Σωστός Τρόπος δοκιμής Φυσιγγίων

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #44996

    Γιά ποιό λόγο ακριβώς αισθάνθηκες πιό επικύνδινος King Cobra;(πές μας καί τό όνομά σου βρέ).

    Τό μόνο πού μπορεί νά μού έρθει στό μυαλό,είναι λόγω τής μή εξοικίωσής σού,μέ τά λειόκαννα.Ισως νά σού φάνηκε πολύ βαρειά η ντουφεκιά του σέ σχέση μέ τά 5,56.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    KING COBRA στις #44998

    ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΕΑ

    ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΤΕΛΙΟ.

    ΟΝΤΩΣ ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΕΑ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΛΟΓΟΣ,ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΣΑΝ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΝΟΝΙ.

    ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΕ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ ΚΑΙ ΙΣΧΗ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ?

      ΦΙΛΙΚΑ KING COBRA(ΣΤΕΛΙΟΣ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #45000

    Στέλιο,διάτρηση έχουν πολύ καλή,τά περισσότερα μονόβολα ευρωπαικού σχεδιασμού (Guallandi,Brenneke,Palla Fier[MAIONCHI],S-Ball Plastic[Sellier-bellot] κ.λ.π.,καί ο λόγος είναι ότι προορίζονται γιά νά πλήξουν αγριόχοιρο,καί όχι τά “ευθραυστα” ελάφια,πού είναι ο βασικός στόχος τών αμερικάνικων μονοβόλων.Φυσικά υπάρχουν καί εξαιρέσεις,καί από τά δύο “στρατόπεδα’.

    Τήν αίσθηση επικυνδινότητας πού σού δίνει τό όπλο,πιστεύω ότι πολύ γρήγορα θά τήν συνηθήσεις,καί μετά από αυτό,τά ραβδωτά θά σού φαίνωνται σάν…αεροβόλα.

    Δοκιμή γιά διάτρηση μπορείς νά κάνεις μέ οποιοδήποτε υλικό εκτός τού τηλεφωνικού καταλόγου,απλά νά συγκρίνεις όλα τά μονόβολα στόν ίδιο στοχο καί ίδια απόσταση.Ενας κομμένος κορμός δέντρου,θά ήταν ότι καλύτερο,ειδικά άν ρίξεις “κόντρα” στά “νεύρα”.Μετά θά πάρεις κάτι σκληρό καί λεπτό,θά τό βάλεις στήν τρύπα,καί θά δείς πόσο μέσα έφτασε.Μήν θεωρήσεις τήν πρώτη μέτρηση ώς ακριβείας,διότι πολλές φορές τό βλήμα ακολουθεί μέσα στό ξύλο,διαφορετική τροχειά από τήν ευθεία.

    Γιά τό βεληνεκές τώρα,ελπίζω νά μήν εννοείς “πόσο μακρυά φτάνει τό βλήμα”,έτσι;Αν ψάχνεις αυτό,καλύτερα νά τό αποφύγεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    KING COBRA στις #45001

    ΦΙΛΕ ΑΝΤΡΕΑ

    Γιά τό βεληνεκές τώρα,ελπίζω νά μήν εννοείς “πόσο μακρυά φτάνει τό βλήμα”,έτσι;Αν ψάχνεις αυτό,καλύτερα νά τό αποφύγεις.

    ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ.ΑΥΤΟ ΕΝΟΟΥΣΑ,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ?

      ΦΙΛΙΚΑ KING COBRA

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #45048

    Στέλιο, απ΄ότι έχω διαβάσει, όταν ρίχνεις μονόβολο πρέπει να είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει κατοικημένη περιοχή σε ακτίνα 1.000 μέτρων. Πιθανώς, με μια βολή όπως στο Πυροβολικό (η κάνη σε γωνία μέχρι 45 μοίρες με το έδαφος), το μονόβολο να διατηρεί κινητική ενέργεια ικανή να κάνει κάποια ζημιά σε άνθρωπο.

    Και εμένα μου φαίνεται μεγάλη η απόσταση. Αλλά, όπως γράφει και ο Λεωνίδας, στα 100 μέτρα το Sauvestre είχε ΜΗΔΕΝΙΚΗ πτώση. Οπότε….

    ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #45056

     καλημερα σε ολους,

     Μια διευκρινιση. Την αισθηση επικινδυνοτητας ειναι καλο να την εχεις, κρατωντας ενα οπλο στα χερια σου. Ειτε αεροβολο ειτε κανονι, πρεπει να σκεφτεσαι παντα οτι ειναι επικινδυνο, γιατι αλλιως αρχιζουν τα παιχνιδια, και μετα τα ατυχηματα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    55
    KING COBRA στις #45107

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ.

    ΦΙΛΕ VICTZ

    ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΜΕΛΗΜΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΟΠΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.ΟΠΟΙΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.ΤΑ ΟΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!!!!ΟΤΑΝ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΠΛΟ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΟΣΗ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΤΗΤΑΣ ΗΤΑΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΕΞΙΚΟΙΩΣΗΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΩΦΕΙΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΤΕΡΟΣ.

      ΦΙΛΙΚΑ KING COBRA

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων