Νεος στο χομπι και στο forum..

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 31 έως 42 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #311447

    παιδιααααααα..!!!!εχουμε θεμα…..μετα απο ενα μινι πρακτικο διαλογο με τον λεο…..ειμαι μαλον αριστερος..!!!!αντε γεια…!!!!οποτε ειμαστε σε περιορισμενες επιλογες οπλων δυστηχως…

    Στο φρονημα? χα χα πλακα κανω.

    Φανης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #311440

    Καλησπέρα σε ολους σας….μηδενος εξαιρουμενου….με λενε Γρηγορη κ ειμαι απο τον Πειραια….θεωρω πως μπηκα στο καταληλο μερος να ρωτησω τους καταλληλους…!!!στο θεμα μας…ειμαι νεος στο κυνηγι-βασικα ασχετος..και θελω να ασχοληθω…..μαρεσουν μονο οι καραμπινες….χωρις να υποτιμαω τα pose…….επιθυμω λοιπον να ακουσω την γνωμη σας σε τι μαρκα να καταληξω….εχω δει φρανκι.μπερετα.μπενελι….μεχρι τωρα μονο η a400 LIGTH m αρεσε αρκετα….και η φρανκιε ραπτορ επειδη την βρηκα σε αριστη τιμη……….σασ ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη συμβουλη σας….badget:1500-1600 eyrw……

    Kαλως ορισες φιλε μου και καλη διαμονη! :D

    Απο προσφατη εμπειρια, κοιτα σοβαρα την sx3 που σου προτεινε ο Leo. Απο αυτα που εχεις δει χωρις να την εχω δουλεψει, την Α4ΟΟ. Τουλαχιστον παιρνεις Optima Bore. Πολυ καλη πατεντα της Beretta που δουλευει με ορατα αποτελεσματα.

    Και η vitoria ειναι πολυ καλη επιλογη….εχει οπλα ουουου! Μονο μην βιαστεις. Πηγαινε και στην εκθεση, μιλα με κοσμο απο εδω…ειναι κατι σαν μαιευτικη. Με ερωτησεις και απαντησεις σιγα σιγα θα βρεις τι ακριβως θελεις η θα τρελλαθεις :D

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #311430

    Καλησπέρα σε ολους σας….μηδενος εξαιρουμενου….με λενε Γρηγορη κ ειμαι απο τον Πειραια….θεωρω πως μπηκα στο καταληλο μερος να ρωτησω τους καταλληλους…!!!στο θεμα μας…ειμαι νεος στο κυνηγι-βασικα ασχετος..και θελω να ασχοληθω…..μαρεσουν μονο οι καραμπινες….χωρις να υποτιμαω τα pose…….επιθυμω λοιπον να ακουσω την γνωμη σας σε τι μαρκα να καταληξω….εχω δει φρανκι.μπερετα.μπενελι….μεχρι τωρα μονο η a400 LIGTH m αρεσε αρκετα….και η φρανκιε ραπτορ επειδη την βρηκα σε αριστη τιμη……….σασ ευχαριστω εκ των προτερων για την πολυτιμη συμβουλη σας….badget:1500-1600 eyrw……

    Beretta 391 Urica 2 ή Winchester SX3.
    Άστα τα υπόλοιπα… :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #169629

    oxi file mou..στο κυριαρχο ματι ειμαι αριστερος…ος αποτελεσμα να αλλαζει ολα τα δεδομενα.!!!!αν θελουμε να παμε μπροστα,αλλιως δεξια επομιση με αριστερο ματι..σε κανα γαμο του καραγκιοζη θα ριχνω μονο..γτ σε κυνηγοτοπο κ σκοπευτηριο….ουτε λογος……πφφφφ!!!!!!…..ωραιο το ΚΛΙΜΑ σας παιδια….μαρεσει πολυ……..σας εθχαριστω κ παλι για τις βοηθειες σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #311222

    oxi file mou..στο κυριαρχο ματι ειμαι αριστερος…ος αποτελεσμα να αλλαζει ολα τα δεδομενα.!!!!αν θελουμε να παμε μπροστα,αλλιως δεξια επομιση με αριστερο ματι..σε κανα γαμο του καραγκιοζη θα ριχνω μονο..γτ σε κυνηγοτοπο κ σκοπευτηριο….ουτε λογος……πφφφφ!!!!!!…..ωραιο το ΚΛΙΜΑ σας παιδια….μαρεσει πολυ……..σας εθχαριστω κ παλι για τις βοηθειες σας

    Κοίτα όπλο αμερικάνικο τότε που έχουν ουδέτερη παρέκλιση κοντακίου(αν ισχύει ακόμα αυτό).Όλα βέβαια παίρνουν φλάντζες αλλαγής αλλά δεν νομίζω να σου αλλάζει κανένα οπλοπωλείο φλάντζες για να δοκιμάζεις.Μην πάρεις μια και είσαι νέος εξειδικευμένο για αριστερόχειρες με αριστερό κλείστρο, γιατί άν το μετανιώσεις δεν θα μπορέσεις να το δώσεις εύκολα.Η SX3 π.χ.κάνει λίγο πολύ σε όλους και για όλες τις δουλειές.Όταν συνηθίσεις να επωμίζεις αριστερά σωστά,ακόμη κι άν θελήσεις να κάνεις ένα βήμα παραπάνω θα έχεις ένα όπλο που δεν θα πάει χαμένο.Όταν έρθει η ώρα και θελήσεις κάποιο ακριβό S.P. και οι απαιτήσεις σου μεγαλώσουν,αφού θα έχεις δημιουργήσει τις βάσεις,με τη βοήθεια ενός δάσκαλου σκοποβολής ,όπως ο leo,η κάποιος άλλος και το παραγγέλνεις με το κοντάκι ακριβώς στα μέτρα σου από οπλουργείο όπως Κούρκουλος η κάποιος άλλος κι όχι από έμπορο για να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου και να μην χαλάσεις άλλα τόσα σε μετατροπές εκ των υστέρων, που θα μειώσουν και την αξία του όπλου.Προς το παρών πάρε μία για όλους καραμπίνα όπως η SX3 που αλλάζει και το μήκος του κοντακιού της και μάθε με τη βοήθεια ενός δασκάλου να επωμίζεις αριστερά,γιατί ούτως η άλλως πρωτα να σου πάρει μέτρα και μετά να σου μάθει να επωμίζεις και όλα μαζί δε γίνεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #169694

    καλησπερα φιλε…~!!!να σου πω οτι παρολο που δεν ειμαι αριστερος στα υπολοιπα στο ματι ειμαι..!!!δεν εχω προβλημα εφοσον ειμαι τελειως νεος να παω σε αριστερη καραμπινα….γτ θα την μαθω απο την αρχη…ως αποτελεσμα να μην εχω να μετανιωσω για κατι..!!!!βεβαια θα ειναι δυσκολη στην πωληση .αλλα δεν ειχα ποτε σκοπο να πουλησω το πρωτο μου οπλο…!!!το ερωτημα ειναι το εξης…ΜΠΟΡΕΙΣ να επομιζεις αριστερα..εφοσον το ματι σου ειναι το αριστερο,με δεξια καραμπινα??θα τρως αερια στο προσωπο/??η εχει εντελως αλλη ρυθμιση??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #311067

    καλησπερα φιλε…~!!!να σου πω οτι παρολο που δεν ειμαι αριστερος στα υπολοιπα στο ματι ειμαι..!!!δεν εχω προβλημα εφοσον ειμαι τελειως νεος να παω σε αριστερη καραμπινα….γτ θα την μαθω απο την αρχη…ως αποτελεσμα να μην εχω να μετανιωσω για κατι..!!!!βεβαια θα ειναι δυσκολη στην πωληση .αλλα δεν ειχα ποτε σκοπο να πουλησω το πρωτο μου οπλο…!!!το ερωτημα ειναι το εξης…ΜΠΟΡΕΙΣ να επομιζεις αριστερα..εφοσον το ματι σου ειναι το αριστερο,με δεξια καραμπινα??θα τρως αερια στο προσωπο/??η εχει εντελως αλλη ρυθμιση??

    Γρηγόρη, μη βιάζεσαι. Αφού είδες ότι κι εγώ είχα τις αμφιβολίες μου και δεν βγάλαμε ακόμα συμπέρασμα. Όταν βρεθούμε για μάθημα, θα το ψάξουμε πολύ εξονυχιστικά, να είμαστε σίγουροι πού βαδίζουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    giorgos82 στις #169697

    ΜΠΟΡΕΙΣ να επομιζεις αριστερα..εφοσον το ματι σου ειναι το αριστερο,με δεξια καραμπινα??θα τρως αερια στο προσωπο/??η εχει εντελως αλλη ρυθμιση??

    κι εγω φιλε ειμαι αριστερος
    και τουφεκαω με mp-153 με πλαστικο κοντακι ουδετερο και δεν εχω προβλημα με τα αερια, δεν σου ερχονται στα ματια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    epagkelmatias στις #169750

    εχεις δικιο…δεν πρεπει να βιαζομαι…ειναι ενα κακο του εκρηκτικου μου χαρακτηρα αν παρατηρισες..σε ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σου..!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #310890

    εγω κυνηγαω λαγο γουρουνι φασσα τσιχλες & σπανια μπεκατσα
    εχω beretta al-391 71cm καννη 5 εσωτερικα τσοκ magnum καννει για ολα τα θυραματα :D
    αν δεν εχεισ κατασταλαξει σε τι θα κυνηγα παρε magnum 71cm καννη εσωτερικα τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #310301

    [color=”#ff0000″]Γρηγόρη, μη βιάζεσαι[/color]. Αφού είδες ότι κι εγώ είχα τις αμφιβολίες μου και [color=”#ff0000″]δεν βγάλαμε ακόμα συμπέρασμα[/color]. Όταν βρεθούμε για μάθημα, θα το ψάξουμε πολύ εξονυχιστικά, να είμαστε σίγουροι πού βαδίζουμε.

    Τα βλέπεις που στα 'λεγα; Πάνω απ' όλα μετράει η διαχείριση του προβλήματος, όχι το ίδιο το πρόβλημα. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και διαχειρίζεται τα προβλήματα με τον δικό του τρόπο. Η σημερινή μας συνάντηση μου επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά να μην εμπιστεύομαι τους οφθαλμίατρους, αλλά το ένστικτό μου και την εμπειρία μου.

    Και για όσους απορούν, ο Γρηγόρης έχει πράγματι θέμα με την κυριαρχία ματιών, που προσομοιάζει πιο πολύ σε σύγχιση του οπτικού αναλυτή του εγκεφάλου παρά με περίπτωση αντίθετης κυριαρχίας και σίγουρα όχι πρόβλημα των οφθαλμών, άρα δεν αποτελεί πρόβλημα που μπορεί να λύσει ο οφθαλμίατρος, ούτε καν να τη διαγνώσει με ακρίβεια. Μαζί δοκιμάσαμε κάποια πραγματάκια και καταλήξαμε ότι ο Γρηγόρης μπορεί να ρίξει με δεξί όπλο, επωμίζοντας δεξιά, ανοίγοντας κανονικά και τα δύο μάτια.

    Γρηγόρη, καλορίζικο το SX3 παλικάρι μου. Εξαιρετική επιλογή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #310289

    Τα βλέπεις που στα 'λεγα; Πάνω απ' όλα μετράει η διαχείριση του προβλήματος, όχι το ίδιο το πρόβλημα. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και διαχειρίζεται τα προβλήματα με τον δικό του τρόπο. Η σημερινή μας συνάντηση μου επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά να μην εμπιστεύομαι τους οφθαλμίατρους, αλλά το ένστικτό μου και την εμπειρία μου.

    Και για όσους απορούν, ο Γρηγόρης έχει πράγματι θέμα με την κυριαρχία ματιών, που προσομοιάζει πιο πολύ σε σύγχιση του οπτικού αναλυτή του εγκεφάλου παρά με περίπτωση αντίθετης κυριαρχίας και σίγουρα όχι πρόβλημα των οφθαλμών, άρα δεν αποτελεί πρόβλημα που μπορεί να λύσει ο οφθαλμίατρος, ούτε καν να τη διαγνώσει με ακρίβεια. Μαζί δοκιμάσαμε κάποια πραγματάκια και καταλήξαμε ότι ο Γρηγόρης μπορεί να ρίξει με δεξί όπλο, επωμίζοντας δεξιά, ανοίγοντας κανονικά και τα δύο μάτια.

    Γρηγόρη, καλορίζικο το SX3 παλικάρι μου. Εξαιρετική επιλογή.

    Καλορίζικο κι από εμένα.Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες Leo.Συνηθισμένο ειδικά σε νέους σκοπευτές.Με την εξάσκηση θα προσαρμοσθεί ο εγκέφαλος στις νέες απαιτήσεις.Έχει γίνει να φανταστείς πείραμα σε ανθρώπους που τους φόρεσαν ειδικούς φακούς που έβλεπαν τα πάντα ανάποδα και ο εγκέφαλος σε ένα διάστημα προσαρμόστηκε και τα έβλεπαν κανονικά.Εγώ ακόμη κι όταν κάνω βολή με όπλο ραβδωτό με κλισιοσκόπιο βολεύομαι καλύτερα με τα δύο μάτια ανοιχτά.Ψήνομαι να πάρω κι εγώ ένα συνθετικό από δαύτα αλλά δεν θέλω 3,5΄'

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 31 έως 42 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων