Νέα νομοθεσία περί σκύλων ;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Νομοθεσία

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #170418

    Εγώ δεν θέλω να μπω στην αντιπαράθεση που είδα παραπάνω γιατί σε μερικά συμφωνώ – σε μερικά δεν συμφωνώ.
    Θα τονίσω όμως “το μη χείρον βέλτιστο”
    δηλ. Από το να φοβάμαι ότι θα μου κλέψουν ή θα χάσω τον σκύλο μου, του έχω και τσιπάκι και ταμπελίτσα (σε κάθε του κολάρο).
    Έχω μαζέψει κατά καιρούς (4) τέσσερα σκυλιά και μόνο στο ένα βρήκα τον κάτοχο του – διότι το σκυλί είχε τσιπάκι.
    Το ένα από τα άλλα τρία είχε σκάγια – πολλά σκάγια που ο γιατρός του τα έβγαλε (όσα μπορούσε δηλαδή) ένα – ένα από την πλάτη και τα πλευρά. Να μπορούσα να βρω αυτόν τον συνάδελφο να του εξηγήσω το “όνειρο”. Να του πω το ξενύχτι που έριξε η γυναικά μου πάνω στο σκυλί (τότε δούλευα ακόμα) που πόναγε και έκλαιγε.
    Να σας πω ότι στο Γαλάτσι στα Καραγιανέϊκα κυκλοφορεί ένα Γιούρα και τρώει από τα σκουπίδια – προσπαθώ να το πιάσω και δεν κάθετε. Κάποιος κλαίει ή κάποιος το παράτησε;

    Τέλος σ' όλα τα σπίτια στην είσοδο συνήθως έχουν γλάστρες με λουλούδια. Στο δικό μου σπίτι έχει μπολάκια με φαγητό και νερό για τα αδέσποτα της γειτονιάς χωρίς χρώμα φίλο φυλή ή γένος.

    Ακόμα και την άδεια κυνηγίου να μου την κόψουν αν αρνούμαι …. ποιον; τον σκύλο μου; έχει ή όχι χαρτιά γενεαλογία κ.λ.π


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #308496

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]1) Φυσικά βλέπω τα θολά όπως και τα στραβά και τα ανάποδα, έχω όμως την λογική να τα ταξινομώ, να τα κρίνω και να αποφασίζω την πορεία μου. Ποτέ το μέρος δεν προσδιορίζει το όλον.
    2) Το 666 είναι τρεις αριθμοί που ανάλογα με την ιδεολογία του καθενός ερμηνεύονται, για μένα είναι 3 αριθμοί, μόνο. Δεν έχω καμία αντίρρηση να τους θεωρείς ότι θέλεις, το σέβομαι. Αυτό που ανέφερα είναι πως στο ΕΑΝ (κωδικοί αριθμοί, συνήθως 13) των μπαρκόουτς κάποτε συνέπεσαν σε αλληλουχία το 666, βγήκαν κάποιοι θρησκευόμενοι και έλεγαν να μην αγοράζετε αυτά τα προϊόντα γιατί είναι σατανικά. Και σε αυτούς είμαι ανεκτικός, ας πιστεύουν ότι θέλουν. Εκείνο που δεν ανέχομαι είναι το επειδή έχω διαφορετικό τρόπο σκέψεις (μαζί με κάποια δισεκατομμύρια κατοίκων αυτού του πλανήτη) να θεωρούμαι ως "μη σκεπτόμενος".

    Επειδή το θέμα αφορά το νέο σχέδιο νόμου για τα κατοικίδια, ας παραμείνουμε σε αυτό και ας βγάλουμε το "άχτι μας" για όλα τα άλλα στα "Κακώς κείμενα".
    Πιστεύω πως η ταυτοποίηση των σκύλων είναι ένα σωστό μέτρο, έχω 6 περιστατικά γνωστών μου που βρήκαν τους σκύλους τους από τα τσιπάκια, 4 χαμένα, 1 κλεμμένο από γύφτους, βρέθηκε στο παζάρι του Σχιστού και ένα λαγόσκυλο κλεμμένο στον κυνηγότοπο που εντοπίστηκε από γνωστούς σε νέο ιδιοκτήτη που το είχε αγοράσει και αποδείχτηκε η αρχική ιδιοκτησία με το τσιπάκι. Ο παλαιός τρόπος ταυτοποίησης, το τατουάζ, είχε τα προβλήματά του (αλλοίωση από την αύξηση του μεγέθους, παραχάραξη αριθμών, ξέβαμμα) Αν έχει βρεθεί τρόπος απενεργοποίησης (οικονομικά δυνατόν) δεν το γνωρίζω.
    Την Κυριακή θα έχω ένα σκύλο στην έκθεση DIANA, τον διαθέτω να μου αποδείξει όποιος μπορεί, την απενεργοποίηση. Τα έξοδα δικά μου. Η περαιτέρω ενέργεια μου θα είναι να στραφώ κατά της κατασκευάστριας εταιρείας και να ενημερώσω την βάση δεδομένων του κτηνιατρικού συλλόγου. Φυσικά θα γνωστοποιήσω το γεγονός στο αρμόδιο υπουργείο και θα ζητήσω νέες λύσεις. Αυτό που [u]δεν[/u] θα κάνω θα είναι η άρνηση.
    Φιλικά [/font][/size]

    κυριε Γιάννη,

    κανεις δεν ειπε οτι ειστε μη σκεπτομενος. απλα, μερικες φορες η υπερβολικη σιγουρια που εχουμε για κατι, μας κανει να το αντιμετωπιζουμε με αφελεια. εγω τουλαχιστον αυτο ενοουσα και οχι οτι ειστε χαζος η κατι τετοιο…

    και για μενα το 666 ειναι απλα ενας αριθμος και δεν εχει .."μαγικες ιδιοτητες". αυτο που σιγουρα εχει, ειναι 2 συμβολικες ιδιοτητες. η μια αφορα αυτους που πιστευουν στον κερασφόρο τραγομορφο σατανα με την τριαινα στο χερι. η αλλη αφορα αυτους που εξετάζουν το θεμα απο μια ιστορικη σκοπια και οικονομικη. και συμφωνα με αυτην, οπως σας ειπα και πριν, ο αριθμος αυτος για τους σιωνιστες εβραιους ειναι "ιερος" γιατι συμβολιζει την κυριαρχία τους πανω σε αυτον τον κοσμο και πανω στην ανθρωπότητα.
    οταν λοιπον κάθε προιόν που αγοράζω και γενικά καθε συναλαγή που κάνω έχει πάνω του το σύμβολο της οικονομικής κυριαρχίας της σιών , τότε είμαι υποτελής της. απλά είναι τα πράγματα. χώρια οτι για κάθε τι που αγοράζουμε πέρνουν ένα μικρό ποσοστό (γλυρω στ0 1-2 λεπτά του ευρώ) που πουθενά δεν αναφέρεται και που πάει υπερ του ισδραηλιτικού συνδέσμου ιερουσαλήμ π.χ και αλλων παρεμφερών. με λιγα λόγια, εδω και δεκαετίες τους πληρωνουμε τα όπλα που ριχνουν στους παλαιστίνιους…
    το θεμα δεν ειναι τοσο θρησκευτικο , οσο ιδεολογικό και θέμα αξιοπρέπειας.

    και για το τσιπακι, θεωρω οτι ενα προβλημα πρεπει να το εξετάζουμε σφαιρικα και να μην το βλέπουμε μεμονομένα. γιατι θα κάνουμε λάθος. αν δλδ πουμε "εδω μιλαμε για το τσιπ στα σκυλια μονο" και κρινουμε οτι ειναι καλο. ολα καλα . τι ωραια τι καλα…
    σε αλλο τοπικ θα μιλησουμε για τσιπαρισμα ανθρωπων και πιθανον να το κρινουμε "κακο".
    ομως αυτα τα 2 συνδέονται και δεν μπορουμε να τα αποσυνδέσουμε οσο και αν το επιθυμούμε. το ενα ειναι ο προαγγελος του αλλου! αυτη ειναι η αληθεια δυστυχως. λεω δυστυχως, γιατι πραγματι το τσιπ στα σκυλια είχε και πλεονεκτήματα. και αυτο ακριβώς είναι βέβαια και ο λακκος της φάβας…:lol:

    όσο για την ηλεκρονική τεχνολογία… καταρχήν εγω έχω ακούσει απο κτηνίατρο και απο ερασιτέχνη εκτροφέα , περιπτώσεις στην γειτονική χώρα, οπου το τσιπακι ουσιαστικά αχρηστεύτικε. κατα δεύτερον, ενας κορυφαιος αγγλος προγραμματιστής υπολογιστών είπε (και τον ειδα στην τηλεοραση με τα ματια μου) οτι τα τσιπακια πανευκολα μπορουν να παραχαρακτούν. αυτα π.χ που εχουν πανω τα διαβατήρια η αυτα που θα εχει η καρτα του πολιτη, ακόμα πιο ευκολα!!!
    κάτι ακούγεται οτι αυτός ειναι και ο λόγος που δεν εχει έρθει ακόμα (και δεν εχει εφαρμοστεί ακόμα σε ευρύα κλίμακα) το τσιπ στους ανθρώπους. ψάχνουν έναν τρόπο "πάντρεμα" του ηλεκτρονικου τσιπ με την γενετική, ωστε οταν το βαλεις στον ανθρωπινο οργανισμό, να "συνδεετε" με το δικο σου μοναδικο dna και να ειναι και πιο δυσκολο να το "πειραξει" καποιος.
    καταλαβαίνετε που παει το πράγμα νομίζω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #170422

    κανεις δεν ειπε οτι ειστε μη σκεπτομενος. απλα, μερικες φορες η υπερβολικη σιγουρια που εχουμε για κατι, μας κανει να το αντιμετωπιζουμε με αφελεια.

    O.K. δεν εννοούσες μη σκεπτόμενος αλλά αφελής, για μένα είναι σχεδόν συνώνυμα, αλλά επί λόγω τιμής δεν ενοχλούμε. Εκείνο που με ενοχλεί είναι πως είμαστε εκτός θέματος. Απλά επειδή η δουλειά μου ήταν το Markrting και τα Logistics και επειδή η παραπληροφόρηση των μελών είναι σχετικώς υπευθυνότητά μου ως συντονιστής θα πω πως αυτά που γράφεις για το barcode είναι παντελώς ανυπόστατα. Έστω και εκ συμπτώσεως αν υπήρχε το 666 σε ενημερώνω πως ουδέποτε πληρώσαμε σαν εταιρία για την χρήση των εκατομμυρίων barcodes που εκδίδαμε ούτε 1 λεπτό. Κάποτε διάβασα ολόκληρη την ανάλυση της κωδικοποίησης όπως την έκανε η Greek Biblos όπου αφού τελειώνοντας δεν προκύπτει πουθενά το 666 και δεν αποδεικνύουν τίποτα λένε: Γιατί δεν μου έγραφαν μόνο την απόδειξη; όχι πως θα την συνέδεα με τίποτα άλλο, απλά να το δω. Για όσους ενδιαφέρονται http://www.greekbiblos.gr/666/index.htm%5B/url">

    Αγαπητέ Kryptia-e πίστευε ότι θες, γράφε ότι θες, διέδωσε το όπως μπορείς, αλλά στο θέμα ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ παρακαλώ να παραμένεις στα σχετικά θέματα. Προσωπικά δεν θα επανέλθω σε αυτές τις συζητήσεις.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kostas27 στις #170426

    ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ,ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ
    ΑΝΑΛΥΣΩ.ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ CHIPΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΩΣΤΑΣ.
    Η ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ 3 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΟΛΟ 15 ΜΕ 17 ΣΚΥΛΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ. ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΩ ΕΧΩ 5 ΔΙΚΑ ΜΟΥ.ΑΝ ΤΑ CHIPΑΡΩ ΚΑΙ ΕΡΘΕΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ
    ΠΟΣΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ 5 ΣΚΥΛΙΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ
    ΕΧΩ ΜΙΚΡΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΩ ΚΙΟΛΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ
    ΣΚΥΛΙΑ ΠΧ 20 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΑ CHIPAΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #170457

    Κατι ακομα. Με τα μικροτιπς θα περιοριστουν οι κλοπες?

    Ποσο δυσκολο ειναι να αφερεθει το μικροτσιπ απο το πετσι ενος σκυλου, και να τοποθετηθει ενα καινουργιο??

    Επισης,για να εχει ουσια και αποτελεσμα αυτος ο μηχανισμος και να μειωθουν οι κλοπες, θα πρεπει να υπαρχουν μηχανηματα αναγνωρισης ταυτοτητας του τσιπ σε καθε ελεγχτικο μηχανισμο, δασαρχειο,αστυνομια κτλ. Δηλαδη χιλιαδες τετοια μηχανηματα. Υπαρχει περιπτωση αυτη τη στιγμη κατω απο τη συγκεκριμενη οικονομικη συγκυρια να γινει με τετοια επενδυση-σπαταλη απο το ελληνικο κρατος μονο και μονο για να περιωρισθουν τα αδεσποτα και οι κλοπες σκυλων? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

    Για μενα ειναι ξεκαθαρο, Αλλος ενας τροπος να μας τα παρουν χωρις κανενα θετικο αποτελεσμα στον κυνοφιλο. Τεκμηρια και στα σκυλια και φορολογηση με το κεφαλι. Εδω θα μαστε να τα δουμε.

    ΥΓ: Δεν θα ειχα προβλημα αν ηταν για το καλο της κυνοφιλιας, αλλα για αυτη κανεις απο τους κυβερνωντες δε νοιαστηκε. Το οτι αυτη τη στιγμη ψαχνουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι με κανει ιδιαιτερα καχυποπτο για τις προθεσεις τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #308335

    ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ,ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ
    ΑΝΑΛΥΣΩ.ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ CHIPΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΩΣΤΑΣ.
    Η ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΑΠΟ 3 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΟΛΟ 15 ΜΕ 17 ΣΚΥΛΙΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ. ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΓΩ ΕΧΩ 5 ΔΙΚΑ ΜΟΥ.ΑΝ ΤΑ CHIPΑΡΩ ΚΑΙ ΕΡΘΕΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ
    ΠΟΣΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ 5 ΣΚΥΛΙΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ
    ΕΧΩ ΜΙΚΡΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΩ ΚΙΟΛΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ
    ΣΚΥΛΙΑ ΠΧ 20 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΤΑ CHIPAΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

    [font=”Comic Sans MS”]Συνάδελφε, ο νόμος 3170 ορίζει 2 κατοικίδια ανά οικία, εκτός αν ζεις εκτός οικισμού. Άρα όσοι έχουμε περισσότερους σκύλους (τσιπαρισμένους ή μη) είμαστε ήδη παράνομοι. Η δικαιολογία για πιθανή φορολόγηση είναι σχεδόν ανυπόστατη, λέω σχεδόν γιατί στην Ελλάδα ζούμε και αυτή την εποχή μας τα παίρνουν με οποιοδήποτε τρόπο. Όμως, αν υποθέσουμε πως θέλουν να τους φορολογήσουν θα έβλεπαν πως δεν υπάρχουν τα αναμενόμενα τσιπαρισμένα σκυλιά οπότε θα έβρισκαν άλλο τρόπο, θα μπορούσε π.χ. να τα φορολογήσουν και χωρίς τσιπ π.χ. κατά τον εμβολιασμό ή να ανέθεταν στους δήμους οπότε όλοι οι σκουπιδιάρηδες θα ήξεραν ποιος έχει σκύλο ή κατά την δήλωση στον ΚΟΕ. Τι θα έκανες τότε; δεν θα δήλωνες τις γέννες. Ίσως όχι.
    Ας δούμε λίγο σοβαρότερα το θέμα Κυνήγι και Κυνηγόσκυλα, είναι ώρα να αναλάβουμε υπεύθυνα και λογικά τους ρόλους μας, άλλως θα ήμαστε πάντα οι αποδιοπομπαίοι.
    Φιλικά
    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #170467

    εγω προσωπικα εχω τσιπακια σε ολα μου τα σκυλια!!οχι γιατι το λεει ο νομος,αλλα με την ελπιδα οτι αν παει κατι στραβα να μπορεσω να το βρω!!δεν μιλαω φυσικα στο να το βρω και να προσπαθω να το αποδειξω, γιατι αν το βρω οποιος παει να με σταματησει θα πεσει κατω!!!αλλα μηπως και το χασω στο βουνο και βρεθει κανενας σωστος και μου το φερει πισω!!!

    μακαρι να ειχαν ολα τα σκυλια τσιπακια και να ειχαν και ολοι οι ελεχτικοι μηχανισμοι σκανερ!!τοτε θα περιοριζοταν αρκετα η κλοπη!!!αν βεβαια υπηρχε και η αναλογη ποινη!!!π.χ 5 χρονια χωρις αναστολη!!! μακαρι οταν σε εβρισκε η θυροφυλακη στο βουνο να εκανε ελεγχο σε ολα τα σκυλια,μακαρι η αστυνομια μετα απο καταγγελια να εκανε το ιδιο ακομα και στο σπιτι σου,μακαρι οταν αναγκαστικα θα πηγαινες στον κτηνιατρο να σου εκανε ελεγχο!!!!και φυσικα ολοι αυτοι να ειναι σωστοι στην δουλεια τους!!!!

    αυτο βεβαια πιστευω οτι δεν θα γινει ποτε!!εδω πας στον κτηνιατρο, να σου υπογραψει για την γεννα για να δηλωσεις τα κουταβια και αυτος σου υπογραφει χωρις να τα εχει δει ποτε του!!

    για ολα τα αλλα,περι 666,εβραιους κ.τ.λ επειδη εχω δει καποια πραγματα στη ζωη μου θα πω ενα πραγμα!!!η ζωη ειναι πολυ μικρη!!προσπαθηστε καθε στιγμη να την ζειτε και να την απολαμβανεται,μην αφηνετε να περναει ετσι ευκολα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    pegasus23 στις #308307

    εγω προσωπικα εχω τσιπακια σε ολα μου τα σκυλια!!οχι γιατι το λεει ο νομος,αλλα με την ελπιδα οτι αν παει κατι στραβα να μπορεσω να το βρω!!δεν μιλαω φυσικα στο να το βρω και να προσπαθω να το αποδειξω, γιατι αν το βρω οποιος παει να με σταματησει θα πεσει κατω!!!αλλα μηπως και το χασω στο βουνο και βρεθει κανενας σωστος και μου το φερει πισω!!!

    μακαρι να ειχαν ολα τα σκυλια τσιπακια και να ειχαν και ολοι οι ελεχτικοι μηχανισμοι σκανερ!!τοτε θα περιοριζοταν αρκετα η κλοπη!!!αν βεβαια υπηρχε και η αναλογη ποινη!!!π.χ 5 χρονια χωρις αναστολη!!! μακαρι οταν σε εβρισκε η θυροφυλακη στο βουνο να εκανε ελεγχο σε ολα τα σκυλια,μακαρι η αστυνομια μετα απο καταγγελια να εκανε το ιδιο ακομα και στο σπιτι σου,μακαρι οταν αναγκαστικα θα πηγαινες στον κτηνιατρο να σου εκανε ελεγχο!!!!και φυσικα ολοι αυτοι να ειναι σωστοι στην δουλεια τους!!!!

    αυτο βεβαια πιστευω οτι δεν θα γινει ποτε!!εδω πας στον κτηνιατρο, να σου υπογραψει για την γεννα για να δηλωσεις τα κουταβια και αυτος σου υπογραφει χωρις να τα εχει δει ποτε του!!

    για ολα τα αλλα,περι 666,εβραιους κ.τ.λ επειδη εχω δει καποια πραγματα στη ζωη μου θα πω ενα πραγμα!!!η ζωη ειναι πολυ μικρη!!προσπαθηστε καθε στιγμη να την ζειτε και να την απολαμβανεται,μην αφηνετε να περναει ετσι ευκολα!!!

    Ακριβώς όπως τα λες είναι ! μακάρι να γινόταν. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω θα το σκαφτόταν κάποιος να παρατήσει το άχρηστο ή άρρωστο σκυλί του. Θα τον έβαζε σε σκέψεις πριν αποκτήσει ακόμα ένα κουτάβι που αν δεν του βγει θα το παρατήσει σε μια του έξοδο στο βουνό. Εγώ στο βουνό δεν θα έβγαινα χωρίς σκύλο. Χωρίς όπλο ναι χωρίς σκύλο όχι!!ίσως για εμένα να μην είναι ένα απλό τετράποδο αλλά κάτι παραπάνω!!! Και επειδή χαλιέμαι κάθε φορά που βλέπω σκυλιά παρατημένα και καχεκτικά στο βουνό λέω μακάρι να γίνουν αυτά που λένε!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #170490

    Kryptia-e,

    διαβασα με ενδιαφερον το μηνυμα σου, αλλα θα με συγχωρεσεις αν δεν σου απαντησω σε αυτα που γραφεις. …… ***Διαγράφεται μια πρόταση απο τον συντονιστή απευθυνόμενη στον συνάδελφο Kryptia-e λόγω προσωπικής του ενοχλήσεως ***

    Η δικη μου εμπειρια μετα απο χρονια παραμονης σε διαφορες χωρες και προσωπικης γνωσης πολλων καταστασεων εκτος της Ελλαδας, μου επιτρεπει (πιστευω…) μια αποψη βασισμενη σε πραγματικες γνωσεις και βιωματα και οχι κειμενα στο διαδικτυο με σειρες συνομωσιων…Πες με αφελη εαν θελεις, θυμισου ομως οτι η σταση μου αυτη μου επιτρεπει να ζω χωρις να φοβαμαι τη σκια μου. Ισως κιολας γιατι ζω σε μια χωρα οπου 'οτι πληρωνω παιρνω…οτι βλεπω, ειναι'

    Η κουβεντα εδω ειναι για σκυλους και την νομιμοποιηση της κατοχης των, καθως και την προστασια απο κλοπη. Τωρα, ολα αυτα τα σεναρια περι κρυφης φορολογιας, συνωμοσιας περι τεκμηριων και λοιπες ιστοριες …..*** Ομοίως*** …Τα μισα να ειναι αληθεια, πρεπει να αρχισει αλλο ενα κυμα μεταναστευσης που θα κανει την Μικρασιατικη Καταστροφη να μοιαζει με εξοδο για το Πασχα…

    Μπιριγκογκος

    ΥΓ: Ενα πραγμα μονο θα σχολιασω. Ειπες

    3)" Οχι τον καθε κλεμενο σκυλο. Δεν εχει τσιπακι? ειναι παρανομος και ισως και κλεμενος οποτε δεν τον αγοραζεις. Αν σταματησουν αυτες οι αγορες, τοτε θα σταματησουν και οι κλοπες. "
    αρα εσυ μου λες τωρα οτι αν εμενα ερθει ενας τυπος και μου πει, "πουλαω αυτο το μπαλκαν -πχ -1000 ευρω. ειναι αιθερας στον λαγο" , παω το δοκιμασω 2-3 φορες και ειναι οντως αιθερας, δεν θα το αγορασω γιατι δεν θα εχει τσιπακι? χα! ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑ καλο! το αλλο με τον τοτο το ξερεις φιλε μπιριγκογκε? ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ. μα καλα το πιστευεις τωρα αυτο? ξερω πολλους ανθρωπους που για ενα καλο λαγοσκυλο (ανεξαρτητου καθαροαιμιας η οχι) θα πουλαγαν το αμαξι τους για να μην πω την γυναικα τους. και εσυ μου λες οτι ο αλλος δεν θα αγορασει το καλο το σκυλι επειδη δεν θα εχει τσιπακι? ΠΟΥ? στο ορεινο χωριο πανω στην πινεζα του χαρτι? ΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑ και ξανα, ΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ'

    Εαν δεν φτασει η μερα που θα αρνηθει ο αγοραστης (ειτε αυτος ειναι στην Αθηνα ειτε στο πιο απομακρο χωριο της περιφερειας) να δωσει χρηματα εαν το σκυλι δεν ειναι δηλωμενο, με τσιπακι (και χαρτια αν ηρθε απο το εξωτερικο), δεν εχετε ελπιδα καμια….

    Ο κ. Γιαννης, ως υπευθυνος εκτροφεας και κυνοφιλος απαντησε πολυ σωστα και εδειξε με παραδειγματα οτι, ευτυχως, η σταση η δικη σου ειναι μαλλον η μειονοτητα. Το ιδιο φανηκε και απο τα μυνηματα των συνφορουμιστων με τις δικες τους εμπειριες με τσιπαρισμενα σκυλια και την αγανακτηση τους που δεν μπορουν να βρουν αυτους που τα κακοκοποιουν ή που τα εχουν χασει λογω ελλειψης του τσιπ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #170501

    Μενωντας Ολλανδια πολλα χρονια και εν ετη 2004 πληρωνα 35 ευρω των σκυλο στην πολη και δεν ειχε τσιπ,αρα εαν θελουν να στα στα παρουν ειναι ασχετο εαν υπαρχει τσιπ η οχι.Κατα την γνωμη μου πρεπει να γινει μια προσπαθεια να ελεγχουν τα αδεσποτα και η πηγη του κακου ειναι ενα μετρο και το τσιπ,εχω ομως και τις επιφυλαξεις μου εαν βρεις καποιο σκυλο τσιπαρισμενο και δεν το πας σε ενα δικο σου κτηνιατρο και το βγαλει.Πανω απο ολα πρεπει να αλαξουμε νοοτροπια οι ιδιοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #308272

    Καλημερα..το 2005 πηρα την λατρμενη μου σκυλιτσα κουρτσχααρ [κονι] ενιωσα υποχρεωση μου να της βαλω τσιπ γιατι ειναι ο μονος
    τροπος να αποδειξω οτι το σκυλι ειναι δικο μου,,αμα κλαπει ενα σκυλι δεν μπορεις να πεις οτι ειναι δικο μου γιατι, κοιταξτε που του φωναζω και ερχετε
    και επιδη εγω ειμαι τρελος με τα σκυλια μου λεω αμα γινει καποια κλοπη καλητερα να μπορω να το αποδειξω[παρα να παρω το νομο στα χερια μου και να μπω τουφα]
    ασε που η γιατρος μου ειπε τοτε οτι ειναι υποχρεωτικο,,οκ ολα καλα ολα ωραια, και εγω εβαλα τσιπακι στην σκυλα μου,,εδω και 6 χρονια με ελεγξε 1 φορα θηροφυλακη
    στο βουνο,και γιατι παρακαλω δεν ειχε σκανερ να δει αν το δικο μου σκυλι ειναι πραγματικα δικο μου,και που ειναι το προστιμο που θα ετρωγα αν δεν ειχα
    τσιπαρησμενο το σκυλι μου,τι θελω να πω,,οτι στην ελλαδα η νομοι ειναι για να ειναι,και δεν τους εφαρμοζουν,καλα θα κανουν να τσιπαρουν ολα τα αδεσποτα
    και ολα τα σκυλια του κοσμου,,ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΟΧΙ ΦΟΥΜΑΡΑ,να δω τον θηροφυλακα [που τον πληρωνω εγω] να κανει την δουλεια του σωστα
    να δω ενα κρατος που θα εχει πραγματικους νομους για τα ζωα,και οχι του κωλου τους νομους που εχει τωρα,εδω ο κοσμος ειναι μακραν μακρια απο τα ζωα
    και ειναι πιο ζωα απο τα κακομοιρα τα σκυλακια,,και το βλεπουμε καθε μερα στους δρομους,το τσιπακι μας μαρανε οταν βλεπω τον γυφτο και εχει πανο στην καροτσα του
    5-6 σκυλαρους και μου ερχετε να του κανω την μουρη κρεας γιατι ξερω οτι αυτα τα σκυλια καποιος τα κλαιει,το τσιπακι μας μαρανε οταν βλεπω εδω που μενω
    τον σεπτεμβρη ενα καρο αδεσποτα που τα ειχαν σπιτι τους μονο για το καλοκαιρι [να παιζει τι παιδι] και μετα το αφησαν στην τυχη του,το τσιπακι μας μαρανε που
    βλεπω καθε χρονο τουλαχιστον 10 σκυλια αφημενα στην τυχη τους στην κοπαιδα γιατι δεν μας κανουνε την δουλεια,το τσιπακι μας μαρανε οταν οι κλοπες πανε αβερτα
    και δεν σταματανε με τιποτα,και δεν σταματανε γιατι οι κυνηγαραδες αγοραζουν οτι βρουν και απο οπου βρουν κλεμενο η οχι δεν τους νοιαζει,αρκη να βγαζει λαγο
    η να εχει καλη σταμπα η καλη διωξη στο γουρουνι,και τραβα εσυ μετα στα χωρια και πες στου γουρουνδες οτι θελω να δω τα σκυλια σας αν εχουν τσιπ
    γιατι καποιο μοιαζει με δικο μου [και θα φας καλα] το τσιπακι μας μαρανε σε μια χωρα που βλεπεις σκυλια κρεμασμενα απο θρασυδειλα τερατα της φυσης
    το τσιπακι μας μαρανε σε μια χωρα που δεν σεβομαστε ουτε τον γοιτονα μας και του πεταμε τα σκουπιδια μας στο οικοπεδο του,αρκη να μην ειναι στο δικο μας
    το τσιπακι μας μαρανε σε μια χωρα που ακομα εχουμε χωρια που πετανε τα σκουπιδια τους μεσα σε ρεματα στα βουνα..ε λοιπον για μενα δεν θελουμε τσιπακι
    θελουμε μια αλλαγη νοοτροπιας,και αυτη θελει χρονια ακομα,και ερχετε μονο μεσα απο την παιδεια που θα παρει ο καθενας απο το σπιτι του,και απο τους γυρω του
    και χωρις αυτο δεν μας σωνουν ουτε τα τσιπακια ουτε τιποτα….

    Με πολυ αγαπη στον καλο μου φιλο μπιρι… http://www.youtube.com/watch?v=t8sQvvvJ8v0…feature=related

    Αυτο για τον φιλο kryptia-e..ετσι για να γουσταρουμε :lol:
    http://www.youtube.com/watch?v=O9u2I1kzck4…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #170515

    Καλημέρα παιδιά,
    σήμερα ενώ έπινα καφέ με την γυναίκα μου συζητάγαμε το παραπάνω θέμα, και …. σκέφτηκα!!!

    Πότε βγήκε ο νόμος σχετικά με το κυνήγι;
    Πότε θεσπίσθηκε το έντυπο της άδειας κυνηγίου;
    Την έχει κοιτάξει κανένας – να δει ότι από τότε – πότε; – τότε …. προβλεπόταν αριθμός δελτίου κυνηγετικού κυνός!!!

    Συζητάμε για άλλη μια φορά νομίζω για τα αυτονόητα.

    Τώρα αν θέλουμε να το πλατιάσουμε το θέμα, να βρούμε την φοροδιαφυγή των κυνοτρόφων, των κυνηγών, των εμπόρων σκύλων, να βρούμε πόσο έχει ένα σκυλί αν είναι ντόπιο ή εισαγωγής, να δούμε όμως τι δουλειά κάνει ένας Ελληνας και τι ένας εκτροφέας του εξωτερικού …. είναι διαφορετική παράγραφος και διαφορετική συζήτηση.

    Εγώ όμως ομολογώ ότι όποτε αγόρασα σκύλο δεν ζήτησα απόδειξη ή έστω μια υπεύθυνη δήλωση για την αγορά του. Όταν όμως αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο περνούμε απόδειξη ή έστω μια υπεύθυνη δήλωση για να το δηλώσουμε στην φορολογική μας δήλωση, σημαίνει κάτι αυτό;

    Βέβαια θα ομολογήσω ότι είμαι κατά της καθαροαιμίας όπως υπάρχει σήμερα, όπως επίσης αντιτίθεμαι με τον ΚΟΕ ιδεολογικά (σημείωση ο σκύλος μου παρά το ότι έχει χαρτιά δεν τα πήρα ποτέ – δεν με ενδιέφεραν ποτέ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Pet62 στις #170517

    Αγαπητοί συνάδελφοι.εφαρμόζεται τίποτα και λειτουργεί σε αυτη τη χώρα.??Νόμους εχουμε για ολα εδω και χρόνια και για τα τσιπακια και για τα τσιγαρα και το κτηματολογιο και τους ημιυπαιθριους και οτι υπαρχει…Και μετα ΤΟ ΧΑΟΣ Αλλα δεν πειραζει κουβεντα κανουμε γιατι ειμαστε ζωα και δεν αντιδρουμε……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #170519

    Δεν προκειται να γινει τιποτα απο αυτα, εδω το ικα δεν εχει ακομα μηχανογραφιση θα ασχοληθουν με τα ζωα?
    Ξερετε ποσα χρηματα δινονται καθε χρονο στους δημους για τα αδεσποτα απο την ΕΕ? πολλα! που πανε αυτα οεο?
    το θεμα με το τσιπακι ειναι λιγο μπερδεμα γιατι δεν υπαρχει μια τιμη πχ 20 ευρω,αλλου ακους 35,50,μεχρι 65.καλο θα ηταν εφοσον υπαρχει νομος γι'αυτο να δινεται δωρεαν απλα να δινουμε ενα εβασμα για το σωματειο των γιατρων και για τα αδεσποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    thanos81 στις #170666

    Ολα αυτά, όπως λέει και το άσμα, γίνονται για το καλό μας.
    Νόμος στο νόμο για να μην λέμε ότι υπάρχει ανεργία και δεν δουλεύουν οι πολιτικοί μας.
    Είμαι αντίθετος στο μέτρο γιατί ξέρω εκ των προτέρων, όπως ξέρουμε όλοι, θα είναι ένα ακόμη μέτρο για να οικονομίσουν
    μια ομάδα εταιρειών γιατρών εμπόρων κλπ και τέλος δεν γνωρίζω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην μελλοντική ζωή του
    ζώου και μην βασιζόμαστε μόνο στις διαβεβαιώσεις των επιστημόνων ότι είναι ακίνδυνο γιατί είναι οι ίδιοι που έχουν βάλει
    όρια μόλυνσις ακόμα και για τον αέρα που αναπνέουμε στα τρόφιμα και σε τόσα άλλα.
    Τελικά η αγάπη μας για τα ζώα εν γένει είναι θέμα παιδείας και δεν αλλάζει με όσους νόμους και αν επιβάλουν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων