Δισκάνδαλο Vs Μονοσκάνδαλο Δίκαννο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #299630

    Δεν υπάρχει γρήγορος επιλογέας …υπάρχει γρήγορο "δάκτυλο"

    Η ταχύτητα που θα κάνει ο αντίχειρας και ο δείκτης για την επιλογη της σκανδάλης-κάνης …δε μπορεί να συγκριθεί με την ταχύτητα του δεικτη και του μέσου που απευθείας δίνεται η εντολή στις σκανδάλες…ειναι θέμα αμεσότητας… (πάντα με τη κατάλληλη εξάσκηση)

    Υπαρχουν και τα δυο. Για παραδειγμα και το απλο baikal το μονοσκανδαλο εχει επιλογη με τον δεικτη σπρωχνεις μπροστα την σκανδαλη και αλαζεις κανη. Με συνηθεια ριχνεις το ιδιο σχεδον γρηγορα με δισκανδαλο. Εγω επειδη εχω μονο μονοσκανδαλα ποζε ριχνω πολυ ποιο γρηγορα απ[ο οτι με δισκανδαλο καθαρα λογω οικειοτητας.

    Σημειοτεον οτι τα οπλα μου τα θελω και για κυνηγετικη και σκοπευτικη χρηση και δεν θα παρω ποτε δισκανδαλο για τους παραπανω λογους αν και ποτε μη λες ποτε.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #173969

    Και εγώ ψηφίζω δισκανδαλο , εξ άλλου εχω και δυο δισκανδαλα εκτός από τις καραμπίνες .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #173973

    εαν χρησιμοποιεις και καραμπινες καλητερα μονοσκανδαλο γιατι ειναι ποιο γρηγορο λογο καραμπινας οταν ομως κυνηγας μονο με δικανο δισκανδαλο κατευθειαν αλλα εχω ενα φιλο που ειχε προβλημα με το δισκανδαλο ειδικα στοισ μπεκατσες ηταν εντονο σε καρτερι τσιχλας τα πηγαινε πολη καλητερα,και εγο αφου μου αρεσουν τα δισκανδαλα αρχιζω να σκευτομαι μονοσκανδαλο για να μην εχω τετοια προβληματα προσαρμογης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #299619

    Υπαρχουν και τα δυο. Για παραδειγμα και το απλο baikal το μονοσκανδαλο εχει επιλογη με τον δεικτη σπρωχνεις μπροστα την σκανδαλη και αλαζεις κανη. Με συνηθεια ριχνεις το ιδιο σχεδον γρηγορα με δισκανδαλο. Εγω επειδη εχω μονο μονοσκανδαλα ποζε ριχνω πολυ ποιο γρηγορα απ[ο οτι με δισκανδαλο καθαρα λογω οικειοτητας.

    Σημειοτεον οτι τα οπλα μου τα θελω και για κυνηγετικη και σκοπευτικη χρηση και δεν θα παρω ποτε δισκανδαλο για τους παραπανω λογους αν και ποτε μη λες ποτε.

    Το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο (στη πραγματικότητα αδύνατο ) αυτό που λες

    Δε μπορεί να συγκριθεί ο χρόνος εκπυρσοκρότησης σε ένα δισκάνδαλο και σε ένα μονοσκάνδαλο, στο οποίο θα χρειαστεί πρώτα να επιλέξεις την κάνη.

    Στη περίπτωση που “απλά ρίχνεις” η ταχύτητα είναι η ίδια…όταν καλείσαι να επιλέξεις κάνη και να την αντιστρέψεις… αλλάζουν πολλά.

    Σκέψου να είσαι σε ένα καρτέρι και τα θηράματα να “αποκαλύπτονται” σε διάφορες αποστάσεις . Στα μεν “μακρινά-30m” έχεις τον χρόνο να πειράξεις τον επιλογέα.
    Στα “κοντινά 10-15m” ???… έχεις το περιθώριο αν έχεις ως πρώτη επιλογή τη μακρινή τουφεκιά …πως θα προλάβεις να αλλάξεις? ..έχω την εντύπωση πως θα σε έχει καβαλήσει ο στόχος.
    Ενώ με ένα δισκάνδαλο με εξοικείωση να χρησιμοποιείς και τα δυο δάκτυλα στις σκανδάλες …η ταχύτητα επιλογής …είναι “μικρή” …αλλά “Τεράστια” .

    Εγώ για πρώτη φορά φέτος κυνηγώ με μονοσκάνδαλο και αυτό γιατί στη τιμή αυτή που το πήρα δεν έβρισκα αντίστοιχο δισκάνδαλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #299616

    Δισκανταλλο βεβαια για λογους πιο αποτελεσματικης χρησης.Αλλα εμφανισιακα ψηφιζω μονο σκανταλλο.Φανταζεται κανενας ενα σκοπευτικο τουφεκι με δυο σκανδαλες ?Ε ενταξει ενα πλαγιο με δυο ειναι ομορφο και κλασσικο αλλα το αλλο ? :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #299614

    Πλαγιόκαννο δισκάνδαλο Beretta 425 :blink:
    φαινεται εδω > http://www.fisi.tv

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    455
    gun7171 στις #173976

    ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΙΘΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΔΑΧΤΗΛΑ ΣΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΑΛΟΙΟΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΝΤΟΥΦΕΚΑΣ ΤΑ ΠΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΧΑΙΡΕΤΙΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #299596

    [size=3]Το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο (στη πραγματικότητα αδύνατο ) αυτό που λες

    Δε μπορεί να συγκριθεί ο χρόνος εκπυρσοκρότησης σε ένα δισκάνδαλο και σε ένα μονοσκάνδαλο, στο οποίο θα χρειαστεί πρώτα να επιλέξεις την κάνη.

    Στη περίπτωση που “απλά ρίχνεις” η ταχύτητα είναι η ίδια…όταν καλείσαι να επιλέξεις κάνη και να την αντιστρέψεις… αλλάζουν πολλά.

    Σκέψου να είσαι σε ένα καρτέρι και τα θηράματα να “αποκαλύπτονται” σε διάφορες αποστάσεις . Στα μεν “μακρινά-30m” έχεις τον χρόνο να πειράξεις τον επιλογέα.
    Στα “κοντινά 10-15m” ???… έχεις το περιθώριο αν έχεις ως πρώτη επιλογή τη μακρινή τουφεκιά …πως θα προλάβεις να αλλάξεις? ..έχω την εντύπωση πως θα σε έχει καβαλήσει ο στόχος.
    Ενώ με ένα δισκάνδαλο με εξοικείωση να χρησιμοποιείς και τα δυο δάκτυλα στις σκανδάλες …η ταχύτητα επιλογής …είναι “μικρή” …αλλά “Τεράστια” .

    Εγώ για πρώτη φορά φέτος κυνηγώ με μονοσκάνδαλο και αυτό γιατί στη τιμή αυτή που το πήρα δεν έβρισκα αντίστοιχο δισκάνδαλο.[/size]

    Φιλε μου σου ειπα σχεδον. Προφανως δεν εχεις δουλεψει τον επιλογεα σου αρκετα. Αλλωστε και το δισκανδαλο δεν ειναι πανακια για ολους. Εμενα για παραδειγμα η αισθηση του δεν μου παει καθολου ισως λογω συνηθειας. Για αυτο υπαρχουν και τα δυο και αν δεν κανω λαθος πλεον τα μονοσκανδαλα ειναι μακραν περισσοτερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    418
    ΜΗΤΣΟΣ. στις #299569

    Δισκάνδαλο με 3* + 1*=ντεμί και φουλ
    Με κλειστά μάτια δισκάνδαλο!!! :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #173993

    για το κυνηγι δυσκανδαλο με τσοκακια ειναι πιο λειτουργικο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #174004

    Το δισκανδαλο εχει το πλεονεκτημα της επιλογης κανης σε πολυ μικροτερο χρονικο διαστημα απο οτι το μονοσκανδαλο με επιλογεα. Αυτο φυσικα σε ενα κυνηγι που η επιλογη τσοκ ειναι θεμα δευτερολεπτων ή κλασματων αυτου, γιατι σε ενα κυνηγι που εχεις χρονο, τοτε και ο επιλογεας μια χαρα δουλευει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #174019

    Εμφανισιακα το πλαγιοκαννο μου αρεσει δισκανδαλο ενω το ποζε μονοσκανδαλο. Στο κυνηγι δισκανδαλο αλλα στο σκοπετηριο μονοσκανδαλο. Οποτε ψηφισα δισκανδαλο αφου σκοπευτηριο 1-2 φορες το χρονο να ριξω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #299408

    Φιλε μου σου ειπα σχεδον. Προφανως δεν εχεις δουλεψει τον επιλογεα σου αρκετα. Αλλωστε και το δισκανδαλο δεν ειναι πανακια για ολους. Εμενα για παραδειγμα η αισθηση του δεν μου παει καθολου ισως λογω συνηθειας. Για αυτο υπαρχουν και τα δυο και αν δεν κανω λαθος πλεον τα μονοσκανδαλα ειναι μακραν περισσοτερα

    Καλημέρα

    Ας μην αναλύσουμε τις έννοιες …σχεδόν-πάντα…σημασία έχει πως μια καθυστέρηση της τάξης κλάσματος του δευτερολέπτου …μπορεί να αποδειχτεί χαοτική.

    Όπως προανέφερα, η κατασκευή – εξέλιξη (?) του μονοσκάνδαλου σε συνέχεια του δισκάνδαλου αφορούσε αποκλειστικά τη χρήση τους, στα σκοπευτήρια.
    Στo σκοπευτήριo υπάρχει καθορισμένη πορεία και ταχύτητα στόχου ανάλογα με το άθλημα. Άρα μιλάμε για 2 “σταθερές” …που στο κυνήγι είναι “μεταβλητές”…και εκεί ο επιλογέας είναι καθυστέρηση.

    Συμφωνώ πως πέρα από την εργονομία , την άνεση και τη λειτουργικότητα (περίπου ίδιες έννοιες όταν αφορούν όπλο) …το θέμα της αισθητική και του γούστου είναι βασικό.

    “ΑΓΟΡΑ”
    Το ότι τα μονοσκάνδαλα έχουν μονοπωλήσει την αγορά και πολύ δε, τα ποζέ …να είσαι σίγουρος πως η Ελληνική αγορά δεν ήταν το μέτρο σύγκρισης.
    Άσχετο το παρακάτω αλλά θέλω να ρίξω τη μπηχτή μου :D
    Τα σκοπευτήρια εδώ είναι ελάχιστα …τα οποία πιο πολύ θυμίζουν εγκαταλελειμμένα χωράφια παρά χώρους άθλησης …και ορισμένες φορές ο ”χαμός” που επικρατεί, σου θυμίζει τη λαχαναγορά…άλλος βρίζει , άλλος κλάνει …άλλος ρεύεται …και 15m …δίπλα ο “άλλος” προσπαθεί να συγκεντρωθεί και να προπονηθεί. Αυτά έχουμε …με αυτά πορευόμαστε.
    Ψυλλάκη είσαι Ήρωας :lol:

    Η αγορά καθορίζεται από τους “μεγάλους” πελάτες …βλέπε …Ιταλία – Αγγλία … εκεί όσοι ασχολούνται με το άθλημα της σκοποβολής …τα όπλα τα αλλάζουν σαν τα πουκάμισα … έχουν υψηλές απαιτήσεις από αυτά …και οι εταιρείες κάνουν ότι μπορούν για να τους ικανοποιήσουν.

    Από την “άλλη” ο Κυνηγός αποκτά ένα όπλο το οποίο τον συντροφεύει για τουλάχιστον μια 15ετία.

    Με βάση τα παραπάνω …επειδή το δισκάνδαλο είναι αμιγώς Κυνηγετικό εργαλείο είναι φυσικό και επόμενο να μην έχει την ανάλογη ζήτηση.
    Αυτά που κυκλοφορούν είναι των άκρων από άποψη τιμής …είτε των 800 e είτε των 2,500 και άνω.
    Το κακό είναι πως αν διαθέσεις τα φράγκα να πάρεις ένα δισκάνδαλό (Καλό) …θα πρέπει να στραφείς σε μεταχειρισμένο “παλιάς κοπής”…γιατί από τα καινούρια, από υποτιθέμενες Μεγάλες εταιρείες …παίζει πολύς Τενεκές. :blink:

    Φιλικά Χρήστος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #174056

    Εγω εχω και απο τα δυο σε δικανα.
    Μπορω να πω πως βολευομαι και με τα δυο εξισου καλα.
    Επισης μεγαλο ποσοστο στο οτι τα περισσοτερα οπλα που αγοραζονται ειναι μονοσκανδαλα εχει να κανει με το γεγονος πως τα αγοραζουν κατοχοι καραμπινας οπου εχουν συνηθησει την μονη σκανδαλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #299406

    [font=”Comic Sans MS”]Χρήστο συμφωνώ σχεδόν με όλα όσα είπες….

    Η αγορά όμως δεν καθορίζεται από το κοινό της Αγγλίας ή της Ιταλίας αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ από την αμερικάνικη αγορά, την μεγαλύτερη του κόσμου :blink: [/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων