Καραμπίνα RECTA

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #308099

    TO "ERIMANTHOS" ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΙΤΑΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΥ ΟΠΛΟΥ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ "ΠΙΣΤΟ" ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΣΤΟ "ΕRIMANTHOS" EINAI KAYΚΑΣΙΑΝΗ ΚΑΡΥΔΙΑ ΕΝΩ ΣΤΟ ΙΤΑΛΙΚΟ TRIWOOD ΟΥΤΕ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ.
    ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΝΙΚΟΣ ΠΕΡΙ ΕΜΠΛΟΚΩΝ ΔΕ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ "ΔΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ" 'Η "ΠΟΤΕ ΔΕ ΧΑΛΑΝΕ" ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΟΠΛΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΟΧΙΑΣ ΥΛΙΚΟΥ) , ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ…ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ 1-2 ΟΠΛΟΥΡΓΟΥΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΛΑ RECTA ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΚΕΙ (ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ RECTA). KAI ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΙΣΩΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΜΦΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΑ RECTA ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΧΙΣΤΟ 'Η ΣΤΗ ΜΑΛΑΚΑΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΟΠΛΟ ΟΠΩΣ ΘΕΣ, ΟΣΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΣΥ ΘΕΣ. :lol:
    ΟΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΣΟΚΑΚΙΑ ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΕ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ-ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΝΑ ΚΟΛΑΝΕ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ…ΓΡΑΦΙΤΟΥΧΟ ΓΡΑΣΟ
    ΚΑΙ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΣΟΚ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΟΠΛΟ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ 1.000 ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ :lol:

    Αν μου επιτρεπεις, θα ηθελα να παραθεσω τα γεγονοτα οπως τα εζησα.

    Δεν μιλησα πουθενα για αστοχια υλικου, ειπα μονο οτι απο ενα σημειο και μετα, αν το οπλο δεν το καθαριζα, καθε μερα, τοτε ειχα σιγουρες τις εμπλοκες! Αυτο κατα την εκτιμηση μου οφειλεται σε 2 πραγματα:
    1. στον σχεδιασμο του συστηματος
    2. στα υλικα και στο φινιρισμα

    Αν δεν κανω λαθος, οι τουρκοι δεν αντεγραψαν τα Franchi, αλλα η ιδια η Franchi εδωσε τα σχεδια και την αδεια στους τουρκους να αναπαραγει τα οπλα της και να τα πουλαει στην τουρκια!

    Ο μηχανισμος λοιπον του Franchi Prestige, ειχε προβλημα εξ΄αρχης, ως μη αυτοκαθαριζομενος, πραγμα που συνεπαγεται με εμπλοκες αν το οπλο δεν καθαριστει εγκαιρα! Παραπλησιο συστημα ειχαν και οι Breda Mira που ηταν βασισμενες πανω στα Franchi 712 και εκει παλι στουμπωνε το οπλο και παθεναι εμπλοκες αν δεν καθαριζοταν τακτικα, απλα αντεχε αρκετα παραπανω ακαθαριστο σε σχεση με το Erimanthos που ειχα εγω στην κατοχη μου, διοτι το Breda το εχω τουφεκισει και το εχει ενα παιδι που κυνηγουσαμε παρεα…

    Με απλα λογια, μετα απο 10-20-30 σμπαρα, το κατω μερος της καννης που βρησκεται μεσα στην παπια, μπουχτιζει στην καπνα, αφου το συστημα αεριων δεν ειναι αυτοκαθαριζομενο και το ιδιο ακριβως πραγμα γινοτανε και στα αλλα γνωστα Ιταλικα οπλα της εποχης!

    Επισης κατα την εκτιμηση μου, θεωρω οτι το προβλημα ειναι και στα φινιρισματα, αυτο διοτι το ποτηρι του σιδηροδρομου δεν νομιζω να ειναι απο ατσαλι Inox…αλλα απο συμβατικο μεταλλο με επιφανειακη χρωμιοση ή νικελομα, πραγμα που απο την χρηση φθειρεται και αρχιζει να δημιουργει επιπλεον τριβη και χρονοκαθυστερηση στην επανοπλιση, εξου και οι εμπλοκες!

    Oσο αναφορα τα τσοκ, επειδη μιλησα προ καιρου με τον υπευθυνο Ιταλικου εργοστασιου υψηλης ποιοτητας σκοπευτικων οπλων, μου εξηγησε οτι τα τσοκ πρεπει να ειναι απο ατσαλι Inox, εξου και τα γνωστα τσοκ 7cm της 391 που εχω δει στην πραξη, αφου καθαριζω το οπλο!

    Η διαφορα λοιπον σε ενα τσοκ απο ατσαλι Inox ή απο 42CrMo4 ή απο συμβατικο υλικο, μηχανηκα και πρακτικα ειναι τεραστια! Οσο για το ποιο απο ολα θα κολλησει πρωτο, θα σας πω αμεσως: αυτο που θα εφαρμοζει χειροτερα στα σπειροματα και στη βαση της καννης και που θα αφηνει τα αερια να περνανε μεσα μαζι με τα καταλοιπα!

    Ολα τα παραπανω, σας τα γραφω απο προσωπικες εμπηρειες και αφου τα ειδα με τα ματια μου στην πραξη και στον κυνηγοτοπο.

    Τελος μιας που το φερε η κουβεντα, τα θετικα του Erimanthos ειναι η καννη με τον συμβατικο αυλο που δουλευει πολυ καλα με τους Piston Skeet και με ολους τους κλασσικους συγκεντρωτηρες, οπως και ο σιδηροδρομος με το τετραγωνισμενο αποσπομενο τμημα που σε αντιθεση με το μονοκομματο των Franchi το θεωρω πιο στιβαρο!

    Φιλικα Νικος :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #308098

    Το θεμα ειναι να μη γραφει <made in Turkey>και για ονομα γραφουν γιουσουφακι ονουρ σεχραζατ :lol: Αν γραφουν mercedes, ford, beretta,remington ,franchi, δεν τιθεται θεμα :lol:

    ΥΓ.Παρεπιπτοντος τα Τουρκικα σιριαλ γιατι κανουν νουμερα ?Εκει με αυτα τα σκουπιδια δεν μας πιανει το πατριοτικο μας :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #308095

    Αν μου επιτρεπεις, θα ηθελα να παραθεσω τα γεγονοτα οπως τα εζησα.

    Δεν μιλησα πουθενα για αστοχια υλικου, ειπα μονο οτι απο ενα σημειο και μετα, αν το οπλο δεν το καθαριζα, καθε μερα, τοτε ειχα σιγουρες τις εμπλοκες! Αυτο κατα την εκτιμηση μου οφειλεται σε 2 πραγματα:
    1. στον σχεδιασμο του συστηματος
    2. στα υλικα και στο φινιρισμα

    Αν δεν κανω λαθος, οι τουρκοι δεν αντεγραψαν τα Franchi, αλλα η ιδια η Franchi εδωσε τα σχεδια και την αδεια στους τουρκους να αναπαραγει τα οπλα της και να τα πουλαει στην τουρκια!

    Ο μηχανισμος λοιπον του Franchi Prestige, ειχε προβλημα εξ΄αρχης, ως μη αυτοκαθαριζομενος, πραγμα που συνεπαγεται με εμπλοκες αν το οπλο δεν καθαριστει εγκαιρα! Παραπλησιο συστημα ειχαν και οι Breda Mira που ηταν βασισμενες πανω στα Franchi 712 και εκει παλι στουμπωνε το οπλο και παθεναι εμπλοκες αν δεν καθαριζοταν τακτικα, απλα αντεχε αρκετα παραπανω ακαθαριστο σε σχεση με το Erimanthos που ειχα εγω στην κατοχη μου, διοτι το Breda το εχω τουφεκισει και το εχει ενα παιδι που κυνηγουσαμε παρεα…

    Με απλα λογια, μετα απο 10-20-30 σμπαρα, το κατω μερος της καννης που βρησκεται μεσα στην παπια, μπουχτιζει στην καπνα, αφου το συστημα αεριων δεν ειναι αυτοκαθαριζομενο και το ιδιο ακριβως πραγμα γινοτανε και στα αλλα γνωστα Ιταλικα οπλα της εποχης!

    Επισης κατα την εκτιμηση μου, θεωρω οτι το προβλημα ειναι και στα φινιρισματα, αυτο διοτι το ποτηρι του σιδηροδρομου δεν νομιζω να ειναι απο ατσαλι Inox…αλλα απο συμβατικο μεταλλο με επιφανειακη χρωμιοση ή νικελομα, πραγμα που απο την χρηση φθειρεται και αρχιζει να δημιουργει επιπλεον τριβη και χρονοκαθυστερηση στην επανοπλιση, εξου και οι εμπλοκες!

    Oσο αναφορα τα τσοκ, επειδη μιλησα προ καιρου με τον υπευθυνο Ιταλικου εργοστασιου υψηλης ποιοτητας σκοπευτικων οπλων, μου εξηγησε οτι τα τσοκ πρεπει να ειναι απο ατσαλι Inox, εξου και τα γνωστα τσοκ 7cm της 391 που εχω δει στην πραξη, αφου καθαριζω το οπλο!

    Η διαφορα λοιπον σε ενα τσοκ απο ατσαλι Inox ή απο 42CrMo4 ή απο συμβατικο υλικο, μηχανηκα και πρακτικα ειναι τεραστια! Οσο για το ποιο απο ολα θα κολλησει πρωτο, θα σας πω αμεσως: αυτο που θα εφαρμοζει χειροτερα στα σπειροματα και στη βαση της καννης και που θα αφηνει τα αερια να περνανε μεσα μαζι με τα καταλοιπα!

    Ολα τα παραπανω, σας τα γραφω απο προσωπικες εμπηρειες και αφου τα ειδα με τα ματια μου στην πραξη και στον κυνηγοτοπο.

    Τελος μιας που το φερε η κουβεντα, τα θετικα του Erimanthos ειναι η καννη με τον συμβατικο αυλο που δουλευει πολυ καλα με τους Piston Skeet και με ολους τους κλασσικους συγκεντρωτηρες, οπως και ο σιδηροδρομος με το τετραγωνισμενο αποσπομενο τμημα που σε αντιθεση με το μονοκομματο των Franchi το θεωρω πιο στιβαρο!

    Φιλικα Νικος :lol:

    ΟΤΑΝ ΛΕΣ 10-20 ΣΜΠΑΡΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #308094

    Το θεμα ειναι να μη γραφει <made in Turkey>και για ονομα γραφουν γιουσουφακι ονουρ σεχραζατ :lol: Αν γραφουν mercedes, ford, beretta,remington ,franchi, δεν τιθεται θεμα :lol:

    ΥΓ.Παρεπιπτοντος τα Τουρκικα σιριαλ γιατι κανουν νουμερα ?Εκει με αυτα τα σκουπιδια δεν μας πιανει το πατριοτικο μας :lol:

    Αν σκεφτούμε σοβαρά τους λόγους για τους οποίους οι δύο πολιτικές παρατάξεις που είναι υπεύθυνες για την σημερινή κατάντια της Χώρας σε όλα τα επίπεδα, στις εκλογές παίρνουν σχεδόν το 85% των ψήφων, τότε θα καταλάβουμε και γιατί τα τούρκικα σήριαλ κάνουν τηλεθέαση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #308093

    Ναι, αυτο ακριβως εννοω και το προβλημα μη προκαθορισμενης διαφυγης αεριων, οπως το αντιλαμβανομαι, το εχουν παρα πολλα οπλα αεριων!

    Φιλικα Νικος :lol:

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΙΣΟ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ 100 Ή ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ.
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΑ ΥΛΙΚΑ Ή ΚΑΠΟΙΕΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ¨ΒΓΑΙΝΟΥΝ" ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #170588

    Σαν πρωιν κατοχος μιας 712 GRIFONE WHITE να πω και τις δικες μου παρατιρισεις στο συστημα .Το αν θα εβαζαις φυσιγγια που αφηναν υπολιματα , αυτο πιστευω ισχιει για ολα τα αεριον και δεν εισαι τακτικος στο καθαριζμα επεξαι και εχασαις .Το προβλημα με τα αεριων στα σημια αυτα το εχω λισει με καθαριστικο καρμπιλατερ ,ενα καλο καθαριστικο γιατι δεν ειναι ολα το ιδιο ,τα κανει καινουρια .Το πιστονι μετα απο καιρο που ξεχαστικε το οπλο εδηξε σημιο οξυδοσης γιατη ηταν σηδερενιο βεβαια πηστευω οτι δεν θα μπωρουσαι να ειναι ανοξιδοτο γιατι το ανοξυδοτο εχει μεγαλες μεταβολες στις θερμοκρασιες και μπωρει να δημιουργουσαι περισοτερο προβλημα στις σηνεχομεναις πολες τουφεκαις .Το αλλο που με χαλουσαι ηταν το μονοκοματο κληστρο μπαρες ,αλλα πιστευω οτι το σκευτηκο ηταν λιγα κοματια λιγοτερα σημια για τζογους .Και το τελευτεο οτι τα αερια περνουσαν στην αποθηκη και με το να μην την ειχα λισει ποτε να την καθαρισο καποια στιγμη μετα απο δυο χρονια να μου κολαει τα φυσιγγεια στην αποθηκη και να μην στελνει απανω .Το μονο που θα πω για τα franchi ειναι το μονο οπλο που το βαζεις βρεγμενο στη θηκη και μετα απο ενα μηνα να το βγαλεις δεν θα δεις την παραμικρη κοκκινιλα απανω στην καννη .Το συστημα με τις δηπλες μπαραις βλεπω οτι ολο καιρδιζει ολο και ποιο πολοι το ιοθετουν .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #308092

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΙΣΟ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ 100 Ή ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ.
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΝΕΑ ΥΛΙΚΑ Ή ΚΑΠΟΙΕΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ¨ΒΓΑΙΝΟΥΝ" ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ. :lol:

    Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι να πεισεις εμενα προσωπικα με καποιο επιχειρημα, αφου εκτιμω οτι ειμαι προην κατοχος και αρκετα καλος γνωστης των πραγματων…

    Το να παρεις 1 καινουργιο οπλο και να το τουφεκισεις οχι για 100 αλλα για 300 συνεχομενα φυσιγγια μεσα σε 1 ωρα, οχι μονο θα τα αντεξει, αλλα δεν θα σου βγαλει και προβλημα! Το προβλημα θα στο βγαλει μετα απο μηνες συνεχης καθημερινης χρησης και οταν αρχισεις να το αφηνεις ακαθαριστο, εκει θα δεις την πραγματικη αξια των υλικων και του φινιρισματος του οπλου που αγορασες!

    Το να πει μια Χ εταιρεια οτι το οπλο της ριχνει απροβληματιστα 5.000, 10.000 ή 15.000 συνεχομενες βολες, δεν με απασχολει καθολου, διοτι το θεωρω ενα τεχνητο τρυκ διαφημησης και τιποτα παραπανω! Το θεμα για μενα, ειναι το οπλο που θα αγορασω…να μπορει να ριχνει ασταματητα για 15 μερες 50 φυσιγγια τη μερα, χωρις να το καθαρισω!

    Οταν λοιπον αφησεις το οπλο ακαθαριστο και αυτο συνεχισει να τουφεκαει απροβληματιστα, μετα απο μια βδομαδα ή ενα μηνα που θα ειναι στη θηκη…τοτε ναι, εχεις οπλο αξιας!

    Επειδη λοιπον υπαρχουν οπλα που βγαζουν ολοκληρη τη σεζον ακαθαριστα, ενω αλλα δεν αντεχουν ουτε μια βδομαδα, καλο ειναι να γνωριζουμε τι λεμε… :lol:

    Φιλικα Νικος :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #308090

    Το θεμα για μενα, ειναι το οπλο που θα αγορασω…[u]να μπορει να ριχνει ασταματητα για 15 μερες 50 φυσιγγια τη μερα, χωρις να το καθαρισω[/u]!

    Οταν λοιπον αφησεις το οπλο ακαθαριστο και αυτο συνεχισει να τουφεκαει απροβληματιστα, μετα απο μια βδομαδα ή ενα μηνα που θα ειναι στη θηκη…τοτε ναι, εχεις οπλο αξιας!

    Επειδη λοιπον υπαρχουν οπλα που βγαζουν ολοκληρη τη σεζον ακαθαριστα, ενω αλλα δεν αντεχουν ουτε μια βδομαδα, καλο ειναι να γνωριζουμε τι λεμε… :lol:

    Φιλικα Νικος :lol:

    ΦΙΛΕ ΤΟΤΕ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ!!!!!!!! :lol: ΕΧΩ ΤΗΝ ΒΑΙΚΑΛ-153 ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΕΡΕΤΤΑ ES100.ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΡΕΤΤΑ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ,ΚΑΙ ΡΙΧΝΩ ΠΟΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ!!!ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΙΚΑΛ ΚΑΘΕ 2 ΚΟΥΤΙΑ (ΤΟ ΠΟΛΥ!!) ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ!ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η FRANCHI ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ!!ΠΑΡΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #308089

    ΦΙΛΕ ΤΟΤΕ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ!!!!!!!! :lol: ΕΧΩ ΤΗΝ ΒΑΙΚΑΛ-153 ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΕΡΕΤΤΑ ES100.ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΡΕΤΤΑ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΩ,ΚΑΙ ΡΙΧΝΩ ΠΟΛΛΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ!!!ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΙΚΑΛ ΚΑΘΕ 2 ΚΟΥΤΙΑ (ΤΟ ΠΟΛΥ!!) ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ!ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η FRANCHI ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ!!ΠΑΡΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΝΑ ΣΩΘΕΙΣ!!!

    Ναι Γιαννη, μολις μαζεψω λεφτα ειναι στο προγραμμα και αυτο, απλα εχω βαλει στοχο με την αδρανεια να ριχνω μονο 28~30gr για να μην ακουω λακτισμα…

    Με την Η4 παντως εχω σωθει…την αφησα ακαθαριστη στο τελος για ενα διμηνο γεματο και ουτε γατα ουτε ζημια! Ευτηχως εχει πιστονι αλουμινιου και διαφυγη αεριων απο την βιδα της παπιας, πραγμα που δεν το εχουν ουτε οι ακριβοτερες σειρες της εταιρειας… :lol:

    Φιλικα Νικος :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #308063

    το δεκαετιες πισω ειναι τροπος του λεγειν φιλε μου!αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο απλα εμενα για αυτο ειπα προσωπικη μου γνωμη δεν μου κανει.
    το ιδιο ειναι και ενα μοντελο της recta που μοιαζει μην πω ειναι το ιδιο με την remigton1100.και φτηνο και αξιοπιστο.
    οσο για το βαρος συμφωνω απολυτα μαζι σου μιας και ολα τα οπλα μου ειναι απο 3250 και πανω.
    ποτε μου δεν προβλιματιστηκα με το βαρος τους και μαλιστα εχω κανει αρκετα κυνηγια με το σκοπευτικο που ειναι 3650 χωρις κανενα μα κανενα προβλημα.
    αλλοι ομως θελουν το οπλο τους να ειναι πουπουλο και ας τους κανει τον ωμο μαυρο μετα απο 10 20 τουφεκιες.
    περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λεει και η γιαγια μου :lol:

    φιλικα παντα
    απο ρουμανια
    γιωργος

    To δεν μου αρεσει κατι… ετσι γιατι δεν μου αρεσει,,, το καταλαβαινω και φυσικα το σεβομαι.!!!!
    και να σου πω και εγω ,,,αν για παραδειγμα γινει ενα διεθνες γκαλοπ… του πια καραμπινα ειναι η ποιο ωραια και βγει η Χ ας πουμε…
    στα δικα μου ματια θα ειναι ΤΟ ΟΤΙ ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΟ ΚΑΙ ΧΟΝΤΡΟΚΟΜΕΝΟ ΞΥΛΟΜΕΤΑΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ …ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΟΠΛΟ…
    ειναι γνωμη…ετσι απλα..
    αλλα οταν γραφεις …εχει μεινει χρονια πισω,,, καταλαβα,,,καταλαβαινει κανεις οτι ενωεις απο πλευρας τεχνολογικης αναβαθμησης τροπου λειτουργιας…κλπ..
    για αυτο πηρα και θεση και φυσικα<<< εφ ολης της υλης>>> του τι ειναι νεο ,,τι ειναι facelift ,, και ποσο καινοτομια ειναι τα πιστονια αλουμινιου.. αυτοκαθαριζομενα χαριποτερικα γιατροσοφια και αλλα τοσα αστεια και παρατραβηγμενα μαζικης καταποσης και καταναλωσης αφελων και ελαφρως αφελων οπλοαγοραστων.
    μακαρι οπλα ιταλικα του χιλιαρικου και ακομα και φτηνοτερα ναχαν εστω και το 40% του χαλιβα που εχει ενα ρωσσικο οπλο……
    γιατι για οσους ξερουν,, κακα τα ψεματα ,,,αλλα εχουν -βαρβατα- και μακραν καθε συγκρισης μεταλα οι ρωσσοι.

    ενα θα πω… μηπως γνωριζετε τι μεταλα βαζουν…τι καννες βαζουν οι ιταλοι στα σοβαρα τους οπλα ,,τα πανω απο 2 -3χιλιαδες σε αξια … παντως ιταλικες κανες δεν βαζουν… απο αλλου αγοραζουν ντεμιτελειωμενες καννες…αραγε γιατι?????

    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #308057

    Καλά ρε παιδιά τόσο ακριβό μέταλλο είναι τελικά αυτός ο Ρώσσικος χάλυβας και δεν έχουν λεφτά οι Ιταλοί να τον αγοράσουν?
    Δηλ ολόκληρη Beretta δεν μπορεί να αγοράσει 2-3 κιλά να φτιάξει κανένα καλό όπλο ?
    :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #308053

    Καλά ρε παιδιά τόσο ακριβό μέταλλο είναι τελικά αυτός ο Ρώσσικος χάλυβας και δεν έχουν λεφτά οι Ιταλοί να τον αγοράσουν?
    Δηλ ολόκληρη Beretta δεν μπορεί να αγοράσει 2-3 κιλά να φτιάξει κανένα καλό όπλο ?
    :lol:

    το ακριβο μη το συνχαιεις με το ποιοτικο.
    το γιατι η Beretta και καθε τετοιος μεγαλος ομηλος καταφευγει σε χωρες να κατασκευαζει οπλα η μερη αυτων η να τα παραγκελνει σε ανταλακτικα σε χωρες φθινου μεροκαματου και μετα να τα επαναμονταρει στην ιταλια για να γραφει made in italy ειναι ενα θεμα που εχει να κανει με καθαρα οικονοτεχνικη και κερδοφορικη μεθοδο που καθε εταιρια κανει στην ευρωπη προσπαθοντας να βρει λισεις και να ξεφιγει απο το βαρυ κοστος παραγωγης την φορολογια το μεγαλο μεροκαματο κλπ… και με το δικο τους αλωστε.
    το καλος χαλυβας δεν σημαινει και ακρηβος. αυτος που τον εχει αυτος που τον παραγει αυτος αποφασιζει για την τιμη του.
    αυτο που αναρωτιεσε η μπερετα το κανει!!!!
    απλα το κανει οπως ειπα σε οπλα ακρηβης παραγωγης σε οπλα που απευθυνονται σε αγοραστες που εχουν απαιτησεις και δεν το διαπραγματευονται… αλλα εκει το κοστος εκτινασετε .
    δεν μπορει να το κανει σε οπλα καποιων 100αδων ευρο γιατι απλα η τιμη τους θα παει σε αλη κατηγορια.
    τελος νομιζω και συμφονουμε ολοι πως αν ρωτησουμε πιστοποιημενους οπλουργους στην ελαδα για ρωσσικα μεταλα στα οπλα δεν νομιζω να βρεθει εστω ενας να πει τιποτα περι μετριοτητας..
    τωρα το πως και το γιατι μπορουν να εχουν τετοια μεταλα στα οπλα τους διατηρωντας μια πολυ προσιτη τιμη…αυτο συμβαινει γιατι απλα εχουν την πρωτη υλη,, εχουν τα εργοστασια και τον τροπο εξευγενισμου του μεταλλου,,,και φυσικα πολυ πολυ φτινα μεροκαματα…
    απλα πραγματα δηλαδη.
    δεν ειναι αλωστε τυχαιο που η queen Remington αναγκαστηκε και φτιαχνει τα δiκαννα και ποζε της στην baikal με τιμη για την αμερικανικη αγορα παρα πολυ ανταγωνιστικη. ( προσωπικα δεν συμφωνω με την ρεμινγτον και πραγματικα θεωρω τραγικο οτι πλεον δεν υπαρχουν οπλα στην αγορα οπως το remington pearless ..ευτυχως που ακομα υπαρχει η ruger με το red label οπλο βαρβατο απο καθε μεργια και που δυστιχως δεν υπαρχει στην ελληνηκη αγορα… αν υπηρχε θαμουν ο πρωτος που θα το ειχα παρει… μολις λιγο κατο απο τα 2000$ κανει στην αμερικη….)
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #308051

    Καλά ρε παιδιά τόσο ακριβό μέταλλο είναι τελικά αυτός ο Ρώσσικος χάλυβας και δεν έχουν λεφτά οι Ιταλοί να τον αγοράσουν?
    Δηλ ολόκληρη Beretta δεν μπορεί να αγοράσει 2-3 κιλά να φτιάξει κανένα καλό όπλο ?
    :lol:

    Αν δεν κανω λαθος τον Ιταλο εξιδεικευμενο εργατη, θα πρεπει να τον πληρωσεις τουλαχιστον 1.200€/μηνα, ενω τον Ρωσσο ισως 400€/μηνα…οσο για τους αλλους, εκει μαλλον παμε προς 250~300€/μηνα… και εκει περα νομιζω οτι ειναι και το ολο θεμα!

    Οσο για το ατσαλι, εστω οτι κανει 10€ παραπανω ως πρωτη υλη, το θεμα ομως δεν ειναι μονο εκει περα, αφου το να δουλεψεις ενα πιο δυσκολο ατσαλι κοστιζει παραπανω εργατοωρες, τουτεστιν συζηταμε οτι τα υποτιθεμενα 10€ ενδεχεται να γινουν 20-30-40-50€…

    Φιλικα Νικος :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #308047

    δεν ειναι αλωστε τυχαιο που η queen Remington αναγκαστηκε και φτιαχνει τα δiκαννα και ποζε της στην baikal με τιμη για την αμερικανικη αγορα παρα πολυ ανταγωνιστικη. ( προσωπικα δεν συμφωνω με την ρεμινγτον και πραγματικα θεωρω τραγικο οτι πλεον δεν υπαρχουν οπλα στην αγορα οπως το remington pearless ..ευτυχως που ακομα υπαρχει η ruger με το red label οπλο βαρβατο απο καθε μεργια και που δυστιχως δεν υπαρχει στην ελληνηκη αγορα… αν υπηρχε θαμουν ο πρωτος που θα το ειχα παρει… μολις λιγο κατο απο τα 2000$ κανει στην αμερικη….)
    φιλικα mark cal20
    [/quote]
    και οχι μονο τα δικανα αλλα αντιγραφο του mp153 με ονομασια sp453 remigton για την αμερικανικη αγορα! :lol:

    φιλικα παντα
    απο ρουμανια
    γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #308040

    Ναι Γιαννη, μολις μαζεψω λεφτα ειναι στο προγραμμα και αυτο, απλα εχω βαλει στοχο με την αδρανεια να ριχνω μονο 28~30gr για να μην ακουω λακτισμα…

    Με την Η4 παντως εχω σωθει…την αφησα ακαθαριστη στο τελος για ενα διμηνο γεματο και ουτε γατα ουτε ζημια! Ευτηχως εχει πιστονι αλουμινιου και διαφυγη αεριων απο την βιδα της παπιας, πραγμα που δεν το εχουν ουτε οι ακριβοτερες σειρες της εταιρειας… :lol:

    Φιλικα Νικος :lol:

    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ'ΞΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΠΛΟ.ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΜΑΥΡΙΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΠΙΑ Ε???ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΡΩΤΑΩ :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων