Νέα νομοθεσία περί σκύλων ;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Νομοθεσία

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #308750

    Το ενα απο τα δυο σκυλια μου το εχω τσιπαρησμενο,για τα σκυλια δεν ειναι κακο, το κακο ειναι οτι το ετοιμαζουν και για εμας

    http://www.youtube.com/watch?v=8E2HLRd2iIo…feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=s7uinczvwMk…feature=related

    το χειρότερο απο ολα ειναι οτι προσπαθούν να μας το "περασουν" σαν σκέψη οτι είναι και φυσιολογικό όλο αυτό. αυτή η "στάση ζωής"… ΕΙΝΑΙ ΑΦΥΣΙΚΟ!

    και δεν χρειάζεται να τα βλεπουμε ολα ασπρο-μαυρο (γιατι αυτό θα χρησιμοποιήσουν ως δικαιολογία. "οποιος είναι κατα της ασφαλειας ειναι τρομοκράτης"). ε οχι, δεν ειναι έτσι. η ασφάλεια δεν είναι και δεν πρέπει να είναι αντιθετη ένοια με την ελευθερία.
    γιατι το τσιπάρισμα ισοδυναμεί με ισόβια σκλαβιά. και του χειρότερου είδους μάλιστα, γιατι δεν ξέρουμε τι δυνατότητες θα έχει το τσιπ…θα μας παρακολουθεί μόνο ή θα ελένχει και το μυαλό μας? το χειρότερο όλων!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #170336

    Τα περισσότερα που αναφέρει το σχέδιο νόμου ισχύουν και σήμερα, απλά επεκτείνονται και στις γάτες ή άλλα τετράποδα κατοικίδια (συντροφιάς) ανασυντάσσεται και βελτιώνει μερικά όπως οι απελευθερώσεις να μην είναι σε πλατείες κλπ. . Όσον αφορά την ηλεκτρονική ταυτοποίηση, όπως έγραψε ο caveman, helllooooo. Όσοι δεν έχετε ταυτοποιημένους τους σκύλους σας και δηλωμένους στη βάση του Κτηνιατρικού Συλλόγου (νόμος 3170/2003) είστε παραβάτες. Που ελέγχεστε; οπουδήποτε, στον κυνηγότοπο, στα εκπαιδευτικά, στο δρόμο κατά τον περίπατο, σε αγώνες, σε εκθέσεις, ακόμη και μέσα στο σπίτι σας αν σας καταγγείλει κάποιος που νομίζει πως ο σκύλος είναι δικός του ή αν ενοχλεί τον γείτονα. Αυτό που θέλουν είναι να ελέγξουν περισσότερο τις ομάδες των κυνηγητικών που χάνονται ή "χάνονται" περισσότερο από κάθε άλλο δεσποζόμενο. Δεν είναι ανάγκη να έρθουν στα σπίτια μας, όπως ελέγχονται οι κυνηγητικές άδειες και οι άδειες κατοχής όπλων έτσι θα ζητούν και το βιβλιάριο υγείας με την ταυτοποίηση. Τώρα όσο για τον ασφυκτικό έλεγχο μας και το τσιπάρισμα μας, αφήστε τα… μου θυμίζετε της θρησκόληπτες γιαγιάδες που θεωρούν τα barcodes ως τον "οξαποδώ". Εδώ δεν ξέρει το κράτος πόσους υπαλλήλους έχει και τι μισθούς πληρώνονται. Ταυτότητα έχουμε, ΑΦΜ έχουμε, τα αυτοκίνητά μας πινακίδες έχουν, τα ακίνητά μας είναι καταγεγραμμένα το τσιπάκι των σκύλων θα μας στερήσει την ελευθερία μας; Ας σοβαρευτούμε και ας βοηθήσουμε όλοι κατά του ξαμολήματος, κατά της κακοποίησης και κατά της κλεψιάς ταυτοποιόντας όλους τους σκύλους μας.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #308744

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Τα περισσότερα που αναφέρει το σχέδιο νόμου ισχύουν και σήμερα, απλά επεκτείνονται και στις γάτες ή άλλα τετράποδα κατοικίδια (συντροφιάς) ανασυντάσσεται και βελτιώνει μερικά όπως οι απελευθερώσεις να μην είναι σε πλατείες κλπ. . Όσον αφορά την ηλεκτρονική ταυτοποίηση, όπως έγραψε ο caveman, helllooooo. Όσοι δεν έχετε ταυτοποιημένους τους σκύλους σας και δηλωμένους στη βάση του Κτηνιατρικού Συλλόγου (νόμος 3170/2003) είστε παραβάτες.[color=”#FF0000″]ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΜΑς ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ…ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΤΕ![/color] Που ελέγχεστε; οπουδήποτε, στον κυνηγότοπο, στα εκπαιδευτικά, στο δρόμο κατά τον περίπατο, σε αγώνες, σε εκθέσεις, ακόμη και μέσα στο σπίτι σας αν σας καταγγείλει κάποιος που νομίζει πως ο σκύλος είναι δικός του ή αν ενοχλεί τον γείτονα. Αυτό που θέλουν είναι να ελέγξουν περισσότερο τις ομάδες των κυνηγητικών που χάνονται ή "χάνονται" περισσότερο από κάθε άλλο δεσποζόμενο.[color=”#FF0000″]ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ. ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΙ Ο 5ΧΡΟΝΟΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ [/color]Δεν είναι ανάγκη να έρθουν στα σπίτια μας, όπως ελέγχονται οι κυνηγητικές άδειες και οι άδειες κατοχής όπλων έτσι θα ζητούν και το βιβλιάριο υγείας με την ταυτοποίηση. Τώρα όσο για τον ασφυκτικό έλεγχο μας και το τσιπάρισμα μας, αφήστε τα… μου θυμίζετε της θρησκόληπτες γιαγιάδες που θεωρούν τα barcodes ως τον "οξαποδώ" [color=”#FF0000″]ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΧΘΕΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 666…ΤΟΣΟ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΠΙΑ?? ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΤΑΝΑΣ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 666 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΩΝ ΧΡΥΣΩΝ ΤΑΛΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΣΕΠΡΑΤΑΝ ΩΣ ΦΟΡΟ ΥΠΟΤΕΛΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΚΤΗΜΕΝΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ,ΚΑΤΕΚΤΗΜΕΝΟΙ ΛΑΟΙ!!!. [/color]Εδώ δεν ξέρει το κράτος πόσους υπαλλήλους έχει και τι μισθούς πληρώνονται. Ταυτότητα έχουμε, ΑΦΜ έχουμε, τα αυτοκίνητά μας πινακίδες έχουν, τα ακίνητά μας είναι καταγεγραμμένα το τσιπάκι των σκύλων θα μας στερήσει την ελευθερία μας; Ας σοβαρευτούμε και ας βοηθήσουμε όλοι κατά του ξαμολήματος, κατά της κακοποίησης και κατά της κλεψιάς ταυτοποιόντας όλους τους σκύλους μας. [color=”#FF0000″]ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΑΣ. ΘΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΕΜΕΣΑ Η ΑΜΕΣΑ…ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ, ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΛΕΝΧΟΥ ΣΚΕΨΕΩΣ!!!!!!
    ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΗΘΙΚΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ. ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΓΩ (Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ) ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ, ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ…ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ[/color]

    και ετσι για την ιστορια, για να μην νομιζεις οτι τα λεω αυτα με θρησκευτικα κριτηρια…ειμαι Ελληνιστης:lol:
    Φιλικά[/font][/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #170339

    Συγνώμη ρε παιδιά, το να θέλω να έχω ελευθερία κινήσεως και προστατευμένη την προσωπική μου ζωή με κάνει θρησκόληπτη γιαγιά;
    Ποιος μίλησε για 666 και θρησκείες;

    Όλα έχουν την καλή και κακή όψη τους.
    Το περίεργο είναι ότι ενώ όλα τα άλλα τριγύρω καταρρέουν και οι κρατούντες δεν κάνουν τίποτε για να εξαλείψουν τη φτώχεια, την πείνα, τις οικογένειες που δεν έχουν χρήματα να επιβιώσουν.
    Τη στιγμή που η παιδεία καταρρέει, οι επαγγελματίες ασφυκτιούν, τα σπίτια όλων μας κρέμονται από μια κλωστή πριν την κατάσχεση, έρχεται η κυβέρνηση και η κάθε κυβέρνηση και θέλει να λύσει το πρόβλημα των αδέσποτων σκύλων;
    Και τσουπ σε όλα λύση το τσιπάκι και η κάρτα.

    Ο έλεγχος δεν είναι για τους σκύλους, για μας είναι. Νέα κάγκελα είναι και η φυλακή χτίζεται σιγά-σιγά.

    Ούτε γιαγιά θρησκόληπτη είμαι, ούτε επαναστάτης χωρίς αιτία, ούτε θα βγω να τα σπάσω πουθενά, αλλά νομίζω ότι το πράγμα πλέον είναι φως-φανάρι. Και όμορφα και ωραία και εγώ θα παραδώσω το σκύλο μου στο κυνοκομείο -και ας αξίζει 2-3 χιλιάδες ευρώ- και πειθήνια θα στραφώ σε άλλα κυνήγια. Μέχρι του χρόνου να θελήσουν να τσιπάρουν και εμένα.

    Εκεί θέλω να δούμε τι θα πείτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #308740

    Συγνώμη ρε παιδιά, το να θέλω να έχω ελευθερία κινήσεως και προστατευμένη την προσωπική μου ζωή με κάνει θρησκόληπτη γιαγιά;
    Ποιος μίλησε για 666 και θρησκείες;

    Όλα έχουν την καλή και κακή όψη τους.
    Το περίεργο είναι ότι ενώ όλα τα άλλα τριγύρω καταρρέουν και οι κρατούντες δεν κάνουν τίποτε για να εξαλείψουν τη φτώχεια, την πείνα, τις οικογένειες που δεν έχουν χρήματα να επιβιώσουν.
    Τη στιγμή που η παιδεία καταρρέει, οι επαγγελματίες ασφυκτιούν, τα σπίτια όλων μας κρέμονται από μια κλωστή πριν την κατάσχεση, έρχεται η κυβέρνηση και η κάθε κυβέρνηση και θέλει να λύσει το πρόβλημα των αδέσποτων σκύλων;
    Και τσουπ σε όλα λύση το τσιπάκι και η κάρτα.

    Ο έλεγχος δεν είναι για τους σκύλους, για μας είναι. Νέα κάγκελα είναι και η φυλακή χτίζεται σιγά-σιγά.

    Ούτε γιαγιά θρησκόληπτη είμαι, ούτε επαναστάτης χωρίς αιτία, ούτε θα βγω να τα σπάσω πουθενά, αλλά νομίζω ότι το πράγμα πλέον είναι φως-φανάρι. Και όμορφα και ωραία και εγώ θα παραδώσω το σκύλο μου στο κυνοκομείο -και ας αξίζει 2-3 χιλιάδες ευρώ- και πειθήνια θα στραφώ σε άλλα κυνήγια. Μέχρι του χρόνου να θελήσουν να τσιπάρουν και εμένα.

    Εκεί θέλω να δούμε τι θα πείτε.

    να μην παραδωσεις τιποτα Σωτηρη. το σκυλι σου ειναι δικο σου και κανεις δεν εχει δικαιωμα να στο παρει να να σου πει τι να το κανεις. γραψτους. οσο ακομα ειμαστε ελευθεροι να θεωρουμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ και οχι ρομποτ, θα ζουμε και σαν ανθρωποι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #170340

    Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι θελουν να πανε καποια χρηματα στους κτηνιατρους, οποτε ενα ποσοστο θα το παρουν αυτοι
    Και μετα θα φορολογησουν τον σκυλο με το κεφαλι. Εχεις 2 σκυλια, 20 ευρω ο σκυλος, καθε χρονο.
    Εχεις 4 σκυλια? Φορος πολυτελειας. Πως τα συντηρεις? Παραπανω χρηματα κτλ
    Λεφτα ψαχνουν, να μας παρουν οτι εχει μεινει.

    Σιγα μην νοιαστηκαν οι κυνοφιλοι για τα αδεσποτα και τα κλεμενα.Στην Ελλαδα ζουμε. Εδω δεν οργανωνουν τα νοσοκομεια και πεθαινει ο κοσμος καθημερινα..Τα σκυλια θυμηθηκαν?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #308736

    Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι θελουν να πανε καποια χρηματα στους κτηνιατρους, οποτε ενα ποσοστο θα το παρουν αυτοι ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
    Και μετα θα φορολογησουν τον σκυλο με το κεφαλι. Εχεις 2 σκυλια, 20 ευρω ο σκυλος, καθε χρονο.ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!…..
    Εχεις 4 σκυλια? Φορος πολυτελειας. Πως τα συντηρεις? Παραπανω χρηματα κτλ :lol:
    Λεφτα ψαχνουν, να μας παρουν οτι εχει μεινει.

    Σιγα μην νοιαστηκαν οι κυνοφιλοι για τα αδεσποτα και τα κλεμενα.Στην Ελλαδα ζουμε. Εδω δεν οργανωνουν τα νοσοκομεια και πεθαινει ο κοσμος καθημερινα..Τα σκυλια θυμηθηκαν? ΣΚΑΣΙΛΑ ΤΟΥΣ! ΕΔΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΓΡΙΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΤΑ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΟΥΝ ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΑ ΕΙΔΗ!!…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #170359

    Εκπλήσσομαι τόσο πολύ που θεωρώ ανούσιο να εξηγήσω πως τα barcodes δεν έχουν μόνο αριθμούς όπως 666 και παρόμοιες θρησευτικο-ελληνιστικές βλέψεις. Το ο τι διαβλέπετε σύνδεση του microchip των σκύλων με αυριανή καθιέρωση στους ανθρώπους είναι δικαίωμα σας, όπως δικαίωμα σας είναι να είστε σύνομοι ή όχι. Δεν με πείθετε, αν και ως γηραιότερος, εγώ θα έπρεπε να είμαι ο συντηρητικός και ο φοβούμενος την τεχνολογία.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #308677

    Για μισο λεπτο ρε παιδια: θα ηταν κακο δηλαδη να ξερει ανα πασα στιγμη ο κτηνιατρος/ο μπογιας/η καθε αρχη, τινος ειναι το σκυλι που το παρατησαν στο δρομο? Γιατι να μην ειναι ολα τα σκυλια τσιπαρισμενα και να τελειωνει αυτο το θλιβερο θεμα των ταλαιπωρων αδεσποτων? Δεν θα δοθει πλεον ευθυνη στον καθενα που θελει να εχει σκυλο και ταυτοχρονα να ειναι αδυνατο να 'κρυφτει' αν το σκυλι του βρεθει να κυνηγαει προβατα, να δαγκωνει κοσμο κλπ?

    Βρισκομαι αυτες τις μερες στην Ν.Ζηλανδια, οπου εχουν μυριαδες προβατα αλλα και ενα πολυ ευαισθητο φυσικο πλουτο. Ειναι νομος οτι το σκυλι πρεπει να εχει τσιπ (οποτε δεν μπορει κανεις να το κλεψει καθως και να ειναι υπευθυνος ο ιδιοκτητης για ζημιες) το καθε σκυλι εχει στο κολαρο μια πρασινη ταμπελιτσα με αριθμο, που δηλωνει οτι το σκυλι εχει αδεια και ειναι δηλωμενο (αν δεν την εχει, οποιος συνοδευει αυτο το σκυλι συλλαμβανεται και εχει προστιμο), και καθε κουταβι παιρνει τσιπ απο την ωρα που γεννηθηκε. Κατι αναλογο εχει προταθει και για τη Μ. Βρεττανια.

    Η δικη μου αποψη ειναι οτι αυτα ειναι απαραιτητα βηματα για να σταματησει η κακοποιηση των ζωων, η ανευθυνη ιδιοκτησια ενος ζωντανου που πολλες φορες καταληγει στο δρομο, καταδικασμενο σε μια ζωη ταλαιπωριας και, ταυτοχρονα, βηματα που θα παρεχουν προστασια στον πολιτη. Για να μην αρχισουμε την συζητηση περι κυνομαχιας και την κατοχη απαγορευμενων ρατσων (τυπου πιτ μπουλ κλπ)…..

    Τωρα αυτα περι αδειας κυνηγιου ειναι φαιδρα, αλλα για ολα τα υπολοιπα, οι υπευθυνοι ιδιοκτητες σκυλων πρεπει να τα υποστηριξουν και να συμμετεχουν σε αυτες τις πρωτοβουλιες.

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Τα περισσότερα που αναφέρει το σχέδιο νόμου ισχύουν και σήμερα, απλά επεκτείνονται και στις γάτες ή άλλα τετράποδα κατοικίδια (συντροφιάς) ανασυντάσσεται και βελτιώνει μερικά όπως οι απελευθερώσεις να μην είναι σε πλατείες κλπ. . Όσον αφορά την ηλεκτρονική ταυτοποίηση, όπως έγραψε ο caveman, helllooooo. Όσοι δεν έχετε ταυτοποιημένους τους σκύλους σας και δηλωμένους στη βάση του Κτηνιατρικού Συλλόγου (νόμος 3170/2003) είστε παραβάτες. Που ελέγχεστε; οπουδήποτε, στον κυνηγότοπο, στα εκπαιδευτικά, στο δρόμο κατά τον περίπατο, σε αγώνες, σε εκθέσεις, ακόμη και μέσα στο σπίτι σας αν σας καταγγείλει κάποιος που νομίζει πως ο σκύλος είναι δικός του ή αν ενοχλεί τον γείτονα. Αυτό που θέλουν είναι να ελέγξουν περισσότερο τις ομάδες των κυνηγητικών που χάνονται ή "χάνονται" περισσότερο από κάθε άλλο δεσποζόμενο. Δεν είναι ανάγκη να έρθουν στα σπίτια μας, όπως ελέγχονται οι κυνηγητικές άδειες και οι άδειες κατοχής όπλων έτσι θα ζητούν και το βιβλιάριο υγείας με την ταυτοποίηση. Τώρα όσο για τον ασφυκτικό έλεγχο μας και το τσιπάρισμα μας, αφήστε τα… μου θυμίζετε της θρησκόληπτες γιαγιάδες που θεωρούν τα barcodes ως τον "οξαποδώ". Εδώ δεν ξέρει το κράτος πόσους υπαλλήλους έχει και τι μισθούς πληρώνονται. Ταυτότητα έχουμε, ΑΦΜ έχουμε, τα αυτοκίνητά μας πινακίδες έχουν, τα ακίνητά μας είναι καταγεγραμμένα το τσιπάκι των σκύλων θα μας στερήσει την ελευθερία μας; Ας σοβαρευτούμε και ας βοηθήσουμε όλοι κατά του ξαμολήματος, κατά της κακοποίησης και κατά της κλεψιάς ταυτοποιόντας όλους τους σκύλους μας.
    Φιλικά[/font][/size]

    Συμφωνώ και επαυξάνω. Πρέπει επιτέλους να εκλείψουν οι μάστιγες που λέγονται αδέσποτοι σκύλοι αλλά και οι σκυλοκλοπές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #308606

    Συμφωνώ και επαυξάνω. Πρέπει επιτέλους να εκλείψουν οι μάστιγες που λέγονται αδέσποτοι σκύλοι αλλά και οι σκυλοκλοπές.

    Δημήτρη κι εγώ υπέρ είμαι, σαφώς και βλέπω θετικά στην όλη διαδικασία και βρίσκω λίγο τραγικό το να φοβόμαστε τα τσιπάκια στα σκυλιά και στους κογκολέζους και τα χρυσόψαρα ενώ τα λεφτά μας περνάνε από πλαστικές κάρτες, τα σπίτια μας είναι φακελωμένα και όλα αυτά ενώ δεν έχουμε σύστημα παιδείας, δεν έχουμε σύστημα υγείας και πρόνοιας και το ασφαλιστικό σύστημα πάει κατα διαόλου. Πάντως το συμπέρασμα είναι ένα: όπως είπε και ο kalliston όποιος δεν έχει τσιπάκι στον σκύλο του είναι παράνομος. Ποτέ δεν είναι αργά…

    Παρ'ολα αυτά δεν νομίζω πως οι σκυλοκλοπές θα εξαλειφθούν με τα τσιπάκια. Εάν δεν υπάρχει ελεγκτικό όργανο για να επιβάλλει κυρώσεις σε περίπτωση παρανομίας τότε μπανανία θα είναι το όλο σύστημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #308603

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Εκπλήσσομαι τόσο πολύ που θεωρώ ανούσιο να εξηγήσω πως τα barcodes δεν έχουν μόνο αριθμούς όπως 666 και παρόμοιες θρησευτικο-ελληνιστικές βλέψεις. Το ο τι διαβλέπετε σύνδεση του microchip των σκύλων με αυριανή καθιέρωση στους ανθρώπους είναι δικαίωμα σας, όπως δικαίωμα σας είναι να είστε σύνομοι ή όχι. Δεν με πείθετε, αν και ως γηραιότερος, εγώ θα έπρεπε να είμαι ο συντηρητικός και ο φοβούμενος την τεχνολογία.
    Φιλικά[/font][/size]

    αν κυριε Γιαννη δεν "πειθεστε" οτι 1)κατι δεν παει καλα. κατι καθολου "θολο", ισα ισα κατι πολυ συγκεκριμενο και 2)οτι το 666 ως ιστορικο γεγονος (και οχι θρησκευτικο στοιχειο) ειναι πραγματικοτητα…τι να πω…εκπλησομαι και εγω!!!:lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #308600

    Δημήτρη κι εγώ υπέρ είμαι, σαφώς και βλέπω θετικά στην όλη διαδικασία και βρίσκω λίγο τραγικό το να φοβόμαστε τα τσιπάκια στα σκυλιά και στους κογκολέζους και τα χρυσόψαρα ενώ τα λεφτά μας περνάνε από πλαστικές κάρτες, τα σπίτια μας είναι φακελωμένα και όλα αυτά ενώ δεν έχουμε σύστημα παιδείας, δεν έχουμε σύστημα υγείας και πρόνοιας και το ασφαλιστικό σύστημα πάει κατα διαόλου. Πάντως το συμπέρασμα είναι ένα: όπως είπε και ο kalliston όποιος δεν έχει τσιπάκι στον σκύλο του είναι παράνομος. Ποτέ δεν είναι αργά…

    Παρ'ολα αυτά δεν νομίζω πως οι σκυλοκλοπές θα εξαλειφθούν με τα τσιπάκια. Εάν δεν υπάρχει ελεγκτικό όργανο για να επιβάλλει κυρώσεις σε περίπτωση παρανομίας τότε μπανανία θα είναι το όλο σύστημα…

    το θεμα μας δεν ειναι τα σκυλια, αλλα το πως αντιμετωπισουμε την ιδια την ζωη. το θεμα με τα σκυλια ειναι ενας light προβληματισμος του ολου παζλ που ακομα καποιοι ισως δεν αντιλαμβανονται…

    οσο για τις κλοπες…χα! ΧΑΑΧΧΑΧΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧ…

    Φιλικα Κώστας

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #308589

    το θεμα μας δεν ειναι τα σκυλια, αλλα το πως αντιμετωπισουμε την ιδια την ζωη. το θεμα με τα σκυλια ειναι ενας light προβληματισμος του ολου παζλ που ακομα καποιοι ισως δεν αντιλαμβανονται…

    οσο για τις κλοπες…χα! ΧΑΑΧΧΑΧΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧ…

    Φιλικα Κώστας

    Γιατι ρε παιδια φοβοσαστει και τη σκια σας? Οι προτασεις του νομου αυτου ειναι λογικοτατες (με την εξαιρεση της αδειας κυνηγιου) και θα προστατευουν και τον ιδιοκτητη του σκυλου, και τον σκυλο αλλα και τον αγοραστη ενος σκυλου. Πανε πλεον αυτα τα περιεργα 'δεν εχει τσιπακι γιατι…κλπ'. Ξερεις τινος ηταν ο σκυλος, ξερεις απο που ερχεται και ξερεις τι αγοραζεις. Οχι τον καθε κλεμενο σκυλο. Δεν εχει τσιπακι? ειναι παρανομος και ισως και κλεμενος οποτε δεν τον αγοραζεις. Αν σταματησουν αυτες οι αγορες, τοτε θα σταματησουν και οι κλοπες.

    Τωρα, ολα αυτα τα περι big brother και διαφορες αλλες παρανοϊκες συζητησεις, σιωνισμους και δεν ξερω γω τι, ακουγονται βερεσε. Οι καιροι αλλαζουν και προχωρουν. δεν περιμενει ο αλλος να σε παρακολουθησει απο το σκυλο σου. Ολα τα σκυλια που εχω και ειχα ηταν τσιπαρισμενα και δηλωμενα και ειχα την συνειδηση μου ησυχη. Ουτε με παρακολουθησε κανεις ουτε και φοβηθηκα ποτε να με παρακολουθησει κανεις: καθαρος ουρανος, αστραπες δεν φοβαται!

    Και αμα εχεις τετοιους φοβους, τοτε πεταξε το κινητο σου, γιατι εχει επανω gps και δουλευει ακομα και οταν το εχεις κλειστο. Ασε που το εχεις επανω σου ανα πασα στιγμη και ειναι δηλωμενο στο ονομα σου :lol:

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #308587

    φιλε μπιριγκογκο απο τις συζητησεις που καναμε τοσα χρονια σε ειχα για εξυπνο ανθρωπο , γιατι λοιπον κανεις πως δεν καταλαβαινεις? θα στα εξηγησω πιο απλα λοιπον…:

    1)"Γιατι ρε παιδια φοβοσαστει και τη σκια σας?" γιατι στην χωρα που ζουμε, οταν καεις απτον χυλο φυσας και το γιαουρτι φιλε. γιαυτο! θυμασαι τι εγινε οταν καταργηθηκαν(και καλως) τα τεκμηρια? (που μονο το ελαδισταν τα ειχε) πηραν ολοι αυτοκινητα μεγαλα. το πως τα συντηρουσαν δεν με ενδιαφερει καθολου. ο γελοιος νομοθετης θεωρει με το μυαλουδακι του, οτι το χ αμαξι με τα 4000 κυβικα, χρειαζεται ψ λεφτα συντηρισης τον χρονο(διπλα απο την πραγματικη αξια αγορας του).πως βγαζει αυτο το "ψ"? ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ 100%. επισης, το χ αμαξι με τα 4000 κυβικα που εχει εργοστασιακη αξια 15000 ευρω και τιμη αγορας 35000 ευρω, του βαζει το ιδιο τεκμηριο με ενα αλλο αμαξι ιδιων κυβικων, με εργοστασιακη αξια ομως τριπλασια και επισης 3πλάσια αγοραστικη αξία… με λιγα λογια? ο καθυστερημενος (να μην εχεις αμφιβολίες περι αυτου) που νομοθετει, ειναι για ΜΠΟΥΝΙΕΣ…
    αφου λοιπον πηρανε αυτοκινητα ο κοσμος και αλλος ειχε να το συντηρησει ανετα, ενω αλλος το ειχε καψουρα και εκοψε απο το φαι του η απο κατι αλλο(δεν με νοιαζει τι) για να το συντηρει, ξαφνικα ερχεται ο jefry και λεει τεκμηρια και παλι…για να πιασουμε τους..φοροφυγαδες (ΜΑ ΠΟΣΟ ΖΩΑ ΕΙΝΑΙ?) αποτελεσμα? ι)πιασαν τα 3 μου… ιι)κανανε τον κοσμακη κομπλεξικο ΚΑΙ ρουφιανο. ιιι)χασανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ εσοδα απο ολα αυτα τα μεγαλα αυτοκινητα που περνανε φορους και κατα την αγορα αλλα και καθε χρονο…ΒΓΑΛΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙ ΦΥΤΑ ΜΙΛΑΜΕ.
    και υπαρχουν και αλλα παραδειγματα, του γιατι φοβομαστε και την σκια μας. πχ "δεν θα παρουμε αλλα μετρα για φετος" και 15 μερες μετα μας ξεκωλιασε. 3 φορες!!! δεν μαμιομαστε λεω εγω? δουλευομαστε τωρα?

    2)"Οι προτασεις του νομου αυτου ειναι λογικοτατες (με την εξαιρεση της αδειας κυνηγιου) και θα προστατευουν και τον ιδιοκτητη του σκυλου, και τον σκυλο αλλα και τον αγοραστη ενος σκυλου. Πανε πλεον αυτα τα περιεργα 'δεν εχει τσιπακι γιατι…κλπ'. Ξερεις τινος ηταν ο σκυλος, ξερεις απο που ερχεται και ξερεις τι αγοραζεις" προφανως τα χρονια που ζεις στην αγγλια σε εκαναν να σκεφτεσαι καπως..με αφελεια. με συχωρεις κιολας. αυτα τα τσιπακια, καθως και ολη η ηλεκτρονικη τεχνολογια αυτη τη στιγμη, αντιγραφονται και "παραχαρασονται" ευκολα. εσυ μπορει να εχεις ενσταση τωρα σε αυτο, μια επισκεψη ομως στο bulgaria μπορει και να σε πεισει…

    3)" Οχι τον καθε κλεμενο σκυλο. Δεν εχει τσιπακι? ειναι παρανομος και ισως και κλεμενος οποτε δεν τον αγοραζεις. Αν σταματησουν αυτες οι αγορες, τοτε θα σταματησουν και οι κλοπες. "
    αρα εσυ μου λες τωρα οτι αν εμενα ερθει ενας τυπος και μου πει, "πουλαω αυτο το μπαλκαν -πχ -1000 ευρω. ειναι αιθερας στον λαγο" , παω το δοκιμασω 2-3 φορες και ειναι οντως αιθερας, δεν θα το αγορασω γιατι δεν θα εχει τσιπακι? χα! ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑ καλο! το αλλο με τον τοτο το ξερεις φιλε μπιριγκογκε? ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ. μα καλα το πιστευεις τωρα αυτο? ξερω πολλους ανθρωπους που για ενα καλο λαγοσκυλο (ανεξαρτητου καθαροαιμιας η οχι) θα πουλαγαν το αμαξι τους για να μην πω την γυναικα τους. και εσυ μου λες οτι ο αλλος δεν θα αγορασει το καλο το σκυλι επειδη δεν θα εχει τσιπακι? ΠΟΥ? στο ορεινο χωριο πανω στην πινεζα του χαρτι? ΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑ και ξανα, ΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

    4)"Τωρα, ολα αυτα τα περι big brother και διαφορες αλλες παρανοϊκες συζητησεις, σιωνισμους και δεν ξερω γω τι, ακουγονται βερεσε"
    πραγματι, μερικα εκατομμυρια ανθρωποι σε ολο τον πλανητη που ασχολουνται με το υπαρκτο αυτο θεμα της υπαρκτης αυτης οργανωσης, αλλα και μερικα αλλα εκατομμυρια, πολλα περισσοτερα, που ασχολουνται με το θεμα της παγκοσμιοποιησης και των μεθοδων που αυτη χρησιμοποιει για να υποδουλωσει το ανθρωπινο ειδος, ειμαστε παρανοικοι:lol: ενω ολοι οι αλλοι που απλα χωνουν το κεφαλι στην αμμο ειναι οι εξυπνοι…κουνια που σας κουναγε φιλε. κουνια που σας κουναγε…
    εσεις ειστε απο αυτους τους ανθρωπους που οταν βγηκε ο jefry πριν 2 μηνες και ειπε " πετρελαιο? στην Ελλαδα δεν υπαρχει πετρελαιο" , τον πιστεψαν!!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΑΧ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΑΧ ΧΑ ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟΧ ΧΙΧΙΧΙΙΧΧΙ…. και κατα τα αλλα εμεις ειμαστε παρανοικοι… πες το σε κανεναν ρωσο αυτο φιλε, που τα παιδια τους εδω και μια 2ετια φορανε υποχρεωτικα τσιπακια!!!!!!!! ΟΛΑ ΤΟΥΣ!!!

    5)"Οι καιροι αλλαζουν και προχωρουν. δεν περιμενει ο αλλος να σε παρακολουθησει απο το σκυλο σου. Ολα τα σκυλια που εχω και ειχα ηταν τσιπαρισμενα και δηλωμενα και ειχα την συνειδηση μου ησυχη. Ουτε με παρακολουθησε κανεις ουτε και φοβηθηκα ποτε να με παρακολουθησει κανεις: καθαρος ουρανος, αστραπες δεν φοβαται!Και αμα εχεις τετοιους φοβους, τοτε πεταξε το κινητο σου, γιατι εχει επανω gps και δουλευει ακομα και οταν το εχεις κλειστο. Ασε που το εχεις επανω σου ανα πασα στιγμη και ειναι δηλωμενο στο ονομα σου :D "

    θα σου πω τα εξης εδω…ι)πραγματι καθαρος ουρανος αστραπες δεν φοβαται. αλλα δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να δουλοποιησουμε τον εαυτο μας για χαρη της καθε παπαριας που μας λενε και που φαινομενικα φαινεται λογικη…
    ιι)φυσικα και δεν θα με παρακολουθησουν μεσω του σκυλου μου. με παρακολουθουν απο το κινητο μου, απο δορυφορους (και ποιος ξερει και απο τι αλλο). το θεμα με τον σκυλο ομως, ειναι καθαρα θεμα εξοικιωσης με την ιδεα του τσιπ. ωστε μετα να μην αντιδρασουμε πολυ, οταν θα ερθει η σειρα μας. και ερχεται ΠΟΛΥ συντομα…
    ιιι)το αν σε παρακολουθησε ποτε κανεις, δεν μπορεις να το ξερεις. αν θα μπορουσες να το ξερεις, δεν θα ηταν αυτοι που ειναι (αυτοι που μας παρακολουθουν).
    iv) δεν φοβαμαι κατι φιλε μου αυτο δεν καταλαβατε ακομα. απλα δεν μαρεσει η ολη ιδεα και επισης δεν μαρεσει το θεμα τσιπ, στον ανθρωπο, γιατι το ειπα ηδη 2 φορες, το τσιπ δεν θα ειναι μονο μεσω παρακολουθησης αλλα και μεσω επιρεασμου της σκεψης. αυτα που σου λεω συνεβαιναν δεκαετιες πριν. οι σοβιετικοι πχ εχουν κανει ερευνες σε αυτο το θεμα απο την εποχη του ψυχρου πολεμου. λες σημερα να μην γινεται?

    και κατι τελευταιο… σου εχω πει πολλες φορες οτι τους αγγλους αν και δεν τους γουσταρω, τους παραδεχομαι οσον αφορα την κυνηγετικη τους παιδια κτλ… οπως και ναχει ομως, ειναι και αυτοι σαν τους αμερικανους, αφελεις και ευκολοπιστοι(φυσικα αυτοι σε μαγαλο βαθμο ειναι και ζηλιαριδες, κακοψυχοι και εκδικητικοι ενω οι αμερικανοι οχι). και επισης ξερεις τι λενε …"ολα τα σκατα απο την αγγλια ξεκινανε". το οτι εχετε τσιπακια στα σκυλια σας, σας φαινετε καλο. και απο μια αποψη ειναι!! ομως σας εχει περασει ποτε απο το μυαλό οτι τα νομισματα εχουν 2 οψεις?…εκει στην αγγλια λεω…σας εχει?…
    ακους εκει τα τσιπακια λεει ειναι ασφαλη… αχχααχαχχαχαχα ειναι σαν το ευρω που και καλα δεν θα μπορουσαν να το παραχαραξουν? και οι βουλγαροι εσπασαν καθε ρεκορ? ασε ρε φιλε… μαλλον ζειτε αλλου εκει στην αγγλια…σε αλλη διασταση:D

    δεν εχω τιποτα απολυτως μαζι σου! και ξερεις καλα οτι απολαμβανω να μιλαμε. η ειρωνια στο κειμενο μου, δεν στοχευει εσενα. απλως με αυτα που βλεπω στην μεχρι τωρα ζωη μου, ειμαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ και επισης, ΑΠΟΡΩ με ολους εσας που ανηκετε σε αυτους που δεν βλεπουν πουθενα τιποτα το κακο η το "υποπτο"… τι να πω. ειστε ευτυχισμενοι:D
    καλο βραδυ μπιρι. καλα κυνηγια εκει που εισαι. πρεπει να ειναι παραδεισος…:lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #308553

    αν κυριε Γιαννη δεν "πειθεστε" οτι 1)κατι δεν παει καλα. κατι καθολου "θολο", ισα ισα κατι πολυ συγκεκριμενο και 2)οτι το 666 ως ιστορικο γεγονος (και οχι θρησκευτικο στοιχειο) ειναι πραγματικοτητα…τι να πω…εκπλησομαι και εγω!!!:lol:

    [font=”Comic Sans MS”]1) Φυσικά βλέπω τα θολά όπως και τα στραβά και τα ανάποδα, έχω όμως την λογική να τα ταξινομώ, να τα κρίνω και να αποφασίζω την πορεία μου. Ποτέ το μέρος δεν προσδιορίζει το όλον.
    2) Το 666 είναι τρεις αριθμοί που ανάλογα με την ιδεολογία του καθενός ερμηνεύονται, για μένα είναι 3 αριθμοί, μόνο. Δεν έχω καμία αντίρρηση να τους θεωρείς ότι θέλεις, το σέβομαι. Αυτό που ανέφερα είναι πως στο ΕΑΝ (κωδικοί αριθμοί, συνήθως 13) των μπαρκόουτς κάποτε συνέπεσαν σε αλληλουχία το 666, βγήκαν κάποιοι θρησκευόμενοι και έλεγαν να μην αγοράζετε αυτά τα προϊόντα γιατί είναι σατανικά. Και σε αυτούς είμαι ανεκτικός, ας πιστεύουν ότι θέλουν. Εκείνο που δεν ανέχομαι είναι το επειδή έχω διαφορετικό τρόπο σκέψεις (μαζί με κάποια δισεκατομμύρια κατοίκων αυτού του πλανήτη) να θεωρούμαι ως "μη σκεπτόμενος".

    Επειδή το θέμα αφορά το νέο σχέδιο νόμου για τα κατοικίδια, ας παραμείνουμε σε αυτό και ας βγάλουμε το "άχτι μας" για όλα τα άλλα στα "Κακώς κείμενα".
    Πιστεύω πως η ταυτοποίηση των σκύλων είναι ένα σωστό μέτρο, έχω 6 περιστατικά γνωστών μου που βρήκαν τους σκύλους τους από τα τσιπάκια, 4 χαμένα, 1 κλεμμένο από γύφτους, βρέθηκε στο παζάρι του Σχιστού και ένα λαγόσκυλο κλεμμένο στον κυνηγότοπο που εντοπίστηκε από γνωστούς σε νέο ιδιοκτήτη που το είχε αγοράσει και αποδείχτηκε η αρχική ιδιοκτησία με το τσιπάκι. Ο παλαιός τρόπος ταυτοποίησης, το τατουάζ, είχε τα προβλήματά του (αλλοίωση από την αύξηση του μεγέθους, παραχάραξη αριθμών, ξέβαμμα) Αν έχει βρεθεί τρόπος απενεργοποίησης (οικονομικά δυνατόν) δεν το γνωρίζω.
    Την Κυριακή θα έχω ένα σκύλο στην έκθεση DIANA, τον διαθέτω να μου αποδείξει όποιος μπορεί, την απενεργοποίηση. Τα έξοδα δικά μου. Η περαιτέρω ενέργεια μου θα είναι να στραφώ κατά της κατασκευάστριας εταιρείας και να ενημερώσω την βάση δεδομένων του κτηνιατρικού συλλόγου. Φυσικά θα γνωστοποιήσω το γεγονός στο αρμόδιο υπουργείο και θα ζητήσω νέες λύσεις. Αυτό που δεν θα κάνω θα είναι η άρνηση.
    Φιλικά [/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων