Δισκάνδαλο Vs Μονοσκάνδαλο Δίκαννο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #299405

    Εγω εχω και απο τα δυο σε δικανα.
    Μπορω να πω πως βολευομαι και με τα δυο εξισου καλα.
    Επισης μεγαλο ποσοστο στο οτι τα περισσοτερα οπλα που αγοραζονται ειναι μονοσκανδαλα εχει να κανει με το γεγονος πως τα αγοραζουν κατοχοι καραμπινας οπου εχουν συνηθησει την μονη σκανδαλη.

    Κυριάκο όποιος ακολουθεί αυτή τη λογική καλύτερα ειναι να μενει στη καραμπίνα ή αν τελικά θελει να αποκτήσει δίκανο μονοσκάνδαλο με το ζόρι …να φοράει και στις δυο κάνες το ίδιο τσοκ :blink:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #299404

    [size=3]Κυριάκο όποιος ακολουθεί αυτή τη λογική καλύτερα ειναι να μενει στη καραμπίνα ή αν τελικά θελει να αποκτήσει δίκανο μονοσκάνδαλο με το ζόρι …να φοράει και στις δυο κάνες το ίδιο τσοκ :P [/size]

    [font=”Century Gothic”]Μου αρέσει Jagermeister που υπερασπίζεσαι ένθερμα το 2σκάνδαλο ενώ κυνηγάς με το 525 :blink: :D :lol:

    Πάντως είσαι σε καλό δρόμο τέκνον μου ;) :P :P [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #299401

    και γω να πω την αληθεια πιστευω οτι το δισκανδαλο ειναι πιο καλο για το κυνηγι,αλλα αφου δε βρισκεις αυτο που θες με 2 σκανδαλες βολευεσαι με τη 1 :D ,στο καρτερι δε το συζητω επιλεγεις κανη ανετα,οσον αφορα τα 2 οπλα μου πιστευω οτι ο επιλογεας του beretta ειναι πολυ πιο λειτουργικος απο του browning :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #299400

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Μου αρέσει Jagermeister που υπερασπίζεσαι ένθερμα το 2σκάνδαλο ενώ κυνηγάς με το 525 :D :lol: ;)

    Πάντως είσαι σε καλό δρόμο τέκνον μου :P :P :P [/font][/size][/color]

    Για πρώτη φορά …να τονιστεί αυτό !!!

    Απο το 97 που εκδιδώ κυνηγετική άδεια …κυνηγώ φανατικά με δισκάνδαλο (και πλάγιο και αλληλεπιθετο)

    Και μια πάυση που έκανα το 2008 και κυνηγησα με μια παλιοκαραμπίνα :lol:

    Ωραιο το 525 …αλλά… σε αυτα τα λεφτά …μόνο μονοσκάνδαλο.

    Είχα μιλήσει με τη guerini μηπως κατόπιν παραγγελίας έφτιαχνε δισκάνδαλο (θα τα διέθετα τα λεφτα για ενα τετοιο όπλο) …αλλά εφαγα πόρτα :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #299393

    [b][size=3]
    [size=3]
    Ωραιο το 525 …αλλά… σε αυτα τα λεφτά …μόνο μονοσκάνδαλο.

    Είχα μιλήσει με τη guerini μηπως κατόπιν παραγγελίας έφτιαχνε δισκάνδαλο (θα τα διέθετα τα λεφτα για ενα τετοιο όπλο) …αλλά εφαγα πόρτα :blink: [/size]

    [font=”Comic Sans MS”]Εμ τα αμερικανάκια θέλουν μια σκανδάλη να μην μπερδεύονται "where's that damned trigger?" :D [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #174061

    Χρηστο δεν εχεις αδικο.
    Απλα και τα μονοσκανδαλα εχουν το γουστο τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #299391

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Comic Sans MS”]Εμ τα αμερικανάκια θέλουν μια σκανδάλη να μην μπερδεύονται "where's that damned trigger?" :D [/font][/size][/color]

    Και εμείς τι φταίμε που αυτοί είναι "ληψοί" ???

    Λευτεριά στα δισκάνδαλα :blink:

    Χρηστο δεν εχεις αδικο.
    Απλα και τα μονοσκανδαλα εχουν το γουστο τους.

    Μόνο το "γούστο τους" έχουν … :lol: …πλάκα κάνω ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #299311

    [size=3]Και εμείς τι φταίμε που αυτοί είναι "ληψοί" ???

    [b]Λευτεριά στα δισκάνδαλα[/b][/size] :blink:

    [size=3]Μόνο το "γούστο τους" έχουν … :D …πλάκα κάνω :lol: [/size]

    2 κανες-2 διαφορετικα τσοκ-2 διαφορετικα αν θελουμε φυσιγγια=2 σκανδαλες=υποθετικα 2 οπλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    tth στις #299310

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Comic Sans MS”]Εμ τα αμερικανάκια θέλουν μια σκανδάλη να μην μπερδεύονται "where's that damned trigger?" :D [/font][/size][/color]

    :lol: Τι μου θυμισες τωρα…Εκεινο το ωραιο με το κουτακι του γνωστου αναψυκτικου που απευθυνεται στον Αμερικανικο στρατο .Στον πατο του αλουμινενιου κουτιου γραφει,"ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΩ ΠΛΕΥΡΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ,ΓΥΡΙΣΤΕ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΑ
    Τελικα οι κολοβες αλεπες επεισαν με την αριθμητικη και οικονομικη τους υπεροχη οτι η μοδα ειναι οι αλεπες να κυκλοφορουν κολοβες.Η λεξη αλεπες ειναι ο πληθυντικος της λεξης αλεπου… :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #174091

    Να πω κι εγω την γνωμη μου μια και μ αρεσει το θεμα σας .Ξεκινησα με μονοκαννο πηγα σε δικαννο και καταληξα σε καραμπινα εχωντας παντα στην κατωχη μου και δικαννα .Το δικαννο για εμενα ειναι οτι και η HARLEY .Την καβαλας και ενο βλεπεις οτι δεν εχει φρενα και κρατιματα σε σχεση με τις σηχρονες μηχαναις νιωθεις αρχωντας .Λιπον για οποιον τον βολευει το δισκανδαλο με κληστα ματια (εγω παιδια εχω προβλημα με τον μεσο , μου γηνεται το δαχτιλο ασε να μην πω ,εβαλα λαστιχο στον υποφιλακτιρα και κατι πηγε να γινει )οποτε εχωντας ενα BAICAL πλαγιο δισκανδαλο , τα επομενα που πηρα ηταν ολα μονοσκανδαλα ποζε και αυτα περνω οταν θελω να κυνηγισω με δικαννο .Εγω πηστευω οτι βολευει τον καθε ενα .Πολοι εχουν στο μυαλο του ως παραδοσιακο οπλο το πλαγιοκαννο γιατι ετσι μαθαμαι απο τους παλεοτερους ,το ποζε ομως ειναι αυτο που πρωτο βγηκαι αλλα πολοι το ποζε το φερνουν στο μυαλο τους οταν ακουν για σκοπευτιριο , εχουμαι μαθει να το σηνδεουμαι με τον πηλινο στοχο και οχι με το κυνηγι .
    Η γνωμη μου παντα , τιποτα δεν ειναι πανακια και δεδομενο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #299186

    [font=”Century Gothic”]Φίλε Νίκο το χτύπημα του μέσου από τον υποφυλακτήρα οφείλεται σε κακή προσαρμογή του κοντακιού στον σωματότυπό σου! Τα λάστιχα, προστατευτικά κ.λ.π. είναι ημίμετρα….. θέλει αλλαγή μέτρων το κοντάκι! :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #299089

    μπορεί απλά να τραβάει και τις δύο σκανδάλες με το δείκτη. Δε χάνει σε ταχύτητα και βελτιώνει και το κράτημα οτυ όπλου. Και όπως και να το κάνουμε, είναι και πιο ασφαλές, αφού προστατεύει από όποια τυχαία εκπυρσοκρότηση της άλλης κάννης…

    edit: διάβασα λάθος το πρόβλημα και η απάντηση είναι άκυρη :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #299088

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Φίλε Νίκο το χτύπημα του μέσου από τον υποφυλακτήρα οφείλεται σε κακή προσαρμογή του κοντακιού στον σωματότυπό σου! Τα λάστιχα, προστατευτικά κ.λ.π. είναι ημίμετρα….. θέλει αλλαγή μέτρων το κοντάκι! :lol: [/font][/size][/color]

    Μαριε αυτο μου το ειπαν κι αλλοι ,το θεμα ειναι οτι με τρεια διαφωρετικα οπλα το ιδιο προβλημα ειχα .Για το αγγλε που μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα ,να σου πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει ,αν και μια φωρα που επιασα ενα τετοιο οπλο με αγγλε μου φανικε πολυ περιεργο και δε ξαρω κατα ποσο θα το σηνιθιζα .Το θεμα φιλε ειναι οτι εμενα τα δαχτιλα μου ειναι οληγον τι χοντρα , ;) και πηστευω οτι παιζει κι αυτο ενα ρολο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #299084

    Να πω κι εγω την γνωμη μου μια και μ αρεσει το θεμα σας .Ξεκινησα με μονοκαννο πηγα σε δικαννο και καταληξα σε καραμπινα εχωντας παντα στην κατωχη μου και δικαννα .Το δικαννο για εμενα ειναι οτι και η HARLEY .Την καβαλας και ενο βλεπεις οτι δεν εχει φρενα και κρατιματα σε σχεση με τις σηχρονες μηχαναις νιωθεις αρχωντας .Λιπον για οποιον τον βολευει το δισκανδαλο με κληστα ματια (εγω παιδια εχω προβλημα με τον μεσο , μου γηνεται το δαχτιλο ασε να μην πω ,εβαλα λαστιχο στον υποφιλακτιρα και κατι πηγε να γινει )οποτε εχωντας ενα BAICAL πλαγιο δισκανδαλο , τα επομενα που πηρα ηταν ολα μονοσκανδαλα ποζε και αυτα περνω οταν θελω να κυνηγισω με δικαννο .Εγω πηστευω οτι βολευει τον καθε ενα .Πολοι εχουν στο μυαλο του ως παραδοσιακο οπλο το πλαγιοκαννο γιατι ετσι μαθαμαι απο τους παλεοτερους ,το ποζε ομως ειναι αυτο που πρωτο βγηκαι αλλα πολοι το ποζε το φερνουν στο μυαλο τους οταν ακουν για σκοπευτιριο , εχουμαι μαθει να το σηνδεουμαι με τον πηλινο στοχο και οχι με το κυνηγι .
    Η γνωμη μου παντα , τιποτα δεν ειναι πανακια και δεδομενο .

    Φίλε επειδή είμαι κι εγώ παθών, κι απ'ότι είδα σε ένα αρθρο είναι και ο Κυπρίδημος, πιό κάτω είναι οι βασικές αιτίες για το πρόβλημά σου. Εκανα ενα ψάξιμο στο ιντερνετ και βρηκα οτι πολλοί παραπονούνται κατά καιρούς, παγκοσμίως, για το ίδιο ζήτημα, ειδικά με το ΒΑΙΚΑΛ. Το πρόσθετο πέλμα δεν με βοήθησε. Είχα φτιαξει και ειδικό, μικρότερο, υποφυλάκτη απο μπρούντζο, χωρίς πλήρη εξάλειψη του χτυπήματος.

    Σε εμένα το πρόβλημα λύθηκε με μετροληψία και προσαρμογή του κοντακιού στα μέτρα μου. Το pitch έπρεπε να ανέβει συνολικά 7-8 χιλιοστά στο εργοστασιακό κοντάκι. Με τον τρόπο αυτό εφάρμοσε το πέλμα με ακρίβεια στον ώμο. Κατά την ανάκρουση δεν υπάρχει ανοχή. Πριν την αλλαγή του pitch, το όπλο κατά την ανάκρουση κινούνταν ελέυθερα για περίπου ενα εκατοστό, με αποτέλεσμα ο υποφυλακτήρας να κινείται βίαια πάνω στο μεσαίο δάχτυλο. ΊΣως να χρειαστεί να σκάψεις και το κοντάκι στην περιοχή του χτενιού, όπως υπάρχει στα περισσότερα όπλα, αλλά όχι στο ΒΑΙΚΑΛ. Αν έχεις μεγάλα χέρια, ο μύς του αντίχειρα δεν έχει χώρο, και σφίγγεις την λαβή πολύ μπροστά – μπροστά απο το χτένι-, με αποτέλεσμα το δεξί χέρι να στριμώχνεται πολύ κοντά στον υποφυλακτήρα. Μόλις σκαφτεί το χτένι απο δεξιά, ή και του αφαιρέσεις ένα έως δύο εκατοστά, αμέσως θα δημιουργηθεί χώρος για τον μύ του αντίχειρα και το χέρι σου θα πάει πιό πίσω. Το Αγγλέ θα βοηθήσει οπωσδήποτε.
    ΠΟλαπλή αντιμετώπιση του ζητήματος στα ξύλα: αλλαγή pitch – μείωση στο χτενι – σκαψιμο χούφτας στο χοντρό χτένι του ΒΑΪΚΑΛ. Η μετατροπή κοστιζει πιό φτηνά απο το να αγοράσεις νέο όπλο.
    Χ

    "Το μαξιλαράκι είναι από μαλακό λάστιχο και αποσβαίνει ποσοστό του κτυπήματος που διαφορετικά θα ήταν από γυμνό μέταλλο. Αυτό ισχύει για μερικούς, για άλλους το πρόβλημα δεν λύνεται ό,τι πρόσθετο μέσο και αν δοκιμάσουν. Η μόνιμη λύση είναι ο εντοπισμός του προβλήματος και η μόνιμη διόρθωση. Τα πιθανά αίτια είναι κατά σειρά τα εξής:

    1. Λάθος τεχνική που βάζει τον δείκτη βαθιά μέσα στον υποφυλακτήρα και τον μέσο σε επαφή με το μέταλλο,

    2. Κοντό κοντάκι που στριμώχνει το χέρι κοντά στον υποφυλακτήρα, εδώ η λύση είναι ο πάφυλλας μήκους παρά το μαξιλαράκι,

    3. Υπερβολικά λεπτή λαβή που αφήνει το κοντάκι να γλιστρήσει προς τα πίσω,

    4. Πολύ κλειστή πιστολέ λαβή,

    5. Φθαρμένη ψάθα που δεν συγκρατεί το χέρι στη λαβή.

    ΝΙΚΗΤΑΣ ΚΥΠΡΙΔΗΜΟΣ
    ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #174815

    Δυσκάνδαλο!!
    για ΄μενα ειναι πολυ πιο βολικό,
    στο κυνηγι δεν εχω και τα 2 δαχτυλα στις σκανδάλες,πολλοι εχουν ενα δαχτυλο για την καθε σκανδάλη,
    εγω συνηθησα να εχω τον δείκτη έξω απ τις σκανδάλες και αναλόγος να επιλέγω,και μπορω να πω οτι με
    εχει βολέψει περισσότερο απ ότι οταν δοκίμαζα να ριχνω μια σκανδάλη με τον δυκτη και μια με το μεσαίο…
    πιστέυω οτι κατα καποιο τρόπο η 2 κάνες ειναι σαν το γκαζι και το φρένο του αυτοκινητου,φανταστητε να υπηρχε ενα πεταλ και με ενα
    επιλογεα να διαλεγεις να λειτουργει αλλες φορές σαν φρενο και αλλες σαν γκαζι…μπερδεμα μεγαλο (για 'μενα τουλαχιστον)
    αυτα απο 'μενα,δεν λεω οτι αυτο ειναι το σωστό απλα εγω ετσι το βλέπω

    Φιλικά

    Ηλίας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 112 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων