ΦΑΣΙΑΝΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 91 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    manoshunter στις #268499

    [font=”Comic Sans MS”]Xτυπημενος σημερα απο το κυνηγητικό μου ταίρι….

    Το πουλι ειναι αγριο….Το εκπληκτικο της υποθεσης ειναι οτι προχθες ενα παληκαρι χτύπησε ενα αρσενικο χωρις ασπρο δαχτυλιδι στο λαιμο …..Πεντακαθαρο αγριο δλδ…..[/font]

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΤΟΥ…..ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!!

    ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΜΩΣ ΡΕ ΜΑΥΡΟΓΑΤΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΕΘΑΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ΤΙΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ!!!! <_<


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #187338

    προχθες ενα παληκαρι χτύπησε ενα αρσενικο χωρις ασπρο δαχτυλιδι στο λαιμο …..Πεντακαθαρο αγριο δλδ…..[/quote]

    [/size]Αυθεντικό Κολχικό δηλαδή. Είχα την εντύπωση ότι υπάρχουν μόνο στο παραποτάμιο δάσος του Νέστου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #268417

    [font=”Comic Sans MS”][size=3]

    [/size][/font]Αυθεντικό Κολχικό δηλαδή. Είχα την εντύπωση ότι υπάρχουν μόνο στο παραποτάμιο δάσος του Νέστου.

    [font=”Comic Sans MS”]Ναι….εγω δεν το ηξερα αυτο για το δαχτυλιδι….Επειδη το μερος διατηρει αγριο πλυθησμο, αυτος ειτε προεκυψε απο διαφορες αιμομιξιες με αγριους κ ημερους και εχασε το δαχτυλιδι είτε ειναι καθαρα αγριος…

    Οταν τον ειδε ο αδερφος του του ειπε να τον παει απευθειας για βαλσαμωμα γιαυτο το λογο!!!![/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #268135

    επιτρεπεται μονο ενας καθε εξοδο αρα ειχες και το φιλο σου μαζι :lol:

    Ποτέ μόνοι μας είτε στο κυνήγι είτε στο υποβρύχιο ψάρεμα.
    Όσο για λαγό, εκεί δεν είχα ποτέ τύχη.
    Δεν μου ' χει πέσει ποτέ στο δρόμο μου, παρά μόνο μερικοί με παρέα …κρεμμυδάκια.
    Νάνε καλά κάτι φίλοι, που μου χουν κάνει το τραπέζι με στιφάδο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #268095

    εχω μαγιρεψει φιλε τρεις φασιανους σβησμενοι με κρασι και κρεμμυδακι. …..μονο ο σκελετος εμεινε!!!! :lol: ….αυτο καποτε στην αγγλια και με γειτονα ενα κυπριο κυνηγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    218
    Alex.308 στις #187707

    Επιτρεπεται το κυνηγι του στο κοτζα ορμαν πανω στον νεστο η οχι;
    Εκτος απο εκει και εκτος απο ρεζερβες που αλλου εχει;
    Παντα ηθελα να παω για φασιανους.
    Μια φορα στο χωριο μου ειχαν ερθει 3-4 και λαλαγαν καθε πρωι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #266576

    Για να σας φτάξω την διάθεση.
    Το κότσι από μεγάλο "παππού" αρσενικό που χτυπήθηκε μέσα σε λόγγο.
    Από το περυσινό (11/2010) κυνήγι με τον Roky του φίλου μου "Μπεκάτσα".
    Μακαρίτης πλέον ο Roky, ελπίζω να είναι καλά στον Παράδεισο με βουνά από κόκκαλα!!!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #188031

    Ο φασιανος παλικαρια κυνηγεται καθημερινα για ιδιες μερες με την περδικα.?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    218
    Alex.308 στις #266488

    Ο φασιανος παλικαρια κυνηγεται καθημερινα για ιδιες μερες με την περδικα.?

    Τεταρτες σαββατοκυριακα και το οριο ειναι ενας.Τελειωνει στις 31/12.

    Το θεμα ειναι που θα τους βρεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    STAVRAETOS στις #211617

    [background=transparent]Star Trek XII (2012) [/background]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #377271

    Το σάβατο που μας πέρασε κατάφερα και πήγα για πρώτη φορά για φασιανούς. το μέρος το είχαμε σταμπαρει με έναν φίλο από τα εκπαιδευτικά του καλοκαιριού οπότε ελπίζοντας ότι δεν τους έχουν φάει όλους 7 το πρωί ήμουν έτοιμος το μέρος για δράση. Το μέρος εντελώς πεδινό με εναλλασσόμενα δασύλλια (4/6 στρεμμάτων περίπου),  καλλιέργειες (καλαμπόκια θερισμένα), χωράφια σε αγρανάπαυση και μεταξύ τους ένα σωρό κανάλια και λιμνούλες μεγάλες και μικρές  (στο ένα χιλιόμετρο από εκεί ξεκινάει η λιμνοθάλασσα της Βενετίας). Αφήνω τον σκύλο και μετά από 1/2 λεπτά τρελού τρεξίματος και ενώ έχεζε (εγώ ακόμη ετοιμαζόμουν) πιάνει τη μυρωδιά και φεύγει σφαίρα για το δασάκι  αφήνω το σακίδιο στο αυτοκίνητο και τρέχω από πίσω του αλλά μόλις μπήκα στο δασάκι ακούω τον φασιανό να φτερουγίζει από την άλλη μεριά και το χαρακτηριστικό κοκοκο ο σκύλος έχει τρελαθεί τελείως και τρέχει πάνω κάτω λες και είναι σπρινγκελ. αρχίζω και εκνευρίζομαι με τον σκύλο τον φωνάζω και τον δένω στο λουρί γιατί πρέπει να περάσουμε από ένα κανάλι και μια παλιά ξύλινη γέφυρα. ο σκύλος αναλωμένος από τον φασιανό τραβάει το λουρί και τρώω μια σούπα στη γέφυρα από τη γλίτσα που έχει πιάσει πάνω στο ξύλο και ενώ βρίζω και τα έχω πάρει στο κρανίο με το σκύλο κόβω μια κίνηση περίπου 80 μέτρα μπροστά μου στο ακαλλιέργητο χωράφι. ένας αρσενικός φασιανός περπατώντας  προσπαθεί να περάσει το χωράφι και να πάει στο πυκνό. σηκώνομαι και σίγα σιγά προσπαθώ να πλησιάσω στο σημείο που τον είδα να μπαίνει στο δασύλλιο. Αφήνω το σκύλο και αυτός τρέχοντας πέφτει πάνω του (αρκετά μακριά από το σημείο που τον είδα να χάνεται) τον σηκώνει πριν μπορέσω να πάρω θέση. του ρίχνω μέσα από τα κλαδιά μια τουφεκιά τον βλέπω να χαμηλώνει και τον χάνω. Φωνάζω τον σκύλο αλλά τίποτα έχει πάθει αμόκ και τον βλέπω 500 μέτρα μακριά να τρέχει δεξιά και αριστερά χωρίς σκοπό. Με τα πολλά έρχεται και αρχίζουμε το ψάξιμο. Ο τουφεκισμένος φασιανός είχε ποδαρώσει και ο σκύλος επιτέλους με τη μύτη κάτω τον ακολουθούσε. Μετά από 150 μέτρα περίπου βλέπω το σκύλο σε φέρμα. Ωραία λέω από μέσα μου επιτέλους συνήλθε. Πλησιάζω περιμένοντας να πεταχτεί από τη μια στιγμή στην άλλη, πλησιάζω, πλησιάζω, και βλέπω ότι ο σκύλος κάνει φέρμα σε ένα ουραίο φτερό φασιανού 80 εκατοστών. Το κοπρόσκυλο λέω από μέσα μου κοίτα να δεις που θα με τρελάνει σήμερα. δεν προλαβαίνω να το σκεφτώ και ο π…ης  ο φασιανός φεύγει από μια συστάδα δένδρων περίπου 20 μέτρα δεξιά από εμένα και πάει και κάθεται στο νησάκι γεμάτο βούρλα στη μέση μιας λίμνης χωρίς να μου δώσει ευκαιρία για μια βολή. Πλησιάζω τη λίμνη (λιμνούλα 200χ200 μτ περίπου) και προσπαθώ να στείλω το σκύλο στο νησάκι μπας και τον σηκώσει. ο σκύλος μπαίνει στο νερό αλλά δεν μπορεί να ανεβεί στο νησάκι γιατί γλιστράει οπότε μετά από αρκετές προσπάθειες γυρίζει πίσω, αλλά όχι από το ίδιο σημείο αλλά από ένα άλλο, και βγαίνει από το νερό πράσινος από το βούρκο. Μετά από αυτό αποφάσισα ότι δεν ήταν μέρα. Μάζεψα το σκύλο που βρωμοκοπούσε, τον βάζω στο αυτοκίνητο (δεν έχω τραιλερ) και ξεκινώ για το σπίτι. γυρίζοντας πίσω και σκεπτόμενος τη μέρα η τσατίλα άρχιζε να περνάει και στο τέλος παρκάροντας το αυτοκίνητο ήμουν ευχαριστημένος που τουλάχιστον είδα φασιανούς. Σίγουρα θα μπορούσε να πήγαινε καλλίτερα η μέρα και ο σκύλος να δούλευε καλλίτερα αλλά δε βαριέσαι. Το επόμενο Σάββατο θα ξαναδοκιμάσω ελπίζω μόνο μα μην τραυμάτισα θανάσιμα τον φασιανό και τον φάνε οι αλεπούδες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #377531

    μια χαρα σε βρισκω μην ανχονεσαι ετσι ειναι το κηνηγη αυτη η ιστορια θα σου μηνει αξεχαστη 😆

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #378389

    EIMAI BOULGARIA ME ARKETOYS FASIANOYS FOTO OTAN GYRISO

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #378408

    α, ρε βικτωρα τυχερε.

    καλα κυνηγια, και περιμενουμε νεα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #390986

    [/URL] απο εξορμισει στην βουλγαρια πριν 1,5 μηνα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 91 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων