Labrador Ισως η ποιο παρεξηγημενη ρατσα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #307039

    επισης φιλε μου, γιατι να παρει καποιος ενα retriever οταν μπορει να εχει ενα φερμας που κανει εξισου καλη "επαναφορά"? πιστευεις οτι τα σεττερ υστερουν στο απορτ πχ?
    αν βρεις καλο ιρλανδικο σέττερ απο κυνηγετικά αίματα, έχεις ουσιαστικά ένα καλό φέρμας το οποίο έχει και άψογο έμφυτο απόρτ!

    δεν υποτιμώ τα λαμπραντόρ, ούτε και κανένα άλλο σκυλί. απλά διερωτώμαι, γιατι λαμπραντόρ και όχι σέττερ ή κάποιο άλλο φέρμας. στην τελική, όπως είπε και ο κ. Γιάννης, στη χώρα μας ακόμα και οι περισσότεροι "καρτεριτζήδες" κυνηγάνε ΚΑΙ ορτύκια, μπεκάτσες κτλ… άρα θέλουν και το φέρμας τους :P
    μη κοιτάς στην αγγλία που ειχαν παράδοση στους ξεφωλιαστές των φασιανών και στα υδρόβια…αλλα επίσης εκεί, ο κάθε κυνηγός που είχε και την οικονομική επιφάνεια να κάνει τόσο πολλά και διαφορετικά κυνήγια, διατηρούσε και πολλά σκυλιά και απο διαφορετικές φυλές. σέττερς, σπανιελς, τεριε, μπιγκλς, γκρειχαουντς κτλ…

    Κώστα καλημέρα

    Πρέπει να ξεκαθαρίζει ο κυνηγός … τι κυνήγι θέλει να κάνει…και να αποκτά και το κατάλληλο σκύλο.

    Αν έχεις φτιάξει ένα σκύλο δείκτη και έχεις καταναλώσει πάνω του εκατοντάδες ώρες να τον φτάσεις σε ένα επιθυμητό-ικανοποιητικό σημείο … μη μου πεις οτι θα τον πάρεις μαζί σου να σου απορταρει φασσες και τσίχλες…δε γίνονται αυτά τα πράγματα.
    Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να του προκαλέσεις σύγχυση και "κρίση ταυτότητας".

    Άσε που αυτός ο σκύλος δε μπορεί να κάθεται ακίνητος στο καρτέρι … δε ξέρει να το κάνει …και αν το μάθει …θα ξεχάσει και αυτά που ήξερε!!!

    Η κάθε ράτσα ειναι προικισμένη για συγκεκριμένες εργασίες…και πρέπει να τις σεβόμαστε …για να μην απογοητευτούμε εμείς … και μας φταίει ο σκύλος !!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #307038

    Κωστη, καλημερα, μονο αν τον δεις θα καταλαβεις!!!

    χαχααχαχαχχααχχα καλημερα κυριε Βασίλη!! :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #307036

    [size=3]Κώστα καλημέρα

    Πρέπει να ξεκαθαρίζει ο κυνηγός … τι κυνήγι θέλει να κάνει…και να αποκτά και το κατάλληλο σκύλο.

    Αν έχεις φτιάξει ένα σκύλο δείκτη και έχεις καταναλώσει πάνω του εκατοντάδες ώρες να τον φτάσεις σε ένα επιθυμητό-ικανοποιητικό σημείο … μη μου πεις οτι θα τον πάρεις μαζί σου να σου απορταρει φασσες και τσίχλες…δε γίνονται αυτά τα πράγματα.
    Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να του προκαλέσεις σύγχυση και "κρίση ταυτότητας".

    Άσε που αυτός ο σκύλος δε μπορεί να κάθεται ακίνητος στο καρτέρι … δε ξέρει να το κάνει …και αν το μάθει …θα ξεχάσει και αυτά που ήξερε!!!

    Η κάθε ράτσα ειναι προικισμένη για συγκεκριμένες εργασίες…και πρέπει να τι σεβόμαστε …για να μην απογοητευτούμε εμείς … και μας φταίει ο σκύλος !!![/size]

    συμφωνω απολυτα με οσα ειπες! απλως, υπαρχουν μερικες φυλες ή ακόμα καλύτερα μερικά "άτομα" ορισμενων φυλων που ειναι πιο.."multi role"…η δικια μου ι ιρλανδεζα το εχει εμφυτο, σε σημειο που οτι χτυπησω παει και το φερνει και το κουβαλαει μεχρι το σπιτι. λαγο βαρεσα, τον επιασε και τον κουβαλησε 700 μετρα μεχρι το σπιτι. δεν την εμαθα εγω. ετσι γεννηθηκε. χτυπησα 3 ορτυκια μαζι, τα 2 πεσαν μεσα σε ρεματακι. πηγε πηρε το 1 και χωρις να μου το φερει, μπηκε στα καλαμια βρηκε τα αλλα 2 και μου τα εφερε και τα 3 μαζι!!
    και γενικα την βλεπω οτι (ισως ειναι και λογο ηλικιας βεβαια) τωρα οτι και να χτυπησω θα το φερει και δεν "χαλαει". κυνηγαει οπως κυνηγουσε παντα.
    ειχα αυτην περισσοτερο στο μυαλο μου οταν εγραφα το παραπανω μηνυμα. ενα τετοιο σκυλι πχ θα μπορουσε να το εχει ανετα ενας ορτυκας που παει και σε τσιχλα και δεν νομιζω οτι θα το "χαλουσε". αλλα οκ γενικα συμφωνουμε. το καθε σκυλι εχει τον ρολο του. το ιδιο ακριβως πραγμα αν εκανε με ενα αγγλικο σεττερ πχ, πολυ πιθανον να το "χαλουσε", για τους λογους που προανεφερες!…

    απλα για να απαντησω και στον φιλο που ξεκινησε το τοπικ, με ενα λαμπραντορ δεν μπορεις να κανεις κυνηγια φερμας και στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ειναι φερματζηδες ή ΚΑΙ φερματζηδες και δεν ειναι πολλοι αυτοι (ειδικα σε πολεις) που μπορουν να εχουν πχ 3-4 σκυλια, ενα για το καθε κυνηγι…νομιζω οτι ετσι ειναι τα πραγματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #307026

    συμφωνω απολυτα με οσα ειπες! απλως, υπαρχουν μερικες φυλες ή ακόμα καλύτερα μερικά "άτομα" ορισμενων φυλων που ειναι πιο.."multi role"…η δικια μου ι ιρλανδεζα το εχει εμφυτο, σε σημειο που οτι χτυπησω παει και το φερνει και το κουβαλαει μεχρι το σπιτι. λαγο βαρεσα, τον επιασε και τον κουβαλησε 700 μετρα μεχρι το σπιτι. δεν την εμαθα εγω. ετσι γεννηθηκε. χτυπησα 3 ορτυκια μαζι, τα 2 πεσαν μεσα σε ρεματακι. πηγε πηρε το 1 και χωρις να μου το φερει, μπηκε στα καλαμια βρηκε τα αλλα 2 και μου τα εφερε και τα 3 μαζι!!
    και γενικα την βλεπω οτι (ισως ειναι και λογο ηλικιας βεβαια) τωρα οτι και να χτυπησω θα το φερει και δεν "χαλαει". κυνηγαει οπως κυνηγουσε παντα.
    ειχα αυτην περισσοτερο στο μυαλο μου οταν εγραφα το παραπανω μηνυμα. ενα τετοιο σκυλι πχ θα μπορουσε να το εχει ανετα ενας ορτυκας που παει και σε τσιχλα και δεν νομιζω οτι θα το "χαλουσε". αλλα οκ γενικα συμφωνουμε. το καθε σκυλι εχει τον ρολο του. το ιδιο ακριβως πραγμα αν εκανε με ενα αγγλικο σεττερ πχ, πολυ πιθανον να το "χαλουσε", για τους λογους που προανεφερες!…

    απλα για να απαντησω και στον φιλο που ξεκινησε το τοπικ, με ενα λαμπραντορ δεν μπορεις να κανεις κυνηγια φερμας και στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ειναι φερματζηδες ή ΚΑΙ φερματζηδες και δεν ειναι πολλοι αυτοι (ειδικα σε πολεις) που μπορουν να εχουν πχ 3-4 σκυλια, ενα για το καθε κυνηγι…νομιζω οτι ετσι ειναι τα πραγματα

    Φιλε μου οπως ειπε κ ο κ Νικολοπουλος δεν ειναι λιγα τα κυνηγια που μπορεις να κανεις με ενα retriever Βλεπε υδροβια τσιχλα ορτυκι τρυγονι κ.α. Τωρα δεν καταλαβαινω πως εσυ συγκρινεις εναν δεικτη οπως σεττερ εστω και ιρλανδεζικο που με πολυ κοπο και ατελειωτες ωρες εκπαιδευσης προσπαθεις να του βγαλεις τα ενστικτα της φερμας και δεν τουφεκας ποτε (ασχετα με τι κανουν οι περισοτεροι) αν δεν φερμαρει ο σκυλος μας με ενα σκυλο που σε συνοδευει σε ολλα τα καρτεροκυνηγια και εχει τοσο υψηλη εφυια και απορτ που δεν συγκρινεται με οτιδηποτε αλλο. Το λεμε το απορτ λες και ειναι κατι παρελκομενο ισως και λιγοτερο σημαντικο. Σε μερικα κυνηγια ειναι το Α και το Ω και αυτα τα κυνηγια ειναι πολλα. Αν ειχες δει λαμπραντορ να κανει διπλες και τριπλες τυφλες επαναφορες ακομα και σε νερο θα καταλαβαινες για τι πραγμα μιλαμε.

    Οσω για την επιλογη και τα χρηματα που προανεφερες οι περισσοτεροι προτιμουν να εχουν δυο η τρια σεττερ(η αλλο δεικτη) και να τα βγαζουν παντου απο τσιχλα σε φερμα ακομα ακι υδροβιο με αποτελεσμα να καταληγουν να μην εχουν κανενα πραγματικα αρτιο σκυλο. Αυτοι συνηθως παραπονουντε οτι δεν τους βγαινουν τα σκυλια δεν ειναι τελικα καλλα τα αιματα που χρυσοπληρωσαν τα χαρτια ειναι τελικα για να μας τα περνουν κτλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #170874

    Το περίεργο για τη Ελλάδα δεν είναι ότι είναι λίγα τα λαμπραντόρ αλλά ότι είναι λίγα τα σπρίνγκερ και γενικά τα σπάνιελ .Το λαμπραντόρ είναι ο μεγαλύτερος επαναφορέας της γης και σε όλους τους αγώνες ο νικητής είναι λαμπραντόρΤο μοναδικό σκυλί που δια μνήμης μπορεί να κάνει απόρτ σε πέντε θηράματα συγχρόνως.Αλλά μόνο αυτό.Άν έχεις τη δυνατότητα να είσαι κάθε μέρα σε κυνήγι υδροβίων η φάσσας έχει καλώς.Κορυφή.Με ένα σπάνιελ πας στό ορτύκι,θα σου κάνει απόρτ στα τρυγόνια,θα το πάρεις στη φάσσα,στην τσίχλα (και περπατητό και καρτέρι)στην μπεκάτσα που θα την ξεπετάξει και θα την απορτάρει,στο κουνέλι.Στο λαγό και την πέρδικα άμα χαράξεις σωστή πορεία θα σκουπίσει ότι είναι 20-30 μέτρα γύρω σου(εντάξει δύσκολο αυτό σε ανοιχτά μέρη).Αλλά ο κυνηγός της πόλης ειδικά κάθε εβδομάδα όλο και για κάτι θα έχει να βγεί .Ακόμη και για ένα γρήγορο απογευματινό.Στεναχωριέμαι να βλέπω σέττερ σε ταράτσες αφού το αφεντικό τους δεν πάει για πέρδικες και περιμένει πότε θα πέσουν οι μπεκάτσες για να τα πάρει μαζί για να μην χαλάσουν σε υποδεέστερα θηράματα.Στην χώρα καταγωγής τους στην Αγγλία έρχονται πολύ πίσω από τα σπάνιελ.Δυστυχώς δεν τα παίρνουν συνειδητά οι πιό πολλοί στην Ελλάδα τα πόιντερ και τα σέττερς,επειδή είναι ορκισμένοι στην πέρδικα και την μπεκάτσα ας πούμε και αποφασισμένοι με κόπο και έξοδα να δώσουν πεδίο δράσης σε αυτά τα υπέροχα σκυλιά,παρά φαντάζονται σούπερ σκύλους και παραφουσκωμένες τσάντες.Η τσάντα με ένα σπάνιελ όλο και με κάτι θα γεμίσει και το σημαντικότερο δεν χαλάει πουθενά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #170875

    Κώστα καλημέρα

    Πρέπει να ξεκαθαρίζει ο κυνηγός … τι κυνήγι θέλει να κάνει…και να αποκτά και το κατάλληλο σκύλο.

    Αν έχεις φτιάξει ένα σκύλο δείκτη και έχεις καταναλώσει πάνω του εκατοντάδες ώρες να τον φτάσεις σε ένα επιθυμητό-ικανοποιητικό σημείο … μη μου πεις οτι θα τον πάρεις μαζί σου να σου απορταρει φασσες και τσίχλες…δε γίνονται αυτά τα πράγματα.
    Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να του προκαλέσεις σύγχυση και "κρίση ταυτότητας".

    Άσε που αυτός ο σκύλος δε μπορεί να κάθεται ακίνητος στο καρτέρι … δε ξέρει να το κάνει …και αν το μάθει …θα ξεχάσει και αυτά που ήξερε!!!

    Η κάθε ράτσα ειναι προικισμένη για συγκεκριμένες εργασίες…και πρέπει να τις σεβόμαστε …για να μην απογοητευτούμε εμείς … και μας φταίει ο σκύλος !!!

    Ρε παιδιά όχι τετοια το 2011, Τώρα υπάρχει πληροφόρηση ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΕΝΤΡΟΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ φυλες κάνουν αυτό ακρίβως και πολλά πολλά περισσότερα χωρίς κρίσεις ταυτότητας κλπ. χωρίς να ξεχνάνε χωρίς να μπερδεύονται κλπ κλπ. Υπάρχουν αγώνες με όλα αυτά από τον ίδιο σκύλο την ίδια μέρα κλπ κλπ . Ας διαβάσουμε λίγο, ας ψάξουμε, Δεν βλάπτει.
    Οχι ότι υποστηρίζω την χρήση των Labrator, θεωρώ ότι το κυνήγι και οι συνθήκες στην Ελλάδα είναι αποτρεπτικές στην χρήση, έχει ένα κουβα ράτσες να υπερκαλύψουν με λίγοτερα προβλήματα τις εργασιακές του δυνατότητες. Δυστυχώς για την ράτσα. αλλά είναι μια πραγματικότητα.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #307007

    Ρε παιδιά όχι τετοια το 2011, Τώρα υπάρχει πληροφόρηση ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΕΝΤΡΟΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ φυλες κάνουν αυτό ακρίβως και πολλά πολλά περισσότερα χωρίς κρίσεις ταυτότητας κλπ. χωρίς να ξεχνάνε χωρίς να μπερδεύονται κλπ κλπ. Υπάρχουν αγώνες με όλα αυτά από τον ίδιο σκύλο την ίδια μέρα κλπ κλπ . Ας διαβάσουμε λίγο, ας ψάξουμε, Δεν βλάπτει.
    Οχι ότι υποστηρίζω την χρήση των Labrator, θεωρώ ότι το κυνήγι και οι συνθήκες στην Ελλάδα είναι αποτρεπτικές στην χρήση, έχει ένα κουβα ράτσες να υπερκαλύψουν με λίγοτερα προβλήματα τις εργασιακές του δυνατότητες. Δυστυχώς για την ράτσα. αλλά είναι μια πραγματικότητα.
    Παντελής

    Σίγουρα θα το έχεις ψάξει πολύ περισσότερο από οτι εμείς για να εκφράζεις αυτή τη σιγουριά.
    Ίσως επειδή η δική μας ασχολία με τα σκυλιά έγκειται κυρίως στο επίπεδο του hobby.

    Ποιες είναι οι Ελληνικές συνθήκες και το είδος του κυνηγίου που καθιστούν τη συγκειμένη ράτσα …αποτρεπτική ?

    Που εντοπίζονται εργασιακές δυσκολίες-δυνατότητες των labradors ?

    Και ο "κουβάς" με τις πολλές ράτσες τι περιέχει μέσα ? …και που υπερεχει το περιεχόμενο (του κουβά) έναντι των labradors

    Θα συμφωνήσω πως πολλά πράγματα δε βλάπτουν …όπως το διάβασμα και το ψάξιμο…σε αντίθεση με άλλα.

    Όπως θα συμφωνήσω …πως αν ισχύουν τα λεγόμενά σου …πραγματικά ΚΡΙΜΑ για τη ράτσα και ΚΡΙΜΑ για τους χιλιάδες ιδιοκτήτες-κυνηγούς (και μη) που το έχουν επιλέξει !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #170886

    Να ξεκινήσω κατ΄αρχάς από την μορφολογία και αφήνοντας στην μπάντα το εργασιακό ή μη, πέρνω ώς βαση ότι το σκυλί προέρχεται από εργασιακούς γονείς και έχει όλα τα εργασιακά προσόντα που του δίνει η φυλή του.
    Το σκυλί είναι βαρύ και όταν λέω βαρύ εννοώ ότι έχει πολλά κιλά τα οποία βεβαιως και είναι χρήσιμα στο απόρτ στο νερό προσδίδουν αντοχή σε πολλαπλά και πολύωρη εργασία στο νερό, αλλά ταυτόχρονα απο συζητήσεις που έχω κανει μου έχουν πεί ότι είναι εξαιρετικα στα κατευθυνόμενα κλπ απέναντι στο ζωντανό (τραυματισμένο παπί) δεν βγάζουν τόση τρέλλα, από όσα έχω δεί τα πάντα γίνονται σε "ανοικτα" νερά, δεν είναι σκύλος που θα παλέψει με το καλάμι και το ψαθί. Το βαρύ σωμα δεν ενδείκνεται για εργασία σε σκληρό έδαφος, υπαρχει μεγάλη καταπόνηση στις κλειδώσεις κατά την κίνηση, με αποτέλεσμα την ευκολη κόπωση. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΟ ΓΙΑ ΕΡΕΥΝΑ σε σκληρό έδαφος και δυστυχώς στην Ελλάδα από αυτό το έδαφος αλλο τίποτα, ακόμα και οι κάμποι μας το 90% είναι αν όχι με σκληρά εδάφη με ανώμαλα τον χειμώνα.
    Ο σκύλος δεν φτάνει να θέλει πρέπει και να μπορεί να εργαστεί.
    Εαν δείς όλες οι φυλές από αλογα σκυλιά κλπ στην Ελλάδα είναι "μικρά" με σταθερά πατήματα. Τι να κάνουμε είμαστε σκληρός τόπος.
    Και δεν είναι μόνο τα labrator που στο τέλος όταν το επιλέγεις ΟΦΕΙΛΕΙΣ να ξέρεις και τι πέρνεις, όλες οι φυλές με άτομα με κακή μορφολογία (οχι ομορφιά) μπορούν να παρουσιασουν το ίδιο προβλημα, γνωρίζω ανθρωπο με σκύλο αλλης φυλής κακό μορφολογικά μετά από 3ημερο κυνήγι αγριοκούνελου ο σκύλος θέλει 15 + μερες για να συνέλθει, και άτομα με σωστή μορφολογία κυνηγάνε κάθε μέρα.
    Τώρα για τις φυλές, Ολη η κεντρική Ευρώπη – Γερμανία Αυστρία Ουγαρια κλπ οι σκύλοι χρησιμποιούνται σε όλες τις χρήσεις, πιάσε από drahthaar -koytsxaar- vizla (και στις 2 εκδόσεις)- weimaraner (και στις 2 εκδόσεις) – και λιγότερο γνωστές myslader -langhaar – poudelpointer, korthals κλπ, ΟΛΟΙ αυτοί οι σκύλοι χρησιμποιούνται σαν σκύλος φέρμας (ανήκουν στην κατηγορία 7) και ταυτόχρονα χρησιμοποιούνται και στο νερό και στα καρτέρια (και μάλιστα πολύ απαιτητικά μεγάλου τριχωτού απολυτη ακινησία και ησυχία για μεγάλο χρονικό διάστημα) και ιχνηλασίες αίματος κυνήγι τριχωτού κλπ κλπ. Ολα αυτά πιστοποιημένα σε αγώνες (VGP) Βασίζουν την εκτροφή ακριβως επάνω σε αυτές τις επιδόσεις, σιγουρα υπάρχουν ιδιαιτερότητες μεταξύ τους αλλά το ζητούμενο είναι το ίδιο,.
    Για να καταλάβεις ότι το όλο "στησιμο" πάσχει ακόμα και οι Αμερικανοι που είναι οι κατ΄ εξοχή εραστές των labratos εργασιακά, εκτρέφουν και διαφημίζουν "pointing lab" δηλαδή labrator που φερμάρουν.Μαύρα συνήθως
    Επίσης θεωρώ εαν κάποιος θέλει να αποφύγει την διαδικασία της φέρμας ότι το sprigel είναι καταλληλότερο, δεν έχει απαγορευτικό μέγεθος.
    To lab είναι ένας εξαιρετικός κατοικίδιος σκύλος αν και περιεργώς του καταμαρτυρούνται πολλές επιθέσεις (το τελευταίο το εκλεψα από ενα ντοκυμαντερ στην Αμερική) σίγουρα έχει τους οπαδούς του και στο κυνήγι, και είναι ευχής έργο να υπάρχουν όλες οι φυλές σε καλό επίπεδο, και σίγουρα έχει κάποια συν, κυρίως στην ευκολία εκπάιδευσης , αλλά δεν νομίζω ότι είναι αδικημένη κυνηγετικά έχει άλλες που είναι πολύ περισσότερο αδικημένες κυνηγετικά στην Ελλαδα, που και καταλληλότερες και θαμένες στην κυριολεξία είναι. Βλέπε διάφορα "brak" . (Πυρηναιων- γκαστόνης κλπ.)
    Θεωρώ ότι οι "χαμένες" φυλές στην Ελλάδα είναι γιατί προσπαθούν να μπούν σε μια διαδιακασία σύγκρισεις με κάποιες αλλες, ΔΕΝ ΤΟΝΙΖΟΥΝ την διαφορετικότητα τους και τα πλεονεκτήματα τους, πχ. τα ιρλανδικα προσπαθούν να φτάσουν τα ποιντερ, και ΄χανονται μέσα σε αυτό τον ανταγωνισμό γιατι??? και όμως έχουν πολύ σοβαρά πλεονεκτήματα πχ μακροζωία΄, ανθεκτικότητα και πολύ καλή υγεία, και αρεσουν στην οικογένεια,είναι λίγο νομίζεται αυτό, όταν οι ιδιοκτήτες αλλών φυλών ανταγωνιστικών είναι οι καλύτεροι φίλοι των κτηνιάτρων. Ετσι και labrator μπορούν να έστιασουν στην ευκολία της εκπαίδευσης στον ήσυχο χαρακτήρα και στο family dog. Δεν είναι λίγο. Για μένα εαν δεν μου κάνει σαν κατοικίδιο δεν παν να είναι το κορυφαιο κυνηγόσκυλο, θα αλλάξει χέρια. Σε οποιαδήποτε αποκλειστική κυνηγετική συγκριση κατά την προσωπική μου αποψη θα βρουν μπροστά τους άλλες φυλές με λιγότερα μείον για τα κυνήγια μας.
    Και δεν είμαι επαγγελματίας απλά πολλά χρόνια ψάχνω και ειλικρινά κλαίω κυνηγετικά χρόνια παλαιότερα που προσπαθούσαμε με μηδενική πληροφόρηση η καλύτερα παραπληροφόρηση να κυνηγήσουμε με ακατάλληλα σκυλιά για τα κυνήγια που κάναμε. Ακόμα τώρα υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση. Για αυτό στέκομαι στο θέμα της πληροφόρησης τώρα πιά υπάρχει γνωση. και είναι ευκολή να αποκτηθεί. Τότε ήταν ένας και οι γύρω από αυτόν που έλεγαν ακριβώς τα ίδια πράγματα.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #170892

    Λοιπον οντως ειναι παρεξηγημενη η ρατσα και τα στερεοτυπα γυρω απο αυτη. Φιλε Παντελη αν διαβασες το αρχικο μου ποστ θα εβλεπες οτι μιλαω για καθαρα εργασιακα λαμπραντορ που στην εμφανιση δεν θυμιζουν τιποτα σε σχεση με τα βαρια σκυλια με χοντροκομενα σωματα, φατσα και ακρα που φανταζεσαι. Μπες σε ενα κυνοτροφειο Ελληνικο και ενα Βρετανικο και θα καταλαβεις τι ενοω.

    Σχετικα με τους σκυλους ξεπεταγματος η flushers αν και θα ηθελα να μεινουμε στο θεμα ειναι και αυτο ενδεικτικο της κουλτουρας μας "αφου δεν φερμαρει δεν κανει ρε φιλε" και "σιγα μην ακουσω τους κρυοκωλους Αγγλους που ειναι τοσο πισω που κυνηγανε ακομα αποκλειστικα με δικαννα. Αμα δεν εχεις την εξαρα σου μεσα στην καραμπινα με το μαγκνουμ"…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #306967

    [font=”Comic Sans MS”]rrrrrrrrr, gamoto moy, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.. Springerrrrrrrrrrr. Ούτε σπρίνγκελ ούτε σπρίνγκλερ. ΣΠΡΙΝΓΚΕΡ με Ρ στο τέλος[/font] :P

    [font=”Comic Sans MS”]Σοβαρά τώρα, Κατ' αρχήν έχω ένσταση ως προς το βάρος του Λάμπραντορ και το τοπίο. Παντελή τα εργασιακά Λαμπ είναι πολύ πιο ελαφρά και στιλάτα από τα εκθεσιακά. Πιθανόν να έχεις στο μυαλό σου κάποια εργασιακά που προέρχονται από Ουγγαρία – Ρουμανία όπου τα έχουν ζευγαρώσει με εκθεσιακά. Επίσης δεν συμφωνώ με την πληροφόρηση που σου έδωσαν για το ψαθί και το καλάμι. Ο σκύλος είναι όπως τον μάθεις, έχω δει πολλούς τέτοιους σκύλους να οργώνουν στα καλάμια. Και εδώ έρχεται μία άλλη αντίθεση, μορφολογία ενάντια εργονομίας, δυστυχώς οι Άγγλοι τα έχουν κάνει μαντάρα διαχωρίζοντας τους σκύλους σε εκθεσιακά και εργασιακά τραβώντας και οι δύο πλευρές στα άκρα. Το εκθεσιακό, λοιπόν, που είναι μέσα στο μορφολογικό πρότυπο δεν είναι εργονομικό ενώ το εργασιακό που παίζει στο "Επαρκής" είναι πολύ εργονομικό.
    Όσον αφορά τις Γερμανικές φυλές που ανέφερες και το Βίζσλα, ναι είναι εξαίρετα κυνηγόσκυλα με πολύπλευρες ικανότητες, το θέμα είναι πόσοι ξέρουν να τα εκπαιδεύουν για να κάνουν όλα αυτά που μπορούν αξιοπρεπώς, συνήθως τα χρησιμοποιούν όπως και τους Αγγλικούς δείκτες. Προσωπικά δεν έχει τύχει να δω ποτέ στην ζωή μου ένα Κούρτσχααρ ή Ντράτχααρ να κάθετε ακίνητο στο καρτέρι, όχι γιατί δεν μπορεί αλλά γιατί κανείς δεν του το έχει μάθει.
    Κατά τα άλλα συμφωνούμε.[/font]

    Δες εδώ: http://www.ukgundogs.org/View-users-list/B…s.html?Itemid=0

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #306956

    [size=6][font=”Comic Sans MS”]rrrrrrrrr, gamoto moy, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.. Springerrrrrrrrrrr. Ούτε σπρίνγκελ ούτε σπρίνγκλερ. ΣΠΡΙΝΓΚΕΡ με Ρ στο τέλος[/font][/size] :P

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Σοβαρά τώρα, Κατ' αρχήν έχω ένσταση ως προς το βάρος του Λάμπραντορ και το τοπίο. Παντελή τα εργασιακά Λαμπ είναι πολύ πιο ελαφρά και στιλάτα από τα εκθεσιακά. Πιθανόν να έχεις στο μυαλό σου κάποια εργασιακά που προέρχονται από Ουγγαρία – Ρουμανία όπου τα έχουν ζευγαρώσει με εκθεσιακά. Επίσης δεν συμφωνώ με την πληροφόρηση που σου έδωσαν για το ψαθί και το καλάμι. Ο σκύλος είναι όπως τον μάθεις, έχω δει πολλούς τέτοιους σκύλους να οργώνουν στα καλάμια. Και εδώ έρχεται μία άλλη αντίθεση, μορφολογία ενάντια εργονομίας, δυστυχώς οι Άγγλοι τα έχουν κάνει μαντάρα διαχωρίζοντας τους σκύλους σε εκθεσιακά και εργασιακά τραβώντας και οι δύο πλευρές στα άκρα. Το εκθεσιακό, λοιπόν, που είναι μέσα στο μορφολογικό πρότυπο δεν είναι εργονομικό ενώ το εργασιακό που παίζει στο "Επαρκής" είναι πολύ εργονομικό.
    Όσον αφορά τις Γερμανικές φυλές που ανέφερες και το Βίζσλα, ναι είναι εξαίρετα κυνηγόσκυλα με πολύπλευρες ικανότητες, το θέμα είναι πόσοι ξέρουν να τα εκπαιδεύουν για να κάνουν όλα αυτά που μπορούν αξιοπρεπώς, συνήθως τα χρησιμοποιούν όπως και τους Αγγλικούς δείκτες. Προσωπικά δεν έχει τύχει να δω ποτέ στην ζωή μου ένα Κούρτσχααρ ή Ντράτχααρ να κάθετε ακίνητο στο καρτέρι, όχι γιατί δεν μπορεί αλλά γιατί κανείς δεν του το έχει μάθει.
    Κατά τα άλλα συμφωνούμε.[/font][/size]

    Δες εδώ: [url=”http://www.ukgundogs.org/View-users-list/Breeders.html?Itemid=0″]http://www.ukgundogs.org/View-users-list/B…s.html?Itemid=0[/url]

    σωστοοοος. Springer εκ του ελατηριου απο τον τροπο που ξεπεταγεται σαν ελατηριο. Τωρα οσο για τα καλαμια τι να πουμε? Το σκυλι αυτο αν το δεις σε αγωνες με τι ευχαριστηση ψαχνει στο νερο και αναμεσα σε καλαμια και τεχνιτα εμποδια ειναι απλα στο στοιχειο του. Αυτο που δεν ξερω και ως εκ τουτου δεν θα ηθελα να μιλησω ειναι κατα ποσο μπορει να εκπαιδευτει ως ενα καλο σκυλι ξεπεταγματος? Ισως ο Κ Νικολοπουλος μας διαφωτησει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #306954

    …………………… Προσωπικά δεν έχει τύχει να δω ποτέ στην ζωή μου ένα Κούρτσχααρ ή Ντράτχααρ να κάθετε ακίνητο στο καρτέρι, όχι γιατί δεν μπορεί αλλά γιατί κανείς δεν του το έχει μάθει.
    …………………….

    γεροί να είμαστε από Σεπτέμβρη, έλα μια βόλτα στο γκιαούραντα και θα δεις :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #306952

    Φιλε μου οπως ειπε κ ο κ Νικολοπουλος δεν ειναι λιγα τα κυνηγια που μπορεις να κανεις με ενα retriever Βλεπε υδροβια τσιχλα ορτυκι τρυγονι κ.α. Τωρα δεν καταλαβαινω πως εσυ συγκρινεις εναν δεικτη οπως σεττερ εστω και ιρλανδεζικο που με πολυ κοπο και ατελειωτες ωρες εκπαιδευσης προσπαθεις να του βγαλεις τα ενστικτα της φερμας και δεν τουφεκας ποτε (ασχετα με τι κανουν οι περισοτεροι) αν δεν φερμαρει ο σκυλος μας με ενα σκυλο που σε συνοδευει σε ολλα τα καρτεροκυνηγια και εχει τοσο υψηλη εφυια και απορτ που δεν συγκρινεται με οτιδηποτε αλλο. Το λεμε το απορτ λες και ειναι κατι παρελκομενο ισως και λιγοτερο σημαντικο. Σε μερικα κυνηγια ειναι το Α και το Ω και αυτα τα κυνηγια ειναι πολλα. Αν ειχες δει λαμπραντορ να κανει διπλες και τριπλες τυφλες επαναφορες ακομα και σε νερο θα καταλαβαινες για τι πραγμα μιλαμε.

    Οσω για την επιλογη και τα χρηματα που προανεφερες οι περισσοτεροι προτιμουν να εχουν δυο η τρια σεττερ(η αλλο δεικτη) και να τα βγαζουν παντου απο τσιχλα σε φερμα ακομα ακι υδροβιο με αποτελεσμα να καταληγουν να μην εχουν κανενα πραγματικα αρτιο σκυλο. Αυτοι συνηθως παραπονουντε οτι δεν τους βγαινουν τα σκυλια δεν ειναι τελικα καλλα τα αιματα που χρυσοπληρωσαν τα χαρτια ειναι τελικα για να μας τα περνουν κτλ.

    φιλε μου με μπερδεψε λιγο το μυνημα σου ετσι οπως το εγραψες. να με συγχωρεις κιολας!

    θελω να καταλαβεις κατι. ειμαι υπερ της αποψης που ειπε ο χρηστος και που απο οτι καταλαβαινω και εσυ λες. οτι δλδ ο καθε σκυλος εχει και τα κυνηγια του. την ειδικοτητα του. και δεν ειπα πουθενα οτι τα λαμπραντορ ειναι "αχρηστα" στην χωρα μας. εγω αυτο που προσπαθησα να σου πω ειναι οτι ο μεσος καρτεριτζης στην Ελλαδα ειναι ΚΑΙ φερματζης και ταυτοχρονα συνηθως δεν εχει την ανεση (δεν εξεταζω τους λογους) να εχει 3-4 σκυλια αλλα 1 αντε 2 το πολυ. γιαυτο τον λογο, "βολευονται" με ενα φερμας που εχει και καλο απορτ. απλα ειναι τα πραγματα.
    εδω ρε φιλε υπαρχουν πολλα ατομα (και οσο πανε και αυξανονται νομιζω) που κυνηγανε λαγο με φερμας. και δεν ενοω μια και 2 φορες το χρονο, αλλα συστηματικα! εσυ μου λες τωρα γιατι δεν περνουν λαμπραντορ για τις επαναφορες? οι περισσοτεροι κυνηγοι των πολεων -και οχι μονο- προσπαθουν να βολευτουν με ενα σκυλο "πολυεργαλειο".
    και επισης νομιζω οτι οι περισσοτεροι κυνηγοι στην χωρα μας ειναι οι φερματζηδες και ειδικα οι μπεκατσαδες . οι καρτεριτζηδες ειναι σιγουρα πολυ λιγοτεροι και ειδικα στην βορεια Ελλαδα "καθαροαιμο" καρτεριτζη για να βρεις πρεπει να κανεις ταμα…
    αρα? νομιζω σου απαντησα στην ερωτηση γιατι δεν περνουν λαμπραντορ. γιατι δεν τους κανει για τα υπολοιπα κυνηγια τους φιλε. γιαυτο:P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #306950

    φιλε μου με μπερδεψε λιγο το μυνημα σου ετσι οπως το εγραψες. να με συγχωρεις κιολας!

    θελω να καταλαβεις κατι. ειμαι υπερ της αποψης που ειπε ο χρηστος και που απο οτι καταλαβαινω και εσυ λες. οτι δλδ ο καθε σκυλος εχει και τα κυνηγια του. την ειδικοτητα του. και δεν ειπα πουθενα οτι τα λαμπραντορ ειναι "αχρηστα" στην χωρα μας. εγω αυτο που προσπαθησα να σου πω ειναι οτι ο μεσος καρτεριτζης στην Ελλαδα ειναι ΚΑΙ φερματζης και ταυτοχρονα συνηθως δεν εχει την ανεση (δεν εξεταζω τους λογους) να εχει 3-4 σκυλια αλλα 1 αντε 2 το πολυ. γιαυτο τον λογο, "βολευονται" με ενα φερμας που εχει και καλο απορτ. απλα ειναι τα πραγματα.
    εδω ρε φιλε υπαρχουν πολλα ατομα (και οσο πανε και αυξανονται νομιζω) που κυνηγανε λαγο με φερμας. και δεν ενοω μια και 2 φορες το χρονο, αλλα συστηματικα! εσυ μου λες τωρα γιατι δεν περνουν λαμπραντορ για τις επαναφορες? οι περισσοτεροι κυνηγοι των πολεων -και οχι μονο- προσπαθουν να βολευτουν με ενα σκυλο "πολυεργαλειο".
    και επισης νομιζω οτι οι περισσοτεροι κυνηγοι στην χωρα μας ειναι οι φερματζηδες και ειδικα οι μπεκατσαδες . οι καρτεριτζηδες ειναι σιγουρα πολυ λιγοτεροι και ειδικα στην βορεια Ελλαδα "καθαροαιμο" καρτεριτζη για να βρεις πρεπει να κανεις ταμα…
    αρα? νομιζω σου απαντησα στην ερωτηση γιατι δεν περνουν λαμπραντορ. γιατι δεν τους κανει για τα υπολοιπα κυνηγια τους φιλε. γιαυτο:P

    Μπερδευτηκα που μπερδευτηκες. Εγω απλα επισημαινω την δυσαναλογια. Μια διευκρινηση. Απο που προκυπτει οτι το λαμπ κανει μονο για καρτερι. το περπατητο στην τσιχλα το ορτυκι και τα αλλα περπατητα που τα πας? Πηγαινε αν θες στα thread για τσιχλα και κοιτα ποσες σελιδες εχει και μετα κοιτα ολλα τα υπολοιπα. Αρα αναλογικα η συντριπτικη πλειοψηφια μας καλως η κακως ασχολουμαστε πολυ με αυτο το ταπεινο θηραμα ειτε καρτερι ειτε περπατητο συν ολλα τα αλλα φυσικα. Αρα η δυσαναλογια υφισταται μεταξυ των δυο ειδων σκυλιων αυτοματως. Βαση αυτου ποιο λογικο θα εβρισκα να ειναι γεματη η Ελλαδα λαμπ και σπρινγκερ παρα σεττερ και ποιντερ ωστε να αντικατοπτριζει την κυνηγετικη μας πραγματικοτητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #306945

    Μπερδευτηκα που μπερδευτηκες.ΧΑΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΧΑΑ!!

    Εγω απλα επισημαινω την δυσαναλογια. Μια διευκρινηση. Απο που προκυπτει οτι το λαμπ κανει μονο για καρτερι. το περπατητο στην τσιχλα το ορτυκι και τα αλλα περπατητα που τα πας? Πηγαινε αν θες στα thread για τσιχλα και κοιτα ποσες σελιδες εχει και μετα κοιτα ολλα τα υπολοιπα. Αρα αναλογικα η συντριπτικη πλειοψηφια μας καλως η κακως ασχολουμαστε πολυ με αυτο το ταπεινο θηραμα ειτε καρτερι ειτε περπατητο συν ολλα τα αλλα φυσικα. Αρα η δυσαναλογια υφισταται μεταξυ των δυο ειδων σκυλιων αυτοματως. Βαση αυτου ποιο λογικο θα εβρισκα να ειναι γεματη η Ελλαδα λαμπ και σπρινγκερ παρα σεττερ και ποιντερ ωστε να αντικατοπτριζει την κυνηγετικη μας πραγματικοτητα.

    Φιλε μου παλι μαλλον δεν με καταλαβες. στο λεω 3η φορα. οι περισσοτεροι κυνηγοι που πανε σε τσιχλα, φασσα, τριγωνι, παπια κτλ πανε ΚΑΙ σε ορτυκι και σε περδικα και σε μπεκατσα. ειναι λιγοι αυτοι που κυνηγανε μονο τσιχλα. η μονο παπια…
    δεν ειπα οτι το σκυλι κανει μονο για καρτερι. "καρτερι" ενοουσα τα θηραματα που τα κανουν καρτεριτζηδες , ειτε με καρτερι ειτε περπατητο.θα επρεπε να το διευκρινισω ισως… αλλα σε ρωταω, εσυ πιστευεις οτι με ενα θηραματοφορεα μπορεις να κανεις στο ορτυκι, το ιδιο κυνηγι που θα κανεις με εναν δεικτη???????
    δεν το λεω μονο απο αποψη καρπωσης αλλα κυριως απο αποψη διαδικασιας!!! εγω πχ οταν παω για ορτυκια , τα οποια δεν τρωω, δεν με νοιαζει το ποσα θα χτυπησω αλλα το να δω το σεττερ να ερευνα σαν αιλουρος και να φερμαρει. αυτο με ευχαριστει και γιαυτο κυνηγαω και ορτυκι…δεν θα μπορουσα ποτε να κυνηγησω ορτυκι η περδικα η μπεκατσα με εναν σκυλο που δεν φερμαρει, γιατι πολυ απλα δεν θα μου αρεζε η διαδικασια.
    σαν εμενα λοιπον υπαρχουν πολλες χιλιαδες κυνηγοι. πολλοι εκ των οποιων ειναι ΚΑΙ καρτεριτζηδες, αλλα επειδη εχουν δυνατοτητα να εχουν μονο 1 σκυλο, επιλεγουν μια ρατσα που με αυτην να κανουν οσο το δυνατον περισσοτερα κυνηγια…

    οσους κυνηγους γνωριζω στην περιοχη, που κυνηγανε και λαγο και ορτυκι και μπεκατσα και μπορουν να παρουν ΜΟΝΟ 1 σκυλο στο σπιτι τους, εχουν ολοι φερμας. κανεις τους δεν εχει λαγοσκυλο!!!

    δεν συμφωνω απαραιτητα, απλα σου εξηγω το ΓΙΑΤΙ συμβαινει αυτο που λες:P

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων