Labrador Ισως η ποιο παρεξηγημενη ρατσα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #170914

    O STEEL sto post 23 έβαλε όλες τις σκέψεις και απόψεις μου σε ένα κείμενο.

    νομίζω ότι το βιζλα συνδυάζει τα πλεονεκτήματα του Λαμπραντόρ ( μυαλό, χαρακτήρα, νερό, επαναφορά, κατάλληλο για σπίτι) + φέρμα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #306921

    νομίζω ότι το βιζλα συνδυάζει τα πλεονεκτήματα του Λαμπραντόρ ( μυαλό, χαρακτήρα, νερό, επαναφορά, κατάλληλο για σπίτι) + φέρμα

    [font=”Comic Sans MS”]…..Κατά 50 -60 % + Φέρμα[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #170934

    Καλημέρα

    Θα συμφωνήσω σε ότι έχει να κάνει με το βάρος των Labrador , ακόμα και για τα “καλοστημένα” των Άγγλων .
    Ένα “σωστό” pointer κανονικού ύψους είναι κοντά στα 24-26 κιλά , ένα “σωστό” setter κανονικού ύψους είναι κοντά στα 25-27 κιλά. Ένα “σωστό” Labrador κανονικού ύψους (ελαφρώς κοντύτερο από τα 2 προηγούμενα) το βάρος του κυμαίνεται μεταξύ 29-31 κιλών…δηλαδή (+) 3-4 κιλά. Αν αναλογιστούμε πως αυτό απευθύνεται στο 1/7 του σωματικού του βάρους …δεν είναι αμελητέο.
    Σίγουρα δεν θα έχει την “έκρηξη” και την ταχύτητα των παραπάνω και σίγουρα δεν είναι για πολύωρη “ταλαιπωρία”.

    …αλλά αυτός ο σκύλος ΔΕΝ είναι “προγραμματισμένος” για έρευνα και αγώνα αντοχής…για το λόγο που είναι πλασμένος είναι μια χαρά!!!

    Όπως και στην ελεύθερη πάλη οι αθλητές που συμμετέχουν είναι από Αζερμπαϊτζάν – Καζακστάν …κοντοί με μικρές αλλά πολύ ανεπτυγμένες μυϊκές ομάδες …που μπορούν να ανταπεξέλθουν στη απαίτηση της διατήρησης της δύναμης…έτσι και αντίστροφα στους αγώνες αντοχής …θα δεις Αιθίοπες και Γκανεζους …
    Μπορεί να συμβεί και το ανάποδο …αλλά είναι η εξαίρεση στο κανόνα.
    Στους αθλητές του brazilian jiu jitsu θα δεις συνδυασμό δύναμης – αντοχής και ταχύτητας …κάτι σαν τα drahthaars ένα πράμα.

    Επίσης δε διαφωνώ στο ότι ένας σκύλος μπορεί να κάνει “τα πάντα” …αλλά πόσοι σκύλοι είναι αυτοί που μπορούν να το κάνουν και να ανήκουν σε έναν Κυνηγό που θα βγει τη σεζόν …5-6 Σ-Κ για Πέρδικα, 5-6 Σ-Κ για καρτέρια , 3-4 Σ-Κ για μπεκάτσα , 1 Σ-Κ όταν μάθει ότι έπεσαν Παπιά … Πιστεύω θα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού.
    Αν κάποιος είναι “όλη” την ημέρα πάνω από το σκύλο του αφιερώνει χρόνο και εξόδους …τότε οκ … ο σκύλος θα ξεκαθαρίσει στο μυαλό του κάθε φορά τι του ζητάς …αλλά θα είναι προϊόν “επαγγελματία”
    Ωστόσο έχω ένα θέμα σε ότι έχει να κάνει με την ανυπομονησία των δεικτών στο καρτέρι.

    Σε ότι έχει να κάνει με τη μορφολογία του Ελληνικού εδάφους πιστεύω πως είναι θέμα προσαρμοστικότητας .

    Εγώ θα μείνω απλά στη σκέψη που είχα πει …το Labrador είναι ο τέλειος συνδυασμός κατοικίδιου και “απορτιάρη” σκύλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #306918

    Αυτο που δεν ξερω και ως εκ τουτου δεν θα ηθελα να μιλησω ειναι κατα ποσο μπορει να εκπαιδευτει ως ενα καλο σκυλι ξεπεταγματος? Ισως ο Κ Νικολοπουλος μας διαφωτησει

    [font=”Comic Sans MS”]Όπως προείπα ο σκύλος είναι όπως τον μάθεις, τώρα γιατί οι Αμερικάνοι έχουν βαλθεί να το κάνουν να φερμάρει είναι σκέτη αμερικανιά.
    Τα Λαμπς χρησιμοποιούνται και ως ξεπεταχτές, αλλά πως; σαν μέλη της παγάνας που θα ξεπετάξει τα θηράματα προς τα καρτέρια. Σαν μεγαλόσωμοι σκύλοι έχουν μεγάλο διασκελισμό οπότε μοιραία ανοίγεται, οπότε δεν εξυπηρετεί τον κυνηγό που τον οδηγεί. Αντίθετα τα σπάνιελς δεν απομακρύνονται από 10 μέτρα (στο καθαρό 20-25και αυτό μόνο στο κυνήγι, στους αγώνες τρώει ξουτ). Επί πλέον το μέγεθός του δεν του επιτρέπει την ευελιξία των σπάνιες κατά την έρευνα και στα "τρυπώματα" προκειμένου να φύγει πανικόβλητο το θήραμα. Το γεγονός ότι μπορεί με την εκπαίδευση να μάθει ένα Λαμπ να μην απομακρύνεται είναι μεν δυνατόν αλλά βιάζει την φύση του, δηλαδή ό,τι κάνουν και οι ποϊντεράδες που θέλουν τα Πόιντερς να ψάχνουν τα ορτύκια στα 10-15 μέτρα. Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποιοι λίγοι κυνηγοί που τα χρησιμοποιούν σαν σπάνιελς.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #306913

    γεροί να είμαστε από Σεπτέμβρη, έλα μια βόλτα στο γκιαούραντα και θα δεις :rolleyes:

    [font=”Comic Sans MS”]Στο εύχομαι, δεν είναι δύσκολο, θέλει μέθοδο – επιμονή – υπομονή.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #170946

    Να ξεκαθαρίσουμε τι έννοω εγώ με την έννοια "αδικημένη" μια φυλή, Αδικημένος είναι κάποιος που πέρνει λιγότερα από όσα πρέπει και βασικά κάποιοι αλλοι περνου περισσότερα από όσα δικαιούνται. Ελπίζω να συμφωνήσουμε σε αυτό.
    Στο 2ο σκέλος θεωρώ ότι οι 2 αγγλικές φυλές παίρνουν (ώς χρήση και πληθυσμό) πολύ πολύ περοσσότερα από όσα δικαιούνται, οι λόγοι πολλοί και δεν έχουν να κάνουν με την αξία και την χρηστικότητα του σκύλου στο κυνήγι.
    Ως πρός το 1ο σκέλος όμως νομίζω ότι παίρνει αυτό ακριβώς που δικαιούται, προηγούνται χρηστικά πολλές φυλές για να πάρουν αυτούς που περισεύουν από τις 2 αγγλικές.
    Οσο για τα εργασιακά lab δεν ξέρω ρε παιδιά ίσως πέφτω στην παγίδα που έχουν πέσει πολλοί για drahthaar από κάποια dvd, αλλά όσα έχω δεί σε video και φωτογραφίες από την αντιπέρα όχθη του Ατλαντικού είναι "βαριά) σκυλιά και κατά 90% μαύρα.Σιγουρα δεν έχουν καμμιά σχέση με τα εκθεσιακά αλλά δεν πάυουν να είναι βαριά. και μακριά με βάρος συσσωρευμένο στην πλάτη.
    Οσο για την χρήση δεικτών σε διαφορετικά κυνήγια, εξακολουθώ να βλέπω ότι θερωρείται παρεργο οτιδήποτε πέρα από το ερευνα φέρμα, ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ και κάποια στιγμή στην Ελλάδα θα δικαιωθούν οι κεντροευρωπαικές φυλές και η πολύ χρηστικότητα τους.Και θεωρώ ΄΄οτι θα έχει έρθει δικαίωση όταν αυτή η γενική χρήση θα έρχεται και στην Ελλάδα μεσα από σύστημα και όχι ώς τυχαίο γεγονός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #306886

    Οσο για τα εργασιακά lab δεν ξέρω ρε παιδιά ίσως πέφτω στην παγίδα που έχουν πέσει πολλοί για drahthaar από κάποια dvd, αλλά όσα έχω δεί σε video και φωτογραφίες από την αντιπέρα όχθη του Ατλαντικού είναι "βαριά) σκυλιά και κατά 90% μαύρα.Σιγουρα δεν έχουν καμμιά σχέση με τα εκθεσιακά αλλά δεν πάυουν να είναι βαριά. και μακριά με βάρος συσσωρευμένο στην πλάτη.

    [font=”Comic Sans MS”]Παντελή, ρίξε μία ματιά εδώ http://www.gundogs.co.uk/home/dogs/sealpin-clemency Ο Edward είναι πολλά χρόνια φίλος μου και γνωρίζω τους σκύλους του, είναι από τα βαριά εργασιακά (υπάρχουν πολύ ελαφρύτερα) αλλά και εξαιρετικά ανάλαφρα στην κίνηση. Ποτέ δεν θα έλεγα πως απογειώνονται όπως τα Σπρίνγκερς αλλά για αυτό που πλάσθηκαν να κάνουν είναι ευέλικτα.
    Επί σειρά ετών τον καλούσαν στην μεγαλύτερη έκθεση σκύλων του κόσμου Crufts (20.000 – 25.000 συμμετοχές) για να κάνει εργασιακή επίδειξη των σπάνιελς και ριτρίβερς, ως εκ τούτου οι σκύλοι του ήταν πάντα "αξιοπρεπείς" ως προς την μορφολογία και απόλυτα επαρκείς στην εργασία.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #170972

    Σε αυτο που δεν εχουμε σταθει, ειναι η εφυια αυτων τον σκυλιων μακραν απο καθε αλλη ρατσα. Αυτο κανει το σκυλι αυτο τοσο ευπλαστο που μπορει να διδαχτει να κανει πραγματα που δεν ειναι τελειως εμφυτα οπως το ξεπεταγμα που σχολιασαμε ποιο πανω. Αν δηλαδη εχεις ενα σκυλι που το διδαξεις να να κανει ζιγκ ζαγκ 15 μετρα απο τον κυνηγο σε συνδιασμο με την εφυια του μπορει να κανει παπαδες. Εχω δει αυτα τα σκυλια να κανουν απιστευτα πραγματα και γιαυτο χαιρει τετοιας εκτιμισης απο τους ευρωπαιους κυνηγους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #170984

    KALHSPERA. NA MILHSO KI EGO SAN KATOXOS METAXY 8 SKULON, KAI ENOS LABRADOR.
    TO SKULI AYTO, SAN RATSA, ONTOS MPOROUME NA POOUME OS ENA SHMEIO, POS EINAI ADIKHMENO STHN XORA MAS. KAI AYTO DIOTI MAS EXEI PIASEI OLOUS H MANIA TON POINTEROSETTER. EXOUME KATAP[IASTEI APO MEGALOUS PROTA8LHTES KAI MAKROSYRT ONOMATA THS MEGALHS EREYNAS TOU PRAKTIKOU KYNHGIOY, KTL KTL
    PROSOPIKA, EXO THN DYNATOTHTA, APO TIS 200 PERIPOU HMERES POU EXEI H KYNHGETIKH SAIZON, NA BGAINO GIA KYNHGI TOYLAXISTON TIS 160.
    TA KYNHGIA POU KANO, EINAI KATA KYRIO LOGO FERMAS. OMOS, EINAI PERIODOI, POU 8ES NA KANEIS KAI TO KARTERI SOU, NA RIXEIS KAMIA TOUFEKIA PARAPANO.
    8A PAO LOIPON KAI GIA TO PAPI MOU, 8A PAO KAI GIA TIS TSIXLES MOU TON FLEBARH, GIA TRYGONIA TON SEPTEMBRIO, 8A PAO KAI GIA STARH8RES GIA NA ARBALEPSOUME OPOS LEME KANA APOGEYMA TON OKTOBRH, KAI TRELOS TOU IDIOU MHNA GIA FASSES. OPOTE EINAI "YPOXREOTIKO" NA YPARXEI KAI ENAS SKULOS EPANAFORAS. O SKULOS AYTOS, ETYXE NA EINAI LABRADOR. KAI DEN EXO KANENA MA KANENA PARAPONO. STO KARTERI, KA8ETAI KURIOS DIPLA MOU, MEXRIS OTOU PESEI H TOUFEKIA, OPOU H 8A FYGEI NA PAEI NA FEREI TO 8HRAMA, H 8A PAME MAZI NA TON BOH8HSO STO SHMEIO POU EXEI PESEI STHN PERIPTOSH POU DEN TO EIDE. EIDIKA FETOS, MPORO NA PO, POS HTAN H KALYTERH SAIZON POU EYXARISTH8HKA TA KYNHGIA MOU ME AYTO TO SKYLI. 8ES GIATI DEN EIXE POLU MPEKATSA, 8ES GIATI KOLLHSA KONTA STA XRISTOUGENNA ME KATI PAPIPA POU PALEYA MAZI TOYS KA8E PROI, HTAN PRAGMATIKH APOLAYSH.
    PROTA APO OLA, EINAI SYNTROFIA. POLLA KYNHGIA, TA KANO MONOS MOU. DE MPOREITE NA FANTASTEITE THN AIS8HSH NA YPARXEI ENA TETOIO SKYLI DIPLA SOU KAI NA PERIMENEI THN KRISIMH ORA….
    STO DE PERPATHTO, MPORO NA PO POS PAGANIZEI KATA KAPOIO TROPO, MIAS KAI PSAXNEI SE MIA AKTINA APO 25-35 METRA GYRO MOU. KAI STO LAGO MPOREI NA TA PAEI PERIFHMA, AKOMA KAI STO NTOPIARIKO ORTYKI H STO MPEKATSINI ME KONTRA TON ANEMO SAN KSESHKOTHS. ME LIGA LOGIA, AN AFOSIO8EIS LIGO SE ENA TETOIO SKULI KAI TOU DOSEIS XRONO KAI PROSOXH, PISTEYO DE 8A MEINEIS DYSARESTHMENOS. APO THN ALLH, ISOS KAPOIOS ALLOS NA PROTIMA ENA SPRINGER (OPOS ENAS FILOS POU EXEI 3) H AKOMA KAI ME ENA EPANIEL OPOS SYNH8IZETAI NA GINETAI TA TELEYTAIA XRONIA BGAZONTAS TO EXO APO TIS PRODIAGRAFES TOU MIAS KAI POLLOI TO PROTIMOUN LOGO MIKROU MEGE8OUS ARA EINAI KAI PIO BOLIKO. TA LABS, EINAI ONTOS BARIA SKULIA, ALLA ME TIS ANALOGES EXODOUS, XETRIBOUN ERXONTAI SE MIA A FYSIKH KATASTASH KAI KOUMANTAROUN TIS ANTOXES TOUS. 8EORO POS EINAI MIA FYLH POLYTALANTH…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #171242

    http://www.protothema.gr/world/article/?aid=115050

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #306124

    O STEEL sto post 23 έβαλε όλες τις σκέψεις και απόψεις μου σε ένα κείμενο.

    νομίζω ότι το βιζλα συνδυάζει τα πλεονεκτήματα του Λαμπραντόρ ( μυαλό, χαρακτήρα, νερό, επαναφορά, κατάλληλο για σπίτι) + φέρμα

    νομίζω οτι και το ιρλανδικό σέττερ τα συνδιάζει αυτά. έχει πολύ έντονα έμφυτο το απόρτ, αγαπάει ΠΟΛΥ το νερό, είναι πανέξυπνο (όπως όλα τα σεττερ αλωστε), είναι παραπάνω απο κατάλληλο για σπίτι (γιαυτό και εκφυλήστικε άλλωστε) και φερμάρει (όσα τουλάχιστον είναι απο κυνηγετικές γραμμές).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #306123

    Να ξεκαθαρίσουμε τι έννοω εγώ με την έννοια "αδικημένη" μια φυλή, Αδικημένος είναι κάποιος που πέρνει λιγότερα από όσα πρέπει και βασικά κάποιοι αλλοι περνου περισσότερα από όσα δικαιούνται. Ελπίζω να συμφωνήσουμε σε αυτό.
    Στο 2ο σκέλος θεωρώ ότι οι 2 αγγλικές φυλές παίρνουν (ώς χρήση και πληθυσμό) πολύ πολύ περοσσότερα από όσα δικαιούνται, οι λόγοι πολλοί και δεν έχουν να κάνουν με την αξία και την χρηστικότητα του σκύλου στο κυνήγι.
    Ως πρός το 1ο σκέλος όμως νομίζω ότι παίρνει αυτό ακριβώς που δικαιούται, προηγούνται χρηστικά πολλές φυλές για να πάρουν αυτούς που περισεύουν από τις 2 αγγλικές.
    Οσο για τα εργασιακά lab δεν ξέρω ρε παιδιά ίσως πέφτω στην παγίδα που έχουν πέσει πολλοί για drahthaar από κάποια dvd, αλλά όσα έχω δεί σε video και φωτογραφίες από την αντιπέρα όχθη του Ατλαντικού είναι "βαριά) σκυλιά και κατά 90% μαύρα.Σιγουρα δεν έχουν καμμιά σχέση με τα εκθεσιακά αλλά δεν πάυουν να είναι βαριά. και μακριά με βάρος συσσωρευμένο στην πλάτη.
    Οσο για την χρήση δεικτών σε διαφορετικά κυνήγια, εξακολουθώ να βλέπω ότι θερωρείται παρεργο οτιδήποτε πέρα από το ερευνα φέρμα, ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ και κάποια στιγμή στην Ελλάδα θα δικαιωθούν οι κεντροευρωπαικές φυλές και η πολύ χρηστικότητα τους.Και θεωρώ ΄΄οτι θα έχει έρθει δικαίωση όταν αυτή η γενική χρήση θα έρχεται και στην Ελλάδα μεσα από σύστημα και όχι ώς τυχαίο γεγονός.

    Παντελή εγω διαφωνώ για τις αγγλικές φυλές. νομίζω οτι πέρνουν λιγότερα απο όσα δικαιούνται, όχι περισσότερα!
    κατα την γνωμη μου, αυτο που έχει συμβεί στις αγγλικές φυλές είναι το εξής :
    πέρνει ο κλασικός Ελληναράς ξερόλας, το πόιντερ η το σέττερ και απαιτεί απο αυτό να έχει κοντινή έρευνα και να μην είναι νευρικό. αυτός θα βολευόταν άνετα με ένα κουρτσχααρ π.χ αλλά βλέπεις πήρε το σέττερ γιατι του είπε ο κουμπάρος του οτι είναι απο αίματα γαμηστερά. ή πήρε το πόιντερ γιατι είχε ένας γνωστος του γνωστού του και στην γκρέκα ήταν κορυφή κτλ κτλ… αυτός ομως είναι ορτυκάς και κυνηγάει στον κάμπο. α δεν έχει σημασία! το πήρε και ΑΠΑΙΤΕΙ να του κάνει τα κυνήγια που αυτός θέλει, έτσι ΟΠΩΣ αυτός θέλει…
    όταν λοιπόν θα δει το κουρτσχααρ του φίλου του που τον κάλεσε να κυνηγήσουν μαζι, τότε απο μέσα του σκέφτεται "αυτό είναι σκυλι! τι έμπλεξα εγώ με τα αγγλικά τα τρεχαλατζίδηκα? αγγλικά σκυλιά και λαλακίες…υπερτιμημένα".
    και έτσι γίνεται της μοδας πλεον η απαξίωση της ελίτ των δεικτών, δλδ των αγγλικών φυλών!… αυτοί είμαστε:)

    ειδικά για τα σέττερ, νομίζω οτι τα σκυλιά αυτά είναι μοναδικά. γιατι ψάχνουν όπως ΚΑΝΕΝΑ άλλο και φερμάρουν όπως ΚΑΝΕΝΑ άλλο! είναι ΣΤΟΛΙΔΙΑ και θα έπρεπε να τα προσέχουμε με τον σωστό τρόπο. ουτε να τα παραμελούμε όπως κάνουν ορισμένοι που τα συμπεριφέρονται λές και είναι γκεκικα, αλλα ούτε και να τα έχουμε σαλονίσια. γιατι έτσι τα καταστρέφουμε:) αυτό δηλαδή που τους κάναμε και στο παρελθόν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #306122

    Σε αυτο που δεν εχουμε σταθει, ειναι η εφυια αυτων τον σκυλιων μακραν απο καθε αλλη ρατσα. Αυτο κανει το σκυλι αυτο τοσο ευπλαστο που μπορει να διδαχτει να κανει πραγματα που δεν ειναι τελειως εμφυτα οπως το ξεπεταγμα που σχολιασαμε ποιο πανω. Αν δηλαδη εχεις ενα σκυλι που το διδαξεις να να κανει ζιγκ ζαγκ 15 μετρα απο τον κυνηγο σε συνδιασμο με την εφυια του μπορει να κανει παπαδες. Εχω δει αυτα τα σκυλια να κανουν απιστευτα πραγματα και γιαυτο χαιρει τετοιας εκτιμισης απο τους ευρωπαιους κυνηγους

    το λαμπραντόρ δεν ειναι απλά εξυπνο σκυλί. ειναι και προθυμο και συνεργάσιμο φιλε μου. ειναι μια φυλή που αναδυκνύει την εξυπνάδα της και γιαυτο ο άνθρωπος την αποδέχεται και την εκτιμάει.
    υπαρχουν και άλλα πού έξυπνα σκυλιά τα οποία την εξυπνάδα τους την χρησιμοποιούν μονο για πάρτυ τους. είναι σχεδόν μη εκπαιδεύσιμα!!! πχ τα "γκεκας"…είναι απιστευτα έξυπνα σκυλιά και "δημιουργηκα",οταν προκειται να πιάσουν κατι η να κανουν καμια ζημια στο σπιτι. όταν προκειται για εκπαιδευση μια χαρα κανουν του κεφαλιου τους…

    τα λαμπραντόρ απο την άλλη ειναι πολυ συνεργάσιμα και αυτό μας επιτρέπει να αντιληφθουμε και να εκτιμησουμε την εφυια τους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #171350

    Παντελή εγω διαφωνώ για τις αγγλικές φυλές. νομίζω οτι πέρνουν λιγότερα απο όσα δικαιούνται, όχι περισσότερα!

    Δεν την καταλαβαίνω αυτή την παράγραφό γιατί αμεσως παρακάτω με δικαιώνεις.
    Οι περισσότεροι κυνηγετικά δεν χρειάζονται ή κυνηγετικά πιστεύουν (πάρε όποιο θές) ότι δεν χρειάζονται ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΓΓΛΙΚΟ, προσωπική μου απόψη είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των κυνηγών ώς αποδοτικό θεωρούν για τα κυνήγια που κάνουν ένα σκύλο που οι προδιαγραφές του είναι braco italiano αλλά θέλουν να έχει φάτσα πόιντερ, έτσι καταλήγουν σε αυτό που ακριβώς περιγράφεις να "αδικούν" τα αγγλικά (δεν αναφέρω βρετανικά) προσπαθώντας να τα κάνουν κάτι πάνω από την φύση τους και έχεις δίκιο σε αυτό.
    Αλλά τελικά με αυτα και αυτά έχουμε πολύ περισσότερους κατόχους αγγλικών από όσους θα είχαμε έαν τα αγγλικά τα είχαν και κυνηγούσαν όσοι πραγματικά πίστευάν ότι είναι πραγματικά αποδοτικά κυνηγετικά.
    Ετσι πληροφοριακά ο κ. ULI VERHAU(εκτροφέας των ποιντερ v.d POSTSCHWAIGE) εκτρέφει εντελώς "ερασιτεχνικά" και drahthaar γιατί απλά στην πατρίδα του κυνηγάει με drahthaar και όχι με τα πόιντερ του.
    Και ένα τελευταίο ερώτημα ΕΑΝ για κάποιο μαγικό λόγο ένα ωραίο πρωινό ξυπνησουμε και δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΒΙΒΕR πόσα από τα επώνυμα αγγλικά θα ήταν χρήσιμα κυνηγετικά???
    Ξαφνικά θα σταματούσαμε το κυνήγι της μπεκάτσας????
    Εαν δεν υπήρχαν τα τερεν της Θεσσαλονίκης, και τελειώνε αυτό το πανυγήρι με τους αγώνες στην Θεσσαλονίκη , τι θα γινόταν τότε, Ας αναλογιστούμε το τι χρήμα κυκλοφοράει στο θέμα σκύλος και δει στα Αγγλικά.
    4000 σκυλιά τον χρόνο !!!!!!!!!!!!!!!!
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #305745

    Παντελή εγω διαφωνώ για τις αγγλικές φυλές. νομίζω οτι πέρνουν λιγότερα απο όσα δικαιούνται, όχι περισσότερα!

    Δεν την καταλαβαίνω αυτή την παράγραφό γιατί αμεσως παρακάτω με δικαιώνεις.
    Οι περισσότεροι κυνηγετικά δεν χρειάζονται ή κυνηγετικά πιστεύουν (πάρε όποιο θές) ότι δεν χρειάζονται ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΓΓΛΙΚΟ, προσωπική μου απόψη είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των κυνηγών ώς αποδοτικό θεωρούν για τα κυνήγια που κάνουν ένα σκύλο που οι προδιαγραφές του είναι braco italiano αλλά θέλουν να έχει φάτσα πόιντερ, έτσι καταλήγουν σε αυτό που ακριβώς περιγράφεις να "αδικούν" τα αγγλικά (δεν αναφέρω βρετανικά) προσπαθώντας να τα κάνουν κάτι πάνω από την φύση τους και έχεις δίκιο σε αυτό.
    Αλλά τελικά με αυτα και αυτά έχουμε πολύ περισσότερους κατόχους αγγλικών από όσους θα είχαμε έαν τα αγγλικά τα είχαν και κυνηγούσαν όσοι πραγματικά πίστευάν ότι είναι πραγματικά αποδοτικά κυνηγετικά.
    Ετσι πληροφοριακά ο κ. ULI VERHAU(εκτροφέας των ποιντερ v.d POSTSCHWAIGE) εκτρέφει εντελώς "ερασιτεχνικά" και drahthaar γιατί απλά στην πατρίδα του κυνηγάει με drahthaar και όχι με τα πόιντερ του.
    Και ένα τελευταίο ερώτημα ΕΑΝ για κάποιο μαγικό λόγο ένα ωραίο πρωινό ξυπνησουμε και δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΒΙΒΕR πόσα από τα επώνυμα αγγλικά θα ήταν χρήσιμα κυνηγετικά???
    Ξαφνικά θα σταματούσαμε το κυνήγι της μπεκάτσας????
    Εαν δεν υπήρχαν τα τερεν της Θεσσαλονίκης, και τελειώνε αυτό το πανυγήρι με τους αγώνες στην Θεσσαλονίκη , τι θα γινόταν τότε, Ας αναλογιστούμε το τι χρήμα κυκλοφοράει στο θέμα σκύλος και δει στα Αγγλικά.
    4000 σκυλιά τον χρόνο !!!!!!!!!!!!!!!!
    Παντελής

    ναι σε δικαιωνω, αλλα οταν ειπα οτι τα σκυλια αυτα "περνουν λιγοτερα απο οσα δικαιουνται", ενοούσα οτι πεφτουν στα χερια ατομων που δεν τους αξιζουν ή που δεν τους κανουν και ετσι ΧΑΡΑΜΙΖΟΝΤΑΙ!!!

    οσο για τα μπιπερ, μια χαρα κυνηγαμε και χωρια αυτα! και μια χαρα θα κυνηγησουν χωρις μπιπερ, οσοι φυσικα το επιθυμουν. οπως γινοταν και παλαιοτερα, που το μπιπερ δεν υπηρχε! οι υπολοιποι που δεν θα το επιθυμουν, μπορουν να επιλεξουν αλλες φυλες, πιο "κοντινες". πχ επανιελ αυτο ειναι θεμα κρισης , επιλογης και θελησης του καθενος:)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 53 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων