ΟΠΛΑ!! CAL 20.ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΙΑ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 66 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #173565

    AYTA POY GRAFH O STEEL EINAI AKRIBOS ETSI,ME LIGO PSAXIMO STA YLHKA KAI STO EXOTERHKO PX,[SIARM.I]MPOREIS ME 4.30 EURO. NA FTIAXHS ENA POLY KALO FYSHGGI GIA TO 20ARI.EXALOY OLOI PHSTEYO PSAXNOYME THN POIOTHTA KAI OXI THN POSOTITA!!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #300474

    Φιλε μου ειναι δικαιολογημενες οι αμφιβολιες σου. Ουτε δεινος σκοπευτης με το 20αρι ειμαι, ουτε φανατικος του λειοκανου, το διασκεδαζω οποτε μου δινεται η ευκαιρια. Ισως πρεπει να διευκρινηστει οτι για καθε μια φασσα που θα επεφτε στις ακραιες αυτες αποστασεις, θα ηταν και αλλες 5 που, ειτε δεν τις πετυχαινα, ειτε τους εφευγαν 2 πουπουλα και συνεχιζαν ανενοχλητες. Οντως τα τσοκ, οπως ειπα και στο πρωτο μου μηνυμα σε αυτο το νημα, ειναι σφικτοτερα απο το 12αρι. Η μαλλινη ταπα εδω ειναι κανονας, καθως κυνηγαμε σε βοσκοτοπους με αδεια απο τον αγροτη, που δεν θελει τα γελαδια του να κινδυνευουν εαν καταλαθος φανε μια πλαστικη ταπα.

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Aν κ βγαίνουμε off-topic …δεν είχα ιδέα ότι απαγορεύεται η πλαστική τάπα..
    Πάντως σίγουρα με την πρωτη ευκαιρία θα δοκιμάσω το cal 20…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #177369

    KATA THN GNWMH MOU TA ATOMA TA OPOIA THA EPREPE NA EXOUN APOPSH EPI TOU THEMATOS THA EPREPE NA EINAI MONO OSOI EXOUN XRHSIMOPOIHSEI TO SYGGEKRIMENO DIAMETRHMA KAI GIA ENA A XRONIKO DIASTHMA KAI OXI OSOI APLA PROSPATHOUN NA TO FANTASTOUN H APLA ERIXAN LIGA FYSIGGIA MIAS KAI DEN THA MPOROUSAN NA EXOUN THN APARAITHTH EMPEIRIA GIA NA SXHMATISOUN GNWMH.PROSWPIKA KYNHGAW ME CAL.20 APO TO 2008 KAI EXW NA PW PWS EXW KYNHGHSEI OLA TA FTERWTA KAI EIMAI APOLYTA EYXARISTHMENOS APO TIS EPIDOSEIS TOY DIAMETRHMATOS ALLA KAI TOU OPLOU MOU.EPWNYMOS OPLOGNWSTHS EIXE GRAPSEI PROSFATA OTI H DIAFORA TOU CAL.12 ME TO CAL.20 EINAI 4 METRA TO POLY.EGW PANTWS EXW PAREI FASSA STA 35METRA( ME KORDELA METRHMENA ) ME FYSIGGI ROTWEILL TIGER 25gr No 7 ME THN BROWNING GOLD ME 66cm KANH KAI TSOK LM KAI TO POULI EPESE STOUPI ME 5 SKAGIA PANW TOU.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #177376

    κυνηγαω πανω κατω 15χρονια μονο με 20αρι τα ΠΑΝΤΑ.
    οι δυνατοτητες του σε λογικες αποστασεις ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΕΣ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ ΠΤΗΝΟ Η ΤΡΙΧΩΤΌ ΘΗΡΑΜΑ . δεν το λεω μεσα απο τι εχω διαβασει η ακουσει… το λεω μεσα απο 15 χρονια χειροπιαστων δοκιμων και επιβεβαιώσεων.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #177388

    Κυνηγάω με 20αρι ένα χρόνο , τσίχλα – τρυγόνι κυρίως.

    Σε αυτά τα κυνήγια , πλήν οριακών περιπτώσεων , έχει μάλλον πλεονέκτημα το 20αρι έναντι του 12αριού/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #290216

    στα 18μου χρονια ξεκινησα να κυνηγαω νομιμα με ενα maskovits plagiokano η καπωσ ετση λεγοτανε. 20cal.μεχρει τα 28 με παραπολεσ επιτυχιεσ στησ κυχλεσ και στα μπεκατσηνια.μετα περασα στησ καραμπηνεσ τησ οποιεσ αλαζα καθε χρονο και απο μια η μονεσ που με εχουν ικανοποιησει ειναι η 302 του πατερα μου την οποια εχω ακομα και η maxus τωρα ειμαι 41 και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ξαναγυρισω στο αγαπημενο μου διαμετρημα. και ο λογοσ ειναι οτι ο βαλτοσ που κυνηγαμε καθε χρονο καταστρεφετε απο τα αυθερετα που χτιζονται γυρο του,ετσι δεν υπαρχει για μενα λογοσ να κυνηγαω με 12αρι, και οτι πρεπει να διωξω ενα απο 2 ποιο αγαπημενα μου οπλα για να καταφερω να παρω μια 20αρα remington 1100.η franchi 48al 20call. [ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ????] :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #178266

    h sx3 20cal πρέπει νάνε καλή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #290213

    Ονειρο το χω χρονια τωρα, ενα δισκανδαλο πλαγιοκαννο, 16αρι, με χαρτινα φυσιγγια και μαλλινες ταπες. Ηταν το πρωτο οπλο που επιασα στα χερια μου, και θα μου μεινει αξεχαστη η μυρωδια του χαρτιου του καλυκα. :angry:

    Δυστυχως ομως για οσους ασχοληθουν με διαμετρηματα εκτος του 12, ειναι μονοδρομος η ιδιογομωση. Ακομα και εταιριες με μεγαλη παραγωγη, δεν βγαζουν ποικιλια για τα διαμετρηματα αυτα, εκτος ισως του 20αριου που επανακαμπτει. Το 16αρι ομως θεωρω οτι ειναι απειρως πιο αρμονικο σαν διαμετρημα για τα δεδομενα της Ελλαδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #178270

    Για το 20άρι υπάρχουν πολύ καλά φυσίγγια στην αγορά , αλλά είναι ακριβούτσικα τα περισσότερα.

    Δοκιμάστε Cheddite Free Shots 26gr , Fiochhi GFL20 28gr , RC20 28gr , B&P F2 Long Range 28gr , Lambro 26gr και θα με θυμηθείτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    641
    εύστοχος στις #290203

    Για το 20άρι υπάρχουν πολύ καλά φυσίγγια στην αγορά , αλλά είναι ακριβούτσικα τα περισσότερα.

    Δοκιμάστε Cheddite Free Shots 26gr , Fiochhi GFL20 28gr , RC20 28gr , B&P F2 Long Range 28gr , Lambro 26gr και θα με θυμηθείτε.

    Από αυτά στο εικοσάρι μου έχω δοκιμάσει είναι τα Chedditte, τα RC, τα Β&Ρ αλλά σε 26γρ….
    Τα Lambro τα παλια σε 24γρ. πολύ καλά, και τα Sellier Bellot 28gr. μαλλινόταπα…φοβερά!!! :lol:
    Αυτά που με δυσαρέστησαν εντελώς φέτος το χειμώνα ήταν τα 3Α… :angry: :angry:

    Τα καινούργια Lambro 26γρ. θα τα κυνηγήσω φέτος και μάλλον αποκλειστικά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #290174

    Προσωπικα δεν αλλαζω τα 12αρια μου για το 20αρι γιατι απλα δεν θελω αν παω σε καποιο μικροτερο διαμετρημα να ειναι παραπλησιο με αυτο που κυνηγαω.Ετσι εχω και εγω κυνηγησει με μικροτερο αλλα οχι 20αρι αλλα 36αρι μαγκνουμ 19γρμ το οποιο στις τσιχλες και τα κοτσυφια μεχρι 30 μετρα ειναι αποτελεσματικο με την ιδια προηποθεση βεβαια δηλαδη να σημαδευει καποις με ακριβεια γιατι πρεπει να εχεις φουλ για να πιασεις τα 30 μετρα.Με το ντεμι παντως μεχρι 25-26 μετρα κανεις δουλεια. :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #290154

    Προσωπικα δεν αλλαζω τα 12αρια μου για το 20αρι γιατι απλα δεν θελω αν παω σε καποιο μικροτερο διαμετρημα να ειναι παραπλησιο με αυτο που κυνηγαω.Ετσι εχω και εγω κυνηγησει με μικροτερο αλλα οχι 20αρι αλλα 36αρι μαγκνουμ 19γρμ το οποιο στις τσιχλες και τα κοτσυφια μεχρι 30 μετρα ειναι αποτελεσματικο με την ιδια προηποθεση βεβαια δηλαδη να σημαδευει καποις με ακριβεια γιατι πρεπει να εχεις φουλ για να πιασεις τα 30 μετρα.Με το ντεμι παντως μεχρι 25-26 μετρα κανεις δουλεια. :angry:

    Γιατι σε πειραζει να "μετακομισεις" σε κοντινο διαμετρημα;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #178287

    Aν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα, θα ειχα μια 10αρα καραμπινα για τα κοπαδια τις χηνες που μπαινουν αρχες Γεναρη και πετανε στα 100-150 μετρα. Eνα πλαγιο 16αρι για καρτερι τσιχλας,τρυγονι. Eνα ποζε 20αρι για περπατητο τσιχλας,ορτυκι. Eνα 28αρι για συταριθρες κτλ. Παντα ομως διπλα μου θα ειχα και το 12αρι μηπως κατι δεν παει καλα…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #290111

    Γιατι σε πειραζει να "μετακομισεις" σε κοντινο διαμετρημα;

    Απλα επειδη ειναι πολυ κοντινο και θα μπορουσα να ριχνω τα ιδια γρμ με το 12αρι.Σιγουρα εχει και εργονομικα πλεονεκτηματα αλλα εγω δεν περπαταω αλλα κανω καρτερι οποτε χρειαζομαι κατι βαρυ και καπως πιο μακρυ, αρα 12αρι. :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #178290

    θαθελα να προσθεσω οσο αφορα το 20αρι πως για να δουμε την ουσια του θα πρεπει πρωτα να εχει υπαρξει καποιος να το πω λιγο περιεργα ,, < απογαλακτισμος > απο το 12αρι,,,
    Η βλητικη ουσια του σαν οπλο δεν εκτιματε μεσα απο τα 2 η 5 πεντε μετρα που ενδεχετε οπως μερικοι πιστευουν να χανει. (στην ουσια δεν χανει καμια δυναμη,,απλα εχει λιγοτερα σκαγια σε σχεση με το 12αρι.. οπως το 12αρι εχει λιγοτερα σκαγια απο το 10αρι… ) στην πραξη η πυκνοτητα της κατανομης του σε αποστασεις κυνηγετικης αναγκης ( 15-35μ ) ναι μεν ειναι αραιοτερη του 12 αριου,, αλλα επαρκεστατη στο να καταβαλει καθε θηραμα.
    μη ποτε ξεχνατε πως τα 24γρμ στην σκοποβολη ειναι επερκεστατα σε επιπεδα καταβολης ακομα και σε ποσοστα της ταξης του 85-98%.
    τα φυσιγγια ειναι ενα θεμα,,, φυσικα ειναι ακριβα σε σχεση με το 12αρι,,,οχι γιατι εχουν καποια ιδιετεροτητα στην παραγωγη η την κατασκευη τους…αλλα για καποιους λογους καθαρα κερδοσκοπικου και μονο χαρακτηρα ,,που δεν ειναι της στιγμης να το αναλυσω.
    ειμαι ΜΟΝΟΔΡΟΜΑ λατρης και χρηστης του διαμετρηματος αυτου αρκετα χρονια και κυνηγαω ολα τα θηραματα χωρις να εχω καποιο προβλημα.
    ιδιογομωνω 100% τα φυσιγγια μου.. και φυσικα αυτο θα εκανα αν συνεχιζα να κυνηγω και με 12αρι.
    κακα τα ψεματα αλλα η ιδιογομωση αν καποιος εχει τις γνωσεις ,, το βλητικο αποτελεσμα θανε κομενο ραμενο στα μετρα του και θα εχει παντα το απολυτο οπλο στα χερια του στο να κατασκευαζει την γομωση που θελει στο νουμερο σκαγιων που θελει χωρις περιορισμους και χρηματικες απαγορευσεις.
    επιγραμματικα θα πω πως βλεποντας τι δυνατοτητες εχει ενα 20αρι.. περασα και στο 28αρι μαι και στο 36αρι… ακομα και αυτα τα διαμετρηματα πιστεψτε με κανουν παρα πολυ καλη δουλα σε αρκετα ειδη κυνηγιου που αν δεν το δει η δεν το δοκιμασει καποιος δυσκολα το πιστευει.
    φιλικα mark cal20

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 66 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων