Σύντομα και στην χώρα μας η απαγόρευση της «επίδειξης του Σταυρού»!

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #300668

    Για να γίνει μια σωστή συζήτηση γύρω απο ένα θέμα πρέπει να υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις και επειδή οι απόψεις όλων όσων έχουν γράψει συμπίπτουν θα κάνω εγω τον δικηγόρο του διαβόλου για να δούμε τα πράγματα και απο μία διαφορετική γωνιά. Διονυση το γεγονος οτι "αναγκαζεσαι" να κανεις τον δικηγορο του διαβολου ενω θα επρεπε κανονικα αυτα που λες να τα πει καποιος που τα πιστευει 100% αλλα…δεν βλεπω να υπαρχει κανεις, ε αυτο κατι λεει!!… :blink: για αυτους ενοω. οχι για σενα.

    Κατ αρχάς πιστεύω ότι τον Ελληνα δεν υπάρχει περίπτωση κανείς και ποτέ να του απαγορευσει να εκφράζεται δημόσια και όπως θέλει γύρω απο τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. και ομως του το εχουν κανει παλια 2 φορες και τωρα πανε να του το ξανακανουν! Οπότε πιθανόν αυτά τα δημοσιεύματα να έχουν σκοπό να φέρουν μόνο διαμάχες και να μεγαλώνουν ακόμα περισσότερο το χάσμα μεταξύ ανθρώπων που ζουν μαζί αλλά πιστεύουν διαφορετικές θρησκείες. δεν νομιζω. οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.κλεισε τα ματια σου, παρε μια βαθια ανασα, χαλαρωσε και υστερα σκεψου με την λογικη σου, οσο πιο αντικειμενικα γινεται…λες να ειναι μονο δημοσιευματα?? :huh:

    Καλώς η κακώς έχουμε πολλούς μετανάστες οχι δεν εχουμε. εχουμε πολλους ΛΑΘΡΟμεταναστες που ο καθένας απο αυτούς έχει την θρησκεία του ε και? ειναι προβλημα μου? αυτος επελεξε να εισβαλει. δεν τον καλεσα. αρα γιατι να χωλοσκαω για το τι θελει? .Σήμερα που μιλάμε εχουν γεννηθεί παιδιά μεταναστών στην πατρίδα μας και είναι Ελληνες πια ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ! ΕλΛΗΝΑΣ γενιεσαι δεν γινεται. η εθνικοτητα δεν ειναι "καστα". το να λες ειμαι Ελληνας η ιταλος η τουρκος πχ δεν σημαινει οτι ανηκεις σε καποιο τεχνιτο γκρουπ που δημιουργηθηκε με βαση καποια ιδεολογικα πιστευω η καποια γλωσσα. η εθνικοτητα εκπορευεται απο την φυλη. απο το αιμα. οχι απο τον τοπο γεννησεως μιλάνε μητρική την Ελληνική, θα πάνε φαντάροι ζητω που καηκαμε , θα σπουδάσουν και πιθανόν κάποιος απο αυτούς να γίνει γιατρός και να θεραπεύσει εμένα εσένα απο μία σοβαρή ασθένεια.Ολα καλά μέχρι εδώ….υπάρχει όμως ένα θέμα…δεν είναι χριστιανός ορθόδοξος. εμενα αυτο δεν με νοιαζει προσωπικα
    Πάνω εκεί λοιπόν έγιναν προτάσεις κατά καιρούς να αφαιρεθεί ο σταυρός απο την σημαία μας με το σκεπτικό ότι η Ελλάς δεν είναι μονο Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών αλλά είναι Ελλάς Ελλήνων. κοιταξε και εγω δεν ειμαι χριστιανος ορθοδοξος αλλα δεν ζηταω να αλλαξει η σημαια μου! η σημαια που με αυτην πολεμησαν οι προγονοι μου τους τουρκους! ναι, αν ζουσα το 1821 μπορει να ελεγα τοτε την γνωμη μου , οτι πχ οι σημαια δεν θα επρεπε να εχει θρησκευτικο χαρακτηρα αλλα ΜΟΝΟ εθνικο. αλλα Διονυση, αυτο εγινε πριν 200 χρονια. τωρα ειναι ντροπη και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ το να αλλαξει! και ειδικα, το να αλλαξει για χαρη των ΕΙΣΒΟΛΕΩΝ? μα ειμαστε με τα καλα μας? καταλαβαινουμε τι λεμε? πιστευεις οτι αν πας στο πακισταν εσυ και αλλοι 50000 χριστινοι πχ και το ζητησετε αυτο, θα φυγετε ζωντανοι απο εκει? ας συνελθουμε λιγο ρε παιδια!!

    Σε όλα τα μέρη του κόσμου υπάρχουν Ελληνες που το πρώτο που έκαναν ήταν να φτιάξουν εκκλησίες πάντα με την σύμφωνη γνώμη της χώρα που τους φιλοξενούσε και καλά εκαναν φυσικά .Γιατί στην χώρα μας να είναι διαφορετικά για τους φιλήσυχους μετανάστες?Γιατί θα πρέπει να μου επιβάλουν αυτοί τι θα κάνω με τα πιστεύω μου και αντίστοιχα γιατί θα πρέπει να τους επιβάλω εγω τι θα κάνουν με τα πιστεύω τους?
    δεν τους επιβαλουμε τι να κανουν οσον αφορα τα θρησκευτικα τους πιστευω! οχι! ας πιστευουν οτι και οπου θελουν Διονυση! ΑΛΛΑ, 1)δεν δικαιουνται ναων, απο την στιγμη που δεν υπαρχουν επισημως. ειναι λαθροεισβολεις. δεν ειναι νομιμοι μεταναστες. και 2)ακομα και αν τους εφτιαχνε το κρατος (αν και κανονικα θα επρεπε να το κανουν με δικα τους λεφτα οπως οι Ελληνες του εξωτερικου που ειπες) ναους, ΤΟΤΕ, θα φτιαχνοντουσαν καπου που να μην προκαλουν. οχι πχ να ερχεται με το αεροπλανο ο τουριστας απο αμερικη η απο δυτικη ευρωπη πχ η απο ρωσια και να βλεπει ενα μεγαλο τεμενος στην προτευουσα της Ελλαδος, που ειναι μια χωρα που κατακτηθηκε και βασανιστηκε αγριως απο το βαρβαρο ισλαμ στο παρελθον! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ! και φυσικα..το κανουν επιτηδες οι προδοτες :lol:

    Μπορούμε άνετα να πιστεύουμε ότι θέλουμε και αυτοί να πιστεύουν ότι θέλουν ….έτσι απλά χωρίς ιδιαίτερες αναλύσεις χωρίς αφορισμούς χωρίς να ασπαζόμαστε δημοσιεύματα που μεγαλώνουν την εχθρότητα μεταξύ μας……..Αυτά. :huh:

    ναι μπορουνε ανετα να πιστευουν οτι θελουν. και μπορουνε ανετα να το κανουν στην χωρα τους. στην δικη μου χωρα για να βρισκονται θα πρεπει να ζητησουν αδεια. κατι που ποτε δεν εκαναν. εγω λοιπον, δεν εχω προβλημα με το οτι ειναι μουσουλμανοι αλλα με το οτι βρισκονται εδω :D απλα ειναι τα πραγματα. να ξεκουμπιστουν


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #300667

    + 10000

    Καποιο θελουν να μας βαζουν να τσακονομασται οπως παντα .

    ΥΓ.Το σταυρο θα τον βγαλουν και οι Σουηδοι ,οι Ελβετοι ,οι Φιλανδοι και ολοι οι αλλοι η μονο εμεις ? Τι αλλο θα σκευτουν να πουν για να μας ξεσηκονουν .

    οι ελβετοι δεν θα βγαλουν τιποτα. να εισαι σιγουρος γιαυτο. δεν ειναι κολοζωα σαν εμας να κανουν οτι τους λενε. στο υπογραφω. και στο λεει καποιος που δεν ειναι ορθοδοξος αλλα Ελληνιστης. εθνικος . οπως θες πες με!

    αν βγαλω τον σταυρο, θα το κανω επειδη εγω γουσταρα οχι επειδη με υποχρεωσε κανεις. και επισης, εχει διαφορα να λεω εγω ενας ιδιοτης οτι βγαζω τον σταυρο και εχει διαφορα να το κανει μια χωρα επισημως. ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο. και φυσικα, για ποιους? για τους λαθραιους? ρε παμε καλα? καταλαβαινετε τι λετε? αντιλαμβανεστε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #300664

    [size=3]
    Διονύσιε … εσύ κάνε τον δικηγόρο …εγώ θα κάνω τον διάβολο…

    Συμφωνώ με όσα λες.
    Το όλο θέμα είναι να μειώσουν τον αριθμό των κοινωνικών τάξεων … σε 2.[color=”#FF0000″] 2 ηταν παντα[/color]
    Στους Υποταγμένους (99,5%) και στους “Άλλους*” (0,5%).
    Το 99,5% είναι πολύ εύκολο να “δαγκώσει” το 0,5 …αλλά για να μη το κάνει …εφαρμόζεις τις παλιές κλασσικές μεθόδους ,που ανέκαθεν ακολουθούσαν τα ζώα και ή μάζα… διαίρει και βασίλευε …σπείρε τη διχόνοια και το μίσος …αποπροσανατόλισε από το πραγματικό πρόβλημα.

    Δεν είδα κανέναν μετανάστη να προσβάλλεται …όταν εγώ κάνω τον σταυρό μου ή κρεμάω τη σημαία μου στο μπαλκόνι . [color=”#FF0000″] Χρηστο εισαι στην χωρα σου γιαυτο. πανε στην δικη τους και τα ξαναλεμε[/color]
    Έναν εντεταλμένο Μαλάκα (εκλεγμένο τοπικό άρχοντα) είδα που “κάποιοι” του “τοποθέτησαν” αυτή την “έξυπνη” ιδέα .
    Το ζήτημα είναι πως αντί να τον κάνουμε να νιώσει ενοχλήσεις στον πρωκτό του …του λέμε μπράβο που υπερασπίζεται τα συμφέροντα της πατρίδας.

    Επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά … πως το θέμα των λαθρομεταναστών πρέπει να λυθεί όσο πιο άμεσα γίνεται.
    Ποια είναι η λύση όμως ? …να κυνηγήσω τους λαθρομετανάστες ή αυτούς που έχουν τη λύση αλλά δε την εφαρμόζουν, υπηρετούμενοι τα συμφέροντα των “Άλλων” [color=”#FF0000″]να "κυνηγησω " και τους 2, ανεξαρτητα αλλα ταυτοχρονα
    [/color]

    Ο μεγάλος αυτός πολιτικός Άκης Τσοχατζόπουλος όπως φαίνεται καταχράστηκε 200εκ. ευρώ (για το καλό της πατρίδας – εξοπλιστικά προγράμματα)[color=”#FF0000″] οαοαχαχοχαοαοχαο τι 200 εκατομμυρια ευρω αστειευεσαι? αχαχχαα[/color]
    Οι μετανάστες μας παίρνουν τις δουλείες…που τους τις προσφέρουν Έλληνες εργοδότες …με εξευτελιστικούς μισθούς (βλέπε Άρτα – Πύργο … 1ευρώ το δωδεκάωρο)

    Αυτό που λέω είναι το εξής …εγώ σαν πολίτης αυτού του κράτους έχω “θέμα” ΚΥΡΙΩΣ με τους Άκηδες …και μετά με τους μετανάστες. [color=”#FF0000″]εγω εχω και με τους 2. ειναι τα 2 συστατικα του ιδιου προβληματος που σκοτωνει την πατριδα μου. της προδοσιας![/color]

    Στα 640 ΔΙΣ ΕΥΡΩ υπολογίζεται το συνάλλαγμα το που έχουν Ελληνες επιχειρηματίες και πολιτικοί σε ελβετικές τράπεζες …το διπλάσιο του χρέους της πατρίδας …που είναι όλοι αυτοί οι πατριώτες να μας σώσουν ??? [color=”#FF0000″]μιλας για μαυρο χρημα η για νομιμο? αν αυτα τα λευτα ειναι νομιμα, δεν καταλαβαινω την υποχρεωση που υπονοεις οτι εχουν αυτοι προς την πατριδα? δηλαδη εγω κυβερνησα 35 χρονια, εφαγα εκλεψα τα σκατωσα και τωρα ΠΡΕΠΕΙ να ερθει ο χ , ψ πλουσιος ΝΟΜΙΜΟΣ ελληνας να με σωσει? ΟΧΙ! ΔΙΑΦΩΝΩ 1000000% τα χρεη να τα πληρωσουν οι πολιτικοι που τα δημιουργησαν ΕΠΙΤΗΔΕς τα κοπροσκυλα τα πουλημενα. τυχαιο δεν υπαρχει τιποτα. ΟΛΑ ακολουθουν ενα σχεδιο[/color].…λέτε αν ξευτιλιστεί πολύ η κατάσταση και όλοι “Αυτοί” φύγουν για ελβετία …να τους λείψει πολύ η Ελλάδα και η σημαία ????? [color=”#FF0000″]στους πολιτικους δεν θα λειψει καθολου. διοτι δεν ειναι Ελληνες αλλα αλλοφυλλοι και προδοτες. διαλεξε και παρε.[/color]

    [color=”#8B0000″]Δείτε το παρακάτω και θα καταλάβετε ποιοι θέλουν κυνήγι …

    . [url=”http://www.youtube.com/watch?v=MJmU7NJXOA4″]http://www.youtube.com/watch?v=MJmU7NJXOA4[/url] [/color] .

    Οι “Άλλοι” …δεν έχουν ούτε σημαίες , ούτε πατρίδες , ούτε θρησκείες …έχουν μόνο δίψα για εξουσία και χρήμα. [color=”#FF0000″]διαφωνω.οι "αλλοι" εχουν μια ιδεολογια , μια "θρησκεια" , μια πατριδα. αλλα ειναι πολυ καλα κρυμενοι, πισω απο μια δηθεν διεθνικη οργανωση που αποσκοπει δηθεν μονο στο χρημα. (το οποιο εχουν ηδη εδω και δεκαετιες) :lol:
    χρηστο, ο ανθρωπος ζει μαξιμουν 100 χρονια. θες 130? οκ… νομιζεις οτι ενας που εχει πχ 50 δις ευρω καταθεσεις και ειναι 70 ετων, καθεται να σκασει πως να τα κανει απο 50 δις, 70? δεν νομιζω φιλε μου… πισω απο οτι βλεπεις, υπαρχει κατι αλλο.
    πισω απο τη δηθεν διεθνη "οργανωση" που δηθεν αποσκοπει στο χρημα, υπαρχει μια εθνικη παναρχαια οργανωση -σεχτα, ατομων της ιδιας εθνικοτητας αλλα ΚΑΙ ιδεολογιας ΚΑΙ θρησκειας και αποσκοπουν στον ελενχο του πλανητη. το χρημα ειναι απλως ενα ισχυροτατο εργαλειο για αυτους. τον ελενχο θελουν, γιατι ΕΤΣΙ τους επιτασει η "θρησκεια " τους.
    αυτη ειναι η αληθεια. εχουμε να κανουμε με τον σιωνισμο. τον "μπαμπα" της μασωνιας. οχι με καποιο αδιευκρινιστο και γενικο οικονομικου τυπου "γκρουπ" ανθρωπων που λαχταραν το χρημα…[/color]

    Εμείς απλά πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που ξέρουμε καλύτερα … να μισούμε ό ένας τον άλλο …και να σκοτωνόμαστε [color=”#FF0000″]και παλι διαφωνω. αυτο που ξερουμε να κανουμε καλυτερα ειναι το να μισουμε την πατριδα μας και να αδιαφορουμε για τα παντα.[/color][/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #300647

    θα σας πω πως μου φαινεται εμενα η ολη κατασταση για την οποια συζηταμε…

    φανταστειτε λοιπον οτι ειναι ενας πατερας και εχει 1 κορη ενα γιο και την γυναικα του στο σπιτι. εξω απο το σπιτι του υπαρχει σταματημενο ενα περιπολικο της αστυνομιας με 2 αστυνομικους μεσα…
    ο πατερας καθεται στην τζαμαρια και τους παρατηρει να κανουν την δουλεια τους. ωσπου ξαφνικα βλεπει 2 πακιστανους (πχ) με καλασνικοφ να περναν απο μπροστα απο το περιπολικο ανενοχλητοι. οι αστυνομικοι κανουν τα στραβα ματια. και οι πακιστανοι 1 λεπτο μετα σπανε την πορτα του σπιτιου και μπενουν μεσα με την βια…

    αρπαζουν την κορη και την βιαζουν εναλαξ. πλακωνουν στο ξυλο τον πατερα. κλεβουν τα χρυσαφικα της μανας. ο γιος ειναι πιο περα και τους παρατηρει αποχαυνωμενος…

    υστερα, πηγαινουν στο σαλονι και στρογγυλοκαθονται (η αστυνομια απεξω ακομα ξυνει τα 3 της…). πινουν και τρωνε απο το σπιτικο φαγητο, βλεπουν και κανενα εργακι στην τηλεοραση, ριχνουν ακομα ενα… στην κορη και περναει η ωρα…
    ο πατερας δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι ξερει οτι αν κανει, η τα παιδια του θα κυνδινεψουν η θα μπει η αστυνομια μεσα στο σπιτι και θα συλλαβει αυτον…

    ο γιος, καποια στιγμη οντας προβληματικος, αντι να σοκαριστει απο αυτα που βλεπει, πιανει συζητηση με τους εισβολης, γιατι του αρεσαν τα οπλα τους π.χ…

    καποια στιγμη ο ενας ο πακιστανος λεει στην μανα, οτι το φαι της δεν της αρεσε και της λεει να του μαγειρεψει κατι αλλο…
    ο αλλος ο πακιστανος λεει στον πατερα οτι η διαρυθμιση του σπιτιου δεν του αρεσε γιατι δεν του θυμιζει την παραγκα που ειχε στην πατριδα του…

    και εκει ακριβως που τα εχει ακουσει ΟΛΑ ο πατερας και εχει μεινει μαλακας και κοντευει να παθει συγκοπη απο τα νευρα του, ξαφνικα πεταγεται ο γλυφτης ο προβληματικος ο γιος και λεει "ναι ρε πατερα, σπιτι ειναι αυτο που εχουμε? να το κανουμε οπως λεει ο πακιστανος. εξαλλου τωρα που μενουμε ολοι μαζι εδω, το δικαιο ειναι να αρεσει σε ολους"…
    η κορη αντι να παθει σοκ απο τον βιασμο, μαλλον της αρεσε και γλυκοκοιταει τον εναν πακιστανο…
    η μανα, αντι να παθει καρδιακη συγκοπη που ειδε να συμβαινουν ολα αυτα, νιωθει και κολακευμενη που το φαι που μολις ετοιμασε, τελικα αρεσει στον καινουργιο…"ενοικο"!

    και ο πατερας δεν πιστευει στα αυτια και στα ματια του!και σκεφτεται " μα τοσο προβληματικη και μαζοχιστικη οικογενεια ειχα? μηπως εγω ειμαι ο τρελος? δεν εξηγειται αλλιως!!! η μηπως αντι να κανω παιδια, επρεπε να τραβηξω μια λαλακια καλυτερα?"

    και την ωρα που γινονται ολα αυτα, χτυπαει και το κουδουνι και μπαινει μεσα ενας με κοστουμι και γραβατα και λεει στον πατερα "καλησπερα κυριε παπαδοπουλε. χρωστατε στο κρατος 3000 ευρω , φορο,για τον αερα που αναπνεετε…α και τι βλεπω? εχετε "υιοθετησει" και οικονομικους μεταναστες ε? μπραβο σας. πληρωστε και αλλα 200 ευρω για αυτους. σας συνχαιρω καλε μου κυριε . ευγε"

    αυτο το σπιτι που σας περιεγραψα, ειναι η μικρογραφια της Ελλαδας σημερα. και μερικοι απο εσας θυμιζετε τον γιο επικυνδινα :lol: εγω παλι αναρωτιεμαι οπως και ο "πατερας", μηπως τελικα ειμαι τρελος? δεν εξηγειται αλλιως :blink:

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #300271

    αν βγαλω τον σταυρο, θα το κανω επειδη εγω γουσταρα οχι επειδη με υποχρεωσε κανεις. και επισης, εχει διαφορα να λεω εγω ενας ιδιοτης οτι βγαζω τον σταυρο και εχει διαφορα να το κανει μια χωρα επισημως. ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο. και φυσικα, για ποιους? για τους λαθραιους? ρε παμε καλα? καταλαβαινετε τι λετε? αντιλαμβανεστε?

    Συμφωνώ φίλε και έτσι είναι :lol:

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων