Νέα νομοθεσία περί σκύλων ;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Νομοθεσία

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #170667

    Δηλαδη και κατι καλο αν παει να γινει στη χωρα να το απαξιωσουμε απο την αρχη; Ειναι δηλαδη τοσο καλα ολα οσα εχουν γινει που δε χρειαζονται καμμια βελτιωση;
    Αν μειωθουνε τα αδεσποτα εστω και 10% θα ειναι κακο; Αν υπαρχει μια πιθανοτητα εστω και 5% να βρουμε το σκυλο που χασαμε, ειναι τοσο κακο; Οι περισσοτεροι δινουν πιο πολλα για τροφες, και απειρως περισσοτερα για ενα τσοκ που δεν χρειαζονται, ή εξτρα αξεσουαρ που σκονιζονται.

    Και δε λεω οτι ειναι αγγελικα πλασμενος ο κοσμος, αλλα εστω και μια πιθανοτητα στις 1000 να υπαρχει να ξαναβρω το σκυλο που θα εχω χασει, θελω να την εχω.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #307769

    Ολα αυτά, όπως λέει και το άσμα, γίνονται για το καλό μας.
    Νόμος στο νόμο για να μην λέμε ότι υπάρχει ανεργία και δεν δουλεύουν οι πολιτικοί μας.
    Είμαι αντίθετος στο μέτρο γιατί ξέρω εκ των προτέρων, όπως ξέρουμε όλοι, θα είναι ένα ακόμη μέτρο για να οικονομίσουν
    μια ομάδα εταιρειών γιατρών εμπόρων κλπ και τέλος δεν γνωρίζω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην μελλοντική ζωή του
    ζώου και μην βασιζόμαστε μόνο στις διαβεβαιώσεις των επιστημόνων ότι είναι ακίνδυνο γιατί είναι οι ίδιοι που έχουν βάλει
    όρια μόλυνσις ακόμα και για τον αέρα που αναπνέουμε στα τρόφιμα και σε τόσα άλλα.
    Τελικά η αγάπη μας για τα ζώα εν γένει είναι θέμα παιδείας και δεν αλλάζει με όσους νόμους και αν επιβάλουν.

    [font=”Comic Sans MS”]Συνάδελφοι, μιλάτε για το αν αντιτίθεστε ή όχι στο μέτρο. Δεν έχετε καταλάβει πως δεν πρόκειται περί μέτρου που τίθεται προς συζήτηση για να ισχύσει ή όχι. Πρόκειται περί νόμου (ούτε καν διατάγματος ή απόφασης), ο νόμος αυτός έγινε κατόπιν της κατευθυντήριας της Ε.Ε. για τον εναρμονισμό των συνθηκών μεταξύ όλων των κρατών για την ισχύ / έκδοση του νέου Pet Passport για την ελεύθερη διακίνηση των κατοικίδιων στα κράτη της Ευρώπης και όχι μόνο.
    Μπορούμε, λοιπόν, να σχολιάζουμε όσο θέλουμε τον νόμο που ισχύει από το 2003, αλλά είναι ουτοπία να πιστεύουμε πως αν δεν τον τηρήσουμε θα αλλάξει. Η ταυτοποίηση αυτή είναι αποδεκτή από όλα τα κράτη του κόσμου, το να πει ο Γιάννης ο Kalliston αν του κάνει ή δεν του κάνει, ή ότι το δημιούργησαν για να κερδίζουν τα κυκλώματα, το ξαναλέω είναι ουτοπία. Φυσικά κάποιοι κερδίζουν.
    Το ότι κοστίζει αλλού 25 και αλλού 65 ευρώ έχει να κάνει με το αρχικό του κόστος (σαν μάρκα) και από το πόσο θέλει να κερδίσει ο κτηνίατρος. Πριν αποφασίσετε κάνετε μία έρευνα, πάρετε 5-6 τηλέφωνα και επιλέξτε τον φτηνότερο. Το κόστος για την βάση δεδομένων που κρατά ο κτηνιατρικός σύλλογος είναι δεδομένο εν ήδη παραβόλου, 5 + 3 Ευρώ. Σας ανέφερα 6 περιπτώσεις που γνωρίζω προσωπικά που το τσιπάκι αποδείχτηκε σωτήριο.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #307752

    Δηλαδη και κατι καλο αν παει να γινει στη χωρα να το απαξιωσουμε απο την αρχη; Ειναι δηλαδη τοσο καλα ολα οσα εχουν γινει που δε χρειαζονται καμμια βελτιωση;
    Αν μειωθουνε τα αδεσποτα εστω και 10% θα ειναι κακο; Αν υπαρχει μια πιθανοτητα εστω και 5% να βρουμε το σκυλο που χασαμε, ειναι τοσο κακο; Οι περισσοτεροι δινουν πιο πολλα για τροφες, και απειρως περισσοτερα για ενα τσοκ που δεν χρειαζονται, ή εξτρα αξεσουαρ που σκονιζονται.

    Και δε λεω οτι ειναι αγγελικα πλασμενος ο κοσμος, αλλα εστω και μια πιθανοτητα στις 1000 να υπαρχει να ξαναβρω το σκυλο που θα εχω χασει, θελω να την εχω.

    Συμφωνώ απόλυτα.
    Πάντως θέλω να προσθέσω ότι καλό θα είναι εκτός από το τσιπ να έχουμε και ταμπελάκι με το τηλ μας επάνω στο λουρί του σκύλου. Είναι πιο άμεσο. Εγώ έχω δει πολλές φορές ιχνηλάτες (κυρίως) επάνω στο βουνό και μην ξέροντας αν έχουν χαθεί ή κυνηγάνε αλλά έχουν απομακρυνθεί πολύ από το αφεντικό τους τα αφήνω και φεύγω. Και θα ρωτήσει κανείς γιατί δεν τα παίρνεις μαζί σου να δεις αν έχουν τσιπάκι. Για 2 λόγους. 1ον γιατί αν δεν έχουν τι τα κάνω; και 2ον (και το κυριότερο) αν με δει ο ιδιοκτήτης τους ότι τα μάζεψα και αρχίζω να κατεβαίνω το βουνό με τα σκυλιά μέσα στο αμάξι και με σταματήσει. Πως αποδυκνείω την καλή μου θέληση; Γιατί οι περισσότεροι θα πιστέψουν (και λογικό) ότι ήθελα να τα κλέψω. Και μετά άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #172011

    Αυτές τις μέρες και εως την Παρασκευή 15/4 γίνεται η δημόσια διαβούλευση για το σχέδιο νόμου «Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό»
    http://www.opengov.gr/ypaat/?p=128

    Ηδη έχουν κατατεθεί σχεδόν 1300 σχόλια στα διάφορα άρθρα του νομοσχεδίου, τα περισσότερα από διάφορους φιλόζωους που ζητάνε από τα στοιχειώδη και αυτονόητα εως απίθανα πράγματα… (π.χ να υποχρεωθούν οι Δήμοι να φτιάξουν πάρκα για σκύλους)

    Ρίχνοντας μια ματιά, φαίνεται ότι υπάρχει κίνδυνος για απαγόρευση των σκυλόκουτων, κρίνοντας από τον αριθμό των σχολίων που το ζητάνε.
    Επίσης, για το κόψιμο της ουράς, που είναι ήδη τυπικά παράνομο αν κατάλαβα καλά, μεθοδεύεται η απαγόρευση παρουσίασης τέτοιων ζώων σε εκθέσεις (Απαγορεύεται η συμμετοχή ακρωτηριασμένων ζώων σε εκθέσεις).

    Το νομοσχέδιο ορίζει όλα τα σκυλιά ως ζώα συντροφιάς. Δεν ξέρω μήπως θα έπρεπε, τα κυνηγόσκυλα (και τα ποιμενικά και δεν ξέρω ποιά άλλα), να θεωρούνται ζώα εργασίας. Ούτε ξέρω τί σημαίνει αυτό και ποιός νόμος ορίζει τα των ζώων εργασίας.
    Νομίζω πάντως ότι θα έπρεπε τα κυνηγόσκυλα να θεωρούνται ως ζώα εργασίας κατά το κυνήγι, την εκπαίδευση και την μετάβαση από και προς τους τόπους κυνηγίου και εκπαίδευσης.

    Επίσης νομίζω ότι πρέπει να μείνουν εκτός του νόμου οι… γάτες ή να ρυθμιστούν τα δικά τους θέματα με ξεχωριστό νόμο. Δεν μπορεί π.χ να βγει βόλτα μια γάτα υποχρεωτικά με λουρί. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτέ… Με την ίδια λογική θα έπρεπε να συμπεριληφθούν στο νομοσχέδιο και άλλα είδη όπως κουνέλια, σκίουροι, ποντίκια κλπ.

    Δεν έχω σκυλί, ούτε είχα ποτέ στο παρελθόν αλλά κάποια στιγμή θέλω να αποκτήσω στο μέλλον.
    Νομίζω ότι όσοι ασχολούνται, θα έπρεπε να τοποθετηθούν στη διαβούλευση ώστε να μην υπάρχει μόνο η άποψη των λεγόμενων "φιλόζωων".

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #172012

    Thnx Νίκο! Θα το κοιτάξω αύριο.

    Πάντως αυτό για τα παρκα θα έπρεπε να υπάρχει (χώρος εκπαίδευσης σκύλων χωρίς λουρί)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #172014

    Σε πολλές περιοχές δεν υπάρχουν καν πάρκα για να παίζουν τα παιδιά, όλοι σχεδόν οι Δήμοι δεν έχουν χρήματα για τα στοιχειώδη…

    Μετά από αυτά, κάποιοι ζητάνε:

    Να υπάρχουν ειδικά πάρκα, άλλα για μικρομεσαία σκυλιά και άλλα για μεγάλα σκυλιά, με περίφραξη, ειδικούς κάδους για τα περιττώματα και μερικά παγκάκια ώστε να καθόμαστε εμείς οι ιδιοκτήτες όσο τα σκυλιά μας παίζουν.

    Αλλο να επιτραπεί σε κάποιες εκτάσεις η βόλτα των σκύλων χωρίς λουρί για τρέξιμο, εκπαίδευση κλπ και άλλο αυτό που ζητάει η συγκεκριμένη κυρία.
    Αυτό είδα φίλε Caveman και… έφριξα και το ανέφερα ως παράδειγμα. Μετά θα ζητήσουν και ξεχωριστά πάρκα για τις γάτες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #172119

    Καλά ο καθένας λέει ότι του κατέβει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #172136

    Kryptia-e,

    μπιριγκογκε,

    τωρα ειδα το μυνημα σου…………καλη συνεχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #172396

    Το μήνυμα σου το προώθησα με π,μ στον Μπιριγκόγκο, αν θέλετε να συνεχίσετε τις συζητήσεις σε αυτό το επίπεδο μπορείτε να το διασκεδάσετε με π.μ. Στο φορουμ επιθυμούμε διαφορετικό ύφος ανταλλαγής απόψεων έστω και αν αυτές καθ' αυτές οι απόψεις είναι κοινού ενδιαφέροντος και με άλλο ύφος θα ήταν αποδεκτές.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων που δεν θα με σχολιάσετε.
    Φιλικά

    [/quote]

    δυστυχως κυριε Γιαννη θα σας σχολιασω!!

    1)εφοσον δεν εβρισα, δεν επρεπε να διαγραψετε το μηνυμα μου. εαν ομως κρινατε οτι επρεπε να διαγραφει γιατι ηταν εκτος θεματος η γιατι εστρεφε την συζητηση αλλου, τοτε καλο θα ηταν να διαγραφατε και του μπιριγκογκου το μηνυμα, το οποιο ηταν η "αφορμη" , ωστε να κατσω να του απαντησω με το δικο μου…αυτο νομιζω οτι ειναι το πιο σωστο.
    2)δεν εχω καμια ορεξη να καθομαι να μαλωνω με κανεναν. οταν ομως καποιος με ειρωνευεται, θα του απανταω αναλογως. εχουμε και μια αξιοπρεπεια σε αυτη τη ζωη και δεν δεχομαι απο κανεναν εδω μεσα να μου μιλαει με απαξιωτικο τροπο χωρις να με γνωριζει. απλα ειναι τα πραγματα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #172470

    δυστυχως κυριε Γιαννη θα σας σχολιασω!!

    1)εφοσον δεν εβρισα, δεν επρεπε να διαγραψετε το μηνυμα μου. εαν ομως κρινατε οτι επρεπε να διαγραφει γιατι ηταν εκτος θεματος η γιατι εστρεφε την συζητηση αλλου, τοτε καλο θα ηταν να διαγραφατε και του μπιριγκογκου το μηνυμα, το οποιο ηταν η "αφορμη" , ωστε να κατσω να του απαντησω με το δικο μου…αυτο νομιζω οτι ειναι το πιο σωστο.
    2)δεν εχω καμια ορεξη να καθομαι να μαλωνω με κανεναν. οταν ομως καποιος με ειρωνευεται, θα του απανταω αναλογως. εχουμε και μια αξιοπρεπεια σε αυτη τη ζωη και δεν δεχομαι απο κανεναν εδω μεσα να μου μιλαει με απαξιωτικο τροπο χωρις να με γνωριζει. απλα ειναι τα πραγματα…

    1)Κατόπιν της ανταλλαγής π.μ. μεταξύ μας "διώρθωσα" το κείμενο του Μπιριγκόγκου όπου μου ζήτησες. Δεν καταλαβαίνω γιατί επανέρχεσαι στο θέμα.
    2) Αν κάποιος σε θίξει στο μέλλον και δεν το αντιληφθώ, παρακαλώ ενημέρωσε με με π.μ. για να επέμβω ως συντονιστής, είναι προτιμότερο παρά να ξεφεύγουμε από τα θέματα και να αρχίζουμε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις σχέσεων.

    Συνάδελφοι, έρχονται νέοι νόμοι για τους σκύλους μας, θα πρέπει να ενημερωθούμε και να λάβουμε τα μέτρα μας ή να παρουσιάσουμε τις θέσεις μας πριν ψηφιστεί ο νέος νόμος, αν θέλετε να συνεχίσουμε το θέμα… καλώς, άλλως να το κλείσουμε.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #302705

    [size=4][font=”Comic Sans MS”] 1)Κατόπιν της ανταλλαγής π.μ. μεταξύ μας "διώρθωσα" το κείμενο του Μπιριγκόγκου όπου μου ζήτησες. Δεν καταλαβαίνω γιατί επανέρχεσαι στο θέμα.
    2) Αν κάποιος σε θίξει στο μέλλον και δεν το αντιληφθώ, παρακαλώ ενημέρωσε με με π.μ. για να επέμβω ως συντονιστής, είναι προτιμότερο παρά να ξεφεύγουμε από τα θέματα και να αρχίζουμε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις σχέσεων.

    Συνάδελφοι, έρχονται νέοι νόμοι για τους σκύλους μας, θα πρέπει να ενημερωθούμε και να λάβουμε τα μέτρα μας ή να παρουσιάσουμε τις θέσεις μας πριν ψηφιστεί ο νέος νόμος, αν θέλετε να συνεχίσουμε το θέμα… καλώς, άλλως να το κλείσουμε.
    Φιλικά[/font][/size]

    οταν λετε νεοι νομοι? εχετε κατι υποψιν σας?

    επισης, τι ενοειτε ακριβως οταν λετε "να παρουσιασουμε τις θεσεις μας πριν ψηφιστει ο νεος νομος"?? θα γινει διαβουλευση και για αυτο το θεμα δηλαδη? γενικα στη θεωρεια αυτες οι διαβουλευσεις που κανει η κυβερνηση με βρισκουν συμφωνω. αλλα στην πραξη, απο οτι αντιλαμβανομαι ειναι "σικε". διοτι ποτε δεν μας λαμβανουν υποψιν, απλα τις χρησιμοποιουν ως βιτρινα, για να περασουν πιο "αναιμακτα" αυτα που ετσι και αλλιως εχουν προαποφασισει για εμας. ;)

    τι ακριβως εχετε ακουσει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #302693

    Παρουσιάστηκε το νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς, ξεκίνησε η διαβούλευση, τελείωσε η διαβούλευση αλλά…
    … τα δικά μας φόρουμ είχαν σημαντικότερα θέματα να ασχοληθούν όλο αυτό το διάστημα…

    http://www.opengov.gr/ypaat/?p=128

    οταν λετε νεοι νομοι? εχετε κατι υποψιν σας?
    . . .
    τι ακριβως εχετε ακουσει?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #302684

    Παρουσιάστηκε το νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς, ξεκίνησε η διαβούλευση, τελείωσε η διαβούλευση αλλά…
    … τα δικά μας φόρουμ είχαν σημαντικότερα θέματα να ασχοληθούν όλο αυτό το διάστημα…

    [url=”http://www.opengov.gr/ypaat/?p=128″]http://www.opengov.gr/ypaat/?p=128[/url]

    Με αφορμη το μηνυμα του φιλου HunterGR, πηγα και ειδα την νομοθεσια. Για μενα φαινεται βημα προς τα εμπρος:

    'Άρθρο 5 Υποχρεώσεις ιδιοκτητών δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς

    1. Ο ιδιοκτήτης του δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς υποχρεούται:

    α) να μεριμνά για τη σήμανση και την καταγραφή του ζώου του, μέσα σε προθεσμία δύο μηνών από τη γέννηση του ζώου και πριν εγκαταλείψει το ζώο τον τόπο γέννησής του, ή εντός μηνός από την εύρεση ή αγορά του και υποχρεούται να δηλώνει μέσα σε πέντε μέρες την απώλεια του ζώου του σε κτηνίατρο που έχει πιστοποιηθεί στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση σήμανσης και καταγραφής των ζώων συντροφιάς και των ιδιοκτητών τους,

    β) να τηρεί τους κανόνες ευζωίας του ζώου και να μεριμνά για την ετήσια, τουλάχιστον, κτηνιατρική εξέτασή του, η οποία θα αποδεικνύεται από τη σχετική εγγραφή στο βιβλιάριο υγείας ή στο διαβατήριο του ζώου καθώς και να μεριμνά για την εξασφάλιση άνετου υγιεινού και κατάλληλου καταλύματος προσαρμοσμένου στο φυσικό τρόπο διαβίωσης του ζώου που να του επιτρέπει να βρίσκεται στη φυσική του όρθια στάση χωρίς να εμποδίζονται οι φυσικές τους κινήσεις και η δυνατότητα του για την πραγματοποίηση της απαραίτητης, για την υγεία και την ευζωία του, άσκησης,

    γ) να εφοδιάζεται με το βιβλιάριο υγείας ή το διαβατήριο του ζώου του για κάθε ζώο συντροφιάς, εάν πρόκειται να ταξιδέψει με το ζώο του στο εξωτερικό ή πριν εγκαταλείψει τον τόπο προέλευσης, τα οποία πρέπει να είναι σύμφωνα με τα Παραρτήματα 2 και 3 του παρόντος νόμου,

    δ)να μην εγκαταλείπει το ζώο του, ενώ σε περίπτωση που επιθυμεί να αποχωριστεί το ζώο συντροφιάς, πρέπει να γνωστοποιεί στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου του τόπου της κατοικίας του την πρόθεσή του αυτή, να το παραδίδει σε αυτόν και να λαμβάνει από πιστοποιημένο κτηνίατρο αντίγραφο της εγγραφής του ζώου του στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση σήμανσης και καταγραφής των ζώων συντροφιάς, όπου θα αναφέρεται ο Δήμος, ως προσωρινός κάτοχος του ζώου.

    ε) να μεριμνά για τον άμεσο καθαρισμό του περιβάλλοντος από τα περιττώματα του ζώου του.

    2. Ο ιδιοκτήτης ή/και ο κάτοχος/συνοδός/φύλακας του ζώου συντροφιάς, ευθύνονται αλληλέγγυα και σε ολόκληρο για κάθε βλάβη ή ζημιά που προκαλείται από το ζώο σε ανθρώπους ή άλλα ζώα. Για τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς η αντίστοιχη ευθύνη βαρύνει τον οικείο Δήμο.

    3. Ειδικά ο ιδιοκτήτης σκύλου: α) μεριμνά για να γίνεται ο περίπατος σκύλων πάντα με συνοδό β) οφείλει να παίρνει τα κατάλληλα μέτρα ώστε να μην εξέρχεται ελεύθερα ο σκύλος του από το χώρο της ιδιοκτησίας του και εισέρχεται σε χώρους άλλων ιδιοκτησιών ή σε κοινόχρηστους χώρους, γ) ο ιδιοκτήτης του κυνηγετικού σκύλου κατά τη διάρκεια του κυνηγιού ή την οποιαδήποτε μετακίνησή του μαζί με το σκύλο του για το σκοπό αυτό, έχει την υποχρέωση να φέρει μαζί του ενημερωμένο το βιβλιάριο υγείας ή το διαβατήριο του σκύλου του, και δ) οι υποχρεώσεις των σημείων α) και β) της προηγούμενης παραγράφου, δεν ισχύουν για τους ποιμενικούς και κυνηγετικούς σκύλους, καθώς και τους σκύλους έρευνας και διάσωσης, κατά τη διάρκεια της φύλαξης του ποίμνιου, του κυνηγιού, της έρευνας και διάσωσης.

    4. Δεν εκδίδεται άδεια κυνηγιού σε κυνηγό του οποίου ο σκύλος που χρησιμοποιείται στο κυνήγι, δεν έχει σημανθεί σύμφωνα με την περίπτωση α της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου και δεν έχει εγγραφεί ο αριθμός της σήμανσης στο βιβλιάριο υγείας ή στο διαβατήριο του ζώου συντροφιάς χειρόγραφα.

    5. Σε ελεγχόμενες κυνηγετικές περιοχές, επιτρέπεται να καθορίζονται περιορισμένοι χώροι εκγύμνασης σκύλων, καθώς και να διεξάγονται αγώνες κυνηγετικών ικανοτήτων σκύλων δεικτών, με όρους και προϋποθέσεις που καθορίζονται και στις δύο περιπτώσεις με κοινή απόφαση του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής.

    6. Από τη δημοσίευση του νόμου αυτού, απαγορεύεται η δημοσίευση αγγελιών για ζώα συντροφιάς προς υιοθεσία ή δωρεάν παραχώρηση ή πώληση σε έντυπα, φυλλάδια, τοιχοκολλήσεις ή σε ιστοσελίδες, αν δεν αναφέρεται ο αριθμός της ηλεκτρονικής σήμανσής τους.

    7. Απαγορεύεται να εισέρχονται στην Ελλάδα, ζώα συντροφιάς, που δεν έχουν ηλεκτρονική σήμανση.'

    Ακομα και εκει που αναφερεται στο κυνηγι (παρα. 4) ειναι λογικο (απο την δικη μου αποψη τουλαχιστον)…Αυτο που ειναι ανησυχητικο ειναι οτι οι Δημοι θα αναλαβουν την υποχρεωση σημανσης των αδεσποτων, και, καθως αυτο σημαινει εξοδο, ειναι πολυ πιθανο να τα δουμε ολα δηλητηριασμενα…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #302672

    Παρουσιάστηκε το νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς, ξεκίνησε η διαβούλευση, τελείωσε η διαβούλευση αλλά…
    … τα δικά μας φόρουμ είχαν σημαντικότερα θέματα να ασχοληθούν όλο αυτό το διάστημα…

    [url=”http://www.opengov.gr/ypaat/?p=128″]http://www.opengov.gr/ypaat/?p=128[/url]

    Εγώ πάντως για άλλη μια φορά δηλώνω εξαιρετικά απογοητευμένος από τις οργανώσεις μας. Δεν μπορώ να δεχτώ πως δεν μίλησαν για τις κομμένες ουρές από τον όμιλο επανιέλ μπρετόν με τα τόσα πολλά μέλη, δεν μπήκαν να γράψουνε από τις τόσες ομοσπονδίες μας παρά μόνο την ΚΟΜΑΘ και την ΚΣΕ , οι υπόλοιποι κυνηγετικοί σύλλογοι που είναι; Οι τόσοι επιστήμονες της ΚΣΕ που τόσο πολυδιαφημίζουμε (και χρυσοπληρώνουμε) γιατί δεν συμμετείχαν με την ιδιότητά τους; Τόσο απασχολημένοι είναι με τις εκλογές που γίνονται αυτή την περίοδο στους συλλόγους με το να μαζέψουν τις κλίκες τους;

    Ε όχι ρε γαμώτο να υπερασπίζονται τις κομμένες ουρές οι ντοπερμανάδες και να μην βγήκαν να πούνε τίποτα οι επανιέλαδες και οι κουρτσχαράδες. Άντε πες οι ντραχτχαράδες είναι λίγοι, οι υπόλοιποι που είναι; Δηλαδή οι γερμανοί που επιτρέπουν το κόψιμο της ουράς σε σκύλους των οποίων και οι δύο γονείς είναι σκύλοι εργασίας είναι άσχετοι; Οι ντοπερμανάδες μέχρι και κόσμο από το εξωτερικό έβαλαν να γράψει στην διαβούλευση στην Αγγλική γλώσσα! Που είναι όλη η στρατιά των τόσων Κ.Σ. ;

    Επίσης είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λυπηρό πως η ΚΟΜΑΘ ( στην οποία τρομάρα τους δίνω κάθε χρόνο λεφτά) βγήκαν και είπαν πως το κόστος της ηλεκτρονικής σήμανσης είναι δυσβάσταχτο για μερικούς κυνηγούς και τους είναι δύσκολο να τσιπάρουν άμεσα τα σκυλιά τους (δείτε το εδώ: http://www.opengov.gr/ypaat/?c=3202 ). Μα ΟΛΟΙ είναι ήδη υποχρεωμένοι να έχουν τσιπαρισμένα τα σκυλιά τους και όποιος δεν το κάνει ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ. Δηλαδή η ΚΟΜΑΘ ζήτησε μέτρα προστασίας των παρανόμων (από το 2003 μάλιστα, όσα σκυλιά και να έχεις θα έβγαινες οικονομικά να τα τσιπάρεις αφού πιο πολλά κοστίζει να τα ταίζεις παρά το τσιπάκι). Δηλαδή τι είναι επόμενο; Να υπερασπιστούν και αυτούς που κυνηγούν αγριογούρουνα με τα καλάσνικοφ;

    Επι της ουσίας του νόμου (ειδικά με τον περιορισμό για τα 2 ζώα, είτε καναρίνια, είτε χρυσόψαρα) δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να το σχολιάσω….

    Του χρόνου γεροί να είμαστε εγώ θα βγάλω άδεια στο Δασαρχείο μόνος μου και τα χρήματα που έδινα στην ΚΣΕ+ΚΟΜΑΘ+ΚΣ θα τα δώσω στον Ωρίωνα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #302670

    Εγώ πάντως για άλλη μια φορά δηλώνω εξαιρετικά απογοητευμένος από τις οργανώσεις μας. Δεν μπορώ να δεχτώ πως δεν μίλησαν για τις κομμένες ουρές από τον όμιλο επανιέλ μπρετόν με τα τόσα πολλά μέλη, δεν μπήκαν να γράψουνε από τις τόσες ομοσπονδίες μας παρά μόνο την ΚΟΜΑΘ και την ΚΣΕ , οι υπόλοιποι κυνηγετικοί σύλλογοι που είναι; Οι τόσοι επιστήμονες της ΚΣΕ που τόσο πολυδιαφημίζουμε (και χρυσοπληρώνουμε) γιατί δεν συμμετείχαν με την ιδιότητά τους; Τόσο απασχολημένοι είναι με τις εκλογές που γίνονται αυτή την περίοδο στους συλλόγους με το να μαζέψουν τις κλίκες τους;

    Ε όχι ρε γαμώτο να υπερασπίζονται τις κομμένες ουρές οι ντοπερμανάδες και να μην βγήκαν να πούνε τίποτα οι επανιέλαδες και οι κουρτσχαράδες. Άντε πες οι ντραχτχαράδες είναι λίγοι, οι υπόλοιποι που είναι; Δηλαδή οι γερμανοί που επιτρέπουν το κόψιμο της ουράς σε σκύλους των οποίων και οι δύο γονείς είναι σκύλοι εργασίας είναι άσχετοι; Οι ντοπερμανάδες μέχρι και κόσμο από το εξωτερικό έβαλαν να γράψει στην διαβούλευση στην Αγγλική γλώσσα! Που είναι όλη η στρατιά των τόσων Κ.Σ. ;

    Επίσης είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λυπηρό πως η ΚΟΜΑΘ ( στην οποία τρομάρα τους δίνω κάθε χρόνο λεφτά) βγήκαν και είπαν πως το κόστος της ηλεκτρονικής σήμανσης είναι δυσβάσταχτο για μερικούς κυνηγούς και τους είναι δύσκολο να τσιπάρουν άμεσα τα σκυλιά τους (δείτε το εδώ: [url=”http://www.opengov.gr/ypaat/?c=3202″]http://www.opengov.gr/ypaat/?c=3202[/url] ). Μα ΟΛΟΙ είναι ήδη υποχρεωμένοι να έχουν τσιπαρισμένα τα σκυλιά τους και όποιος δεν το κάνει ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ. Δηλαδή η ΚΟΜΑΘ ζήτησε μέτρα προστασίας των παρανόμων (από το 2003 μάλιστα, όσα σκυλιά και να έχεις θα έβγαινες οικονομικά να τα τσιπάρεις αφού πιο πολλά κοστίζει να τα ταίζεις παρά το τσιπάκι). Δηλαδή τι είναι επόμενο; Να υπερασπιστούν και αυτούς που κυνηγούν αγριογούρουνα με τα καλάσνικοφ;

    Επι της ουσίας του νόμου (ειδικά με τον περιορισμό για τα 2 ζώα, είτε καναρίνια, είτε χρυσόψαρα) δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να το σχολιάσω….

    Του χρόνου γεροί να είμαστε εγώ θα βγάλω άδεια στο Δασαρχείο μόνος μου και τα χρήματα που έδινα στην ΚΣΕ+ΚΟΜΑΘ+ΚΣ θα τα δώσω στον Ωρίωνα.

    Εισαι σιγουρος οτι ο νομος ισχυει και για ζωα περαν των τριχοφορων? Τα σχολια που εκανα εγω εγιναν με την προϋποθεση οτι ολα αυτα ειναι για το σκυλο, οχι και να ισχυουν για τον ανθρωπο που εχει ενα σμηνος περιστερια για παραδειγμα. Τωρα, για την ουρα, ειμαι και υπερ (του να κοβεται) και κατα… Και τα δυο μου σκυλια ειναι απο ρατσες που παραδοσιακα τα κουτσουρευαν, ομως τωρα που τα βλεπω με την ουρα αυτουσια, δεν με πειραζει, ουτε τα επηρεαζει αυτα στο κυνηγι. Τα σπανιελ το καταλαβαινω, τραυματιζεται πολυ συχνα…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    ΥΓ: τι ειναι ΚΟΜΑΘ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων