Ιχνηλατης – πορσελεν

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 276 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Πορσελέν

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    kinigosever στις #294823

    μπορει αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δε νομιζω.αναφερομαι σε κατι που εγινε πολλα χρονια πριν(τοτε που το κυνηγι ηταν θεμα επιβιωσης) και το διευκρινιζω.και συ φιλε ερμη διαφωνεις με το συγκεκριμενο αναφεροντας με κατι που εγινε προπερσυ.αρα……………………..τελοσπαντων.αμφο
    τεροι ας διαβαζουμε προσεκτικοτερα για να γινομαστε ξεκαθαροι και κατανοητοι.
    φιλε παναγιωτη ξαναλεω.δεν σημαινει οτι ολα τα κουταβια του λυκου βγαινουν εξαιρετα.ρε παιδια μηπως μιλαω κινεζικα.νομιζω πως διευκρινιζω οτι με σωστα κριτηρια ο λυκος εχει καταφερει να εχει ενα μεγαλο ποσοστο εξαιρετων κουταβιων σε μια γεννα.δεν αναφερω πουθενα οτι ολα τα κουταβια βγαινουν τελεια.
    οσο για την ιστορια που εγραψα θα σε πω το εξης.δε νομιζω πως ειχαν τη δυνατοτητα να κραταν και τα 10 κουταβια μιας γεννας και μετα να ξεχωριζουν τα καλα ωστε να φαινεται οτι πετυχαν.εδω δεν μπορουσαν να συντηρησουν τον εαυτο τους θα συντηρησουν τα σκυλια.τα σκυλια που ανετρεφαν ηταν ελαχιστα(1 ή 2 καθε οικογενεια).τωρα οταν σε μεγαλο ποσοστο αυτα τα ελαχιστα σκυλια που μεγαλωναν βγαιναν εξαιρετα βγαλτε το συμπερασμα.διαφωνεις φιλε παναγιωτη?

    Δεν χρειαζεται να αναφερθεις σε χρονους μακρινους για να βρεις τετοιο χωριο που κυνηγανε μονο για
    το θεμα της επιβιωσης.
    Ξερω και γω χωριο που ειναι αρρωστοι με τον λαγο και κατεχουν πολλη καλα τα τεχνασματα του λαγου
    και ολονων τα σκυλια και τα κουταβια βγαινουν πολυ καλα.
    Αμα πας τωρα αυτη την στιγμη στο καφενειο ακους απο δω και απο κει,αναφερομενοι στην σημερινη μερα, σημερα σηκωσα δυο,σημερα σηκωσα εναν μισολαγα,σημερα σηκωσα εναν θηριο,τον σηκωσε η μπαρακο,τον σηκωσε η κουταβα,τον σηκωσε η γκιοσα τον σηκωσε η κοκκινη,τον σηκωσε ο μπαλιος,τον κυνηγουσαν τρεις ωρες,τον κυνηγουσαν μια ωρα κ ουτω καθεξης ,
    Η διαφορα με το χωριο που ξερω εγω ειναι οτι δινουν κουταβια και σε αλλους(ασχετως αποτελεσματος),
    δεν πιστευουν οτι κρατανε θυσαυρο στα χερια τους εφοσον ολονων τα σκυλια ειναι καλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    Doulger στις #175935

    Nομίζω οτι η το θέμα του λύκου και η σύγκρισή του με το σκύλο, καθώς και άλλα θέματα εξελικτικής βιολογίας, έχει προχωρήσει ανούσια ή ίσως σε λάθος κατεύθυνση στο φόρουμ σε παλιές και νεότερες δημοσιεύσεις. Διαφωνούμε ή ρητορεύουμε με σιγουριά για τα λεγόμενά μας σε ζητήματα πολύ εξειδικευμένα επιστημονικά που μπορεί να αποτελούν ακόμη σημείο έρευνας απο ανθρώπους που έχουν φάει τα χρόνια τους σ' αυτό. Ποίος ο λόγος να παραθέτουμε ένα στοιχείο πχ "αν όλα τα λυκάκια μιας γέννας κυνηγάνε και γιατί" ή "ποια φυλή έχει τα εξυπνότερα σκυλιά και κατα πόσο η εξυπνάδα του σκύλου είναι μετρήσιμο μέγεθος"επειδή το είδαμε σε ντοκυμαντέρ ή διαβάσαμε δυο αράδες και με βάση αυτό να χτίζουμε κυνολογικές κοσμοθεωρίες τέτοιες που ούτε οι ειδικοί δεν κάνουν.

    Γνώμη μου είναι οτι πρέπει να γυρίσουμε ξανά στην αυτούσια γνώση που μας προσφέρει η φύση μέσα απο τα κυνήγια και τις εμπειρίες μας γενικότερα και να αφήσουμε στην άκρη τις ψευτορητορίες και την ημιμάθεια, καθώς και την δογματική υποστήριξη ή αμφισβήτηση της οποιασδήποτε "θεωρίας του λύκου" και άλλων δαιμονίων … Άλλοι κάνουν έρευνες δεκαετιών και μεις τα συμπεράναμε σε ένα βράδυ και μάλιστα τα υποστηρίζουμε και σθεναρά ! Καμιά φορά μπαίνει κανείς να διαβάσει καμιά άποψη για το κυνήγι και νομίζει οτι βρίσκεται σε σαιτ φοιτητών βιολογίας ! Γιατί άλλο να πεις άκουσα εκείνο ή το άλλο … διάβασα εκείνο αλλα δεν είμαι σίγουρος … βρήκα εκείνο αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στην περίπτωσή μας … και άλλο να μιλάς σαν επιστήμονας … εκτος κι αν είσαι (ειδικός) ! Εμένα προσωπικά η θεωρία του λύκου και η κάθε τέτοια θεωρία με βρίσκει αδιάφορο και μάλιστα θεωρώ οτι κάθε σύγκριση (απο εμας τους απλούς εννοέιται …) με το σκύλο ειναι παρακινδυνευμένη.

    Ας μείνουμε στα απλά … Απ' αυτά βγαίνουν καλύτερα συμπεράσματα ! Καλύτερο και πιο γόνιμο να σχολιάζουμε ιστορίες σαν τις παραπάνω απ' οτι να κάνουμε φύλλο και φτερό το DNA του σκύλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #294789

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Nομίζω οτι η το θέμα του λύκου και η σύγκρισή του με το σκύλο, καθώς και άλλα θέματα εξελικτικής βιολογίας, έχει προχωρήσει ανούσια ή ίσως σε λάθος κατεύθυνση στο φόρουμ σε παλιές και νεότερες δημοσιεύσεις. Διαφωνούμε ή ρητορεύουμε με σιγουριά για τα λεγόμενά μας σε ζητήματα πολύ εξειδικευμένα επιστημονικά που μπορεί να αποτελούν ακόμη σημείο έρευνας απο ανθρώπους που έχουν φάει τα χρόνια τους σ' αυτό. Ποίος ο λόγος να παραθέτουμε ένα στοιχείο πχ[i] "αν όλα τα λυκάκια μιας γέννας κυνηγάνε και γιατί" ή "ποια φυλή έχει τα εξυπνότερα σκυλιά και κατα πόσο η εξυπνάδα του σκύλου είναι μετρήσιμο μέγεθος"[/i]επειδή το είδαμε σε ντοκυμαντέρ ή διαβάσαμε δυο αράδες και με βάση αυτό να χτίζουμε κυνολογικές κοσμοθεωρίες τέτοιες που ούτε οι ειδικοί δεν κάνουν.

    Γνώμη μου είναι οτι πρέπει να γυρίσουμε ξανά στην αυτούσια γνώση που μας προσφέρει η φύση μέσα απο τα κυνήγια και τις εμπειρίες μας γενικότερα και να αφήσουμε στην άκρη τις ψευτορητορίες και την ημιμάθεια, καθώς και την δογματική υποστήριξη ή αμφισβήτηση της οποιασδήποτε "θεωρίας του λύκου" και άλλων δαιμονίων … Άλλοι κάνουν έρευνες δεκαετιών και μεις τα συμπεράναμε σε ένα βράδυ και μάλιστα τα υποστηρίζουμε και σθεναρά ! Καμιά φορά μπαίνει κανείς να διαβάσει καμιά άποψη για το κυνήγι και νομίζει οτι βρίσκεται σε σαιτ φοιτητών βιολογίας ! Γιατί άλλο να πεις άκουσα εκείνο ή το άλλο … διάβασα εκείνο αλλα δεν είμαι σίγουρος … βρήκα εκείνο αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στην περίπτωσή μας … και άλλο να μιλάς σαν επιστήμονας … εκτος κι αν είσαι (ειδικός) ! Εμένα προσωπικά η θεωρία του λύκου και η κάθε τέτοια θεωρία με βρίσκει αδιάφορο και μάλιστα θεωρώ οτι κάθε σύγκριση (απο εμας τους απλούς εννοέιται …) με το σκύλο ειναι παρακινδυνευμένη.

    Ας μείνουμε στα απλά … Απ' αυτά βγαίνουν καλύτερα συμπεράσματα ! Καλύτερο και πιο γόνιμο να σχολιάζουμε ιστορίες σαν τις παραπάνω απ' οτι να κάνουμε φύλλο και φτερό το DNA του σκύλου.[/font][/size]

    εχει σκεφτει κανεις οτι αν σε αυτες τις ιστοριες ειχαμε τα σημερινα σκυλια τι θα γινοταν;;;μιλαμε για εποχες που εβρισκες παντου λαγους και δεν χρειαζοσουν σκυλο για να πιασεις λιγες δεκαδες!!!λαγοι με πολυ πιο λιγια κυνηγετικη πιεση,λαγοι χαζοι οπως τους θυμαμαι εγω!!!
    Α! και ολα αυτα φυσικα οπως λετε ειναι ιστοριες που ο καθενας συμπληρωνει το καθε κομματι που δεν θυμαται με τον δικο του τροπο(απλη θεωρια της ψυχολογιας) :D

    doulder, αφου μας ξερεις,αφου πιασαμε ολους τους λαγους,αφου εχουμε τα καλυτερα σκυλια ειπαμε να γινουμε και γεννετιστες!!! :D :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    74
    ΑΒΕΛ στις #175957

    Συνάδελφοι σας διαβάζω με μεγάλη προσοχή σε αυτά που αναφέρεστε αλλά είναι ακαταλαβίστικα η εγώ είμαι πολύ κουτός και φυσικά είμαι δεν μπορώ να καταλάβω για τη γράφονται και ρωτώ έτσι για να έχουμε να γράφουμε η για να φωτίσουμε νεότερους συναδέλφους ποιος έχει θέση προβληματισμό και ποιος έχει απάντηση καλό λοιπόν πιστεύω πως είναι ο καθένας να μας φώτιση με της δίκες του εμπειρίες με τα δικά του σκυλιά τη πλεονεκτήματα και τη μειονεκτήματα έχουν τα δικά του σκυλιά τη έκανε για να τα βελτιώσει εάν βελτιώθηκαν τη πρέπει να γίνει παρακάτω τη εμπειρίες έχει ο καθένας τη πιστεύει πως πρέπει να γίνει ποια κατά την άποψη κάθε συναδέλφου είναι η καλύτερη φυλή και για ποια εδάφη τη μέλη γενέσθαι με την κινοφιλια και τόσα αλλά πράγματα έχουμε το σαιτ 6 ονόματα και γράφει και απαντά ο ένας στους 6 και η 6 στον ένα η Ελλάδα έχει 250.000 κυνηγούς τη νομίζετε δεν ενδιαφέρεται κανείς η δεν διαβάζει κανείς το Άρτεμης πέραν από εμάς του 10 που γράφουμε………ΕΝΑΣ ΚΟΥΤΟΣ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    kinigosever στις #294733

    Συνάδελφοι σας διαβάζω με μεγάλη προσοχή σε αυτά που αναφέρεστε αλλά είναι ακαταλαβίστικα η εγώ είμαι πολύ κουτός και φυσικά είμαι δεν μπορώ να καταλάβω για τη γράφονται και ρωτώ έτσι για να έχουμε να γράφουμε η για να φωτίσουμε νεότερους συναδέλφους ποιος έχει θέση προβληματισμό και ποιος έχει απάντηση καλό λοιπόν πιστεύω πως είναι ο καθένας να μας φώτιση με της δίκες του εμπειρίες με τα δικά του σκυλιά τη πλεονεκτήματα και τη μειονεκτήματα έχουν τα δικά του σκυλιά τη έκανε για να τα βελτιώσει εάν βελτιώθηκαν τη πρέπει να γίνει παρακάτω τη εμπειρίες έχει ο καθένας τη πιστεύει πως πρέπει να γίνει ποια κατά την άποψη κάθε συναδέλφου είναι η καλύτερη φυλή και για ποια εδάφη τη μέλη γενέσθαι με την κινοφιλια και τόσα αλλά πράγματα έχουμε το σαιτ 6 ονόματα και γράφει και απαντά ο ένας στους 6 και η 6 στον ένα η Ελλάδα έχει 250.000 κυνηγούς τη νομίζετε δεν ενδιαφέρεται κανείς η δεν διαβάζει κανείς το Άρτεμης πέραν από εμάς του 10 που γράφουμε………ΕΝΑΣ ΚΟΥΤΟΣ……

    Μα απο αυτους τους 7 του σαιτ μονο ο ενας εχει σκυλια,
    ολοι οι αλλοι ειμαστε στην θεωρια!!!! :D :D :D

    Φιλε μου τι συμπερασμα να βγαλεις εσυ και γω κ οι υπολοιποι 249.998?
    Δεν εισαι κυνηγος?Δεν γνωριζεις τι γινεται?
    Ο καθενας μας ξερει τον καλυτερο τροπο κυνηγιου μονο αυτος,τα σκυλια του ειναι
    τα καλυτερα ασχετως ρατσας,αν εχει ημιαιμα ειναι τα καλυτερα,αν εχει καθαροαιμα τα ημιαιμα ειναι για κλωτσιες κ ουτο καθεξης…
    Αν περιμενει καποιος απο το ιντερνετ να μαθει και να γινει κυνηγος ζητω που καηκαμε.
    Εδω στην πραγματικοτητα και δεν βγαζεις ακρη απο δω θα βγαλεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #175979

    φιλοι το παρατραβηξα και ζητω συγνωμη.προσπαθω να σας πεισω γιαυτο που θεωρω σωστο ενψ θα επρεπε να το αναφερω απλα και να παω παρακατω.λαθος μ αλλα ετσι ειμαι.προσπαθω να πεισω τους αλλους γιαυτο που πιστευω.τεσπα.ο καθενας την φιλοσοφια τ και η ιστορια θα δειξει ποιος ειναι λαθος και ποιος σωστος.ειναι λαθος να το τραβαμε τοσο πολυ αφου ουτε εγω προκειται να σας πεισω ουτε εσεις εμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    kinigosever στις #294720

    φιλοι το παρατραβηξα και ζητω συγνωμη.προσπαθω να σας πεισω γιαυτο που θεωρω σωστο ενψ θα επρεπε να το αναφερω απλα και να παω παρακατω.λαθος μ αλλα ετσι ειμαι.προσπαθω να πεισω τους αλλους γιαυτο που πιστευω.τεσπα.ο καθενας την φιλοσοφια τ και η ιστορια θα δειξει ποιος ειναι λαθος και ποιος σωστος.ειναι λαθος να το τραβαμε τοσο πολυ αφου ουτε εγω προκειται να σας πεισω ουτε εσεις εμενα.

    Μην αγχωνεσαι φιλε,ολοι ετσι ειμαστε.
    Απλα λιγοι εχουν τ αρ$&#ια να το παραδεχτουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #294703

    :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #176006

    paidia apo do kai pera protino to melos psiras na to apoklisoume apo kathe sizitisi tou foroum
    tetoia atoma den exoun thesi edo pera
    diavaste tis apopsi tou sto topic peri topikismou kai tha katalavete me ti atomo exoume na kanoume

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #176007

    δεν χρειαζεται η διαγραφη μ.δεν θα ξαναγραψω αφου αυτα που ακουγονται ξινιζουν καποιους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #176008

    eixes tin antimetopisi pou aksizes
    pistevo apo do kai pera na allakseis miala
    ciao !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    74
    ΑΒΕΛ στις #176009

    τελικα τι γινεται με αυτο,το πιστευεις ακομα,ισχυει;;;;;;ή το παιρνεις πισω!!

    Συνάδελφε δεν καταλαβαίνω τη εννοείς μην μιλάς με γρίφους εάν ξέρης κάτι γράψε ξεκάθαρα δεν μπορώ να καταλάβω τη εννοείς και δεν έχω πρόβλημα να σου απαντήσω σε ότι θέλεις περιμένω λοιπόν στο έχω ξαναγράψει και ποιο πριν….

    Η ξεκάθαρες κουβέντες είναι αυτό που μας διακρίνει…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #294698

    τελικα τι γινεται με αυτο,το πιστευεις ακομα,ισχυει;;;;;;ή το παιρνεις πισω!!

    Συνάδελφε δεν καταλαβαίνω τη εννοείς μην μιλάς με γρίφους εάν ξέρης κάτι γράψε ξεκάθαρα δεν μπορώ να καταλάβω τη εννοείς και δεν έχω πρόβλημα να σου απαντήσω σε ότι θέλεις περιμένω λοιπόν στο έχω ξαναγράψει και ποιο πριν….

    Η ξεκάθαρες κουβέντες είναι αυτό που μας διακρίνει…..

    ποσο πιο ξεκαθαρα να το γραψω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    πιστευεις ακομα οτι στον τοπο σου οποιοδηποτε σκυλι και να ερθει δεν θα μπορεσει να σηκωσει λαγο;;;;;;;;;;;
    ποιους διακρινει;;;;;;;και η λεξη συναδελφος ειναι βαρια γιατι εχει μεσα και την λεξη αδερφος!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    74
    ΑΒΕΛ στις #176024

    Αδελφός μου δεν είσαι και ούτε πρόκειται να γίνεις κάποιος αδελφός μου για τη έχω μόνο έναν εκτός και η μάνα μου έκανε τίποτα και είμαστε ετεροθαλής…..

    Και φυσικά ισχύει αυτό που είχα γράψει εάν δεν είσαι λαγοκυνηγός του σαλονιού τότε θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο λαγός δεν έχει τον ίδιο βαθμό δυσκολίας όλο τον χρόνο για αυτό σε πληροφορώ ότι εάν φέρει κάποιος τα σκυλιά του Δεκέμβρη –Ιανουάριο-Φεβρουάριο και σηκώσει λαγό φυσικά ισχύει ότι έγραψα και επειδή αφήνεις υπονοούμενα για τα πορσελεν σε πληροφορώ που είμαι αχτύπητος και προκαλώ οποίον θέλει και με ότι σκυλί θέλει ας έρθει να δοκιμάσει και επειδή στον τόπο μου είμαστε πολύ φιλόξενη και λόγο οικονομικής κρίσης αναλαμβάνω την φιλοξενία του…..σε όλα αυτά τα παραπάνω εννοείτε που όποιος έρθει θα φέρει μαζί του το καλύτερο του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #294671

    Αδελφός μου δεν είσαι και ούτε πρόκειται να γίνεις κάποιος αδελφός μου για τη έχω μόνο έναν εκτός και η μάνα μου έκανε τίποτα και είμαστε ετεροθαλής…..

    Και φυσικά ισχύει αυτό που είχα γράψει εάν δεν είσαι λαγοκυνηγός του σαλονιού τότε θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο λαγός δεν έχει τον ίδιο βαθμό δυσκολίας όλο τον χρόνο για αυτό σε πληροφορώ ότι εάν φέρει κάποιος τα σκυλιά του Δεκέμβρη –Ιανουάριο-Φεβρουάριο και σηκώσει λαγό φυσικά ισχύει ότι έγραψα και επειδή αφήνεις υπονοούμενα για τα πορσελεν σε πληροφορώ που είμαι αχτύπητος και προκαλώ οποίον θέλει και με ότι σκυλί θέλει ας έρθει να δοκιμάσει και επειδή στον τόπο μου είμαστε πολύ φιλόξενη και λόγο οικονομικής κρίσης αναλαμβάνω την φιλοξενία του…..σε όλα αυτά τα παραπάνω εννοείτε που όποιος έρθει θα φέρει μαζί του το καλύτερο του

    αρα ουτε και συναδερφος!!! :D
    με τα πορσελεν δεν εχω τιποτα,ισα ισα στην Γαλλια υπαρχουν αρκετα καλα σκυλια,ασχετα αν αυτα που ειχα δει εγω εδω στην Ελλαδα,γελαω ακομα,ειδικα οταν εχω προβληματα βαζω και τα βλεπω στο youtube και μου φτιαχνουν το κεφι :D

    επειδη δεν ξερω πολλα απο λαγο,αυτο ακριβως ηθελα να μου εξηγησεις,για να μαθαινουμε και εμεις, Ποιοι οι λογοι που πιστευεις οτι ενω τα πορσελεν που ειναι και αυτοι τυπικοι ιχνηλατες μπορουν να βγαλουν λαγο στα μερη σου,ενω ολοι οι αλλοι οι ιχνηλατες δεν μπορουν;;;;;;

    εκτος αν προετοιμαζεις το εδαφος για κατι αλλο!!!

    αυτο με τη δοκιμη σε αλλο τοπο το θεωρω σωστο,με την τσαμπα φιλοξενια διαφωνω,τα πληρωνω παντα ολα για να μην εχω υποχρεωση μετα!!
    αρκει βεβαια αν βγει λαγος να κανεις και εσυ αυτο που ειπες!! :D
    αν και πρωτα πρεπει να παω καπου να κανονισω καποιον που με ειχε προσβαλει!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 226 έως 240 (από 276 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων