Νέα νομοθεσία περί σκύλων ;

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 61 έως 71 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Νομοθεσία

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #172483

    Η ουρά σε σκύλους που βουτάνε σε παγωμένα νερά μπορεί να πάθει κρυοπαγήματα, σε σκύλους που μπαίνουν σε πυκνά φυλλώματα μπορεί να πάθουν κατάγματα ή σοβαρές πληγές. Σε κάποιες ράτσες λόγω της εκτροφής η ουρά δεν "εξελίχθηκε" όπως τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του σκύλου.

    ΚΟΜΑΘ = κυνηγετική ομοσπονδία μακεδονίας θράκης


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #172487

    Σιγουρα, σε σκυλους που εχουν δυσκολες δουλειες και τραυματιζεται η ουρα συχνα ειναι αυτονοητο οτι ειναι προς οφελος του να ακρωτηριαζεται οταν ειναι κουταβι, μιας και ειναι πολυ πιθανο να ακρωτηριαστει ετσι και αλλιως οταν ειναι ενηλικο το ζωο λογω τραυματισμου. Ομως, οταν ημουν στην ελλαδα πριν απο λιγες μερες, ειδα να πωλουνται κουταβια σε μαγαζια, με τ'αυτια κομμενα και την ουρα και η ρατσα ηταν miniature pincher…Ισως θα πρεπει να γινει μια ρυθμιση για ζωα εργασιας (που θα εξαιρουνται, και θα περικλειουν τα κυνηγετικα) και ζωα συντροφιας? Και εδω που τα λεμε, ποιο boxer, rottweiler ή doberman παει στα πυκνα και στα παγωμενα νερα?

    ευχαριστω για την επεξηγηση περι ΚΟΜΑΘ.

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #172490

    Παρακαλώ.

    Οι Γερμανοί είναι ξεκάθαροι σε αυτό το θέμα: μόνο όσα είναι κυνηγόσκυλα και αποδεδειγμένα και οι δύο γονείς είναι επίσης κυνηγόσκυλα ,δηλαδή μόνο σε σκύλους με pedigree ( ούτως ή άλλως δεν νοείται αναπαραγωγή ημίαιμων σκύλων εκεί..)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #302657

    Παρακαλώ.

    Οι Γερμανοί είναι ξεκάθαροι σε αυτό το θέμα: μόνο όσα είναι κυνηγόσκυλα και αποδεδειγμένα και οι δύο γονείς είναι επίσης κυνηγόσκυλα ,δηλαδή μόνο σε σκύλους με pedigree ( ούτως ή άλλως δεν νοείται αναπαραγωγή ημίαιμων σκύλων εκεί..)

    Mα εννοειτε!, δεν διαφωνουμε. Εδω (στη Μ. Βρεττανια) ειναι λιγο πιο νεφελωδες το θεμα λογω της παραδοσης κυνηγιου με terriers, τα οποια συχνα δεν ειναι pedigree, αλλα μπορουν να χαρακτηριστουν ως 'εργασιας' και, παραδοσιακα, εχουν και αυτα κομμενες ουρες. Ο μονος λογος ομως που επιτρεπεται ακομα σε καποιες περιπτωσεις (αν και εδω που τα λεμε, μαλλον παει και αυτη η ρυθμιση- ισως πρεπει να πω 'επιτρεποταν'….) ειναι λογω προσπαθειας των εκτροφεων αυτων των ρατσων (springer spaniel, cocker κλπ) και οχι λογω 'λογικης σκεψης' της πολιτειας και των 'φιλοζωων' που προωθησαν την νομοθεσια.

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #172509

    Και εγώ στον νέο νόμο δεν βλέπω κάτι κακό εκτός του ότι δεν αναφέρεταισ στο θέμα ακρωτηριασμού της ουράς σε κάποιες ράτσες. Ειδικά αυτό με τις αγγελίες μου άρεσε πάρα πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #302610

    4. Δεν εκδίδεται άδεια κυνηγιού σε κυνηγό του οποίου ο σκύλος που χρησιμοποιείται στο κυνήγι, δεν έχει σημανθεί σύμφωνα με την περίπτωση α της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου και δεν έχει εγγραφεί ο αριθμός της σήμανσης στο βιβλιάριο υγείας ή στο διαβατήριο του ζώου συντροφιάς χειρόγραφα.

    πως ακριβως θα το ελενχουν αυτο? και αν καποιος κυνηγος δεν κατεχει σκυλο? η αν καποιος που κατεχει σκυλο τον εχει στο μαντρι του μπαρμπα γιωργη για τον χειμωνα ? και αν και αν και αν?

    γενικα με βρισκει συμφωνω η ολη προσπαθεια να υπαρχει ενας "ελενχος" για τα ζωα μας. για το καλο ΤΟΥΣ και την υγεια τους. αλλα οχι με ηλεκτρονικο τροπο. αλλα και παλι, η απορια παραμενει, πως θα τα κανουν ολα αυτα οι αχρηστοι στην Ελλαδα? ξερεις την φραση που λεει, "και ξυπνησα ενα πρωι και το ονειρο ηταν ψεμμα"?… ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    Doulger στις #172537

    Όπως ξεκίνησε να συζητιέται το θέμα πήρε κατα τη γώμη μου λάθος τροπή.

    Ναι είναι υποχρεωτικό απο το 2003 το τσιπάκι.

    Ναι είναι νόμος του ελληνικού κράτους.

    Ναι είναι κατευθυντήρια γραμμή απο την Ε.Ε.

    Ναι έχω και εγω στα σκυλία μου τσιπάκι.

    Ναι όλοι θα θέλαμε να γίνονται έλεγχοι μήπως και βρούμε το χαμένο σκυλί μας !

    Εντάξει μέχρι εδώ …

    Το σημαντικότερο όμως το οποίο οφείλω να πώ οτι δεν είναι θέμα του συκεκριμένου φόρουμ, αλλά καλώς (!!!) θίχτηκε κυρίως απο τον kryptia-e, είναι η μεθοδευμένη άσκηση ελέγχου που πάει να γίνει σε όλα τα επίπεδα της ιδιωτικής ζωής. Εμείς απλά δεν πήραμε χαμπάρι γιατί βλέπεις είναι νόμος του κράτους και δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ !!!

    Ο αριθμός 666 δεν μου λεει τπτ και μπορεί και σε σας …

    Τα barcodes επίσης … Ένα σωρό άλλα που συμβαίνουν γύρω μας και που δεν θα θίξω (γιατί ξαναλέω είναι κυνηγετικό φόρουμ) πρέπει να μας προβληματίσουν.

    Δεν θέλω να δαιμονοποιήσω τα πάντα αλλά είμαι σίγουρος οτι το τσιπάκι δεν καθιερώθηκε γιατί τους νοιάζουν τα κλεμένα ή τα αδέσποτα την στιγμή που οι συμπολίτες μας πεθαίνουν στα παγκάκια …

    Τέλος, αν το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να βρείτε τον κλεμένο σκύλο σας ή να μην βλέπετε αδέσποτα στους δρόμους, κάποιοι με μη αγαθές προθέσεις πέτυχαν ήδη το στόχο τους !

    Υπενθύμιση : Τα σκυλιά μου έχουν τσιπάκι απο παλιά …

    Φίλε Παναγιώτη, η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή αλλά ίσως ήταν ακόμη πιο θλιβερή αν κάποιοι έστω στο παρελθόν δεν είχαν διορατικότητα, επαγρύπνηση και αμφισβήτηση … ακόμα και για τους νόμους του κράτους !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #302597

    Φίλε Caveman συμπάθα με αλλά ο ΩΡΙΩΝ δεν υποκαθιστά τις Κυνηγετικές Οργανώσεις. Αν είσαι απογοητευμένος από τον Σύλλογό σου, ένας τρόπος υπάρχει για να αλλάξει αυτό:

    Να συνεχίσεις να βγάζεις κανονικά άδεια στον Σύλλογο και ταυτόχρονα, στις επόμενες αρχαιρεσίες, να επιδιώξεις να εκλεγείς μέλος στο ΔΣ του Συλλόγου. Ετσι θα βοηθήσεις ουσιαστικά, εκ των έσω, τον Σύλλογο και το Κυνήγι γενικότερα.

    Αλλά και εκτός ΔΣ μπορείς να βοηθήσεις. Συνεννοήσου με 2-3 φίλους σου, καταγράψτε μερικές ιδέες που θα μπορούσε να υλοποιήσει ο Σύλλογος και πηγαίνετε στο ΔΣ να τις υποβάλλετε και να τις συζητήσετε, προσφέροντας και προσωπική βοήθεια για την υλοποίησή τους. Με λίγα λόγια, μείνε κοντά στον Σύλλογο, εντός ή εκτός του ΔΣ.

    Η εύκολη λύση, "δεν μου αρέσει ο σύλλογός μου και φεύγω και πάω σε άλλον πιο δραστήριο" ή, ακόμα χειρότερα, "πάω στο δασαρχείο" δεν προσφέρει τίποτα στο κυνήγι. Ο πιό δραστήριος Σύλλογος έχει ήδη στελέχη που ασχολούνται ενεργά, ο δικός σου έχει πρόβλημα και θέλει βοήθεια.

    Οπως είχε πει παλαιότερα ο Kermen, ο Σύλλογος είμαστε εμείς, αυτοί εκεί είναι απλώς το Διοικητικό Συμβούλιο. Για ό,τι κάνει και για ό,τι δεν κάνει ο Σύλλογός μας, ο καθένας από εμάς φέρει στατιστικά το 1/1000 της ευθύνης (αν υποθέσουμε π.χ ότι ο σύλλογος έχει 1.000 μέλη).
    Ομως, ειδικά για εμάς εδώ, τους ενημερωμένους και ευαισθητοποιημένους κυνηγούς του διαδικτύου και των φόρουμ, η ευθύνη είναι κατά πολύ μεγαλύτερη!

    Σε αυτά που έγραψες θα ήθελα να παρατηρήσω ότι ΔΕΝ δίνεις λεφτά στην ΚΟΜΑΘ (ούτε στον Σύλλογο ούτε στην ΚΣΕ). Η ΚΟΜΑΘ (και οι υπόλοιπες ΚΟ) είναι ένα σωματείο ελεγχόμενο από το κράτος με άμισθο Διοικητικό Συμβούλιο που εκλέγεται από τους προέδρους των ΚΣ της περιφέρειάς της. Αυτό το ΔΣ, που και εσύ εξέλεξες έμμεσα (με την ψήφο σου ή με την αποχή σου), καλείται να αποφασίσει εντός κάποιων ορίων που θέτει ο νόμος και να διαχειριστεί ένα μέρος από τα χρήματα των αδειών κυνηγίου που του αναλογούν βάσει των σχετικών διατάξεων.
    Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε. Ειδικά η ΚΟΜΑΘ, είναι από τις πλέον δραστήριες Ομοσπονδίες. Φυσικά, θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα αν υπήρχε μεγαλύτερη συμμετοχή από τους κυνηγούς και αν έβαζαν υποψηφιότητα για τα ΔΣ περισσότεροι "νέοι" με όρεξη για δουλειά εκτοπίζοντας κάποιους από τους μόνιμους καρεκλοκένταυρους που πιάνουν μια θέση στο Σύλλογο χωρίς να κάνουν το παραμικρό.

    Αν εσύ πας στο Δασαρχείο να εκδώσεις άδεια, τότε το σύνολο των χρημάτων σου θα καταλήξουν στο "Πράσινο Ταμείο" της Τίνας. Στο ΔΣ του Πράσινου Ταμείου θεσμοθετημένα μετέχουν εκπρόσωποι των γνωστών "οικολογικών" ΜΚΟ, οπότε, όπως καταλαβαίνεις, τα χρήματα θα πάνε στις ΜΚΟ και στους πέριξ αυτών και θα κατασπαταληθούν σε ανούσιες και άχρηστες μελέτες για αιγαιόγλαρους, κορμοράνους και δεν ξέρω τί άλλο…

    Εγώ πάντως για άλλη μια φορά δηλώνω εξαιρετικά απογοητευμένος από τις οργανώσεις μας.
    . . . .
    Του χρόνου γεροί να είμαστε εγώ θα βγάλω άδεια στο Δασαρχείο μόνος μου και τα χρήματα που έδινα στην ΚΣΕ+ΚΟΜΑΘ+ΚΣ θα τα δώσω στον Ωρίωνα.

    Μαζί σου και εγώ, δηλώνω απογοήτευση για κάποιες από τις οργανώσεις μας, σε πολλές περιπτώσεις. Ομως ειδικά για το συγκεκριμένο νομοσχέδιο, δηλώνω περισσότερος απογοητευμένος από τους ομίλους φυλών, τους εκπαιδευτές, σκυλέμπορους αλλά και από τους κυνηγούς των φόρουμ, οι οποίοι αδιαφόρησαν εντελώς για τη σχετική διαβούλευση αφήνοντας ανοιχτό πεδίο στους διάφορους "φιλόζωους" ("ζωολάτρες" τους λέω εγώ), να ζητήσουν ότι τους καπνίσει και να βγάλουν τη χολή τους κατά των κυνηγών σε πολλά από τα σχόλιά τους.

    Το νομοσχέδιο, σίγουρα έχει πολλά θετικά σημεία, όμως υπάρχει θέμα με τις ουρές και ίσως προκύψει πρόβλημα με τα αναρτώμενα σκυλόκουτα για τα οποία "παραπονέθηκαν" πάρα πολλοί "ζωολάτρες". Επίσης, η ταυτόχρονη μεταφορά πάνω από 5 σκύλων θεωρείται εμπορική και υπόκειται σε άλλες διατάξεις τις οποίες δεν γνωρίζω (ίσως θέλει δελτία αποστολής κλπ). Πολλές φορές οι κυνηγοί μεταφέρουν πάνω από 5 σκυλιά, όταν πχ ταξιδεύουν 2-3 κυνηγοί με το ίδιο αυτοκίνητο. Θα έπρεπε να προβλεφτεί αυτή η περίπτωση όταν τα ζώα είναι διαφορετικών ιδιοκτητών οι οποίοι μάλιστα τα συνοδεύουν. Το όριο 2 ζώων ανά διαμέρισμα, ακόμα και αν ειδικευτεί στα σκυλιά, είναι ένα πρόβλημα, αν μια σκυλίτσα γεννήσει πάνω από ένα κουτάβι γίνεσαι αυτομάτως παράνομος… Η σύνδεση της έκδοσης αδείας κυνηγίου με τη σήμανση του σκύλου είναι άστοχη αφού πολλοί κυνηγοί δεν έχουν σκύλο ενώ άλλοι έχουν ένα… κοπάδι.
    Ισως θα έπρεπε εξαρχής, τα κυνηγόσκυλα, τα ποιμενικά κλπ να θεωρηθούν ζώα εργασίας και όχι ζώα συντροφιάς εξομοιούμενα με τις "λουλούδες" των κυριών του Κολωνακίου.

    Τέλος, η προχειρότητα, η αποσπασματικότητα και οι γενικότητες του νόμου, σε κάποια σημεία, εγκυμονεί άλλους κινδύνους ως προς τη διαχείριση των σκύλων αλλά και των θηραμάτων αφού και αυτά, κατά τον ορισμό του νόμου, θεωρούνται "ζώα". Το χειρότερο από όλα είναι ότι και αυτός ο νόμος διατηρεί την πολυνομία αφού δεν καταργεί εξ' ολοκλήρου με συγκεκριμένο τρόπο κανέναν από τους προηγούμενους νόμους, αποφάσεις, ΚΥΑ κλπ. Ενα μπάχαλο δηλαδή που συνεχίζει να υφίσταται, όπως ακριβώς έγινε πρόσφατα με το νόμο για τα όπλα.

    Για όποιον θέλει να μελετήσει τα σχόλια που κατατέθηκαν ανά άρθρο με μια λογική χρονολογική σειρά, αφού επιλέξετε κάποιο άρθρο, πατήστε δεξιά το κουμπάκι εκτύπωση. Δεν γίνεται καταρχήν εκτύπωση, όμως τα posts εμφανίζονται όλα μαζί με χρονολογική σειρά από το πρώτο προς το τελευταίο σε όλη την οθόνη διευκολύνοντας την ανάγνωση.
    Π.χ δείτε το άρθρο 1 σε μορφή εκτύπωσης:
    http://www.opengov.gr/ypaat/?p=127&print=1

    Φίλε Μπιριγκόγκο, θα είχε ενδιαφέρον να μας έγραφες, τι προβλέπεται στην Αγγλία για τη μεταφορά των σκύλων και τα αναρτώμενα σκυλόκουτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #172545

    Συμφωνώ μαζί σου στα της διαβούλευσης 101%.
    Μπιριγκόγκο μπορείς να μας απαντήσεις σε αυτό που ρώτησε ο Νίκος ως κάτοχος σκύλου και εσύ;

    Offtopic: εγώ έδωσα 125 ευρώ φέτος για την τοπική άδεια. Τα λεφτά τα παράπανω πηγαίνουν εχμμμμ στην ομοσπονδία και στον σύλλογο, για ψάξτο λίγο καλύτερα το θέμα. Όσο για το εαν μπορείς να εκτοπίσεις έναν καρεκλοελέφαντα – οποίος μάλιστα μόνο τρώει και δεν φιλοσοφεί όπως οι κένταυροι – το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο και πολύ δύσκολο. Ας το συζητήσουμε καλύτερα σε άλλο θέμα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #302570

    Συμφωνώ μαζί σου στα της διαβούλευσης 101%.
    Μπιριγκόγκο μπορείς να μας απαντήσεις σε αυτό που ρώτησε ο Νίκος ως κάτοχος σκύλου και εσύ;

    Offtopic: εγώ έδωσα 125 ευρώ φέτος για την τοπική άδεια. Τα λεφτά τα παράπανω πηγαίνουν εχμμμμ στην ομοσπονδία και στον σύλλογο, για ψάξτο λίγο καλύτερα το θέμα. Όσο για το εαν μπορείς να εκτοπίσεις έναν καρεκλοελέφαντα – οποίος μάλιστα μόνο τρώει και δεν φιλοσοφεί όπως οι κένταυροι – το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο και πολύ δύσκολο. Ας το συζητήσουμε καλύτερα σε άλλο θέμα.

    Kαλημερα,

    Οσο γνωριζω, δεν υπαρχει εδω καποια συσταση για την μεταφορα σκυλων. Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι παρανομο να ειναι ο σκυλος ελευθερος μεσα στο αυτοκινητο. Σκυλοκουτα δεν εχω δει οπως βλεπω στην Ελλαδα, τα δικα μου τα σκυλια μεταφερονται σε κλουβια που ειναι στο πορτμπαγκαζ των αυτοκινητων μου (το ενα ειναι στεϊσον βαγκον και το αλλο ειναι τζιπ. Αλλοι απλως βαζουν ενα πλεγμα στο πορτ-μπαγκαζ για να τα σταματουν να ερχονται στο κυριως μερος του αυτοκινητου και τα αφηνουν ελευθερα εκει), το οποιο ειναι πολυ δημοφιλης τροπος μεταφορας σκυλων εδω. Επισης δεν υπαρχει μεγιστος αριθμος που μπορει καποιος να εχει, αρκει να τα φροντιζει και να μην γινεται προβληματικος για αυτους τριγυρω του (ακαθαρσιες, μυρωδια, φασαρια, ευζωια των κατοικιδιων κλπ).

    Φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #302479

    4. Δεν εκδίδεται άδεια κυνηγιού σε κυνηγό του οποίου ο σκύλος που χρησιμοποιείται στο κυνήγι, δεν έχει σημανθεί σύμφωνα με την περίπτωση α της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου και δεν έχει εγγραφεί ο αριθμός της σήμανσης στο βιβλιάριο υγείας ή στο διαβατήριο του ζώου συντροφιάς χειρόγραφα.

    [color=”#FF0000″]πως ακριβως θα το ελενχουν αυτο? και αν καποιος κυνηγος δεν κατεχει σκυλο? η αν καποιος που κατεχει σκυλο τον εχει στο μαντρι του μπαρμπα γιωργη για τον χειμωνα ? και αν και αν και αν?[/color]γενικα με βρισκει συμφωνω η ολη προσπαθεια να υπαρχει ενας "ελενχος" για τα ζωα μας. για το καλο ΤΟΥΣ και την υγεια τους. αλλα οχι με ηλεκτρονικο τροπο. αλλα και παλι, η απορια παραμενει, πως θα τα κανουν ολα αυτα οι αχρηστοι στην Ελλαδα? ξερεις την φραση που λεει, "και ξυπνησα ενα πρωι και το ονειρο ηταν ψεμμα"?… :angry:

    Ε! δεν θα το ελέγχουν, το πρώτο ή το τελευταίο νομοθέτημα θα είναι που έχει κενά;

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 61 έως 71 (από 71 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων