ(ΜΕΛΟΝΤΙΚΟΣ)..ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΣΩΜΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΝΟΜΑΙ ΤΩΝ ΕΥΘΗΝΩΝ ΒΕΒΑΙΑ..ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.!!1

    ΕΠ.ΟΠ.?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #169339

    φιλε καλώς ήρθες στο φορουμ!

    νομιζω οτι ο χέρμπι σου ειπε το πιο σωστο. ολα τα οπλα που συζητας και που σου προτείνουμε, ειναι αξιόλογα και καλα. ομως εσυ να παρεις αυτο που θα "κάτσει" καλύτερα επάνω σου και αυτο που θα σαρέσει περισσότερο και εμφανισιακά.
    συμφωνώ 100% με την αποψη του να πάρεις κάτι καλό τώρα παρά να πάρεις κάτι μέτριο και μετά απο λιγο καιρό να το δώσεις και να πάρεις κάτι καλύτερο κτλ…
    τα φράνκι είναι αρκετά καλά όπλα. με 61ψμ κάνη που λες, σίγουρα θα έχεις ένα όπλο που θα το απολαύσεις στα πουλιά (εχεις κάποιο σκύλο φέρμας? θα ασχοληθεις με ορτύκια κτλ?)
    η καραμπίνα , γενικά, είναι πιο κατάλληλο όπλο και για το κυνήγι γουρουνιού, μιας και έχει 3 σφαίρες και αυτό στο γουγούνι είναι απαραίτητο "συστατικό" πολλές φορές. όπως επίσης και στην πέρδικα!
    λες οτι δεν ξέρεις ακόμα τι θα κυνηγήσεις. οκ…πάντως σίγουρα μια ιδέα θα την έχεις! πχ για να κυνηγήσεις λαγό, θα πρέπει να έχεις και λαγόσκυλα και πίστεψε με το να φτιάξεις λαγόσκυλα είναι οτι το δυσκολότερο στο κυνήγι. μπορεί βέβαια να πηγαίνεις με κάποιον φίλο σου, αλλα όσο νάναι δεν θα πηγαίνεις τόσο συχνά αν δεν έχεις δικά σου σκυλιά.
    και επειδή είσαι και νότιος, φαντάζομαι θα πας αρκετά σε τσίχλες και ορτύκια κτλ. άρα μιας και είσαι και αρχάριος στο κυνήγι, η φράνκι με 61cm θα είναι μια χαρά για τα κυνήγια αυτά.
    εγω έχω μια φράνκι παλία με 61cm κάνη. δεν με πρόδωσε σχεδόν ποτέ. στα ορτύκια είναι φαρμάκι, στον δεν λαγό σπανίως χάνω κάποιον ακόμα και στο καρτέρι που τους χτυπάω πιο μακρυά.
    βέβαια αν αποφασίσεις να κυνηγάς μονο λαγό η γουρούνια, μια πιο μακρυά κάνη θα ήταν πιο ιδανική!
    παντως αν θα πας και στην εκθεση και εφόσον σαρεσε και η μπερέτα, ρίξε μια ματιά και στις μπενέλι. για μένα είναι η κορυφή μακράν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #169384

    Εάν δώσεις πολλά χρήματα για καραμπίνα πάρε Benelli, Breda ή Remington που είναι όπλα υψηλής ποιότητος διαφορετικά πάρε κάποια καραμπίνα φτηνή που θα σου δώσει τη δυνατότητα να την αλλάξεις σχετικά εύκολα, όταν θα δεις με τη χρήση ακριβώς αυτό που ζητάς, χωρίς να χάσεις πολλά χρήματα, για παράδειγμα μια Beretta ES 100 είναι ένα όπλο αξιόλογο που αν διαπιστώσεις ότι δε σου κάνει την αλλάζεις σχετικά εύκολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    gppapetr στις #311935

    Καλησπέρα σε ολους σας….μηδενος εξαιρουμενου….με λενε Γρηγορη κ ειμαι απο τον Πειραια….θεωρω πως μπηκα στο καταληλο μερος να ρωτησω τους καταλληλους…!!!στο θεμα μας…ειμαι νεος στο κυνηγι-βασικα ασχετος..και θελω να ασχοληθω…..μαρεσουν μονο οι καραμπινες….χωρις να υποτιμαω τα pose…….επιθυμω λοιπον να ακουσω την γνωμη σας σε τι μαρκα να καταληξω….εχω δει φρανκι.μπερετα.μπενελι….μεχρι τωρα μονο η a400 LIGTH m αρεσε αρκετα….και η φρανκιε ραπτορ επειδη την βρηκα σε αριστη τιμη……….σασ ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη συμβουλη σας….badget:1500-1600 eyrw……

    Kαταρχήν καλός όρισες στήν ομορφη παρέα στο θέμα μας τώρα εγω θα σου προτεινα μπερετα 391 71cm ή την SX3 και για ποιο φθεινεί λύση και αξιόπιστοι μπρέτα αλταιρ αερίου είναι και αυτή …και φυσικά κοίτα και ποιο σου κάθετα καλητερα αν και τα ποιο πολά όπλα έρχονται στα μέτρα μας.. <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #169430

    oxi oxi ep.op…..xexex pyrosvesthw eimai….!!!dysthxws cash δεν υπαρχουν…υπαρχει ομως θεληση για αγορα…οποτε ειναι το ιδιο..!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #311776

    Φιλε καλως ορισες…Οσον αφορα το "θεμα"σου,με εχουν καλυψει οι προλαλησαντες-προγραφοντες…Δηλαδη,πρωτα θα κοιταξεις να σου πεφτει το οπλο στα χερια και στο ματι,μην βλεπεις ολη την ριγα κλ,και μετα θα δωσεις βαση στη μαρκα…Υπαρχουν παραδειγματα φιλων αλλα και προσωπικο,οπου για αλλο οπλο ξεκινησα και σε αλλο κατεληξα,μονο και μονο γιατι μου καθοταν πανω μου τελεια,χωρις μετατροπες(μετατροπη=150ε)!!
    Η DΙΑΝΑ ειναι μια καλη ευκαιρια να επωμισεις πολλα οπλα και καλο θα ειναι να εχεις και εναν εμπειρο και γνώστη φιλο σου,μαζι…Εχεις ολο τον καιρο μπροστα σου χωρις πιεση χρονου… <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #169562

    παιδιααααααα..!!!!εχουμε θεμα…..μετα απο ενα μινι πρακτικο διαλογο με τον λεο…..ειμαι μαλον αριστερος..!!!!αντε γεια…!!!!οποτε ειμαστε σε περιορισμενες επιλογες οπλων δυστηχως…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων