Ιχνηλατης – πορσελεν

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 276 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Πορσελέν

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    thanos81 στις #172036

    Φίλε Apnous θα συμφωνήσω με το συνάδελφο Ερμή δεν μπορούμε να έχουμε προσωπική άποψη για κάθε ιχνηλάτη
    ακούμε διαβάζουμε μαθαίνουμε και γιατί όχι ακόμα και από τους διαφημιστές στης κάθε φυλής και από όλα αυτά προσπαθούμε
    να βγάλουμε τα δικά μας συμπεράσματα πάντα με τα δικά μας κριτήρια και εμπειρίες.
    Τώρα αν κάποιος πάρει Βαλκανικό ιχνηλάτη και δεν ευχαριστημένος μπορεί να παραπονεθεί σε σένα, γιατί κατάλαβα διαθέτεις
    τέτοια σκυλιά.

    Φιλικά και τελείως συναδελφικά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    apnous στις #172042

    δεν θα κανουμε διαχαχη ανατολικου και δυτικου μπλοκ προσ θεου,η γνωση και η πληροφορηση ειναι σημαντικη,αλλα μεχρι εκει.απο εκει και περα εχεις σαφη αποψη αν ξερεις να διαβαζεισ τον λαγο να πατησειςστο βουνο με τις φυλεσς τα κοτσια και το μυαλο σου και να δεις καποια πραγματα στην πραξη.παρα πολλοι κανουν κυκλους και αναθεματιζουν,αλλοι ειναι αρχαριοι.Το θεμα ειναι να βοηθησουμε νεους να αποφυγουν αυτουσ τους κυκλους.εχω δει πολλα μπηγκλ ,μπηγκλ χαρριερ και παρεμφερη,και ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ κυριε γιαννοπουλε και μετα κανουν μοδα τα γκεκα μπηγλ ωωω λενε τα καλυτερα !! μυαλο δεν θελω να βαλω σε κανενα,η αποψη μου δεν αλλαζει διοτι στα κφενεια και στον καναπε ο καθενας ειναι προφεσορας.ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ¨..ΕΛΛ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ,ΜΠΑΡΑΚ,ΤΡΙΧΡΩΜΟΣ ΣΕΡΒΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕΓΚΟΥΤΣΙ,,,,,ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟΧΑΟΣ…ΒΕΡΝΗΣ ,ΛΟΥΚΕΡΝΗΣ,ΓΙΟΥΡΑ,ΑΡΙΕΓΗΣ,ΜΠΗΓΚΛ,ΓΑΣΚΩΝΗΣ 3ΗΣ ΚΑΙ 4 ΗΣ ΚΛΑΣΣΗΣ ΣΚΥΛΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #172046

    φιλε apnous
    δεν υπαρχει λογος για καμμια διαμαχη, απλα τα συζηταμε. Σιγουρα πολλοι τα λεμε θεωρητικα και στην πραξη εφαρμοζουμε αλλα. Σε αυτα που λες για τη μοδα και τους κυκλους που κανουν καποιοι εχεις δικιο. Γιατι συμβαινει αυτο? Πιστευω πως οντως πολλοι παρασυρονται απο τις κατα καιρους μοδες, παιρνουν ενα σκυλι που δεν τους ταιριαζει, και το βασικοτερο απ' ολα δεν καταλαβαν ποτε τι πρεπει να περιμενουν, και πως πρεπει να το δουλεψουν.
    Πολλοι αγοραζουν και αλλοι τοσοι πουλανε. Η γνωμη μου? Ενα κουταβι απο καλα αιματα, ή θα πουληθει ακριβα ή θα παει στον κουβα. Οταν λεμε καλα αιματα, λεμε ΚΑΛΑ. Δηλαδη οι γονεις (θε ελεγα και οι προγονοι), δεν βγαζουν απλα λαγο. Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.
    Αν καποιος εχει διαπιστωσει οτι εχει ΚΑΛΑ σκυλια, αλλα τα κουταβια τους δε βγαινουν ετσι, μπορει και να τα χαριζει.
    Σχεδον παντα ομως ισχυει το εξης: Αν π.χ. εχω σκυλια πρωτης γραμμης, που δινουν κουταβια πρωτης γραμμης, δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω κουταβι στην περιοχη μου. Αν ειμαι φιλοζωος και τα λυπαμαι, θα στειλω τα κουταβια στην αλλη ακτη της Ελλαδας. Αν ειμαι ψυχρος θα πανε στον κουβα.
    Τι καταλαβαινει ο καθενας οταν λεμε πρωτης γραμμης, ειναι ενα θεμα βεβαια………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    apnous στις #172049

    συμφωνω απολυτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #303751

    δεν θα κανουμε διαχαχη ανατολικου και δυτικου μπλοκ προσ θεου,η γνωση και η πληροφορηση ειναι σημαντικη,αλλα μεχρι εκει.απο εκει και περα εχεις σαφη αποψη αν ξερεις να διαβαζεισ τον λαγο να πατησειςστο βουνο με τις φυλεσς τα κοτσια και το μυαλο σου και να δεις καποια πραγματα στην πραξη.παρα πολλοι κανουν κυκλους και αναθεματιζουν,αλλοι ειναι αρχαριοι.Το θεμα ειναι να βοηθησουμε νεους να αποφυγουν αυτουσ τους κυκλους.εχω δει πολλα μπηγκλ ,μπηγκλ χαρριερ και παρεμφερη,και ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ κυριε γιαννοπουλε και μετα κανουν μοδα τα γκεκα μπηγλ ωωω λενε τα καλυτερα !! μυαλο δεν θελω να βαλω σε κανενα,η αποψη μου δεν αλλαζει διοτι στα κφενεια και στον καναπε ο καθενας ειναι προφεσορας.ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ¨..ΕΛΛ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ,ΜΠΑΡΑΚ,ΤΡΙΧΡΩΜΟΣ ΣΕΡΒΙΚΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕΓΚΟΥΤΣΙ,,,,,ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟΧΑΟΣ…ΒΕΡΝΗΣ ,ΛΟΥΚΕΡΝΗΣ,ΓΙΟΥΡΑ,ΑΡΙΕΓΗΣ,ΜΠΗΓΚΛ,ΓΑΣΚΩΝΗΣ 3ΗΣ ΚΑΙ 4 ΗΣ ΚΛΑΣΣΗΣ ΣΚΥΛΙΑ

    αpnous αν και συμωνω γενικα με το σκεπτικο σου,θελω να σου πω οτι οσοι ειναι αυτοι που ζευγαρωνουν τα μπιγκλ,γασκωνης,γιουρα με γκεκικα αλλοι τοσοι ειναι που κανουν το αντιθετο!!!!
    επισης οσοι ειναι αυτοι που βαζουν την σειρα οπως εσυ,αλλοι τοσοι ειναι αυτοι που την βαζουν τελειως αντιθετα!!!!
    εχω δει παρα μα παρα πολλους Ε.Ι και σιγουρα δεν ειναι καν στην τεταρτη θεση!!
    τελος για τις φωνες των Γαλλικων,στο dvd με τα γασκωνης εδειχνε ενα σκυλο που φωναζε μονο κοντα στον λαγο!!!

    φιλε apnous
    δεν υπαρχει λογος για καμμια διαμαχη, απλα τα συζηταμε. Σιγουρα πολλοι τα λεμε θεωρητικα και στην πραξη εφαρμοζουμε αλλα. Σε αυτα που λες για τη μοδα και τους κυκλους που κανουν καποιοι εχεις δικιο. Γιατι συμβαινει αυτο? Πιστευω πως οντως πολλοι παρασυρονται απο τις κατα καιρους μοδες, παιρνουν ενα σκυλι που δεν τους ταιριαζει, και το βασικοτερο απ' ολα δεν καταλαβαν ποτε τι πρεπει να περιμενουν, και πως πρεπει να το δουλεψουν.
    Πολλοι αγοραζουν και αλλοι τοσοι πουλανε. Η γνωμη μου? Ενα κουταβι απο καλα αιματα, ή θα πουληθει ακριβα ή θα παει στον κουβα. Οταν λεμε καλα αιματα, λεμε ΚΑΛΑ. Δηλαδη οι γονεις (θε ελεγα και οι προγονοι), δεν βγαζουν απλα λαγο. Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.
    Αν καποιος εχει διαπιστωσει οτι εχει ΚΑΛΑ σκυλια, αλλα τα κουταβια τους δε βγαινουν ετσι, μπορει και να τα χαριζει.
    Σχεδον παντα ομως ισχυει το εξης: Αν π.χ. εχω σκυλια πρωτης γραμμης, που δινουν κουταβια πρωτης γραμμης, δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω κουταβι στην περιοχη μου. Αν ειμαι φιλοζωος και τα λυπαμαι, θα στειλω τα κουταβια στην αλλη ακτη της Ελλαδας. Αν ειμαι ψυχρος θα πανε στον κουβα.
    Τι καταλαβαινει ο καθενας οταν λεμε πρωτης γραμμης, ειναι ενα θεμα βεβαια………..

    αν και δεν πρεπει να το κανω θα το κανω!!!!
    ξερεις ποσοι πουλανε κοπροσκυλα σε πολυ υψηλη τιμη,πανω απο 600ε καμια φορα ξεπερναει και τα 1000ε;;;;και ποσοι την πατανε πιστευοντας αυτο που λες;;;;ακριβο=καλο!!!
    ευτυχως που υπαρχουν και οι εξαιρεσεις και προσπαθουν μερικοι χαριζοντας πολυ καλα κουταβια να βοηθησουν την καθαροαιμια αλλαζοντας την αποψη αρκετων ανθρωπων!!αν ισχυε με τα καθαροαιμα κουταβια οτι ισχυει με τα ημιαιμα,τωρα θα ηταν γεματη η Ελλαδα με παρα πολυ καλα καθαροαιμα!!

    για το τελευταιο,αν εχει καποιος πολυ καλα σκυλια στην περιοχη του ουτε που το μαθαινει κανεις,αρα δεν ζητανε κουταβια!!
    φυσικα υπαρχει και το θεμα της φιλιας που εκει δεν μπορεις να αρνηθεις!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #303745

    αν και δεν πρεπει να το κανω θα το κανω!!!!
    ξερεις ποσοι πουλανε κοπροσκυλα σε πολυ υψηλη τιμη,πανω απο 600ε καμια φορα ξεπερναει και τα 1000ε;;;;και ποσοι την πατανε πιστευοντας αυτο που λες;;;;ακριβο=καλο!!!
    ευτυχως που υπαρχουν και οι εξαιρεσεις και προσπαθουν μερικοι χαριζοντας πολυ καλα κουταβια να βοηθησουν την καθαροαιμια αλλαζοντας την αποψη αρκετων ανθρωπων!!αν ισχυε με τα καθαροαιμα κουταβια οτι ισχυει με τα ημιαιμα,τωρα θα ηταν γεματη η Ελλαδα με παρα πολυ καλα καθαροαιμα!!

    για το τελευταιο,αν εχει καποιος πολυ καλα σκυλια στην περιοχη του ουτε που το μαθαινει κανεις,αρα δεν ζητανε κουταβια!!
    φυσικα υπαρχει και το θεμα της φιλιας που εκει δεν μπορεις να αρνηθεις!!

    Σε καμμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι το ακριβο=καλο. Προφανως πουλιουνται ακριβοι κοπριτες.
    Αλλο ειπα, καλο=ακριβο ή καλο=εξαφανισμενο. Αυτο δεν συνεπαγεται και το αντιστροφο, αυτο που λες δλδ ακριβο=καλο.
    Οσο για τους φιλους ποσοι μπορει να ειναι? Μιλαμε για φιλους οχι για ''φιλους''.
    Δεν μιλαω μονο για καθαροαιμα. Το καλο ειναι καλο. Καθαροαιμο ή ημιαιμο.
    Επισης το καλο δεν κρυβεται. Οι ιχνηλατες εχουν ενα ''κακο''. Ειναι φωνακλαδες. Οσο και να κρυφτεις θα σε ακουσουν.
    Μου εχει συμβει πριν αρκετα χρονια να ακουω ενα σκυλι ολη τη σαιζον και να θαυμαζω αυτο που ακουγα, καποια στιγμη το ειδα να περναει μπροστα μου με το λαγο, ηταν ενα μπαρακι. Μετα απο δυο χρονια εμαθα τον ιδιοκτητη του. Ηταν γνωστος, πολυ γνωστος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #172054

    Α, δεν μιλησα για καλα κουταβια, μιλησα για κουταβια πρωτης γραμμης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    apnous στις #172083

    ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΚΑΡΤΑ ΣΚΥΛΙΑ,ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΣΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΡΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΕΙ ΠΕΡΑ ΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΥΧΗ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΚΑΛΟ ΕΝΟΟΥΜΕ 12-16 ΜΗΝΩΝ ΓΙΑΤΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΣΚΑΡΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΜΕΙΝΕΙ ΜΕΤΡΙΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    348
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #303650

    Σε καμμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι το ακριβο=καλο. Προφανως πουλιουνται ακριβοι κοπριτες.
    Αλλο ειπα, καλο=ακριβο ή καλο=εξαφανισμενο. Αυτο δεν συνεπαγεται και το αντιστροφο, αυτο που λες δλδ ακριβο=καλο.
    Οσο για τους φιλους ποσοι μπορει να ειναι? Μιλαμε για φιλους οχι για ''φιλους''.
    Δεν μιλαω μονο για καθαροαιμα. Το καλο ειναι καλο. Καθαροαιμο ή ημιαιμο.
    Επισης το καλο δεν κρυβεται. Οι ιχνηλατες εχουν ενα ''κακο''. Ειναι φωνακλαδες. Οσο και να κρυφτεις θα σε ακουσουν.
    Μου εχει συμβει πριν αρκετα χρονια να ακουω ενα σκυλι ολη τη σαιζον και να θαυμαζω αυτο που ακουγα, καποια στιγμη το ειδα να περναει μπροστα μου με το λαγο, ηταν ενα μπαρακι. Μετα απο δυο χρονια εμαθα τον ιδιοκτητη του. Ηταν γνωστος, πολυ γνωστος.

    συμφωνα με την δικια μου λογικη ενας κυνηγος θα κανει 2-3 γεννες σε ολη τη ζωη μια σκυλας με μοναδικο σκοπο να κρατησει αυτος πρωτα κουταβια και μετα να δωσει σε φιλους, σε ανθρωπους που εχει υποχρεωση(κουμπαροι,ξαδερφια,θειους,παλιες βοηθειες) και επισης σε ανθρωπους, που παρολο που δεν ειναι καλοι φιλοι,αλλα ειναι καλοι ανθρωποι και αγαπανε τα σκυλια και επειδη ξεκινανε τωρα το κυνηγι ή μεινανε απο σκυλια!!ολους αυτους θα πρεπει να τους εχεις διαλεξει και επιλεξει απο πριν κανεις την γεννα και να τους εχει με αυξοντα αριθμο!!!!πιστευω οτι ολα τα κουταβια καθε 2-3 χρονια που θα κανεις και μια γεννα θα εχεις ανθρωπους να τα δωσεις!!!με αυτον το τροπο θα βοηθησεις ανθρωπους να κανουν καλα καθαροαιμα σκυλια,τα οποια θα δουν και αλλοι και ετσι θα βοηθησεις την καθαροαιμια αλλα και την φυλη!!

    εγω μιλαω για κουταβια που σε οποιο μερος της Ελλαδος να το εχεις δωσει 12 μηνων να εχουν παθιασει στο φουλ και να εχουν κανει και 7-8 ξεφωλιασματα!!!βεβαια σαν ηλικια εναρξης βαζω τους 8 μηνες και πανω!!!!

    εχω δει αρκετα κουταβια απο 600ε και πανω!!εχω δει αρκετα ξεκινημενα απο 2000ε και πανω,κανενα δεν ηταν πανω απο μετριο!!αντιθετα ολα τα καλα σκυλια που εχω δει ειναι άπο χαρισμα ενος πολυ καλου φιλου ή πληρωμενο σε τιμη κοστους!!!
    δεν μιλαω για κουταβια φερμενα απο εξωτερικο γιατι εκει αλλαζει!!

    οταν το σκυλι ειναι απο ενα επιπεδο και πανω την διαφορα προς τα πανω ή προς τα κατω την κανει ο κυνηγος!!!ετσι ενα κουταβι πολυ καλο στα χερια ενος νεου κυνηγου,στα χερια ενος παλιου και καλου θα ηταν αριστο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #172100

    Αυτο που λεει ο Ερμης ειναι περα για περα αληθινο.τα καλα σκυλια οχι απλα δεν χαριζονται,ουτε καν πουλιουνται(και μιλαω και για τα κουταβια τετοιων σκυλιων).οσοι εχουν τετοια αιματα κραταν μονο για τον εαυτο τους.αντε να δωσουν και σε καναν συγγενη.πουθενα αλλου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #172106

    Εδώ ταιριάζει η παροιμία που λέει άλλος παιδί δεν έκανε μόνο η Μαριώ τον Γιάννη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kostas27 στις #303632

    Εδώ ταιριάζει η παροιμία που λέει άλλος παιδί δεν έκανε μόνο η Μαριώ τον Γιάννη.

    :) :D :D :)

    ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #172111

    δεν χρειαζονται οι ειρωνιες ρε παιδια.δεν πιστευω πως ειναι η πρωτη φορα που ακουτε να γινεται αυτο που αναφερω παραπανω.υπαρχουν πολλοι κυνηγοι που δεν δινουν σε τριτους σκυλια.και αυτο γινεται για χιλιους δυο λογους.ο καθενας εχει το δικο τ.στην δικη μ περιπτωση συγκεκριμενα εχει να κανει με τη ρατσα πιο πολυ και οχι με τις ιοκανοτηςτες της σκυλας.γιαυτο παιδια μην βγαζετε γρηγορα συμπερασματα.ισως να φταιει ο τροπος που τα γραψα.ισως ο γραπτος λογος.δεν ηθελα να παινευτω οπως εσεις συμπερανατε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #172114

    Μη το παίρνεις προσωπικά πλάκα κάνουμε δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα,πάμε γερά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    psiras στις #172123

    ολα καλα.λαθος καταλαβα εγω

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 276 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων