ΚΟΥΤΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #174072

    Οταν εχετε 2-3 σκυλους και πατε για ολοημερο κυνηγι με σκοπο να κυνηγησετε 1 σκυλο καθε 3ωρο, να αλλαξετε 2-3 μερη, πως θα γινει με το εσωτερικο κενελ?
    Εμενα ειναι απο τα βασικα μου προβληματα αυτη τη στιγμη που εχω κενελ.

    Οσοι θελουν να πανε ενα ταξιδι, ας πουμε στα Γιαννενα, που θα τα κοιμησετε τα σκυλια το βραδυ? Θα ανοιξετε λιγο το παραθυρο? Και αν σκασουν?

    Οσον αφορα το τρειλερ, ναι ειναι καλυτερα η μεταφορα με αυτο, Ομως το κυνηγι το χειμωνα εχει μπολικη λασπη, μανουβραρισμα σε στενους δρομους κτλ. Οπως και να το κανουμε σε αυτες τις συνθηκες που ειναι πολυ συχνες στο βουνο υπαρχει περιπτωση να κολησουμε πιο ευκολα στη μεση του πουθενα, να βγαζουμε και να ξαναβαζουμε το τρειλερ για να αλλαξουμε κατευθυνση κτλ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    241
    centro 76 στις #174083

    Την χρυσή τομή την έχουν βρει οι τυχεροί με τα τύπου NAVARA οχήματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #299278

    ναι, αλλα για να έχεις navara πρέπει να μένεις και επαρχία. Στην Αθήνα τι να το κάνεις? να το παίρνεις μια στο τόσο για κυνήγι και τον υπόλοιπο καιρό να το κοτσιλάνε τα περιστέρια και να καβαλάν οι γάτες? :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #299200

    Οταν εχετε 2-3 σκυλους και πατε για ολοημερο κυνηγι με σκοπο να κυνηγησετε 1 σκυλο καθε 3ωρο, να αλλαξετε 2-3 μερη, πως θα γινει με το εσωτερικο κενελ?
    Εμενα ειναι απο τα βασικα μου προβληματα αυτη τη στιγμη που εχω κενελ.

    Οσοι θελουν να πανε ενα ταξιδι, ας πουμε στα Γιαννενα, που θα τα κοιμησετε τα σκυλια το βραδυ? Θα ανοιξετε λιγο το παραθυρο? Και αν σκασουν?

    Οσον αφορα το τρειλερ, ναι ειναι καλυτερα η μεταφορα με αυτο, Ομως το κυνηγι το χειμωνα εχει μπολικη λασπη, μανουβραρισμα σε στενους δρομους κτλ. Οπως και να το κανουμε σε αυτες τις συνθηκες που ειναι πολυ συχνες στο βουνο υπαρχει περιπτωση να κολησουμε πιο ευκολα στη μεση του πουθενα, να βγαζουμε και να ξαναβαζουμε το τρειλερ για να αλλαξουμε κατευθυνση κτλ.

    Εγώ τα κοιμήζω στο αμάξι και αφήνω λίγο ανοιχτό το παράθυρο και είναι και πιο ζεστά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    112
    GEORGE LOGOTHETIS στις #174118

    Υπαρχουν ειδικα προσθετα για τις εξατμισεις των αυτοκινητων που οδηγουν τα καυσαερια μπροστα και πλαγια του αυτοκινητου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #174126

    Προσωπικά προτιμώ τη λύση του Γιάννη, αλλά να μην ξεφύγουμε από το θέμα και να μην κρίνουμε τους σκύλος με κριτήρια ανθρώπινα(μεταξύ μας το χειρότερο και που θα έπρεπε να απαγορεύεται από το νόμο είναι να κυκλοφορεί ο σκύλος ελεύθερος στην καμπίνα των επιβατών για πολλούς λόγους).Για όσους καταλήξουν στη λύση της κούτας μεταφοράς καλό θα είναι όσοι έχουν εφαρμόσει κάποια πράγματα για την πιο ευχάριστη μετακίνηση των τετράποδων φίλων τους να τα πουν και στους υπόλοιπους.Έχω δει κούτες που θα κοιμόμουν κι εγώ άνετα σε όλη τη διαδρομή κι έχω δει να μεταφέρουν σκυλί σε κούτα απó NOYNOY κρεμασμένη με σπάγγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #174150

    Οι σκύλοι μου που έκαναν πρωταθλητισμό Μορφολογίας, πλενόντουσαν προ των εκθέσεων, αυτό μπορεί να σήμαινε και 10 -15 φορές τον χρόνο. Οι υπόλοιποι πλένονται όταν είναι βρώμικοι, μπορεί 4-5 φορές τον χρόνο ίσως κάποιοι "βρομιάρηδες" και 6 φορές. Δεν συμπεριλαμβάνω τα καλοκαιρινά ξεβγάλματα από το αλάτι της θάλασσας. Το θέμα είναι να πλυθεί σωστά αλλιώς θα βρωμάει και μετά το μπάνιο. Βουρτσίζονται όμως τακτικά.
    Άλλοι ζουν μέσα στο σπίτι μου και άλλοι σε κουμάσια στον κήπο μου, το μυστικό για να μην βρωμάνε είναι να ζουν σε στεγνό και καθαρό χώρο. Αν δεν πατάνε και δεν ξαπλώνουν σε κατρουλόνερα και ακαθαρσίες και αν βουρτσίζονται για να φεύγει το σμήγμα των τριχών (οργανική ουσία που όταν οξειδώνεται ταγκίζει, σαπίζει) δεν θα βρωμάνε. Το άλλο μυστικό είναι πως μαθαίνω τους σκύλους μου να μην λερώνουν μέσα στο κουμάσι αλλά μόνο έξω. Απλά πράγματα για να ζούμε εναρμονισμένα.
    AlexNtz, και εγώ κάνω το σύστημα της αλλαγής σκύλων, δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα, βάζω το ένα στο κλουβί του και βγάζω το άλλο, το ίδιο νομίζω θα ήταν αν είχα εξωτερική κούτα. Πάντα αφήνω λίγο τα παράθυρα ή την ηλιοροφή. Τον χειμώνα όταν πάω σε ξενοδοχείο αν δεν επιτρέπουν να τα πάρω στο δωμάτιο, μένουν στα κλουβιά τους σε κάποιο κλειστό χώρο του ξενοδοχείου, αν δεν υπάρχει και αυτή η δυνατότητα τότε μένουν στο αυτοκίνητο αφού τα έχω στεγνώσει καλά. Βάζω πολλές εφημερίδες πάνω από τα κλουβιά. Οι εφημερίδες τραβούν τους υδρατμούς από τις αναπνοές τους και δεν μουσκεύει μέσα το αυτοκίνητο, ούτε κινδυνεύουν από την εισπνοή της υγρασίας.
    Όσο για τις μπαγκαζιέρες, αναφέρθηκε η δυσκολία οδήγησης, υπάρχει και άλλη δυσκολία, το πάρκινγκ της, ιδίως αν μένεις σε πόλη. Οι σωστές μπαγκαζιέρες που είναι κατασκευασμένες για σκύλους (Γερμανικές, Αγγλικές) έχουν θερμομόνωση, αεραγωγούς, ανεμιστήρες, αποθήκες, μερικές θέρμανση ή και ψύξη αλλά το σπουδαιότερο: κρατιούνται στο δρόμο όσο ανώμαλος και αν είναι και δεν λειτουργούν σαν "σέικερ για φραπεδιά".
    Φιλικά

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων